Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποια κορίτσια ετοιμαζόμαστε για εμβρυομεταφορά αυτόν τον μήνα;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας αγωνίστριες! :) Είμαι στην δεύτερη απο τις 5 μέρες λήψης προγεστερόνης, και την Δευτέρα πρώτα ο Θεός,  θα μεταφέρουμε 2 κατεψυγμένες βλαστοκυστούλες ❄️❄️θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν κορίτσια που βρίσκονται σε προετοιμασία αυτή τη στιγμή και ετοιμάζονται για εμβρυομεταφορά,  έτσι να πούμε τα δικά μας να πάρουμε δύναμη! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, nini84 είπε:

Καλησπερα! Καλη επιτυχια με το καλοοο!

Εγω εκανα εμβρυομεταφορα την Δευτερα.Δυο βλαστοκυστες. Τριτη μας προσπαθεια. Ηταν η δευτερη διεγερση. 

Δηλαδή χοριακή σε πέντε μέρες;; Με το καλό!!! Να πάνε όλα καλά!!! ❤️Ευχαριστώ πολύ! Και εμένα είναι η τρίτη μου εμβρυομεταφορά. Η πρώτη πέτυχε και είχαμε αποβολή και η δεύτερη ήταν μηδέν..... Μετά ακολούθησαν πολλά και διάφορα και φτάσαμε επιτέλους στην εμβρυομεταφορά!

Επεξεργάστηκαν by sissy_geo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια κ τι ωραίο θέμα να περνούμε δύναμη ή μια από την άλλη! Την Τετάρτη έκανα κ εγώ την μεταφορά 2 πολύ καλές βλαστοκυστες η δεύτερη από τον 1ο κύκλο εξωσωματικής! Καλή επιτυχία σε όλες μας! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Vasiliki88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια κ τι ωραίο θέμα να περνούμε δύναμη ή μια από την άλλη! Την Τετάρτη έκανα κ εγώ την μεταφορά 2 πολύ καλές βλαστοκυστες η δεύτερη από τον 1ο κύκλο εξωσωματικής! Καλή επιτυχία σε όλες μας! 

Καλημέρααα!!! Καλή επιτυχία!!! Τριψήφια χοριακή σου εύχομαι!!! Εγω είμαι αρκετά αγχωμένη σε γενικές γραμμές, τη μια στιγμή είμαι αισιόδοξη και την αμέσως επόμενη μου έρχονται οι άλλες σκέψεις οι κακές... Εσείς πώς νοιώθετε; Τι φαρμακάκια παίρνετε;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω χοριακη στις 25 του μηνα. 

Τα συναισθηματα ειναι αναμεικτα. Μια ετσι μια αλλιως. Μετα απο δυο αποτυχιες αλλωστε ειναι λογικο νομιζω. 

Φαρμακα πολυ λιγα σε σχεση με τις αλλες φορες. 

Φυλικο, βιταμινη ντε, σιδηρο(γιατι εχω ελλειψη,ασχετο με την εξωσωματικη), vasclor καθε βραδυ, μια ενεση ινοχεπ και ανα 4 μερες μια ενεση προγεστερονης. 

 

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sissy_geo είπε:

Καλημέρααα!!! Καλή επιτυχία!!! Τριψήφια χοριακή σου εύχομαι!!! Εγω είμαι αρκετά αγχωμένη σε γενικές γραμμές, τη μια στιγμή είμαι αισιόδοξη και την αμέσως επόμενη μου έρχονται οι άλλες σκέψεις οι κακές... Εσείς πώς νοιώθετε; Τι φαρμακάκια παίρνετε;;

Αυτή τη φορά είμαι πιο αγχωμένη από την προηγούμενη παρ ολαυτα έχω θετική σκέψη. Εχθές είχα κ κάτι τσιμπήματα και κ λέω ίσως κάτι να γίνετε!!! Από φάρμακα 3φορες την μέρα cyclacur και utrogestan κολπικα  2 prezolon ενέσεις innohep k prolutex(προγεστερονη) μάλλον γιατί την προηγούμενη φορά είχα αίματακι αρκετό. 

