Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση Γεωργία μου..Εγώ απο τι κατάλαβα μου είπε ο γιατρός ότι θα ξεκινήσω με ενδοκρινολογο Ν δούμε το θυρεοειδή(πρπεει ν είναι κάτω από 1) και να μ δώσει κ αυτή τη κλομιφαινη (μάλλον λάθος την λεω) και μαζί με τα ινοφερτ θα δούμε τι και πως..Και μετά αν δεν μείνω έγκυος και δεν κάνω ωορρηξία τότε συνεχίζουμε σε άλλες εξετάσεις όπως σαλπιγγογραφια

 

Καλημέρα! Ολγάκι κάπως έτσι μου τα είπε και ο δικός μου. Πρώτα ινοφερτ και κλομιφαινη για λίγους μήνες και μετά αν δεν κάτσει μωράκι θα κάνουμε σαλπιγγογραφία και ότι αλλο χρειαστεί. Βέβαια εμάς έστειλε το συζηγο για σπερμοδιάγραμμα κατευθείαν για να ξέρουμε που βαδίζουμε(κι εκει βρέθηκε το προβλημα μας). Το σπερμοδιάγραμμα μπορεί να στο γράψει ουρολόγος. Κι εγώ με δική μου πρωτοβουλία πήγα και σε ενδοκρινολόγο να μου γράψει να κάνω και ορμονολογικές για να τσεκάρω ότι όλα είναι καλά λόγω του ότι υπάρχουν πολυκυστικες...

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα! Ολγάκι κάπως έτσι μου τα είπε και ο δικός μου. Πρώτα ινοφερτ και κλομιφαινη για λίγους μήνες και μετά αν δεν κάτσει μωράκι θα κάνουμε σαλπιγγογραφία και ότι αλλο χρειαστεί. Βέβαια εμάς έστειλε το συζηγο για σπερμοδιάγραμμα κατευθείαν για να ξέρουμε που βαδίζουμε(κι εκει βρέθηκε το προβλημα μας). Το σπερμοδιάγραμμα μπορεί να στο γράψει ουρολόγος. Κι εγώ με δική μου πρωτοβουλία πήγα και σε ενδοκρινολόγο να μου γράψει να κάνω και ορμονολογικές για να τσεκάρω ότι όλα είναι καλά λόγω του ότι υπάρχουν πολυκυστικες...

 

Ναι πεταλουδιτσα Μ και εμένα είπε το σύζυγο να πάει να κάνει σπερμοδιαγραμμα. Και γω εχω πολυλυστικες..Επίσης τα ινοφερτ τα παίρνω κάνα τρίμηνο και μ είπε θέλει τουλάχιστον 5μηνο για να δω αποτέλεσμα και ότι συνήθως έχουν αποτέλεσμα 70%.

Link to comment
Share on other sites

Ολγάκι γιατί να σου δώσει κλομιφαίνη πρώτα χωρίς να ξέρει οτί είναι οι σάλπιγγες διαβατές;;;;

Εμένα ήταν κάθετος πρώτα σαλπιγγογραφία κ μετά όλα τα άλλα.

Το θεωρώ λάθος του κ στο λέω με αγάπη το ξέρεις.

Νατασσάκι μ να σου πω την αλήθεια μόλις μου είπε για σαλπιγγογραφια ζέστη πάνω μου! Φοβάμαι πολύ να την κάνω 😢😢😢😢

Link to comment
Share on other sites

Νατασσάκι μ να σου πω την αλήθεια μόλις μου είπε για σαλπιγγογραφια ζέστη πάνω μου! Φοβάμαι πολύ να την κάνω 😢😢😢😢

 

Αγάπη εγώ θα προτιμούσα να την κάνω κ να ξέρω πως όλα είναι καλά παρά να ξεκινήσω κλομιφαίνη έτσι.

Είναι 10' υπόθεση κ με τα παυσίπονα θα είσαι μια χαρά.

Εγώ έτσι έκανα κ θα το ξαναέκανα αν γύρναγα τον χρόνο πίσω.

