Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικα ρουχα!


Recommended Posts

Εννοειται οτι ειναι θεμα γουστου και σε λιγα χρονια θα διαλεγει. Αλλα τωρα ειναι μικρη και την ντυνουμε εμεις.

Φοραει πολυ λιγοτερα απο εμενα παντως, εγω αυτη τη στιγμη στο σπιτι ειμαι με φανελακι, μπλουζακι τρουα καρ οχι λεπτο, ψαραδικη φορμα και καλτσες. Η μικρη ενα κοντομανικο μπλουζακι και σορτσακι! Τη νυχτα εγω φανελακι, καλοκαιρινη πιτζαμα, καλτσες και σκεπασμενη με σεντονι και πικε κουβερτα, η μικρη μονο κοντομανικο φορμακι και ξεσκεπαστη

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 14 λεπτά , little lamb είπε:

Εννοειται οτι ειναι θεμα γουστου και σε λιγα χρονια θα διαλεγει. Αλλα τωρα ειναι μικρη και την ντυνουμε εμεις.

Φοραει πολυ λιγοτερα απο εμενα παντως, εγω αυτη τη στιγμη στο σπιτι ειμαι με φανελακι, μπλουζακι τρουα καρ οχι λεπτο, ψαραδικη φορμα και καλτσες. Η μικρη ενα κοντομανικο μπλουζακι και σορτσακι! Τη νυχτα εγω φανελακι, καλοκαιρινη πιτζαμα, καλτσες και σκεπασμενη με σεντονι και πικε κουβερτα, η μικρη μονο κοντομανικο φορμακι και ξεσκεπαστη

 

 

 

 

 

 

ναι αναγκαστικα τωρα παιρνεις σαν μετρο τον εαυτο σου,η καλυτερα τον μεσο ορο αναμεσα στους γονεις:D

αν κ παντα εχω στον νου οτι τα παιδια κ λογω κινησης θελουν μια στρωση λιγοτερο

απλα ριχνω κ μια ζακετα παντου μαζι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα πάω με αυτή τη σειρά.

Κοντομάνικο. (Ζέστη πρωί μεσημέρι βράδυ)

 

Κοντομάνικο με ζακέτα. (Ψύχρα/υγρασία πρωί βράδυ ζέστη το μεσημέρι) 

 

Φούτερ με φανελάκι. (Σχετική ψύχρα/υγρασία όλη μέρα πχ τέλη Σεπτεμβρίου) 

 

Φούτερ με φανελάκι και αμάνικο μπουφάν. (Οκτώβριο συνήθως) 

 

Φούτερ με φανελάκι και κανονικό μπουφάν. (Νοέμβρη-Δεκεμβρη)

 

Φούτερ με φανελάκι και μπουφάν και γάντια και κασκόλ (:P στο παγωτί κρύο του Δεκέμβρη Γενάρη Φλεβάρη) 

 

Και ανάποδα βγάζω από το Μάρτη μέχρι τον Μάη. Περιοχή Θεσσαλονίκη. 

 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , vtgian είπε:

Κοντομάνικο

--> Κοντομάνικο με ζακέτα

--> --> Μακρυμάνικο λεπτό με ζακέτα

--> --> --> Μακρυμάνικο λεπτό με τιραντάκι από μέσα και ζακέτα 

--> --> --> --> Μακρυμάνικο λεπτό με τιραντάκι από μέσα και αμάνικο μπουφάν

--> --> --> --> --> Μακρυμάνικο χοντρό με τιραντάκι από μέσα και αμάνικο μπουφάν

--> --> --> --> --> --> Μακρυμάνικο λεπτό με τιραντάκι από μέσα ίσως ζακέτα και μπουφάν.

--> --> --> --> --> --> --> Μακρυμάνικο χοντρό με τιραντάκι από μέσα και μπουφάν. 

 

Δεν έχεις παράπονο, πιο αναλυτικό πεθαίνεις.

