Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όσες είχατε έναν όμορφο φυσιολογικό τοκετό είχατε κάνει και μαθήματα ανωδυνου τοκετου;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα γιατί βρίσκομαι στο τρίτο τρίμηνο της δεύτερης εγκυμοσύνης μου και επιθυμώ αυτή τη φορά να γεννήσω φυσιολογικά. Στο πρώτο προσπάθησα αλλά απέτυχα κ έγινε καισαρική στο τέλος. Λόγω προβλημάτων υγείας έχω περάσει κ τις 2 εγκυμοσύνες μου στο κρεβάτι κ ειδικά στην πρώτη που ήμουν χάλια δεν είχα κάνει κάποιο μάθημα ανωδυνου τοκετού ή έστω κάποιο σεμινάριο τοκετού να ξέρω τι να περιμένω κ τι να ζητήσω ή ακόμη κ να απαιτησω εκείνη την ώρα. Έτσι πήγα τυφλά για καισαρική μετα απο προσπαθεια για φυσιολογικο. Τώρα είμαι υποψήφια για vbac,  αλλά πάλι λόγω διαφορων θεμάτων δεν έχω πάει σε κάποιο σεμινάριο κ δεν ξέρω κατά πόσο η ίδια μας η φύση μας βοηθάει τελικά ή είναι απαραίτητα. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα, αλλά μέχρι εκεί. Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας κ την εμπειρία σας. Ευχαριστώ!


 

Παράθεση

 

Γειά σας 

δείτε τις κατευθυντήριες οδηγίες σχετικά με ΦΤ μετά από ΚΤ (vbac) φορέων γυναικολογίας Ελλάδας και Αγγλίας

εδώ  

Πρωτόκολλο VBAC από ΕΜΓΕ & RCOG

http://parents.org.gr/health/a707

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Merendoula είπε:

Καλησπέρα σας. Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα γιατί βρίσκομαι στο τρίτο τρίμηνο της δεύτερης εγκυμοσύνης μου και επιθυμώ αυτή τη φορά να γεννήσω φυσιολογικά. Στο πρώτο προσπάθησα αλλά απέτυχα κ έγινε καισαρική στο τέλος. Λόγω προβλημάτων υγείας έχω περάσει κ τις 2 εγκυμοσύνες μου στο κρεβάτι κ ειδικά στην πρώτη που ήμουν χάλια δεν είχα κάνει κάποιο μάθημα ανωδυνου τοκετού ή έστω κάποιο σεμινάριο τοκετού να ξέρω τι να περιμένω κ τι να ζητήσω ή ακόμη κ να απαιτησω εκείνη την ώρα. Έτσι πήγα τυφλά για καισαρική μετα απο προσπαθεια για φυσιολογικο. Τώρα είμαι υποψήφια για vbac,  αλλά πάλι λόγω διαφορων θεμάτων δεν έχω πάει σε κάποιο σεμινάριο κ δεν ξέρω κατά πόσο η ίδια μας η φύση μας βοηθάει τελικά ή είναι απαραίτητα. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα, αλλά μέχρι εκεί. Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας κ την εμπειρία σας. Ευχαριστώ!

Με το καλο το μωρακι σου Merendoula!! .Εγω δεν εκανα μαθηματα ανωδυνου τοκετου! Τις ανασουλες τις λεγομενες μου τις ειπαν επιτοπου η μαια κ η γυναικολογος μου! Βεβαια γεννησα επαρχια που στην ουσια η μαια αυτη ηταν συνεχεια διπλα μου ολες τις μερες.Δεν υπηρχε δηλαδη αρκετο προσωπικο προκειμενου να εναλλασωνται οι μαιες!! Απο vbac δεν γνωριζω αλλα νομιζω οτι θα ηταν καλο να βρεις μια μαια η οποια εχει εμπειρια σε αυτη την διαδικασια που θα την εχεις μαζι σου ειτε απο τωρα αν χρειαστεις κατι (οποια απορια η κ επισκεψεις σπιτι σου) αλλα και την ημερα του τοκετου! Τωρα καλυτερο θα ηταν αν μας πουν κοριτσια που εχουν γεννησει φυσιολογικα μετα απο καισαρικη!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Merendoula είπε:

