Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προορισμοί κοντά στην Αττική;


ΑΡΓΚ

Recommended Posts

Φέτος λόγω πολύ έντονου προγράμματος δουλειάς του άντρα μου, είναι πολύ αμφίβολο αν θα καταφέρουμε να πάμε έστω 5 μέρες κάπου σαν οικογένεια, οπότε αναζητούμε εναλλακτικές, π.χ. 3-4 Σαββατοκύριακα. Είναι κάτι που δεν έχουμε ξανακάνει, και πάντα επιλέγαμε διακοπές πιο περιπετειώδεις, μακριά από την Αθήνα.

Εχει κανεις να προτείνει μέρη σε απόσταση το πολύ 3 ωρών από Αθήνα, για να περάσει μία οικογένεια το ΣΚ; δεν έχουμε πολύ μικρά παιδιά, οπότε δεν έχουμε απαιτήσεις για διευκολύνσεις που χρειάζεται μωρό/νήπιο, αλλά γενικά θα θέλαμε κάτι κοντά σε θάλασσα, και αν γίνεται να έχει και κάποιο ενδιαφέρον για βόλτα η περιοχή, όχι δηλαδή κάτι στη μέση του πουθενά. Σκέφτομαι Αίγινα, ίσως και Σπέτσες (αν και υποπτεύομαι ότι όταν δω τις τιμές θα μου πέσουν τα μαλλιά, είμαστε και 5) αλλά δεν έχω άλλες ιδέες. Εύβοια έχουμε πάει αρκετές φορές για μονοήμερη και μάλλον την έχουμε βαρεθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Φέτος λόγω πολύ έντονου προγράμματος δουλειάς του άντρα μου, είναι πολύ αμφίβολο αν θα καταφέρουμε να πάμε έστω 5 μέρες κάπου σαν οικογένεια, οπότε αναζητούμε εναλλακτικές, π.χ. 3-4 Σαββατοκύριακα. Είναι κάτι που δεν έχουμε ξανακάνει, και πάντα επιλέγαμε διακοπές πιο περιπετειώδεις, μακριά από την Αθήνα.

Εχει κανεις να προτείνει μέρη σε απόσταση το πολύ 3 ωρών από Αθήνα, για να περάσει μία οικογένεια το ΣΚ; δεν έχουμε πολύ μικρά παιδιά, οπότε δεν έχουμε απαιτήσεις για διευκολύνσεις που χρειάζεται μωρό/νήπιο, αλλά γενικά θα θέλαμε κάτι κοντά σε θάλασσα, και αν γίνεται να έχει και κάποιο ενδιαφέρον για βόλτα η περιοχή, όχι δηλαδή κάτι στη μέση του πουθενά. Σκέφτομαι Αίγινα, ίσως και Σπέτσες (αν και υποπτεύομαι ότι όταν δω τις τιμές θα μου πέσουν τα μαλλιά, είμαστε και 5) αλλά δεν έχω άλλες ιδέες. Εύβοια έχουμε πάει αρκετές φορές για μονοήμερη και μάλλον την έχουμε βαρεθεί.

@ΑΡΓΚ Μπορείτε να πάτε Καλαμάτα.Είναι γύρω στις 2 ώρες απο Αθήνα με καλό δρόμο και έχει κ ωραίες παραλίες που μπορείτε να επισκεφθείτε.Δεν ξέρω βέβαια τι ζητάτε αλλά μπορεί να σας καλύψει σε αρκετά.Ακόμα κ αν δεν είστε και πολύ της θάλασσας έχει μονοπάτια για περπάτημα.Συνδυάζει βουνό κ θάλασσα κ φέτος έχει και 4 γαλάζιες σημαίες.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Φέτος λόγω πολύ έντονου προγράμματος δουλειάς του άντρα μου, είναι πολύ αμφίβολο αν θα καταφέρουμε να πάμε έστω 5 μέρες κάπου σαν οικογένεια, οπότε αναζητούμε εναλλακτικές, π.χ. 3-4 Σαββατοκύριακα. Είναι κάτι που δεν έχουμε ξανακάνει, και πάντα επιλέγαμε διακοπές πιο περιπετειώδεις, μακριά από την Αθήνα.

