Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Θα θελα να ρωτήσω αν καμία από εσάς αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα με το σπερματοδιάγραμμα του συζύγου. Εμας βγήκε μια χαμηλή κινητικότητα και οι μισοι γιατροί μας συστήνουν χειρουργείο λόγω κιρσοκήλης ενω οι άλλοι μισοί όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα προβλημα με την κινητικοτητα μπορει να εχει και εναs ανδραs που το σπερμα του μπορει να ειναι γονιμο!!

αναλογα την κινητικοτητα

καλο θα ηταν να κοψει το καπνισμα και να κανει εναν επανελεγχο σε 3 μηνεs γιατι πολλεs φορεs αγχοs-πυρετοs- μπορει να μειωσουν την κινητικοτητα

παντωs ειναι προβληματακι που λυνεται ευκολα ( και φαρμακευτικα)

ΤΩΡΑ ΠΕΡΙ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗΣ ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ¨

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΕΝΝΩ Ο ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ DOPLER MOY ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ....

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

Sevi μου, κι εμένα ο άντρας μου είχε χαμηλή κινητικότητα στο σπέρμα και ο γιατρός το χαρακτήρισε ελαφρώς υπογόνιμο. Επίσης του βρήκαν δύο κιρσοκήλες και ο γιατρός είπε αμέσως χειρουργείο. Ευτυχώς βρήκαμε έναν εξαιρετικό ουρολόγο ο οποίος μας καθησύχασε και μας είπε να κάνουμε και καλλιέργεια σπερματικού υγρού η οποία έδειξε μικροβιακή μόλυνση. Το αντιμετωπίσαμε με αντιβίωση και το επόμενο σπερμοδιάγραμμα ήταν άψογο. Ζήτησε καλύτερα κι εσύ να κάνει ο άντρας σου και καλλιέργεια γιατί από μόνο του το σπερμοδιάγραμμα δεν σημαίνει κάτι, όπως επίσης ούτε η κιρσοκήλη σημαίνει ότι σίγουρα έχει επηρεαστεί το σπέρμα. καλή επιτυχία

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε.

Ειμαι 28 ετων και "προσπαθω" με τη γυναικα μου εδω και 7 μηνες,οχι ιδιαιτερα συστηματικα.Πηγα και εκανα σπερμοδιαγραμμα και ειχα τα παρακατω αποτελεσματα..

Ογκος-2 ml

pH-7.5

Ρευστοποιηση-40 min

Αριθμο σπερμ.-21000000(αν και στο χαρτι γραφει 210000000!)

Κινητηκοτητα-1η ωρα 45%

Φυσιολογικες-70%

Τι γινετε σε μενα?Υπαρχει καποιο προβλημα,ωστε να κινηθω αμεσα?

Ευχαριστω.Παρακαλω απαντηστε μου

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα :)

να σου φύγει το άγχος πρέπει :)

Ξέρω περίπτωση με 5% και έχει κάνει δύο παιδιά,΄πόσο μάλλον το 70% :)

Βγάλτε το απο το μιαλό σας και θα έρθει μόνο του ένα ωραίο πρωί :)

Μάκια :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Κορίτσια θέλω τη βοήθεια σας.

 

Ο άντρας μου έκανε νέο σπερμοδιάγραμμα μετά από θεραπέια 4 μηνών. Τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

 

Ογκος 7 ml

Ph 7,5

Αριθμός 25.000.000/ml

ρευστοποίηση 60 λεπτά

 

κινητικότητα 0% ταχεία 1 ώρα

20% μέτρια 1 ώρα

80% ακίνητα 1 ώρα

 

2,4 πυόσφαιρα

14% ανώμαλες μορφές (κεφαλή 10%, ουρά 4 %)

 

Αυριο πάμε στο γιατρό. Εκέινος μας μίλησε για σπερματέγχυση.

Εχω πιθανότητες, ή να πάω για εξωσωματική??

δεν ξέρω τι να κάνω

Link to comment
Share on other sites

bou bou μου η κινητικοτητα ποση ηταν πριν...;;;Τι θεραπεια εκανε ;;;;

απ οσο ξερω κ η ρευστοποιηση σας αργει να γινει...(συνηθως ειναι 30min)...

Και ο γιατρος με 0 κινητικοτητα σας ειπε σπερματεγχυση;;;;; :roll:

 

Καλλιεργεια κανατε;;;;.....μηπως ειναι καποιο μικροβιο που το καθηλωνει ;;; :?:roll:

 

ο καλος μου ειχε ουρεοπλασμα κ μετα την θεραπεια απο 30% πηγε 60% !!!!