Καλησπέρα σας. Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα γιατί βρίσκομαι στο τρίτο τρίμηνο της δεύτερης εγκυμοσύνης μου και επιθυμώ αυτή τη φορά να γεννήσω φυσιολογικά. Στο πρώτο προσπάθησα αλλά απέτυχα κ έγινε καισαρική στο τέλος. Λόγω προβλημάτων υγείας έχω περάσει κ τις 2 εγκυμοσύνες μου στο κρεβάτι κ ειδικά στην πρώτη που ήμουν χάλια δεν είχα κάνει κάποιο μάθημα ανωδυνου τοκετού ή έστω κάποιο σεμινάριο τοκετού να ξέρω τι να περιμένω κ τι να ζητήσω ή ακόμη κ να απαιτησω εκείνη την ώρα. Έτσι πήγα τυφλά για καισαρική μετα απο προσπαθεια για φυσιολογικο. Τώρα είμαι υποψήφια για vbac,  αλλά πάλι λόγω διαφορων θεμάτων δεν έχω πάει σε κάποιο σεμινάριο κ δεν ξέρω κατά πόσο η ίδια μας η φύση μας βοηθάει τελικά ή είναι απαραίτητα. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα, αλλά μέχρι εκεί. Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας κ την εμπειρία σας. Ευχαριστώ!

Καλησπέρα και με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου! Εγω γεννησα φυσιολογικα ενω ειχα προγραμνατισει αρχικα καισαρικη. Επειδη το μωρο ηταν πολυ μεγαλο και δεν κατεβαινε ο γιατρος δεν ηθελε να το αφησουμε αλλο και προτεινε προγραμνατισμενη καισαρικη οπου και συμφωνησα. 3 μερες νωριτερα ομως εσπασαν τα νερα οποτε μου ειπε ο γιατρος πως αφου η φυση ξεκινησε να κανει τη δουλεια της να αφησουμε τον τοκετο να εξελιχθει. Δεν ειχα παρακολουθησει μαθηματα παρα μονο αυτα τα σεμιναρια που διοργανωνουν τα καταστηματα παιδικων ειδων που δεν μπορω να πω οτι μου ειπαν και κατι χρησιμο για τον τοκετο. Εκανα επισκληριδιο και γεννησα παρα πολυ γρηγορα χωρις να ταλαιπωρηθω, χωρις να πονεσω, κανοντας τις εξωθησεις με τις οδηγιες που μου εδιναν εκεινη την ωρα και ολα πηγαν καλα. Νομιζω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μιλησεις με την μαια που θα επιλεξεις να εχεις (συνηθως ο γιατρος εχει και μια δικη του μαια μαζι) απο πριν και να ειναι αυτη που θα εχεις κατα τη διαρκεια της γεννας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κ τις ευχές σας!

Δεν έχω πολλές ελπίδες για φυσιολογικό, αλλά η προϋπόθεση για να γεννήσω φυσιολογικά είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις cme2205, να ξεκινήσει μόνος του ο τοκετός και να εξελίσσεται ομαλά πριν την ημερομηνία καισαρικης στις 38 εβδομάδες. Έχω ελλειπή ενημέρωση στον τοκετο σε σχεση με αλλες κοπελες γιατί μέχρι τώρα μας ενδιαφέρει να αντιμετωπίσουμε όλα τα άλλα θέματα και να φτάσουμε μέχρι εδώ να μιλάμε για τοκετό. Τωρα πια ειμαι αισιοδοξη και θα ήθελα να έχω κ αυτή τη μια πιθανότητα να γεννήσω όπως θα ήθελα!

Balletina, μαία ειδική δεν μπορώ να έχω γιατί ο γιατρός πάει πακέτο με τη δική του και δεν είναι οπαδοί του vbac, χωρίς ν το αποκλείουν όμως. Επίσης, απ όσο μου είπαν, σαν προετοιμασία και τοκετός δεν διαφέρει από γυναίκες χωρίς vbac. Δεν το έψαξα παραπάνω όμως είναι η αλήθεια.

Δε μου έχει γίνει εμμονή ούτε θα στεναχωρηθω πολύ, αλλά θα ήταν μια μεγάλη μου επιθυμία! Αυτό που κρατάω από εσάς είναι ότι το σώμα σας λειτούργησε από μόνο του χωρίς ιδιαίτερες προετοιμασίες κ γνώσεις (θεωρητικές βεβαια)! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Merendoula είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κ τις ευχές σας!