Εχει κανεις να προτείνει μέρη σε απόσταση το πολύ 3 ωρών από Αθήνα, για να περάσει μία οικογένεια το ΣΚ; δεν έχουμε πολύ μικρά παιδιά, οπότε δεν έχουμε απαιτήσεις για διευκολύνσεις που χρειάζεται μωρό/νήπιο, αλλά γενικά θα θέλαμε κάτι κοντά σε θάλασσα, και αν γίνεται να έχει και κάποιο ενδιαφέρον για βόλτα η περιοχή, όχι δηλαδή κάτι στη μέση του πουθενά. Σκέφτομαι Αίγινα, ίσως και Σπέτσες (αν και υποπτεύομαι ότι όταν δω τις τιμές θα μου πέσουν τα μαλλιά, είμαστε και 5) αλλά δεν έχω άλλες ιδέες. Εύβοια έχουμε πάει αρκετές φορές για μονοήμερη και μάλλον την έχουμε βαρεθεί.

Πορτο Χελι. Ειναι 2,5 ωρες περιπου, ησυχο, με ωραια θαλασσα, καλο φαγητο και μπορειτε να πεταχτειτε Σπετσες με το καραβακι για μονοημερη (ειναι 10 λεπτα ). Σπετσες ειναι απιστευτες αλλα απλησιαστες απο τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Δυο ωρες άνετα απο Αθήνα ειναι δυο πολυ ωραία μερη στην Εύβοια , Λιμνιώνας και Αγιοι Απόστολοι -Αχλαδερη. Μονο μείον επειδή ειναι προς το Αιγαίο και τα δύο ισως πετύχεις μελτέμια Αύγουστο. Μόλις είδα οτι δε θες Εύβοια κ ερημιά κ ο Λιμνιώνας ειναι καπως ερημικος,  εμενα πάντως μου αρεσε πολυ και στα 2. Τωρα που φτιάχτηκε η Αθηνων Πατρων ισως θα μπορούσες να δεις και προς Δυτική Πελοπόννησο, Ζαχάρω  κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω για Καλαμάτα. Ωραίες θάλασσες, πολλές επιλογές σε όλα όπως και καλό σημείο για εκδρομούλες. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να πατε Αγκίστρι, πιο ήσυχο και "εναλλακτικό" από την Αίγινα, αλλά για ΣΚ είναι πολύ ωραία! Και πολύ καλές τιμές θυμάμαι πριν 3 χρόνια!

Από Πελοπόννησο όμορφα και κοντά είναι στην Κυλλήνη,  λίγο πιο μακριά Φοινικούντα.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα πω ναύπακτο. είχαμε πάει πριν απο μερικούς μήνες  σε boutique hotel , στο κέντρο . για δυο βράδια μείναμε κ  έχει και πολλά ξενοδοχειάκια εκεί. 

ήταν φανταστικά γιατί  είναι τόσο όμορφη η ναύπακτος, 

και 

α) η παραλία είναι 150 μ 

β) η παιδική χαρά είναι 150 μ

γ) η παραλία είναι τεράααασια

δ) έχεις να περπατήσεις να πας στο κάστρο, μόνο 2 ευ είσοδος

ε) δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις 2 μέρες καθόλου το αυτοκίνητο

ζ) η φύση είναι πανέμορφη'

η) φαγητό  -  εύ οίνος  &  χάνι της ρερεση για φαγητό (με κρέατα από συγκεκριμένο μέρος, άλλη γεύση, κ μπριζόλα στο τζάκι ) και περπατηματάκι παιχνίδι στο ποτάμι του μόρνου που είναι στα 400μ από το χάνι. 

