Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλός σίδηρος μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Καλημέρα σας! Είμαι νέα στο σάιτ οπότε συγχωρέστε με αν αυτό το θέμα έχει καλυφθεί αλλού, δε βρήκα κάτι.

Έχουμε ένα μωρό 10 μηνών το οποίο θηλάζει αποκλειστικά και τρώει τρία γεύματα στερεά από 6-7 μηνών (φρούτα, κρέας, ρυζάλευρο/τώρα πια γιαούρτι). Είναι ενα αρκετά ωχρό μωράκι. Η παιδίατρος μας είπε ότι πιθανόν έχει χαμηλό σίδηρο, αλλά θα κάνουμε εξετάσεις στο χρόνο (?!) και μέχρι τότε θα προσπαθήσουμε να καλύψουμε τις ανάγκες σε σίδηρο από τις τροφές γιατί τα φάρμακα δεν απορροφώνται καλά (?!). Θεωρεί ότι ο παρατεταμένος θηλασμός ευθύνεται εν μέρει για το χαμηλό σίδηρο οπότε το παιδί πρέπει να πάρει φόρμουλα. 

Να σημειώσω ότι είχα επαρκή παραγωγή μέχρι πριν δυο μήνες που θήλαζα ανάμεσα στα γεύματα (βέβαια ο μικρός έτρωγε το πολύ 150 γρ στερεά μόνο 2 γεύματα επειδή χόρταινε με το γάλα). Πλέον έχω λίγο γάλα και το καταλαβαίνωγιατί οι βρεγμένες πάνες έχουν μειωθεί κατά το ήμισυ σχεδόν. Αυτός ήταν ένας ακόμα λόγος για την επιμονή της παιδιάτρου στη φόρμουλα συν το ότι έπεσε στις καμπύλες (από 90ή στην 75η θέση πλέον). 

Ο μικρούλης δε δέχεται με τίποτα το μπουκάλι, επιμένει στο στήθος το οποίο κοπανάει απελπισμένα. Εγώ δε θέλω να σταματήσω το θηλασμό αλλά αν είναι να επιβαρύνω το παιδί μου και με δεδομένο ότι έχει μειωθεί τόσο πολύ η παραγωγή μου.... 

Οι απορίες είναι: φταίει ο θηλασμός για το χαμηλό σίδηρο; είναι καλύτερη η φόρμουλα; μα η βιοδιαθεσιμότητα του σιδήρου του μητρικού είναι τόσο μεγαλύτερη. Και δεύτερον: είναι δυνατόν να αυξήσω την παραγωγή μου (χωρίς δομπεριδόνη) σε αυτή τη φάση; ο μικρός απολαμβάνει τα στερεά. Αλλά τα 500ml γάλα που θα έπρεπε να πίνει δεν τα φτάνει ούτε κατά το ήμισυ!

Σας ευχαριστώ και συγχωρήστε με για το.... σεντόνι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι,μπορει αν επαιρνε φορμουλα να μην ειχε ελλειψη,αλλα αυτο δ μπορεις να το ξερεις,ουτε ειναι λογος να κοψεις το θηλασμο

Τρωει αρκετα κοκκινο κρεας;

Εμας απο 10μηνων η παιδιατρος μας εβαλε στη διατροφη κ συκωτι

Ο μικρος μου δ ειναι καλοφαγος.αλλα κρεας κ συκωτι τρωει.παρολα αυτα στο χρονο οταν εκανε εξετασεις,οι τιμες του ηταν για αναιμια(αλλα ειχα κ εγω σιδηροπενικη αναιμια κ εχει κ η μαμα μου)

Εμεις περναμε τρεις μηνες συμπληρωμα σιδηρου κ φολικο,τωρα θα κανουμε επανελεγχο

Η κανετε τωρα ελεγχο κ πραττετε αναλογως,η υπομονη δυο μηνες με εμφαση στη διατροφη κ βλεπετε αφου χρονισει

Οσο για το θηλασμο;θηλαζεις κατα απαιτηση του παιδιου;η εχεις βαλει προγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικία των 10 μηνών μας είχε παραπέμψει και μας η παιδίατρος να κάνουμε αιματολογικές εξετάσεις (να τσεκάρει τον σίδηρο) ακριβως επειδή το μωρό της φαινοταν πολύ ωχρό + το οτι ήταν και σχετικά αδύνατο στις χαμηλές καμπύλες. Απλά μας έβαλε να κάνουμε ολες τις εξετάσεις σαν να ηταν 12 μηνων. Το αποτέλεσμα των εξετάσεων ήταν πολύ καλο, δεν είχε καμια έλλειψη σε τίποτα και ο σίδηρος του σε καλο επίπεδο. Απλά το μωράκι μας είναι πολυ άσπρο. Βέβαια να σου πω οτι εγω δεν θήλασα το μωρό και απο την αρχή πίνει φορμουλα, απλά λίγο η παλινδρόμηση που είχε λιγο το οτι πάντα έπινε και πίνει μικρη ποσότητα γάλατος σε σχέση με τον μέσο όρο και λίγο το οτι είναι πολύ αεικίνητο μωρο, βρισκόμαστε και 'μεις στις χαμηλές καμπυλες και κυνηγάω να βάλει κανενα γραμμαριο.

