Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ημερήσιο πρόγραμμα διατροφής μωρού 11 μηνών


Recommended Posts

Καλησπέραά! Η μικρή μου κοντεύει 11 μηνών και το πρόγραμμά/ρουτίνα του φαγητού της είναι πολύ ακατάστατη. Γενικά οι ώρες της δεν συμπίπτουν με τα ωράρια που τρώμε εμείς (μιας και θέλει να φάει κάθε φορά που μας βλέπει στο τραπέζι) και έτσι καταλήγει να μασουλάει κάτι όλη μέρα! Πόσα γεύματα έκαναν/κάνουν τα παιδάκια σας σε αυτή την ηλικία και πόσους θηλασμούς;  επίσης πριν να κοιμηθούν πόσες ωρες πριν δίνατε το τελευταίο γεύμα; κοιμόντουσαν θηλάζοντας; ξυπνούσαν ακόμα τη νύχτα για να θηλάσουν; ρωτάω κυρίως τις μανούλες που θηλάζουν μιας και ξέρω πώς το πρόγραμμά σε μη θηλάζοντα μωρά διαμορφώνεται λίγο διαφορετικά. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο μπέμπης μου είναι 12 μηνών και δε θηλάζει αλλά θα σου πω πως έχω φτιάξει το πρόγραμμα του φαγητου.

Ξύπνημα:8

Γάλα:8:30

Φρουτοκρεμα:10:30

Μεσημεριανό:14:00 

Γάλα:18:00

Βραδυνή κρέμα:21:15

Η παιδίατρος μου επιμένει αυστηρά στα 5 γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Καλησπέραά! Η μικρή μου κοντεύει 11 μηνών και το πρόγραμμά/ρουτίνα του φαγητού της είναι πολύ ακατάστατη. Γενικά οι ώρες της δεν συμπίπτουν με τα ωράρια που τρώμε εμείς (μιας και θέλει να φάει κάθε φορά που μας βλέπει στο τραπέζι) και έτσι καταλήγει να μασουλάει κάτι όλη μέρα! Πόσα γεύματα έκαναν/κάνουν τα παιδάκια σας σε αυτή την ηλικία και πόσους θηλασμούς;  επίσης πριν να κοιμηθούν πόσες ωρες πριν δίνατε το τελευταίο γεύμα; κοιμόντουσαν θηλάζοντας; ξυπνούσαν ακόμα τη νύχτα για να θηλάσουν; ρωτάω κυρίως τις μανούλες που θηλάζουν μιας και ξέρω πώς το πρόγραμμά σε μη θηλάζοντα μωρά διαμορφώνεται λίγο διαφορετικά. :)

Σε αυτη την ηλικια εκανε 3 κυριως γευματα (πρωινο, μεσημεριανο, βραδυνο), 2 φρουτα ενδιαμεσα και οσο θηλασμο ηθελε. Γενικως, θηλαζε πολυ μεχρι 2 χρονων. Βραδυνο (κατι ελαφρυ ή λιγο απο το μεσημεριανο) ετρωγε γυρω στις 2 ωρες πριν παει για υπνο, κοιμοταν θηλαζοντας και ξυπνουσε σιγουρα καθε 3 ωρες το βραδυ μεχρι 20 μηνων. Αλλα το ειχα κι εγω αυτο με το τραπεζι, ακομη και τωρα μπορει να φαμε μαζι στις 14:00 και οταν γυρισει ο μπαμπας απο την δουλεια (ειτε 15:00 ειτε 16:00) μολις κατσει να φαει, θα φαει μαζι του (οχι κανονικη μεριδα ομως, γιατι ποσο να χωρεσει το στομαχι του;;;).

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου ειναι μερικους μηνες μεγαλητερη αλλα δεν εχουμε πολυ καλο ωραριο υοτε εμεις....(15 μηνων και θηλαζει).