Δεν έχω πολλές ελπίδες για φυσιολογικό, αλλά η προϋπόθεση για να γεννήσω φυσιολογικά είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις cme2205, να ξεκινήσει μόνος του ο τοκετός και να εξελίσσεται ομαλά πριν την ημερομηνία καισαρικης στις 38 εβδομάδες. Έχω ελλειπή ενημέρωση στον τοκετο σε σχεση με αλλες κοπελες γιατί μέχρι τώρα μας ενδιαφέρει να αντιμετωπίσουμε όλα τα άλλα θέματα και να φτάσουμε μέχρι εδώ να μιλάμε για τοκετό. Τωρα πια ειμαι αισιοδοξη και θα ήθελα να έχω κ αυτή τη μια πιθανότητα να γεννήσω όπως θα ήθελα!

Balletina, μαία ειδική δεν μπορώ να έχω γιατί ο γιατρός πάει πακέτο με τη δική του και δεν είναι οπαδοί του vbac, χωρίς ν το αποκλείουν όμως. Επίσης, απ όσο μου είπαν, σαν προετοιμασία και τοκετός δεν διαφέρει από γυναίκες χωρίς vbac. Δεν το έψαξα παραπάνω όμως είναι η αλήθεια.

Δε μου έχει γίνει εμμονή ούτε θα στεναχωρηθω πολύ, αλλά θα ήταν μια μεγάλη μου επιθυμία! Αυτό που κρατάω από εσάς είναι ότι το σώμα σας λειτούργησε από μόνο του χωρίς ιδιαίτερες προετοιμασίες κ γνώσεις (θεωρητικές βεβαια)! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Αυτο που επαιξε τεραστιοωρολο σε μενα για να εξελιχθει ολο αυτο καλα ηταν η σωστη επισκληριδιος. Το παραδεχτηκε και ο γιατρος μου. Η επισκληριδιος αν γινει πολυ νωρις σταματαει την εξελιξη του τοκετου και αν γινει πολυ αργα δεν σε πιανει καλα κατα τη διαρκεια και αργει να φυγει αφου τελειωσει ο τοκετος. Αν ομως γινει τη σωστη στιγμη τοτε βοηθαει την εξελιξη και τη διαστολη. Να φανταστεις εγω λογω του γρηγορου τοκετου και του μεγαλου μωρου εκανα ρηξη τραχηλου και με εραβαν μια ωρα μετα γιατι ειχα πολυ αιμορραγια. Παρολα αυτα δεν καταλαβα τιποτα και μετα δεν πονουσα καθολου. Αν δεν ειχα κανει επισκληριδιο δεν ξερω αν θα εξελισσοντουσαν ολα τοσο ομαλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες.Εγω γέννησα φυσιολογικά αν και είχα δώσει στη γυναικολογο μου την εναλλακτική της καισαρικής.Ο τοκετός διήρκεσε 1,5 ώρα ίσα που προλαβαν να μου κάνουν επισκληριδιο.Μαια δεν είχα ούτε μαθήματα ανώδυνου τοκετού έκανα.Απλα με βοήθησαν οι μαίες που ήταν στο χειρουργείο μαζί μου.Ανασουλες έκανα και μετά από 2 εξωθήσει βγήκε ο μπεμπουλης μου.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω για την επισκληριδιο  τα ιδια θα πω.. Ο λογος που ευχαριστηθηκα το τοκετο ηταν αυτος ο λογος!! Το πιστευω!! Εγινε την σωστη στιγμη και ετσι το "ευχαριστηθηκα" . Α πανε πακετο ε? οντως καπου ειχα διαβασει οτι αλλαζουν γιατρους για να κανουν vbac .. Ευχομαι να τα καταφερεις για να το ζησεις αφου το θες!!! αλλα αν παλι δε γινει δε πειραζει!! προεχει η υγεια κ των δυο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαθήματα ανώδυνου δεν  είχα κάνει. Ο γιατρός μου είχε πει πως θα περιμέναμε μέχρι την ΠΗΤ κ μετά βλέπαμε για πρόκληση. Μου συνεστησε περπάτημα και επαφές. Εφαρμόζοντας τα την επόμενη μέρα μου σπασαν τα νερά και ο τοκετός διήρκησε τεσσερεις ώρες. 

 

 Για την κατάλληλη ώρα της επισκληριδιου θα συμφωνησω. 

 

Καταλαβαίνω την επιθυμία σου να γεννήσεις φυσιολογικα. Σου το εύχομαι!! Αν πάλι δεν γίνει δεν αλλάζει κάτι. Σημασία έχει πως έρχεται το δεύτερο μωρακι σου! 

