Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτα που δεν μου ειπε κανεις για την εκτρωση...


Recommended Posts

Εγω παλι καταλαβα χοντρικα πως η Αννα δεν ειναι αναισθητη και δεν πενευεται που "απαλλαχτηκε χωρις ενοχες" απλα θελει να πει πως δεν βλεπει εφισλτες κτλ κτλ....

Και ετσι πρεπει ....

Ξεπερναει αυτο που εκανε και ζει την ζωη της....

Δεν εχει κανενα νοημα να κλαει και να στεναχωριεται....

 

Ολα τ'αλλα ειναι ανουσια σε μια ιστορια που εχει τελειωσει.....

 

Δεν θα πουμε "μπραβο" ουτε "α τι εκανε αυτη"

Εχω μισ γνωστη μου που εχει κανει και οταν την σκεφτομαι κανω σκεψεις...

" ισως να το μετανιωσε ισως να στεναχωριεται κριμα ομως να νιωθει ετσι εχει τελειωσει πλεον...."

 

Οσο για το βιντεο ε πως αλλιως φανταζεστε πως σκοτωνουν ενα εμβρυο ; με αγκαλιτσες και φιλακια;;;

 

ΕΠΙΣΗΣ κατι γραψατε παρακατω για τις εξωσωματικες....

ΔΕΝ το εχω ψαξει αλλα εχω σκουσει απο ακρως θρησκια γυναικα πως και εκει κατι παρομοιο γινεται.....απλα σε σταδιο πολυ νωριτερα.

Και αναφερομαι στα "πλεοναζοντα εμβρυα";

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό το πράγμα που όταν θα γίνεις μάνα θα καταλάβεις και θα νιώσεις ό,τι δεν καταλάβαινες ή ένιωθες πριν, είναι πολύ μελό.

 

Και όχι μόνο αυτό, αλλά θα σταματήσεις να κοιμάσαι τα βράδυα.

 

Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν κάποιες από εσάς θέλετε και εύχεστε η κοπέλα να χάσει τον ύπνο της, έτσι για να μάθει.

 

Εγώ δεν αναρωτιέμαι είμαι σίγουρη!! :P:p

 

Αννούλα, καλά έκανες και έγραψες εδώ, αλλά γενικά όταν γράφεις εδώ να ξέρεις ότι θα σου την πέσουν οι σουπερ μαμάδες που τα ξέρουν όλα και τα κάνουν όλα καλύτερα!!

 

Λοιπόν, εγώ αυτό έχω να πω είναι τα εξής: όσο και να ακούγεται περίεργο ναι και εγώ όταν ήρθα φοιτήτρια στην Αθήνα η μητέρα μου δεν μου είχε μιλήσει για την αντισύλληψη... επίσης, δεν το έχω συζητήσει ποτέ μαζί της αλλά ειμαι σίγουρη ότι μέχρι να παντρευτώ πίστευε ότι δεν έχω κάνει σεξ.. οπότε ίσως και από τύχη δεν έμεινα έγκυος και εγώ εκείνη την εποχή και να βρεθώ στη θέση της Αννας.. η κοπέλα λέει ξεκάθαρα ότι και μόνο διαβάζοντας στο ιντερνετ για την έκτρωση έπαθε πλάκα.. και ως διαδικασία και για τα ψυχολογικά και για τις ενοχές και για επιπλοκές που μπορεί να υπάρξουν κλπ κλπ.... και έρχεται και σου λέει μετά: έκανα έκτρωση και είμαι καλά!!!

γιατί εμείς πρέπει να της την πέσουμε και να της βάλουμε βίντεο γιατί μάλλον δεν έχει καταλάβει τι έχει κάνει, και αφού δεν ένιωσε ενοχές η ίδια, πρέπει να της νιώσει... δεν γίνεται... επίσης και το κορυφαίο: τώρα δεν το καταλαβαίνεις αλλά μόλις κάνεις μωρό (σε καμία 10αρια χρόνια) τότε θα το καταλάβεις.. άμα βέβαια μπορέσεις να κάνεις μωρό γιατί με την έκτρωση που έκανες ίσως και να μην μπορέσεις! ΠΑΜΕ ΚΑΛΆ???? προφανώς και δεν πάμε καλά! η κοπέλα πέρασε μία δοκιμασία και συγχωρέστε την που δεν ένιωσε όπως η βίβλος των μαμάδων λέει ότι έπρεπε να νιώθει.. σε ένα φόρουμ που υποτίθεται στηρίζει το διαφορετικό "γιατί ως διαφορετικό την αντιμετωπίσαμε την κοπέλα" δεν έχω δει μεγαλύτερο φασισμό ως προς την αντιμετώπισή της!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα που όταν θα γίνεις μάνα θα καταλάβεις και θα νιώσεις ό,τι δεν καταλάβαινες ή ένιωθες πριν, είναι πολύ μελό.

 

Και όχι μόνο αυτό, αλλά θα σταματήσεις να κοιμάσαι τα βράδυα.

