Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτα που δεν μου ειπε κανεις για την εκτρωση...


Recommended Posts

Κορίτσια, όσες δεν έχετε παιδιά μην παίρνετε το θέμα προσωπικά... Το ότι μια γυναίκα κάνει έκτρωση για τους χ,ψ λόγους, δεν έχει καμία σχέση με εσάς.

 

Επίσης αυτά περί αμαρτίας και εξομολογήσεως και εμένα με ξεπερνάνε. Ας μην σχολιάσω καλύτερα που την έχετε δει όλοι σαν περιφρουρητές της ηθικής τάξεως...

 

Όταν μια έκτρωση είναι συνειδητοποιημένη επιλογή, είναι απλά μια ιατρική πράξη... Μήπως να έχουμε τύψεις και όσες παίρνουμε αντισύλληψη γιατί έτσι εμποδίζουμε μια μελλοντική πιθανή ζωή να έρθει στον κόσμο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, όσες δεν έχετε παιδιά μην παίρνετε το θέμα προσωπικά... Το ότι μια γυναίκα κάνει έκτρωση για τους χ,ψ λόγους, δεν έχει καμία σχέση με εσάς.

 

Επίσης αυτά περί αμαρτίας και εξομολογήσεως και εμένα με ξεπερνάνε. Ας μην σχολιάσω καλύτερα που την έχετε δει όλοι σαν περιφρουρητές της ηθικής τάξεως...

 

Όταν μια έκτρωση είναι συνειδητοποιημένη επιλογή, είναι απλά μια ιατρική πράξη... Μήπως να έχουμε τύψεις και όσες παίρνουμε αντισύλληψη γιατί έτσι εμποδίζουμε μια μελλοντική πιθανή ζωή να έρθει στον κόσμο;

 

 

Mε κάλυψες..........

Link to comment
Share on other sites

elin μου, ειλικρινα δεν καταλαβα πού κολλαει η ελλειψη σεβασμου στον ανθρωπο και την αξία της ανθρωπινης ζωης, με την επιλογη του καθε ζευγαριου/ της καθε γυναικας σχετικα με τον χρονο που θα τεκνοποιησει (ασχετως εκτρώσεως βεβαιως).

Δηλαδη το οτι μια γυναικα επιλεγει να μην κανει παιδι οσο πχ σπουδαζει ωστε να μην αναγκαζεται να θηλαζει το μωρο με τον μαρσιπο μεσα στο αμφιθεατρο ή επιλεγει να μην κανει παιδι μεχρι να βρει μια δουλεια ωςτε να μην αναγκαςτει να στηριχθει στο "εχει ο Θεός", ειναι δειγμα κρισης ανθρωπισμου;

 

Με καθε επιφυλαξη, μηπως και δεν καταλαβα καλά το ποστ σου (ηταν και λιγο κουτουρού, απ' ολα ειχε μεσα...)

 

Καλημέρα!

Όχι, δεν είναι αυτό κρίση ανθρωπισμού. Είναι ζήτημα όμως το ότι πολλοί από εμάς έχουν μεγαλώσει με το μότο σπουδές, καριέρα και μετά οικογένεια, σαν πλύση εγκεφάλου ένα πράγμα. Οπότε, σε μεγάλο βαθμό δεν επιλέγει κανείς το να (μην) κάνει οικογένεια ενώ σπουδάζει πχ, ενώ αν τύχει (στιγμιαίο λάθος), στις περισσότερες περιπτώσεις η φακή, το έμβρυο, η βλαστοκύστη θα έλεγαν πολλοί-ο καινούριος άνθρωπος και η νέα ζωή θα πω εγώ είναι εκ προοιμίου καταδικασμένος καθότι έρχεται τελευταίος στο "σύστημα αξιών" που σου προανέφερα.

 

Ό, τι άλλο δεν καταλαβαίνεις, πες μου.

