Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολλές ερωτήσεις για επιτροπή ΕΟΠΥΥ-εξωσωματική


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα, είπα να επικαιροποιησω τις πληροφορίες και για άλλες κοπέλες που τυχόν ψάχνουν κι αυτές...

 

Πήρα τηλέφωνο εχθές Δευτέρα 4/2, στην επιτροπή του Πειραιά,

Μου είπαν να τους καλέσω από την επόμενη εβδομάδα (!!) που θα έχουν ανοίξει τα ραντεβού του Απριλίου (!!!):-( για να μου κλείσουν ημερομηνία...

Ρώτησα "γιατί τόσο αργά?" και μου είπε η κυρία ότι έχουν πολλά περιστατικά που τους στέλνει η επιτροπή του Αμαρουσίου νια τα δούνε εκείνοι, κι έτσι έχουν μείνει πίσω τα δικά τους ραντεβού...

 

Και τώρα τι κάνουμε??...

Περιμένουμε ..... για να ξανακαλέσουμε την επόμενη εβδομάδα... για να μας δώσουν ημερομηνία για ένα ραντεβού... κάποια στιγμή τον Απρίλιο...

 

Απογοήτευση πλήρης.... 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@athinais Καλημέρα! Έκλεισες ραντεβού τελικά; Εγώ μόλις πήρα στον Πειραιά και μου εδωσαν ημερομηνία για τον Απρίλιο, αλλά μου είπαν να πάω στο Μαρούσι. Απόρησα αλλά δεν ήταν ομιλητική η υπάλληλος, και είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι αν έχω ξεκουτιάνει και κατάλαβα λάθος, ή πήρα λάθος τηλέφωνο, ή δεν είπα σωστά το νησί που μένω(!!!!). Γι αυτό μπήκα εδώ να ρωτήσω μήπως έτυχε και σε άλλον, και είδα ότι σου είχαν πει πως δεν τους επαρκεί ο χρόνος. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

@athinais Καλημέρα! Έκλεισες ραντεβού τελικά; Εγώ μόλις πήρα στον Πειραιά και μου εδωσαν ημερομηνία για τον Απρίλιο, αλλά μου είπαν να πάω στο Μαρούσι. Απόρησα αλλά δεν ήταν ομιλητική η υπάλληλος, και είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι αν έχω ξεκουτιάνει και κατάλαβα λάθος, ή πήρα λάθος τηλέφωνο, ή δεν είπα σωστά το νησί που μένω(!!!!). Γι αυτό μπήκα εδώ να ρωτήσω μήπως έτυχε και σε άλλον, και είδα ότι σου είχαν πει πως δεν τους επαρκεί ο χρόνος. 

Καλησπέρα.περασα πρόσφατα επιτροπή στο Μαρούσι.τους στέλνουν  όλους απο πειραια προσωρινά στο Μαρούσι δεν ξέρω γιατί.αλλα αυτό είναι καλό γιατί στο Μαρούσι είναι πάρα πολύ καλοί!Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Καλησπέρα.περασα πρόσφατα επιτροπή στο Μαρούσι.τους στέλνουν  όλους απο πειραια προσωρινά στο Μαρούσι δεν ξέρω γιατί.αλλα αυτό είναι καλό γιατί στο Μαρούσι είναι πάρα πολύ καλοί!Καλή επιτυχία!

Έτσι μου είπαν και στο κέντρο της εξωσωματικής, ο Πειραιάς ή καθυστερεί τα ραντεβού ή τα στέλνει Μαρούσι. Αφού δεν με καθυστέρησαν, τυχερή είμαι. Με βολεύει και πιο πολύ το Μαρούσι έτσι κι αλλιώς. Ελπίζω στην επιτροπή να είναι όντως καλοί. Την προηγούμενη φορά στον Πειραιά μια ξινίλα ήταν όλοι τους και κάποιες κοπέλες τις ειρωνεύονταν απ' ό,τι άκουσα.

Καλή επιτυχία επίσης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!

Ναι κι εμενα στο Μαρουσι μου εκλεισαν για τελος Μαρτιου, το επεσημανα στην υπαλληλο δυο φορες κιολας οτι ανηκω στη δυτικη αττικη, αλλα μου ειπε οτι τωρα στο Μαρουσι θα πρεπει να παω...

 

Εχει ο Θεος... βρε κοριτσια φοβαμαι λιγο οσο πλησιαζουν οι μερες..

