Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάρτυ: σπιτικά ή τυποποιημένα?


mama_3

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας, ανοίγω αυτό το θέμα γιατί με προβληματίζει κάτι... σε λίγες ημέρες θα κάνουν ένα πάρτυ στο σχολείο του μικρού μου γιου και ζήτησαν από τις μαμάδες να φτιάξει και η μία από κάτι για να πάει.. λόγω δουλειάς και 3 παιδιών δεν μου είναι εύκολο... οπότε έγραψα στη λίστα ότι θα πάω ατομικούς χυμούς για τα παιδάκια (είναι καμία 20αρια).. σαν κόστος θα βγει και παραπάνω από το να έφτιαχνα π.χ. τυροπιτάκια... μου είπε μία κολλητή μαμά ότι σχολιάστηκε λίγο κάπως.. δηλ. ότι όλες θα φτιάξουν τα σπιτικά και εγώ θα πάω το έτοιμο, κάποιες δεν δίνουν κιόλας τυποποιημένους χυμούς.. παρεπιπτόντως θα πάρω τους πιο επώνυμους όχι προσφορές ή no name...

χαλάστηκα λίγο.. θα έπρεπε λέτε να φτιάξω κάτι σπιτικό???

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ σε τέτοιου είδους πάρτυ, προτιμώ τα τυποποιημένα. Δεν εμπιστεύομαι να δώσω στα παιδιά "σπιτικά" εδέσματα, που δεν ξέρω ποιος τα έφτιαξε, με τι υλικά και υπό ποιες συνθήκες... Οπότε πήγαινε εσύ τους χυμούς που μια χαρά είναι και όποιος θέλει ας πιει. Άσε τις άλλες μαμάδες (αυτές που σχολίασαν) να συναγωνίζονται ποια θα φτιάξει το πιο "σπιτικό" έδεσμα με τα υλικά που έχουν για πέταμα στο σπίτι.

 

(για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι όποιος φτιάχνει κάτι σπιτικό και προσφέρει στο σχολείο, αυτό δεν είναι καλής ποιότητας απαραιτήτως. Αλλά συνήθως εκείνες που σχολιάζουν και που ο κόσμος τους όλος είναι να δειχθούν στις γειτόνισσες, είναι εκείνες που θα χρησιμοποιήσουν και ότι τους έχει μείνει... )

Link to comment
Share on other sites

mama_3, καλημέρα, νομίζω ότι θα έπρεπε να μπεις στη διαδικασία να φτιάξεις κάτι κι εσύ, όχι για κανέναν άλλο λόγο, απλώς και μόνο για να δείξεις στο παιδί σου που πάει νηπιαγωγείο και έχει το πάρτυ που αναφέρεις, ότι ασχολείσαι μαζί του και με τις "υποχρεώσεις" του.

ΟΜΩΣ....

πραγματικά με κάνει έξω φρενών αυτός ο τύπου "εσωτερικός ρατσισμός" μεταξύ γυναικών. Είσαι εργαζόμενη μαμά με 3 παιδιά! Δηλαδή έλεος! Λίγη επιείκεια! Η άλλη μπορεί να είναι άνεργη και να έχει όσο χρόνο θέλει να φτιάξει ό,τι θέλει, να έχει 1 παιδί, να δουλεύει λιγότερες ώρες από εσένα ή τέλος πάντων να είναι σούπερ ικανή και να μπορεί να κάνει τα πάντα, και μπράβο της! Δεν είμαστε όλες έτσι, τι να κάνουμε τώρα! Δεκτόν το ότι δε θέλουν να δώσουν τυποποιημένο χυμό στα παιδιά τους. Όσες διαφωνούν, ας μην αφήσουν τα παιδιά τους να πιούν! Γιατί ό,τι φτιάξουν αυτές, δηλαδή, θα τα τρώνε όλα τα παιδιά; μπορεί να κάνουν πράγματα που "δεν είναι στις γεύσεις" όλων των παιδιών! Κάτι που θα φτιάξει κάποια, μπορεί το δικό σου παιδί να μην το τρώει!