 

Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν κάποιες από εσάς θέλετε και εύχεστε η κοπέλα να χάσει τον ύπνο της, έτσι για να μάθει.

 

Αυτό κατάλαβες εσύ απ'ότι έγραψα;

 

Να το πω απλούστερα και για αυτούς που βαριούνται να σκεφτούν:

Απλά τώρα η κοπέλα ασφαλώς έκανε μια άμβλωση και προχωρά τη ζωή της. Καλά έκανε και η απόφαση αυτή όπως έγραψα ίσως ειναι η σωστή (και δεν θα την άλλαζε υπό τις παρούσες συνθήκες, ακόμη κι αν την έπαιρνε όντας ήδη μητέρα).

Εντάξει ως εδώ;

 

Οταν όμως γίνεσαι μητέρα, αντιλαμβάνεσαι συνήθως (οι περισσοτερες δηλαδή) ότι αυτή η "φακή" είναι ένα ζωνταντο εμβρυο που έχει ζωή, ενα μωρό σε εμβρυική φάση. Οταν παρακολουθήσεις συναισθηματικά όλη αυτή τη διαδικασία, τότε το μυαλό σου παλλινδρομεί, γυρνά πίσω και νιώθει τύψεις για την πράξη.

Παρόλο που εξακολουθεί να την θεωρεί σωστή.

Εντάξει κι ως εδώ; Κατανοητό;

 

Και κάποιες κοπέλες εν δυνάμι μητέρες, χάνουν και τον ύπνο τους με αυτές τις σκέψεις.

Τώρα κατάλαβες;

 

Θα σε στενοχωρήσω little monkey αλλά οι εκδικητικές τάσεις δεν είναι του στυλ μου.

Link to comment
Share on other sites

ναί αυτό δείχνει...κ το ανέβασα γιατί βλέποντας το τίτλο νομίζεις πώς η κοπέλα δεν ήταν ενημερωμένη για το τί είναι η έκτρωση αλλά τελικά δεν ήταν ενημερωμένη για την αντισύλληψη...το παρουσιάζει με τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνεται κάτι πολύ εύκολο κ απλό...κ ότι φταίει η κοινωνία που συνέβει η εγκυμοσύνη' date='αυτό κ μόνο αυτό προσωπικά με ενόχλησε κ όχι ότι πρέπει να τη λιθοβολίσουμε...πρός θεού...φυσικά κ θα συνεχίσει τη ζωή της κ κανείς δε την έκρινε για την επιλογή της αλλά για το τρόπο που το παρουσιάζει...κ το μήνυμα που στέλνει σε άλλα κοριτσάκια που ίσως βλέπουν το θέμα...

μπαίνεις στο θέμα δύσκολες στιγμές κ άν μπορείς βοηθάς σε κάτι την όποια κοπέλα το χρειάζεται...εδώ το παρουσιάζει σαν κάτι εύκολο, τότε γιατί μπήκε σ'αυτή την ενότητα;κ φυσικά όλες γνωρίζουμε πώς καμία εδώ μέσα δεν είναι θεός για να κρίνει αλλά όπως αβίαστα λέει μια κοπέλα την άποψή της γνωρίζοντας ότι θα ενοχλήσει το ίδιο μπορεί να εισπράξει κι από μια άλλη κοπέλα που έχει αντίθετη άποψη...[/quote']

 

Το βίντεο που ανέβασες είναι τουλάχιστον αισχρό !!!!!! τι θέλεις δηλαδή να της δείξεις ?

Αν κ προσωπικά δεν βρίσκω καμία ουσία , στην ανάρτηση της ιστορίας , ούτε στον τίτλο , δεν χρειάζεται να λιθοβολείτε !!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Anna κοριτσι μου ελπιζω να μην νοιωθεις ασχημα με οτι διαβασες στο θεμα που ανοιξες....!

 

Γιατί να στενοχωρεθεί;

 

Κουβέντα άνοιξε. Το "που" την άνοιξε είναι θέμα βέβαια... χμμμ... Οταν μιλάς για σκοινί στο σπίτι του κρεμασμένου είσαι κι έτοιμος να ανεχτείς αρκετές απόψεις. Είτε ακραίες, ή αδιάφορες, ή θετικές ή αρνητικές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να στενοχωρεθεί;

 

Κουβέντα άνοιξε. Το "που" την άνοιξε είναι θέμα βέβαια... χμμμ... Οταν μιλάς για σκοινί στο σπίτι του κρεμασμένου είσαι κι έτοιμος να ανεχτείς αρκετές απόψεις. Είτε ακραίες, ή αδιάφορες, ή θετικές ή αρνητικές κλπ.

