Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με την άντληση γάλακτος


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Εχω ένα αγοράκι 4ων μηνών το οποίο θηλάζω αποκλείστηκα!

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την ποσότητα παραγωγής γάλατος, το μωρό παίρνει παραπάνω από το μ.ο βάρους.

Τους πρώτους 2,5 μήνες αντλούσα κάθε μέρα με το θήλαστρο γάλα (mini electric medela) και οι ποσότητες ξεπερνούσαν τα 130ml. Έπειτα η παραγωγή μου ρυθμίστηκε σύμφωνα με τις ανάγκες του μωρου και δεν χρειαζόταν να αντλώ!

Πλεον στην προσπάθεια μου να άντληση δεν τα καταφέρνω, μετά βίας οι ποσότητες να φτάσουν τα 30ml και έπειτα από την εξουθενωτική άντληση θηλάζω το μωρό και πίνει κανονικότατα!

Εκανα σέρβις το θήλαστρο και από την εταιρεία μου είπαν ότι δουλεύει άψογα, αρα δεν τίθεται θέμα να υπολειτουργεί..

Έχει τύχει σε κάποια κάτι παρόμοιο;!

Ξερει κάποιος ειδικός να μας απαντήσει τι μπορεί να συμβαίνει!;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ελπιζω να το δει για να απαντησει καποια που ξερει απο θηλαστρο,δ εχω εμπειρια

αλλα γενικα το μωρο ειναι πιο αποτελεσματικο απο το θηλαστρο,το οποιο θελει συστηματικη αντληση νομιζω για να σου αποδιδει σε μλ

Link to comment
Share on other sites

Πολλές γυναίκες που θηλάζουν ενώ προσπαθούν να αντλήσουν με θηλαστρο δεν μπορούν να τα καταφέρουν ενώ το μωρό θηλάζει αποτελεσματικά κ καταλαβαίνουν ότι έχουν γάλα. Το γιατί γίνεται αυτό δεν ξέρω να σ απαντήσω αλλά μάλλον είσαι μια από αυτές.. Στην αρχή έβγαζες κανονικά με το θηλαστρο γιατί μάλλον το στήθος δεν είχε συνηθίσει τον θηλασμό, αφότου σταμάτησες το στήθος ξεμαθε!

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που η παραγωγή εχει ρυθμιστεί σύμφωνα με τις ανάγκες του μωρού κ δεν αντλούσες δεν μπορείς ξαφνικα να το κανεις. Δε γίνεται εκτός κ αν κάνεις 10-15 αντλήσεις την ημέρα και αυξήσεις την παραγωγή σου. Το στήθος δε λειτουργεί σαν αποθήκη γάλατος αλλά παράγει μόνο όσο χρειάζεσαι.Δλδ το μωρό ζητάει κ το στηθος κατεβαίνει.. Το θήλαστρο δε μιμείται τις κινήσεις του μωρού κ αρα δε δινει σήμα να κατέβει το γάλα. Δίνει μόνο όσο παραπάνω τυχαίνει να έχει. Το μωρό μετά κατα ζήτηση αντλεί ότι χρειάζεται..

Γτ όμως να αντλεις κ να βάζεις κ το μωρό στο στήθος αφού καταφέρνει να θηλάσει αποκλειστικά;

Link to comment
Share on other sites

Το στήθος ξεσυνήθισε με το θήλαστρο και ίσως θέλει το χρόνο του να ξανασυνηθίσει. Όσο αντλείς τόσο περισσότερο θα παράγεις γάλα. Έχε υπόψιν σου πως το συγκεκριμένο θήλαστρο ενδείκνυεται για περιστασιακή χρήση. Αν ο λόγος που αντλείς είναι για να κάνεις τράπεζα λόγω επιστροφής στη δουλειά πιθανολογώ πως δεν θα σε καλύπτει  και να χρειάζεται να πάρεις κάποιο άλλο θήλαστρο όπως το swing ή να ενοικιάσεις το νοσοκομειακό που θα σου φέρει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Να το χρησιμοποιήσεις κάποιους μήνες μέχρι να αρχίσει και να δεχτεί το μωρό σου τις στερεές ώστε κάποια στιγμή να καλύπτεται από αυτές όσο λείπεις και να σταματήσεις την άντληση.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Το θηλαστρο θέλω να το χρησιμοποιώ για περίπτωσεις που αφήνω το μωρό για δουλειές, 2-3ωρων Και επειδή ο μικρός μου θηλάζει ανα 2ωρο ακόμα δεν καταφέρνω να λείψω λεπτό από κοντά του, όταν όμως είναι αναγκαίο θα προσπαθω να κάνω πολλές άντλησης για να καταφέρω να μαζέψω ικανοποιητική ποσότητα! 

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2018 at 8:33 ΜΜ, Sofia-i είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Το θηλαστρο θέλω να το χρησιμοποιώ για περίπτωσεις που αφήνω το μωρό για δουλειές, 2-3ωρων Και επειδή ο μικρός μου θηλάζει ανα 2ωρο ακόμα δεν καταφέρνω να λείψω λεπτό από κοντά του, όταν όμως είναι αναγκαίο θα προσπαθω να κάνω πολλές άντλησης για να καταφέρω να μαζέψω ικανοποιητική ποσότητα! 

 

Αν λείψεις για ένα τρίωρο, θηλάζεις πριν και μετά και άντε να χρειαστεί και 30-50 ml ανάμεσα αν γκρινιάζει, μην αγχώνεσαι ότι για ολιγόωρη απουσία θες μεγάλες ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως που είχα αυτό το μοντέλο, είχα εκνευριστεί φοβερά γιατί δεν έκανε καλή άντληση. Και κατέληξα να το καταργήσω εντελώς (μετά από 2 απελπιστικές μέρες) κ νοίκιασα επαγγελματικό μέσω του μαιευτηρίου. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς ακόμα να κάνεις 2-3 αντλήσεις μέσα στην ημέρα, να τις βάλεις στο ψυγείο και μόλις έρθουν στην ίδια θερμοκρασία να τις ενώσεις. Έτσι θα φτιάξεις μια ποσότητα 50-60ml+  που φτάνει συνήθως για ένα γεύμα. 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...