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Γεωργία μου..Εγώ απο τι κατάλαβα μου είπε ο γιατρός ότι θα ξεκινήσω με ενδοκρινολογο Ν δούμε το θυρεοειδή(πρπεει ν είναι κάτω από 1) και να μ δώσει κ αυτή τη κλομιφαινη (μάλλον λάθος την λεω) και μαζί με τα ινοφερτ θα δούμε τι και πως..Και μετά αν δεν μείνω έγκυος και δεν κάνω ωορρηξία τότε συνεχίζουμε σε άλλες εξετάσεις όπως σαλπιγγογραφια

Ολγακι ναι ο θυρεοειδής ειναι βασικός παράγοντας υπογονιμότητας και αν ειναι πάνω από 2,5 μπορει δυσκολέψει τα πράγματα. Καλα θα κανεις να πας σε ενδοκρινολόγο. Επίσης και εγω ειχα πολυκυστικες αλλα δεν πήρα κλομιφαινη. Την σαλπιγγογραφία την έκανα από τον πρώτο χρονο προσπαθειών και για να σου διώξω κάθε άγχος δεν πόνεσα σχεδόν καθολου. Πόνεσα όπως οταν έρχεται περίοδος για κανένα λεπτό. Αυτο ήταν όλο και όλο. Ακόμη μου είχαν πει από την κλινική που την έκανα οτι για τους επόμενους τρεις μήνες θα ειμαι πολυ γόνιμη. Για εμενα κάν την και εφοςον βγει καλή ξεκινάς τον επόμενο μήνα κλομιφαινη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολγακι ναι ο θυρεοειδής ειναι βασικός παράγοντας υπογονιμότητας και αν ειναι πάνω από 2,5 μπορει δυσκολέψει τα πράγματα. Καλα θα κανεις να πας σε ενδοκρινολόγο. Επίσης και εγω ειχα πολυκυστικες αλλα δεν πήρα κλομιφαινη. Την σαλπιγγογραφία την έκανα από τον πρώτο χρονο προσπαθειών και για να σου διώξω κάθε άγχος δεν πόνεσα σχεδόν καθολου. Πόνεσα όπως οταν έρχεται περίοδος για κανένα λεπτό. Αυτο ήταν όλο και όλο. Ακόμη μου είχαν πει από την κλινική που την έκανα οτι για τους επόμενους τρεις μήνες θα ειμαι πολυ γόνιμη. Για εμενα κάν την και εφοςον βγει καλή ξεκινάς τον επόμενο μήνα κλομιφαινη.

 

Ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές του θυρεοειδή Γεωργία μου ξέρεις?και είναι μια απλή εξέταση αίματος ?γτ η μαμά μου επειδή έχει θυροειδη με έβαζε συνέχεια να κάνω στις εξετάσεις αίματος και τον θυροειδη αλλά πάντα ήταν φυσιολογικά ! Όσο για την κλομιφαινη πιστεύω πως θα κάνω μάλλον το αντίθετο θα πάρω πρώτα και μετά θα κοιτάξω αν δεν μείνω να δω αν φταίει κάτι.,στην ουσία το πολύ 3 μήνες κάνουμε προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές του θυρεοειδή Γεωργία μου ξέρεις?και είναι μια απλή εξέταση αίματος ?γτ η μαμά μου επειδή έχει θυροειδη με έβαζε συνέχεια να κάνω στις εξετάσεις αίματος και τον θυροειδη αλλά πάντα ήταν φυσιολογικά ! Όσο για την κλομιφαινη πιστεύω πως θα κάνω μάλλον το αντίθετο θα πάρω πρώτα και μετά θα κοιτάξω αν δεν μείνω να δω αν φταίει κάτι.,στην ουσία το πολύ 3 μήνες κάνουμε προσπάθεια

 

Ολγάκι μου η κλομιφαίνη δεν είναι ασπιρίνη αγάπη μου για να την πάρεις ελαφρά την καρδία.

Νομίζω πως αποφεύγεις την σωστή διαδικασία λόγω φόβου κ είναι μεγάλο λάθος.

Ο σωστός γιατρός δεν θα σε προέτρεπε να την πάρεις αλλά να κάνεις σαλπιγγογραφία,στο λέω εγώ στο λέει η γεωργία και δεν θες να το καταλάβεις.

Το καλό σου θέλουμε..

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ολγάκι μου η κλομιφαίνη δεν είναι ασπιρίνη αγάπη μου για να την πάρεις ελαφρά την καρδία.