 

Γιατί να μην κάνετε ολές τις εξετάσεις τωρα, να είστε και σίγουροι και να μην ζεις με αμφιβολίες και άγχος;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, το θέμα που θίξατε είναι πολύ σημαντικό,

τοποθετούμε εδώ συνδέσμους τους οποίους μπορείτε να χρησιμοποιήσετε

 

"Εκτός από τα πρόωρα και τα μικρού βάρους γέννησης νεογνά, καμία «προληπτική», χωρίς πρώτα ανίχνευση μειωμένων αποθηκών ή αναιμίας σε εξετάσεις αίματος, χορήγηση συμπληρώματος σιδήρου στα βρέφη δεν δικαιολογείται, γιατί μπορεί να αποβεί αρνητική στη ζυγαριά κινδύνων – οφέλους. Με άλλα λόγια, με προληπτική χορήγηση σιδήρου πολλά παιδιά χωρίς πρόβλημα θα υποστούν πιθανές παρενέργειες όπως αλλεργική αντίδραση, δυσκοιλιότητα, επίταση κολικών, κοιλιακά άλγη και διαταραχή της εντερικής χλωρίδας. Χορήγηση θεραπείας με σίδηρο δικαιολογείται μόνο μετά από και σωστή διάγνωση κλινικά και εργαστηριακά αναιμίας ή έλλειψης σιδήρου."

Πηγή - περισσότερες λεπτομέρειες :http://pediatros-thes.gr/άρθρα/sidiros-vrefi-ke-sterees-trofes-ti-ischyi/

 

Σε περίπτωση που διαγνωστεί πάλι αναιμία ή έλλειψη σιδήρου, υπάρχει και αυτό το άρθρο το οποίο περιέχει προβληματισμούς:

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/κίνδυνος-έλλειψης-σιδήρου-με-τον-συνε/

 

Για να δείτε πόσες φορές έχει ξανασυζητηθεί το θέμα κ απαντήσεις άλλων μελών παραθέτουμε μερικούς συνδέσμους

 

 

 

 

 

 

Iron and breastfeeding.

"Currently, the best evidence is that this is achieved by prolonged breastfeeding, avoidance of unfortified formulas and cow's milk, and the introduction of iron-fortified and vitamin C-fortified weaning foods at approximately 6 months of age. Despite much research, there are many areas of uncertainty regarding iron supplementation of infants, including that: 1. The optimal age for introducing iron-fortified supplemental foods is poorly defined and should be further evaluated. 2. The natural history of iron deficiency and iron-deficiency anemia during the first year of life is unclear, as are the possible long-term effects of this, especially on developmental outcome. 3. The biologic variability among infants and among their mothers that allows many infants who do not receive iron-fortified foods to prevent iron deficiency while receiving only human milk throughout the first year of life is intriguing and warrants additional study. 4. The iron requirements of small-for-gestational-age, term infants are unknown. Their iron requirements are likely to be higher than those of average term infants, but whether iron supplements are required is unclear. 5. The optimum amount of dietary iron in the weaning diet needs to be further defined. Similarly, the optimal source and amount of iron in infant formulas given to infants who receive a mixture of human milk and formula is unclear."

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11339160 (2001)