Link to comment
Share on other sites

@Vasiliki88 Την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος είχα εντονα τσιμπιματάκια στη μήτρα. Εύχομαι να είναι τα σποράκια σου που φυτεύτηκαν και να κάτσουν εκεί για 9 ολόκληρους μήνες!!! Τα ιδια πράγματα παίρνουμε, απλά παίρνω και χάπι για τον θυροειδή. 3 φορες τη μέρα cyclacur, 2 prezolon  innohep το απόγευμα και πρωί βράδυ ένεση prolutex. Πρώτη φορά παίρνω προγεστερόνη ενέσιμη. Τις άλλες φορές έπαιρνα τα utrogestan. Aλλά εσένα σου τα έδωσε και τα 2 μαζί. Εμένα γιατί όχι; Είναι αρκετές μόνο οι ενέσεις;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, nini84 είπε:

Κι εγω παιρνω κορτιζονη. Ξεχασα να την γραψω. 

Με το καλό!!! Σε 5 μερούλες δηλαδή!!! Η vasclor είναι οιστρογόνο; Δεν το ξέρω. Ποια ένεση προγεστερόνης κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Just now, sissy_geo said:

Με το καλό!!! Σε 5 μερούλες δηλαδή!!! Η vasclor είναι οιστρογόνο; Δεν το ξέρω. Ποια ένεση προγεστερόνης κάνεις;

Η vasclor ειναι γελη προγεστερονης. Μπαινει στον κολπο. 

Ενεση κανω την lentogest. Πρωτη φορα. 

Τις προηγουμενες μου εδιναν μονο ουτρο και βασκλορ(σε αλλο κεντρο κ αλλο γιατρο).

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τώρα ψιλοαγχώθηκα... Να ρωτήσω κάτι, ίσως είναι και χαζομάρα. Οι ενέσεις προγεστερόνης που κάνω αυτή τη φορά είναι 25mg x2 φορες τη μέρα, 50mg δηλαδή. Τις άλλες φορές που έπαιρνα utrogestan 3 φορές απο  200mg πάει 600mg. Είναι μεγάλη διαφορά έτσι δεν είναι; Ή μήπως το ενέσιμο έχει άλλη απορρόφηση. Αχ δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , sissy_geo είπε:

@Vasiliki88 Την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος είχα εντονα τσιμπιματάκια στη μήτρα. Εύχομαι να είναι τα σποράκια σου που φυτεύτηκαν και να κάτσουν εκεί για 9 ολόκληρους μήνες!!! Τα ιδια πράγματα παίρνουμε, απλά παίρνω και χάπι για τον θυροειδή. 3 φορες τη μέρα cyclacur, 2 prezolon  innohep το απόγευμα και πρωί βράδυ ένεση prolutex. Πρώτη φορά παίρνω προγεστερόνη ενέσιμη. Τις άλλες φορές έπαιρνα τα utrogestan. Aλλά εσένα σου τα έδωσε και τα 2 μαζί. Εμένα γιατί όχι; Είναι αρκετές μόνο οι ενέσεις;; 

Σε ευχαριστώ! Εγώ επερνα utrogestan κολπικα πριν την εμβρυομεταφορα κ πάνω στην συζήτηση ότι φοβάμαι μήπως έχω πάλι αιμορραγία μου έδωσε κ την ενέσιμη που απορροφάται πιο γρήγορα την οποία ξεκίνησα εχθές. Η πρώτη σου παλλινδρομη? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Vasiliki88 είπε:

Σε ευχαριστώ! Εγώ επερνα utrogestan κολπικα πριν την εμβρυομεταφορα κ πάνω στην συζήτηση ότι φοβάμαι μήπως έχω πάλι αιμορραγία μου έδωσε κ την ενέσιμη που απορροφάται πιο γρήγορα την οποία ξεκίνησα εχθές. Η πρώτη σου παλλινδρομη? 

