Recommended Posts

Καλησπέρα, ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσω με άτομα που απέκτησαν το πρώτο παιδί με εξωσωματική κι έχουν στην κατάψυξη.....τα επόμενα! Η περίπτωση είναι κάπως ιδιαίτερη δεδομένου ότι ακόμα θηλαζω την πρώτη μου κόρη και δε μας βλέπω να το κόβουμε σύντομα. Δεν ξερω τι θα μου πει ο εξωσωματιστής μου αν ζητήσω εμβρυομεταφορα στην παρούσα φάση, οποτε ήθελα να δω τις εμπειρίες των άλλων μελών. Είναι πρόβλημα τα επίπεδα της προλακτινης λόγω θηλασμού; Οι συσπάσεις που γίνονται στη μήτρα; Μήπως τελικά είναι ανάλογα το γιατρό; Όσες προβηκατε σε εμβρυομεταφορα ενώ θηλαζατε, πήρατε το πολυπόθητο θετικό ή θα καταλήξει το όλο εγχείρημα σε ψυχολογικό βατερλό; 

Διαφημίσεις

Σε ίδια συζήτηση με τη γυναικολόγο μου (αλλά εμείς θέλουμε να κάνουμε και διέγερση όχι μόνο μεταφορά) μου είχε πει όταν το αποφασίσω θα δούμε σε τι επίπεδο είναι η προλακτίνη και και θα δούμε τι θα κάνουμε. Παρόλο που έχω αδιαθετησει δεν μπορεί να ξέρει αν η προλακτινη δρα ανασταλτικά σε εγκυμοσύνη η δεν παίζει κανένα ρόλο. Ειναι θεμα οργανισμού δυστυχώς. Για μένα εφόσον τα έχεις κατάψυξη θα σου έλεγα να μη βιαστείς. Πόσο είναι το μωρό; Γιατί δεν το καθυστερείς κάνα εξάμηνο/χρόνο ακόμα; 

Κράτα το

Κράτα το

Είναι 16 μηνών και θηλάζει μανιωδώς. Ρωτάω για ψυχολογικούς λόγους γιατί αλλιώς είναι να ξερω ότι με παίρνει χρονικά να από θηλάσει μόνη της οποτε θελήσει (κι ας είναι και 4 ετών π.χ.) χωρίς να επηρεάζεται η επόμενη προσπάθεια εξωσωματικής. Κι αλλιώς είναι να ξερω ότι δεν συνδυάζεται ο θηλασμός κι η θετική έκβαση της εμβρυομεταφορας. Είμαι 34 και δε θέλω να κάνω στα 38 το επόμενο. Φοβάμαι πολύ τις επιπλοκες στην εγκυμοσύνη και το έμβρυο λόγω μεγάλης ηλικίας της μητέρας. Φοβάμαι μη μου κάτσει και καμία αμνιοπαρακέντηση ... γενικά είμαι αγχώδης άνθρωπος. Ο γυναικολόγος που αναφέρεις είναι αυτός που θα κάνεις εξωσωματική; Μπορείς να μου πεις ποιος είναι; 

Η αμνιοπαρακεντηση δεν εχει να κάνει με πότε θα τα βάλεις,εννοώ ηλικιακά,γιατί τα έμβρυα που έχεις υποθέτω τα εβγαλες στα 32 σου; οπότε ακολουθούν αυτή την ηλικία στα ποσοστά χρωμοσωμικων. Επίσης νόμιζα ότι το μωρό σου είναι μικρότερο άρα και ο θηλασμός πιο ανασταλτικός. Φαντάζομαι έχουν έρθει στα ίσια τους οι ορμόνες πλέον οπότε δεν θα έχεις θέμα. Παρόλα αυτά,ο γιατρός που σε παρακολουθεί έχει τον πρώτο και μόνο λόγο. Λογικά θα σου κάνει ορμονολογικές και από την εμπειρία του θα κρίνει. Είναι μια κοπέλα η island στο παρεντς καφέ στο θέμα της εξωσωματικής νομίζω έκανε εμβρυομεταφορα δεν ξερω αν θηλαζε ομως,δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις και εκεί είναι και αλλα κορίτσια που πιθανός έχουν εμπειρία!  

