Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολλές ερωτήσεις για επιτροπή ΕΟΠΥΥ-εξωσωματική


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες! Μετά από ψάξιμο ωρών μέσα στο φόρουμ έχω ακόμα κάποιες απορίες σχετικά με όσα απαιτούνται από την επιτροπή.

Όσοι περάσατε πρόσφατα βοηθήστε!!:-D:grin:

1. Διάβασα πως πολλές κοπέλες κόπηκαν επειδή πέρασαν από επιτροπή σε πόλη διαφορετική από έκεινη που αναφερόταν στο βιβλιάριο. Πώς θα καταλάβω σε ποια επιτροπή πρέπει να απευθυνθω; (Έχω βιβλιάριο δημοσίου)

2.Έχω τα δύο σπερμοδιαγράμματα. Ποιος ορίζει και με βάση ποιον κανόνα αν είναι παθολογικά; Να πάρω τη γνωμάτευση απο ουρολόγο ή να το ρισκάρω όπως μου είπαν από το κέντρο που είναι ο γιατρός μου;

3.Το υπερηχογράφημα εσω οργάνων το έκανα και ο γυναικολόγος του κέντρου επισύναψε και την άδεια από το κεσυ αλλά δεν αναφέρεται πουθενά αν είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ. Χρειάζεται;

4. Οι εξετάσεις αίματος έχουν σφραγίδα απο βιοπαθολόγο αλλά από την βιοιατρική που τις έκανα μου είπαν ότι δεν βάζουν σφραγίδα ότι είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ. Υπάρχει πρόβλημα;

5. Βιβλιάριο υγείας έχουμε και ασφαλιστική ικανότητα έχουμε. Δεν έχουμε όμως τα προηγούμενα βιβλιάρια. Κάποιος μου είπε να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση ότι τα έχουμε χάσει. Το έχει αντιμετωπίσει καμία σας;

6. Θα περάσω επιτροπή την 19η μέρα του κύκλου. Λέτε να προλάβω να έχω τα φάρμακα μέχρι την 21η μέρα; Τα δίνουν σύντομα από το φαρμακείο;

Ευχαριστώ πολύ!

tt1d6e78
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλους και όλες! Μετά από ψάξιμο ωρών μέσα στο φόρουμ έχω ακόμα κάποιες απορίες σχετικά με όσα απαιτούνται από την επιτροπή.

Όσοι περάσατε πρόσφατα βοηθήστε!!:-D:grin:

1. Διάβασα πως πολλές κοπέλες κόπηκαν επειδή πέρασαν από επιτροπή σε πόλη διαφορετική από έκεινη που αναφερόταν στο βιβλιάριο. Πώς θα καταλάβω σε ποια επιτροπή πρέπει να απευθυνθω; (Έχω βιβλιάριο δημοσίου)

2.Έχω τα δύο σπερμοδιαγράμματα. Ποιος ορίζει και με βάση ποιον κανόνα αν είναι παθολογικά; Να πάρω τη γνωμάτευση απο ουρολόγο ή να το ρισκάρω όπως μου είπαν από το κέντρο που είναι ο γιατρός μου;

3.Το υπερηχογράφημα εσω οργάνων το έκανα και ο γυναικολόγος του κέντρου επισύναψε και την άδεια από το κεσυ αλλά δεν αναφέρεται πουθενά αν είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ. Χρειάζεται;

4. Οι εξετάσεις αίματος έχουν σφραγίδα απο βιοπαθολόγο αλλά από την βιοιατρική που τις έκανα μου είπαν ότι δεν βάζουν σφραγίδα ότι είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ. Υπάρχει πρόβλημα;

5. Βιβλιάριο υγείας έχουμε και ασφαλιστική ικανότητα έχουμε. Δεν έχουμε όμως τα προηγούμενα βιβλιάρια. Κάποιος μου είπε να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση ότι τα έχουμε χάσει. Το έχει αντιμετωπίσει καμία σας;

6. Θα περάσω επιτροπή την 19η μέρα του κύκλου. Λέτε να προλάβω να έχω τα φάρμακα μέχρι την 21η μέρα; Τα δίνουν σύντομα από το φαρμακείο;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Καλη επιτυχία καλη μου. Μπορω να σου απαντήσω σε αυτά που γνωρίζω.