 

Ναι ετσι ειναι.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε κορίτσια σας χαλάει να ακούγεται η αλήθεια; Πολλά από τα σχόλια δεν αφορούν την περίπτωση της θεματοθέτριας, είναι γενικά. Να μιλήσω συγκεκριμένα για ένα από τα δικά μου: είναι ψέμα πως υπάρχουν πολλές γυναίκες με επιβαρυμένο ιστορικό πολλαπλών εκτρώσεων, που στη συνέχεια έχουν πρόβλημα υπογονιμότητας ή ολοκληρωμένης κύησης;

 

Κι επίσης, είναι ψέμα πως, κοπέλες που έκαναν ελαφρά τη καρδία έκτρωση/εκτρώσεις στην εφηβεία ή στα φοιτητικά τους χρόνια, ένιωσαν διαφορετικά γι' αυτό, όταν απέκτησαν το πρώτο τους παιδί; Εμένα μου το έχουν εμπιστευτεί με μεγάλη πίκρα, λέγοντας "τώρα κατάλαβα τι έκανα". Πού είναι το παράξενο; Δεν τις κατηγόρησα ποτέ, το αντίθετο, κοίταξα να τις βοηθήσω, να τις παρηγορήσω, έχοντας πλήρη συνείδηση ότι, αν σαν φοιτήτρια μου καθόταν μια στραβή από ένα σπασμένο προφυλακτικό, θα είχα βρεθεί κι εγώ στη θέση τους πιθανότατα.

 

Αλλά και τα δύο που αναφέρω, δεν είναι οι εξαιρέσεις του κανόνα, αντίθετα, συμβαίνουν πολύ συχνά. Εγώ προσωπικά δεν τα λέω στη θεματοθέτρια συγκεκριμένα, όταν είχα κάτι να πω σε εκείνη, φρόντιζα να της απευθύνω το λόγο. Τα υπόλοιπα είναι γενικότερα σχόλια, που αφορούν μια πραγματικότητα, η οποία δε βλέπω το λόγο για τον οποίο πρέπει να λείπει από μια (άλλη μια) συζήτηση περί εκτρώσεως.

Link to comment
Share on other sites

 

Η ενημερωση και η προφυλαξη ειναι το Α και το Ω.

 

 

Λοιπόν, κρατάω αυτό από το μήνυμά σου!

 

Είμαι κατά της έκτρωσης μόνο όταν χρησιμοποιείται σαν αντισύλληψη.

 

Ξέρω κοπέλες που έχουν κάνει πολλές εκτρώσεις απλώς επειδή δεν προσέχουν και επαναλαμβάνουν συνέχεια τα ίδια λάθη, έχοντας σαν εύκολη λύση την έκτρωση (λες και είναι τόσο δύσκολο να πάρεις αντισύλληψη) μην συνειδητοποιώντας ότι απλώς κάνουν κακό στον εαυτό τους...

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό λοιπον για εμένα, επειδή ακριβώς είμαστε σε δημόσιο φόρουμ, είναι να δώσουμε όλες σημασία στην αντισύλληψη.

 

Το θεμα είναι να ΜΗΝ βρεθείς σε αυτή τη θέση. Και ΜΠΟΡΕΙΣ να προφυλάξεις τον εαυτό σου.

 

Σήμερα υπάρχουν ενα σωρό τρόποι, και αν γίνει ατύχημα, έχουμε το χάπι της επόμενης μέρας. (αν γίνει ατύχημα, όχι ως μέσο αντισύλληψης, υπογραμμίζω). Οποτε ειναι σχεδόν αδύνατον, να μείνει κάποια εγκυος κατα λάθος. Από αμέλεια, ναι.

 

Εξάλλου δεν είναι μόνο το θέμα της εγκυμοσύνης. Αν πχ κολλήσεις καμμια ηπατίτιδα, στα 21, δεν είναι ο,τι καλύτερο πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί βρε κορίτσια σας χαλάει να ακούγεται η αλήθεια; Πολλά από τα σχόλια δεν αφορούν την περίπτωση της θεματοθέτριας, είναι γενικά. Να μιλήσω συγκεκριμένα για ένα από τα δικά μου: είναι ψέμα πως υπάρχουν πολλές γυναίκες με επιβαρυμένο ιστορικό πολλαπλών εκτρώσεων, που στη συνέχεια έχουν πρόβλημα υπογονιμότητας ή ολοκληρωμένης κύησης;

 

Κι επίσης, είναι ψέμα πως, κοπέλες που έκαναν ελαφρά τη καρδία έκτρωση/εκτρώσεις στην εφηβεία ή στα φοιτητικά τους χρόνια, ένιωσαν διαφορετικά γι' αυτό, όταν απέκτησαν το πρώτο τους παιδί; Εμένα μου το έχουν εμπιστευτεί με μεγάλη πίκρα, λέγοντας "τώρα κατάλαβα τι έκανα". Πού είναι το παράξενο; Δεν τις κατηγόρησα ποτέ, το αντίθετο, κοίταξα να τις βοηθήσω, να τις παρηγορήσω, έχοντας πλήρη συνείδηση ότι, αν σαν φοιτήτρια μου καθόταν μια στραβή από ένα σπασμένο προφυλακτικό, θα είχα βρεθεί κι εγώ στη θέση τους πιθανότατα.