Ξυπνημα 8 - θηλασμο

Φρουτακια - 10 με 11μηση

Υπνος-θηλασμο πριν απο τον υπνο - 12 με 13μηση

Μεσημεριανο - 15 με 16 (σηνηθως ειναι ελαχιστο)

Απογευματινο-φρουτα - 17 περιπου

Υπνος-θηλασμο πριν απο τον υπνο - 18 με 19

Βραδυνο - 20 με 21μηση γιαουρτι η φρουτοκρεμα η τοστ

Υπνος-θηλασμο πριν απο τον υπνο 23 περιπου

Την νυχτα αν δεν εχει καποιο ενοχληση ξυπναει 2 φορες αν εχει δοντια ασ πουμε ξυπναει ανα 2 ωρες, την κοιμηζω με το θηλασμο οποτε τρωει (εστω και λιγο) κεθε φορα που ξυπναει.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Καλησπέραά! Η μικρή μου κοντεύει 11 μηνών και το πρόγραμμά/ρουτίνα του φαγητού της είναι πολύ ακατάστατη. Γενικά οι ώρες της δεν συμπίπτουν με τα ωράρια που τρώμε εμείς (μιας και θέλει να φάει κάθε φορά που μας βλέπει στο τραπέζι) και έτσι καταλήγει να μασουλάει κάτι όλη μέρα! Πόσα γεύματα έκαναν/κάνουν τα παιδάκια σας σε αυτή την ηλικία και πόσους θηλασμούς;  επίσης πριν να κοιμηθούν πόσες ωρες πριν δίνατε το τελευταίο γεύμα; κοιμόντουσαν θηλάζοντας; ξυπνούσαν ακόμα τη νύχτα για να θηλάσουν; ρωτάω κυρίως τις μανούλες που θηλάζουν μιας και ξέρω πώς το πρόγραμμά σε μη θηλάζοντα μωρά διαμορφώνεται λίγο διαφορετικά. :)

11μηνων προσφερα τρια γευματα τα οποια δ μπορω να πω οτι τρωγανε.10-11φρουτα,κατα τις 2μεσημεριανο μαζι μας,κ κατα τις 6απογευματινο.θηλασμους μεσα στην ημερα τουλ 8,σιγουρα οταν ξυπνουσαν,το μεσημερι για να κοιμηθουν,οταν ξυπνουσαν,κ το βραδυ για να κοιμηθουν.ξυπνημα το βραδυ ανα τριωρο η κορη μου,ο μικρος τα καλα βραδια μπορει να ξυονουσε δυο φορες

κοιμοντουσαν θηλαζοντας μεχρι τον χρονο,σταδιακα μεχρι 18μ θηλαζαν αλλα αφηναν το στηθος κ κοιμοντουσαν.το τελευταιο γευμα 3ωρες περιπου πριν τον υπνο

απλα μετα τον χρονο αλλαξαμε αρκετα το προγραμμα.εισαγαμε φρεσκο για επιλογη στα πρωινα,αλλα δ αποθηλασαν.πλεον τους εδινα τα τρια γευματα,ενδιαμεσα σνακ κ γαλα προ υπνου.η κορη μου μεχρι 18μ τα ετρωγε ολα αυτα κ θηλαζε.μετα τον χρονο ειναι ενα καλοφαγο παιδακι

ο μικρος 22μ μπορω να πω οτι ειναι 1-2γευματα μειον,δ προτιμα γαλα προ υπνου πχ.μετα τους 18μ ειδα καπως καλυτερα να τρωει.θηλαζει ακομη 2-3φορες,συνηθως κοιμαται σερι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Καλησπέραά! Η μικρή μου κοντεύει 11 μηνών και το πρόγραμμά/ρουτίνα του φαγητού της είναι πολύ ακατάστατη. Γενικά οι ώρες της δεν συμπίπτουν με τα ωράρια που τρώμε εμείς (μιας και θέλει να φάει κάθε φορά που μας βλέπει στο τραπέζι) και έτσι καταλήγει να μασουλάει κάτι όλη μέρα! Πόσα γεύματα έκαναν/κάνουν τα παιδάκια σας σε αυτή την ηλικία και πόσους θηλασμούς;  επίσης πριν να κοιμηθούν πόσες ωρες πριν δίνατε το τελευταίο γεύμα; κοιμόντουσαν θηλάζοντας; ξυπνούσαν ακόμα τη νύχτα για να θηλάσουν; ρωτάω κυρίως τις μανούλες που θηλάζουν μιας και ξέρω πώς το πρόγραμμά σε μη θηλάζοντα μωρά διαμορφώνεται λίγο διαφορετικά. :)