θ) έχει πολλά και καλά καφέ κλπ σε όμορφες τοποθεσίες- κάθε δυο ώρες  να αλλάζεις καφετερεια χιχι

ι) δεν βαριέσαι είναι τόσο ωραίο το σκηνικό!  και το περπάτημα είναι ωραία στα σοκάκια κάτω από το κάστρο. 

κ) και για μεγαλύτερα παιδιά ειναι ωραία γιατί μπορουν μόνα τους να βγούν βόλτα περπατώντας αφου ειναι ολα διπλα! 

 

εγώ νόμιζα ότι έλειπα 1 εβδομάδα και άρχισα να ξεχνάω τα πάντα! με μόνο 2 1/2 μέρες! 

θελω αμεσα να ξαναπαω! 

 

γενικά ειναι φροντισμένη και κλείνουν και τους δρόμους στην τουριστικη σαιζον οποτε το περπατημα ειναι ακομα πιο ευκολο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, εγώ θα σου προτείνω Ύδρα. Είναι κοντά (με ιπτάμενο δελφίνι)  και καλύτερες τιμές από Σπέτσες, φανταστικά δρομάκια για περίπατο.. Πανέμορφη. (θέλω να ξαναπάω) :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Για τον κορινθιακό  αν πας λουτράκι,   υπάρχει και η λιμνοθάλασσα βουλιαγμένης στο λουτράκι που αξίζει 100% κ δεν έχει αέρα / κύμα. 

http://www.gtp.gr/VouliagmeniLakeLoutraki 

φτάνεις μέσα σε μιάμιση ώρα περίπου μέσω αττικής οδού κλπ.  - να πάτε στο άκρο που είναι  στην βόρεια πλευρά, δηλαδή όχι την πρώτη παραλία που βλέπεις αλλά στο βάθος προχωράς στο τέλος του δρόμου. 

Οι ταβέρνες που είναι εκεί είναι όλα τα λεφτά , οι υποδομές κατά τα άλλα οκ! έχει ξαπλώστρες κ ομπρέλλες αλλά λίγο παλιές, αν θυμαμαι καλά δωρεάν. 

Η παραλία έχει ΠΑΡΑ πολλά κοχυλάκια, πάρτε μάσκα... & δεν βαθαίνει  απότομα.  άρα μια χαρά για παιδιά, ενώ οι ταβέρνες είναι πανω στην άμμο, δηλαδή, πολύ χαλαρή κατάσταση. 

 

@Sansa Υδρα τι & που  προτείνεις όμως ως παραλία για παιδιά + με τα αντίστοιχα μπαγκάζια ; εγώ δεν έχω ξαναπάει ποτέ! τι κόστος έχει το δελφινάκι κ πόση ώρα διαρκεί η διαδρομή; Από χρήματα τι λέει;

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για όλες τις ιδέες.

@belleblue Υδρα είχαμε ξεκλέψει ένα τριήμερο πέρσι και μας είχε αρέσει πολύ, αλλά όχι για καλοκαίρι. Λίγο αέρα να σηκώσει, δεν κολυμπάς στο χωριό και δεδομένου ότι είμαστε 5 άτομα, τα 6 και 7 ευρώ το κεφάλι που γυρευαν τα καραβάκια για τις άλλες παραλίες, μας είχε φανείς εξωφρενικό. Eμείς είχαμε μείνει μέσω airbnb σε σπίτι και η τιμή ήταν καλή, αλλά οι τιμές στις ταβέρνες ήταν απερίγραπτες, και εννοώ ακόμη και στις υποτιθέμενες οικονομικές ταβέρνες του νησιού. Ενδεικτικά αναφέρω ότι σε σχέση με νομό Χανίων που είχαμε πάει το ίδιο καλοκαίρι, το μέσο γεύμα κόστιζε από τα διπλά ως και τα τριπλά, και πάντα αποφεύγοντας τα ακριβά μαγαζιά του νησιού. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...