Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο Επιμένων Νικά! (εγκυμοσύνη, μετά από ενδομητρίωση)


Recommended Posts

Καλησπέρα, ειχα παρά πολύ καιρο να ξαναμπώ στο φόρουμ κάποιες κοπελες με γνώριζουν μέσα από το φόρουμ τώρα πριν λίγες μέρες άρχισα να ξαναγράφω και αυτή τη φορά μετα απο τόση ταλαιπωρία τόσο χρόνων και με πολύ πόνο επιτέλους εφτασε ή στιγμή να έχω ευχάριστα νέα μπήκα στη διαδικασία να ανοίξω το θέμα επειδή όλα αυτά τα χρόνια έκανα πολλές προσπάθειες χωρίς αποτέλεσμα αλλά ποτέ δεν το έβαζα κάτω "ετρωγα" χαστούκια κ εκεί εγώ στο αγώνα μέχρι να τα καταφέρω και θέλω να σας πω πότε να μην το βάλετε κάτω πότε να μην τα παρατήσετε όσο αγωνιζόμαστε κοντεύουμε να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα της επιτυχίας θέλω να δώσω κουράγιο στα κορίτσια που προσπαθείτε μην απογοητευεστ Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ!

Μην παρεξηγησετ το μνμ μου δεν θελω να το " παίξω έξυπνη" απλά θέλω να σας μεταδώσω την αισιοδοξία μου επειδή πέτυχα δεν είναι αξιωμα δικό μου αλλά Ο Θεός με αξιωσε να νιώσω την ευτυχία που βιώνω με δύο πλασματάκια στην κοιλίτσα μου είμαι το ίδιο ταπεινή δεν θα αλλαξω πότε τη συμπεριφορά μου όπως έχω διαπιστώσει από κάποια άτομα στο περιβάλλον μου.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγχαρητηρια!!!!!!!!

Μεσα απ την καρδια μου σου ευχομαι απο δω κ περα βα εισαι ευτυχισμενη με την οικογενεια σου!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λιν ποσες προσπαθειες εχεις κανει? Κ τελικα πως βρηκες την λυση?? Αν θες απαντας εννοειτε!

 

Φύσικα και θα πω γιατί να κρύψω για αυτο το λόγο ανοιξα κ το θέμα έχω κάνει πάρα πολλές προσπάθειες έχω χάσει τον αριθμό πάνω από 10

Τ λύση την βρήκα κανοντας μια εξέταση αίματος ca125

όπου έδειξε ενδομητριωση έκανα λαπαροσκόπηση κ μετα προχωρ σε προσπάθεια η οποία πέτυχε

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φύσικα και θα πω γιατί να κρύψω για αυτο το λόγο ανοιξα κ το θέμα έχω κάνει πάρα πολλές προσπάθειες έχω χάσει τον αριθμό πάνω από 10

Τ λύση την βρήκα κανοντας μια εξέταση αίματος ca125

όπου έδειξε ενδομητριωση έκανα λαπαροσκόπηση κ μετα προχωρ σε προσπάθεια η οποία πέτυχε

 

Καλα κ τοσα χρονια δεν σου ειχαν βρει κατι τοσο απλο?? Αλλαξες γιατρο να φανταστω??

Link to comment
Share on other sites

Καλα κ τοσα χρονια δεν σου ειχαν βρει κατι τοσο απλο?? Αλλαξες γιατρο να φανταστω??

 

Ναι άλλαξα γιατρό κ βρήκα τη σωτηρία μου έλα ντε τόσες εξετασεις είχα κάνει αυτή μια τόσο απλή όχι αλλά ευτυχώς βρέθηκε η αιτία

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλαξα γιατρό κ βρήκα τη σωτηρία μου έλα ντε τόσες εξετασεις είχα κάνει αυτή μια τόσο απλή όχι αλλά ευτυχώς βρέθηκε η αιτία

 

Φοβερο ομως κ αυτο τελικα ειναι μερικοι γιατροι που μας κανουν πειραματοζωα κ δεν βλεπουν το προφανες. Στον παντο πετυχες τελικα? Μια χαρα μας δινεις ελπιδα οντως ο επιμενων νικα κ σιγουρα αυτος που επιμενει χαιρετε κ την νικη του πιο ουσιαστικα με το καλο να ερθουν τα μωρακια να τα προσεχεις κ πολυ ξεκουραση..