Τέλος πάντων, σου είπα τη γνώμη μου ότι θα έπρεπε να μπεις στη διαδικασία να κάνεις κάτι χειροποίητο (π.χ. τοστάκια με μαρούλι που είναι απλό και γρήγορο) (ενδεχομένως βάλε τα παιδιά να σε βοηθήσουν, θα το χαρούν), αλλά αν δεν έχεις το χρόνο, μη γεμίζεις τον εαυτό σου με τύψεις τις οποίες στις επιβάλλουν άλλες

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου mamma3!

 

Οχι δεν βρίσκω συγκεκριμένο λόγο που θα έπρεπε.

Κάποτε στο νήπιο και σε μας ακριβως αυτο το κονσεπτ έγινε.

Στην λίστα όμως είχε εκτός απο τα φαγητά και τα υπόλοιπα απαραίτητα , πιατάκια , ποτήρια , χυμούς , χαρτοπετσέτες κλπ.

 

Εγω δεν πρόλαβα κάτι τυποποιημένο , ουτε με έβαλαν στην λίστα και καθώς Θα μου ήταν αδύνατον με την δουλειά να αναλάβω κάτι σε φαγητό.Πήρα πίτσες για να μην είμαι με άδεια χέρια και συγνώμη αλλά τις φάγανε όλες.:mrgreen:

 

Καλό αποκριάτικο πάρτι να έχετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....

πραγματικά με κάνει έξω φρενών αυτός ο τύπου "εσωτερικός ρατσισμός" μεταξύ γυναικών. Είσαι εργαζόμενη μαμά με 3 παιδιά! Δηλαδή έλεος! Λίγη επιείκεια! Η άλλη μπορεί να είναι άνεργη και να έχει όσο χρόνο θέλει να φτιάξει ό,τι θέλει, να έχει 1 παιδί, να δουλεύει λιγότερες ώρες από εσένα ή τέλος πάντων να είναι σούπερ ικανή και να μπορεί να κάνει τα πάντα, και μπράβο της! Δεν είμαστε όλες έτσι, τι να κάνουμε τώρα! ...

 

συμφωνώ και επαυξάνω. υπάρχει μεγάλος ρατσισμός τελικά, ο οποίος κυρίως προέρχεται από τις ΜΗ εργαζόμενες μητέρες - Βασικά οι εργαζόμενες τρέχουν τόσο πολύ, που δεν προλαβαίνουν να "σχολιάσουν" τις μη εργαζόμενες...

 

Εγώ πάντως τυποποιημένα θα πήγαινα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.... ήδη αισθάνομαι καλύτερα γιατί ένιωθα λίγο άχρηστη.... έχετε δίκιο... τελικά βγάζουμε πολύ κακία μεταξύ μας.. ότι και να κάνεις νιώθεις ότι κάποιοι πάντα θα έχουν να πουν κάτι... θα συμφωνήσω και στο γεγονός ότι και εγώ π.χ. προτιμώ να φάει το παιδί μου κάτι τυποποιημένο (με τα βλαβερά που έχει) παρά από τα τυροπιτάκια της κας τάδε που ούτε ξέρω με τι καθαρά χέρια τα έχει φτιάξει και τι υλικά έχει βάλει.. τουλάχιστον τα τυποποιημένα ξέρω.. είναι χάλια τα υλικά :) όσο για το χρόνο αφήστε τα.. με 3 παιδιά (αγόρια) είναι ζήτημα πως τα προλαβαίνω όλα...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ την ιδέα των χυμών καταπληκτική, δεν την είχα σκεφτεί ποτέ ως τώρα αν και έχει ζητηθεί και από μένα από τον προηγούμενο σταθμό του γιου μου να πάω κάποια φαγώσιμα για πάρτυ.

 

Πάντα πήγαινα έτοιμα από φούρνο, όπως και όλες σχεδόν οι υπόλοιπες μαμάδες, όπως ήταν άλλωστε και το αναμενόμενο καθώς το τμήμα ήταν με παιδιά κάτω των 3 ετών, άρα παιδιά με εργαζόμενες μαμάδες στην πλειοψηφία τους.

