Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρόπος διδασκαλίας ξένων γλωσσών στο δημοτικό


erin0000

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Κι όμως πια πολλά παιδιά ξεκινάνε το σχολείο με τους γονείς να ελπίζουν ότι θα μάθουν την πρώτη ξένη γλώσσα εκεί και κατά κανόνα απλά εγκαταλείπουν την προσπάθεια μετά τις πρώτες τάξεις αφού καταλαβαίνουν ότι δεν γίνεται. Στο σχολείο των παιδιών μου δεύτερη γλώσσα είναι ζήτημα αν κάνουν 2-3 παιδιά ανά τμήμα και πολλοί γονείς ελπίζαμε ότι θα υπάρχει μία πιο σοβαρή αντιμετωπιση, αλλά δεν... Αν δείτε το τι έχει διδαχθεί π.χ. η Β γυμνασίου στα Γαλλικά φέτος, μαζί και η Α πέρσυ, είναι για κλάματα (δε λέω για γέλια, γιατί τα παιδιά τρώνε και κάποια ώρα στο σχολείο γι αυτό το αίσχος). Εννοείται δε πως όλα έχουν από 18 και πάνω, από βαθμούς δεν έχουμε παράπονο. Υλη των 3-4 πρώτων εβδομαδων ουσιαστικά ενός μέσου φροντιστηρίου απλωμένη σε 1μιση χρόνο.

Καταλαβαίνω τι λες, ειδικά στο γυμνάσιο τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ , αρχίζουν πια να μπαίνουν τα " σημαντικά" μαθήματα και οι εξετάσεις στο τέλος οπότε κάποια άλλα όπως γυμναστική, θρησκευτικά, γερμανικά , γαλλικά υπάρχουν μόνο για να αυξάνουν τον Μ.Ο του μαθητή. Συνήθως δε μαζί με τα μαθήματα του σχολείου στο γυμνάσιο συμπεφτουν και τα ξενόγλωσσα πτυχία οπότε εκεί δυσκολεύεται η κατάσταση. Αυτό που παρατηρείται στα σχολεία ( ακούω γνώμες από δημόσιους) είναι μια κατάσταση 2 ταχυτήτων ,τι εννοώ;  Πρώτον παιδιά που έχοντας έρθει σε επαφή με την ξένη γλώσσα σε αδόκιμη ηλικία είτε μέσω νηπιαγωγείου είτε φροντιστή απαξιώνουν το μάθημα όταν πια μπαίνει στο δημοτικό βλέποντας το κάπως υπεροπτικά , του στυλ ( τι να μας πεις και εσύ τώρα...εγώ κάνω αγγλικά από τα νηπια, τα ξέρω) οπότε αρχής εξαρχής η διδασκαλία του είναι καταδικασμένη. Δεύτερον, φιλότιμα παιδιά  με θέληση για γνώση και γονείς που τα σπρώχνουν προς αυτή την κατεύθυνση και δεν τα " χαϊδεύουν" να τυγχάνουν σε λάθος εκπαιδευτικούς. Για το πρώτο,δεν έχω να σχολιάσω κάτι είναι αυτονόητο ποιος λανθάνει. Για το δεύτερο, ως επί το πλείστον η άρνηση του παιδιού βγαίνει για το μάθημα που υπάρχει πρόβλημα με τον συγκεκριμένο δάσκαλο όχι με όλα τα άλλα. Σε αυτή την περίπτωση δεν έχω να πω τιποτα παρά μόνο συζήτηση με τον δάσκαλο αν βρεθεί άκρη αλλιώς υπομονή μέχρι να αλλάξει δάσκαλο ,όσο αστείο και αν ακουστει. Όσον αφορα την ύλη θα προσθέσω το εξής, δεν είναι απόλυτο ότι ένας εκπαιδευτικός θα " πάτα" αυστηρά στην ύλη του βιβλίου ,είναι στην διακριτική του ευχέρεια να χρησιμοποιεί και ότι άλλο κρίνει. Χαρακτηριστικο παράδειγμα η διδασκαλία της Έκθεσης κατά το γυμνασιο- λύκειο η χρήση του βιβλίου σε πολλά σχολεία είναι ελάχιστη ως ανύπαρκτη, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται δουλειά. Φιλική πρόταση προς την θεματοθετρια μην στέκεσαι μόνο στο βιβλίο επειδή δεν κάνει χρήση πχ ασκησεων μέσα απ' αυτό, βεβαιώσου ότι δεν διδάσκει την ύλη που προβλέπει το πρόγραμμα μέσω άλλων μέσων, πριν προβείς σε ενέργειες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , vicky86 είπε:

Συγνωμη στη θεματοθετρια για την καταχρηση του θεματος.μηπως μπορειτε να μου πειτε σε ποια ταξη ξεκινανε τα αγγλικα;στο σχολειο.τριτη-τεταρτη;

 

Πρώτη Αγγλικά, 5 τη δεύτερη ξένη γλώσσα, στα δημόσια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , vicky86 είπε:

Στην πρωτη τα αγγλικα ε;μαλιστα,για να δουμε..

 

Oταν λέμε Αγγλικά, στις 2 πρώτες τάξεις διδασκαλία χωρίς βιβλία, με στόχο τα παιδιά να μάθουν να μιλάνε καταρχήν, χωρίς ασκήσεις, γραμματική κλπ. Αν και ακούγεται καλό σαν πρόθεση και το έχω δει να δουλεύει άψογα και σε πολυ μικρότερα παιδάκια σαν προσέγγιση, οι δασκάλες που είχαμε εμείς απλά θεώρησαν ότι δεν υπάρχει λόγος καν να προσπαθήσουν να μιλήσουν Αγγλικά στην τάξη και επικέντρωσαν μόνο στην εκμάθηση του αλφαβήτου, δηλαδή γραφή και ανάγνωση, σαν να ήταν Ελληνική γλώσσα (ακριβώς το ανάποδο δηλαδή από το στόχο, αντί τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με την Αγγλική γλώσσα από την ομιλία, παιχνίδι, τραγούδι, κατέληξαν να έχουν ένα τετράδιο αντιγραφής και να γράφουν το λατινικό αλφάβητο). Στην τρίτη που μπαίνει το βιβλιο, έτσι κι αλλιώς διδάσκεται το αλφάβητο, οπότε τα 2 πρώτα χρόνια στο δικό μας σχολείο ήταν χαμένος χρόνος και μία κακή επαφή με τη γλώσσα για όσα παιδιά δεν είχαν ήδη ξεκινήσει εκτός σχολείου. Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλα δημοτικά, θέλω να ελπίζω ότι απλά πέσαμε στην περίπτωση γιατί και οι 2 δασκάλες μας είχαν πει ότι δεν είχαν εμπειρία με μικρά παιδιά. Και στο σπίτι να κάνει κανείς μαθηματα με τέτοιο στυλ διδασκαλίες, χωρίς το μπούσουλα του βιβλίου, που το έχω ζήσει με τα παιδιά μου, θέλει σαφώς εμπειρία και μεγάλη προετοιμασία, δεν αρκεί ένα πτυχίο, είναι αρκετά διαφορετική φιλοσοφία και πολύ απαιτητική για τον εκπαιδευτικό. Δεν έχω ιδέα τι προβλέπεται από πλευράς εκπαίδευσης και σεμιναρίων, αλλά σίγουρα δεν μπορείς π.χ. να παρεις κάποιον που διδάσκει Αγγλικά στο Γυμνάσιο και να περιμένεις ότι θα ξέρει πώς να πλησιάσει πεντάχρονα, που από όσο κατάλαβα έγινε στο δικό μας δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/3/2018 at 12:14 ΠΜ, Dust pink είπε:

 Φιλική πρόταση προς την θεματοθετρια μην στέκεσαι μόνο στο βιβλίο επειδή δεν κάνει χρήση πχ ασκησεων μέσα απ' αυτό, βεβαιώσου ότι δεν διδάσκει την ύλη που προβλέπει το πρόγραμμα μέσω άλλων μέσων, πριν προβείς σε ενέργειες. 

