Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιες με συνδρομο πολυκυστικών ωοθηκων καταφεραν να γίνουν μανούλες;


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Πρόκειται να κανω σε λίγουν μήνες εξωσωματική λόγω πολυκυστικών ωοθηκών... Υπάρχει καποια κοπέλα που τα καταφερε να μου δωσει κουραγιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσπαθω 2 χρονια.... τιποτα απολυτως... και με κλομιφαίνη τιποτα... δεν εχω καν κυκλο.... αν δε πάρω χαπια να αδιαθετησω μπορεί να κανω και χρόνο...  :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω κανει διαβατες είναι ευτυχως οι σαλπιγγες και το σπερμα καλό επίσης.. Εχω δοκιμάσει τα παντα για να φτιάξω το κυκλο αλλα τιποτα... Σε ευχαριστω... μακαρι..............

Εσυ είχες κανονικό κυκλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι, απλά είναι πολύ μεγάλος (32 περίπου μέρες) και με πάρα πολύ αίμα και πόνο.. Μετά τη γέννα είδα βελτίωση πάντως...

 

Δοκίμασες με βιταμίνες, rasberry leaf tea κτλ? Βασιλικό πολτό? Ίσως βοηθήσουν κ αυτά...Δεν είμαι γιατρός, αλλά έχω διαβάσει ότι βοηθάνε σημαντικά στο να ομαλοποιηθεί γενικά το αναπαραγωγικό μας σύστημα.  

 

Ό, τι καλύτερο σου εύχομαι και καλή τύχη. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , jellyfishch είπε:

ναι, απλά είναι πολύ μεγάλος (32 περίπου μέρες) και με πάρα πολύ αίμα και πόνο.. Μετά τη γέννα είδα βελτίωση πάντως...

 

Δοκίμασες με βιταμίνες, rasberry leaf tea κτλ? Βασιλικό πολτό? Ίσως βοηθήσουν κ αυτά...Δεν είμαι γιατρός, αλλά έχω διαβάσει ότι βοηθάνε σημαντικά στο να ομαλοποιηθεί γενικά το αναπαραγωγικό μας σύστημα.  

 

Ό, τι καλύτερο σου εύχομαι και καλή τύχη. 

Εχω φτιάξει τη διατροφή μου.. εχω δοκιμάσει βασιλικό πολτό, λυγαριά, inofert, glucophage...τιποτα απολύτως... δε φτιάχνει ο κυκλος...

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ginaki19 είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Πρόκειται να κανω σε λίγουν μήνες εξωσωματική λόγω πολυκυστικών ωοθηκών... Υπάρχει καποια κοπέλα που τα καταφερε να μου δωσει κουραγιο?

Εγω εχω πολυκυστικες με κυκλο 31-35 μερες κ ολα τα υπολοιπα μια χαρα.Θα κανω κ γω εξωσωματικη αλλα λογω αντρικου παραγοντα(δεν εχει σημασια τοσο βεβαια).επισης εχω οπισθια κλιση μητρας κ δεν εχει καμια σημασια για τη συλληψη-εξακριβωμενα. Θα ελεγα να μην αγχωνεσαι κ ολα θα πανε καλα.Οι μεγαλες αποκλισεις δειχνουν προβληματα στη συλληψη,οπως απωλεια περιοδου ή περιοδος 40-50 ημερων κλπ.Το αρνητικο ειναι οτι δε γνωριζεις ποτε ακριβως εχεις ωορρηξια.Με τη σωστή καθοδηγηση ολα θα σου πανε καλα!!! Καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, samiam είπε:

Εγω εχω πολυκυστικες με κυκλο 31-35 μερες κ ολα τα υπολοιπα μια χαρα.Θα κανω κ γω εξωσωματικη αλλα λογω αντρικου παραγοντα(δεν εχει σημασια τοσο βεβαια).επισης εχω οπισθια κλιση μητρας κ δεν εχει καμια σημασια για τη συλληψη-εξακριβωμενα. Θα ελεγα να μην αγχωνεσαι κ ολα θα πανε καλα.Οι μεγαλες αποκλισεις δειχνουν προβληματα στη συλληψη,οπως απωλεια περιοδου ή περιοδος 40-50 ημερων κλπ.Το αρνητικο ειναι οτι δε γνωριζεις ποτε ακριβως εχεις ωορρηξια.Με τη σωστή καθοδηγηση ολα θα σου πανε καλα!!! Καλη επιτυχια!!!