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

@Mat181 καλησπερα!! Θα προσπαθησω να τα πιασω με τη σειρα.. Καταρχην προσωπικα πιστευω οτι η φορμουλα καθαυτη δεν θα βοηθησει στο σιδηρο, γιατι πιστευω οτι δεν απορροφαται αυτος ο περιφημος σιδηρος που τα εμπλουτιζουν. Τα βρεφη εχουν ελλειψη σιδηρου επειδη η βασικη τους τροφη ειναι το γαλα. Το ασβεστιο σαμποταρει την απορροφηση του σιδηρου, οποτε εμενα μου φαινεται αντιφατικο και αστειο οτι θα απορροφησει το παιδι σιδηρο απο το γαλα. Γεγονος ομως ειναι οτι τα βρεφη που πινουν φορμουλα εχουν πιο ανεβασμενο το σιδηρο, αλλα αυτο πιστευω οτι συμβαινει αυτοματα γιατι τα γευματα τους ειναι πιο διακριτα και αυτονομα σε σχεση με ενος βρεφος που θηλαζει, που συνηθως για αρκετους μηνες η μανουλα συμπληρωνει τις στερρεες στο "καπακι" με θηλασμο. Και δεν εχει ετσι ο οργανισμος του παιδιου το χρονο που χρειαζεται για να απορροφησει το σιδηρο του κρεατος πριν ερθει το ασβεστιο του γαλακτος και τον "κλεψει". Κοινως θα σε συμβουλευα να συνεχισεις  με  θηλασμο, αλλα να μη θηλαζεις συμπληρωματικα ποτε και καθολου μετα το μεσημεριανο (κρεας).  Αυτο ειναι λαθος που γινεται συχνα. Συνδιασμοι οπως στημενος χυμος πορτοκαλι με το αυγο, κρεας μαζι με κοκκινη πιπερια κλπ.  κανουν διαφορα.  Γενικα το κρεας ειναι ο μεγαλος σου συμμαχος για το σιδηρο. Επισης, αν οντως εχει αναιμια, θα σε συμβουλευα τις μερες που του δινεις κοτοπουλο να το αντικαταστησεις με στρουθοκαμηλο (που εχει χαμηλα επιπεδα λιπους κ χοληστερολης σαν λευκο κρεας αλλα εχει κ πολυ σιδηρο).

Για την παραγωγη σου τωρα, αυτο που λες με τις πανες δεν το καταλαβαινω. Ακομα και αν το γαλα σου ειχε μειωθει τοσο οσο φοβασαι δεν καταλαβαινω πως θα το δεις αυτο απο τις πανες του και με τι θα τις συγκρινεις (με τις πανες 2 μηνων; 6μηνων;) αφου πλεον τρωει στερρεες κ πινει και αλλα υγρα (νερο, πορτοκαλι). Να το αναφερεις σιγουρα στη γιατρο σου αυτο για τις πανες παντως... Για αυξηση της παραγωγης υπαρχουν φανταζομαι πολλα σχετικα θεματα με πολλες συμβουλες στο φορουν ωστε να δεις ποιες σε βολευουν αν φυσικα αποφασισεις να συνεχισετε. Καλη συνεχεια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Mat181 είπε:

Καλημέρα σας! Είμαι νέα στο σάιτ οπότε συγχωρέστε με αν αυτό το θέμα έχει καλυφθεί αλλού, δε βρήκα κάτι.

Έχουμε ένα μωρό 10 μηνών το οποίο θηλάζει αποκλειστικά και τρώει τρία γεύματα στερεά από 6-7 μηνών (φρούτα, κρέας, ρυζάλευρο/τώρα πια γιαούρτι). Είναι ενα αρκετά ωχρό μωράκι. Η παιδίατρος μας είπε ότι πιθανόν έχει χαμηλό σίδηρο, αλλά θα κάνουμε εξετάσεις στο χρόνο (?!) και μέχρι τότε θα προσπαθήσουμε να καλύψουμε τις ανάγκες σε σίδηρο από τις τροφές γιατί τα φάρμακα δεν απορροφώνται καλά (?!). Θεωρεί ότι ο παρατεταμένος θηλασμός ευθύνεται εν μέρει για το χαμηλό σίδηρο οπότε το παιδί πρέπει να πάρει φόρμουλα. 

Να σημειώσω ότι είχα επαρκή παραγωγή μέχρι πριν δυο μήνες που θήλαζα ανάμεσα στα γεύματα (βέβαια ο μικρός έτρωγε το πολύ 150 γρ στερεά μόνο 2 γεύματα επειδή χόρταινε με το γάλα). Πλέον έχω λίγο γάλα και το καταλαβαίνωγιατί οι βρεγμένες πάνες έχουν μειωθεί κατά το ήμισυ σχεδόν. Αυτός ήταν ένας ακόμα λόγος για την επιμονή της παιδιάτρου στη φόρμουλα συν το ότι έπεσε στις καμπύλες (από 90ή στην 75η θέση πλέον). 

Ο μικρούλης δε δέχεται με τίποτα το μπουκάλι, επιμένει στο στήθος το οποίο κοπανάει απελπισμένα. Εγώ δε θέλω να σταματήσω το θηλασμό αλλά αν είναι να επιβαρύνω το παιδί μου και με δεδομένο ότι έχει μειωθεί τόσο πολύ η παραγωγή μου.... 