 

Τα περισσότερα φαγώσιμα πάντα μένανε, σε τέτοια πάρτυ τα παιδιά δεν πολυκάθονται στον πωπό τους να φάνε :mrgreen::mrgreen::mrgreen:, αντιθέτως διψάνε συνέχεια και νομίζω ότι οι χυμοί είναι ό,τι πρέπει και θα γίνουν ανάρπαστοι.

 

Το ότι κάποια παιδιά δεν πίνουν τυποποιημένους χυμούς στο σπίτι τους δεν λέει κάτι, κι εγώ στον γιο μου δεν δίνω πατατάκια, γαριδάκια κ.λπ., θα σχολιάσω αρνητικά μια μαμά που π.χ. στον μπουφέ του πάρτυ της προσφέρει τέτοια σνακ αντι για καροτάκια και αγγουράκια?:shock::shock::shock:

 

Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

mama_3, καλημέρα, νομίζω ότι θα έπρεπε να μπεις στη διαδικασία να φτιάξεις κάτι κι εσύ, όχι για κανέναν άλλο λόγο, απλώς και μόνο για να δείξεις στο παιδί σου που πάει νηπιαγωγείο και έχει το πάρτυ που αναφέρεις, ότι ασχολείσαι μαζί του και με τις "υποχρεώσεις" του.

ΟΜΩΣ....

πραγματικά με κάνει έξω φρενών αυτός ο τύπου "εσωτερικός ρατσισμός" μεταξύ γυναικών. Είσαι εργαζόμενη μαμά με 3 παιδιά! Δηλαδή έλεος! Λίγη επιείκεια! Η άλλη μπορεί να είναι άνεργη και να έχει όσο χρόνο θέλει να φτιάξει ό,τι θέλει, να έχει 1 παιδί, να δουλεύει λιγότερες ώρες από εσένα ή τέλος πάντων να είναι σούπερ ικανή και να μπορεί να κάνει τα πάντα, και μπράβο της! Δεν είμαστε όλες έτσι, τι να κάνουμε τώρα! Δεκτόν το ότι δε θέλουν να δώσουν τυποποιημένο χυμό στα παιδιά τους. Όσες διαφωνούν, ας μην αφήσουν τα παιδιά τους να πιούν! Γιατί ό,τι φτιάξουν αυτές, δηλαδή, θα τα τρώνε όλα τα παιδιά; μπορεί να κάνουν πράγματα που "δεν είναι στις γεύσεις" όλων των παιδιών! Κάτι που θα φτιάξει κάποια, μπορεί το δικό σου παιδί να μην το τρώει!

Τέλος πάντων, σου είπα τη γνώμη μου ότι θα έπρεπε να μπεις στη διαδικασία να κάνεις κάτι χειροποίητο (π.χ. τοστάκια με μαρούλι που είναι απλό και γρήγορο) (ενδεχομένως βάλε τα παιδιά να σε βοηθήσουν, θα το χαρούν), αλλά αν δεν έχεις το χρόνο, μη γεμίζεις τον εαυτό σου με τύψεις τις οποίες στις επιβάλλουν άλλες

 