 

Από όσο θυμάμαι, θηλασμός κατά βούληση όποτε ήμουν σπίτι, οπότε συνήθως πρωί πριν φύγω και αρκετές φορές απόγευμα και βράδυ. Μεσημεριανό-βραδινό κανονικά την ώρα που έτρωγαν οι υπόλοιποι στο σπίτι, συν δεκατιανό και απογευματινό.

Link to comment
Share on other sites

Όσες κοιμούνται τα παιδάκια σας σερί σας ζηλεύω! :) 

 

Έντεκα μηνών αν θυμάμαι καλά είχαμε περίπου αυτό το πρόγραμμα:

9 ξύπνημα θηλασμός

10 αυγό

12 φρούτα 

13-15 ύπνος με θηλασμο

15.30 μεσημεριανό( για αρκετούς μήνες τον ταιζα μετά τον ύπνο κ τρωγαμε όλοι μαζί)

6 γιαούρτι ή τοστ 

(μέχρι τον ύπνο μπορεί να τσιμπουσε μπανάνα-ψωμακι-τυρακι , έτσι μετά το χρονο εισηγαγα επίσημα κ πέμπτο γεύμα)

Απ τις οχτώ κ μετά τον έκανα μπάνιο, θηλασμό κ νανι.

 

  Κοιμόταν θηλαζοντας εκτός από τις φορές που είχε υπερενταση κ αρνιόταν το στήθος οπότε στριφογυρνουσε μέχρι να αφεθεί. Ξυπνούσε καθε τρίωρο στην καλύτερη κ έπινε γαλα αλλά υπήρχαν κ φορές ιδίως στον πρώτο ύπνο (9-11 το βράδυ) που ξυπνούσε με το παραμικρό κ ηρεμουσε με θηλασμό.

 

  Πάντως κ ο δικός μου μεταξύ των γευμάτων όλο κ κατι έτρωγε κ αναρωτιομουν κι εγώ αν του κάνει καλό αυτό το τσιμπολογημα. Ακόμη ήταν μία μεταβατική περίοδος για μας γιατί έτρωγε πολλά τρόφιμα στην κανονική τους μορφή αλλά κ κάποια αλεσμενα.  Επίσης θήλαζε κ μέσα στην μέρα όποτε ήθελε χωρίς να μετρω τους θηλασμους αυτούς σε γεύματα.

 

Link to comment
Share on other sites

επισης να προσθεσω οτι η κορη 1-2χρ ετρωγε ανα μια ωρα απο λιγο,στην ουσια ολη μερα κ καποια διαλλειμματα.2-3χρ ανα διωρο ολο κτ ζητουσε.τον τελευταιο χρονο ειναι αρκετα πιο ξεκαθαρα τα γευματα

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Σε αυτη την ηλικια εκανε 3 κυριως γευματα (πρωινο, μεσημεριανο, βραδυνο), 2 φρουτα ενδιαμεσα και οσο θηλασμο ηθελε. Γενικως, θηλαζε πολυ μεχρι 2 χρονων. Βραδυνο (κατι ελαφρυ ή λιγο απο το μεσημεριανο) ετρωγε γυρω στις 2 ωρες πριν παει για υπνο, κοιμοταν θηλαζοντας και ξυπνουσε σιγουρα καθε 3 ωρες το βραδυ μεχρι 20 μηνων. Αλλα το ειχα κι εγω αυτο με το τραπεζι, ακομη και τωρα μπορει να φαμε μαζι στις 14:00 και οταν γυρισει ο μπαμπας απο την δουλεια (ειτε 15:00 ειτε 16:00) μολις κατσει να φαει, θα φαει μαζι του (οχι κανονικη μεριδα ομως, γιατι ποσο να χωρεσει το στομαχι του;;;).