3. Η άδεια Κεσυ αρκεί . Εγω μονο με αυτη πήγα .

4. Το ίδιο έπαθα με την βιοανΑλυτικη . Η σφραγίδα αρκούσε πάντως.

6. Αν δεν σου αφήσουν εκκρεμότητες και παρεις έγκριση , τα παίρνεις άμεσα. Περνάς επιτροπη, πας αμέσως γιατρό να στα γράψει και επιστρέφεις στο φαρμακείο.

 

Όσον αφορά το5 όταν περνούσα επιτροπη, σε κάποιες κοπέλες άφηναν εκκρεμότητες όσον αφορά τα βιβλιάρια. Σου προτιμώ να παρεις Δευτέρα πρωί τηλεφώνο και να ρωτήσεις τι γίνεται με τα βιβλιάρια . Θα σε καθοδηγήσουν αν θέλει υπεύθυνη δήλωση ΄η κατι πιο επίσημο απο τον ασφαλιστικό σου φορέα .

 

Γενικα , ρώτησε στο τηλέφωνο οτι απορίες εχεις για να μην σου αφήσουν εκκρεμότητες ωστε να πας έτοιμη και να ξεκινήσεις αμέσως 🙂 Καλη επιτυχία και παλι

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εννοείται πως θα τηλεφωνήσω ξανά και θα ξαναπάω στο κέντρο να τα δούμε όλα τα χαρτιά τρεις μέρες πριν την επιτροπή. Τι στο καλό δε θα ξέρουν κι αυτοί; Από τα πιο γνωστά κέντρα είναι... Εσύ πέρασες ε; Ξεκίνησες τις ενέσεις; Την έγκριση στη δίνουν αμέσως;

tt1d6e78
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ζήτησαν μια υπεύθυνη δήλωση επικυρωμένη επειδη δεν ειχα να προσκομίσω βιβλιάρια για ενα πολυ συγκεκριμένο διάστημα μόνο παρόλο που τους εξήγησα πως τότε ημουν ανασφάλιστη και δεν είχα! Πετάχτηκα στο αστυνομικό Τμήμα και καθάρισα γρήγορα! Στη δήλωση έγραψα οτι δεν ημουν ασφαλισμένη σε δημόσιο φορέα από τότε εως τότε και ως εκ τούτου δεν μου χορηγήθηκαν φαρμακα για εξωσωματική από τον ΕΟΠΠΥ! Μπορείς λοιπόν να δηλώσεις ότι έχετε απωλέσει τα βιβλιάρια & ότι ειναι η πρώτη φορά που αιτείστε φάρμακα .

 

Το σπέρμα εχει πρόβλημα; Αν ναι τότε χρειάζεσαι γνωμάτευση απο ουρολόγο που να γράφει οτι (τάχα) εχει κανει θεραπεια ο σύζυγος αλλά δεν υπήρξε βελτίωση.

 

Καλή επιτυχία!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εννοείται πως θα τηλεφωνήσω ξανά και θα ξαναπάω στο κέντρο να τα δούμε όλα τα χαρτιά τρεις μέρες πριν την επιτροπή. Τι στο καλό δε θα ξέρουν κι αυτοί; Από τα πιο γνωστά κέντρα είναι... Εσύ πέρασες ε; Ξεκίνησες τις ενέσεις; Την έγκριση στη δίνουν αμέσως;

 

να πας στο κέντρο αλλα να παρεις και απευθείας στην επιτροπη αν σου αΦησουν ζητήματα : ΄οπως παραπάνω που σου είπαν να ρισκάρεις χωρις διάγνωση ανδρολόγου. Ή κατι παρόμοιο .

Στην επιτροπη θα σου πουν ακριβώς τι θέλουν .οπως και για τα βιβλιάρια . Στο κέντρο μπορει να στο αφήσουν με αμφιβολία .