 

Δεν με ενδιαφέρει τόσο το γεγονός ότι δεν κάνει ασκήσεις μέσα από το βιβλίο, αλλά το γεγονός ότι εγώ στο σπίτι δυσκολεύομαι να καταλάβω τι ακριβώς κάνουν ώστε να βοηθήσω το παιδί. Συνήθως για το σπίτι έχει μόνο αποστήθιση λέξεων... Διαγωνίσματα δεν έχουμε πάρει ποτέ πίσω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , erin0000 είπε:

 

Δεν με ενδιαφέρει τόσο το γεγονός ότι δεν κάνει ασκήσεις μέσα από το βιβλίο, αλλά το γεγονός ότι εγώ στο σπίτι δυσκολεύομαι να καταλάβω τι ακριβώς κάνουν ώστε να βοηθήσω το παιδί. Συνήθως για το σπίτι έχει μόνο αποστήθιση λέξεων... Διαγωνίσματα δεν έχουμε πάρει ποτέ πίσω.

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι υποχρεωτικό να τα πάρετε πίσω. Άλλος δάσκαλος το κάνει άλλος όχι. Ρώτησε τα αυτά πριν την πιάσεις γιατί είναι αρκετά πράγματα που οι γονείς έχουν λανθασμένη γνώμη. Για την αποστήθιση δύσκολα θα μπορέσεις να της πεις κάτι, είναι δοκιμή μέθοδος (κακώς) αλλά δεν θα της υποδείξεις την δουλειά τής. 

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι υποχρεωτικό να τα πάρετε πίσω. Άλλος δάσκαλος το κάνει άλλος όχι. Ρώτησε τα αυτά πριν την πιάσεις γιατί είναι αρκετά πράγματα που οι γονείς έχουν λανθασμένη γνώμη. Για την αποστήθιση δύσκολα θα μπορέσεις να της πεις κάτι, είναι δοκιμή μέθοδος (κακώς) αλλά δεν θα της υποδείξεις την δουλειά τής. 

 

 

Ούτε εγώ ξέρω αν είναι υποχρεωτικό, αλλά πως θα δει κάποιο παιδί τα λάθη του ώστε πχ να τα διορθώσει ή οτιδήποτε; Δεν είναι δυνατόν να ανακοινώνει ένα βαθμό και να μην βλέπουμε το πως προέκυψε αυτός ο βαθμός.

Όσο για την αποστήθιση, υπάρχουν και κάποιοι τρόποι για να βοηθήσεις τον μαθητή να αποστηθίσει. Όταν του δίνεις ξέμπαρκες λέξεις, που δεν τις συνδέει με κάτι (πχ ένα κείμενο, μια εικόνα, κτλ)πως θα τις αποστηθίσει κάποιο παιδί; και πως θα τα θυμάται μια βδομάδα αργότερα;; και εμένα αν μου δώσεις μια λίστα λέξεις να μάθω, ακόμα και αν τα καταφέρω, είναι αμφίβολο αν σε λίγες μέρες θα θυμάμαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , erin0000 είπε:

 

Ούτε εγώ ξέρω αν είναι υποχρεωτικό, αλλά πως θα δει κάποιο παιδί τα λάθη του ώστε πχ να τα διορθώσει ή οτιδήποτε; Δεν είναι δυνατόν να ανακοινώνει ένα βαθμό και να μην βλέπουμε το πως προέκυψε αυτός ο βαθμός.