Νομίζω πως αποφεύγεις την σωστή διαδικασία λόγω φόβου κ είναι μεγάλο λάθος.

Ο σωστός γιατρός δεν θα σε προέτρεπε να την πάρεις αλλά να κάνεις σαλπιγγογραφία,στο λέω εγώ στο λέει η γεωργία και δεν θες να το καταλάβεις.

Το καλό σου θέλουμε..

 

Οτι φοβάμαι φοβάμαι Νατασσάκι μου απλά σκέφτομαι ότι έχει μια λογική αυτό που είπε ο γιατρός μου και δεύτερον έτσι κι αλλιώς θα πάρω και τη γνώμη του άλλου μου γυναικολογου ν μ πει κ αυτός τη γνώμη του. Νατάσσα μου πόσο κοστίζει η σαλπιγγογραφια?

Link to comment
Share on other sites

Οτι φοβάμαι φοβάμαι Νατασσάκι μου απλά σκέφτομαι ότι έχει μια λογική αυτό που είπε ο γιατρός μου και δεύτερον έτσι κι αλλιώς θα πάρω και τη γνώμη του άλλου μου γυναικολογου ν μ πει κ αυτός τη γνώμη του. Νατάσσα μου πόσο κοστίζει η σαλπιγγογραφια?

Ολγα μου η σαλπιγγογραφία κοστίζει από 120-160 νομιζω μπορεις να πάρεις και στις κλινικές να ρωτήσεις τιμές. Οι τιμές του θυρεοειδή αν και οι φυσιλογογικες που δίνει το εργαστήριο ειναι μέχρι 5 σε περίπτωση που είσαι πάνω από 2,5 να ξέρεις οτι μάλλον ο ενδοκρινολόγος θα χρειαστεί να σου δώσει ένα χαπάκι. Ναι μια απλά αίματος ειναι.Επισης καλό θα ήταν να κάνει και ο σύζυγος ένα σπερμοδιαγραμμα αν δεν εχει κάνει ήδη. Τωρα την κλομιφαινει δεν μπορεις να την πάρεις για περισσότερους από 2 με 3 κύκλους το χρονο. Οποτε λίγο προσοχή στην κλομιφαινη γιατί μπορει να σου κάνει και πολλα ωάρια τα οποία δεν θα σπάσουν και θα γίνουν κύστες. Σε περίπτωση που την πάρεις τελικά χρειάζεται τακτική παρακολούθηση με υπέρηχο στον κυκλο που την περνεις καθώς και στον επόμενο. Εμενα η γιατρος που με παρακολουθούσε δεν ήθελε να μου την δωσει με τπτ και καλα έκανε εδώ που τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας. Πρώτον δεν ήξερα αυτό για την κλομιφαινη τώρα μάλλον θα σκεφτώ για να την πάρω.. Επίσης τώρα θέλω να πάρω τα διαγνωστικά για το σπερμοδιαγραμμα απλά είχα ακούσει κάτι για μικρόβιο στο σπέρμα και καλλιέργεια.. Μήπως πρέπει να κάνουμε και άλλη εξέταση εκτός από σπερμοδιαγραμμα?γτ θυμάμαι μια κοπέλα που είχε πει για τ σπέρμα ότι είχε μικρόβιο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας. Πρώτον δεν ήξερα αυτό για την κλομιφαινη τώρα μάλλον θα σκεφτώ για να την πάρω.. Επίσης τώρα θέλω να πάρω τα διαγνωστικά για το σπερμοδιαγραμμα απλά είχα ακούσει κάτι για μικρόβιο στο σπέρμα και καλλιέργεια.. Μήπως πρέπει να κάνουμε και άλλη εξέταση εκτός από σπερμοδιαγραμμα?γτ θυμάμαι μια κοπέλα που είχε πει για τ σπέρμα ότι είχε μικρόβιο

 