 

Ρέα_1971, στα περί αμαρτίας, αναφέρεσαι στη φράση μου σχετικά με το ότι "είναι αμαρτία να ζητάω τόσα;"αν ναι, τι εννοείς "ποιος δίνει δεκάρα"

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Είναι ζήτημα όμως το ότι πολλοί από εμάς έχουν μεγαλώσει με το μότο σπουδές, καριέρα και μετά οικογένεια, σαν πλύση εγκεφάλου ένα πράγμα. Οπότε, σε μεγάλο βαθμό δεν επιλέγει κανείς το να (μην) κάνει οικογένεια ενώ σπουδάζει πχ, ενώ αν τύχει (στιγμιαίο λάθος), στις περισσότερες περιπτώσεις η φακή, το έμβρυο, η βλαστοκύστη θα έλεγαν πολλοί-ο καινούριος άνθρωπος και η νέα ζωή θα πω εγώ είναι εκ προοιμίου καταδικασμένος καθότι έρχεται τελευταίος στο "σύστημα αξιών" που σου προανέφερα.

 

 

Aυτη ειναι η πραγματικοτητα και ολη η αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ρέα_1971, στα περί αμαρτίας, αναφέρεσαι στη φράση μου σχετικά με το ότι "είναι αμαρτία να ζητάω τόσα;"αν ναι, τι εννοείς "ποιος δίνει δεκάρα"

 

Νομίζω δεν αναφέρεται σε εσένα, αλλά στην άλλη κοπέλα που είπε στη θεματοθέτρια ότι είναι αμαρτία αυτό που κάνει και να πάει να εξομολογηθεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλάτε λες και εκτρώσεις κάνουν μόνο νεαρές φοιτήτριες - και πως αν όλες οι 20χρονες που μένουν έγκυες από επιπολαιότητα συνέχιζαν την εγκυμοσύνη τους ακόμα και παρά τη θέλησή τους, ο κόσμος θα γινόταν κατά κάποιο τρόπο καλύτερος. Γιατί θεωρείτε επιθυμητό να μεγαλώνουν παιδάκια με ανώριμες, επιπόλαιες μαμάδες που ποτέ δεν τα θέλησαν; Τι καλό θα έβγαινε αν αύριο σταματούσαν οι εκτρώσεις και το 1/3 των φοιτητριών γίνονταν μαμάδες?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε λες και εκτρώσεις κάνουν μόνο νεαρές φοιτήτριες - και πως αν όλες οι 20χρονες που μένουν έγκυες από επιπολαιότητα συνέχιζαν την εγκυμοσύνη τους ακόμα και παρά τη θέλησή τους, ο κόσμος θα γινόταν κατά κάποιο τρόπο καλύτερος. Γιατί θεωρείτε επιθυμητό να μεγαλώνουν παιδάκια με ανώριμες, επιπόλαιες μαμάδες που ποτέ δεν τα θέλησαν; Τι καλό θα έβγαινε αν αύριο σταματούσαν οι εκτρώσεις και το 1/3 των φοιτητριών γίνονταν μαμάδες?

 

όχι, δεν κάνουν μόνο νεαρές φοιτήτριες. θεωρώ όμως πολύ μικρό το ποσοστό των εκτρώσεων που γίνεται εντός γάμου και δεν συντρέχουν πολύ σοβαροί λόγοι, όπως υγείας της μητέρας, ή ιατρικοί λόγοι που αφορούν στο έμβρυο, οπότε και εκεί το δίλημμα είναι μεγάλο.

 

Τοξικομανείς;Αιμομιξία;Βιασμός;ναι, η εγκυμοσύνη ειδικά στις δύο τελευταίες περιπτώσεις είναι βάρος.

