Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποση ωρα κραταει ο θηλασμος (11 ημερών νεογέννητο)


Recommended Posts

Μανουλες καλησπερα...το μωρακι μου ειναι 11 ημερων..μεχρι την 7η μμερα θηλαζε 30 λεπτα και ξαφνξκα μου το εχει κανει 10 λεπτα και στην καλυτερη παμε στα 12 λεπτα...ειναι φυσιολογικο???ας μου απαντησει καποια γιατι εχω αγχωθει παρα πολυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δν νομίζω πως υπάρχει στάνταρ χρόνος...αλλά πρέπει να είναι αποτελεσματικος ο θηλασμός. Κάποια μωρα κάνουν σύντομους θηλασμούς κάποια μαραθώνιους.Κοιτας αν έχει πιασει σωστά τη θηλή, αν καταπίνει κ απλά προσέχεις εαν αποκοιμιέται και δεν τρωει να το κρατάς ξύπνιο! Συνήθως κοιμούνται κ πιπιλάνε στον υπνο τους. Ελέγχεις πάνες κ βάρος όταν χρειάζεται. Έαν βρέχει αρκετες πάνες κ παίρνει βάρος όλα ειναι μια χαρά. Να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

δείτε και πιο κάτω την λίστα , για να δημοσιεύσετε στοιχεια που θα βοηθήσουν να πάρετε καλύτερες απαντήσεις  

Εάν θέλετε να επιτύχετε εδραίωση θηλασμού, αυτές οι μέρες είναι κρίσιμες και θα είναι σημαντικό να λάβετε καθοδήγηση από κοντά από πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού. Μόνο αυτή/αυτός μπορεί να σας επιβεβαιώσει πραγματικά ότι οι θηλασμοί του βρέφους σας είναι αποτελεσματικοί, κάτι το οποίο είναι ίσως και πιο σημαντικό από την διάρκειά των θηλασμών και την συχνότητά τους. 

Επίσης το να επιβεβαιωθεί ότι οι θηλασμοί είναι αποτελεσματικοί, θα βοηθήσει να μην αποκτήσετε προβλήματα με τις θηλές ή τους μαστούς από λάθος πιάσιμο θηλής ή θέματα με την παραγωτή. 

Θα είναι αδύνατο να επιβεβαιώσετε μέσω ενός φόρουμ την αποτελεσματικότητα των θηλασμών,  οι συμβουλές που θα λάβετε εδώ δεν μπορούν να αντικαταστήσουν επίσκεψη ειδικού πιστοποιημένου σύμβουλου θηλασμού . Υπάρχουν παιδίατροι IBCLC αλλά και σκέτοι σύμβουλοι θηλασμού. 

Επίσης σημαντικός λόγος για να μην αργήσετε μια τέτοια επίσκεψη, είναι ότι κάθε ημέρα που το μωρό θηλάζει αναποτελεσματικά,

μειώνονται οι δυνάμεις του για να αντλήσει περισσότερο γάλα.  Η μειωμένη διάρκεια θηλασμού στο νεογέννητο δεν είναι απαραίτητα ένδειξη χορτασμού, ο θηλασμός είναι μια "εργασία" για το μωρό που απαιτεί ενέργεια.  Υπάρχει δηλαδή και η περίπτωση ένα μωρό να δείχνει ικανοποιημένο και να κοιμάται, επειδή έχει κουραστεί! 

Η έγκαιρη παρέμβαση μπορεί να βοηθήσει να διορθωθούν μικρά αλλά κρίσιμα κριτήρια κατά την διάρκεια των θηλασμών των πρώτων ημερών /εβδομάδων και έτσι να επιτευχθεί η εδραίωση του θηλασμού. 

 

Δείτε εδώ λίστα: 

https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

 

Θυμηθείτε ότι το στήθος σας όταν θα έχει "σωστή χρήση" από το μωρό (δηλαδή αποτελεσματικό θηλασμό και επαρκή ερεθίσματα θηλασμού) μπορεί να προσαρμοστεί στην ποσότητα που το μωρό έχει ανάγκη.  Εάν αισθάνεστε ότι δεν έχετε αρκετό γάλα, πρέπει να επιβεβαιώσετε και ότι όντως δεν έχετε αρκετό γάλα (ζυγίσεις και κρίση παιδιάτρου & αποκλεισμός άλλης αιτίας μη επαρκούς πρόσληψης βάρους πχ ουρολοίμωξη ή άλλη αιτία σε σχέση με το γαστρεντερολογικό).

