Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεία σου M@rin εμείς ενώ έχουμε ιδιωτική ασφάλεια δεν μπορέσαμε να περάσουμε την εξέταση απ'αυτούς κι έτσι την κάναμε μόνοι μας χωρίς κάποιο παραπεμπτικό..

Εμείς πήγαμε σε ανδρολόγο - ουρολόγο και είδε τα αποτελέσματα...

Τώρα δεν ξέρω αν η εθνική σας καλύπτει, μήπως να τους έκανες ένα τηλ;;; Ο γιατρός που πήγαμε εμείς όμως είναι από την ασφάλεια και σε κάθε επίσκεψη πληρώνουμ το ποσό που μας αναλογεί βάση της ασφάλειας... Ψάξτω λίγο!!!!!!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Μου είπαν ότι δεν καλύπτουν την σαλπιγγογραφια κ ότι καλύπτουν μόνο το σπερμοδιαγραμμα! Αλλα θέλουν παραπεμπτικο! Τι να πω! Είναι ομαδικό το συμβόλαιο μου. Μήπως παίζει ρόλο? κι εμείς λογικά συμμετοχή θα πληρώσουμε δεν το καλύπτουν όλο το πόσο.:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

μακάρι αλλά που;

 

Καλε? τι απαισιοδοξία είναι αυτη? απο ότι καταλαβαίνω τα έχεις κάνει όλα αυτα κ περιμένεις αποτελεσματα. Σωστά?

 

Δεν βλέπει την milky που ήταν έτοιμη για εξωσωματικη κ είναι εγκυουλα?.?.??.? όλα γίνονται! Γι αυτο κ γράφουμε όλες εδώ μέσα! Για να κρατάμε την ψυχολογία μας στα ύψη! Όχι στα πατωματα! Είπαμε! Δεν υπάρχει γυναίκα εν έτη 2012 που να μην μπορεί να κάνει παιδι με κάποιο τροπο! Σπάνιο μου φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Καλε? τι απαισιοδοξία είναι αυτη? απο ότι καταλαβαίνω τα έχεις κάνει όλα αυτα κ περιμένεις αποτελεσματα. Σωστά?

 

Ναι,ακριβώς. Προσπαθούμε να βελτιώσουμε το σπέρμα μετά από 2 χρόνια αποτυχημένων προσπαθειών τεκνοποίησης. Ο Θεός να βάλει το χέρι του.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι,ακριβώς. Προσπαθούμε να βελτιώσουμε το σπέρμα μετά από 2 χρόνια αποτυχημένων προσπαθειών τεκνοποίησης. Ο Θεός να βάλει το χέρι του.

 

Με φάρμακα φαντάζομαι? κ προσπαθείς φυσιολογικά? με σπερματεγχυση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση! Μου είπαν ότι δεν καλύπτουν την σαλπιγγογραφια κ ότι καλύπτουν μόνο το σπερμοδιαγραμμα! Αλλα θέλουν παραπεμπτικο! Τι να πω! Είναι ομαδικό το συμβόλαιο μου. Μήπως παίζει ρόλο? κι εμείς λογικά συμμετοχή θα πληρώσουμε δεν το καλύπτουν όλο το πόσο.:confused::confused:

 

Ότι να'ναι οι ασφάλειες...Δεν έχω κοιτάξει για σαλπιγγογραφία ακόμα αν την καλύπτει...Το μόνο που μου έχει πει ο ασφαλιστής μου είναι πως η συγκεκριμένη ασφάλεια δίνει κάποιο ποσό μετά την γέννα εφόρον είσαι πελάτης 2 χρόνια....Κανε τους ένα τηλέφωνο θα σου πουν τι να κάνεις...Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλε? τι απαισιοδοξία είναι αυτη? απο ότι καταλαβαίνω τα έχεις κάνει όλα αυτα κ περιμένεις αποτελεσματα. Σωστά?

 

Δεν βλέπει την milky που ήταν έτοιμη για εξωσωματικη κ είναι εγκυουλα?.?.??.? όλα γίνονται! Γι αυτο κ γράφουμε όλες εδώ μέσα! Για να κρατάμε την ψυχολογία μας στα ύψη! Όχι στα πατωματα! Είπαμε! Δεν υπάρχει γυναίκα εν έτη 2012 που να μην μπορεί να κάνει παιδι με κάποιο τροπο! Σπάνιο μου φαίνεται!