κανουν ερωτησεις? αγχωνομαι...

ας μας πει καμια παλιοτερη...

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, athinais είπε:

Καλησπερα!

Ναι κι εμενα στο Μαρουσι μου εκλεισαν για τελος Μαρτιου, το επεσημανα στην υπαλληλο δυο φορες κιολας οτι ανηκω στη δυτικη αττικη, αλλα μου ειπε οτι τωρα στο Μαρουσι θα πρεπει να παω...

 

Εχει ο Θεος... βρε κοριτσια φοβαμαι λιγο οσο πλησιαζουν οι μερες..

κανουν ερωτησεις? αγχωνομαι...

ας μας πει καμια παλιοτερη...

Μπορεί να σε ρωτήσουν κάτι σχετικά με τις εξετάσεις σου πόσο καιρό προσπαθείτε και τέτοια..Αλλά για πολύ λίγο..απλα τα χαρτια σου να ειναι ολα σωστα...τα κοιτάνε λεπτομερώς.

πιο πολύ είναι η αναμονή εκει περιμένοντας απέξω εγώ ήμουν εκεί 4.30 ώρες...Μην αγχώνεσαι είναι πολύ καλοί στο Μαρούσι και τη μέρα που πήγα εγώ μας πέρασαν όλες όσες ήμασταν εκεί.καλη επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Αμην!! Απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι!!

 

Να σε ρωτησω κατι ακομα...

Εισαστε στην περιπτωση που ειχατε προβλημα με το σπερμα?

Αν ναι, τι σας εγραψε ο ουρολογος στην γνωματευση?

Σε ρωτησαν κατι σχετικο στην επιτροπη?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, athinais είπε:

Αμην!! Απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι!!

 

Να σε ρωτησω κατι ακομα...

Εισαστε στην περιπτωση που ειχατε προβλημα με το σπερμα?

Αν ναι, τι σας εγραψε ο ουρολογος στην γνωματευση?

Σε ρωτησαν κατι σχετικο στην επιτροπη?

Εμείς είμαστε τέτοια περίπτωση, ο ουρολόγος έγραψε ότι έγινε τρίμηνη θεραπεία (ανέφερε και ουσίες) και ότι δεν παρουσιάστηκε βελτίωση. Δεν ασςχολήθηκαν με τη γνωμάτευση (πριν δύο χρόνια στον Πειραιά).

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, athinais είπε:

Αμην!! Απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι!!

 

Να σε ρωτησω κατι ακομα...

Εισαστε στην περιπτωση που ειχατε προβλημα με το σπερμα?

Αν ναι, τι σας εγραψε ο ουρολογος στην γνωματευση?

Σε ρωτησαν κατι σχετικο στην επιτροπη?

Όχι εμείς δεν είχαμε θέμα με σπέρμα..Αλλά αν πάτε για αυτό το πρόβλημα λογικά θα ρωτήσουν κάτι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους, 

 

είμαι καινούρια εδώ και προσπαθώ να ενημερωθώ / προετοιμαστώ για όλες τις διαδικασίες που θα ακολουθήσουν, με ελπίδα ενός θετικού αποτελέσματος. 

 

Μπορείτε να μου πείτε σε ποιον αριθμό καλείτε για την επιτροπή του Πειραιά ? Έχω καλέσει άπειρες φορές και δεν απαντάει ποτέ κανείς στον αριθμό που έχω στη διάθεση μου.. 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλά αποτελέσματα σε όλους μας :)  

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Το τηλεφωνο της επιτροπής του Πειραιά είναι 2104131280.

Μην παραξενευτεις, μπορεί, παρόλα αυτά, να σου κλείσουν ραντεβού στο Μαρούσι. Έτσι έγινε με εμένα, υπήρχε καποιο πρόβλημα με την επιτροπή του Πειραιά, (έτσι μου είπαν χωρίς πολλές-πολλες εξηγήσεις), και με έστειλαν στο Μαρούσι.  Περνάω σε μια εβδομάδα!

 

Καλή επιτυχία σε όλες μας!!

Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2019 at 2:12 AM, athinais said:

Καλησπέρα!

Το τηλεφωνο της επιτροπής του Πειραιά είναι 2104131280.