Καλη επιτυχία στη προσπάθεια σου κορίτσι μου...

Δυστυχως εγω κανω ανωορρηκτικούς κύκλους.... μόνο με διεγερση κανω ωαριακι... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα. Και γω με πολυκυστικες, με κυκλο μπαχαλο απο 32 εως και 56 μερες καποιες φορες.Με δυσκολιες στην διεγερση (υπερδιεγερση οωθηκων).Με αντισταση στην ινσουλινη.Ο συζυγος με χαμηλη κινητικοτητα και οχι καλη μορφολογια.Εμεινα εγκυος με την πρωτη εξωσωματικη, ευχομαι να σου δινω κουραγιο!!!

age.pngpreg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, αεαεα είπε:

Καλημερα και απο μενα. Και γω με πολυκυστικες, με κυκλο μπαχαλο απο 32 εως και 56 μερες καποιες φορες.Με δυσκολιες στην διεγερση (υπερδιεγερση οωθηκων).Με αντισταση στην ινσουλινη.Ο συζυγος με χαμηλη κινητικοτητα και οχι καλη μορφολογια.Εμεινα εγκυος με την πρωτη εξωσωματικη, ευχομαι να σου δινω κουραγιο!!!

Ναι!!!! Με εκανες να χαμογελάσω! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ελπίζω μέχρι τώρα να είχες θετικό τεστ! Εγώ δεν ειχα καν κύκλο, συνήθως έπαιρνα πριμολουτ για να αδιαθετησω ή αν ερχόταν από μόνη της η περίοδος ηταν στις 45 μέρες+. Με λυγαριά κατάφερα κ το ρύθμισα για κάποιο διάστημα κ φυσικά όταν τη σταματούσα πάλι τα ίδια. Ένα μήνα πήρα ινοφερτ κ έμεινα έγκυος. Φυσικά με τεστ ωορρηξίας, το οποίο έδειξε θετικό την 20η μέρα του κύκλου. Ο,τι να ναι! 6 μηνες πριν από αυτό ειχα κ μια βιοχημική. Δηλαδή σε ένα χρόνο δύο φορές έγκυος, δεν το λες κ άσχημα. Οι πολυκυστικες δεν αποκλείουν την εγκυμοσύνη, απλά είναι αρκετα πιο δύσκολο. Μην απελπιζεστε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι! και εγώ πολυκυστικές έχω, με κύκλο γύρω στις 45 μέρες και αν. κάποιους μήνες δεν μου ερχόταν καν. ο γιατρός μου μού έδωσε duphaston για πρόκληση της περιόδου και μου είπε να χάσω κάποια κιλά. ξεκινήσαμε με τον άντρα μου να προσπαθούμε για μωράκι και τους τρεις πρώτους μήνες τίποτα. τους δύο πρώτους με είχε φάει το άγχος, έπαιρνα συνέχεια τεστ. μετά ηρέμησα και στον τέταρτο έγινε το θαύμα. Τώρα είμαι στον 8ο μήνα και το περιμένουμε πως και πως. Συμβουλή μου; να είσαι όσο πιο ήρεμη γίνεται και όχι άγχος. το ξέρω, είναι δύσκολο αλλά θα σε βοηθήσει πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δυστυχως ακομα δεν εχω δει θετικο τεστ... Απετυχε κ η πρωτη εξωσωματικη..καποτε προσπαθουσα κι εγω με inofert κτλ χωρις αγχος..ομως περναει ο καιρος..παω στα τρία χρονια κ αναρωτιεμαι ποτε θα ερθει αυτη η ευλογημενη μερα..... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ginaki19 είπε:

Κοριτσια δυστυχως ακομα δεν εχω δει θετικο τεστ... Απετυχε κ η πρωτη εξωσωματικη..καποτε προσπαθουσα κι εγω με inofert κτλ χωρις αγχος..ομως περναει ο καιρος..παω στα τρία χρονια κ αναρωτιεμαι ποτε θα ερθει αυτη η ευλογημενη μερα..... 

 

Εχεις κάνει αλλαγες τρόπου ζωής: χαμηλό σωματικό βάρος και τακτική άσκηση; Νομίζω όλες οι ιατρικες στατιστικές λένε ότι είναι τα 2 πιο κρίσιμα για να επανέλθει η ωορρηξία, όσο απλά και αν ακούγονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...