 

 

Εγώ έχω, γιατί έχω απορίες! Το προτελευταίο είναι πιο ελαφρύ απ' το προ-προτελευταίο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Εγώ έχω, γιατί έχω απορίες! Το προτελευταίο είναι πιο ελαφρύ απ' το προ-προτελευταίο!

Όχι ρε έχει μανίκια πολλά :D ή δύο ή τρία

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

αι αναγκαστικα τωρα παιρνεις σαν μετρο τον εαυτο σου,η καλυτερα τον μεσο ορο αναμεσα στους γονεις:D

εγώ ρωτάω τον μπαμπά. νομίζω έχουν τον ίδιο θερμοστατικό μηχανισμό. Εσείς έχετε κάνει ολόκληρη επιστήμη. Εγω απλώς κοιτάω θερμοκρασία κ μποφόρ, κ ρωτάω: «να του βαλω μακρυμάνικο; να πάρω χοντρό ή λεπτό μπουφάν» κ τελειώνει η ενασχόληση με το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο βρεθηκα αντιμετωπη με αυτα τα διλημματα, για τη βολτα που βγηκαμε. Δεν μου κολλαει να περασω κατ'ευθειαν σε μακρυμανικο χωρις φανελακι βρε παιδια, νιωθω οτι πρωτα πρεπει να "κλεισει" η μεση, χαχα! Εγω εκει κρυωνω! Πρωτα παει κοντομανικο με φανελακι :-P Τελικα βεβαια δεν της εβαλα ουτε αυτο, εβαλα κοντομανικο με ζακετακι λεπτο πλεκτο και κολαν και κλειστα παπουτσια. Αλλα στην παιδικη χαρα ειναι κατι αλλα παιδακια με μακρυμανικες μπλουζες και αμανικα μπουφαν.

Εγω η ιδια ειμαι με φανελακι, κοντομανικη μπλουζα και ζακετα φουτερ, ενω ο αντρας μου με κοντομανικο μπλουζακι κ βερμουδα!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγω έχω ξεπαγιάσει. έβαλα κανονική πιτζάμα μακριά. το παιδί με θερινό πιτζαμακι κ σχεδον ίδρωσε μέχρι να κοιμηθεί. και ρωτάει αν θα πάμε αύριο για μπάνιο… 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη παιδική εγώ με κοντομάνικο και χοντρή πλεκτή ζακέτα να κρυώνω, η μικρή με κοντομάνικο σκέτο και νσ ιδρώνει. Αυτή βέβαια δε στρώνει κωλο, τρέχει συνέχεια πάνω κάτω, εγώ κάθομαι μαζεμένη σε ένα παγκάκι σα το κοριτσάκι με τα σπίρτα. 

Link to comment
Share on other sites

Επισης επανερχομαι στα λιγο προηγουμενα μηνυματα για να πω οτι της δοκιμασα ολα τα περσινα και προπερσινα ρουχα και αν εξαιρεσουμε 5-6 το πολυ, τα υπολοιπα της κανουν :grin:Ενταξει ειναι πιο στενα και πιο κοντα απ'ο,τι ηταν, αλλα για εμενα ειναι απλα σαν να ειναι αλλη γραμμη. Πχ παντελονι που πλεον ειναι κολλαν ή μπλουζα που ειναι κολλητη πια και πιο κοντουλα. Δεν μου φαινονται ασχημα, νομιζω πως θα μπορουσαν να ηταν ετσι εξ αρχης, χαχα! Αν τη δειτε στο δρομο μπορει να πειτε "το καημενο το κοριτσακι δεν εχει καινουργια ρουχα" :razz: Της κανει οριακα σετακι h&m παντελονι και κορμακι που κουμπωνει απο κατω για 9 μηνων :shock: (ειναι 28)

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, little lamb said:

Επισης επανερχομαι στα λιγο προηγουμενα μηνυματα για να πω οτι της δοκιμασα ολα τα περσινα και προπερσινα ρουχα και αν εξαιρεσουμε 5-6 το πολυ, τα υπολοιπα της κανουν :grin:Ενταξει ειναι πιο στενα και πιο κοντα απ'ο,τι ηταν, αλλα για εμενα ειναι απλα σαν να ειναι αλλη γραμμη. Πχ παντελονι που πλεον ειναι κολλαν ή μπλουζα που ειναι κολλητη πια και πιο κοντουλα. Δεν μου φαινονται ασχημα, νομιζω πως θα μπορουσαν να ηταν ετσι εξ αρχης, χαχα! Αν τη δειτε στο δρομο μπορει να πειτε "το καημενο το κοριτσακι δεν εχει καινουργια ρουχα" :razz: Της κανει οριακα σετακι h&m παντελονι και κορμακι που κουμπωνει απο κατω για 9 μηνων :shock: (ειναι 28)

Βρε κορίτσι, σαν βαπτιστικά της θα είναι. Δεν είναι ωραίο να είναι τσουρούτικα τα ρούχα. Μόνο από σένα διαβάζω να φοράνε τα παιδιά ρούχα μικρότερα από την ηλικία τους. Εγώ σκέψου όλα του τα περσινά ( για την ηλικία που είναι τώρα) τα μάζεψα χωρίς να του δοκιμάσω κανένα.Δεν παίζει να του κάνουν ( σύμφωνα με σένα του κάνουν σίγουρα) και του πήρα καινούρια γκαρνταρόμπα για  5 ετών (4 είναι σχεδόν) και το μετάνιωσα γιατί είναι ίσα ίσα και κάποια που του πήρε η πεθερά μου για 6, του έρχονται τέλεια! Η η κόρη σου είναι η τοσοδούλα, ή αντιλαμβάνεσαι περίεργα το τί "της πηγαίνει".

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Yovanna είπε:

Βρε κορίτσι, σαν βαπτιστικά της θα είναι. Δεν είναι ωραίο να είναι τσουρούτικα τα ρούχα. Μόνο από σένα διαβάζω να φοράνε τα παιδιά ρούχα μικρότερα από την ηλικία τους. Εγώ σκέψου όλα του τα περσινά ( για την ηλικία που είναι τώρα) τα μάζεψα χωρίς να του δοκιμάσω κανένα.Δεν παίζει να του κάνουν ( σύμφωνα με σένα του κάνουν σίγουρα) και του πήρα καινούρια γκαρνταρόμπα για  5 ετών (4 είναι σχεδόν) και το μετάνιωσα γιατί είναι ίσα ίσα και κάποια που του πήρε η πεθερά μου για 6, του έρχονται τέλεια! Η η κόρη σου είναι η τοσοδούλα, ή αντιλαμβάνεσαι περίεργα το τί "της πηγαίνει".

Συμφωνώ και εγώ,2 χρόνων και 4 μηνών ο γιος μου και φοράει νούμερο 3 εδώ και πολύ καιρό,εννοείτε πως τα περσινά τα  έχω μαζέψει όλα εκτός από δύο μπουφάν,αποκλείεται να του κάνουνε.Γενικά εμένα δεν μου αρέσουνε να είναι κοντά τα ρούχα.Και άντε να είναι λίγο κοντή η μπλούζα να το καταλάβω αλλά εφόσον είναι η μπλούζα είναι και τα μανίκια αυτό δεν μου αρέσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Yovanna είπε:

Βρε κορίτσι, σαν βαπτιστικά της θα είναι. Δεν είναι ωραίο να είναι τσουρούτικα τα ρούχα. Μόνο από σένα διαβάζω να φοράνε τα παιδιά ρούχα μικρότερα από την ηλικία τους. Εγώ σκέψου όλα του τα περσινά ( για την ηλικία που είναι τώρα) τα μάζεψα χωρίς να του δοκιμάσω κανένα.Δεν παίζει να του κάνουν ( σύμφωνα με σένα του κάνουν σίγουρα) και του πήρα καινούρια γκαρνταρόμπα για  5 ετών (4 είναι σχεδόν) και το μετάνιωσα γιατί είναι ίσα ίσα και κάποια που του πήρε η πεθερά μου για 6, του έρχονται τέλεια! Η η κόρη σου είναι η τοσοδούλα, ή αντιλαμβάνεσαι περίεργα το τί "της πηγαίνει".