 

Λιτλ μάνκι, δεν εστιάζω στο ότι θα γινόταν ο κόσμος μας καλύτερος αν απλώς κρατούσαμε όλα τα παιδάκια "που ποτέ δεν θελήσαμε".Το ζήτημα είναι να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες να τύχει όταν οι ίδιες δεν το θέλουμε-και όχι η μαμά μας πχ που ονειρεύεται να κάνουμε καριέρα/είναι πουριτανή και δεν δέχεται τις προγαμιαίες σχέσεις/δεν της κάνει κλικ ο γαμβρός/κλπ-κλπ, να υπάρχει η βάση ώστε η ζωή μας να μην μπαίνει σε κουτάκια στα οποία η οικογένεια ή το κατά λάθος έγκυος δεν χωράει πριν από την κατάκτηση υλικών στόχων και να υπάρχουν επίσης και οι στενοί οικογενειακοί δεσμοί που μπορούν να υποστηρίξουν την όποια απόφαση η οποία να μην λαμβάνεται κάτω από συνθήκες πίεσης-αλλά να δίνεται προτεραιότητα στο να μην τερματισθεί η κύηση. Και είμαι σίγουρη ότι αν η όποια γυναίκα-ιδίως νεαρής ηλικίας-ένιωθε ζεστασιά και ασφάλεια ώστε να στραφεί στην οικογένειά της σε περίπτωση που "έτυχε", η όποια απόφαση θα ήταν η σωστή απόφαση. Για μένα ίσως να μην ήταν σωστή, για εκείνη όμως ακόμη και ο τερματισμός της κύησης πιθανώς να ήταν, καθόσον θα είχε το 100% των επιλογών και της στήριξης που θα μπορούσε να βρει.

 

και φυσικά το κλειδί για μένα είναι στο πριν. Σωστή ενημέρωση από την οικογένεια για το σεβασμό στο σώμα μας, τις προγαμιαίες σχέσεις, την αντισύλληψη.

 

Τα λέω όλα αυτά με αφορμή το ότι η θεματοθέτρια ανέφερε μεταξύ άλλων ότι δεν μπορούσε να στραφεί στην οικογένειά της για στήριξη, καθώς και ότι θεωρούσε τη σχέση της επιπόλαιαη.

 

Και βεβαίως, με αφορμή αυτό, προκύπτουν και άλλα ερωτήματα, όπως το γιατί να μένουμε σε μία σχέση που δεν μας καλύπτει-αναφέρομαι και στους δύο συντρόφους-και να ρισκάρουμε μια εγκυμοσύνη-μην μου απαντήσετε το αυτονόητο για πολλούς, δεν είμαι εξωγήινη. Αυτό όμως είναι άλλο θρεντ.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε λες και εκτρώσεις κάνουν μόνο νεαρές φοιτήτριες - και πως αν όλες οι 20χρονες που μένουν έγκυες από επιπολαιότητα συνέχιζαν την εγκυμοσύνη τους ακόμα και παρά τη θέλησή τους, ο κόσμος θα γινόταν κατά κάποιο τρόπο καλύτερος. Γιατί θεωρείτε επιθυμητό να μεγαλώνουν παιδάκια με ανώριμες, επιπόλαιες μαμάδες που ποτέ δεν τα θέλησαν; Τι καλό θα έβγαινε αν αύριο σταματούσαν οι εκτρώσεις και το 1/3 των φοιτητριών γίνονταν μαμάδες?

 

Τι θα γινοταν? :confused: Η καταστροφη? Για πες μας. Και γιατι τις βαπτιζεις ολες επιπολαιες? Μονο οι ωριμες επιλεγουν να γεννησουν, λες? Δε νομιζω. Και τελος δεν ειναι αναγκη να τα μεγαλωσουν οι ιδιες.

 

Νομιζω οτι βγαινουμε αρκετα εκτος θεματος. Και βασικα δεν μου αρεσει που παμε στην αλλη πλευρα...

 

Ειναι σημαντικο το να ακουγονται ολες οι αποψεις, αλλα το βασικο ειναι να σκεπτομαστε τι νοηματα και μηνυματα περναμε σε οσα νεα κοριτσια μας διαβαζουν. Που το παμε, λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη φασιστας ειναι αυτός που διαφωνεί η αυτός που δεν δέχεται τη γνώμη του άλλου? Ας μην χρησιμοποιούμε έτσι βαρύγδουπες εκφράσεις.