Οι απορίες είναι: φταίει ο θηλασμός για το χαμηλό σίδηρο; είναι καλύτερη η φόρμουλα; μα η βιοδιαθεσιμότητα του σιδήρου του μητρικού είναι τόσο μεγαλύτερη. Και δεύτερον: είναι δυνατόν να αυξήσω την παραγωγή μου (χωρίς δομπεριδόνη) σε αυτή τη φάση; ο μικρός απολαμβάνει τα στερεά. Αλλά τα 500ml γάλα που θα έπρεπε να πίνει δεν τα φτάνει ούτε κατά το ήμισυ!

Σας ευχαριστώ και συγχωρήστε με για το.... σεντόνι!!

 

Παρατεταμένος ο θηλασμός σε μωρό 10 μηνών???!!!! Και φταίει αυτός κιόλας για το χαμηλό σίδηρο?? Που δεν ξέρει σίγουρα  αν έχει μιας και δεν έχετε κάνει εξετάσεις??
Το μωρό δεν θέλει να αποθηλάσει, εσύ δεν θες να αποθηλάσεις αλλά η παιδίατρος ζητάει να αποθηλάσεις χωρίς να ψάξει κάτι άλλο ή να σου συστήσει πως να βελτιωθεί η κατάσταση μέσω της διατροφής. Και σου δημιουργεί και ενοχές. Όχι δεν είναι καλύτερη η φόρμουλα, το καλύτερο γάλα για το παιδί, εφόσον υπάρχει, είναι της μάνας του. Για να αυξηθεί ο σίδηρος χρειάζεται σίδηρος (κρέας, συμπλήρωμα, ότι πει ο ειδικός) όχι περισσότερο ή/και ξένο γάλα.

Πήγαινε κορίτσι μου και πάρε μια δεύτερη γνώμη από κάποιον παιδίατρο που να είναι και σύμβουλος θηλασμού να σε καθοδηγήσει όπως πρέπει, τόσο γιατί το μωρό είναι ωχρό, όσο και για τις εξετάσεις που πρέπει να κάνετε και την αύξηση της παραγωγής σου. ΑΝ υπάρχει τέτοια ανάγκη γιατί σε αυτή την ηλικία δεν πίνουν γάλα όπως έπιναν.

 

Προσοχή, δεν σου λέω να εφησυχαστείς, σου λέω να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλα οσο για το ωχρο μου φαινεται αστειο.μου θυμιζει αυτο που εγινε οταν ηταν μικρος ο αντρας μου.στην αδερφη του εκαναν εξεταση για στιγμα γτ ηταν πολυ λευκη ενω σε αυτον ποτε γτ εχει κοκκινα μαγουλα:confused:

Επισης να σου πω οτι ο μικρος μου με την αναιμια ειναι μια χαρα μελαχρινουλης,ενω η μεγαλη ασπρη σαν το γαλα κ οι εξετασεις της σουπερ

Γενικα αν ειναι του οργανισμου,οσο κρεας κ να φας δ θα κανει διαφορα.θελει συμπληρωμα

Καλο ειναι να προσεχουμε τη διατροφη,κ να κανουμε σωστους συνδυασμους,αλλα δ βοηθαει στην αναιμια σημαντικα

Γενικοτερα αν ενα μωρο πεσει δυο καμπυλες γινονται εξετασεις,δ σημαινει οτι πρεπει να πιει συμπληρωμα

Επισης νομιζω οτι εχω διαβασει οτι δ ισχυει το απαγορευτικο κρεας κ θηλασμος,ειναι κ δυσκολο να το κρατησεις σε ενα μωρο 10μηνων,προσωπικα δ μπηκα στη διαδικασια

Αλλες ιδεες για τη διατροφη ειναι,αν δ τρωει πολυ κρεας,τα κεφτεδακια,ο κιμας,κ ο ζωμος απο μοσχαρι.με ζωμο ολα τα λαχανικα,τα κοκκινιστα,ο τραχανας

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mat181 είπε:

Αλλά τα 500ml γάλα που θα έπρεπε να πίνει δεν τα φτάνει ούτε κατά το ήμισυ!

Αλήθεια πως ξέρεις πόσο πίνει? Κανείς αντλήσεις κ του το δίνεις? 

  

Αρχικα όπως αναφέρθηκε πρέπει να γίνουν εξετάσεις για να δείτε αν είναι χαμηλά τ επίπεδα σιδήρου κ να κινηθειτε αναλόγως. Προσωπικά δεν θα σταματούσα το θηλασμό για να δώσω φόρμουλα "εμπλουτισμένη" ενώ μπορεί ένα μωρό 10 μηνών να φάει κρέας, σπανάκι κ άλλες τροφές πλούσιες σε σίδηρο.