Έτσι και η δική μου. Μόλις ξυπνάμε θηλάζει και μετά πάω να φάω κάτι και αρχίζει τα μαμ μαμ. Το απόγευμα το ίδιο κάνει και με τον μπαμπά της ακόμα και αν μόλις την έχω ταΐσει. Θέλει να δοκιμάσει κι από τα δικά μας φαγητά. Και έτσι καταλήγουμε να ταΐζουμε τη μικρή και εμείς να τρώμε βιαστικά :Ρ

10 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Η δικια μου ειναι μερικους μηνες μεγαλητερη αλλα δεν εχουμε πολυ καλο ωραριο υοτε εμεις....(15 μηνων και θηλαζει).

Ξυπνημα 8 - θηλασμο

Φρουτακια - 10 με 11μηση

Υπνος-θηλασμο πριν απο τον υπνο - 12 με 13μηση

Μεσημεριανο - 15 με 16 (σηνηθως ειναι ελαχιστο)

Απογευματινο-φρουτα - 17 περιπου

Υπνος-θηλασμο πριν απο τον υπνο - 18 με 19

Βραδυνο - 20 με 21μηση γιαουρτι η φρουτοκρεμα η τοστ

Υπνος-θηλασμο πριν απο τον υπνο 23 περιπου

Την νυχτα αν δεν εχει καποιο ενοχληση ξυπναει 2 φορες αν εχει δοντια ασ πουμε ξυπναει ανα 2 ωρες, την κοιμηζω με το θηλασμο οποτε τρωει (εστω και λιγο) κεθε φορα που ξυπναει.

 

Δώρα όταν λες τοστ τι βάζεις μέσα;  γτ Η μικρή τρελαίνεται για ψωμί αλλά κασέρι ακόμα δεν της εδωσα

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Όσες κοιμούνται τα παιδάκια σας σερί σας ζηλεύω! :) 

 

Έντεκα μηνών αν θυμάμαι καλά είχαμε περίπου αυτό το πρόγραμμα:

9 ξύπνημα θηλασμός

10 αυγό

12 φρούτα 

13-15 ύπνος με θηλασμο

15.30 μεσημεριανό( για αρκετούς μήνες τον ταιζα μετά τον ύπνο κ τρωγαμε όλοι μαζί)

6 γιαούρτι ή τοστ 

(μέχρι τον ύπνο μπορεί να τσιμπουσε μπανάνα-ψωμακι-τυρακι , έτσι μετά το χρονο εισηγαγα επίσημα κ πέμπτο γεύμα)

Απ τις οχτώ κ μετά τον έκανα μπάνιο, θηλασμό κ νανι.

 

  Κοιμόταν θηλαζοντας εκτός από τις φορές που είχε υπερενταση κ αρνιόταν το στήθος οπότε στριφογυρνουσε μέχρι να αφεθεί. Ξυπνούσε καθε τρίωρο στην καλύτερη κ έπινε γαλα αλλά υπήρχαν κ φορές ιδίως στον πρώτο ύπνο (9-11 το βράδυ) που ξυπνούσε με το παραμικρό κ ηρεμουσε με θηλασμό.

 

  Πάντως κ ο δικός μου μεταξύ των γευμάτων όλο κ κατι έτρωγε κ αναρωτιομουν κι εγώ αν του κάνει καλό αυτό το τσιμπολογημα. Ακόμη ήταν μία μεταβατική περίοδος για μας γιατί έτρωγε πολλά τρόφιμα στην κανονική τους μορφή αλλά κ κάποια αλεσμενα.  Επίσης θήλαζε κ μέσα στην μέρα όποτε ήθελε χωρίς να μετρω τους θηλασμους αυτούς σε γεύματα.