Καλημερα κοριτσι.Καλο ειναι περαν του σπερμοδιαγραμματος να κανει και καλλιεργεια σπερματος μηπως εχει καποιο μικροβιο.Τωρα για τη σαλπιγγογραφια πιστευω πως καλο θα ηταν να την κανεις ειναι 10 λεπτα υποθεση.Σε μενα βεβαια πηρε 1 ωρα η εξεταση γιατι ειμαι αλλεργικη στο σκιαγραφικο κ επρεπε πρωτα να κανω προετοιμασια αλλα κατα τα αλλα δεν πονεσα σχεδον καθολου ενιωσα για ελαχιστα δευτερολεπτα πονακια περιοδου και αυτο ηταν.Γνωμη μου ειναι να την κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσι.Καλο ειναι περαν του σπερμοδιαγραμματος να κανει και καλλιεργεια σπερματος μηπως εχει καποιο μικροβιο.Τωρα για τη σαλπιγγογραφια πιστευω πως καλο θα ηταν να την κανεις ειναι 10 λεπτα υποθεση.Σε μενα βεβαια πηρε 1 ωρα η εξεταση γιατι ειμαι αλλεργικη στο σκιαγραφικο κ επρεπε πρωτα να κανω προετοιμασια αλλα κατα τα αλλα δεν πονεσα σχεδον καθολου ενιωσα για ελαχιστα δευτερολεπτα πονακια περιοδου και αυτο ηταν.Γνωμη μου ειναι να την κανεις.

 

Καλησπέρα ανυπόμονη τι κάνεις 😊😊😊 τώρα θα πάρω τον ουρολογο να δω πόσο θα μ κοστίσει να μ τα γράψει!αλλεργική στο σκιαγραφικο?Πως το ανακάλυψες ότι έχεις αλλεργία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ανυπόμονη τι κάνεις 😊😊😊 τώρα θα πάρω τον ουρολογο να δω πόσο θα μ κοστίσει να μ τα γράψει!αλλεργική στο σκιαγραφικο?Πως το ανακάλυψες ότι έχεις αλλεργία?

 

Πριν κλεισω το ραντεβου για να κανω την εξεταση μου πηραν το ιστορικο μου.Με ρωτησαν αν εχω αλλεργιες γενικα και τους ειπα πως ναι.Τους ειπα οτι ειμαι αλλεργικη στα μυδια.Τα μυδια εχουν μια ουσια που χρησιμοποιειται στο σκιαγραφικο της σαλπιγγογραφιας ετσι λοιπον για καλο και για κακο εκανα προετοιμασια.Μια μερα πριν πηρα πρωι βραδυ medrol και την ιδια μερα της εξετασης.Επισης μου βαλανε την ημερα της εξετασης ορο κορτιζονης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Όλγα μου συγνώμη που θα μπω σφήνα στη συζήτηση σας αλλά τα κορίτσια σου τα λένε πολύ καλά.

 

Η κλομιφαινη όσο αθώα κι αν ακούγεται και την δίνουν κατά κόρον για να διεγείρουν τις ωοθήκες δεν παύει να είναι ορμόνη.

Είναι πολύ κρίμα να την πάρεις αν πριν δεν έχει προηγηθεί σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα με καλλιέργεια.

 

Πρώτα πας να αποκλείσεις πιθανά αιτια και μετά μπαίνεις στην διαδικασία των φαρμάκων.

Πραγματικά η σαλπιγγογραφια για μένα τουλάχιστον δεν ήταν ΤΙΠΟΤΑ. Ένας στιγμιαίος πόνος περιόδου.

Φαντασου εγώ ήθελα να κάνω μέθη πριν τη σαλπιγγογραφια και ευτυχώς με απέτρεψαν τα κορίτσια από διπλανό φορουμ.

 

Αν φοβάσαι όλη αυτή τη διαδικασία γιατί δεν ξεκινάς με μια απλή παρακολουθηση με υπέρηχους να εντοπίσετε την ωορρηξια σου και να εχετε προγραμματισμενες επαφές? ??

Στα λέω με πολύ αγάπη και ελπιζω να μην με παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

 

Όλγα μου συγνώμη που θα μπω σφήνα στη συζήτηση σας αλλά τα κορίτσια σου τα λένε πολύ καλά.

 

Η κλομιφαινη όσο αθώα κι αν ακούγεται και την δίνουν κατά κόρον για να διεγείρουν τις ωοθήκες δεν παύει να είναι ορμόνη.

Είναι πολύ κρίμα να την πάρεις αν πριν δεν έχει προηγηθεί σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα με καλλιέργεια.