 

 

  

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, θελοντας να κανω φυσικο τοκετο παρακολουθησα τα μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης σε κεντρο μανας και παιδιου. Να σου πω την αληθεια το μονο που μου φανηκε χρησιμο ηταν η εκμαθηση των αναπνοων, τις οποιες εκανα συχνα εξασκηση ωστε την ωρα του τοκετου να μου βγαινουν σχεδον αυθορμητα. Τις περισσοτερες γνωσεις τις πηρα μετα απο εκτενεστατη ερευνα στο διαδικτυο αλλα σαν εμπειρια ηταν ωραια γιατι ειχα την ευκαιρια να συναναστραφω και να συζητησω με αλλες εγκυους. Θα σου προτεινα να παρακολουθησεις τα μαθηματα μιας που δεν εχεις χασεις τιποτα, μονο καλο θα σου κανουν αλλα στη θεση σου θα εδινα περισσοτερη βαση στην ευρεση γιατρου που να υποστηριζει θερμα το vbac, εχοντας φυσικα τις απαραιτητες γνωσεις για να ειναι μια ασφαλης επιλογη, γιατι δυστυχως οι περισσοτεροι φοβουνται να το αναλαβουν ακομη κι αν φαινεται να το υποστηριζουν. Με το καλο το μωρακι σου και σου ευχομαι να το καταφερεις το vbac :)

 
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κ πάλι για τις απαντήσεις! Πολύ ενθαρρυντικό όλο αυτό! Μόνο η cme2205 με την αιμορραγία της μου έκανε λίγο την καρδιά περιβόλι, γιατί αν μου συμβεί τίποτα τέτοιο είμαι καταδικασμένη.. Αλλά ας μην το σκέφτομαι καλύτερα! 

Για την επισκληριδιο μέχρι κ εγώ που δε γέννησα τελικά φυσιολογικά συμφωνώ, διότι όταν με έβαλαν με πρόκληση μου έκαναν την αναισθησία μαζί με την πρόκληση, με αποτέλεσμα να μην έχει καμία απολύτως εξέλιξη όλο αυτό. Δεν ένιωθα τίποτα απολύτως κ απλά μετά από 8 ώρες με έβαλαν για καισαρική. Μετά έμαθα ότι η αναισθησία έπρεπε να γίνει πολύ αργότερα. Τέλος πάντων.. Τώρα ξέρω! 

Και φυσικά όπως προείπα δεν έχει γίνει αυτοσκοπός ο φυσιολογικός. Απλά εφόσον φτάσαμε στο τέλος της κύησης μετά από πολλά εμπόδια, αυτό θα ήταν ευχής έργο! 

Sentir  κ εγώ μέσω ίντερνετ ψάχνω όσο πιο έγκυρες πηγές πληροφόρησης γίνεται. Αλλά ρωτάω κ εσάς γιατί από τη θεωρία στην πράξη απέχει πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Merendoula είπε:

Ευχαριστώ κ πάλι για τις απαντήσεις! Πολύ ενθαρρυντικό όλο αυτό! Μόνο η cme2205 με την αιμορραγία της μου έκανε λίγο την καρδιά περιβόλι, γιατί αν μου συμβεί τίποτα τέτοιο είμαι καταδικασμένη.. Αλλά ας μην το σκέφτομαι καλύτερα! 

Για την επισκληριδιο μέχρι κ εγώ που δε γέννησα τελικά φυσιολογικά συμφωνώ, διότι όταν με έβαλαν με πρόκληση μου έκαναν την αναισθησία μαζί με την πρόκληση, με αποτέλεσμα να μην έχει καμία απολύτως εξέλιξη όλο αυτό. Δεν ένιωθα τίποτα απολύτως κ απλά μετά από 8 ώρες με έβαλαν για καισαρική. Μετά έμαθα ότι η αναισθησία έπρεπε να γίνει πολύ αργότερα. Τέλος πάντων.. Τώρα ξέρω! 

Και φυσικά όπως προείπα δεν έχει γίνει αυτοσκοπός ο φυσιολογικός. Απλά εφόσον φτάσαμε στο τέλος της κύησης μετά από πολλά εμπόδια, αυτό θα ήταν ευχής έργο! 

Sentir  κ εγώ μέσω ίντερνετ ψάχνω όσο πιο έγκυρες πηγές πληροφόρησης γίνεται. Αλλά ρωτάω κ εσάς γιατί από τη θεωρία στην πράξη απέχει πολύ!

Καλα μην απογοητευεσαι απο μενα! Γεννησα ενα παιδι 4 κιλα μεσα σε 4 ωρες! Δεν συμβαινει καθε μερα αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Mε το καλό το δεύτερο, Μερεντούλα! Εύχομαι ένα γερό μωρό και έπειτα έναν τοκετό όπως αξίζει και στους δυο σας. 