 

Δείτε εδώ επίσης και άλλες πληροφορίες για γαλακταγωγές τροφές κα.

 https://parents.org.gr/2016/02/03/sos-neoi-goneis/

 

Την παρακάτω λίστα κριτηρίων θα την χρειαστείτε έτσι και αλλιώς εάν συμβουλευτείτε ειδικό:

 

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Vasilo είπε:

Δν νομίζω πως υπάρχει στάνταρ χρόνος...αλλά πρέπει να είναι αποτελεσματικος ο θηλασμός. Κάποια μωρα κάνουν σύντομους θηλασμούς κάποια μαραθώνιους.Κοιτας αν έχει πιασει σωστά τη θηλή, αν καταπίνει κ απλά προσέχεις εαν αποκοιμιέται και δεν τρωει να το κρατάς ξύπνιο! Συνήθως κοιμούνται κ πιπιλάνε στον υπνο τους. Ελέγχεις πάνες κ βάρος όταν χρειάζεται. Έαν βρέχει αρκετες πάνες κ παίρνει βάρος όλα ειναι μια χαρά. Να σου ζήσει!

Vasilo δεν τον παιρνει ο υπνος στο στηθος...κ δεν δειχνει να το πιπιλαει...και πανουλες βρεχει αρκετες και τα κακακια του ειναι στανταρ σε καθε γευμα και μπορει και δυο φορες σε ενα γευμα...μου ξυπναει ανα 3ωρο σχεδον να φαει και σκεψου δεν τον αφηνω να κλαψει πολυ...τον θηλαζω κατευθειαν...αυτο ομως που με αγχωσε σημερα ειναι οτι αφου τον θηλασα μετα απο περιεργεια τραβηξα με το θηλαστρο για 5 λεπτα και εβγαλα μονο 25 γραμμαρια...ειναι φυσιολογικο???

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/7/2018 at 11:05 ΜΜ, ΧρύσαΜ είπε:

Αν δείχνει ότι χορταίνει θεωρώ ότι είναι καλά. Όμως, γιατί δε ρωτάς τον/την παιδίατρο που σας παρακολουθεί;

Τον ρωτησα και μου ειπε οτι τρωει οσο θελει το μωρακι μεχρι να χορτασει και να μην αγχωνομαι...αλλα εγω συνεχιζω να αγχωνομαι...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Elizab είπε:

Vasilo δεν τον παιρνει ο υπνος στο στηθος...κ δεν δειχνει να το πιπιλαει...και πανουλες βρεχει αρκετες και τα κακακια του ειναι στανταρ σε καθε γευμα και μπορει και δυο φορες σε ενα γευμα...μου ξυπναει ανα 3ωρο σχεδον να φαει και σκεψου δεν τον αφηνω να κλαψει πολυ...τον θηλαζω κατευθειαν...αυτο ομως που με αγχωσε σημερα ειναι οτι αφου τον θηλασα μετα απο περιεργεια τραβηξα με το θηλαστρο για 5 λεπτα και εβγαλα μονο 25 γραμμαρια...ειναι φυσιολογικο???

 

Δεν είμαι αρμόδια να σου δώσω απάντηση για το αν όλα είναι καλά ή τι φταίει.  Όπως σου έγραψε ο συντονιστής υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος που ζητάς βοήθεια για το θηλασμό όμως κ πάλι μόνο ένας σύμβουλος θηλασμού μπορεί να σε κατευθύνει σωστά.

Εγώ σαν μαμά...

Άφησα και το ένστικτο να με καθοδηγήδει πως όλα πηγαίνουν καλά. 

Τρώει βαζει βαρος βρέχει πάνες κ ειναι ήρεμο. Δεν τα έκανα κ γω όλα σωστά από την αρχη όμως τα βρήκα στην πορεία.Εσύ εφ'όσον έχεις αμφιβολίες απευθύνσου σε σύμβουλο εαν δν ειναι ο παιδίατρος σου. 