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο ομως κ αυτο τελικα ειναι μερικοι γιατροι που μας κανουν πειραματοζωα κ δεν βλεπουν το προφανες. Στον παντο πετυχες τελικα? Μια χαρα μας δινεις ελπιδα οντως ο επιμενων νικα κ σιγουρα αυτος που επιμενει χαιρετε κ την νικη του πιο ουσιαστικα με το καλο να ερθουν τα μωρακια να τα προσεχεις κ πολυ ξεκουραση..

 

Ναι στον Παντο πέτυχα σε εκείνον με την 4η φορά πέτυχα. Εύχομαι ολόψυχα να έρθει η ευτυχία σε όλες.

Ευχαριστώ

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλαξα γιατρό κ βρήκα τη σωτηρία μου έλα ντε τόσες εξετασεις είχα κάνει αυτή μια τόσο απλή όχι αλλά ευτυχώς βρέθηκε η αιτία

 

Καλησπερα σας..τυχαια διαβασα το θεμα αυτο και θα ηθελα να ρωτησω κατι που δν αφορα εμενα αλλα ενα πολυ κοντινο μου ατομο. Την θεια μου με τν οποια ειμαστε πολυ δεμενες λογο ηλικιας. Ειναι παντρεμενη 10 χρονια. Τα πρωτα 5 δν εκαναν εντατικες προσπαθειες γ παιδι απλα ειχαν ελευθ.σχεσεις. αλλα επειδη δεν εμενε εγκιος τοσο καιρο αποφασισαν να δουν εναν γιατρο για να ξεκινισουν τις διαδικαδιες για εξωσωματικη. Το θεμα ειναι οτι εδω και 5 χρονια που ξεκινισαν τισ διαδικασιες δεν εχουν κανει ακομα ουτε μια και τους εχουν φυγει παρα πολλα λεφτα. Ο γιατρος της λεει συνεχεια οτι και καλα εχει καποια γυναικολογικα προβληματα και την εχει συνεχεια με χαπια. Και αυτο γινετε εδω και 5 χρονια.. Εγω πιστυω οτι ο γιατρος την κοροιδευει κανονικα. Ειναι δυνατον 5 χρονια να μην εχει ξεπερασει τα γυναικολογικα της προβληματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιν συγχαρητήρια με το καλό να τα παρεις στην αγκαλιά σου!!

Και εμένα μου κάνει εντύπωση που κανεις δε σου πρότεινε λαπαροσκόπηση!!

Και εγω οταν έκανα πέρσι βρέθηκε ενδομητρίωση, τωρα περιμένω να γεννήσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας..τυχαια διαβασα το θεμα αυτο και θα ηθελα να ρωτησω κατι που δν αφορα εμενα αλλα ενα πολυ κοντινο μου ατομο. Την θεια μου με τν οποια ειμαστε πολυ δεμενες λογο ηλικιας. Ειναι παντρεμενη 10 χρονια. Τα πρωτα 5 δν εκαναν εντατικες προσπαθειες γ παιδι απλα ειχαν ελευθ.σχεσεις. αλλα επειδη δεν εμενε εγκιος τοσο καιρο αποφασισαν να δουν εναν γιατρο για να ξεκινισουν τις διαδικαδιες για εξωσωματικη. Το θεμα ειναι οτι εδω και 5 χρονια που ξεκινισαν τισ διαδικασιες δεν εχουν κανει ακομα ουτε μια και τους εχουν φυγει παρα πολλα λεφτα. Ο γιατρος της λεει συνεχεια οτι και καλα εχει καποια γυναικολογικα προβληματα και την εχει συνεχεια με χαπια. Και αυτο γινετε εδω και 5 χρονια.. Εγω πιστυω οτι ο γιατρος την κοροιδευει κανονικα. Ειναι δυνατον 5 χρονια να μην εχει ξεπερασει τα γυναικολογικα της προβληματα?