 

Τον γιο μου τον γέννησα φυσιολογικά με έναν γιατρό που κάνει vbac εδώ στην Αθήνα και πραγματικά ήταν ένας πολύ όμορφος τοκετός. Είχα παρακολουθήσει μαζί με τον σύζυγο τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής του Έλενα, είχα και μαία μαζί μου, αλλά τις σωστές αναπνοές τις διαφραγματικές για να αντέξω 30 ώρες πόνους με σπασμένα νερά όπως μου έτυχε τις έμαθα μόνο στο Έλενα και είχα χρόνο να τις κατανοήσω και να καταλάβω ποιες εννοούμε. Τις βρίσκεις και σε βίντεο στο ίντερνετ βέβαια. Πολύ καλά μαθήματα και στα κέντρα μάνας παιδιού θα βρεις στα τοπικά ΙΚΑ (τα καλύτερα γίνονται στο Αιγάλεω και στη Νέα ιωνία αν είσαι Αθήνα). Στο Έλενα πας περίπου στον 7ο αν δεν κάνω λάθος, να πάρεις τηλ. αν σε ενδιαφέρει γιατί δηλώνεις συμμετοχή. 

Για την επισκληρίδιο δεν διάβασα τι γράψατε γιατί πνίγομαι, αλλά εγώ μετά από 26 ώρες περίπου σπασμένα νερά μαζί με έντονους πόνους ζητούσα απεγνωσμένα, είχα εξαντληθεί, ήμουν άυπνη και οι αναπνοές με βοήθησαν πάρα πολύ αλλά κάπου οι αντοχές μου εξαντλήθηκαν. Ο γιατρός μου είναι όντως πολύ έμπειρος σε vbac και φυσιολογικούς και μου την έκανε τελικά μόνο όταν ήθελε και έκρινε αυτός. Πιο πριν, όσο και να ζητούσα, βράχος. Την έκανε στη σωστή διαστολή και μόνο όταν έχασε παλμούς ο μπέμπης μου λόγω της δικής μου ταραχής. Μετά την επισκληρίδιο ηρεμήσαμε κι οι δυο μας, οι παλμοί επανήλθαν και η διαστολή από 3 πήγε στο 10 και γέννησα εύκολα με 3 εξωθήσεις. Ήταν walking epidural, δηλ. ελάχιστη δόση και μπορούσα να σηκώνομαι και να κάθομαι στη μπάλα για ανακούφιση. Κοιμήθηκα κιόλας.

 

Και το αρχικό σχέδιο ήταν οι συσπάσεις στην πισίνα και εξώθηση εκτός, αλλά επειδή το τι θα σου λάχει στη γέννα είναι εν πολλοίς εκτός σχεδίου και τυχαίο, εγώ δεν κατάφερα να μπω σε πισίνα λόγω των σπασμένων νερών επί πολλές ώρες, γέννησα όμως με έναν τοκετό που ακόμα με συγκινεί και δεν είχα και κανένα ράμμα ούτε περινεοτομή, γεγονός που μετά με βοήθησε πολύ να περπατήσω και να μην αισθάνομαι ενοχλήσεις. Επίσης, τον λώρο τον κόψαμε 3-4 λεπτά αργότερα όταν έπαψε να πάλλεται και έβαλαν τον μπέμπη να θηλάσει επάνω μου για 1 ωρίτσα στο δωμάτιο ανάνηψης. Μετά τον πήραν για ζύγισμα και ξανά σ' εμένα στο δωμάτιο πια. Αυτά στο περίπου, σου εύχομαι ό,τι καλύτερο, αλλά τα μαθήματα αν καταφέρεις να τα κάνεις όπου τα κάνεις θα 'ναι μόνο κέρδος για σένα και για το μωρό σου. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια και από μένα!

Μαθήματα ανώδυνου τοκετού είχα παρακολουθήσει και μάλιστα μαζί με τον άνδρα μου και με βοήθησαν πολύ. Ως πρωτότοκη είχα ενημερωθεί πλήρως για τα σημάδια της γέννας, τις ανάσες και το μασάζ χαλάρωσης, στάσεις κλπ αλλα και για την πρώτη φροντίδα του παιδιού. Τα μαθήματα αυτά μας τα έκανε μια τρομερή μαία που είχε εμπειρία και σε VBAC, αν και περιορισμένο το budget της γέννας ακόμα λέω χαλάλι τα λεφτά για τα μαθήματα. :-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...