 

Δεν έχεις άδικο αλλά το μυαλό μας παίζει άσχημα παιχνίδια. Ότι είναι θα φανεί. Απλά μου φαίνεται τόόόόόσο δύσκολο....

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ότι να'ναι οι ασφάλειες...Δεν έχω κοιτάξει για σαλπιγγογραφία ακόμα αν την καλύπτει...Το μόνο που μου έχει πει ο ασφαλιστής μου είναι πως η συγκεκριμένη ασφάλεια δίνει κάποιο ποσό μετά την γέννα εφόρον είσαι πελάτης 2 χρόνια....Κανε τους ένα τηλέφωνο θα σου πουν τι να κάνεις...Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!!!!

 

Μέχρι την γενναααααα έχουμε! Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο αλλά το μυαλό μας παίζει άσχημα παιχνίδια. Ότι είναι θα φανεί. Απλά μου φαίνεται τόόόόόσο δύσκολο....

 

Είναι όντως! Κι εγω μην κοιτάς που δείχνω άνετη! Έχω ξεσπάσει άπειρες φορές! Συνεχεία αναρωτιομουν.....εγω ποτέ θα γίνω μάνα?? μέχρι που έσπασαν τα νεύρα μου. Έκανα κακό κ σε μένα κ στο γάμο μου. Χαλαγα την διάθεση κ των δυο. ξέρω πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα....το ξέρω! Γιαυτο κι εγω βιαζομαι να κάνω τις εξετάσεις. Κ άργησα. Απλά η προηγούμενη εγκυμοσύνη με καθυστέρησε. Νιώθω πλέον έτοιμη να αντιμετωπίσω ότι μάθω. Είτε για πρόβλημα σπέρματος είτε δικό μου, που μάλλον δικό μου είναι το θέμα. Ξεκιναω συνειδητά! Σκέψου πως εφαγές τον γάιδαρο κ έχει μείνει η ουρα!

Εγω ίσως έχω κ το γάιδαρο!!! Όλα θα πανε καλα! :P;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα! Πήραμε το σπερμοδιάγραμμα του ανδρα μου κ θα ήθελα τα φώτα σας.

Γλοιοτης: Κ.Φ, ΟΓΚΟΣ 2,5ml, ΠΗΞΗ Κ.Φ.

ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ: πλήρης σε 60 min

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ: 5000.000/ml

ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘ. ΣΠΕΡΜ.:12.500.00

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ:

Σε 60 min ΖΩΗΡΗ 70%, σε 180 min ΖΩΗΡΗ 65%

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ:

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ:4%

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ: 95%

ΑΥΧΕΝΟΣ: 21%

ΟΥΡΑΣ: 3%

Α.ΜΟΡΦΕΣ :2%

ΔΕΙΚΤΗΣ ΤΕΡΑΤΟΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑΣ :1,26

 

Η καλλιέργεια έδειξε μύκητες τριχομονάδες δεν ανευρέθησαν. σε χρώση gram παρατηρήθηκαν λίγα βακτηρίδια gram (-) .κόκκοι τύπου neisser δεν βρέθηκαν.Στην αερόβια καλλιέργια ανεπτύχθηκαν πολλές αποικίες Ε.coli

Μύκητες δεν ανεπτύχθηκαν.

Εσείς ακολουθησατε κάποια αγωγή? Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Τα φώτα σας.......

Μόλις πήραμε το σπερμοδιαγραμμα του άντρα μου! Λοιπόν....

 

Ph 7,5

Όγκος 2,2

Όψη, θολή

Χροιά κρεμωδης

Γλοιωτης φυσιολογική

Αιμοσφαιρινη ίχνη

Σύσταση φυσιολογική

Ρευστοποιηση εντός 30λεπτων

Αρ. Σπερ. 158.190.000 /ml

Συνολικός αριθμός. 348.018.000

 

Κινητικότητα :

1η ώρα (ολική) 52% [ζωηρή 35%, μέτρια 9%, νωθρη 8%]

2η ώρα (ολική) 49% [ζωηρή 34%, μέτρια 8%, νωθρη 7%]

6η ώρα (ολική) 37% [ζωηρή 26%, μέτρια 5%, νωθρη 6%]

24η ώρα (ολική) 4% [ζωηρή 0%, μέτρια 0%, νωθρη 4%]