 

Εχει αλλάξει καποια νομοθεσία μεσα στο καλοκαίρι και για αυτο σου λεω να παρεις κι εκεί . Ωστε να ξεμπερδέψεις αμέσως αν εισαι τελείως έτοιμη με χαρτιά .

 

Την έγκριση στην δίνουν αμέσως , εκτος αν σου ζητήσουν κατι. Πχ ενα χαρτί, την βεβαίωση για τα βιβλιάρια κτλ .. Αν συμβεί αυτο το αφήνουν εκκρεμότητα , και ξαναπάς όταν εισαι έτοιμη με οτι σου εχουν ζητήσει .

 

Το αυθεντικό χαρτί της έγκρισης το κρατάς , και βγαζεις φωτοτυπίες .

Φωτοτυπία δίνεις για να παρεις τα φάρμακα.

 

Επίσης να ξέρεις , βγάλε ολο σου το φάκελο φωτοτυπια (εξετάσεις κτλ , σπερμοδιαγραμματα μπλα μπλα ) γιατι κρατούν τα αυθεντικά . Μονο το βιβλιάριο με την έγκριση σου επιστρέφουν

 

 

...εγω όπου να ειναι ξεκιναω διέγερση !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. Αυτό το πρόβλημα με το βιβλιάριο το αντιμετώπισε η miss sunshine τον Μάιο που πέρασε επιτροπή εδώ στην αθηνα. Αν θέλεις στειλτεις μήνυμα να σου πει πως το έλυσε.

2. Να πάρεις γνωμάτευση απο ουρολόγο που να λέει οτι ο άντρας σου δεν ανταποκρίθηκε στην αγωγή που έλαβε.

3. Η σφραγίδα με την άδεια κεσυ τους νοιάζει.

4. Και εμένα απο βιοϊατρική ηταν δεν είχα κανένα πρόβλημα.

5. Δεν εχω ιδέα!

6. Την ίδια κιόλας μερα μπορείς να τα πάρεις τα φαρμακα, αν εχεις νωρίς ραντεβού με την επιτροπή και τελειώσεις νωρίς πας στον γιατρο σου σου τα συνταγογραφεί και ίσως να προλάβεις το φαρμακείο πριν κλείσει το μεσημερι.

Καλή επιτυχία και εύχομαι μια έγκριση με πολλές μονάδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ζήτησαν μια υπεύθυνη δήλωση επικυρωμένη επειδη δεν ειχα να προσκομίσω βιβλιάρια για ενα πολυ συγκεκριμένο διάστημα μόνο παρόλο που τους εξήγησα πως τότε ημουν ανασφάλιστη και δεν είχα! Πετάχτηκα στο αστυνομικό Τμήμα και καθάρισα γρήγορα! Στη δήλωση έγραψα οτι δεν ημουν ασφαλισμένη σε δημόσιο φορέα από τότε εως τότε και ως εκ τούτου δεν μου χορηγήθηκαν φαρμακα για εξωσωματική από τον ΕΟΠΠΥ! Μπορείς λοιπόν να δηλώσεις ότι έχετε απωλέσει τα βιβλιάρια & ότι ειναι η πρώτη φορά που αιτείστε φάρμακα .

 

Το σπέρμα εχει πρόβλημα; Αν ναι τότε χρειάζεσαι γνωμάτευση απο ουρολόγο που να γράφει οτι (τάχα) εχει κανει θεραπεια ο σύζυγος αλλά δεν υπήρξε βελτίωση.

 

Καλή επιτυχία!

 

Το σπέρμα έχει θεματάκια αλλά δεν είναι τραγικό. Ειδικά τώρα με τα προφερτιλ έπεσε ο κατακερματισμός κάτω από 20 και η κινητικότητα είναι κατά μέσο όρο γύρω στο 20%.

 

να πας στο κέντρο αλλα να παρεις και απευθείας στην επιτροπη αν σου αΦησουν ζητήματα : ΄οπως παραπάνω που σου είπαν να ρισκάρεις χωρις διάγνωση ανδρολόγου. Ή κατι παρόμοιο .

