Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικα ρουχα!


Recommended Posts

Κι εγω δεν παω στο ιδιο μερος με τα ιδια, γι'αυτο μου μαζευονται πολλα φορεμενα ελαχιστα...

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

εγω τα αερίζω κ τα μαζεύω. δεν πιστεύω ότι ρούχο που αερίστηκε κάποιες ώρες έχει κάτι τόσο «μολυσματικό» που να μην μπορεί να μπει στην ντουλάπα. τα παντελόνια είναι κρεμασμένα κ δεν ακουμπάνε κάτι έτσι κ αλλιώ

 

Δεν ειναι μονο οτι θα λερωσουν τα καθαρα ας πουμε, ειναι οτι αν τα βαζω μαζι, στο τελος της σεζον που πρεπει ολα να μαζευτουν καθαρα, υπαρχουν ρουχα που φοριουνται μονο 1-2 φορες τη χρονια και δεν θυμαμαι αν φορεθηκαν μεσα σε αυτη τη χρονια ή οχι και τελικα τα πλενω χωρις λογο πιθανοτατα! Οποτε τα παντελονια και κυριως οι φουστες με δυσκολευουν σε αυτο τον τομεα, επειδη θελουν κρεμασμα και δεν μπαινουν ευκολα με τις μισοφορεμενες μπλουζες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ γενικά ιδρώνω, οπότε ρούχο δεν φοριέται δεύτερη φορά. Και να μην μυρίζει, με χαλάει να είναι τσαλακωμένο και να φαίνεται φορεμένο. Στο τσακίρ κέφι, μπορεί να φορέσω τη φόρμα που έβαλα στο σουπερμάρκετ για να πάω στις κούνιες το ίδιο απόγευμα. Εξαίρεση τα ρούχα του σπιτιού, που τα αλλάζω κάθε δυο-τρεις μέρες. 

 

Στο μεταξύ ο άντρας μου που φοράει κοστούμι στη δουλειά και αλλάζει κάθε μέρα πουκάμισο, έχει έναν ρουχότοπο πάνω στη σιφονιέρα με τα κάζουαλ μπλουζάκια του απογεύματος. Μπορεί να τα φορέσει δυο ή τρεις φορές, αλλά για κάποιον λόγο όταν βρωμίσουν λυπάται να τα αποχωριστεί και να τα βάλει στα άπλυτα. Είναι αισθηματίας άντρας, δένεται πολύ μαζί τους. Στις αρχές όταν μάζευα ρούχα για πλυντήριο τα τσέκαρα ένα-ένα για να δω αν είναι για πλύσιμο, αλλά μετά από δυο-τρία whiff test στα οποία μου ήρθε λιποθυμία, το έκοψα το σπορ. Πλέον απλά τα μαζεύω όλα, καθαρά και βρώμικα, και τα πετάω στον κάδο. ("Το μαύρο γιατί μου το έπλυνες; Ήταν καθαρό!" "Γιατί δεν είχα καμία όρεξη να μυρίσω για να δω αν ήταν καθαρό.")

 

Έχω δοκιμάσει να του τα αφήσω, να μεγαλώνει η στοίβα μέχρι να μην έχει καθαρά ρούχα να βάλει, αλλά μου τη δίνει τόσο η ακαταστασία, που βασικά εγώ υπέφερα - εκείνος ανάθεμα κι αν κατάλαβε τη διαφορά! 

 

Στο θέμα μας, έχετε να προτείνετε καλή μάρκα για χειμωνιάτικο παιδικό μπουφάν; Πέρσι είχαμε ένα της Μαραζίλ που μας το έφεραν δώρο, πολύ ωραίο ήταν. Φέτος ψάχνω να βρω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Ilaeira είπε:

Μπορεί να τα φορέσει δυο ή τρεις φορές, αλλά για κάποιον λόγο όταν βρωμίσουν λυπάται να τα αποχωριστεί και να τα βάλει στα άπλυτα. Είναι αισθηματίας άντρας, δένεται πολύ μαζί τους. Στις 

 