ενταξει ειναι λιγο σχετικο αυτο

ο γιος μου ειναι πραγματικα αδυνατος

στην μεση του κανει κ το νουμερο 2σε φορμα.απλα παιρνουμε το νουμερο του κ αλλαζω λαστιχα

σκεψου σε ελληνικη βιοτεχνια τα περισσοτερα του ειναι 4αρια ενω τον νοεμβρη κλεινει τα 5

αντιστοιχα η κορη μου εχει ελαχιστα κολαν απο 4χρ,τωρα 7,τα οποια απλα της τα εκοψα στο γονατο η ειναι σαν καπρι.γτ γενικα ειναι ψηλη αλλα αδυνατη.ενω κανονικα το νουμερο της ειναι 8,εχει κ κολαν 10αρι καινουριο

ενταξει δ θα εβαζα κορμακι για 9μ στα 2,κ αρκει το παντελονι να ειναι ανετο,να μην δυσκολευει κινησεις.σε κολαν γινεται.οπως τους εχω κρατησει μπλουζες οριακα στον καρπο.κ πουκαμισα,που δ τα φοραμε κ συχνα,στον μικρο απλα αν θα τα εβαζε θα ηταν με γυρισμενο μανικι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μικροσωμη, ειναι στην προηγουμενη απο την πανω πανω καμπυλη. Δεν φαινονται τσουρουτικα, αληθεια! Φαινονται σαν να ηταν ετσι εξ αρχης. Ισως κι επειδη ειναι κοριτσι. Σε αγορι μπορει οντως να μην πηγαινουν αν ειναι λιγο πιο στενα. Το παντελονι δεν μπορει το αγορι να το φοραει σαν κολαν ας πουμε! Ουτε τα μανικια τρουα καρ. Τα περισσοτερα οταν ειναι στο νουμερο της ηλικιας της παντως φαινονται πολυ φαρδια και μακρια, νομιζω τα κανουν για παιδια πιο πανω απο την ανωτερη καμπυλη. Νομιζω οτι ακριβως οπως πρεπει της ερχονται ενα νουμερο μετα. Πχ τα 12-18 οταν ηταν 18-24, τα 18-24 τωρα που ειναι 2-3 κλπ. Στην ηλικια τους φαινονταν μεγαλα και τωρα που ειναι δύο "ηλικιες" παραπανω ψιλοδειχνουν μικρα αλλα κουμπωνουν και δεν τεντωνουν σαν να ξεχειλωνουν. Στο μια "ηλικια" μετα, ερχονταν ακριβως.

Οκ ειναι λιγο υπερβολη να φοραει καποια για τριτη σεζον (αλλωστε τα βαζουμε μονο 2-3 φορες τόσα που ειναι), αλλα υπερβολη μου φαινεται κι οταν ακουω οτι τους ειναι μικρα τα της ηλικιας τους και παιρνετε 2 νουμερα παραπανω (εκτος αν μιλαμε για orchestra). Δεν πεφτουν οι ωμοι πιο χαμηλα ας πουμε; Τα παντελονια δεν κανουν ζαρες οταν το παιδι ειναι ορθιο; Στη δικια μας μονο τα μικροτερα παντελονια στεκονται ισια και χυτά στο ποδι χωρις ζαρες στα γονατα. Μονο οταν καθεται σηκωνονται λιγο και μπορει να φανει κοντο, οταν ειναι ορθια ειναι ακριβως.

