Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ διαφωνώ με τον τρόπο που σκέφτεσαι sunshine διότι αυτό που δεν καταλαβαίνεις ή τέλος πάντων έτσι το καταλαβαίνω εγώ, είναι πως η νταντά για όσο καιρό θα υπάρχει στην οικογένεια μας, θα είναι κατά κάποιον τρόπο μέρος της. Και για αυτό το λόγο προσωπικά θα στερηθώ, για να μπορεί να νιώθει καλά στο σπίτι ΜΟΥ, στο οποίο βρίσκεται κάθε μέρα και επιθυμία όλων είναι να το σέβεται. Κι όταν για ένα διάστημα καθυστέρησε ο μισθός μου από την εταιρεία που εργάζομαι επειδή ακριβώς life sucks, η νταντά πληρώθηκε κανονικότατα. Διότι είμαι υπάλληλος και ξέρω πολύ καλά τι δεν θέλω να μου κάνουν οι εργοδότες μου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η θεματοθετρια δεν βλέπω να συμμετέχει αλλά ας πω και εγώ την άποψη μου, θεωρώ οτι τα λεφτά είναι πολύ λίγα για 22-23 ώρες/εβδομάδα ασχέτως αν χρειάζεται ή όχι να κάνει επιπλέον δουλειες.. Ένα βρέφος 11 μηνών έχει αρκετές απαιτήσεις και χρειάζεται ένα άτομο να ασχολείται μαζί του!! 

Το οτι η κοπέλα είναι μικρή και μπορεί να είναι φοιτήτρια δεν την κάνει ανίκανη για δουλειά, μάλιστα μπορεί να κάνει τη δουλειά της καλύτερα και απο ανθρώπους που έχουν πτυχία και μεταπτυχιακά και πολλά ακόμα!! Δεν είναι πρέπων να μιλάμε τόσο υποτιμητικά για ανθρώπους που δεν έχουν σπουδάσει πάνω στο αντικείμενο, σίγουρα δεν θα πάρει τα ίδια λεφτά με κάποιον που έχει σπουδάσει αλλά όχι και να λέμε αν θέλει αν δεν θέλει να πάει αλλού, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!! Ο καθένας ζυγίζει και αποφασίζει.. 

Κορίτσια, ομως, αυτή η συζήτηση που έχετε ξεκινήσει νομίζω πως δεν τελειώνει ποτέ για τον απλούστατο λόγο οτι ο κάθε άνθρωπος είναι μια ξεχωριστή οντότητα και έχει δικές του αντιλήψεις για τη ζωή!! Επομένως καλύτερα ας μείνουνε στο να απαντήσουμε στη θεματοθετρια, η καθεμία απο την οπτική που το βλέπει, δεν χρειάζεται να πείσουμε κανέναν και να τον κάνουμε να πιστέψει αυτά που εμείς πιστεύουμε!  Δυστυχώς ζούμε σε δύσκολες εποχές που οι μισθοί είναι εξευτελιστικοί και πολλοί εργοδότες εκμεταλλεύονται την κατάσταση την οποία ζούμε!! Απορώ που συγκρίνετε τα διάφορα επαγγέλματα μεταξύ τους είτε κάποιος είναι γιατρός είτε μηχανικός είτε δικηγόρος είτε καθαριστής είτε παιδαγωγός είτε σκουπιδιάρης(με συγχωρείτε αν δείχνει άσχημα αυτή η λέξη) έχει εξίσου σημαντική βαρύτητα η δουλειά του για την κοινωνία!! Κανένας δεν είναι πιο σημαντικός απο κανέναν..