 

Τι προβληματα σου εχουν πει οτι εχει? Ειναι οντως λιγο περιεργο να μην μπορεις να κανεις εξωσωματικη εκτος αν υπαρχει σοβαρο προβλημα στην μητρα κ δεν μπορει να γινει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Λιν συγχαρητήρια με το καλό να τα παρεις στην αγκαλιά σου!!

Και εμένα μου κάνει εντύπωση που κανεις δε σου πρότεινε λαπαροσκόπηση!!

Και εγω οταν έκανα πέρσι βρέθηκε ενδομητρίωση, τωρα περιμένω να γεννήσω!

 

Ευχαριστω!

Με το καλό να γεννήσεις Καλή λευτεριά!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας..τυχαια διαβασα το θεμα αυτο και θα ηθελα να ρωτησω κατι που δν αφορα εμενα αλλα ενα πολυ κοντινο μου ατομο. Την θεια μου με τν οποια ειμαστε πολυ δεμενες λογο ηλικιας. Ειναι παντρεμενη 10 χρονια. Τα πρωτα 5 δν εκαναν εντατικες προσπαθειες γ παιδι απλα ειχαν ελευθ.σχεσεις. αλλα επειδη δεν εμενε εγκιος τοσο καιρο αποφασισαν να δουν εναν γιατρο για να ξεκινισουν τις διαδικαδιες για εξωσωματικη. Το θεμα ειναι οτι εδω και 5 χρονια που ξεκινισαν τισ διαδικασιες δεν εχουν κανει ακομα ουτε μια και τους εχουν φυγει παρα πολλα λεφτα. Ο γιατρος της λεει συνεχεια οτι και καλα εχει καποια γυναικολογικα προβληματα και την εχει συνεχεια με χαπια. Και αυτο γινετε εδω και 5 χρονια.. Εγω πιστυω οτι ο γιατρος την κοροιδευει κανονικα. Ειναι δυνατον 5 χρονια να μην εχει ξεπερασει τα γυναικολογικα της προβληματα?

 

Κατα τη γνωμη μου θα έλεγα να αλλάξει γιατρο να πάρει και μια δεύτερη γνώμη επειδή την έχω πατήσει καλύτερα είναι όταν δεν βλέπουμε αποτελέσματα να ζητάμε και άλλες γνώμες από γιατρούς μέχρι να βρεθεί ο κατάλληλος να βρει λύση στην αιτία όσο για τα χρήματα όντως όταν μπαίνεις στη διαδικασία ψαξίματος κ προσπάθειες φεύγουν πολλές χρήματα.

Μηπως η θεία σου κάνει πέρνει χάπια για θεραπεία κάποιας κύστης ή διαταραχές περιοδου; έχει κάνει κάποιο χειρουργείο; αν πάρει την απόφαση για εξωσωματικη θα συνιστούσα το γενεσις με τον Παντο αυτός ο γιατρός με έσωσε από τον πονο κ την δυστυχία που βιωνα τόσα χρόνια. Της έχουν πει τι μπορεί να φταίει;

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λιν συγχαρητήρια με το καλό να τα παρεις στην αγκαλιά σου!Ηθελα να ρωτησω πως επηρεαζε η ενδομητριωση την επιτευξη κυησης..δεν γινοταν καν η εμφυτευση?ειχες καποια κυστη τελικα?τι ακριβως ειχες που δεν μπορουσαν να δουν οι αλλοι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιν συγχαρητήρια με το καλό να τα παρεις στην αγκαλιά σου!Ηθελα να ρωτησω πως επηρεαζε η ενδομητριωση την επιτευξη κυησης..δεν γινοταν καν η εμφυτευση?ειχες καποια κυστη τελικα?τι ακριβως ειχες που δεν μπορουσαν να δουν οι αλλοι?