 

Εντωμεταξυ ασχετο αλλα οταν βγαινει η πανα τους ξανακανουν καποια παντελονια κ σορτς που μπορει να τους ειχαν μικρυνει με την πανα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

Δεν ειναι μικροσωμη, ειναι στην προηγουμενη απο την πανω πανω καμπυλη. Δεν φαινονται τσουρουτικα, αληθεια! Φαινονται σαν να ηταν ετσι εξ αρχης. Ισως κι επειδη ειναι κοριτσι. Σε αγορι μπορει οντως να μην πηγαινουν αν ειναι λιγο πιο στενα. Το παντελονι δεν μπορει να το φοραει σαν κολαν ας πουμε! Ουτε τα μανικια τρουα καρ. Τα περισσοτερα οταν ειναι στο νουμερο της ηλικιας της παντως φαινονται πολυ φαρδια και μακρια, νομιζω τα κανουν για παιδια πιο πανω απο την ανωτερη καμπυλη. Νομιζω οτι ακριβως οπως πρεπει της ερχονται ενα νουμερο μετα. Πχ τα 12-18 οταν ηταν 18-24, τα 18-24 τωρα που ειναι 2-3 κλπ. Στην ηλικια τους φαινονταν μεγαλα και τωρα που ειναι δύο "ηλικιες" παραπανω ψιλοδειχνουν μικρα αλλα κουμπωνουν και δεν τεντωνουν σαν να ξεχειλωνουν. Στο μια "ηλικια" μετα, ερχονταν ακριβως.

Οκ ειναι λιγο υπερβολη να φοραει καποια για τριτη σεζον (αλλωστε τα βαζουμε μονο 2-3 φορες τόσα που ειναι), αλλα υπερβολη μου φαινεται κι οταν ακουω οτι τους ειναι μικρα τα της ηλικιας τους και παιρνετε 2 νουμερα παραπανω (εκτος αν μιλαμε για orchestra). Δεν πεφτουν οι ωμοι πιο χαμηλα ας πουμε; Τα παντελονια δεν κανουν ζαρες οταν το παιδι ειναι ορθιο; Στη δικια μας μονο τα μικροτερα παντελονια στεκονται ισια και χυτά στο ποδι χωρις ζαρες στα γονατα. Μονο οταν καθεται σηκωνονται λιγο και μπορει να φανει κοντο, οταν ειναι ορθια ειναι ακριβως.

 

Εντωμεταξυ ασχετο αλλα οταν βγαινει η πανα τους ξανακανουν καποια παντελονια κ σορτς που μπορει να τους ειχαν μικρυνει με την πανα; 

συμφωνω στο οτι στο αγορι δ φαινονται ωραια τα στενα

απλα να ελεγξεις επειδη γραφεις για παντελονι οτι κανει ανετα κινησεις

πχ η κορη μου που πλεον μεγαλωσε δ θελει καθολου τζην,ουτε σε κολαν,τα θεωρει δυσκολα κ δ νιωθει ανετα

επισης εχωντας 2 παιδια,3ανηψια κ βλεπωντας κ φιλων δ ειναι μονο το υψος η το βαρος.πραγματικα ειναι γενικα ο σωματοτυπος

εμενα αυτο με την πανα λιγο μου εγινε.γινανε λιγο πιο ανετα κτ κολαν της κορης,στον γιο προσεξα διαφορα σε κτ σορτσακια

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, little lamb said:

Δεν ειναι μικροσωμη, ειναι στην προηγουμενη απο την πανω πανω καμπυλη. Δεν φαινονται τσουρουτικα, αληθεια! Φαινονται σαν να ηταν ετσι εξ αρχης. Ισως κι επειδη ειναι κοριτσι. Σε αγορι μπορει οντως να μην πηγαινουν αν ειναι λιγο πιο στενα. Το παντελονι δεν μπορει να το φοραει σαν κολαν ας πουμε! Ουτε τα μανικια τρουα καρ. Τα περισσοτερα οταν ειναι στο νουμερο της ηλικιας της παντως φαινονται πολυ φαρδια και μακρια, νομιζω τα κανουν για παιδια πιο πανω απο την ανωτερη καμπυλη. Νομιζω οτι ακριβως οπως πρεπει της ερχονται ενα νουμερο μετα. Πχ τα 12-18 οταν ηταν 18-24, τα 18-24 τωρα που ειναι 2-3 κλπ. Στην ηλικια τους φαινονταν μεγαλα και τωρα που ειναι δύο "ηλικιες" παραπανω ψιλοδειχνουν μικρα αλλα κουμπωνουν και δεν τεντωνουν σαν να ξεχειλωνουν. Στο μια "ηλικια" μετα, ερχονταν ακριβως.

Οκ ειναι λιγο υπερβολη να φοραει καποια για τριτη σεζον (αλλωστε τα βαζουμε μονο 2-3 φορες τόσα που ειναι), αλλα υπερβολη μου φαινεται κι οταν ακουω οτι τους ειναι μικρα τα της ηλικιας τους και παιρνετε 2 νουμερα παραπανω (εκτος αν μιλαμε για orchestra). Δεν πεφτουν οι ωμοι πιο χαμηλα ας πουμε; Τα παντελονια δεν κανουν ζαρες οταν το παιδι ειναι ορθιο; Στη δικια μας μονο τα μικροτερα παντελονια στεκονται ισια και χυτά στο ποδι χωρις ζαρες στα γονατα. Μονο οταν καθεται σηκωνονται λιγο και μπορει να φανει κοντο, οταν ειναι ορθια ειναι ακριβως.

 

Εντωμεταξυ ασχετο αλλα οταν βγαινει η πανα τους ξανακανουν καποια παντελονια κ σορτς που μπορει να τους ειχαν μικρυνει με την πανα; 

Μα πρέπει τα παντελόνια να κάνουν ζάρες! Δεν είναι ωραίο να στέκονται ολόισια! Είναι μικρά! Επίσης όταν το μανίκι από κανονικό μακρύ, έχει γίνει 3/4, δεν μπορείς να πεις ότι της κάνει. Ο ανιψιός μου 5,5 φοράει για 8 και του κάνουν τέλεια. Είναι1,20 και δεμένος. Τα ρούχα για 4 είναι μέχρι 104 εκατοστά  και ο δικός μου είναι 108. Πώς να βάλει για 4? Θα είναι σαν να μπήκαν στο πλύσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , vicky86 είπε:

συμφωνω στο οτι στο αγορι δ φαινονται ωραια τα στενα

απλα να ελεγξεις επειδη γραφεις για παντελονι οτι κανει ανετα κινησεις

πχ η κορη μου που πλεον μεγαλωσε δ θελει καθολου τζην,ουτε σε κολαν,τα θεωρει δυσκολα κ δ νιωθει ανετα

επισης εχωντας 2 παιδια,3ανηψια κ βλεπωντας κ φιλων δ ειναι μονο το υψος η το βαρος.πραγματικα ειναι γενικα ο σωματοτυπος

εμενα αυτο με την πανα λιγο μου εγινε.γινανε λιγο πιο ανετα κτ κολαν της κορης,στον γιο προσεξα διαφορα σε κτ σορτσακια

 

Ναι τζιν εχουμε μονο δυο, απο δωρα, και τα φοραει σπανια και σε μερη που δεν θα κινηθει πολυ, πχ σουπερμαρκετ, επισκεψεις. Οταν λεω παντελονια εννοω φορμες και κολαν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Επισης επανερχομαι στα λιγο προηγουμενα μηνυματα για να πω οτι της δοκιμασα ολα τα περσινα και προπερσινα ρουχα και αν εξαιρεσουμε 5-6 το πολυ, τα υπολοιπα της κανουν :grin:Ενταξει ειναι πιο στενα και πιο κοντα απ'ο,τι ηταν, αλλα για εμενα ειναι απλα σαν να ειναι αλλη γραμμη. Πχ παντελονι που πλεον ειναι κολλαν ή μπλουζα που ειναι κολλητη πια και πιο κοντουλα. Δεν μου φαινονται ασχημα, νομιζω πως θα μπορουσαν να ηταν ετσι εξ αρχης, χαχα! Αν τη δειτε στο δρομο μπορει να πειτε "το καημενο το κοριτσακι δεν εχει καινουργια ρουχα" :razz: Της κανει οριακα σετακι h&m παντελονι και κορμακι που κουμπωνει απο κατω για 9 μηνων :shock: (ειναι 28)