 

Αλλά και τα δύο που αναφέρω, δεν είναι οι εξαιρέσεις του κανόνα, αντίθετα, συμβαίνουν πολύ συχνά. Εγώ προσωπικά δεν τα λέω στη θεματοθέτρια συγκεκριμένα, όταν είχα κάτι να πω σε εκείνη, φρόντιζα να της απευθύνω το λόγο. Τα υπόλοιπα είναι γενικότερα σχόλια, που αφορούν μια πραγματικότητα, η οποία δε βλέπω το λόγο για τον οποίο πρέπει να λείπει από μια (άλλη μια) συζήτηση περί εκτρώσεως.

 

Η αληθεια ειναι, οτι δεν το βλεπω αρνητικο, το να ακουγονται ολες οι πλευρες. Αρκει να γινεται αναφορα με σεβασμο στην αντιθετη αποψη, βεβαια. Αλλο η παραθεση γεγονοτων, αλλο το να ανεβαζεις βιντεο. Διαφωνω με κατι τετοιο...

 

Γνωριζω παντως γυναικες, που εκαναν εκτρωση οταν ηταν φοιτητριες ή και νωριτερα. Τοτε το ειχαν δει αλλιως. Ομως σημερα, που αλλες απο αυτες ειναι παντρεμενες και δεν μπορουν να κανουν παιδια, και αλλες ειναι ακομα ανυπαντρες στα 42 τους, δεν ειναι λιγες οι φορες που αναφερουν το περιστατικο, μετανιωμενες. Καποιος πρεπει να αναφερει και αυτα τα αληθινα περιστατικα, το νομισμα εχει δυο οψεις. Δεν το ξεπερνουν ολες. Ποτε δεν ξερεις ποια θα το ξεπερασει. Ειναι ρισκο.

 

Δεν θα ηθελα να σταθω ομως μονο στο πως αισθανεται η μητερα. Μας ενδιαφερει, ειναι σιγουρο. Ομως σε ολο το θεμα, διδεται εμφαση σε αυτην και μονο-ειναι μονοπλευρη η προσεγγιση αυτη. Το πραγματικο ζητημα ειναι, αν η αποφαση για εκτρωση, οταν δεν συντρεχει λογος υγειας κλπ, τονιζω, ειναι η καλυτερη κι οχι πχ μια υιοθεσια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για να μην τρομοκρατουμε την κοπελα με περιπτωσεις που δεν μπορεσαν να κανουν μετα την εκτρωση παιδια, δεν νομιζω να ηταν η αιτια αυτη, .

 

Σημερα η εκτρωση εαν ειναι καλος ο γιατρος δεν σου αφηνει καταλοιπα η συμφησεις . Την καθαριζουν καλα τη γυναιικα. Και δεν εχει διαφορα με τον καθαρισμο που κανει ο γιατρος σε μια παλινδρομη κυηση . Τουλαχιστον στις μικρες ηλικιες κυησης.

Ετσι νομιζω. Και εγω που ειχα παλινδρομη πριν καποιο διαστημα εκτρωση η αμβλωση νομιζω μου την εγραψαν.

 

Ποσες κοπελες ειχαν αποβολες η παλινδρομες ? Παρα πολλες εαν ρωτησετε γυρω σας. Και ολες εμειναν εγκυες. Μονο σε αυτο το forum να κοιταξετε θα δειτε παρα πολλα παραδειγματα.

 

Υπαρχει ομως και η πιθανοτητα εαν ο καθαρισμος δεν ειναι καλος ειτε ειναι αποβολη, ειτε εκτρωση να δημιουργηθουν συμφησεις και να μην μπορει να μεινει εγκυος η γυναικα. Αλλα αυτο διρθωνεται πολυ ευκολα σημερα. Με μια υστεροσκοπηση . Και ειναι η αμεσως επομενη διαγνωστικη εξεταση μετα την σαλπιγγογραφια και τις ορμονικες που κανουν οι γυναικες οταν υπαρχουν ενδειξεις υπογονιμοτητας. Τα γνωριζω απο φιλη που ειχε αποβολες και μετα υποβληθηκε σε υστεροσκοπηση. Μετα εμεινε φυσιολογικοτατα εγκυος.

 

Οι αυξημενες εξωσωματικες σημερα οφειλονται κυριως σε περιβαλλοντικους λογους και διατροφης που επηρεαζουν το σπερμα και την ποιοτητα των ωαριων, αλλα και λογω της μεγαλης ηλικιας των γυναικων που αποφασιζουν να τεκνοποιησουν.

 

Aγγελινα εγω δεν ειχα ουτε παλινδρομη κυηση , ουτε αποβολη πριν το γιο μου και δυστυχως ομως γεννησα προωρα.

Ο προωρος τοκετος οφειλεται σε πολλους αλλους παραγοντες .

Κυριως μικροβια κολπου, αννωμαλιες μητρας οπως ινομυωματα, ανεπαρκεια τραχηλου, διαβητη κυησης και αλλα πολλα. Ακομα και η αμνιοπαρακεντηση μπορει να ευθυνεται για προωρο τοκετο.