 

Μέσα στο χρονικο των προσπαθειών έτυχαν 3 κυησης αλλά δυστυχώς δεν προχωρούσαν κ ηταν πολυ περίεργο επειδή πάντα τα εμβρυα έφταναν στο στάδιο των βλαστοκυστων έκανα εξετάσεις όσες μ έλεγαν πιθανόν μήπως υπάρχει κάτι αλλά ήταν φυσιολογικές κ αυτό ήταν ότι χειρότερο να μην μπορείς να βρεις την αιτία στους υπερηχους που έκανα ένα γιατρός μου είχε πει για μια μικρη κύστη στην οποία δεν δώσαμε σημασία γιατί όταν ρώτησα είναι εμπόδιο σύλληψης μου είπε όχι και έτσι το αφήσανε μέχρι που μεγαλωνε την οποία κάνεις δεν μου ειπε κάτι ότι μπορεί να είναι αιτία προβλήματος αλλάζοντας γιατρο κ βλέποντας ότι υπάρχει κύστη με έστειλε για την εξέταση αίματος ca125 όπου έδειξε αυξημένο δείκτη ενδομητριωσης κ μετα απο λίγο καιρό κανω το χειρουργείο λαπαροσκοπηση κ αφαιρέθηκε μετά για 3 μήνες μετά το χειρουργείο σε συγκεκριμενω κύκλο έβαλα μια ένεση η οποία μου είπε ο γιατρός ότι βοηθάει την περιοχή να μην εμφανιστεί και έτσι για 3 μήνες δεν είχα περίοδο μετά όταν αδιαθετησα τον 4 μήνα ξεκινήσαμε την προσπαθεια η οποία μου πρόσφερε την απόλυτη ευτυχία μέσα στην κοιλίτσα μ δύο ζωουλες που της περιμένω με μεγάλη λαχτάρα

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειχα παρά πολύ καιρο να ξαναμπώ στο φόρουμ κάποιες κοπελες με γνώριζουν μέσα από το φόρουμ τώρα πριν λίγες μέρες άρχισα να ξαναγράφω και αυτή τη φορά μετα απο τόση ταλαιπωρία τόσο χρόνων και με πολύ πόνο επιτέλους εφτασε ή στιγμή να έχω ευχάριστα νέα μπήκα στη διαδικασία να ανοίξω το θέμα επειδή όλα αυτά τα χρόνια έκανα πολλές προσπάθειες χωρίς αποτέλεσμα αλλά ποτέ δεν το έβαζα κάτω "ετρωγα" χαστούκια κ εκεί εγώ στο αγώνα μέχρι να τα καταφέρω και θέλω να σας πω πότε να μην το βάλετε κάτω πότε να μην τα παρατήσετε όσο αγωνιζόμαστε κοντεύουμε να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα της επιτυχίας θέλω να δώσω κουράγιο στα κορίτσια που προσπαθείτε μην απογοητευεστ Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ!

Μην παρεξηγησετ το μνμ μου δεν θελω να το " παίξω έξυπνη" απλά θέλω να σας μεταδώσω την αισιοδοξία μου επειδή πέτυχα δεν είναι αξιωμα δικό μου αλλά Ο Θεός με αξιωσε να νιώσω την ευτυχία που βιώνω με δύο πλασματάκια στην κοιλίτσα μου είμαι το ίδιο ταπεινή δεν θα αλλαξω πότε τη συμπεριφορά μου όπως έχω διαπιστώσει από κάποια άτομα στο περιβάλλον μου.

 