 

Ποτέ έπεσε καμπύλη? Κ από στερεές πόσο τρώει?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απόλυτα με την @gorilaz όπως επίσης κ τα αλλά κορίτσια. Αλλά αυτά που λέει είναι απόλυτα σωστά. Είναι αστείο νομίζω να λένε στα γάλατα ότι είναι εμπλουτισμένα με σίδηρο απ τη στιγμή που το ασβέστιο είναι αναστολεας του σιδήρου. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τρώει κόκκινο κρέας σε συνδιασμό με βιταμίνη C 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mat181 είπε:

Καλημέρα σας! Είμαι νέα στο σάιτ οπότε συγχωρέστε με αν αυτό το θέμα έχει καλυφθεί αλλού, δε βρήκα κάτι.

Έχουμε ένα μωρό 10 μηνών το οποίο θηλάζει αποκλειστικά και τρώει τρία γεύματα στερεά από 6-7 μηνών (φρούτα, κρέας, ρυζάλευρο/τώρα πια γιαούρτι). Είναι ενα αρκετά ωχρό μωράκι. Η παιδίατρος μας είπε ότι πιθανόν έχει χαμηλό σίδηρο, αλλά θα κάνουμε εξετάσεις στο χρόνο (?!) και μέχρι τότε θα προσπαθήσουμε να καλύψουμε τις ανάγκες σε σίδηρο από τις τροφές γιατί τα φάρμακα δεν απορροφώνται καλά (?!). Θεωρεί ότι ο παρατεταμένος θηλασμός ευθύνεται εν μέρει για το χαμηλό σίδηρο οπότε το παιδί πρέπει να πάρει φόρμουλα. 

Να σημειώσω ότι είχα επαρκή παραγωγή μέχρι πριν δυο μήνες που θήλαζα ανάμεσα στα γεύματα (βέβαια ο μικρός έτρωγε το πολύ 150 γρ στερεά μόνο 2 γεύματα επειδή χόρταινε με το γάλα). Πλέον έχω λίγο γάλα και το καταλαβαίνωγιατί οι βρεγμένες πάνες έχουν μειωθεί κατά το ήμισυ σχεδόν. Αυτός ήταν ένας ακόμα λόγος για την επιμονή της παιδιάτρου στη φόρμουλα συν το ότι έπεσε στις καμπύλες (από 90ή στην 75η θέση πλέον). 

Ο μικρούλης δε δέχεται με τίποτα το μπουκάλι, επιμένει στο στήθος το οποίο κοπανάει απελπισμένα. Εγώ δε θέλω να σταματήσω το θηλασμό αλλά αν είναι να επιβαρύνω το παιδί μου και με δεδομένο ότι έχει μειωθεί τόσο πολύ η παραγωγή μου.... 

Οι απορίες είναι: φταίει ο θηλασμός για το χαμηλό σίδηρο; είναι καλύτερη η φόρμουλα; μα η βιοδιαθεσιμότητα του σιδήρου του μητρικού είναι τόσο μεγαλύτερη. Και δεύτερον: είναι δυνατόν να αυξήσω την παραγωγή μου (χωρίς δομπεριδόνη) σε αυτή τη φάση; ο μικρός απολαμβάνει τα στερεά. Αλλά τα 500ml γάλα που θα έπρεπε να πίνει δεν τα φτάνει ούτε κατά το ήμισυ!

Σας ευχαριστώ και συγχωρήστε με για το.... σεντόνι!!

 

Βρες άλλο παιδίατρο. Δεν λέω ότι πρέπει ή δεν πρέπει κάτι να αλλάξει. Αλλά θα ξεκίναγα από άλλο παιδίατρο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Καλα οσο για το ωχρο μου φαινεται αστειο.μου θυμιζει αυτο που εγινε οταν ηταν μικρος ο αντρας μου.στην αδερφη του εκαναν εξεταση για στιγμα γτ ηταν πολυ λευκη ενω σε αυτον ποτε γτ εχει κοκκινα μαγουλα:confused:

Επισης να σου πω οτι ο μικρος μου με την αναιμια ειναι μια χαρα μελαχρινουλης,ενω η μεγαλη ασπρη σαν το γαλα κ οι εξετασεις της σουπερ

Γενικα αν ειναι του οργανισμου,οσο κρεας κ να φας δ θα κανει διαφορα.θελει συμπληρωμα

Καλο ειναι να προσεχουμε τη διατροφη,κ να κανουμε σωστους συνδυασμους,αλλα δ βοηθαει στην αναιμια σημαντικα