Μην παραξενευτεις, μπορεί, παρόλα αυτά, να σου κλείσουν ραντεβού στο Μαρούσι. Έτσι έγινε με εμένα, υπήρχε καποιο πρόβλημα με την επιτροπή του Πειραιά, (έτσι μου είπαν χωρίς πολλές-πολλες εξηγήσεις), και με έστειλαν στο Μαρούσι.  Περνάω σε μια εβδομάδα!

 

Καλή επιτυχία σε όλες μας!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ athinais. 

Ταλαιπωρήθηκα λίγο (από την αγωνία μου πήγα μέχρι και στο κτήριο που έχουν ως διεύθυνση στον Πειραιά και ήταν κλειστό..) αλλά τελικά ύστερα από αρκετά τηλέφωνα από τον έναν στον άλλο αριθμό κατάφερα και έκλεισα. Κι εμένα στο Μαρούσι με έστειλαν σε δυο εβδομάδες. 

Καλή επιτυχία!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να ρωτήσω με τη σειρά μου σε περίπτωση που γνωρίζει κάποια κοπέλα: Για να πάρεις άδεια να κάνεις εξωσωματική σε τροποποιημένο φυσικό κύκλο περνάς από επιτροπή ή όχι;;; Ο γιατρός του κέντρου λέει όχι, μία κοπέλα σε άλλη ομάδα μου είπε ότι πέρασε με βεβαίωση εργοδότη πως δεν εργάζεται εκείνες τις ημέρες (της ωοληψίας/εμβρυομεταφοράς λογικά) και βεβαίωση του γιατρού που θα την κάνει...
Έχω καταμπερδευτεί.....
 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

με μπερδεψες...

επιτροπη περνας για να παρεις τα φαρμακα της διεγερσης της εξωσωματικης, τις γονοδοτροπινες δηλαδη, δωρεαν μεσω του ΕΦΚΑ γιατι ειναι πανακριβες.

Αν κανεις φυσικο κυκλο μονο με διεγερση κλομιφαινης δεν χρειαζεται να περασεις επιτροπη, 3 ευρω κανει το κουτι...

 

Τωρα για την δικαιολογηση των αδειων ως αναρρωτικες, αρκει βεβαιωση του κεντρου που την υπογραφει ο γιατρος σου που λεει οτι εκανες ωοληψια/εμβρυομεταφορα και συνισταται τοσες μερες αναπαυσης.

Ελπιζω να βοηθησα,

καλη επιτυχια!!   σε καθε περιπτωση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
On 1/4/2019 at 1:08 ΠΜ, athinais είπε:

καλησπερα,

με μπερδεψες...

επιτροπη περνας για να παρεις τα φαρμακα της διεγερσης της εξωσωματικης, τις γονοδοτροπινες δηλαδη, δωρεαν μεσω του ΕΦΚΑ γιατι ειναι πανακριβες.

Αν κανεις φυσικο κυκλο μονο με διεγερση κλομιφαινης δεν χρειαζεται να περασεις επιτροπη, 3 ευρω κανει το κουτι...

 

Τωρα για την δικαιολογηση των αδειων ως αναρρωτικες, αρκει βεβαιωση του κεντρου που την υπογραφει ο γιατρος σου που λεει οτι εκανες ωοληψια/εμβρυομεταφορα και συνισταται τοσες μερες αναπαυσης.

Ελπιζω να βοηθησα,

καλη επιτυχια!!   σε καθε περιπτωση!

Τώρα που αποφασίστηκε μία ήπια διέγερση αλλά δεν έχουμε συνεννοηθεί με το γιατρό να περάσω από επιτροπή, τί γίνεται;;; 
Είναι πάνω απο 600 ευρώ η βάση των γοναδοτροπινών που θα χρειαστώ;;; Ξέρει καμία;;; Έχει κάνει αντίστοιχη διαδικασία;;;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι γνώστης κ με κίνδυνο να πω βλακεία, αφου η εγκριση ειναι προϋπόθεση για τη χαζη αποζημίωση του εοπυυ για καθε προσπαθεια, μηπως μπορεις να περασεις απλως για να παρεις την εγκριση χωρις να σου εγκρίνουν και φαρμακα; δηλαδη να σου εγκρίνουν απλα οτι συμφωνα με το ιστορικο των συζυγων δικαιολογειται εξωσωματικη για να μπορεις να παρεις κ την αποΗμιωση μετα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Χωρίς να είμαι γνώστης κ με κίνδυνο να πω βλακεία, αφου η εγκριση ειναι προϋπόθεση για τη χαζη αποζημίωση του εοπυυ για καθε προσπαθεια, μηπως μπορεις να περασεις απλως για να παρεις την εγκριση χωρις να σου εγκρίνουν και φαρμακα; δηλαδη να σου εγκρίνουν απλα οτι συμφωνα με το ιστορικο των συζυγων δικαιολογειται εξωσωματικη για να μπορεις να παρεις κ την αποΗμιωση μετα.