H πρώτη μου ναι. Οδυνηρή εμπειρία και διαβάζω εδω ότι υπάρχουν γυναίκες που το βίωσαν παραπάνω φορές και είναι τραγικό! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 minutes ago, sissy_geo said:

Κορίτσια τώρα ψιλοαγχώθηκα... Να ρωτήσω κάτι, ίσως είναι και χαζομάρα. Οι ενέσεις προγεστερόνης που κάνω αυτή τη φορά είναι 25mg x2 φορες τη μέρα, 50mg δηλαδή. Τις άλλες φορές που έπαιρνα utrogestan 3 φορές απο  200mg πάει 600mg. Είναι μεγάλη διαφορά έτσι δεν είναι; Ή μήπως το ενέσιμο έχει άλλη απορρόφηση. Αχ δεν ξέρω.

Ισως ειναιαυτο που λες οτι εχει καλυτερη απορροφηση. Δεν το ξερω κι εγω. 

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , nini84 είπε:

Κι εγω παιρνω κορτιζονη. Ξεχασα να την γραψω. 

@Vasiliki88 καλη επιτυχια!

Η δευτερη βλαστολυστη ειναι απο διεγερση ή απο φυσικο κυκλο; 

Έχω κάνει 1 κύκλο με διεγερση όπου κατεψυξα 4 βλαστοκυστες 5 ημερών. Η πρώτη μεταφορά έγινε πέρσι όπου κατέληξε σε παλλινδρομη κ τώρα έβαλα τις 2 τελευταίες μου.. 

πρίν από 1 λεπτό , sissy_geo είπε:

H πρώτη μου ναι. Οδυνηρή εμπειρία και διαβάζω εδω ότι υπάρχουν γυναίκες που το βίωσαν παραπάνω φορές και είναι τραγικό! 

Καταλαβαίνω κ εμένα παλλινδρομη 7 εβδομάδων δίδυμη κύηση δεν διπλασιάζουν η χοριακη είχε αύξηση όμως μου έκοψαν τα φάρμακα κ καλά ότι ήταν βιοχιμικη κ στο τέλος ακούσαμε κ 1 καρδούλα αλλά.... Τέλος πάντων αυτή τη φορά να είναι η τυχερή μας.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Vasiliki88 είπε:

Έχω κάνει 1 κύκλο με διεγερση όπου κατεψυξα 4 βλαστοκυστες 5 ημερών. Η πρώτη μεταφορά έγινε πέρσι όπου κατέληξε σε παλλινδρομη κ τώρα έβαλα τις 2 τελευταίες μου.. 

Καταλαβαίνω κ εμένα παλλινδρομη 7 εβδομάδων δίδυμη κύηση δεν διπλασιάζουν η χοριακη είχε αύξηση όμως μου έκοψαν τα φάρμακα κ καλά ότι ήταν βιοχιμικη κ στο τέλος ακούσαμε κ 1 καρδούλα αλλά.... Τέλος πάντων αυτή τη φορά να είναι η τυχερή μας.. 

Μακάρι κορίτσια! Όλες μας βλέπω έχουμε ζήσει δύσκολες καταστάσεις. Και η εξωσωματική απο μόνη της είναι σκληρό παιχνίδι. Πάντως εγω επειδή έζησα και τα δύο δηλαδη και θετική χοριακή και αρνητική, αποφάσια αυτη τη φορά όοοοσο γίνεται δηλαδη, να μην δώσω σημασία σε συμπτώματα κτλ. Γιατί και τις δύο φορές είχα πόνους, και πρήξιμο στο στήθος οπότε, δεν υπάρχουν στάνταρ πράγματα είτε στη μια είτε στην άλλη περίπτωση. Αυτό που μπορώ να πω μόνο είναι ότι την πρώτη φορά που είχα θετική χοριακή, ήταν κάπως διαφορετικοί πόνοι, πιο σουβλεροί αν μπορώ να το πω ετσι. Την δευτερη φορά, πιο ξεκάθαροι πόνοι περιόδου, πρήξιμο κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , nini84 είπε:

Κοριτσια λυπαμαι για τις παλλινδρομες. Πολυ δυσκολο. 