Μέση πρ.ικανότητα (vsl) 21,8μ /sec

 

Ολικος αριθμός κινητών σπέρμ. Την 1η ώρα 82,2 εκατ./ml

Πυοσφαιρια σπάνια

Σπερματοκυτταρα σπάνια

Σπερματιδες σπάνιες

Ερυθρα σπάνια

 

Μορφολογία σπερματοζωαριων

 

Φυσιολογικά 5%

ανώμαλα 95%

 

Ανωμαλίες κεφαλής 95%

σχήματος 95%

Πεπλατυσμενα 42%

στρογγυλα 6%

λογχοειδη 0%

αμορφα 47%

 

Μεγέθους 9%

μεγάλα 3%

μικρά 6%

 

Ακροσωματος 33%

 

Ανωμαλίες αυχενος 42%

θέση εκφυσης 15%

παχυς 39%

κεκαμμενος 0%

 

Ανωμαλία ουρας 0%

ανωμαλίες κυτταροπλασματος 0%

 

Για την μορφολογία ακολουθήθηκαν τα κριτήρια horte.

 

Πλιζζζζζζζζ την γνώμη σας!!!!

Γνωρίζει καμία???????

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Τα φώτα σας.......

Μόλις πήραμε το σπερμοδιαγραμμα του άντρα μου! Λοιπόν....

 

Ph 7,5

Όγκος 2,2

Όψη, θολή

Χροιά κρεμωδης

Γλοιωτης φυσιολογική

Αιμοσφαιρινη ίχνη

Σύσταση φυσιολογική

Ρευστοποιηση εντός 30λεπτων

Αρ. Σπερ. 158.190.000 /ml

Συνολικός αριθμός. 348.018.000

 

Κινητικότητα :

1η ώρα (ολική) 52% [ζωηρή 35%, μέτρια 9%, νωθρη 8%]

2η ώρα (ολική) 49% [ζωηρή 34%, μέτρια 8%, νωθρη 7%]

6η ώρα (ολική) 37% [ζωηρή 26%, μέτρια 5%, νωθρη 6%]

24η ώρα (ολική) 4% [ζωηρή 0%, μέτρια 0%, νωθρη 4%]

Μέση πρ.ικανότητα (vsl) 21,8μ /sec

 

Ολικος αριθμός κινητών σπέρμ. Την 1η ώρα 82,2 εκατ./ml

Πυοσφαιρια σπάνια

Σπερματοκυτταρα σπάνια

Σπερματιδες σπάνιες

Ερυθρα σπάνια

 

Μορφολογία σπερματοζωαριων

 

Φυσιολογικά 5%

ανώμαλα 95%

 

Ανωμαλίες κεφαλής 95%

σχήματος 95%

Πεπλατυσμενα 42%

στρογγυλα 6%

λογχοειδη 0%

αμορφα 47%

 

Μεγέθους 9%

μεγάλα 3%

μικρά 6%

 

Ακροσωματος 33%

 

Ανωμαλίες αυχενος 42%

θέση εκφυσης 15%

παχυς 39%

κεκαμμενος 0%

 

Ανωμαλία ουρας 0%

ανωμαλίες κυτταροπλασματος 0%

 

Για την μορφολογία ακολουθήθηκαν τα κριτήρια horte.

 

Πλιζζζζζζζζ την γνώμη σας!!!!

Γνωρίζει καμία???????

 

Κορίτσια??? δεν γνωρίζει καμία????

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Τα φώτα σας.......

Μόλις πήραμε το σπερμοδιαγραμμα του άντρα μου! Λοιπόν....

 

Ph 7,5

Όγκος 2,2

Όψη, θολή

Χροιά κρεμωδης

Γλοιωτης φυσιολογική

Αιμοσφαιρινη ίχνη

Σύσταση φυσιολογική

Ρευστοποιηση εντός 30λεπτων

Αρ. Σπερ. 158.190.000 /ml

Συνολικός αριθμός. 348.018.000

 

Κινητικότητα :

1η ώρα (ολική) 52% [ζωηρή 35%, μέτρια 9%, νωθρη 8%]

2η ώρα (ολική) 49% [ζωηρή 34%, μέτρια 8%, νωθρη 7%]

6η ώρα (ολική) 37% [ζωηρή 26%, μέτρια 5%, νωθρη 6%]