Μωρέ και εγώ γι' αυτό αισθάνθηκα άβολα.. γιατί όλες θα πάνε με τις πιατέλες και εγώ με τους χυμούς... δεν νομίζω βέβαια ότι το παιδί θα δώσει καμία φοβερή σημασία, μάλλον θα εστιάσει στο πάρτυ... το κακό είναι ότι υπάρχουν και άλλες εργαζόμενες μαμάδες που υποτίθεται θα φτιάξουν πράγματα... το συζήτησα ήδη με 2 από αυτές .. και στις 2 θα τα φτιάξουν οι γιαγιάδες που κρατάνε και τα παιδιά.. τι να πεις μετά?? τουλάχιστον εγώ είμαι ειλικρινής... δεν προλαβαίνω θα φέρω αυτό... το να λες ότι είμαι εργαζόμενη και παρόλα αυτά έφτιαξα τα τυροπιτάκια της γιαγιάς (που είναι όντως της γιαγιάς) εεε δεν μπορώ εκνευρίζομαι!!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή αν στο αποκριάτικο πάρτυ του σχολείου τα παιδιά δεν φάνε μια φορά σουπερ χειροποίητο σπιτικό φαγητό και φάνε πίτσα και χυμό, τι θα πάθουν; Για ποιο λόγο πρέπει να είναι οπωσδήποτε σπιτικά και χειροποίητα από τις ίδιες μάλιστα τις μαμάδες... Διαγωνισμό ταλέντου κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν στο αποκριάτικο πάρτυ του σχολείου τα παιδιά δεν φάνε μια φορά σουπερ χειροποίητο σπιτικό φαγητό και φάνε πίτσα και χυμό, τι θα πάθουν; Για ποιο λόγο πρέπει να είναι οπωσδήποτε σπιτικά και χειροποίητα από τις ίδιες μάλιστα τις μαμάδες... Διαγωνισμό ταλέντου κάνουν;

 

Δεν ξέρω τι γίνεται σε εσάς σε εμάς όμως το στόμα τους πάει ροδάνι.. ευτυχώς λίγων.. απλώς μου την σπάει να κάθονται να σε κοιτάνε στα χέρια τι θα πας... δυστυχώς υπάρχουν και αυτές!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Άφήστε που συνήθως οι γονείς και οι παππουδογιαγιάδες είναι εκείνοι που χλαπακιάζουν, ενώ τα παιδιά είναι απορροφημένα με το παιχνίδι και τον χορό...

 

Συμφωνώ!! άσε που τα παιδιά σε κάτι τέτοια το ετοιματζίδικο θα προτιμήσουν.. νομίζω το σπιτικό το έχουν βαρεθεί... πάρτυ θα είναι.. ας το ρίξουν και λίγο έξω... αν και νομίζω ότι μόνο οι δικοί μου οι χυμοί θα είναι το ετοιματζίδικο.. οι άλλες όλες κάτι σπιτικό θα πάνε... που έμπλεξα η γυναίκα!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται σε εσάς σε εμάς όμως το στόμα τους πάει ροδάνι.. ευτυχώς λίγων.. απλώς μου την σπάει να κάθονται να σε κοιτάνε στα χέρια τι θα πας... δυστυχώς υπάρχουν και αυτές!

 

Κάπως έτσι και σε εμάς.:D Με τη διαφορά ότι αδιαφορώ πλήρως για το τι λένε, τι νομίζουν, αν σχολιάζουν κτλ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ!! άσε που τα παιδιά σε κάτι τέτοια το ετοιματζίδικο θα προτιμήσουν.. νομίζω το σπιτικό το έχουν βαρεθεί... πάρτυ θα είναι.. ας το ρίξουν και λίγο έξω... αν και νομίζω ότι μόνο οι δικοί μου οι χυμοί θα είναι το ετοιματζίδικο.. οι άλλες όλες κάτι σπιτικό θα πάνε... που έμπλεξα η γυναίκα!!

 

Οι άλλες ας στίψουν πορτοκαλάδα...:)

Link to comment
Share on other sites

Μη δίνεις σημασία, πήγαινε τους τυποποιημένους χυμούς και θα είσαι μια χαρά.

 

Όποιος έχει παιδιά ξέρει ότι σε τέτοιες συγκεντρώσεις

α. αυτά που πεφτουν με τα μούτρα στο φαί είναι συνήθως τα παιδάκια που τα "τυποποιημένα" είναι τελείως απαγορευμένα στο σπίτι τους (αλλά σε βαθμό "κακουργήματος") οπότε βρίσκουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τον απαγορευμένο καρπό :cool:

β. τα παιδιά που δεν νιώθουν στερήσεις χορεύουν, τρέχουν, παίζουν και φυσικά... διψάνε :)

 

Ας κάνουν όσες μπορούν υγιεινά φαγητά, αλλά με τη δίψα τι γίνεται; Θα έχουν ηλεκτρικούς στίφτες πορτοκαλιών μαζί τους ή μόνο νερό;

 

Και εμείς υγιεινή διατροφή ακολουθούμε σπίτι αλλά βρε παιδιά, και το να φάνε/πιούνε καμια μπούρδιτσα που και που έξω, χαρά είναι για τα παιδιά, μη την στερούμε... Δεν έγινε κανείς εξαρτημένος από τη ζάχαρη που ήπιε μια φορά φάντα.