ΛΙΝ, συγχαρητήρια!!! Σε θυμάμαι από τότε που πρώτο γράφτηκα στο φόρουμ! Χάρηκα πάρα πολύ για σένα, ειλικρινά! Κι εγώ διδυμα περιμένω! Το μήνυμα σου ειναι υπέροχο γιατί δίνεις κουράγιο κι ελπίδα σε πολλές γυναίκες! Διάβασα και τα υπόλοιπα posts σου εδώ. Πολύ κρίμα που σε ταλαιπώρησαν τόσο ενώ η αιτία ήταν η ενδομητριωση. Είχα κι εγώ και την εχω χειρουργήσει λαπαροσκοπικά δυο φορές. Θεωρώ πως ήταν κάτι που επρεπε να το καταλάβουν και να του δώσουν τη δέουσα σημασία οι γιατροί από πολύ νωρίς ειδικά εφόςον υπήρξε κύστη στην ωοθήκη! Τέλος καλό, όλα καλά όμως! Σε ποιά εβδομάδα είσαι; Σου ευχομαι να πάνε όλα τελεια και να εχεις γερά τα αγγελούδια σου στην αγκαλιά σου!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Λιν συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου. Πολυ αισιοδοξο το μηνυμα για τις κοπελες που προσπαθουν.

 

θα ηθελα να προσθεσω οτι ειναι κριμα να μην σου ειχαν διαγνωσει την ενδομητριωση, σημερα, που εχουμε ολα τα μεσα. Να κανεις τοσες εξωσωματικες χωρις να σου ειχαν κανει λαπαροσκοπηση.

 

Οταν πριν 8 χρονια ειχα επισκευτει το γιατρο μου-εξωσωματικο για πρωτη φορα λογω υπογονιμοτητας το πρωτο που μου ειπε , σε συνδυασμο με την ηλικια μου και τις υπολοιπες καλες εξετασεις τις δικες μου και του αντρα μου , λαπαροσκοπηση πριν κανουμε οτιδηποτε αλλο. Λαπαροσκοπηση ωστε να αποκλεισουμε την πιθανοτητα για ενδομητριωση και εαν δεν μεινω εγκυος φυσιολογικα μετα εξωσωματικη. Ειχα ομως και ενα ινομυωμα που επρεπε και αυτο να βγει παρολο που απο αλλους γιατρους ειχα ακουσει οτι δεν ηταν απαραιτητο. Σε φιλη μου που ηδη ειχε μια εξωσωματικη αλλου, δεν την προχωρουσε σε δευτερη εωσωματικη εαν δεν της εκανε προηγουμενως λαπαροσκοπηση . Μειωνονται οι πιθανοτητες επιτυχιας εαν υπαρχει προβλημα και δυστυχως δεν φαινονται ολα με τις συνηθισμενες εξετασεις. .

 

Επισης γνωστη μου πριν πολλα χρονια στην Αγγλια μετα απο 2 χρονια προσπαθειες για εγκυμοσυνη και μια αποβολη το επομενο βημα ηταν λαπαροσκοπηση , οχι εξωσωματικη. Μετα δινουν καποιο χρονο για φυσιολογικη συλληψη εαν δεν συντρεχουν αλλοι λογοι για εξωσωματικη , και τοτε προχωρουν σε εξωσωματικη.

 

Κριμα να ταλαιπωρουνται ετσι γυναικες και να μην εχουν ψακτει καλα απο τους γυναικολογους . Αυτη ειναι η αποψη μου, απο τα λιγα που ξερω.

 

Τελος καλα, ολα καλα για σενα Λιν . Με το καλο να δεχτεις τα μωρακια σου!!

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου θα έλεγα να αλλάξει γιατρο να πάρει και μια δεύτερη γνώμη επειδή την έχω πατήσει καλύτερα είναι όταν δεν βλέπουμε αποτελέσματα να ζητάμε και άλλες γνώμες από γιατρούς μέχρι να βρεθεί ο κατάλληλος να βρει λύση στην αιτία όσο για τα χρήματα όντως όταν μπαίνεις στη διαδικασία ψαξίματος κ προσπάθειες φεύγουν πολλές χρήματα.