Γενικοτερα αν ενα μωρο πεσει δυο καμπυλες γινονται εξετασεις,δ σημαινει οτι πρεπει να πιει συμπληρωμα

Επισης νομιζω οτι εχω διαβασει οτι δ ισχυει το απαγορευτικο κρεας κ θηλασμος,ειναι κ δυσκολο να το κρατησεις σε ενα μωρο 10μηνων,προσωπικα δ μπηκα στη διαδικασια

Αλλες ιδεες για τη διατροφη ειναι,αν δ τρωει πολυ κρεας,τα κεφτεδακια,ο κιμας,κ ο ζωμος απο μοσχαρι.με ζωμο ολα τα λαχανικα,τα κοκκινιστα,ο τραχανας

Αυτο που λες ειναι πολυ σωστο, οτι δηλαδη ειναι θεμα οργανισμου. Γιατι ο σιδηρος και η αναιμια αφορα κυριως τη φεριτινη, τις αποθηκες του οργανισμου σε σιδηρο. Και αυτο δυστηχως ανεβαινει μονο με χημικο σιδηρο νομιζω και αργα/δυσκολα. Ο αιματοκριτης ειναι που ειναι ευμεταβλητος και εξαρτομενος απο τη διατροφη απ οσο ξερω. Και για τον αιματοκριτη επιμενω πως για να ανεβει πρεπει να απεχει χρονικα απο ασβεστιο. Και 6 μηνων ειναι αληθεια δυσκολο να αφησεις 2-3 ωρες αποσταση απο το γαλα (και νωρις, γνωριμια κανεις εξαλλου ακομα οποτε θα φαει λιγο στερρεα-αναγκαστηκα θα συμπληρωσεις) , αλλα 10 μηνων δεν ειναι και τοσο δυσκολο. Στο κατω κατω 1μιση ωρα μετα το κρεας (οχι μαζι θα σκασει σαν βομβα) δινεις ενα πορτοκαλι χυμο, τον κρατας αλλη μιση-μια ωρα και θηλαζει μετα . Εχει σημασια να ειναι καλος και ο αιματοκριτης γιατι απο εκει "τραβαει" το παιδι για τις αναγκες του. Εγω εχω και φεριτινη και αιματοκριτη στα κατω κατω ορια. Χρειαζομαι απαραιτητα δηλαδη και διατροφη και συμπληρωμα. Εσενα βικυ στο παιδι σου φεριτινη μετρησανε; σε ποια ηλικια;  ποσο ηταν;

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λεω τα λεω κυριως λογω εμπειριας απο μενα

Θυμαμαι σαν παιδι 8-16χρ εκανα καθε εξαμηνο αιματος,κ επαιρνα κ συμπληρωμα σιδηρου,ειδικα μετα που αδιαθετησα

Τα νορμαλ μου,οπως κ της μαμας μου,ειναι αιματοκριτης 30

Μετα την πρωτη εγκυμοσυνη ειδα ανελπιστα υψηλες τιμες για μενα

Στον μικρο καναμε εξετασεις 13,5μηνων,απλα αυτη τη στιγμη δ ειμαι σπιτι,σε 2-3μερες θα γυρισουμε.νομιζω ειχε κ φεριτινη αλλα δ θυμαμαι ποσο

Κ μενα αλλοτε ειναι ενα απο τα δυο χαμηλο,αλλοτε κ τα δυο

Αλλα ο μικρος αιματοκριτη 29

Παντως ο δικος μου ζητημα να φαει 150γρ φαγητο ακομη κ τωρα,οποτε να σκασει απο φαι αποκλειεται.ενταξει,πλεον δ πινει αμεσως γαλα,εκτος αν νυσταζει

Οσο για τη θεματοθετρια,η παραγωγη μια χαρα μπορει να επανελθει,αν το μωρο μπαινει χωρις προγραμμα στο στηθος,οποτε κ για οσο θελει

Πολλα υγρα,κ γαλακτογωγες τροφες

Γαιδουραγκαθο,καροτο,Αμυγδαλα,αμυγδαλογαλα,βασιλικος,γλυκανισος,κριθαρι,τριγωνελλα,μαραθοσπορος,παντζαρι,μαγια μπυρας,σκορδο

,κυμινο,καλεντουλα,χαμομηλι,νερο κ γαλα καρυδας,ραδικια,ανηθος,λιναροσπορος,σκουρα πρασινα φυλλωδη λαχανικα,πιπεροριζα,βαλσαμο λεμονιου,πρασινη παπαγια,τσουκνιδα,μαντζουρανα,βρωμη-αχυρο βρωμης,σπιρουλινα,γλυκοπατατα,σμεουρα-βατομουρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τίθεται θέμα δυσκολίας απορρόφησης σιδήρου λόγω μητρικού θηλασμού. Στην αρχή των στερεών μάλιστα συστήνεται να θηλάζει το βρέφος πριν και μετά το γεύμα. 