Στην επιτροπη θα σου πουν ακριβώς τι θέλουν .οπως και για τα βιβλιάρια . Στο κέντρο μπορει να στο αφήσουν με αμφιβολία .

 

Εχει αλλάξει καποια νομοθεσία μεσα στο καλοκαίρι και για αυτο σου λεω να παρεις κι εκεί . Ωστε να ξεμπερδέψεις αμέσως αν εισαι τελείως έτοιμη με χαρτιά .

 

Την έγκριση στην δίνουν αμέσως , εκτος αν σου ζητήσουν κατι. Πχ ενα χαρτί, την βεβαίωση για τα βιβλιάρια κτλ .. Αν συμβεί αυτο το αφήνουν εκκρεμότητα , και ξαναπάς όταν εισαι έτοιμη με οτι σου εχουν ζητήσει .

 

Το αυθεντικό χαρτί της έγκρισης το κρατάς , και βγαζεις φωτοτυπίες .

Φωτοτυπία δίνεις για να παρεις τα φάρμακα.

 

Επίσης να ξέρεις , βγάλε ολο σου το φάκελο φωτοτυπια (εξετάσεις κτλ , σπερμοδιαγραμματα μπλα μπλα ) γιατι κρατούν τα αυθεντικά . Μονο το βιβλιάριο με την έγκριση σου επιστρέφουν

 

 

...εγω όπου να ειναι ξεκιναω διέγερση !

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

 

1. Αυτό το πρόβλημα με το βιβλιάριο το αντιμετώπισε η miss sunshine τον Μάιο που πέρασε επιτροπή εδώ στην αθηνα. Αν θέλεις στειλτεις μήνυμα να σου πει πως το έλυσε.

2. Να πάρεις γνωμάτευση απο ουρολόγο που να λέει οτι ο άντρας σου δεν ανταποκρίθηκε στην αγωγή που έλαβε.

3. Η σφραγίδα με την άδεια κεσυ τους νοιάζει.

4. Και εμένα απο βιοϊατρική ηταν δεν είχα κανένα πρόβλημα.

5. Δεν εχω ιδέα!

6. Την ίδια κιόλας μερα μπορείς να τα πάρεις τα φαρμακα, αν εχεις νωρίς ραντεβού με την επιτροπή και τελειώσεις νωρίς πας στον γιατρο σου σου τα συνταγογραφεί και ίσως να προλάβεις το φαρμακείο πριν κλείσει το μεσημερι.

Καλή επιτυχία και εύχομαι μια έγκριση με πολλές μονάδες!!!

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ!

tt1d6e78
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες! Μετά από ψάξιμο ωρών μέσα στο φόρουμ έχω ακόμα κάποιες απορίες σχετικά με όσα απαιτούνται από την επιτροπή.

Όσοι περάσατε πρόσφατα βοηθήστε!!:-D:grin:

1. Διάβασα πως πολλές κοπέλες κόπηκαν επειδή πέρασαν από επιτροπή σε πόλη διαφορετική από έκεινη που αναφερόταν στο βιβλιάριο. Πώς θα καταλάβω σε ποια επιτροπή πρέπει να απευθυνθω; (Έχω βιβλιάριο δημοσίου)

2.Έχω τα δύο σπερμοδιαγράμματα. Ποιος ορίζει και με βάση ποιον κανόνα αν είναι παθολογικά; Να πάρω τη γνωμάτευση απο ουρολόγο ή να το ρισκάρω όπως μου είπαν από το κέντρο που είναι ο γιατρός μου;

3.Το υπερηχογράφημα εσω οργάνων το έκανα και ο γυναικολόγος του κέντρου επισύναψε και την άδεια από το κεσυ αλλά δεν αναφέρεται πουθενά αν είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ. Χρειάζεται;

4. Οι εξετάσεις αίματος έχουν σφραγίδα απο βιοπαθολόγο αλλά από την βιοιατρική που τις έκανα μου είπαν ότι δεν βάζουν σφραγίδα ότι είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ. Υπάρχει πρόβλημα;