Μηπως η θεία σου κάνει πέρνει χάπια για θεραπεία κάποιας κύστης ή διαταραχές περιοδου; έχει κάνει κάποιο χειρουργείο; αν πάρει την απόφαση για εξωσωματικη θα συνιστούσα το γενεσις με τον Παντο αυτός ο γιατρός με έσωσε από τον πονο κ την δυστυχία που βιωνα τόσα χρόνια. Της έχουν πει τι μπορεί να φταίει;

 

Φυσικα πρεπει να αλλαξει γιατρο αλλα πρωτα πρεπει να καταλαβει οτι την κοροιδευει. Δεν εχει παει καν σε κλινικι. Πριν 5 χρονια πηγε θεσσ σε αυτν τν γιατρο συστημενη για να δει γτ δν δν μπορουν να κανουν παιδι και απο τοτε ο γιατρος της λεει καθε 3 μηνο οτι εχει καποια γυναικολογικα προβληματα. Και καλα στην αρχη ειχε κυστη και την εδωσε χαπια αφου εφυγαν οι κυστες της ειπε οτι εχει κατι αλλο.. Και αυτο γινετε εδω κ 5 χρονια. Η θεια μ ειναι απο χωριο και ειναι λιγο αμορφωτη γιαυτο νομιζω οτι κατι δν παει καλα.. Δεν εχει κανει τπτ ουτε επεμβασγ η χειρουργειο τιποτα..εγω την ειπα να παει κατευθειαν σ κλινικι αλλα ο γιατρος την ειπε οτι αν ξεπερασει τα γυναικολογικα προβ δεν εχει νοημα να πει σε κλινικι. Δλδ τραγικα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

 

Λυν, συγχαρητήρια και σαΎ½ ευχαριστώ κι εγώ για το ωραίο σου αισιόδοξο μήνυμα.

 

Νομίζω όμως ότι πέρα από το συναισθηματικό κομμάτι αυτού που γράφεις, πρέπει να προβληματιστούμε για το ιατρικό. Και ίσως ακόμα περισσότερο για το δεύτερο. Δεν θεωρώ ότι οι ιατρικές παραλείψεις ή τα ιατρικά λάθη στην εξωσωματική γίνονται πάντα από πρόθεση. Για παράδειγμα, εσύ έκανες τη λαπαρασκόπηση μετά από αρκετές αποτυχίες παραΎ½ όλο που γιατρός σου ήταν ο ένας από τους 2-3 κορυφαίους γιατρούς στη χώρα μας.

 

Στην ιατρική και στην εξωσωματική υπάρχουν "σχολές" που υποστηρίζουν τη μία προσέγγιση σε ένα πρόβλημα υπογονιμότητας αντί μίας άλλης και ο ένας γιατρός μπορεί να ανήκει στη μία σχολή και ο άλλος στην άλλη. Γενικά όμως το θέμα της ενδομητρίωσης στην Ελλάδα, σε αντίθεση με πολλές χώρες στο εξωτερικό, δεν λαμβάνει την πρέπουσα σημασία ως παράγοντας αποτυχίας των εξωσωματικών. Και επειδή η γυναίκα με ενδομητρίωση δεν αποκλείεται να έχει και μία επιτυχημένη εγκυμοσύνη, μπορεί να κάνει δέκα εξωσωματικές, να πετύχει στην ενδέκατη και να πει ο γιατρός ότι ήταν τυχαίο που αποτύγχανε πριν ή ότι έφταιγε η ηλικία της. Ενώ στην πραγματικότητα έφταιγε η ενδομητρίωση.

 

Ας σημειώσουμε εδώ ότι η ενδομητρίωση δεν συνεπάγεται πάντα αυξημένο ca125 και αν δεν έχει δημιουργήσει ένα πολύ προφανές πρόβλημα όπως για παράδειγμα κύστη στις ωοθήκες, δεν φαίνεται υπερηχογραφικά.

 

Οι ασθενείς όμως δεν είμαστε (πάντα) γιατροί και "αντιπρόσωπος" μας στη θεραπεία είναι ο γιατρός μας. Εκείνος αποφασίζει. Κατ' επέκταση, για 'μενα, η επιτυχία εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ικανότητα του γιατρού, ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις όπου η ηλικία της γυναίκας δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να δικαιολογεί επαναλαμβανόμενες αποτυχίες.