 

Μακαρι κοριτσακι να ειναι καλα ο αντρουλης σου και ...λυσεις υπαρχουν για ολα τα προβληματα..... :wink:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Η κινητικότητα στο πρώτο σπερμοδιάγραμμα που έγινε το Σεπτέμβριο ήταν 17 % μέτρια και 0% ταχεία. Ο αριθμός ήταν 3.700.000/Ml και 20.000.000 σύνολο. Η ρευστοπόιηση ήταν μέσα σε 30 λεπτά ενώ τώρα υπάρχει π΄ροβλημα. Ο γιατρός του βρήκε πολλά πυόσφαιρα τη π΄ρωτη φορά και του έδωσε 1 μήνα αντιβίωση. Μετά ακολούθησε θεραπεία με restandol και nolvadex.

Εχω κουραστεί πραγματικά, νιώθω εξαντλημένη ψυχολογικά!! Μου έχει γίνει εφιάλτης το σπερμοδιάγραμμα. Βαρέθηκα πια, θα πάω σε μια εξωσωματική μου φαίνεται διαφορετικά με βλέπω με ψυχοφάρμακα. Τι θεραπέια έκανε ο δικός σου για το ουρεοπλασμα? Δεν θα μας το έλεγε ο γιατρός αν ήταν να κάνουμε καλλιέργεια??? Καθηγητής είναι τρομάρα μου!!

Link to comment
Share on other sites

...ο αριθμος ανεβηκε ...αυτο ειναι καλο...δεν θυμαμαι τα χαπια πως λεγονται...θα σου πω το απογευμα...

Παντως στην σπερματεγχυση τα επεξεργαζονται κ ανεβαζουν την κινητικοτητα...τωρα απο 0 που θα παει δεν γνωριζω....

 

Μπηκες στα θεματα που ειναι για σπερμοδιαγραμμα κτλ...;;;;

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επανω ,στη σελιδα Θελω να μεινω εγκυος...ειναι οι Ανακοινωσεις του administration....εχει διαφορα θεματα ...σπερμοδιαγραμμα...σπερματεγχυση....κτλ

δεν ξερω πως να σε παραπεμψω εκει....στο link...

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Η κινητικότητα στο πρώτο σπερμοδιάγραμμα που έγινε το Σεπτέμβριο ήταν 17 % μέτρια και 0% ταχεία. Ο αριθμός ήταν 3.700.000/Ml και 20.000.000 σύνολο. Η ρευστοπόιηση ήταν μέσα σε 30 λεπτά ενώ τώρα υπάρχει π΄ροβλημα. Ο γιατρός του βρήκε πολλά πυόσφαιρα τη π΄ρωτη φορά και του έδωσε 1 μήνα αντιβίωση. Μετά ακολούθησε θεραπεία με restandol και nolvadex.

Εχω κουραστεί πραγματικά, νιώθω εξαντλημένη ψυχολογικά!! Μου έχει γίνει εφιάλτης το σπερμοδιάγραμμα. Βαρέθηκα πια, θα πάω σε μια εξωσωματική μου φαίνεται διαφορετικά με βλέπω με ψυχοφάρμακα. Τι θεραπέια έκανε ο δικός σου για το ουρεοπλασμα? Δεν θα μας το έλεγε ο γιατρός αν ήταν να κάνουμε καλλιέργεια??? Καθηγητής είναι τρομάρα μου!!

Να μην πω τώρα τι είναι με το μικροσκόπιο!!!!

Εδώ έλεγε εμάς σπερματέγχυση αλλά δεν το αποφάσιζε σίγουρα λόγο του πάνω κάτω από επαρχία.....

Ο αριθμός σας βελτιώθηκε τρελά όμως έτσι????

Η κινητικότητα όμως είναι άσχημη και με την σπερματέγχιση τι θα καταφέρει???

Πήγαινε και πάρε μια 2η γνωμη βρε φιλενάδα!!!

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάθε κέντρο έχει τις δικές του φυσιολογικές τιμές....

τι λένε η φυσιολογικές σας για την κινητικότητα???

Εγώ ξέρω την ταχεία 25% και την ταχεία + μέτρια 50% έτσι ισχύει και εδώ???

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Georgaki μου .....!!!!!!!! Πεστα βρε κοριτσακι....Μαλλον τωρα η boubou διαβαζει τις ανακοινωσεις....

Σε μας παντως δεν ειχε φυσιολογικες τιμες διπλα στην κινητικοτητα....απλα αναγραφοταν οι ωρες κ η κινηση...