5. Βιβλιάριο υγείας έχουμε και ασφαλιστική ικανότητα έχουμε. Δεν έχουμε όμως τα προηγούμενα βιβλιάρια. Κάποιος μου είπε να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση ότι τα έχουμε χάσει. Το έχει αντιμετωπίσει καμία σας;

6. Θα περάσω επιτροπή την 19η μέρα του κύκλου. Λέτε να προλάβω να έχω τα φάρμακα μέχρι την 21η μέρα; Τα δίνουν σύντομα από το φαρμακείο;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Μάρα καλησπέρα. Θα σου απαντήσω κι εγώ σε όσα γνωρίζω

 

1) Το βιβλιάριο σου πάνω γράφει λογικά διεύθυνση κατοικίας. Από εδώ θα δεις σε ποια επιτροπή πρέπει να απευθυνθείς αναλόγως την διεύθυνση αυτή. Αν μένεις αλλού τώρα, πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου με ένα αποδεικτικό κατοικίας (συμβόλαιο σπιτιού, λογαριασμό ΔΕΚΟ) και σου αλλάζουν την διεύθυνση στο βιβλιάριο.

2) εμάς τα σπερμοδιαγράμματα δεν ήταν παθολογικά και δεν πήρα καμία βεβαίωση γι αυτό. Εξάλλου ο γιατρός στο παραπεμπτικό γράφει την αιτία παραπομπής για εξωσωματική, αν αυτή η αιτία δεν περιλαμβάνει το σπέρμα δεν υπάρχει θέμα πιστεύω

3)όχι, μόνο σφραγίδα ΚΕΣΥ

4)τώρα εδώ τα κορίτσια σου είπαν άλλα, αλλά εγώ τον Ιούλιο που πέρασα επιτροπή βγήκε μια κοπέλα και όταν την ρωτήσαμε τι έγινε μας είπε ότι την στείλανε στο μικροβιολογικό για σφραγίδα. Και στο δικό μου μικροβιολογικό μου είπαν ότι δεν έχουν αλλά επέμεινα πολύ και την βρήκαν.. Έγραφε "ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΕΟΠΥΥ"

6) Από το φαρμακείο τα παίρνεις αυθημερόν εφόσον πας την έγκριση και την συνταγή από τον γιατρό σου

Καλή επιτυχία!!

nhZg.png
Link to comment
Share on other sites

Μάρα καλησπέρα. Θα σου απαντήσω κι εγώ σε όσα γνωρίζω

 

1) Το βιβλιάριο σου πάνω γράφει λογικά διεύθυνση κατοικίας. Από εδώ θα δεις σε ποια επιτροπή πρέπει να απευθυνθείς αναλόγως την διεύθυνση αυτή. Αν μένεις αλλού τώρα, πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου με ένα αποδεικτικό κατοικίας (συμβόλαιο σπιτιού, λογαριασμό ΔΕΚΟ) και σου αλλάζουν την διεύθυνση στο βιβλιάριο.

2) εμάς τα σπερμοδιαγράμματα δεν ήταν παθολογικά και δεν πήρα καμία βεβαίωση γι αυτό. Εξάλλου ο γιατρός στο παραπεμπτικό γράφει την αιτία παραπομπής για εξωσωματική, αν αυτή η αιτία δεν περιλαμβάνει το σπέρμα δεν υπάρχει θέμα πιστεύω

3)όχι, μόνο σφραγίδα ΚΕΣΥ

4)τώρα εδώ τα κορίτσια σου είπαν άλλα, αλλά εγώ τον Ιούλιο που πέρασα επιτροπή βγήκε μια κοπέλα και όταν την ρωτήσαμε τι έγινε μας είπε ότι την στείλανε στο μικροβιολογικό για σφραγίδα. Και στο δικό μου μικροβιολογικό μου είπαν ότι δεν έχουν αλλά επέμεινα πολύ και την βρήκαν.. Έγραφε "ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΕΟΠΥΥ"

6) Από το φαρμακείο τα παίρνεις αυθημερόν εφόσον πας την έγκριση και την συνταγή από τον γιατρό σου

Καλή επιτυχία!!