Link to comment
Share on other sites

Α να γεια σου...να τα λέμε κι αυτά...γιατί είναι πλέον η καθημερινότητα. Και μου έρχεται να τραβήξω τα μαλλιά μου όταν ακούω κοπέλα, που ξέρω ότι έκανε 2 εκτρώσεις στον 4ο παρακαλώ μήνα (χωρίς να πάσχει το έμβρυο ή η ίδια), να λέει ότι πάσχει από "ανεξήγητη υπογονιμότητα".

 

Σωστηηηηηηηηη........

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aγγελινα εγω δεν ειχα ουτε παλινδρομη κυηση , ουτε αποβολη πριν το γιο μου και δυστυχως ομως γεννησα προωρα.

Ο προωρος τοκετος οφειλεται σε πολλους αλλους παραγοντες .

Κυριως μικροβια κολπου, αννωμαλιες μητρας οπως ινομυωματα, ανεπαρκεια τραχηλου, διαβητη κυησης και αλλα πολλα. Ακομα και η αμνιοπαρακεντηση μπορει να ευθυνεται για προωρο τοκετο.

 

summer καλή μου, δεν ισχυρίζομαι πως κάθε περίπτωση πρόωρου τοκετου/αποβολής/υπογονιμότητας, κρύβουν κάτι από πίσω τους. Υπάρχουν άπειροι άλλοι παράγοντες, φυσικά. Το βλέπω από την ανάποδη, παρατηρώντας πως πολλές από τις γνωστές μου με ιστορικό εκτρώσεων (οφείλω να επισημάνω, η συντριπτική πλειοψηφία με τουλάχιστον 2 και κάποιες από αυτές σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, χωρίς ιατρικό λόγο), αναγκάστηκαν να καταφύγουν σε εξωσωματική για να συλλάβουν ή απέβαλλαν πριν ολοκληρώσουν μία κύηση. Κάποιες και τα δύο. Δεν είμαι γιατρός, αλλά φαντάζομαι πως μια ταλαιπωρημένη μήτρα είναι πιο επιρρεπής σε τέτοια προβλήματα. Αυτό ήθελα να πω και τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλά φαντάζομαι πως μια ταλαιπωρημένη μήτρα είναι πιο επιρρεπής σε τέτοια προβλήματα.

 

Nαι ισως μετα απο πολλες αποβολες ή εκτρωσεις να ταλαιπωρειται η μητρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε κορίτσια σας χαλάει να ακούγεται η αλήθεια; .

 

Γιατι την αληθεια οι πρρισσοτεροι τη φιλτραρουμε οσο αντεχουμε, ωστε να την κανουμε μια μικρη χουχουλιαρικη κουβερτουλα και να κρυφτουμρ απο κατω.

Δεν ειναι αραγε αληθεια οτι μπορει μια γυναικα να κανει εκτρωση και μετα να αισθανεται απλα ψυχραιμη και ανακουφισμενη, χωρις να πρεπει να υποστει διασυρμο;

Δεν ειναι αληθεια οτι οταν η θεματοθετρια εκανε την εκτρωση, το εμβρυο ειχε "μεγεθος φακης"; Αλλα το "ΕΜΒΡΥΟ ειχε μεγεθος φακης", οπως το εγραψε, εγινε απο αλλες συνομιλητριες "αυτη η φακη"!

Αφου μας ανακουφιζει να ξαναγραφουμε τα ποστ των αλλων ωστε να τα διανθισουμε με μια απαξια, πώς να μη χαλαστουμε απο την αληθεια Αγγελινα μου;

Link to comment
Share on other sites

Η κουμπάρα μου είχε κάνει έκτρωση ως φοιτήτρια. Μετά δεν μπορούσε να μείνει έγκυος. Φυσικά έφταιγε η έκτρωση (όλες οι καλοθελήτριες αυτό της είπαν). Μετά χώρισε, ξαναπαντρεύτηκε και έκανε στο τσάκα-τσάκα 2 παιδιά. Φυσιολογικοί τοκετοί, φυσιολογικά όλα. Μούγκα οι καλοθελήτριες...

 

Κατανοώ ότι κάποιες νιώθουν την ανάγκη να παρουσιάσουν την έκτρωση ως μια πράξη με τραγικές συνέπειες, αλλά αν είναι να λέει ο καθένας τι φαντάζεται, δεν θα τελειώσει ποτέ αυτή η συζήτηση. Ειδικά αφού κάποιες φαντασιώνονται ένα σωρό πράγματα που δεν ισχύουν ή προσπαθούν με αυταπάρνηση και επιμονή να δημιουργήσουν τύψεις και ενοχές σε γυναίκες που έχουν κάνει έκτρωση και "νιώθουν καλά".