Επίσης ειναι γνωστό ότι η έκτρωση μπορει να συνδεθεί με γυναικολογικά προβλήματα. Ή εμείς είμαστε άσχετες ή οι γιατροί.. Μπορει λέμε φυσικά και οχι ότι ειναι αναγκαία συνέπεια.

 

1) σου απαντώ ότι είναι αυτός που δεν δέχεται την γνώμη του άλλου: δηλ. έκανα έκτρωση και είμαι καλά! αυτό δεν το δεχόμαστε άρα είμαστε φασίστες!

 

2) υπό προυποθέσεις άμα πας σε άσχετο γιατρό και δεν τηρηθεί κανένα ιατρικό πρωτόκολλο.... ως μαμάδες ναι είμαστε άσχετες από ιατρική!

εξαιρούνται οι μαμάδες - γιατροί που εξασκούν το επάγγελμα!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες τρώγονται για καυγά κι όχι για συζήτηση και με κάνουν να πλήττω αφόρητα. Δε θα απαντήσω, απλά και μόνο γιατί βαρέθηκα την προσωπική αντιπαράθεση, όπως είπα και πριν. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι, δεν κάνουν μόνο νεαρές φοιτήτριες. θεωρώ όμως πολύ μικρό το ποσοστό των εκτρώσεων που γίνεται εντός γάμου και δεν συντρέχουν πολύ σοβαροί λόγοι, όπως υγείας της μητέρας, ή ιατρικοί λόγοι που αφορούν στο έμβρυο, οπότε και εκεί το δίλημμα είναι μεγάλο.

To "εντός γάμου" τι σχέση έχει με τις φοιτήτριες; Τελικά ποιοι κάνουν εκτρώσεις; Μόνο οι νεαρές φοιτήτριες (σε μεγάλο ποσοστό) και οι παντρεμένες με ή χωρίς σοβαρούς λόγους (σε μικρό ποσοστό); Τι λένε οι αριθμοί; Τους έχει κοιτάξει καμία; Τελικά μιλάμε με δεδομένα ή λέμε τι θεωρούμε η κάθε μία;

 

Εγώ προσωπικά ξέρω αρκετές παντρεμένες που έχουν κάνει έκτρωση λόγω ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης. Τώρα που το σκέφτομαι ξέρω περισσότερες παντρεμένες που έχουν κάνει έκτρωση λόγω ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, είτε συνέτρεχαν ιατρικοί λόγοι είτε όχι, παρά νεαρές φοιτήτριες.

 

Τι θα γινοταν? :confused: Η καταστροφη? Για πες μας. Και γιατι τις βαπτιζεις ολες επιπολαιες? Μονο οι ωριμες επιλεγουν να γεννησουν, λες? Δε νομιζω. Και τελος δεν ειναι αναγκη να τα μεγαλωσουν οι ιδιες.

Δεν τις βάφτισα εγώ επιπόλαιες. Το σχόλιο της επιπολαιότητας το έκαναν άλλοι πριν από εμένα, εγώ απλά σχολίασα ως εξής: αφού είναι επιπόλαιες (και χαζές επίσης) (δεν το είπα εγώ, άλλος είπε ότι δεν τους κόβει να χρησιμοποιήσουν αντισύλληψη) γιατί επιμένουμε να γίνουν μαμάδες; Πώς περιμένουμε από μια κοπέλα που παίρνει αψήφιστα την πιθανότητα να κολλήσει κάτι ή να μείνει έγκυος από επαφή χωρίς προφυλακτικό, να πάρει στα σοβαρά μια εγκυμοσύνη; Αν ας πούμε θεωρείς πως δεν έγινε και τίποτα να κάνεις σεξ χωρίς προφύλαξη, τι πιθανότητες υπάρχουν να σκεφτείς ότι δεν θα γίνει τίποτα να συνεχίζεις να καπνίζεις / να πίνεις / να μην φροντίζεις τον εαυτό σου στην εγκυμοσύνη;

 

Όσο για αυτό το τελευταίο που είπες...