 

Πρώτα πας να αποκλείσεις πιθανά αιτια και μετά μπαίνεις στην διαδικασία των φαρμάκων.

Πραγματικά η σαλπιγγογραφια για μένα τουλάχιστον δεν ήταν ΤΙΠΟΤΑ. Ένας στιγμιαίος πόνος περιόδου.

Φαντασου εγώ ήθελα να κάνω μέθη πριν τη σαλπιγγογραφια και ευτυχώς με απέτρεψαν τα κορίτσια από διπλανό φορουμ.

 

Αν φοβάσαι όλη αυτή τη διαδικασία γιατί δεν ξεκινάς με μια απλή παρακολουθηση με υπέρηχους να εντοπίσετε την ωορρηξια σου και να εχετε προγραμματισμενες επαφές? ??

Στα λέω με πολύ αγάπη και ελπιζω να μην με παρεξηγήσεις.

 

Δε σε παρεξηγω καθόλου 😊😊😊 απλά εγώ έχω πολυκυστικες και δεν έχω καθόλου σταθερό κύκλο δλδ να φανταστείς πταν δεν επαιρνα τα αντισυλληπτικά μου ερχόταν περίοδος κάθε τρίμηνο!οπότε απο τι καταλαβαίνω δεν μπορώ να καταλάβω ποτέ έχω ωορρηξία

Link to comment
Share on other sites

Δε σε παρεξηγω καθόλου 😊😊😊 απλά εγώ έχω πολυκυστικες και δεν έχω καθόλου σταθερό κύκλο δλδ να φανταστείς πταν δεν επαιρνα τα αντισυλληπτικά μου ερχόταν περίοδος κάθε τρίμηνο!οπότε απο τι καταλαβαίνω δεν μπορώ να καταλάβω ποτέ έχω ωορρηξία

 

Ολγα μου η σαλπιγγογραφία γίνεται την 7-10 μέρα του κύκλου σου. Αφού δηλαδή τελειώσει η περίοδος σου. Δεν πρέπει να έχετε έρθει σε επαφή εκείνες τις μερες. Μια καλλιέργεια σπέρματος καλό θα ήταν να γίνει. Ναι θα μπορούσαν να στην γράψουν την σαλπιγγογραφία αλλα καμία κλινική δεν την δέχεται από οσο ξέρω παρά μόνο το μητέρα που θα σου κλείσουν ραντεβού μετα από κανένα τρίμηνο οποτε αν δεν έχεις σταθερό κυκλο δεν ξέρω κατα ποσό θα μπορούσες να το ρυθμίσεις. Το ίδιο ακριβώς θέμα ειχα και εγω.Αν πας επι πληρωμή τους περνεις οταν θα σου έρθει η περίοδος και λες οτι σήμερα σου ήρθε ποτε μπορεις να κλείσεις ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια αυριο θα πάω στον ουρολογο να γράψω το σπερματοδιαγραμμα και την καλλιέργεια και την Τετάρτη θα πάει πρωί πρωί να κάνει την εξέταση..Εγώ σε 20 και κάτι μέρες θα πάω να γράψω την εξέταση του θυρεοειδή και τις ορμονικές γτ δεν έχω σταθερό κύκλο και δεν θέλω να χάσω το παραπεμπτικό! Εσείς πως είστε ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ολγάκι!!! Καλά αποτελέσματα σας εύχομαι! :) Εγώ έκανα σήμερα ορμονολογικές και περιμένω Τετάρτη αποτελέσματα. Ο άντρας μου έκανε σήμερα σπερμοδιάγραμμα που βγήκε χάλια και triplex όσχεος που βγήκε καλό και τώρα ψαχνόμαστε να δούμε τι θα κάνουμε. Βασικά του είπαν να κάνει και μια καλλιέργεια μήπως έχει κάποιο μικρόβιο και προέρχεται από εκει το πρόβλημα....

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ολγάκι!!! Καλά αποτελέσματα σας εύχομαι! :) Εγώ έκανα σήμερα ορμονολογικές και περιμένω Τετάρτη αποτελέσματα. Ο άντρας μου έκανε σήμερα σπερμοδιάγραμμα που βγήκε χάλια και triplex όσχεος που βγήκε καλό και τώρα ψαχνόμαστε να δούμε τι θα κάνουμε. Βασικά του είπαν να κάνει και μια καλλιέργεια μήπως έχει κάποιο μικρόβιο και προέρχεται από εκει το πρόβλημα....