• Μου αρέσει 1

Κράτα το

Κράτα το

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από marianna9880,
        μπορεις να μεινεις έγκυος , μια και εγώ τα κατάφερα. Η Αθηνά κοντεύει 14 μηνών και μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος. Η Αθηνά θήλαζε πρωί και βράδυ μόνο, εδώ και αρκετό καιρό και έχω περίοδο από τον 3ο μήνα. Αγλαία σε παρακαλώ, χρειάζομαι την βοήθεια σου...Ανησυχώ για το δεύτερο μωρό και την εγκυμοσύνη μου. Μπορεί ο οργανισμός μου να στηρίξει την δεύτερη εγκυμοσύνη και τον θηλασμό της Αθηνάς? ¨Ηδη έχω ξεκινήσει να δίνω στην Αθηνά αγοραστό γάλα, αλλά δεν δείχνει καμία σταθερότητα. Άλλοτε πίνει 150 ml, άλλοτε δεν πίνει καθόλου.... Άσε που τρώει ελάχιστα τροφές. Θέλω να συνεχίσω να την θηλάζω , αρκεί να αντέξει ο οργανισμός μου. Τι λες?
      • Από anna1703,
        Καλησπέρα! Έχω ένα αγοράκι 9 μηνών που μέσα στη μέρα παράλληλα με το θηλασμό τρώει 3 ή 4 γεύματα στερεές τροφές πια. Θηλάζει όποτε και όσο θέλει και αυτό ποικίλλει από μέρα σε μέρα. Δηλαδή μπορεί μια μέρα να θηλάσει 2 φορές και μια άλλη 8. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Η περίοδός μου δεν έχει επανέλθει ακόμη και αναρωτιέμαι πρέπει να σταματήσω εντελώς να θηλάζω για να μου έρθει; Απ'ότι φαίνεται η μετάβαση στις στερεές από τον αποκλειστικό δεν ήταν αρκετή για να επανέλθει.Ρωτάω γιατί μετά το χρόνο θα θέλαμε να προσπαθήσουμε για δεύτερο παιδάκι και δεν θέλω να σταματήσω ακόμη να θηλάζω. Εσείς τι εμπειρίες έχετε;
      • Από rea.i,
        Γειά σας, αναζητώ το βιβλίο της Άννας Πατσούρου: Θηλασμός μια υπέροχη εμπειρία του 2013 ή Θηλασμός μια υπέροχη σχέση του 2007.
        Αν το έχει κανείς το βιβλίο πολύ ενδιαφέρομαι να το αγοράσω είτε να  το δανειστώ. Το αναζητώ από την πρώτη εγκυμοσύνη μου και δεν το βρίσκω. Ευχαριστώ!

• Από sissy_geo,
        Καλησπέρα σας! Θα ήθελα όσες κοπέλες έχουν κάνει βιοψία ενδομητρίου αν έχουν την καλοσύνη, να μου δώσουν μερικές πληροφορίες για να ξέρω τι να περιμένω. Έχω κάνει εξωσωματική. Είχα 8 βλαστοκύστες, έμεινα έγκυος με την πρώτη εμβρυομεταφορά, αλλά δυστυχώς παλλινδρόμησε. Μετά ακολούθησαν ακόμη δύο αποτυχημένες εμβρυομεταφορές. Έχουμε κάνει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει απο εξετάσεις. Και εγώ και ο άντρας μου. Όλες οι ειδικότητες που έχουμε επισκεφθεί σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Αλλάζουμε κέντρο και γιατρό. Ο γιατρός που επιλέξαμε για τα επόμενα βήματα είναι πολύ γνωστός στη Θεσσαλονίκη και διευθυντής πολύ γνωστής μονάδας. Μας κέρδισε αμέσως και επειδή πρόκειται για πολύ έμπειρο εξειδικευμένο επιστήμονα, αλλά και επειδή ήταν πολύ ήρεμος και ταπεινός. Όσο για το κέντρο θεωρώ ότι αν εξ αρχής η προσπάθειά μας γινόταν εκεί, ίσως είχαμε ήδη το μωρό μας στην αγκαλιά μας. Όταν σου ζητούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο το πρώτο ραντεβού, τότε ξέρεις ότι ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν. Αν είχα κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις πριν ξεκινήσω, τότε αν μη τι άλλο θα βαδίζαμε σε λιγότερο ομιχλώδες τοπίο. Απο μόνος του ο δρόμος της εξωσωματικής έχει εκπλήξεις και καταστάσεις που προκύπτουν κ δεν περίμενες, αλλά τουλάχιστον κάποια βασικά ουσιώδη πραγματα καλό είναι να τα γνωρίζουμε πριν ξεκινήσουμε. Τέλος πάντων, πάλι λέω πολλά. Ο γιατρός λοιπόν εντοπίζει το πρόβλημα στο ενδομήτριο (και όχι στην ατυχία μου όπως οι προηγούμενοι). Η μήτρα μου είχε διάφραγμα. Το οποίο αφαίρεσα πριν ένα χρόνο, πριν ξεκινήσω εξωσωματική. Μετά την αποβολή λοιπόν, έκανα απόξεση. Μετά την απόξεση, στις επόμενες προσπάθειες ΕΜ δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο με τιποτα... Κάναμε δεύτερη υστεροσκόπηση και ο προηγουμενος γιατρός μου είπε πως το διάφραγμα είχε ξεκινήσει να επανεμφανίζεται. Ο νέος μου γιατρός λοιπόν, μου μίλησε για ενδομήτριες συμφύσεις και όχι για διάφραγμα. Τέλος μου είπε πως σε αυτό το σημείο θα εστιάσει μόνο στο ενδομήτριο, εφόσον όλα τα άλλα είναι οκ. Θα ξεκινήσουμε με βιοψία ενδομητρίου που την θεωρεί αναγκαία, και απορεί πώς δεν έγινε μαζί με την υστεροσκόπηση. ( το είχα ζητήσει, αλλά κλασσικα ο γιατρός μου δεν το θεώρησε απαραίτητο). Λοιπόν ο νέος μου γιατρός θεωρεί ότι ίσως οι αποτυχίες εμφύτευσης οφείλονται σε ενδομητρίτιδα, όπως επίσης και το γεγονός ότι δυσκολευόμουν να χτίσω ενδομήτριο. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν κάνατε βιοψία ενδομητρίου, αρχικά για ποιο λόγο την κάνατε, πώς ήταν σαν διαδικασία, μετά απο πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα, και αν ήταν παθολογικά τα αποτελέσματα, τι θεραπείες ακολουθήσατε.. Γενικά τα πάντα θέλω να μάθω!  Θα περιμένω πληροφορίες!  
      • Από Γεωργίαj,
        Γεια σας κορίτσι θέλω μια συμβουλή, έχω μια μικρή 12 μηνών ( γίνετε σε λίγες μέρες) θηλάζει και από χθες νοσηλευομαι για πρόβλημα υγείας, της δίνουμε γάλα το νοβαλακ βιο 2 και δεν πίνει καθόλου... Η πεθερά μου την έδωσε και φρέσκο γάλα και αυτό το ήπιε αλλά με το κουτάλι, το άλλο με τίποτα... Δεν ξέρω τι να κάνω , εγώ παίρνω φάρμακα βαριά και δεν κανει να βγάλω γαλα για να το δώσω....