 

Όσο για τις γυναίκες που απέβαλλαν πριν ολοκληρώσουν μια κύηση, όλες οι γνωστές και φίλες μου που έχουν κάνει παιδιά τα τελευταία χρόνια μετράνε τουλάχιστον μια αποβολή στο ενεργητικό τους. Ακόμα κι αυτές που ποτέ δεν έχουν κάνει έκτρωση. Πώς το εξηγούν αυτό οι επιστήμονες της παρέας?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις γυναίκες που απέβαλλαν πριν ολοκληρώσουν μια κύηση, όλες οι γνωστές και φίλες μου που έχουν κάνει παιδιά τα τελευταία χρόνια μετράνε τουλάχιστον μια αποβολή στο ενεργητικό τους. Ακόμα κι αυτές που ποτέ δεν έχουν κάνει έκτρωση. Πώς το εξηγούν αυτό οι επιστήμονες της παρέας?

 

Και γυναίκες που έχουν κάνει έκτρωση ουδέποτε απέβαλαν. Όπως εγώ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

[/b]

 

Αννούλα, καλά έκανες και έγραψες εδώ, αλλά γενικά όταν γράφεις εδώ να ξέρεις ότι θα σου την πέσουν οι σουπερ μαμάδες που τα ξέρουν όλα και τα κάνουν όλα καλύτερα!!

 

Λοιπόν, εγώ αυτό έχω να πω είναι τα εξής: όσο και να ακούγεται περίεργο ναι και εγώ όταν ήρθα φοιτήτρια στην Αθήνα η μητέρα μου δεν μου είχε μιλήσει για την αντισύλληψη... επίσης, δεν το έχω συζητήσει ποτέ μαζί της αλλά ειμαι σίγουρη ότι μέχρι να παντρευτώ πίστευε ότι δεν έχω κάνει σεξ.. οπότε ίσως και από τύχη δεν έμεινα έγκυος και εγώ εκείνη την εποχή και να βρεθώ στη θέση της Αννας.. η κοπέλα λέει ξεκάθαρα ότι και μόνο διαβάζοντας στο ιντερνετ για την έκτρωση έπαθε πλάκα.. και ως διαδικασία και για τα ψυχολογικά και για τις ενοχές και για επιπλοκές που μπορεί να υπάρξουν κλπ κλπ.... και έρχεται και σου λέει μετά: έκανα έκτρωση και είμαι καλά!!!

γιατί εμείς πρέπει να της την πέσουμε και να της βάλουμε βίντεο γιατί μάλλον δεν έχει καταλάβει τι έχει κάνει, και αφού δεν ένιωσε ενοχές η ίδια, πρέπει να της νιώσει... δεν γίνεται... επίσης και το κορυφαίο: τώρα δεν το καταλαβαίνεις αλλά μόλις κάνεις μωρό (σε καμία 10αρια χρόνια) τότε θα το καταλάβεις.. άμα βέβαια μπορέσεις να κάνεις μωρό γιατί με την έκτρωση που έκανες ίσως και να μην μπορέσεις! ΠΑΜΕ ΚΑΛΆ???? προφανώς και δεν πάμε καλά! η κοπέλα πέρασε μία δοκιμασία και συγχωρέστε την που δεν ένιωσε όπως η βίβλος των μαμάδων λέει ότι έπρεπε να νιώθει.. σε ένα φόρουμ που υποτίθεται στηρίζει το διαφορετικό "γιατί ως διαφορετικό την αντιμετωπίσαμε την κοπέλα" δεν έχω δει μεγαλύτερο φασισμό ως προς την αντιμετώπισή της!!

 

 

Αυτο ακριβως ηθελα να πω. Οταν δυστυχως χρειαστηκε να κανω εκτρωση ανετρεξα στο διαδικτυο και φρικαρα. Θα μου ειχε κανει ψυχικα καλο να δω και καποιες αποψεις λιγο πιο επιεικεις. Οτι υπαρχουν γυναικες που χρειαστηκε να μπουν σε αυτη τη διαδικασια και η ζωη τους δεν καταστραφηκε μετα.

 

Οσο για ερωτησεις του τυπου "ηξερες αν κανοντας σεξ μπορει να μεινεις εγκυος?"... Ναι, τα παιδια δεν τα φερνει ο πελαργος και στα 21 μου που εμεινα εγκυος το ηξερα. Δεν γνωριζα ωστοσο οτι μπορει να γινει γονιμοποιηση απο προσπερματικα υγρα (αυτο που μου ετυχε). Δεν με δικαιολογω αλλα ας μην φτανουμε και στο αλλο ακρο. Η ενημερωση παιζει ρολο και πρεπει να γινεται σωστα. Ουτε απο το διαδικτυο, ουτε απο στομα σε στομα πανω απο ενα φλιτζανι καφε στην Ερμου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για να μην τρομοκρατουμε την κοπελα με περιπτωσεις που δεν μπορεσαν να κανουν μετα την εκτρωση παιδια, δεν νομιζω να ηταν η αιτια αυτη, .

 

Σημερα η εκτρωση εαν ειναι καλος ο γιατρος δεν σου αφηνει καταλοιπα η συμφησεις . Την καθαριζουν καλα τη γυναιικα. Και δεν εχει διαφορα με τον καθαρισμο που κανει ο γιατρος σε μια παλινδρομη κυηση . Τουλαχιστον στις μικρες ηλικιες κυησης.