Για να μην αγχώνεσαι όμως το τι λέει το θήλαστρο δεν είναι σε καμία περίπτωση αντιπροσωπευτικό του πόσο γάλα έχεις.

Βρες τις απαντήσεις που ψάχνεις από τους ανθρώπους που πρεπει για να υπάρχει κ ευθύνη και ασφάλεια.

Να κλείσω με το όλα καλά θα πάνε.. ετσι είναι η μητρότητα!:) 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Elizab είπε:

Vasilo δεν τον παιρνει ο υπνος στο στηθος...κ δεν δειχνει να το πιπιλαει...και πανουλες βρεχει αρκετες και τα κακακια του ειναι στανταρ σε καθε γευμα και μπορει και δυο φορες σε ενα γευμα...μου ξυπναει ανα 3ωρο σχεδον να φαει και σκεψου δεν τον αφηνω να κλαψει πολυ...τον θηλαζω κατευθειαν...αυτο ομως που με αγχωσε σημερα ειναι οτι αφου τον θηλασα μετα απο περιεργεια τραβηξα με το θηλαστρο για 5 λεπτα και εβγαλα μονο 25 γραμμαρια...ειναι φυσιολογικο???

 

 

Το θήλαστρο πού στο καλό κολλάει τώρα με νεογέννητο μωρό; Εξαφάνισέ το κάπου μην μπαίνεις καν στον πειρασμό, μόνο κακό μπορεί να κάνει σε αυτή τη φάση. Αν συστηματικά δε έβγαζες 25 ml στο πεντάλεπτο και μάλιστα μετά από τάισμα, για υπερπαραγωγή θα μιλάγαμε, όχι για έλλειψη γάλακτος, οπότε το "μόνο" που λες, σίγουρα δεν ταιριάζει στην περίσταση ;) Ηρέμησε, προσπάθησε να θηλάζεις τουλάχιστον 10-12 φορές τη μέρα, ανεξάρτητα από το αν δείχνει να πεινάει ή όχι (το τρίωρο  είναι μάλλον πολύ τόσο νωρίς). Αν θηλάζεις ένα δεκάλεπτο στο ένα στήθος και το αφήνει, πρόσφερε πάντα και το άλλο, με ένα διάλειμμα για ρέψιμο ανάμεσα. Το αν όλα πάνε καλά, θα σου το πουν οι πάνες του, και τα ζυγίσματα στον παιδίατρο, όχι το ρολόι.

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με ΑΡΓΚ. Το ότι έβγαλες μόνο 25 γραμμάρια φυσιολογικό μού φαίνεται, αφού προηγήθηκε θηλασμός. Αν το παιδί παίρνει βάρος, είναι ό,τι καλύτερο. Να έρθεις και σε επαφή και με πιστοποιημένη παιδίατρο - σύμβουλο θηλασμού, έστω και τηλεφωνικά. Θα σε βοηθήσει σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2018 at 3:11 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το θήλαστρο πού στο καλό κολλάει τώρα με νεογέννητο μωρό; Εξαφάνισέ το κάπου μην μπαίνεις καν στον πειρασμό, μόνο κακό μπορεί να κάνει σε αυτή τη φάση. Αν συστηματικά δε έβγαζες 25 ml στο πεντάλεπτο και μάλιστα μετά από τάισμα, για υπερπαραγωγή θα μιλάγαμε, όχι για έλλειψη γάλακτος, οπότε το "μόνο" που λες, σίγουρα δεν ταιριάζει στην περίσταση ;) Ηρέμησε, προσπάθησε να θηλάζεις τουλάχιστον 10-12 φορές τη μέρα, ανεξάρτητα από το αν δείχνει να πεινάει ή όχι (το τρίωρο  είναι μάλλον πολύ τόσο νωρίς). Αν θηλάζεις ένα δεκάλεπτο στο ένα στήθος και το αφήνει, πρόσφερε πάντα και το άλλο, με ένα διάλειμμα για ρέψιμο ανάμεσα. Το αν όλα πάνε καλά, θα σου το πουν οι πάνες του, και τα ζυγίσματα στον παιδίατρο, όχι το ρολόι.