 

Επιπλέον, με τρία παιδιά, αφού έχεις και την οικονομική δυνατότητα και τον χρόνο να πας χυμούς, πάλι καλά να λένε. Λες και κάνουν διαγωνισμό της πιο νοικοκυράς μανούλας.

 

Όταν τελειώσουν οι χυμοί και τα παιδάκια θα θέλουν κι'αλλο ενώ τα πιτάκια με αλεύρι βρώμης θα είναι άθικτα, θα δεις ποιος θα γελάσει περισσότερο :twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Μη δίνεις σημασία, πήγαινε τους τυποποιημένους χυμούς και θα είσαι μια χαρά.

 

Όποιος έχει παιδιά ξέρει ότι σε τέτοιες συγκεντρώσεις

α. αυτά που πεφτουν με τα μούτρα στο φαί είναι συνήθως τα παιδάκια που τα "τυποποιημένα" είναι τελείως απαγορευμένα στο σπίτι τους (αλλά σε βαθμό "κακουργήματος") οπότε βρίσκουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τον απαγορευμένο καρπό :cool:

β. τα παιδιά που δεν νιώθουν στερήσεις χορεύουν, τρέχουν, παίζουν και φυσικά... διψάνε :)

 

Ας κάνουν όσες μπορούν υγιεινά φαγητά, αλλά με τη δίψα τι γίνεται; Θα έχουν ηλεκτρικούς στίφτες πορτοκαλιών μαζί τους ή μόνο νερό;

 

Και εμείς υγιεινή διατροφή ακολουθούμε σπίτι αλλά βρε παιδιά, και το να φάνε/πιούνε καμια μπούρδιτσα που και που έξω, χαρά είναι για τα παιδιά, μη την στερούμε... Δεν έγινε κανείς εξαρτημένος από τη ζάχαρη που ήπιε μια φορά φάντα.

 

Επιπλέον, με τρία παιδιά, αφού έχεις και την οικονομική δυνατότητα και τον χρόνο να πας χυμούς, πάλι καλά να λένε. Λες και κάνουν διαγωνισμό της πιο νοικοκυράς μανούλας.

 

Όταν τελειώσουν οι χυμοί και τα παιδάκια θα θέλουν κι'αλλο ενώ τα πιτάκια με αλεύρι βρώμης θα είναι άθικτα, θα δεις ποιος θα γελάσει περισσότερο :twisted::twisted::twisted:

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.. το όλο point ήταν (όπως μου μεταφέρθηκε) ότι και καλά όοοοολες θα δώσουν χρόνο να ασχοληθούν προσωπικά για το πάρτυ (όσες δεν δουλεύουν δηλ. κανα 2 που δουλεύουν και μίλησα μαζί τους θα τους τα φτιαξουν άλλοι) ενώ εγώ το "ξεπέταξα" θα πάρω το έτοιμο και άντε γεια... εγώ θα πάω τους χυμούληδες μου και μια χαρά.. απλώς ήθελα να δω και στα άλλα σχολεία τι παίζει σε τέτοια πάρτυ... κυριαρχεί το σπιτικό ή το έτοιμο???

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.. το όλο point ήταν (όπως μου μεταφέρθηκε) ότι και καλά όοοοολες θα δώσουν χρόνο να ασχοληθούν προσωπικά για το πάρτυ (όσες δεν δουλεύουν δηλ. κανα 2 που δουλεύουν και μίλησα μαζί τους θα τους τα φτιαξουν άλλοι) ενώ εγώ το "ξεπέταξα" θα πάρω το έτοιμο και άντε γεια... εγώ θα πάω τους χυμούληδες μου και μια χαρά.. απλώς ήθελα να δω και στα άλλα σχολεία τι παίζει σε τέτοια πάρτυ... κυριαρχεί το σπιτικό ή το έτοιμο???