• Από Neraidoula88,
        Γεια σας! ισως να υπαρχει ήδη αυτο το θεμα, δεν γνωριζω, εψαξα πολυ αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι  συγκεκριμενο  σε αυτο που με απασχολει. Αν ήδη υπαρχει παρακαλω διορθώστε με!!
        εχω ενα κοριτσακι 5,5 μηνων, θηλασω αποκλειστικα, οταν την θηλασω δεν ειναι παντα ηρεμη, καποιες φορες γυρναει δεξια κ αριστερα σαν να την ζοριζει που τρωει αφηνει και πιανει τη θηλη κτλ, εχω παρατηρησει οταν νυσταζει το κανει περισοτερο. αυτο που μου κανει εντυπωση ομως και ηθελα να ρωτησω αν το κανει και καποιο απο τα δικα σας, οταν τελειωσει το φαγητο του, γυρναει το κεφαλι του απο την αντιθετη κατευθυνση και μενει εκει για λιγη ωρα, ακομα και να της μιλαω δεν γυρναει, να της πω θελεις κι αλλο γαλατακι κ τετοια ναζακια, τιποτα, μετα απο λιγο γυρναει απο μονη της. ειναι γιατι θελει να μου δειξει οτι δεν θελει αλλο?  λογικο βεβαια, αλλα πειτε μου τις οποιες εμπειριες σας....
        ευχαριστω πολυ!!! <3
      • Από ANNETA-THES,
        Ξέρει καμιά σας εαν επηρεάζει η ενδομητρίωση στην εξωσωματική?
        Δεν εχει διαγνωστεί σε εμένα ενδομητρίωση αλλά είναι το μόνο που δεν έχω κάνει απο εξετάσεις.
        Οι γνώμες των γιατρών πάνω σε αυτό διίστανται.
        Η αιτία που έχουμε φτάσει στην εξωσωματική είναι ανεξήγητη υπογονιμότητα αλλά δυστυχώς χωρίς επιτυχία.
        Μήπως έχετε καμιά σας αντίστοιχη εμπειρία?
        Να μην πετυχαίνανε οι εξωσωματικές λόγω ενδομητρίωσης και μετά την επέβαση να πέτυχαν?
      • Από Olgita,
        Καλημέρα κορίτσια! ηθελα να μοιραστώ μαζί σας ενα ερωτημα.

Εχω κάνει δυο αποτυχημένες εξωσωματικές και μια πετυχημενη σπερματεγχυση η οποία παλλινδρόμησε. Τωρα σκεπτομαι αμεσως μετα την δευτερη αποτυχ εξωσωματική να κανω μία σπερματεγχυση σε φυσικό κύκλο(δεν μπορώ να πάρω φάρμακα). Ξερω ότι τα ποσοστά επιτυχίας είναι πολύ λίγα.
        Δεν υπάρχει καποιο προβλημα, με σπερμα, σαλπιγγες, εκτός της ηλικίας μου , που εχω κλείσει τα 40, και όπως είναι γνωστό (μου το είπε και ο γιατρός) τα ωάρια δεν εχουν καλή ποιότητα.
        Πετυχε καποια κοπελα με σπερματεγχυση μετα απο αποτυχημενη εξωσωματική?
        Οι ωοθήκες θα δουλεψουν μετα απο ενα κύκλο εξωσωματικής?

Καλη μέρα σε όλες τις κοπέλες και καλή επιτυχία!!