 

Σε ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις!

Νομιζω ότι το μόνο πρόβλημα που έμεινε είναι το θέμα με τα βιβλιάρια...

 

Πήρα το πρωι στην επιτροπη...μόνο που δε με έβρισε η τύπισσα που το σήκωσε...

Όταν τελειώσω θα κάτσω να γράψω έναν οδηγό για το πως μαζεύεις όλα τα δικαιολογητικά :P:p Μα τι ιστορία είναι αυτή!

tt1d6e78
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια, έχω μια απορία. Μετά την έγκριση της επιτροπής και τη συνταγογράφηση πάμε στο φαρμακείο του εοπυυ και παίρνουμε τα φάρμακα, σωστά; μπορούμε να πάμε στο φαρμακείο του εοππυ άλλης περιοχής από αυτή που γράφει η απόφαση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Σωστά. Αλλα δεν γνωρίζω αν μπορεις να πας στο φαρμακειο άλλης περιοχής. Την πρώτη φορά πάντως που πήγα να παραλάβω τα φάρμακα δεν μου τα έδωσαν καθώς έπρεπε να προσκομισω και β χοριακή (είχε παρέλθει ένας μήνας από την έγκριση της Επιτροπής). 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρσι αυθημερόν, πήγα πρωί πρωί στην επιτροπή του Πειραιά, όπου ανήκω ως κάτοικος νησιού, μετά πήγα στο Χαλάνδρι που ήταν το κέντρο εξωσωματικής για τη συνταγογράφηση, και μετά στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ στο Μαρούσι και τα πήρα αμέσως. Αλλά καλού κακού ρώτα στην περιοχή σου γιατί αυτοί όλοι λειτουργούν μυστήρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας. Θα ήθελα την βοήθεια όσων γνωρίζουν. Στην εξωσωματική αν δεν περάσεις από επιτροπή ώστε να πάρεις δωρεάν τα φάρμακα και θέλεις να πάρεις φάρμακα μόνο για μια προσπάθεια πόσο κοστίζουν; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

την Τρίτη περνάω επιτροπή ο φάκελος είναι έτοιμος και έχω μεγάλο άγχος. Μπορεί κάποια να με βοηθήσει στο το γίνεται μετά την έγκριση;;; Σ δίνουν απάντηση την ίδια στιγμή; Και μετά τι κανεις,;;;;;; 

Ευχαριστώ  πολύ 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Gogoula2017 said:

Καλησπέρα,

την Τρίτη περνάω επιτροπή ο φάκελος είναι έτοιμος και έχω μεγάλο άγχος. Μπορεί κάποια να με βοηθήσει στο το γίνεται μετά την έγκριση;;; Σ δίνουν απάντηση την ίδια στιγμή; Και μετά τι κανεις,;;;;;; 

Ευχαριστώ  πολύ 

 

Στην δίνουν εκείνη την στιγμή (στης Αθήνας τουλάχιστον). ΜΕ αυτό το χαρτί πας στον γιατρό σου, σου συνταγογραφεί τα φάρμακα και με αυτό πας στο Φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ (μαρούσι) και τα παίρνεις.

Εγω έχω άλλη ερώτηση.

Για να πάρεις τα φάρμακα την 2η φορά τι διαδικασία χρειάζεται? (μου έχει εγκρίνει 2 προσπάθειες η επιτροπή)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, katia_l είπε:

 

Στην δίνουν εκείνη την στιγμή (στης Αθήνας τουλάχιστον). ΜΕ αυτό το χαρτί πας στον γιατρό σου, σου συνταγογραφεί τα φάρμακα και με αυτό πας στο Φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ (μαρούσι) και τα παίρνεις.

Εγω έχω άλλη ερώτηση.