Ετσι νομιζω. Και εγω που ειχα παλινδρομη πριν καποιο διαστημα εκτρωση η αμβλωση νομιζω μου την εγραψαν.

 

Ποσες κοπελες ειχαν αποβολες η παλινδρομες ? Παρα πολλες εαν ρωτησετε γυρω σας. Και ολες εμειναν εγκυες. Μονο σε αυτο το forum να κοιταξετε θα δειτε παρα πολλα παραδειγματα.

 

Υπαρχει ομως και η πιθανοτητα εαν ο καθαρισμος δεν ειναι καλος ειτε ειναι αποβολη, ειτε εκτρωση να δημιουργηθουν συμφησεις και να μην μπορει να μεινει εγκυος η γυναικα. Αλλα αυτο διρθωνεται πολυ ευκολα σημερα. Με μια υστεροσκοπηση . Και ειναι η αμεσως επομενη διαγνωστικη εξεταση μετα την σαλπιγγογραφια και τις ορμονικες που κανουν οι γυναικες οταν υπαρχουν ενδειξεις υπογονιμοτητας. Τα γνωριζω απο φιλη που ειχε αποβολες και μετα υποβληθηκε σε υστεροσκοπηση. Μετα εμεινε φυσιολογικοτατα εγκυος.

 

Οι αυξημενες εξωσωματικες σημερα οφειλονται κυριως σε περιβαλλοντικους λογους και διατροφης που επηρεαζουν το σπερμα και την ποιοτητα των ωαριων, αλλα και λογω της μεγαλης ηλικιας των γυναικων που αποφασιζουν να τεκνοποιησουν.

 

Aγγελινα εγω δεν ειχα ουτε παλινδρομη κυηση , ουτε αποβολη πριν το γιο μου και δυστυχως ομως γεννησα προωρα.

Ο προωρος τοκετος οφειλεται σε πολλους αλλους παραγοντες .

Κυριως μικροβια κολπου, αννωμαλιες μητρας οπως ινομυωματα, ανεπαρκεια τραχηλου, διαβητη κυησης και αλλα πολλα. Ακομα και η αμνιοπαρακεντηση μπορει να ευθυνεται για προωρο τοκετο.

 

 

Συμφωνω με οσα λες, αλλα οσον αφορα στο δικο μου ποστ, δεν εννοουσα αυτο. Δεν γραφω καθολου κατι τετοιο.

 

Τα παραδειγματα στον κυκλο μου (ποστ Νο 61) αφορουν σε γυναικες που εκαναν νεες εκτρωση/εις, και σημερα, στα 40 τους και βαλε, δεν μπορουν να κανουν πλεον παιδια ΟΧΙ λογω της εκτρωσης, αλλα λογω αλλων παραγοντων, πχ ορμονων. Η' που οπως ειπα, χωρισαν ή δεν παντρευτηκαν τελικα οποτε λενε "τουλάχιστον, ας ειχα κανει ενα παιδι".

 

Καμμια φορα στα 25 πιστευεις οτι προλαβαινεις να κανεις τα παντα. Ομως ο χρονος, περναει πιο γρηγορα απ οσο πιστευουμε, και επισης δεν ερχονται ολα οποτε τα θελεις. Δεν ερχεται ενας γαμος σε ολους, με το που τελειωσουν τις σπουδες και βρουν δουλεια...

 

Ολα πρεπει να τα ζυγιζει κανεις, οταν παρει μια αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα με τα προσπερματικα υγρα...ξερω κοπελα που εμεινε εγκυος εκτος γαμου και επεμενε πως εμεινε εγκυος από προσπερματικα υγρα.Βεβαια και το παιδακι κρατησε και παντρευτηκε και μια χαρα ευτυχισμενη είναι.Αφου γεννησε ο αντρας της της εκμυστηρευτηκε ότι εκεινο το βραδυ δεν ειχε μεινει εγκυος τελικα από προσπερματικα υγρα...αλλα ότι ειχε γινει εκσπερματιση κανονικα μεσα της...εξου και η εγκυμοσυνη...αλλα δε της το ειπε γιατι φοβηθηκε πως θα θυμωσει.

 

Επειδή λοιπον τον ελεγχο τον εχει ο αντρας...ο μονος τροπος ωστε να προστατευτεί η γυναικα είναι να χρησιμοποιει αντισυλληψη.

Link to comment
Share on other sites

...Η διαφορά μας απο τα ζώα ειναι πως ενώ τα ζώα στη φύση λειτουργούν απο ένστικτο και εξυπηρετούν τις ανάγκες τους , ο άνθρωπος λειτουργεί ως ον λογικό & υπεύθυνο για τις πράξεις και τις παράλειψεις του...

Αξίζει να αναλογιστούμε την σοφια που λειτουργεί το σώμα μας ...για να επιτευχθεί μια εγκυμοσυνη πρεπει να συνδυαστούν τόσοι διαφορετικοί παράγοντες αρμονικά... Αν κατι δεν ειναι αρμονικό, ο οργανισμός μας το αποβάλει, ακομα και για μα μας προστατέψει...