 

Πολύ μπλα-μπλα, ε;;:D Καλή επιτυχία σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο χρονικο των προσπαθειών έτυχαν 3 κυησης αλλά δυστυχώς δεν προχωρούσαν κ ηταν πολυ περίεργο επειδή πάντα τα εμβρυα έφταναν στο στάδιο των βλαστοκυστων έκανα εξετάσεις όσες μ έλεγαν πιθανόν μήπως υπάρχει κάτι αλλά ήταν φυσιολογικές κ αυτό ήταν ότι χειρότερο να μην μπορείς να βρεις την αιτία στους υπερηχους που έκανα ένα γιατρός μου είχε πει για μια μικρη κύστη στην οποία δεν δώσαμε σημασία γιατί όταν ρώτησα είναι εμπόδιο σύλληψης μου είπε όχι και έτσι το αφήσανε μέχρι που μεγαλωνε την οποία κάνεις δεν μου ειπε κάτι ότι μπορεί να είναι αιτία προβλήματος αλλάζοντας γιατρο κ βλέποντας ότι υπάρχει κύστη με έστειλε για την εξέταση αίματος ca125 όπου έδειξε αυξημένο δείκτη ενδομητριωσης κ μετα απο λίγο καιρό κανω το χειρουργείο λαπαροσκοπηση κ αφαιρέθηκε μετά για 3 μήνες μετά το χειρουργείο σε συγκεκριμενω κύκλο έβαλα μια ένεση η οποία μου είπε ο γιατρός ότι βοηθάει την περιοχή να μην εμφανιστεί και έτσι για 3 μήνες δεν είχα περίοδο μετά όταν αδιαθετησα τον 4 μήνα ξεκινήσαμε την προσπαθεια η οποία μου πρόσφερε την απόλυτη ευτυχία μέσα στην κοιλίτσα μ δύο ζωουλες που της περιμένω με μεγάλη λαχτάρα[/quote

 

 

 

Με το καλο λινσε ευχαριστουμε μας δινεις κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και συγχαρητήρια Λίν για τα μωρακια σου με το καλό και με έναν πόνο. Εγώ πρόσφατα έχω μπει στο φορουμ προσπαθείς τώρα αρχίσαμε 4 μήνες και πραγματικά από εδώ μέσα έχω μάθει πολλά πράγματα και έχω πονηρευτει με τους ιατρους γιατί το ίδιο θέμα με εσένα είχε μια άλλη κοπέλα 4 χρόνια προσπαθειών και τίποτα και όταν άλλαξε ιατρό τις είπε κατευθείαν για c125 και τωρα αναμένει το πρώτο της παιδάκι 😀 .Εγώ από μόνη μου πήγα και την έκανα και βγήκε 7 θα μου πείτε είναι νωρίς για εμένα γιατί τώρα ξεκινήσαμε αλλά επειδή θέλω πολύ ένα παιδακι δεν θέλω να χάνω τον χρόνο μου .Είναι σημαντικό να λέμε εδώ τις εμπειρίες μας γιατί άμεσα ξυπνάει και άλλες κοπέλες που έχουν τα ίδια θέματα .

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα πρεπει να αλλαξει γιατρο αλλα πρωτα πρεπει να καταλαβει οτι την κοροιδευει. Δεν εχει παει καν σε κλινικι. Πριν 5 χρονια πηγε θεσσ σε αυτν τν γιατρο συστημενη για να δει γτ δν δν μπορουν να κανουν παιδι και απο τοτε ο γιατρος της λεει καθε 3 μηνο οτι εχει καποια γυναικολογικα προβληματα. Και καλα στην αρχη ειχε κυστη και την εδωσε χαπια αφου εφυγαν οι κυστες της ειπε οτι εχει κατι αλλο.. Και αυτο γινετε εδω κ 5 χρονια. Η θεια μ ειναι απο χωριο και ειναι λιγο αμορφωτη γιαυτο νομιζω οτι κατι δν παει καλα.. Δεν εχει κανει τπτ ουτε επεμβασγ η χειρουργειο τιποτα..εγω την ειπα να παει κατευθειαν σ κλινικι αλλα ο γιατρος την ειπε οτι αν ξεπερασει τα γυναικολογικα προβ δεν εχει νοημα να πει σε κλινικι. Δλδ τραγικα πραγματα

Τοσα χρονια κ της λέει ότι υπάρχουν γυναικολογικα προβληματα; δεν διορθώνονται με κάποια πιο άμεση διαδικασία παρα να την ταλαιπωρεί με φαρμακευτική αγωγή χωρίς κάποιο αποτέλεσμα ήταν μήπως υπάρχει εκμετάλλευσ κ γιαυτο δεν προχωράει καρακατω.