 

Παρασύρθηκα...

 

Στο δημοτικό πάντως της περιοχής, οργανώνει ο σύλλογος τέτοιες εκδηλωσεις και μπορεί ο καθένας να συνεισφέρει είτε σε είδος είτε σε χρήματα. Τα τυποποιημένα πάνε σύννεφο, κάποιες μαμάδες κάνουν και σπιτικά, αλλά δεν υπάρχει κριτική.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις την άλλη εβδομαδα εχουμε παρτυ και κάθε μαμα δηλωνει τι θα παει.

Εννοείται υπαρχει μαμα που δηλωσε ότι θα φερει τους χυμους...το θεωρω κατινια τελειως να σχολιαστει αυτό.Καταρχας αυτές που τάχαμου δινουν μονο σπιτικα και φυσικα προιοντα δεν τις πιστευω όταν το διαφημιζουν ετσι.Χυμους τυποποιημένους ουτε κι εγω παιρνω στα παιδια μου αλλα αν τα κερασει καποιος ή σε ένα παρτυ όπως λες ή σε έναν παιδοτοπο θα τα αφήσω να πιουν.Να ελεγες ότι θα πας γαριδακια πχ οκ κι εμενα καπως θα μου καθοταν αλλα και παλι δε θα ελεγα τπτ.Εγω σε παρομοιες περιπτώσεις αν εχω χρονο και ορεξη κανω κατι σπιτικο.Τις προηγούμενες φορες σπιτικα ειχα παει.Ομως τωρα σκέφτομαι να αγορασω κατι γιατι πρωι πρωι να καθομαι να ψηνω δυσκολο μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και επαυξάνω. υπάρχει μεγάλος ρατσισμός τελικά, ο οποίος κυρίως προέρχεται από τις ΜΗ εργαζόμενες μητέρες - Βασικά οι εργαζόμενες τρέχουν τόσο πολύ, που δεν προλαβαίνουν να "σχολιάσουν" τις μη εργαζόμενες...

 

Εγώ πάντως τυποποιημένα θα πήγαινα.

 

Εδώ παντως μια χαρα φαινεται προλαβαίνεις να κατηγορεις τις μη εργαζόμενες.

Link to comment
Share on other sites

mama_3, όπως σου έγραψα και πριν: δεν έχεις να απολογηθείς σε κανέναν, και να μην φορτώνεσαι με τύψεις που σου επιβάλλουν άλλες (έχουμε ήδη αρκετές από μόνες μας....)

Αφού δεν έχεις το χρόνο να φτιάξεις κάτι, δε θα φτιάξεις, τέλος!

Δεν έχω ακόμη εμπειρία από τέτοια πάρτυ, καθώς είμαι φρεσκο-μαμά μόνο ενός παιδιού, αλλά νομίζω ότι αυτά τα πάρτυ γίνονται για να περνούν καλά τα μικρούλια, και όχι να ανταγωνίζονται οι μαμάδες. Οπότε, άσε αυτές που θέλουν να ανταγωνίζονται, να το κάνουν μεταξύ τους, εσύ βγάλε τον εαυτό σου έξω από αυτην την κατάσταση.

Καλή διασκέδαση στο πάρτυ, λοιπόν, και όταν γίνει μπες να μας πεις αν άφησαν κανένα χυμό τα μικρά στο τέλος!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

mama_3, όπως σου έγραψα και πριν: δεν έχεις να απολογηθείς σε κανέναν, και να μην φορτώνεσαι με τύψεις που σου επιβάλλουν άλλες (έχουμε ήδη αρκετές από μόνες μας....)

Αφού δεν έχεις το χρόνο να φτιάξεις κάτι, δε θα φτιάξεις, τέλος!