24η ώρα (ολική) 4% [ζωηρή 0%, μέτρια 0%, νωθρη 4%]

Μέση πρ.ικανότητα (vsl) 21,8μ /sec

 

Ολικος αριθμός κινητών σπέρμ. Την 1η ώρα 82,2 εκατ./ml

Πυοσφαιρια σπάνια

Σπερματοκυτταρα σπάνια

Σπερματιδες σπάνιες

Ερυθρα σπάνια

 

Μορφολογία σπερματοζωαριων

 

Φυσιολογικά 5%

ανώμαλα 95%

 

Ανωμαλίες κεφαλής 95%

σχήματος 95%

Πεπλατυσμενα 42%

στρογγυλα 6%

λογχοειδη 0%

αμορφα 47%

 

Μεγέθους 9%

μεγάλα 3%

μικρά 6%

 

Ακροσωματος 33%

 

Ανωμαλίες αυχενος 42%

θέση εκφυσης 15%

παχυς 39%

κεκαμμενος 0%

 

Ανωμαλία ουρας 0%

ανωμαλίες κυτταροπλασματος 0%

 

Για την μορφολογία ακολουθήθηκαν τα κριτήρια horte.

 

Πλιζζζζζζζζ την γνώμη σας!!!!

Γνωρίζει καμία???????

 

Αρκετά καλό μου φαίνεται κορίτσι. Ο γιατρός όμως ξέρει καλύτερα.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!!! καμία άποψη για την εξέταση?????? θα σκάσω μέχρι να πάμε στον γιατρό! :confused::confused::confused::confused:

 

Νομίζω ότι το σπερμοδιάγραμμα σας είναι τέλειο :lol::lol::lol::lol::lol:...

Εμείς είχαμε καλά αποτελέσματα στο σύνολο των σπερματ.και στην κινητικότητα μας αλλά για μια ανωμαλία στο σχήμα του σπέρματος μας κάναμε υπέρηχο και έχουμε κιροσκήλη ήπιας μορφής...Ο γιατρός μας είπε ότι η κιρσοκήλη δημιουργεί το πρόβλημα και πάμε για επέμβαση μέσα στην εβδομάδα...Κάνε λίγο υπομονή δεν νομίζω να έχει πρόβλημα ο καλός σου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το σπερμοδιάγραμμα σας είναι τέλειο :lol::lol::lol::lol::lol:...

Εμείς είχαμε καλά αποτελέσματα στο σύνολο των σπερματ.και στην κινητικότητα μας αλλά για μια ανωμαλία στο σχήμα του σπέρματος μας κάναμε υπέρηχο και έχουμε κιροσκήλη ήπιας μορφής...Ο γιατρός μας είπε ότι η κιρσοκήλη δημιουργεί το πρόβλημα και πάμε για επέμβαση μέσα στην εβδομάδα...Κάνε λίγο υπομονή δεν νομίζω να έχει πρόβλημα ο καλός σου!!!!!!!!!

 

Σευχαριστώ πάρα πολύ prayer!!!! το έψαξα λίγο και σε άλλα φόρουμ....και παντού αναφέρουν πιθανότητα κιρσοκήλης για την μορφολογία! Φαντάζομαι χρειάζεται ανδρολόγος ουρολόγος εεεε??? και όχι γυναικολόγος!:confused:

Το καλό είναι πως δεν ανησυχώ! για τον άντρα μου έχω στεναχωρηθεί λίγο....που τα βλέπει μαύρα και δεν με ακούει!! Μένεις αθήνα? ξέρεις κανένα καλό γιατρό???

ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ πάρα πολύ prayer!!!! το έψαξα λίγο και σε άλλα φόρουμ....και παντού αναφέρουν πιθανότητα κιρσοκήλης για την μορφολογία! Φαντάζομαι χρειάζεται ανδρολόγος ουρολόγος εεεε??? και όχι γυναικολόγος!:confused:

Το καλό είναι πως δεν ανησυχώ! για τον άντρα μου έχω στεναχωρηθεί λίγο....που τα βλέπει μαύρα και δεν με ακούει!! Μένεις αθήνα? ξέρεις κανένα καλό γιατρό???

ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!!

 

Ουρολόγο - Ανδρολό θέλετε...