Χαχα! Κι εγω κανω κατι παρομοιο. Οταν αλλαζει η εποχη, πχ τωρα, τα μισοφορεμενα δεν παιρνω την αποφαση να τα βαλω στα απλυτα γιατι  σκεφτομαι "ας κρατησω αυτα τα 2 κοντομανικα μηπως βγαλει ζεστη για λιγο και χρειαστω για μια φορα, να μη βγαζω καινουργιο". Τελικα μπορει να μην κανει ποτε ζεστη και να μενουν αυτα στη στοιβα μεχρι να μαζεψω τελειως τα καλοκαιρινα. Ειδικα αν το καλαθι ειναι ηδη γεματο (που παντα γεμιζει με εσωρουχα, πετσετες κλπ) πλενω συνεχεια αυτα που ειναι στο καλαθι κι ετσι ξεμενουν καποια ρουχα μηηηηπως χρειαστει ποτε ισως καπου καποτε να τα φορεσω για μιση ωρα που θα παω πχ σε ενα μαγαζι! Τουλαχιστον δεν τα εχω εξω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όλα πλυντήριο και για μια ώρα να τα έχω βάλει .. νιώθω καλύτερα αν είναι πλυμένο και ο άντρας μου το ίδιο .. όποτε και τα μωρα που λερώνονται συνέχεια βάζω και 3 πλυντήρια την μέρα. Επίσης εγώ λερώνομαι συνέχεια από τα μωρα όποτε δεν είναι εφικτό ούτως η άλλως να ξανά φορέσω τα ίδια 

Link to comment
Share on other sites

σε μεγαλες εκπτωσεις εχω παρει απο ορτσεστρα μπουφαν,εχει ομως λιγο ενισχυση μεσα πιο χνουδωτη.κ ειναι αρκετα ζεστα.πχ αυτο που φοραει η κορη πρεπει να το πηρα 12€,με καρτα εννοειται

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλα ναι μετα απο δουλεια τοσες ωρες υποθετω κανεις δεν φοραει ξανα την ιδια μπλουζα. Εγω ρωταω κυριως για ρουχα του διωρου, πχ σουπερμαρκετ, βολτα, καφε, επισκεψη. Αυτα δεν μου κολλαει να πανε απλυτα.

ε ναι βρε,οπως λεει η αννα

αν παω βολτα με τα παιδια για καφε μετα απλυτα

επισκεψη,αερισμα τουλ το κατω κ μεσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Ilaeira είπε:

Στο μεταξύ ο άντρας μου που φοράει κοστούμι στη δουλειά και αλλάζει κάθε μέρα πουκάμισο, έχει έναν ρουχότοπο πάνω στη σιφονιέρα με τα κάζουαλ μπλουζάκια του απογεύματος. Μπορεί να τα φορέσει δυο ή τρεις φορές, αλλά για κάποιον λόγο όταν βρωμίσουν λυπάται να τα αποχωριστεί και να τα βάλει στα άπλυτα. Είναι αισθηματίας άντρας, δένεται πολύ μαζί τους. Στις αρχές όταν μάζευα ρούχα για πλυντήριο τα τσέκαρα ένα-ένα για να δω αν είναι για πλύσιμο, αλλά μετά από δυο-τρία whiff test στα οποία μου ήρθε λιποθυμία, το έκοψα το σπορ. Πλέον απλά τα μαζεύω όλα, καθαρά και βρώμικα, και τα πετάω στον κάδο. ("Το μαύρο γιατί μου το έπλυνες; Ήταν καθαρό!" "Γιατί δεν είχα καμία όρεξη να μυρίσω για να δω αν ήταν καθαρό.")