Χαχα εγώ στην μεγάλη ακόμα της φοράω κολάν ενος έτους κ της έρχονται κάπρι.. (κανονικά θα έπρεπε να ήταν ως κάτω) αλλά μου αρέσει που φαίνονται κολλητά τα κολάν γιατί αν πάρω για την ηλικία της θα της είναι το κολάν σαν φόρμα! :P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Yovanna είπε:

Μα πρέπει τα παντελόνια να κάνουν ζάρες! Δεν είναι ωραίο να στέκονται ολόισια! Είναι μικρά! Επίσης όταν το μανίκι από κανονικό μακρύ, έχει γίνει 3/4, δεν μπορείς να πεις ότι της κάνει. Ο ανιψιός μου 5,5 φοράει για 8 και του κάνουν τέλεια. Είναι1,20 και δεμένος. Τα ρούχα για 4 είναι μέχρι 104 εκατοστά  και ο δικός μου είναι 108. Πώς να βάλει για 4? Θα είναι σαν να μπήκαν στο πλύσιμο. 

 

Δηλαδη ειναι ωραιο ενα τζιν με ζαρες στο γονατο; Εμενα δεν μου αρεσει καθολου!

 

Αν ειναι ανεπτυγμενο παιδι ισχυει αυτο που λες με τα εκατοστα. Ομως τα εκατοστα που λενε τα ρουχα σε καθε ηλικια ειναι στην ανωτατη καμπυλη, το ειχα δει στο βιβλιαριο και το ξανατσεκαρα μολις. Πχ τα 12-18 λενε 86, η δικια μου στους 18 μηνες ηταν 81 ποντους. Τα 18-24 λενε 92, η δικια μου ειναι 91 ποντους τωρα που ειναι σχεδον 28 μηνων. Αρα ειναι υπολογισμενα για την υψηλοτερη καμπυλη. Ισως για το λογο που ειχα υποθεσει μερικες σελιδες πριν: για να μην ειναι μικρα σχεδον σε κανενα παιδι της αντιστοιχης ηλικιας. Να εχουν ολα περιθωριο να τα φορεσουν, ειτε αμεσα τα παιδια των υψηλων καμπυλων, ειτε αργοτερα τα πιο μικροσωμα παιδια. Αν τα υπολογιζαν συμφωνα με το μεσο ορο, τοτε θα ηταν μικρα σε παρα πολλα παιδια, σε οσα ειναι πανω απο τη μεσαια καμπυλη.

 

 

πρίν από 9 λεπτά , mama16 είπε:

Χαχα εγώ στην μεγάλη ακόμα της φοράω κολάν ενος έτους κ της έρχονται κάπρι.. (κανονικά θα έπρεπε να ήταν ως κάτω) αλλά μου αρέσει που φαίνονται κολλητά τα κολάν γιατί αν πάρω για την ηλικία της θα της είναι το κολάν σαν φόρμα! :P

 

Συμφωνω! Λενε κολαν και ειναι ζαρωμενα φουλ. Κι εγω της φοραω για καπρι ενα που ηταν μακρυ κι επισης ενα τελειο φορεματακι για 0-3 μηνων πλεον το φοραει για μπλουζα και δεν το καταλαβαινει κανεις. Δεν ηταν μεσατο προφανως, ηταν ισιο, τιραντακι, φαρδυ και κουμπωνει με κουμπακια πισω.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, little lamb said:

 

Δηλαδη ειναι ωραιο ενα τζιν με ζαρες στο γονατο; Εμενα δεν μου αρεσει καθολου!