 

Γειά σου πεταλουδιτσα μου,ευχαριστώ πολύ!ΚΑΛΑ αποτελέσματα εύχομαι κ γω για τις ορμονικές σου :* Όταν λες ψχνοσατε τι σκέφτεστε να κάνετε μιλήσατε με τ γυναικολόγο σου και δεν ξέρω ποιος είναι ο γιατρός για το σπέρμα,να υποθέσω τοκοιτάει ουρολογος ανδρολογος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ολγάκι. Με το γυναικολόγο μου δεν έχουμε βρεθεί ακόμη γιατί είμαι σίγουρη ότι θα με στείλει κατευθείαν για εξωσωματική χωρίς πολλά πολλά. Βασικά ο σύζυγος είχε πάει σε ουρολόγο-ανδρολόγο και του είχε γράψει τις εξετάσεις οπότε τώρα θα πάει να του τις δείξει. Μας είπαν στο μικροβιολογικό ότι καλό θα ήταν να πάει να κάνει και μια καλλιέρργεια σπέρματος μήπως υπάρχει κάποιο μικρόβιο που του κάνει τη ζημιά..Οπότε τώρα σκεφτόμαστε πως να κινηθούμε..

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ολγάκι. Με το γυναικολόγο μου δεν έχουμε βρεθεί ακόμη γιατί είμαι σίγουρη ότι θα με στείλει κατευθείαν για εξωσωματική χωρίς πολλά πολλά. Βασικά ο σύζυγος είχε πάει σε ουρολόγο-ανδρολόγο και του είχε γράψει τις εξετάσεις οπότε τώρα θα πάει να του τις δείξει. Μας είπαν στο μικροβιολογικό ότι καλό θα ήταν να πάει να κάνει και μια καλλιέρργεια σπέρματος μήπως υπάρχει κάποιο μικρόβιο που του κάνει τη ζημιά..Οπότε τώρα σκεφτόμαστε πως να κινηθούμε..

 

Και εγώ πηγα σμρ να γράψω την καλλιέργεια και το σπερμοδιαγταμμα αλλά έγινε μια στραβή με τ ΑΜΚΑ κ δεν μ τα γράψε,θα ξαναπάω απόγευμα :'(

Γτ να Σε στείλει κατευθείαν για εξωσωματική? Ναι καλά θα κάνεις και θα κάνεις και καλλιέργεια κ γω Γι αυτό το λόγο θα την κάνω μπας κ έχει κάνα μικροβιο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εχετε να μου προτεινετε ουρολογο σε θεματα γονιμοτητας η' ενδοκρινολογο για τον συζυγο?προσπαθουμε για παιδακι κ θελουμε να γραψουμε εξετασεις για να ελεγθει κ ο ιδιος.Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχετε να μου προτεινετε ουρολογο σε θεματα γονιμοτητας η' ενδοκρινολογο για τον συζυγο?προσπαθουμε για παιδακι κ θελουμε να γραψουμε εξετασεις για να ελεγθει κ ο ιδιος.Ευχαριστω πολυ!

 

Pakoulini γεια σου. Εμείς δεν πήγαμε ποτέ σε ουρολόγο ή ενδοκρινολόγο, αλλά πήγαμε μόνοι μας και κάναμε ένα απλό σπερμοδιάγραμμα (κοστίζει γύρω στα 30 ευρώ) και βάσει αυτού καταλαβαίνεις αν θα πρέπει να το ψάξεις περισσότερο με εξετάσεις. Αν το σπερμοδιάγραμμα είναι καλό, είναι σχεδόν απίθανο να έχει ο σύζυγός σου πρόβλημα.

 

Αν δεις πρόβλημα στο σπερμοδιάγραμμα, ενδεχομένως μπορεί και ο δικός σου γυναικολόγος να σου προτείνει κάποιον καλό ουρολόγο.

 

Εύχομαι καλή επιτυχία στις προσπάθειές σας και να βρεθείτε σύντομα με ένα θετικό τεστ!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...