Εγώ πάντως ποτέ δεν αρνήθηκα θηλασμό στο παιδί μου αν τυχόν μου ζητούσε μετά το φαγητό του. Άσε που όταν αρνείσαι τότε είναι που ζητάει και περισσότερο. Νομίζω είναι κάτι που τυχαίνει να ζητήσει μετά το γεύμα, δεν συνηθίζεται, άρα και να επηρεάζει, αν γίνεται μια στο τόσο δεν είναι αυτό το πρόβλημα. 

 

11 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

 

Οσο για τη θεματοθετρια,η παραγωγη μια χαρα μπορει να επανελθει,αν το μωρο μπαινει χωρις προγραμμα στο στηθος,οποτε κ για οσο θελει

 

 

Σίγουρα μπορεί να επανέλθει, να μάθει πρώτα μόνο αν όντως χρειάζεται να αυξήσει την παραγωγή.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές, τα μωρά έχουν "γεμάτες" τις αποθήκες σιδήρου από τη γέννηση μέχρι περίπου 6 μηνών. Στους 6 μήνες τα αποθέματα τελειώνουν και ο θηλασμός μόνος του δεν παρέχει την ποσότητα σιδήρου που απαιτείται. Αυτός είναι ο λόγος που οι νέοι γιατροί, ενημερωμένοι για τις διατροφικές εξελίξεις, προτείνουν την εισαγωγή μοσχαρίσιου κρέατος από την αρχή (σαν ζωμό). Γιατί θέλουμε τα μωρά να γεμίσουν τις αποθήκες του το συντομότερο δυνατό.

 

Μερικά δεδομένα

1. Το χρώμα από μόνο του δε λέει τίποτα. Η έλλειψη σιδήρου έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Μειωμένη όρεξη, μειώμενη διάθεση, μωρό ας το πούμε "βαρύθυμο". Έχει τέτοιες ενδείξεις το μωρό σου;

2. Η γιατρός σου, χωρίς άλλες ενδείξεις ή εξέταση αίματος, έβγαλε διάγνωση. Το νιώθεις σωστό αυτό;

3. Ναι, οι φόρμουλες είναι εμπλουτισμένες με σίδηρο και όντως τα παιδιά που πίνουν φόρμουλα, δεν έχουν έλλειψη (συνήθως).

3. Η οδηγία της για διακοπή θηλασμού δεν λαμβάνει υπόψη καθόλου το οικογενειακό πλαίσιο, την ανάγκη του παιδιού να θηλάσει, την αδυναμία του να πιεί ξένο. Η αντιμετώπιση ενός γιατρού πρέπει να είναι ολιστική. Δεν κοιτάει μόνο τα δεδομένα (που ούτε αυτά δεν έχει στην προκειμένη) αλλά το σύνολο. Η αντικατάσταση του γάλακτος είναι μια "εύκολη" για τη γιατρό οδηγία.

 

Το μωρό σου είναι 10 μηνών που σημαίνει ότι σύμφωνα και με τον διατροφικό οδηγό, μπορεί να φάει ψάρι (πλούσιο σε σίδηρο) και αυγό. Επίσης μπορεί να φάει συκώτι (οι αντιλήψεις ότι είναι ¨βρώμικο" ή "επιβαρυμένο" όργανο έχουν καταρριφθεί προ πολλού). Το καλό με το συκώτι είναι ότι με πολύ μικρή ποσότητα, μπορεί να πάρει το σίδήρο που χρειάζεται. Προσοχή λίγο στους συνδυασμούς (που σου έγραψαν και παραπάνω) ώστε να είσαι βέβαιη για την αποτελεσματικότητα.

 

Να ρωτήσω κάτι, πως ξέρεις ότι έχει πέσει η παραγωγή σου; Κάνεις αντλήσεις; (αν και αυτό ενδεικτικό είναι). Στους 10 μήνες το μωρό σαφώς και θηλάζει πολύ διαφορετικά από ότι 2 μήνες πριν, σε πολύ λιγότερο χρόνο πίνει αυτό που του χρειάζεται. Πέρα από βότανα, πρακτικά όσο περισσότερο είναι στο στήθος, τόσο αυξάνεται η παραγωγή. Ωστόσο εγώ θα εστίαζα στην υπόλοιπη διατροφή και όχι στον θηλασμό (σε σχέση με την υποτιθέμενη έλλειψη σιδήρου).

