Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

Γειά σας 

δείτε επίσης και εδώ 

 

https://parents.org.gr/forum/tags/σπέρμα/

σχετικές συζητήσεις για το σπέρμα

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αποφάσισα να σας γράψω και εγώ την ιστορία μας, γιατί ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά. Μου δώσατε πολλές ελπίδες με όλες αυτές τις ιστορίες σας με αίσιο τέλος. Αρχικά είμαστε 26 & 28.  Μετά από ενάμιση χρόνο απευθυνθήκαμε σε γιατρό όπου μας είπε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις. Για να μην μακρηγορώ το σπερμοδιάγραμμα και η καλλιέργεια έδειξαν, ουρεόπλασμα, κάποιο ακόμη αναερόβιο μικρόβιο, κιρσοκήλη αριστερά τρίτου βαθμού και δεξία πρώτου (ναι ανήκουμε σε αυτό το 10% που έχει και από τις δύο μεριές). Το σπερμοδιάγραμμα έδειξε 700.000 σπέρμα με 3% κινητικότητα και 20% ομαλή μορφολογία. Ξεκινήσαμε με την αγωγή, ακολουθεί το χειρουργείο και μετά βιταμίνες και ελπίδα. Ξέρω ότι οι αριθμοί είναι πολύ χαμηλοί, αλλά να μην έχω ελπίδα αφού είμαστε τόσο νέοι; Ανά 1,5 μήνα ανανεώνεται το σπέρμα. Πείτε μου εσείς που είχατε τόσο μιρκούς αριθμούς στο σπερμοδιάγραμμα, πόση βελτίωση είδατε; Γράφετε πολλές ότι μετα το χειρουργείο κιρσοκήλης βελτιώθηκε το σπέρμα και κάνατε φυσικά παιδί, για τί αριθμούς μιλάμε προ χειροργείου. Σημείωση, δεν σκεφτόμαστε εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2008 at 1:08 ΜΜ, sissie είπε:

Sevi μου, κι εμένα ο άντρας μου είχε χαμηλή κινητικότητα στο σπέρμα και ο γιατρός το χαρακτήρισε ελαφρώς υπογόνιμο. Επίσης του βρήκαν δύο κιρσοκήλες και ο γιατρός είπε αμέσως χειρουργείο. Ευτυχώς βρήκαμε έναν εξαιρετικό ουρολόγο ο οποίος μας καθησύχασε και μας είπε να κάνουμε και καλλιέργεια σπερματικού υγρού η οποία έδειξε μικροβιακή μόλυνση. Το αντιμετωπίσαμε με αντιβίωση και το επόμενο σπερμοδιάγραμμα ήταν άψογο. Ζήτησε καλύτερα κι εσύ να κάνει ο άντρας σου και καλλιέργεια γιατί από μόνο του το σπερμοδιάγραμμα δεν σημαίνει κάτι, όπως επίσης ούτε η κιρσοκήλη σημαίνει ότι σίγουρα έχει επηρεαστεί το σπέρμα. καλή επιτυχία

Και σε εμάς βρήκαν τα ίδια. Τρία μικρόβια μεταξύ των οποίων πυρετό πλάσμα, κιρσοκηλη και στις δυο πλευρές και πολύ χαμηλό Σπερμοδιαγραμμα. Είμαστε πολύ στεναχωρημένοι γιατί πιστεύουμε ότι δεν γα καταφέρουμε να κάνουμε φυσικα παιδί. Εσάς στο πρώτο Σπερμοδιαγραμμα τι τιμές είχατε βγάλει; 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Dreamer17 said:

Αποφάσισα να σας γράψω και εγώ την ιστορία μας, γιατί ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά. Μου δώσατε πολλές ελπίδες με όλες αυτές τις ιστορίες σας με αίσιο τέλος. Αρχικά είμαστε 26 & 28.  Μετά από ενάμιση χρόνο απευθυνθήκαμε σε γιατρό όπου μας είπε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις. Για να μην μακρηγορώ το σπερμοδιάγραμμα και η καλλιέργεια έδειξαν, ουρεόπλασμα, κάποιο ακόμη αναερόβιο μικρόβιο, κιρσοκήλη αριστερά τρίτου βαθμού και δεξία πρώτου (ναι ανήκουμε σε αυτό το 10% που έχει και από τις δύο μεριές). Το σπερμοδιάγραμμα έδειξε 700.000 σπέρμα με 3% κινητικότητα και 20% ομαλή μορφολογία. Ξεκινήσαμε με την αγωγή, ακολουθεί το χειρουργείο και μετά βιταμίνες και ελπίδα. Ξέρω ότι οι αριθμοί είναι πολύ χαμηλοί, αλλά να μην έχω ελπίδα αφού είμαστε τόσο νέοι; Ανά 1,5 μήνα ανανεώνεται το σπέρμα. Πείτε μου εσείς που είχατε τόσο μιρκούς αριθμούς στο σπερμοδιάγραμμα, πόση βελτίωση είδατε; Γράφετε πολλές ότι μετα το χειρουργείο κιρσοκήλης βελτιώθηκε το σπέρμα και κάνατε φυσικά παιδί, για τί αριθμούς μιλάμε προ χειροργείου. Σημείωση, δεν σκεφτόμαστε εξωσωματική.

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω η δική μας περίπτωση ήταν μία τέτοια, τότε σε κοντινή ηλικία με τη δική σας- 30 ετών. Έγιναν τα πάντα, χειρουργείο  - βιταμίνες - διατροφή, ο αριθμός δεν άλλαξε ποτέ, όμως η αλήθεια είναι πως ο κατακερματισμός έφτιαξε πάρα πολύ . Καταλήξαμε σε εξωσωματική μετά από κάποια χρόνια .  Αυτή ήταν η  δική μας περίπτωση, για εσάς ενδεχομένως να ισχύει κάτι άλλο. Ο ουρολόγος σας είπε ότι υπάρχει ελπίδα αυτός ο αριθμός να αλλάξει τόσο ώστε να καταφέρετε να έχεις μία εγκυμοσύνη?

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...