Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα, ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσω με άτομα που απέκτησαν το πρώτο παιδί με εξωσωματική κι έχουν στην κατάψυξη.....τα επόμενα! Η περίπτωση είναι κάπως ιδιαίτερη δεδομένου ότι ακόμα θηλαζω την πρώτη μου κόρη και δε μας βλέπω να το κόβουμε σύντομα. Δεν ξερω τι θα μου πει ο εξωσωματιστής μου αν ζητήσω εμβρυομεταφορα στην παρούσα φάση, οποτε ήθελα να δω τις εμπειρίες των άλλων μελών. Είναι πρόβλημα τα επίπεδα της προλακτινης λόγω θηλασμού; Οι συσπάσεις που γίνονται στη μήτρα; Μήπως τελικά είναι ανάλογα το γιατρό; Όσες προβηκατε σε εμβρυομεταφορα ενώ θηλαζατε, πήρατε το πολυπόθητο θετικό ή θα καταλήξει το όλο εγχείρημα σε ψυχολογικό βατερλό; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ίδια συζήτηση με τη γυναικολόγο μου (αλλά εμείς θέλουμε να κάνουμε και διέγερση όχι μόνο μεταφορά) μου είχε πει όταν το αποφασίσω θα δούμε σε τι επίπεδο είναι η προλακτίνη και και θα δούμε τι θα κάνουμε. Παρόλο που έχω αδιαθετησει δεν μπορεί να ξέρει αν η προλακτινη δρα ανασταλτικά σε εγκυμοσύνη η δεν παίζει κανένα ρόλο. Ειναι θεμα οργανισμού δυστυχώς. Για μένα εφόσον τα έχεις κατάψυξη θα σου έλεγα να μη βιαστείς. Πόσο είναι το μωρό; Γιατί δεν το καθυστερείς κάνα εξάμηνο/χρόνο ακόμα; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Είναι 16 μηνών και θηλάζει μανιωδώς. Ρωτάω για ψυχολογικούς λόγους γιατί αλλιώς είναι να ξερω ότι με παίρνει χρονικά να από θηλάσει μόνη της οποτε θελήσει (κι ας είναι και 4 ετών π.χ.) χωρίς να επηρεάζεται η επόμενη προσπάθεια εξωσωματικής. Κι αλλιώς είναι να ξερω ότι δεν συνδυάζεται ο θηλασμός κι η θετική έκβαση της εμβρυομεταφορας. Είμαι 34 και δε θέλω να κάνω στα 38 το επόμενο. Φοβάμαι πολύ τις επιπλοκες στην εγκυμοσύνη και το έμβρυο λόγω μεγάλης ηλικίας της μητέρας. Φοβάμαι μη μου κάτσει και καμία αμνιοπαρακέντηση ... γενικά είμαι αγχώδης άνθρωπος. Ο γυναικολόγος που αναφέρεις είναι αυτός που θα κάνεις εξωσωματική; Μπορείς να μου πεις ποιος είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Η αμνιοπαρακεντηση δεν εχει να κάνει με πότε θα τα βάλεις,εννοώ ηλικιακά,γιατί τα έμβρυα που έχεις υποθέτω τα εβγαλες στα 32 σου; οπότε ακολουθούν αυτή την ηλικία στα ποσοστά χρωμοσωμικων. Επίσης νόμιζα ότι το μωρό σου είναι μικρότερο άρα και ο θηλασμός πιο ανασταλτικός. Φαντάζομαι έχουν έρθει στα ίσια τους οι ορμόνες πλέον οπότε δεν θα έχεις θέμα. Παρόλα αυτά,ο γιατρός που σε παρακολουθεί έχει τον πρώτο και μόνο λόγο. Λογικά θα σου κάνει ορμονολογικές και από την εμπειρία του θα κρίνει. Είναι μια κοπέλα η island στο παρεντς καφέ στο θέμα της εξωσωματικής νομίζω έκανε εμβρυομεταφορα δεν ξερω αν θηλαζε ομως,δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις και εκεί είναι και αλλα κορίτσια που πιθανός έχουν εμπειρία!  

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...