χαμένος δίδυμος αδερφός του δικού μου. αλλά σε χειρότερη εκδοχή. γιατί τα ρούχα μπορεί πχ να ειναο στην καρέκλα που κάθεται στο γραφείο πατικωμένα, ή να έχουν πέσει κάτω από τον καναπέ (κάλτσες ιδίως), κάτω από το κρεβάτι (η μια μεριά είναι κολλητή στον τοίχο, κ υπάρχει μαύρη τρύπα που καταπίνει ρούχα, ή πεσμένα σφηνωμένα ανάμεσα στο στρώμα κ το κεφαλάρι του κρεβατιού. οπότε ομτως τυχαίνει να μην έχει καθαρα αν δεν προσέξω ότι τα άπλυτα έχουν ανησυχητικά λίγα δικά του. το αστείο είναι ότι εγω είμαι τακτική στα ρούχα κ ακατάστατη σε πολλά άλλα, ας πούμε τα γυαλιά ηλίου τα παρατάω στο γραφείο μου ακριβώς δίπλα στη θήκη τους, κ όχι μεσα, υποτίθεται γιατί βιάζομαι λες κ παίρνει ώρα. Εκείνος είναι τακτικός σε όλα, τα πάντα όλα, εκτός από τα ρούχα. μόνο τα πουκάμισα κρεμάει σε κρεμάστρα για να αεριστούν. κ γενικα τα καλά του τα μαζεύει. τα σπορ ποτέ. σε οτιδήποτε άλλο είναι ψυχαναγκαστικά τακτικός. 

Link to comment
Share on other sites

Τα μπουφαν που ειχαμε ως τωρα ηταν benetton, orchestra και marasil. Κι ενα αμανικο prenatal. Ολα καλα ηταν. Αλλα και παλι δεν ξερω απο φθορες γιατι δεν φορεθηκαν και πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο άντρας μου τα παρατάει όλα από εδώ κ από εκεί. Αν αρχίσω και λέω ότι τα άπλυτα τα πάμε στον κάδο και ότι δεν είμαι δουλάρα να μαζεύω από πίσω ότι αφήνει .. θα αρχίσει να τα πηγαίνει για κάποιο διάστημα και μετά από λίγο που θα ξεχαστεί το θέμα θα ξανά αρχίσει να παρατάει τα άπλυτα δίπλα στο κρεβάτι.

πρίν από 10 λεπτά , little lamb είπε:

Τα μπουφαν που ειχαμε ως τωρα ηταν benetton, orchestra και marasil. Κι ενα αμανικο prenatal. Ολα καλα ηταν. Αλλα και παλι δεν ξερω απο φθορες γιατι δεν φορεθηκαν και πολυ

Και εμείς orchestra και Benetton και είμαι ευχαριστημένη 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ilaeira said:

Στο θέμα μας, έχετε να προτείνετε καλή μάρκα για χειμωνιάτικο παιδικό μπουφάν; Πέρσι είχαμε ένα της Μαραζίλ που μας το έφεραν δώρο, πολύ ωραίο ήταν. Φέτος ψάχνω να βρω.

Για την καθημερινότητα σχολείο κτλ, είναι η δεύτερη χρονιά φέτος που αγόρασα sam 0-13, διότι είναι όπως ακριβώς τα θέλω , δηλαδή ζεστά αλλά ελαφριά . Θέλω να είναι άνετα να παίζει, να μην έχει βάρος το μπουφαν, αλλά να είναι καλής ποιότητας. Είναι και όμορφα. Φέτος του πήρα ένα μπλε με διακριτικό σχέδιο παραλλαγής, τέλειο! Από το factory, απο 80 ευρώ, μόνο 30! Για τα πολύ κρύα, πήρα πέρσι ένα φοβερό απο matou France. Δεν περνάει κρύο απο αυτό! Αμάνικα μου αρέσουν της alouette. Ζεστά αλλά όχι υπερβολικά, double face, με αφαιρούμενη κουκούλα. Όπως ακριβώς τα θέλω.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

....

έχετε να προτείνετε καλή μάρκα για χειμωνιάτικο παιδικό μπουφάν; 

Φουσκωτό από το ζάρα, έμεινα πολύ ικανοποιημένη.

Επισης μια από τα ίδια κ ο σύζυγος. Θα το ξαναπω : "είναι πολλοί τελικά, ζουν ανάμεσά μας!!!!" 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Περι μεγεθων, κουφαθηκα: πηγα στο orchestra, εχει κατι σετ με 2 κολανακια, και εχει καποια τετοια σετ στο τμημα μεχρι 36 μηνων και καποια στο μεγαλυτερο. Εκει στα μεγαλυτερα υπαρχει και νουμερο 3, το οποιο ομως δεν ειναι ιδιο με το 36 μηνων!! Αισθητή διαφορα, οχι λιγο! Και μιλαμε για την ιδια γραμμη ακριβως. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...