 

Ναι αυτό με τη βραδινή υπερενταση μου το κάνει και μένα μερικές φορές ακόμα. Έχω την εντύπωση μάλιστα πως κάποιες φορές θέλει να κοιμηθεί χωρίς το στήθος αλλά δεν ξέρει πως. Δεν μπορεί να βρει ησυχία. Εμείς προς το παρόν θηλάζουμε πάντα μέχρι να κοιμηθούμε. Δλδ 1 το πρωί, 1 το μεσημέρι και το βράδυ + τα βραδινά που δεν τα μετράω πλέον. Από τις 5 το πρωι μάλιστα και μετά που ο ύπνος της είναι ελαφρύς τις περισσοτερες φορες δεν ξεκολλάει από πάνω μου μέχρι τις 7-8 που θα ξυπνήσει. :(Εκτός από αυτά μπορεί να θηλάσει 1-2 φορές μες στη μέρα αν το ζητήσει αλλά όχι πάντα.

Επίσης να σας ρωτήσω. Τις τροφές τις αλέθετε σε αυτή την ηλικία;  Η ζουζούνα τα φρούτα της δεν τα θέλει κρέμα και τα τρώμε σε κομματάκια αλλά το μεσημεριανό της το αλέθω ακόμα αφού δεν ξέρω πώς να της το δώσω αλλιώς πχ. το κρέας. Αλήθεια κρέας πόσες φορές την εβδομάδα δίνετε;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε μόνο 4 δόντια 3 κάτω και 1 πάνω οπότε τα αλεθω.Η παιδίατρος μου είπε ότι για να αρχίσει να μασάει και να δινω κομματάκια θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 7 δόντια.Στις 7 μέρες την εβδομάδα δίνω 2 μέρες κοτόπουλο,2 μέρες μοσχάρι,1 μέρα ψάρι και 2 μέρες χορτοσουπα.Εχω προσθέσει και τυρί στη διατροφή γραβιέρα η κασέρι και το βάζω σε όλα τα μεσημεριανα εκτός από το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , ninika84 είπε:

Εμείς έχουμε μόνο 4 δόντια 3 κάτω και 1 πάνω οπότε τα αλεθω.Η παιδίατρος μου είπε ότι για να αρχίσει να μασάει και να δινω κομματάκια θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 7 δόντια.Στις 7 μέρες την εβδομάδα δίνω 2 μέρες κοτόπουλο,2 μέρες μοσχάρι,1 μέρα ψάρι και 2 μέρες χορτοσουπα.Εχω προσθέσει και τυρί στη διατροφή γραβιέρα η κασέρι και το βάζω σε όλα τα μεσημεριανα εκτός από το ψάρι.

 

Γενικά τα μωρά μασάνε με τα ούλα. Τα δόντια τα θέλει για μπριζόλα αλλά αναπτυξιακά αυτό που σου είπε η παιδίατρος δεν στέκει, τίποτα δεν εμποδίζει ένα μωρό χωρίς κανένα δόντι να φάει μπανάνα, μακαρόνια ή κοτόπουλο σε μπουκίτσες.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Έτσι και η δική μου. Μόλις ξυπνάμε θηλάζει και μετά πάω να φάω κάτι και αρχίζει τα μαμ μαμ. Το απόγευμα το ίδιο κάνει και με τον μπαμπά της ακόμα και αν μόλις την έχω ταΐσει. Θέλει να δοκιμάσει κι από τα δικά μας φαγητά. Και έτσι καταλήγουμε να ταΐζουμε τη μικρή και εμείς να τρώμε βιαστικά :Ρ

Δώρα όταν λες τοστ τι βάζεις μέσα;  γτ Η μικρή τρελαίνεται για ψωμί αλλά κασέρι ακόμα δεν της εδωσα

Ναι αυτό με τη βραδινή υπερενταση μου το κάνει και μένα μερικές φορές ακόμα. Έχω την εντύπωση μάλιστα πως κάποιες φορές θέλει να κοιμηθεί χωρίς το στήθος αλλά δεν ξέρει πως. Δεν μπορεί να βρει ησυχία. Εμείς προς το παρόν θηλάζουμε πάντα μέχρι να κοιμηθούμε. Δλδ 1 το πρωί, 1 το μεσημέρι και το βράδυ + τα βραδινά που δεν τα μετράω πλέον. Από τις 5 το πρωι μάλιστα και μετά που ο ύπνος της είναι ελαφρύς τις περισσοτερες φορες δεν ξεκολλάει από πάνω μου μέχρι τις 7-8 που θα ξυπνήσει. :(Εκτός από αυτά μπορεί να θηλάσει 1-2 φορές μες στη μέρα αν το ζητήσει αλλά όχι πάντα.