Το αν καποια κοπέλα νιώθει τύψεις ή νιώθει απαλλαγμένη ειναι ανούσιο. Σημασία εχει να αναλογιστούμε που ξεκινάνε και που εξαντλούνται τα όρια της εξουσίας μας στην ζωη και στο μέλλον ...

Οταν η σεξουαλικη ζωη των παιδιών , γιατι παιδιά ειναι ακομα , αρχίζει πλέον στα 14 ας τα μάθουμε τουλάχιστον να πράττουν υπεύθυνα ...

🐯🐱🐔🐥🐳🐠🐛🐝🐞🐯🐰🐶🐬🐼🐸🐋🐌🎉🎊🎈

Άλλαξες τη ζωή μας ... Εισαι η ζωή μας....🍼

Link to comment
Share on other sites

Γιατι την αληθεια οι πρρισσοτεροι τη φιλτραρουμε οσο αντεχουμε, ωστε να την κανουμε μια μικρη χουχουλιαρικη κουβερτουλα και να κρυφτουμρ απο κατω.

Δεν ειναι αραγε αληθεια οτι μπορει μια γυναικα να κανει εκτρωση και μετα να αισθανεται απλα ψυχραιμη και ανακουφισμενη, χωρις να πρεπει να υποστει διασυρμο;

Δεν ειναι αληθεια οτι οταν η θεματοθετρια εκανε την εκτρωση, το εμβρυο ειχε "μεγεθος φακης"; Αλλα το "ΕΜΒΡΥΟ ειχε μεγεθος φακης", οπως το εγραψε, εγινε απο αλλες συνομιλητριες "αυτη η φακη"!

Αφου μας ανακουφιζει να ξαναγραφουμε τα ποστ των αλλων ωστε να τα διανθισουμε με μια απαξια, πώς να μη χαλαστουμε απο την αληθεια Αγγελινα μου;

 

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι στα δικά μου ποστ, skountoufla. Νομίζω πως το διευκρίνησα πολύ νωρίς ότι είναι απολύτως φυσιολογικό να νιώθει μια γυναίκα καλά με την απόφασή της να κάνει έκτρωση και δε νομίζω πως συνέβαλα στο διασυρμό κανενός.

 

Little Monkey γιατί τόσο πάθος και ειρωνεία για την έκτρωση της κουμπάρας σου; Ενοχλείσαι με τα ποστ που ανεβάζουν τους τόνους, αλλά κι εσύ το ίδιο κάνεις. Εγώ τουλάχιστον το είπα επανειλημμένως πως δε μιλάω για το 100/100 των περιπτώσεων, αλλά για ένα μεγάλο ποσοστό, σύμφωνα με αυτά που ακούω γύρω μου ή μου εξομολογήθηκαν οι κοπέλες. Οι αριθμοί των εκτρώσεων είναι εδώ και χρόνια ιλιγγιώδεις στην Ελλάδα και ταυτόχρονα έχει αυξηθεί κάθετα το ποσοστό της υπογονιμότητας και των εξωσωματικών. Αυτά δεν είναι φαντασιώσεις, είναι γεγονότα που δεν αμφισβητούνται. Εγώ (και πολλοί άλλοι), εύλογα θεωρώ, συσχετίζουμε αυτά τα δύο. Εσύ προφανώς όχι. ΟΚ μην πορώνεσαι. Γνώμη σου και γνώμη μας.

 

Anna1111, νομίζω πως ο λόγος που δε βλέπεις περισσότερες ιστορίες σαν τη δική σου στο διαδίκτυο, είναι ακριβώς γιατί οι κοπέλες που νιώθουν όπως εσύ, το άφησαν πίσω και δε θέλουν να ασχοληθούν με το συγκεκριμένο συμβάν. Πολύ περισσότερο να καθίσουν να το συζητήσουν και δημόσια, έστω και πίσω από ένα ψευδώνυμο. Ωστόσο εγώ έχω διαβάσει/ακούσει αρκετές τέτοιες ιστορίες. Η αλήθεια είναι πως, το μοναδικό που με παραξενεύει, είναι αυτό που ονομάζω αναγγελία έκτρωσης. Που ανοίγουν θέματα δηλαδή λέγοντας "αύριο έχω κλείσει ραντεβού για έκτρωση". Ομολογώ πως το βρίσκω εντελώς αψυχολόγητο.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι στα δικά μου ποστ, skountoufla. Νομίζω πως το διευκρίνησα πολύ νωρίς ότι είναι απολύτως φυσιολογικό να νιώθει μια γυναίκα καλά με την απόφασή της να κάνει έκτρωση και δε νομίζω πως συνέβαλα στο διασυρμό.

 

Οχι, Αγγελινα, ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα.

Μονο για τον προβληματισμο περι αληθειας εκανα quote το ποστ σου.

 

edit: την αναγγελια της εκτρωσης κι εγω δεν την πολυκαταλαβαινω, γενικα και ειδικα σ' ενα σαιτ που λεγεται parents και οχι -αν μη τι αλλο- not parents :confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...