Εμεις δεν εχουμε καταφερει ακομη εμφυτευση. 

Και αυτό είναι πολύ δύσκολο. Την δεύτερη φορά που πήρα το χαρτί και έγραφε 0,1, συγκλονίστηκα ρε παιδιά. Είναι σοκαριστικό. Λες πώς! Τα έδωσα όλα, τόσος κόπος, τόσες θυσίες για ενα μηδενικό. Αλλά δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Δεν είναι δεδομένη η επιτυχία στην εξωσωματική. Όμως είμαστε δυνατές και προσπαθούμε και για αυτό θα τα καταφέρουμε!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , nini84 είπε:

Αλλαξατε κατι σε σχεση με τις προηγουμενες φορες; Εκανες καποια αλλη εξεταση;

Πάρα πολλά... Απο πού να αρχίσω. Μετά την αποβολή ψάχτηκα πολύ και ας λένε μερικοί γιατροί πως  πρέπει να έχεις τουλάχιστον 3 αποβολές πριν ψαχτείς! Το βρίσκω πολύ λάθος αυτό, να πρέπει να ζήσεις 3 φορές αυτο το τραγικό γεγονός και μετά να ψαχτείς. Απλά το λένε γιατί μια αποβολή θεωρείται τυχαίο γεγονός τις περισσότερες φορές. Μετα την αποβολή λοιπόν έμαθα ότι έχω αυτοάνοσο υποθυροειδισμό δηλ hashimoto. Έκανα μια σειρα ανοσολογικών εξετάσεων (αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο που ενοχοποιείται για αποβολές  κτλ), αρνητικά βγήκαν αυτά. Μονο τα ΑΝΑ (αντιπυρινικά αντισωματα) βγηκαν θετικά, αλλά μου είπε η ανοσολόγος πως δεν είναι κατι ανησυχητικό μάλλον είναι απο το hashimoto. Καρυότυπο είχαμε κάνει ακόμα πιο πριν. Δεν ξέρω τι άλλο. Απο γυναικολογικές εξετάσεις, τελευταία κάναμε μια διερευνητική υστεροσκόπηση γιατί τους προηγουμενους κύκλους που προετοιμαζόμουν για εμβρυομεταφορά δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο, και τελικά ξαναμεγάλωνε το διάφραγμα που είχαμε αφαιρέσει ένα χρόνο πριν, οπότε το αφαιρέσαμε... Ουυυφ αυτα... Δεν είναι και λίγα. Κ όπως είναι φυσικό μετά από όλα αυτά που μάθαμε για μένα, άλλαξε το πρωτόκολλο της πρώτης φοράς που περιέλαμβανε μόνο τα βασικά (οιστρογόνα-προγεστερόνη-σαλοσπίρ) και προστέθηκαν αυτα που σας είπα πιο πάνω, κορτιζόνη (για αρκετά μεγάλο διάστημα πριν την ΕΜ), αντιπηκτικές γιατί η αιματολόγος μου είπε πως αυτο το αντιφωσφολιπιδικό πολλές φορές αυξάνεται ΜΟΝΟ εντός κύησης. Και εννονείται χάπι για το θυροειδή και διάφορες βιταμίνες που βοηθάνε στο hashimoto. Αυτά κοριτσάκι μου. Ο Θεός να βάλει το χέρι του. Έχω πολύ αγχος. Όπως όλες βεβαία...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , nini84 είπε:

Τι να πω.. ευχομαι μετα απο ολααυτα να ειναι η τυχερη σας φορα!

 

Μακάρι. Να τελειώσουν όλα τα δυσάρεστα. Καλή επιτυχία και πάλι και σε εσάς που είστε πιο κοντά στην χοριακή!!! 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...