Πειραιά μένω, εμείς σ'αυτόν που πάμε κάναμε και τον χαλινό και όλα καλά αν θές να σου δώσω στοιχεία είναι στον Πειραιά...

Να μην σκάει ο καλός σου...Λύση υπάρχει και στην τελική ακόμα δεν σας έχει πει κάτι ο γιατρός σας περιμενε να δείς....

Link to comment
Share on other sites

Ουρολόγο - Ανδρολό θέλετε...

Πειραιά μένω, εμείς σ'αυτόν που πάμε κάναμε και τον χαλινό και όλα καλά αν θές να σου δώσω στοιχεία είναι στον Πειραιά...

Να μην σκάει ο καλός σου...Λύση υπάρχει και στην τελική ακόμα δεν σας έχει πει κάτι ο γιατρός σας περιμενε να δείς....

 

Ευχαριστώ! Στειλε μου οταν μπορέσεις π.μ με τα στοιχεία του!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όσες διαβάζετε αγγλικά, διαβάστε και την αξιόπιστη πηγή της Wikipedia με τις παραμέτρους του φυσιολογικού σπέρματος του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας 2010. Μιλάει για το φυσιολογικό όριο των 4% ως κατώτατο για φυσιολογικές μορφές, 50% συνολική κινητικότητα μετά από μία ώρα και 15 εκτμ ανά ml για την ποσότητα. http://en.wikipedia.org/wiki/Semen_analysis

Επίσης, στο παρακάτω λινκ διαβάστε την άποψη ενός διακεκριμένου Αμερικανού γιατρού στα θέματα υπογονιμότητας για το ποσοστό των φυσιολογικών μορφών όπου με λίγα λόγια λέει ότι οτιδήποτε άνω των 3% είναι ΟΚ. Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν!

http://infertilityblog.blogspot.gr/2010/07/sperm-morphology-new-guidelines.html

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όσες διαβάζετε αγγλικά, διαβάστε και την αξιόπιστη πηγή της Wikipedia με τις παραμέτρους του φυσιολογικού σπέρματος του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας 2010. Μιλάει για το φυσιολογικό όριο των 4% ως κατώτατο για φυσιολογικές μορφές, 50% συνολική κινητικότητα μετά από μία ώρα και 15 εκτμ ανά ml για την ποσότητα. http://en.wikipedia.org/wiki/Semen_analysis

Επίσης, στο παρακάτω λινκ διαβάστε την άποψη ενός διακεκριμένου Αμερικανού γιατρού στα θέματα υπογονιμότητας για το ποσοστό των φυσιολογικών μορφών όπου με λίγα λόγια λέει ότι οτιδήποτε άνω των 3% είναι ΟΚ. Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν!

http://infertilityblog.blogspot.gr/2010/07/sperm-morphology-new-guidelines.html

 

Zorro ευχαριστούμε για την πληροφόρηση!! Οτι διαβάζουμε καλό είναι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όσες διαβάζετε αγγλικά, διαβάστε και την αξιόπιστη πηγή της Wikipedia με τις παραμέτρους του φυσιολογικού σπέρματος του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας 2010. Μιλάει για το φυσιολογικό όριο των 4% ως κατώτατο για φυσιολογικές μορφές, 50% συνολική κινητικότητα μετά από μία ώρα και 15 εκτμ ανά ml για την ποσότητα. http://en.wikipedia.org/wiki/Semen_analysis

Επίσης, στο παρακάτω λινκ διαβάστε την άποψη ενός διακεκριμένου Αμερικανού γιατρού στα θέματα υπογονιμότητας για το ποσοστό των φυσιολογικών μορφών όπου με λίγα λόγια λέει ότι οτιδήποτε άνω των 3% είναι ΟΚ. Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν!

http://infertilityblog.blogspot.gr/2010/07/sperm-morphology-new-guidelines.html

 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

χμ.... δηλαδή να φανταστώ που εγώ δεν πήρα καμία απάντηση από κανένα ότι είναι χάλια το σπερματοδιάγραμμα?

 

Niki33 καλησπέρα! Μακάρι να μπορούσα να σου πω κάτι, αλλα βλέπεις κι εγω....ψαχνόμαι! Μπέσ στα link που έχει στείλει η zorro, είναι πολυ χρήσιμα!

Ελπίζω κάποια εμπειροτερη σε αυτο το κομμάτι, να σε βοηθήσει!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...