Ας πάρει μια γρήγορη απόφαση κ να πάρει και αλλη γνώμη αν συντρέχει κ είναι πάνω από 40 πρέπει να βιαστεί αμεσα γιατί περνούν τα χρόνια και είναι κρίμα και άδικο για την θεία σου εύχομαι γρήγορα να βρει άκρη και να προχωρήσει.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και συγχαρητήρια Λίν για τα μωρακια σου με το καλό και με έναν πόνο. Εγώ πρόσφατα έχω μπει στο φορουμ προσπαθείς τώρα αρχίσαμε 4 μήνες και πραγματικά από εδώ μέσα έχω μάθει πολλά πράγματα και έχω πονηρευτει με τους ιατρους γιατί το ίδιο θέμα με εσένα είχε μια άλλη κοπέλα 4 χρόνια προσπαθειών και τίποτα και όταν άλλαξε ιατρό τις είπε κατευθείαν για c125 και τωρα αναμένει το πρώτο της παιδάκι 😀 .Εγώ από μόνη μου πήγα και την έκανα και βγήκε 7 θα μου πείτε είναι νωρίς για εμένα γιατί τώρα ξεκινήσαμε αλλά επειδή θέλω πολύ ένα παιδακι δεν θέλω να χάνω τον χρόνο μου .Είναι σημαντικό να λέμε εδώ τις εμπειρίες μας γιατί άμεσα ξυπνάει και άλλες κοπέλες που έχουν τα ίδια θέματα .

 

Είναι πολύ νωρίς το χρονικό διάστημα των προσπαθειών γιαυτο μην αγχώνεσαι θα έρθει και στο εύχομαι σύντομα! Καλά έκανες και έκανες την εξέταση να σου φύγει κάθε υποψία για ενδομητριωση. Καλή συνέχεια σου εύχομαι

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΛΙΝ, συγχαρητήρια!!! Σε θυμάμαι από τότε που πρώτο γράφτηκα στο φόρουμ! Χάρηκα πάρα πολύ για σένα, ειλικρινά! Κι εγώ διδυμα περιμένω! Το μήνυμα σου ειναι υπέροχο γιατί δίνεις κουράγιο κι ελπίδα σε πολλές γυναίκες! Διάβασα και τα υπόλοιπα posts σου εδώ. Πολύ κρίμα που σε ταλαιπώρησαν τόσο ενώ η αιτία ήταν η ενδομητριωση. Είχα κι εγώ και την εχω χειρουργήσει λαπαροσκοπικά δυο φορές. Θεωρώ πως ήταν κάτι που επρεπε να το καταλάβουν και να του δώσουν τη δέουσα σημασία οι γιατροί από πολύ νωρίς ειδικά εφόςον υπήρξε κύστη στην ωοθήκη! Τέλος καλό, όλα καλά όμως! Σε ποιά εβδομάδα είσαι; Σου ευχομαι να πάνε όλα τελεια και να εχεις γερά τα αγγελούδια σου στην αγκαλιά σου!!!

Καλως τη διδυμομανουλα ευχαριστώ και ανταποδίδω της ευχές με το καλό τα μωράκια σου!!:πόσο εισαι;

Εγώ είμαι 25 εβδ και 6 ημερων

Είναι ανάλογα σε τ γιατρό θα πέσεις για να βρει λύση στο πρόβλημα γιαυτο όταν βλέπουμε ότι δεν υπάρχει η απαιτούμενη προσοχή στο πρόβλημα κάθε ζευγαριου καλύτερα να αναζούμε γιατρό.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...