 

Αργκ το θηλαστρο το χρησιμοποιησα μονο μια φορα γιατι ειχα αγχωθει για το αν εχω γαλα ή οχι..τον παιδιατρο τον περιμενω αυτη τη βδομαδα για να δουμε το βαρος του και να μου λυσει τις αποριες μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα στη ομάδα!

Είμαι μανούλα δυο παιδιών το πρώτο μου είναι 4,5 χρόνων κ το δεύτερο 10 ημερών κοριτσάκι...

Γεννήθηκε 37,5 εβδομάδων με καισαρικη κ βαρος 2620 την πήρα από το μαιευτήριο 2450 ....το πρώτο το θηλασα 20 μηνες αποκλειστικά...ετσι θέλω κ το δεύτερο αλλά με έχουν κατά κλείσει οι ορμόνες μου ...η μικρή δε ξυπνάει για να φαει τη ξυπναω κάθε δύο με δυόμιση ώρες αλλά τρώει ποτε δέκα λεπτα απο το ενα στήθος κ ποτε πεντε απο το άλλο λερώνει 5-6 πάνες αλλά στεναχωριεμαι που δεν ξυπνάει για να φαει κ με έχει πιασει άγχος........ αύριο θα ερθει η παιδίατρος να τη δει κ μου είπε πως πρεπει να έχει πάρει το βαρος της γέννας κ έχω αγχωθει ακόμα πιο πολύ....έχει συμβεί σε κάποια μανούλα αυτό....

Link to comment
Share on other sites

 Γειά σας! 

δείτε εδώ για το ότι οι κατάλληλοι να δίνουν συμβουλές για τον θηλασμό είναι οι πιστοποιημένοι σύμβουλοι θηλασμού (υπάρχουν και παιδίατροι) όπως και τό ότι είναι ιδιαίτερα κρίσιμο εάν θέλετε να θηλάσετε και αυτό το παιδί σας αποκλειστικά, να πάρετε τις σωστές οδηγίες. 

On 21/7/2018 at 12:09 ΠΜ, Συντονιστής Περιεχομένου είπε:

Γειά σας

δείτε και πιο κάτω την λίστα , για να δημοσιεύσετε στοιχεια που θα βοηθήσουν να πάρετε καλύτερες απαντήσεις  

Εάν θέλετε να επιτύχετε εδραίωση θηλασμού, αυτές οι μέρες είναι κρίσιμες και θα είναι σημαντικό να λάβετε καθοδήγηση από κοντά από πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού. Μόνο αυτή/αυτός μπορεί να σας επιβεβαιώσει πραγματικά ότι οι θηλασμοί του βρέφους σας είναι αποτελεσματικοί, κάτι το οποίο είναι ίσως και πιο σημαντικό από την διάρκειά των θηλασμών και την συχνότητά τους. 

Επίσης το να επιβεβαιωθεί ότι οι θηλασμοί είναι αποτελεσματικοί, θα βοηθήσει να μην αποκτήσετε προβλήματα με τις θηλές ή τους μαστούς από λάθος πιάσιμο θηλής ή θέματα με την παραγωτή. 

Θα είναι αδύνατο να επιβεβαιώσετε μέσω ενός φόρουμ την αποτελεσματικότητα των θηλασμών,  οι συμβουλές που θα λάβετε εδώ δεν μπορούν να αντικαταστήσουν επίσκεψη ειδικού πιστοποιημένου σύμβουλου θηλασμού . Υπάρχουν παιδίατροι IBCLC αλλά και σκέτοι σύμβουλοι θηλασμού. 

Επίσης σημαντικός λόγος για να μην αργήσετε μια τέτοια επίσκεψη, είναι ότι κάθε ημέρα που το μωρό θηλάζει αναποτελεσματικά,

μειώνονται οι δυνάμεις του για να αντλήσει περισσότερο γάλα.  Η μειωμένη διάρκεια θηλασμού στο νεογέννητο δεν είναι απαραίτητα ένδειξη χορτασμού, ο θηλασμός είναι μια "εργασία" για το μωρό που απαιτεί ενέργεια.  Υπάρχει δηλαδή και η περίπτωση ένα μωρό να δείχνει ικανοποιημένο και να κοιμάται, επειδή έχει κουραστεί! 

