Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ


Recommended Posts

Κρητικές μανούλες , όσες έχετε γεννήσει ή όσες εγκυμονείτε, έχετε προτιμήσει δημόσιο νοσοκομείο ή ιδιωτική κλινική; Ο γυναικολόγος μου είναι μαιευτήρας στο Ασκληπείον για το οποίο γενικά ακούω καλά λόγια.Ποιες είναι οι εμπειρίες σας;Θα ήθελα παρακαλώ να αναφερθείτε και στο οικονομικό κομμάτι.Ευχαριστώ!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου, 

θα σου πω κάτι, έχει πάρει το μάτι μου ότι τα προηγούμενα χρόνια υπάρχει κακού τύπου χρήση του φόρουμ από κρητικές ή κρητικούς γιατρούς ή δήθεν γονείς.

(και άλλο τόσο από θεσσαλονίκη)... ίσως φοβούνται να σου απαντήσουν μηπως φανούν υπερ του ενός ή του άλλου. 

Γράψε εσύ τι κριτήρια ψάχνεις σε ένα γιατρό, μήπως μπορέσουν να σε καθοδηγήσουν. Ο κάθε γιατρός έχει άλλο στύλ το θέμα είναι να ταιριάζουν αυτά που κάνει με αυτά που θές.

Εσύ ξέρεις τι θέλεις; υπάρχουν πολλές μανούλες που το έχουν ψάξει και θέλουν πχ α) ενώ άλλες β).  Αν ψάξεις  "κριτήρια επιλογής γυναικολόγου" νομίζω υπάρχει κάποιο καλό θέμα για να ενημερωθείς. Στο ραντεβού που θα κάνεις απλώς θα κάνεις ερωτήματα στον γυναικολογο σε σχέση με αυτά τα κριτήρια.

Δηλαδή εάν διαβάσεις 5 κριτικές κακές από άτομα που δεν τους ταίριαζε αυτό που έκανε ο γυναικολόγος, θα έχεις σχηματίσει άποψη σωστή ;-)  ; εγώ νομίζω όχι, είναι πολύ παραπλανητικό το διαδίκτυο!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Γειά σου, 

θα σου πω κάτι, έχει πάρει το μάτι μου ότι τα προηγούμενα χρόνια υπάρχει κακού τύπου χρήση του φόρουμ από κρητικές ή κρητικούς γιατρούς ή δήθεν γονείς.

(και άλλο τόσο από θεσσαλονίκη)... ίσως φοβούνται να σου απαντήσουν μηπως φανούν υπερ του ενός ή του άλλου. 

Γράψε εσύ τι κριτήρια ψάχνεις σε ένα γιατρό, μήπως μπορέσουν να σε καθοδηγήσουν. Ο κάθε γιατρός έχει άλλο στύλ το θέμα είναι να ταιριάζουν αυτά που κάνει με αυτά που θές.

Εσύ ξέρεις τι θέλεις; υπάρχουν πολλές μανούλες που το έχουν ψάξει και θέλουν πχ α) ενώ άλλες β).  Αν ψάξεις  "κριτήρια επιλογής γυναικολόγου" νομίζω υπάρχει κάποιο καλό θέμα για να ενημερωθείς. Στο ραντεβού που θα κάνεις απλώς θα κάνεις ερωτήματα στον γυναικολογο σε σχέση με αυτά τα κριτήρια.

Δηλαδή εάν διαβάσεις 5 κριτικές κακές από άτομα που δεν τους ταίριαζε αυτό που έκανε ο γυναικολόγος, θα έχεις σχηματίσει άποψη σωστή :wink:  ; εγώ νομίζω όχι, είναι πολύ παραπλανητικό το διαδίκτυο!

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά η ερώτησή μου ήταν δημόσιο νοσοκομείο ή ιδιωτική κλινική.Δεν αναφέρθηκα στους γυναικολόγους...

Link to comment
Share on other sites

Μα τις ιδιωτικές κλινικές, οι ίδιοι οι γυναικολόγοι τις έχουν. αυτοί τις διοικούν (όχι οικονομικά αλλά εννοώ αυτοί ορίζουν τις πρακτικές)...  

Στο δημόσιο πάλι, το ίδιο. Όλα έχουν να κάνουν με την ομάδα γιατρών που την εκάστοτε χρονιά λειτουργούν εκεί. 

Παράδειγμα είναι στην Ρόδο, για την οποία έχω ακούσει πολλά περιστατικά καλά και είναι θέμα του team των επαγγελματιών που τώρα εργάζονται εκεί. 

Μην περιμένεις ότι είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό, έχουν από μόνα τους ως φορείς τόσο σαφή πολιτική που να μπορεί να τα χαρακτηρίζει σε βάθος χρόνου. 

Εδώ τις προάλλες για δημόσιο της αθήνας , άλλα έλεγε ο γυναικολόγος, άλλα η γραμματέας άλλα η διευθύντρια σε σχέση με το εάν κάνουν επισκληρίδιο στον τοκετό κλπ. (δες μια συζητηση για το νοσοκομείο /μαιευτήριο Αττικό αν θες στην βάζω σε άλλο ποστ)

Είτε ψάχνεις για ιδιώτη  είτε ψάχνεις για φορέα, εσύ για να κρίνεις πρέπει να έχεις κάποια κριτήρια δικά σου από πριν - δηλαδή το τι θέλεις & τι περιμένεις από αυτούς.  

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου κοπελα μου εγω ειμαι κρητικια αλλα δε γνωριζω να απαντησω στην ερωτηση σου ωστε να σε καθοδηγησω σωστα γιατι ειμαι απο τα χανια..εδω επελεξα να γεννησω σε ιδιοτικη κληνικη μιας και ο γυναικολογος μου συνεργαζοτανε με κλινηκη.... τωρα εαν εμενα στο ηρακλειο ισως ειχα διαφορετικα κρητηρια..παντως συμφωνωμε την belleblue...οτι πρεπει να εχεις καποια κρητηρια δικα σου για το τη θες η τη περιμενεις απο τον γιατρο σου  η απο την κληνικη η νοσοκομειο που θα γεννησεις......ξερω κοπελες ενα παραδειγμα που τις παρακολουθει γιατρος ιδιωτης για να μη πηγενουν στο νοσοκομειο να περιμενουν με τις  ωρες στη ουρα να τις δει ο γιατρος ομως εχουν ηδη αποφασισει πως οταν θα ερθει η ωρα να γεννησουν θα πανε στο νοσοκομειο και ας ειναι ο εφημερευον γιατρος εκει η καποιος αλος γυναικολογος που δε γνωριζει τελος παντων το ιστορικο...!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα κριτήριά μου είναι σαφή .Αυτό που ζητάω να μάθω είναι εμπειρίες των γυναικών που γέννησαν στο Ηράκλειο Κρήτης ώστε να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες .Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχει γίνει κατανοητό... Αν κατατεθούν απόψεις,σίγουρα θα μπορέσω να έχω περισσότερες εικόνες επί του θέματος. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα επέλεγα να πάω στα τυφλά ( τύπου να με παρακολουθεί γυναικολόγος και όταν έρθει η ώρα του τοκετού να με αναλάβει σε δημόσιο νοσοκομείο ο εφημερεύων ο οποίος δεν έχει ιδέα από την εγκυμοσύνη και το ιστορικό μου.Το θεωρώ τουλάχιστον ρουλέτα.) .   

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...