 

Αν ειναι ανεπτυγμενο παιδι ισχυει αυτο που λες με τα εκατοστα. Ομως τα εκατοστα που λενε τα ρουχα σε καθε ηλικια ειναι στην ανωτατη καμπυλη, το ειχα δει στο βιβλιαριο και το ξανατσεκαρα μολις. Πχ τα 12-18 λενε 86, η δικια μου στους 18 μηνες ηταν 81 ποντους. Τα 18-24 λενε 92, η δικια μου ειναι 91 ποντους τωρα που ειναι σχεδον 28 μηνων. Αρα ειναι υπολογισμενα για την υψηλοτερη καμπυλη. Ισως για το λογο που ειχα υποθεσει μερικες σελιδες πριν: για να μην ειναι μικρα σχεδον σε κανενα παιδι της αντιστοιχης ηλικιας. Να εχουν ολα περιθωριο να τα φορεσουν, ειτε αμεσα τα παιδια των υψηλων καμπυλων, ειτε αργοτερα τα πιο μικροσωμα παιδια. Αν τα υπολογιζαν συμφωνα με το μεσο ορο, τοτε θα ηταν μικρα σε παρα πολλα παιδια, σε οσα ειναι πανω απο τη μεσαια καμπυλη.

Όχι, αυτό το 92 ή το 86 που βλέπεις, είναι έως 92 και έως 86. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

 

Δηλαδη ειναι ωραιο ενα τζιν με ζαρες στο γονατο; Εμενα δεν μου αρεσει καθολου!

 

Αν ειναι ανεπτυγμενο παιδι ισχυει αυτο που λες με τα εκατοστα. Ομως τα εκατοστα που λενε τα ρουχα σε καθε ηλικια ειναι στην ανωτατη καμπυλη, το ειχα δει στο βιβλιαριο και το ξανατσεκαρα μολις. Πχ τα 12-18 λενε 86, η δικια μου στους 18 μηνες ηταν 81 ποντους. Τα 18-24 λενε 92, η δικια μου ειναι 91 ποντους τωρα που ειναι σχεδον 28 μηνων. Αρα ειναι υπολογισμενα για την υψηλοτερη καμπυλη. Ισως για το λογο που ειχα υποθεσει μερικες σελιδες πριν: για να μην ειναι μικρα σχεδον σε κανενα παιδι της αντιστοιχης ηλικιας. Να εχουν ολα περιθωριο να τα φορεσουν, ειτε αμεσα τα παιδια των υψηλων καμπυλων, ειτε αργοτερα τα πιο μικροσωμα παιδια. Αν τα υπολογιζαν συμφωνα με το μεσο ορο, τοτε θα ηταν μικρα σε παρα πολλα παιδια, σε οσα ειναι πανω απο τη μεσαια καμπυλη.

Συμφωνώ είναι ανάλογα πόση ανάπτυξη έχει το παιδί. Κ ο γιος μου που είναι 27 μηνών του φοράω ρούχα είτε για 18 μηνών είτε για 2 χρονών. Μεγαλύτερα όχι, αλλά σε ύψος είναι γύρω στην 25η θέση (87 εκατοστά) κ σε βάρος στην τελευταία καμπύλη στην κόκκινη. Αν του έβαζα 3αρι θα επέπλεε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά κοίταω να είναι καλά στο μάκρος,όπως είπατε στα αγόρια δεν γίνετε να είναι η φόρμα  ουτε κολαν ουτε καπρι.Ο γιος μου είναι 99εκατοστα δεν μπορώ  να του πάρω νούμερο 2 γιατί είτε θα είναι κοντά είτε οριακά επόμενων δεν έχει νόημα να αγοράσω κάτι να το φορέσει για ένα μήνα,έτσι παίρνουμε το νούμερο 3.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...