Ο γιατρος μου ειπε οτι ηθελε το σπερμα να παει πανω απο 50 % την 1η ωρα, για να ξεκινησω τις ενεσεις που τελικα εκανα.... :wink:

 

Αν φυγεις ξαφνικα....ΦΙΛΑΚΙΑ και ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!!!!!!! :wink:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει τις ανακοινώσεις που λέτε. Η κινητικότητα πρέπει να είναι ταχεία+μέτρια>50%

Georgi μου μα το Θεο θα παω αύριο μόνο από περιέργεια να δω τι θα μου πει όταν του δείξω το σπερμοδιάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και μας είναι 0% η πρόσθεια κίνηση, αλλά ο Γιατρός μας είπε ότι στη σπερματέγχυση βελτιώνουν την κινητικότητα και μπορεί από 0% να πάει 30%. οπότε καλά της πρότεινε της bou-bou σπερματέγχυση ο γιατρός της. bou-bou δεν έχεις να χάσεις τίποτα δοκίμασε μια δύο φορές. έτσι και αλλιώς σου δίνει ο γιατρός τα αποτελέσματα της επεξεργασία σπέρματος πρίν τη σπερματέγχυση, έτσι θα δείς που μπορεί να φτάσει. φιλιά και καλή επιτυχία σε όλες μας "και εγώ στον αγώνα είμαι"

Link to comment
Share on other sites

Το πόρισμα βγήκε. Πάμε για εξωσωματική! Δυστυχώς σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού η κινητικότητα είναι πολύ χαμηλή, τα φάρμακα βοήθησαν το σπέρμα να αυξηθεί μόνο και όχο να βελτιωθεί ποιοτικά. Οπότε ξεκινάω εξετάσεις τη άλλη εβδομάδα και από τον επόμενο μήνα με βλέπω για την πρώτη (και μοναδική ελπίζω) εξωσωματική.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμείς εδώ και κάμποσο καιρό προσπαθούμε, όχι ιδιαίτερα εντατικά βέβαια. Το δικό μας σπερμοδιάγραμμα έδειξε 8% ζωηρή πρόσθια κίνηση με φ.τ. 10-20% και ζωηρή + μέτρια 51% με φ.τ. μεγαλύτερο ή ίσο του 50%. Ο γιατρός το χαρακτήρισε "μέτριο" και συνέστησε βιταμίνες. Από την εμπειρία σας τι προγνωστικά δίνετε;;;

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Ρικα τι βιταμινες σας εδωσαν;;;;

Εγω ξερω για βιταμινη Ε....κ καποια αλλα χαπια ονοματι Speman(τα οποια εδω μεσα τα διαβασα,δεν τα εχουμε δοκιμασει...)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Εμεις σημερα θα παμε στον ουρολογο, δεν ξερω τι θα μας δωσει και τι θα μας πει..μολις γυρισουμε θα τα γραψω! Εμας απο 20% ταχεια και 50% μετρια κινητικοτητα και 10% ακινητα που ειχε πριν ουτε καν ενα μηνα, τωρα που καναμε την σπερματεγχυση ειχε 10% ταχεια, 18% μετρια και ακινητα 64%!!! :(

Και αριθμο απο 18 εκ/ml τωρα 12 εκ!!!

Link to comment
Share on other sites

...παντως ο καλός μου που ταλαιπωρηθηκε 1,5 μηνα με ουρεοπλασμα πηρε αντιβιωση κ κατι αλλα χαπια κ η κινητικοτητα αυξηθηκε...κ τωρα παιρνει ξανα τα Lanidil γιατι βοηθανε (του ειπε ο ουρολογος).... :roll:

 

Boubou...αν ετσι πρεπει να γινει θα το κανετε κ θα τα καταφερετε!!!!! :D

 

gary....περιμενουμε νεα σου...καλα ευχομαι... :wink:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια επισκεφτηκαμε τον ουρολογο τ απογευμα και μας εδωσε να κανουμε ορμονικες εξετασεις, doppler οσχεου και ελεγχο κιρσοκηλης. Απο την εξεταση διαπιστωσε οτι υπαρχει κιρσοκηλη στον αριστερο ορχη (στον αριστερο ειχε μικρος και κρυψορχια, παλι καλα ο δεξης ειναι οκ τουλαχιστον)! Θα κανουμε λοιπον τις εξετασουλες και θα παμε να μας δωσει θεραπεια και να συζητησουμε αν πρεπει η οχι να κανουμε επεμβαση. Αυτα τα νεα μας!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τι να κανουμε?? θελει να του στρωσουμε το δρομο με ροδοπεταλα πρωτα! Και να ερθει και με μεγαααλη καθυστερηση , για να κανει αισθητη την παρουσια του! Σ ευχαριστω κοριτσακι μου!

:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...