Επίσης να σας ρωτήσω. Τις τροφές τις αλέθετε σε αυτή την ηλικία;  Η ζουζούνα τα φρούτα της δεν τα θέλει κρέμα και τα τρώμε σε κομματάκια αλλά το μεσημεριανό της το αλέθω ακόμα αφού δεν ξέρω πώς να της το δώσω αλλιώς πχ. το κρέας. Αλήθεια κρέας πόσες φορές την εβδομάδα δίνετε;

11μ στον μικρο ειχαμε βαλει κασερι αλλα οχι πολυ αλμυρο.μπορεις να δωσεις κ ψωμι με ανθοτυρο κ ντοματα(αν το ψησεις προσεχε θα καιει πολυ η ντοματα)

11μ δ αλεθα σε κανενα γτ το προτιμησαν τα ιδια.κρεας εδινα 4-6φορες την εβδομαδα

εκανα πολυ συχνα κεφτεδακια,μακαρονια με κιμα,κ στον μικρο κατσικι στο φουρνο που το εκοβα με ψαλιδι κουζινας σε μικρα κομματακια

η μεγαλη τα ετρωγε με 4δοντια,κ ο μικρος φαφουτης γτ τρωει κομματια απο 7μ,κ δοντια εβγαλε 11,5

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Θέλει να δοκιμάσει κι από τα δικά μας φαγητά. Και έτσι καταλήγουμε να ταΐζουμε τη μικρή και εμείς να τρώμε βιαστικά :Ρ

Επίσης να σας ρωτήσω. Τις τροφές τις αλέθετε σε αυτή την ηλικία;  Η ζουζούνα τα φρούτα της δεν τα θέλει κρέμα και τα τρώμε σε κομματάκια αλλά το μεσημεριανό της το αλέθω ακόμα αφού δεν ξέρω πώς να της το δώσω αλλιώς πχ. το κρέας. Αλήθεια κρέας πόσες φορές την εβδομάδα δίνετε;

Μπορεις να χωρισεις τις ινες του κρεατος και να δινεις να τα τρωει μονη της.  Αλεσμενα εδωσα μονο την φρουτοκρεμα (όποτε του εδινα γιατι συνηθως προτιμουσα το φρουτο αυτουσιο) για ενα μηνα. Γενικως, αναλογως το φαγητο τo εδινα ειτε κομματακια, ειτε μεγαλυτερα κομματια, ειτε τα ελιωνα με το πιρουνι και του εβαζα μια ποσοτητα στον δισκο του για να τρωει μονος του. Δεν ειχε πολλα δοντια (3 αν θυμαμαι καλα), τα ουλα ειναι αρκετα σκληρα ωστε να μασησουν την τροφη (ενταξει στο κρεας και στα πολυ σκληρα, πχ μηλο, βοηθας λιγο). 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

εμεις πλησιαζουμε τους εντεκα μηνες κ δεν εχουμε ακομη κσνενα δοντι.μασαει τα σνακ,την μπανανα κ το μεσημεριανο φαγητο.τα παταω απλως με το πιρουνι.απο 2.5 μηνων δεν ξυπναει το βραδυ.πινει γαλα γυρω στις 8 μετα το βραδυ κ ενδιαμεσα δυο θηλασμοι.δεν εχουμε δωσει ακομη γαλακτοκομικα γιατι υπαρχει υποψια αλλεργιας.τρωει 11.30-12 την φρουτοκρεμα αλεσμενη γιατι με το φαγητο που μασαει τρωεει αναγκαστικα λιγοτερο απ ο.τι θα ετρωγε σε αλεσμενα.κροκο μερα παρα μερα με τη φρουτοκρεμα αλλα την κραταει κ της κοβει την μεσημεριανη πεινα μου φαινεται.το απογευμα τρωει μπανανα με χυμο πορτοκαλι μεσα σε δημητριακα η κεχρι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...