 

Πρακτικά. Στη θέση σου θα ζητούσα από τη γιατρό να μου πει γιατί δεν προτείνει εξετάσεις επιτόπου να διαπιστώσει αν όντως υπάρχει θέμα, πριν ρίξει την ευθύνη στον θηλασμό που η διακοπή του είναι δύσκολη και δε συστήνεται από κανένα φορέα τόσο εύκολα. Θα έπερνα γνώμη και από άλλο γιατρό, τεκμηριωμένα ενημερωμένο για τον θηλασμό και τα οφέλη του, καθώς και για θέματα διατροφής. 

Link to comment
Share on other sites

@marakiz  στην αρχη των στερρεων θηλαζεις φυσικα γιατι ακομα γινεται εισαγωγη στις στερρεες. Οποτε θα σου πει και ο γιατρος να θηλασεις μετα. Δεν μπορει το παιδι να χορτασει με 3 κουταλιες. Και προσδοκας να του γνωρισεις το κουταλι και τις τροφες σε πρωτη φαση, ενω παιρνει κανονικα και τις βιταμινες των τροφων.  Στη θεματοθετρια ομως στην ηλικια που ειναι το παιδακι της και με την ποσοτητα που λεει οτι τρωει, γιατι 150ml δεν ειναι καθολου λιγα, και εφοσον πιστευουν οτι εχουν προβλημα με το σιδηρο, της προτεινω να αφησει χρονο απο τον επομενο θηλασμο, και πιστευω οτι αυτο θα βελτιωσει αισθητα τον αιματοκριτη του. Και για να αυξηθει η παραγωγη σου @Mat181 που φοβασαι, μπορεις το απογευματινο γευμα να ειναι θηλασμος μονο- εννοω να μην δινεις δημητριακα κ γιαουρτι και να θηλαζετε μονο. Αυτο πιστευω θα αυξανε την παραγωγη σου, οπως και οι τροφες που λεει η βικυ. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι 3 τα γευματα των στερρεων. Αρκει να τρωει φρουτα, λαχανικα, κρεας απο στερρεα. 

@vicky86 σε νιωθω. Και εγω παντα ετσι.. Τον αιματοκριτη του γιου σου εχω κ εγω (και καπνίστρια!! Η τιμη ειναι δηλαδη και ψευδως ανεβασμενη λιγο..)  και παντα στην περιοδο εχω φοβερη αδυναμια. Η καλυτερη μου φαση δε ηταν κ εμενα η εγκυμοσυνη, που και συμπληρωμα επαιρνα και κρεας ειχα πιεστει και ετρωγα λιγο. Συμπληρωμα για εσενα ποιο παιρνεις; για ποσο διαστημα παιρνεις κ ποσο το σταματας; νομιζω εσυ μου ειχες πει καποια στιγμη για ποσιμο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνοι, απλά αρχικά, πρέπει να δει η θεματοθέτρια α)αν όντως υπάρχει θέμα με το σίδηρο και β)αν όντως υπάρχει θέμα με την παραγωγή της.

 

Συμφωνώ απόλυτα με vtgian τα γράφει σωστότατα και αναλυτικά. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω τωρα θα κανω εξετασεις,στις εγκυμοσυνες επαιρνα ποσιμο,το viofer.,απλα τελειωσα μετα τη γεννα οσα ειχαν μεινει,δ παιρνω κτ τωρα.απο εγκυμοσυνη σε εγκυμοσυνη δ επαιρνα κτ,ετσι κ αλλιως τοτε ειχα 38-40.

Στα 20επαιρνα  tardyferon η gynotardyferon,εμενα με καλυπταν,ειναι κ τι θα ταιριαξει στον καθενα.βοηθαει κ η ληψη φολικου

Καποια στιγμη μου προτειναν να παιρνω κατα τη διαρκεια της περιοδου,εχανα κ πολυ αιμα.αλλος γιατρος μου ειπε επειδη ειναι μικρο το χρονικο διαστημα μπορω να παιρνω 1-2μηνες,να σταματω εναν κοκ,για τοτε που ειχα 30

Οσο για τη θεματοθετρια μπορει καν να μην υπαρχει θεμα.να μην εχουν ελλειψη,κ το γαλα που πινει να του φτανει.οι πανες να μειωθηκαν λογω οτι δ πινει τοσο νερο λογω χειμωνα,κ η πτωση καμπυλης γτ τωρα λογω κινησης-μπουσουληματος ειναι αναμενομενο

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...