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδιά πραγματικά δεν καταλαβαίνω ποια ειναι η αντιπρόταση; Και εμένα διάφορες δουλειές που μου έχουν προσφερθεί κατά καιρούς μου φάνηκαν  κακές: 8ωρο τυπικά που στην πράξη ήταν 12ωρο, μισθοί κάτω από άλλες εταιρείες με παρόμοιες θέσεις, γαϊδούρια προϊστάμενοι και ιδιοκτήτες με υβρεολόγιο σε καθημερινή βάση κλπ κλπ. Οταν μπορούσα αρνηθηκα εξαρχής ή έφυγα μόλις βρήκα κάτι καλύτερο ή είχα την πολυτέλεια να κάνω υπομονή να βρω κάτι άλλο. Και όπως πολύς κόσμος, έκανα και δουλειές πρακτικά απλήρωτες και στα 20 και στα 25, για να έχω την προϋπηρεσία, με χρήματα που θα νόμιζα ότι είναι ανέκδοτο αν μου τα έδιναν στα 40. Αν κάποιος πιστεύει σε μια στιγμή της ζωής του ότι ότι μπορεί να πάει για τα 2000 ή για τα 1000 ή τα 700, ε δε θα δουλέψει με τα 200, εννοείται νομίζω. Αλλά όσο υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ανάγκη και τα ελάχιστα, θα υπάρχουν και τέτοιες θέσεις. Δεν είναι φιλοσοφικό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δε μιλάμε για 3 ευρώ την ώρα, που συμφωνώ πως είναι λίγα, αλλα μιλάμε για 1,7 ευρώ την ώρα. Ειλικρινά, μου φαίνεται αδιανόητο να εξευτελίσω κάποιον προσφέροντας του αυτά τα χρήματα, όχι για να φροντίσει το παιδί μου, αλλά την αποθήκη μου να καθαρίσει.

Αντιλαμβάνομαι πως υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν και τα 150 ευρώ το μήνα σωτήρια, όμως αν κάποια στιγμή δεν σπάσει αυτός ο κύκλος να βαίνει ο πήχης διαρκώς μειούμενος, σε λίγο θα δούμε ανάρτηση "50 ευρώ το μήνα είναι καλά;"

Και τέλος, θα εκφράσω μια σκέψη που μπορεί και να είναι παρεξηγήσιμη, δεν ξέρω αν θα εμπιστευόμουν έναν άνθρωπο που αξιολογεί τη συμβολή του στην ανατροφή του παιδιού μου με 1,7 ευρώ την ώρα.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, marakiz said:

Εγώ διαφωνώ με τον τρόπο που σκέφτεσαι sunshine διότι αυτό που δεν καταλαβαίνεις ή τέλος πάντων έτσι το καταλαβαίνω εγώ, είναι πως η νταντά για όσο καιρό θα υπάρχει στην οικογένεια μας, θα είναι κατά κάποιον τρόπο μέρος της. Και για αυτό το λόγο προσωπικά θα στερηθώ, για να μπορεί να νιώθει καλά στο σπίτι ΜΟΥ, στο οποίο βρίσκεται κάθε μέρα και επιθυμία όλων είναι να το σέβεται. Κι όταν για ένα διάστημα καθυστέρησε ο μισθός μου από την εταιρεία που εργάζομαι επειδή ακριβώς life sucks, η νταντά πληρώθηκε κανονικότατα. Διότι είμαι υπάλληλος και ξέρω πολύ καλά τι δεν θέλω να μου κάνουν οι εργοδότες μου.

Κι αν επιτρέπεται, πώς την πλήρωσες στην ώρα της ενώ εσύ δεν πληρωνόσουν? Είναι αλήθεια πώς κάτι δεν καταλαβαίνω, και αυτό είναι πως ορίζονται τα πολλά και πως τα λίγα χρήματα. Εγώ προσωπικά και το 1,5 ευρώ την ώρα και τα 3 ευρώ για αυτή τη δουλειά εξευτελιστικά τα βρίσκω. Βαφτίζουμε πχ τα 500 ευρώ αξιοπρεπή μισθό και η νταντά είναι σούπερ ευχαριστημένη ενώ με τα 300 είναι σούπερ δυσαρεστημένη, μάλλον γιατί έτσι μας βολεύει τελικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι άλλο τα 700 άλλο τα 500, άλλο τα 300 κι άλλο τα 150 από όπου ξεκίνησε και το θέμα. Και πάνω από όλα άλλο ο κάθε τρόπος που αντιμετωπίζουμε την κάθε μπέιμπι σίτερ, ότι κι αν δίνουμε δεν χαλαλίζονται αυτά τα χρήματα,  σχεδόν επένδυση είναι. Ζορίστηκα αλλά η νταντά πληρώθηκε. Αυτά από μένα,  τοποθετήθηκα επαρκώς.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...