Η έγκαιρη παρέμβαση μπορεί να βοηθήσει να διορθωθούν μικρά αλλά κρίσιμα κριτήρια κατά την διάρκεια των θηλασμών των πρώτων ημερών /εβδομάδων και έτσι να επιτευχθεί η εδραίωση του θηλασμού. 

 

Δείτε εδώ λίστα: 

https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

Την παρακάτω λίστα κριτηρίων θα την χρειαστείτε έτσι και αλλιώς εάν συμβουλευτείτε ειδικό:

 

 

 

(είναι δημοσίευσή μας πιο πάνω , την ξαναπαραθέτουμε για δική σας ευκολία! )

Να σας ζήσει! 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2018 at 1:53 ΜΜ, Jimando είπε:

Καλησπέρα στη ομάδα!

Είμαι μανούλα δυο παιδιών το πρώτο μου είναι 4,5 χρόνων κ το δεύτερο 10 ημερών κοριτσάκι...

Γεννήθηκε 37,5 εβδομάδων με καισαρικη κ βαρος 2620 την πήρα από το μαιευτήριο 2450 ....το πρώτο το θηλασα 20 μηνες αποκλειστικά...ετσι θέλω κ το δεύτερο αλλά με έχουν κατά κλείσει οι ορμόνες μου ...η μικρή δε ξυπνάει για να φαει τη ξυπναω κάθε δύο με δυόμιση ώρες αλλά τρώει ποτε δέκα λεπτα απο το ενα στήθος κ ποτε πεντε απο το άλλο λερώνει 5-6 πάνες αλλά στεναχωριεμαι που δεν ξυπνάει για να φαει κ με έχει πιασει άγχος........ αύριο θα ερθει η παιδίατρος να τη δει κ μου είπε πως πρεπει να έχει πάρει το βαρος της γέννας κ έχω αγχωθει ακόμα πιο πολύ....έχει συμβεί σε κάποια μανούλα αυτό....

 Ναι και θηλάσαμε αποκλειστικά. Αλλά: η παιδίατρος παρακολουθούσε το παιδί πολλές φορές τη βδομάδα, μας έβλεπε να θηλάζουμε και έδινε οδηγίες, αξιολογούσε τη συνολικη κατάσταση και γι αυτό δεν έδωσε φόρμουλα παρά το ότι ο πρώτος μήνας πήγε πολύ αργά από βάρος. Αν η παιδίατρός σου δεν έχει να δώσει συμβουλές για θηλασμό, θα έλεγα να ζητήσεις άμεσα δεύτερη γνώμη για να βοηθηθείς. Από εκεί και πέρα, το παιδί το ξυπνούσα ανά δίωρο, το πολύ τρίωρο το βράδυ και επέμενα να θηλάζει κανονικά, όχι πεντάλεπτα, με ενδιάμεσες αλλαγές πάνες, γδυσιμο, βρεγμένο πανάκι στο μέτωπο, παιχνίδια με πόδια, χέρια και αυτάκια, γενικά το ενοχλούσα για να κρατηθεί ξύπνιο. Μετά τις πρώτες βδομάδες που έπεσε πια ο ίκτερος, έγινε άλλο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η παιδίατρος σήμερα και τη ζύγισε κ έχει πάρει το βαρος της γέννας κ 50 γρ επιπλέον...μου είπε να την ταιζω συχνα ανα 2-2,5 ώρες έστω κ τα πεντάλεπτα όσο συχνα γίνεται....μου είπε οτι είναι ενα λιγοφαγο μωρο που δε θα μου πει ποτέ οτι πειναει μέχρι να ξεπεταχτεί λίγο...ελπίζω μέχρι να σαραντησω να έχει αλλάξει κάπως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Jimando είπε:

Αργκ τι έννοεις άλλο παιδι;πήρε τα πανω του;;πήρε βαρος;ξυπναγε για να φαει;εμένα δεν έκανε ίκτερο...