 
Δε νομίζω να γίνεται καν να περάσω επιτροπή χωρίς πλήρη φάκελο με εξετάσεις....
Σας ζητώ συγγνώμη αν έχουμε μπερδευτεί όλοι, απλώς δεν έχω ξαναμπει σε τέτοιες διαδικασίες ούτε το κάνω για λόγους υπογονιμότητας, να ακολουθήσω την πεπατημένη (επιτροπή-φάρμακα-μακρυ πρωτόκολλο κλπ). Κι έτσι πάω στα τυφλά..... Άλλος μου λέει δεν περνάς επιτροπή, άλλος μου λέει έπρεπε να περάσεις κι ας πάρεις τη μισή δόση φαρμάκων..... Και να μπω τώρα σε διαδικασίες επεμβατικών εξετάσεων, που αφενός δεν έχω ανάγκη κι αφετέρου θα κοστίσουν όσο τα φάρμακα, περιττό το βρίσκω.... Απλώς ρωτάω μην κάνω κάτι λάθος.....

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, konstantinaVE είπε:

 
Δε νομίζω να γίνεται καν να περάσω επιτροπή χωρίς πλήρη φάκελο με εξετάσεις....
Σας ζητώ συγγνώμη αν έχουμε μπερδευτεί όλοι, απλώς δεν έχω ξαναμπει σε τέτοιες διαδικασίες ούτε το κάνω για λόγους υπογονιμότητας, να ακολουθήσω την πεπατημένη (επιτροπή-φάρμακα-μακρυ πρωτόκολλο κλπ). Κι έτσι πάω στα τυφλά..... Άλλος μου λέει δεν περνάς επιτροπή, άλλος μου λέει έπρεπε να περάσεις κι ας πάρεις τη μισή δόση φαρμάκων..... Και να μπω τώρα σε διαδικασίες επεμβατικών εξετάσεων, που αφενός δεν έχω ανάγκη κι αφετέρου θα κοστίσουν όσο τα φάρμακα, περιττό το βρίσκω.... Απλώς ρωτάω μην κάνω κάτι λάθος.....

Γιατί δεν ρωτάς στο κέντρο που θα κανείς εξωσωματική; ρωτα ποιος ασχολειται με τα παραπεμπτικά των επιτροπών κ θα σε ενημερώσει. Η αποζημίωση του εοπυυ ειναι 375 ευρω, ηταν δλδ πριν δυο χρονια. Οι εξετασεις που απαιτούνται η αληθεια οτι σαν συνολο κοστίζουν, δεν ξέρω αν τα βάλεις όλα μαζί αν αξίζει για αυτο το ποσο που παιρνεις πισω. κι έχει κ αρκετο τρεξιμο ειναι η αληθεια. θα έλεγα πάντως να το ρωτήσεις απλώς για να ξέρεις τα δικαιωματα σου. 

Link to comment
Share on other sites

On 16 Ιουνίου 2019 at 5:03 ΠΜ, konstantinaVE είπε:

Τώρα που αποφασίστηκε μία ήπια διέγερση αλλά δεν έχουμε συνεννοηθεί με το γιατρό να περάσω από επιτροπή, τί γίνεται;;; 
Είναι πάνω απο 600 ευρώ η βάση των γοναδοτροπινών που θα χρειαστώ;;; Ξέρει καμία;;; Έχει κάνει αντίστοιχη διαδικασία;;;

Προφανώς ο γιατρος μιλάει για φυσικό τροποποιημένο κύκλο. Επομενως μιλάμε για 150 μονάδες για 6 μερες σίγουρα. Επομενως μια 900 πχ gonal εχει 300 ευρώ. Αυτο ειναι χοντρικά ενα κόστος. Τα υπόλοιπα πχ αγωνιστές, ανταγωνιστές μπορει να στα συνταγογραφήσει ο γιατρος σου.

 Αξίζει ομως  να κανεις ολες τις διαδικασίες και περάσεις κανονικά απο επιτροπή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...