Δεν έχω ακόμη εμπειρία από τέτοια πάρτυ, καθώς είμαι φρεσκο-μαμά μόνο ενός παιδιού, αλλά νομίζω ότι αυτά τα πάρτυ γίνονται για να περνούν καλά τα μικρούλια, και όχι να ανταγωνίζονται οι μαμάδες. Οπότε, άσε αυτές που θέλουν να ανταγωνίζονται, να το κάνουν μεταξύ τους, εσύ βγάλε τον εαυτό σου έξω από αυτην την κατάσταση.

Καλή διασκέδαση στο πάρτυ, λοιπόν, και όταν γίνει μπες να μας πεις αν άφησαν κανένα χυμό τα μικρά στο τέλος!

:wink:

 

Σε ευχαριστώ πολύ!! ως νέα μαμά μόλις με το καλό μεγαλώσει το μικρούλι σου και έρθεις σε επαφή με άλλες μαμάδες έχει να δεις και να ακούσεις πολλά!! :)

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή εν τάχει θα σου δώσω μία εύκολη και "σπιτική" λύση - αντί χυμών, λίγο "κάλτ" που δεν είναι για πέταμα ούτε φτιάχνεται με λερωμένα χέρια, άρα δεν έχουν να φοβούνται οι άλλες μαμάδες τίποτα για τα βλαστάρια τους :mrgreen:

 

1 λίτρο σουρωμένος χυμός από λεμόνια που θα στύψεις, μισό κιλό ζάχαρη, ανακατεύεις, βάζεις σ'ενα μπουκάλι και ταταααα! έχεις φυσικό χυμό λεμονάδας! Αναλογία 1/3 από αυτό και 2/3 νερού σε ποτήρι και είναι η κλασσική καλτ αγνή λεμονάδα!

 

Η πας και παίρνεις ατομικούς χυμούς - δική σου επιλογή.

Δεν θα πάθουν τίποτα τα παιδιά, το μόνο σίγουρο!!

 

Για την κριτική δεν με νοιάζει, δεν θα την έκανα αλλά είναι κατινιά.

 

Ομως θα θίξω το θέμα του "σπιτικού". Δεν είναι σκοπός να δειχτεί καμιά μαμά όταν ασχολείται με το να κάνει κάτι πιο μαμαδίστικο για τα παιδάκια της τάξης. Αντιθέτως - κυρίως όσο αφορά πολυάσχολες μαμάδες, πιστέψτε με η προσπάθεια είναι μεγάλη και γίνονται με μεγάλη αγάπη, κλέβοντας ακόμη κι απ'τις πολύτιμες ώρες του ύπνου.

Δεν προλαβαίνετε, αγοράστε απ'έξω. Δεν το'χετε; πάλι αγοράστε απ'έξω. Ομως δεν δέχομαι να μου πει κανείς τι ποιότητας είναι τα υλικά που θα χρησιμοποιήσω για το παιδί μου και τους φίλους του, αν έχω πλυμμένα τα χέρια μου και αν είναι από περισσεύματα.

Θα πρέπει να είναι άρρωστη κάποια για να το κάνει αυτό!

 

Και να τονίσω πως συνήθως, τα "σπιτικά" κοστίζουν πολυ περισσότερο απ'τα ετοιματζίδικα. Και σε χρήμα αλλά κυρίως και σε χρόνο. :cool:

 

Και τέλος θα σας πω αυτό που παρατήρησα γιατί γελάω μόνη μου, πως περισσότερο σχολιάσατε εσείς εδώ την μαμά απ'όσο εκείνη σχολίασε τους τυποποιημένους χυμούς!!!! :-D:-D:-D:-D:-D

Αυτά είναι!!!! :cool:

 

Καλή διασκέδαση!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πολύ γελάω που ανοίγετε θέμα επειδή σας σχολίασαν (κατά δήλωση άλλου ο οποίος μπορεί να είναι και ο μόνος που σχολίασε εν τέλει!) και σχολιάζετε τους πάντες και τα πάντα...

 

Υ.Γ. Δεν αναφέρομαι μόνο στη συγκεκριμένη θεματοθέτρια...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...