Όσο για την αποστήθιση, υπάρχουν και κάποιοι τρόποι για να βοηθήσεις τον μαθητή να αποστηθίσει. Όταν του δίνεις ξέμπαρκες λέξεις, που δεν τις συνδέει με κάτι (πχ ένα κείμενο, μια εικόνα, κτλ)πως θα τις αποστηθίσει κάποιο παιδί; και πως θα τα θυμάται μια βδομάδα αργότερα;; και εμένα αν μου δώσεις μια λίστα λέξεις να μάθω, ακόμα και αν τα καταφέρω, είναι αμφίβολο αν σε λίγες μέρες θα θυμάμαι τίποτα.

Η αποστήθιση η παπαγαλια είναι κάτι που θα συναντήσετε έντονα με την πάροδο των τάξεων...μην σας εκπλήσσει από τώρα. Τα διαγωνισματα ίσως τα δείχνει στα παιδιά στην τάξη και τους ανακοινώνει τους βαθμούς ,και πάλι έχει αυτή την δυνατότητα. Εγώ απλώς σου αναφέρω να δεις τι δικαίωματα έχει πριν κάνεις συζήτηση μαζί της και να είναι ουσιαστικη.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

 

Ούτε εγώ ξέρω αν είναι υποχρεωτικό, αλλά πως θα δει κάποιο παιδί τα λάθη του ώστε πχ να τα διορθώσει ή οτιδήποτε; Δεν είναι δυνατόν να ανακοινώνει ένα βαθμό και να μην βλέπουμε το πως προέκυψε αυτός ο βαθμός.

Όσο για την αποστήθιση, υπάρχουν και κάποιοι τρόποι για να βοηθήσεις τον μαθητή να αποστηθίσει. Όταν του δίνεις ξέμπαρκες λέξεις, που δεν τις συνδέει με κάτι (πχ ένα κείμενο, μια εικόνα, κτλ)πως θα τις αποστηθίσει κάποιο παιδί; και πως θα τα θυμάται μια βδομάδα αργότερα;; και εμένα αν μου δώσεις μια λίστα λέξεις να μάθω, ακόμα και αν τα καταφέρω, είναι αμφίβολο αν σε λίγες μέρες θα θυμάμαι τίποτα.

 

H αποστήθιση είναι η ουσία του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος, ειδικά όσο προχωράνε οι τάξεις, οπότε,  μπορείς μεν να το παλέψεις, μπορείς να εξηγήσεις στο παιδί, αλλά το να το αλλάξεις είναι ουτοπικό... Απλά βλέπεις τι και πώς αξιολογείς από πλευράς αποτελεσμάτων σε διαγωνίσματα, βαθμολογίας τριμήνου κλπ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 hours ago, erin0000 said:

 

Ούτε εγώ ξέρω αν είναι υποχρεωτικό, αλλά πως θα δει κάποιο παιδί τα λάθη του ώστε πχ να τα διορθώσει ή οτιδήποτε; Δεν είναι δυνατόν να ανακοινώνει ένα βαθμό και να μην βλέπουμε το πως προέκυψε αυτός ο βαθμός.

Όσο για την αποστήθιση, υπάρχουν και κάποιοι τρόποι για να βοηθήσεις τον μαθητή να αποστηθίσει. Όταν του δίνεις ξέμπαρκες λέξεις, που δεν τις συνδέει με κάτι (πχ ένα κείμενο, μια εικόνα, κτλ)πως θα τις αποστηθίσει κάποιο παιδί; και πως θα τα θυμάται μια βδομάδα αργότερα;; και εμένα αν μου δώσεις μια λίστα λέξεις να μάθω, ακόμα και αν τα καταφέρω, είναι αμφίβολο αν σε λίγες μέρες θα θυμάμαι τίποτα.

 

Τελικά καταφέρατε να συναντηθείτε με την δασκάλα? Το παιδί πως είναι ψυχολογικώς?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...