Για να πάρεις τα φάρμακα την 2η φορά τι διαδικασία χρειάζεται? (μου έχει εγκρίνει 2 προσπάθειες η επιτροπή)

Πας στον γιατρο σου, σου συνταγογραφεί για τις ίδιες μονάδες που εγκριθηκες την πρώτη φορα τα φαρμακα που θελει, κανεις μια β χοριακη που δείχνει οτι δεν εισαι εγκυος και πας κατ ευθείαν στο φαρμακείο εοππυ.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ! Δεν θελει εκθεση 1ης προσπαθειας απο το κεντρο ετσι? Θελω να την παρω κ αυτη να κανω αιτηση για τα χρηματα...

Επεξεργάστηκαν by katia_l
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , katia_l είπε:

Σ ευχαριστω πολυ! Δεν θελει εκθεση 1ης προσπαθειας απο το κεντρο ετσι? Θελω να την παρω κ αυτη να κανω αιτηση για τα χρηματα...

Λογικά χρειαζεται και η έκθεση, επειδη εγω το εκανα το 2016 τότε δεν ήθελαν έκθεση και το ξέχασα να στο γράψω , αλλά τωρα εχει αλλάξει και φυσικα η απόφαση της επιτροπής χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα .. έχω μια απορία.. όλες αυτές τις εξετάσεις που απαιτούνται, μπορεί να τις γράψει ο γυναικολόγος που θα κάνω την εξωσωματική η' πρέπει να πάω σε γυναικολόγο του ΕΟΠΥΥ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους ! Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει γιατί δεν δέχονται ραντεβού για την επιτροπή για εξωσωματική γονιμοποίηση ; Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων ! 

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2019 at 1:31 ΜΜ, galetogr86 είπε:

Καλησπέρα σε όλους ! Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει γιατί δεν δέχονται ραντεβού για την επιτροπή για εξωσωματική γονιμοποίηση ; Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων ! 

Καλησπέρα.τι εννοείς δεν δέχονται ραντεβού; θέλω κι εγώ να κλείσω αυτές τις μέρες Πειραιά..σε ποια περιοχή περνας; από όσα μου είπαν στο κέντρο κλείνεις κανονικά ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα, την Δευτέρα θα καλέσω κι εγώ να πάρω ραντεβού για την επιτροπή. 

Πείτε μου για πότε έκλεισαν σε εσάς??

Και κάτι άλλο για τις πιο παλιές που πέρασαν ηδη, υπάρχει περίπτωση να με πάνε πρώτα σε σπερματεγχυση και να μην μου δώσουν έγκριση για εξωσωματική? Κάπου το διάβαζα εδώ στο φόρουμ ότι έχει συμβεί...

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, athinais είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, την Δευτέρα θα καλέσω κι εγώ να πάρω ραντεβού για την επιτροπή. 

Πείτε μου για πότε έκλεισαν σε εσάς??

Και κάτι άλλο για τις πιο παλιές που πέρασαν ηδη, υπάρχει περίπτωση να με πάνε πρώτα σε σπερματεγχυση και να μην μου δώσουν έγκριση για εξωσωματική? Κάπου το διάβαζα εδώ στο φόρουμ ότι έχει συμβεί...

Καλησπέρα.εγω έκλεισα για 12/02 πηρα τηλ περίπου 1 μήνα πριν..Στο Μαρούσι περνάω.παρε ένα τηλ και δες ποτέ θα σε βάλουν.

Τώρα για το άλλο που ρωτάς δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι είναι ανάλογα με τις εξετάσεις που θα  τους δειξεις δηλαδή φαντάζομαι ότι μπορεί να κρίνουν ότι πριν την εξωσωματική μπορείς να κάνεις κάποια άλλη προσπάθεια.

Καλή μας επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Ο γιατρός μου που είναι Ελευσίνα μου είπε να πάρω τηλέφωνο στην επιτροπή του Πειραιά. Εμένα θα με βόλευε να πάω στο Μαρούσι...

Έχουν χωριστεί κάπως οι περιοχές? Ή κλείνω ραντεβού όπου θέλω??

Καλή επιτυχία να έχουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...