 

Ναι, άρχισε να βάζει βάρος με το παραπάνω, να θηλάζει πολύ κλπ Από ελλιποβαρές που κοιμόταν και κάναμε ζογκλερικά για να φάει, έγινε σαν φρατζόλα :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα έχω μια μικρή μπουμπου στα χέρια μου εδώ και 12μερες,λιγο δύσκολες οι πρώτες αλλά εδώ και τέσσερις ημέρες νοιωθω το στήθος μου πολύ  μαλακό χωρίς πρηξιματα, η αλήθεια είναι πως δίνω κ δυο γεύματα ξένο καθώς κάνω δυο τσιγαρα την ημέρα. Θέλω να ρωτήσω λοιπον είναι δυνατόν να έχει εδραιωθεί ο θηλασμός τόσο νωρίς; το βράδυ μόνο θηλάζω κ η αλήθεια είναι ότι κοιμάται αρκετά ναι μεν τρώει πολύ ώρα σε διάρκεια, μήπως δεν έχω πολύ μεγάλη ροή; αλλά στο τέλος αποκοιμιεται... Ας μου δώσει κάποιος τα φώτα του. Ευχαριστώ πολυυυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να σου ζήσει το μωράκι. Πρώτα απ' όλα, ποιος σου είπε ότι επειδή κάνεις 2 τσιγάρα την ημέρα δεν μπορείς να θηλασεις αποκλειστικά?

 

Κ χωρίς να είμαι ειδικός, δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να κρατήσεις τον θηλασμό κ να μην μειώνεται το γάλα από το στήθος μέχρι να αποθηλασεις τελείως αν δίνεις 2 γεύματα την ημέρα ξένο χωρίς να χρησιμοποιείς θηλαστρο για να μην μειώνεται η παραγωγή. Πιθανό να έχεις μαλακό στήθος γιατί δεν παράγεις αρκετό γάλα κ στους 2-3 μήνες το πολύ να σου σταματήσει κιόλας τελείως. Που είναι οκ βέβαια αν το θες αλλά αν δεν το θες πιστεύω ότι οδευεις σε αποθηλασμο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλησπέρα, να σου ζήσει το μωράκι. Πρώτα απ' όλα, ποιος σου είπε ότι επειδή κάνεις 2 τσιγάρα την ημέρα δεν μπορείς να θηλασεις αποκλειστικά?

 

Κ χωρίς να είμαι ειδικός, δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να κρατήσεις τον θηλασμό κ να μην μειώνεται το γάλα από το στήθος μέχρι να αποθηλασεις τελείως αν δίνεις 2 γεύματα την ημέρα ξένο χωρίς να χρησιμοποιείς θηλαστρο για να μην μειώνεται η παραγωγή. Πιθανό να έχεις μαλακό στήθος γιατί δεν παράγεις αρκετό γάλα κ στους 2-3 μήνες το πολύ να σου σταματήσει κιόλας τελείως. Που είναι οκ βέβαια αν το θες αλλά αν δεν το θες πιστεύω ότι οδευεις σε αποθηλασμο.

θα συμφωνησω.κ γω πιστευω πιθανοτερο να μειωνεται το γαλα σου

επισης δ ξερω τι εννοεις κοιμαται αρκετα,αλλα τοσο μωρο,που εμεις ουτε βαρος γεννησης δ ειχαμε αναπληρωσει,τα ξυπνουσα στο διωρο αν τυχον δ ξυπνουσαν μονα

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! Είναι το πρώτο που θηλάζεις; Αν έχεις θηλάσει κ άλλο παιδί, είναι πολύ πιθανό να έχει εδραιωθεί ήδη ο θηλασμός. 

Για τα υπόλοιπα (τσιγάρο, ξένο κλπ) σου τα έχουν αναφέρει κ συμφωνώ. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι το τρίτο μου παιδάκι, κ δε θυμάμαι στα προηγούμενα να είχα ζήσει τέτοια κατάσταση. Πάντως τώρα είμαστε καλύτερα.... Θηλάζει οοολο το βράδυ η το χει βρει πιπιλα μάλλον, κ μες τη μέρα κάνουμε τρία γευματακια ακόμη στο στήθος... Δυστυχώς από χθες κάναμε κ συναχι, κάποια αδερφη της το φερε δωρακι κ υποφέρει η καημένουλα, εύχομαι σύντομα να τελειώσει. Δεν περίμενα να ξεκινήσουν τόσο νωρίς όλες οι αρρώστιες 😔

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...