 

Και τελος δεν ειναι αναγκη να τα μεγαλωσουν οι ιδιες.

...από πότε το παιδί μετατράπηκε σε πακέτο που μπορεί να το μεγαλώσει ο οποιοσδήποτε; Και αφού υπάρχει τόσος κόσμος να μεγαλώσει τα παιδιά που δεν μπορούν να τα μεγαλώσουν οι μαμάδες τους, γιατί τα ορφανοτροφεία είναι γεμάτα;

 

Κάποιες τρώγονται για καυγά κι όχι για συζήτηση και με κάνουν να πλήττω αφόρητα. Δε θα απαντήσω, απλά και μόνο γιατί βαρέθηκα την προσωπική αντιπαράθεση, όπως είπα και πριν. Καλή συνέχεια.

Στο καλό και καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες κι όχι για συζήτηση και με κάνουν να βαριέμαι αφόρητα. Δε θα απαντήσω, απλά και μόνο γιατί βαρέθηκα την προσωπική αντιπαράθεση, όπως είπα και πριν. Καλή συνέχεια.

 

 

Όπως καταλήγουν τα περισσότερα θέματα :P

ανοίγω ένα θέμα, γράφω αυτά που αισθάνομαι και μετά:

 

α) αρχίζει η κριτική από όλες τις σουπερ μαμάδες η οποία όμως δεν είναι κριτική αλλά η άποψή τους :P

 

β) αρχίζουν παραπομπές σε βιβλιογραφία (συνήθως είναι στα αγγλικά για να μην μας πουνε και βλαχάρες) γιατί να δώσουμε έμφαση με λόγια άλλων γιατί δεν μπορούμε να αρθώσουμε τον δικό μας λόγο....

 

γενικά τα γράφω αυτά μην παρεξηγηθώ (δύσκολο βέβαια εδώ μέσα, αλλά λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν κάνουν μόνο νεαρές φοιτήτριες. θεωρώ όμως πολύ μικρό το ποσοστό των εκτρώσεων που γίνεται εντός γάμου και δεν συντρέχουν πολύ σοβαροί λόγοι, όπως υγείας της μητέρας, ή ιατρικοί λόγοι που αφορούν στο έμβρυο, οπότε και εκεί το δίλημμα είναι μεγάλο.

 

Τοξικομανείς;Αιμομιξία;Βιασμός;ναι, η εγκυμοσύνη ειδικά στις δύο τελευταίες περιπτώσεις είναι βάρος.

 

Λιτλ μάνκι, δεν εστιάζω στο ότι θα γινόταν ο κόσμος μας καλύτερος αν απλώς κρατούσαμε όλα τα παιδάκια "που ποτέ δεν θελήσαμε".Το ζήτημα είναι να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες να τύχει όταν οι ίδιες δεν το θέλουμε-και όχι η μαμά μας πχ που ονειρεύεται να κάνουμε καριέρα/είναι πουριτανή και δεν δέχεται τις προγαμιαίες σχέσεις/δεν της κάνει κλικ ο γαμβρός/κλπ-κλπ, να υπάρχει η βάση ώστε η ζωή μας να μην μπαίνει σε κουτάκια στα οποία η οικογένεια ή το κατά λάθος έγκυος δεν χωράει πριν από την κατάκτηση υλικών στόχων και να υπάρχουν επίσης και οι στενοί οικογενειακοί δεσμοί που μπορούν να υποστηρίξουν την όποια απόφαση η οποία να μην λαμβάνεται κάτω από συνθήκες πίεσης-αλλά να δίνεται προτεραιότητα στο να μην τερματισθεί η κύηση. Και είμαι σίγουρη ότι αν η όποια γυναίκα-ιδίως νεαρής ηλικίας-ένιωθε ζεστασιά και ασφάλεια ώστε να στραφεί στην οικογένειά της σε περίπτωση που "έτυχε", η όποια απόφαση θα ήταν η σωστή απόφαση. Για μένα ίσως να μην ήταν σωστή, για εκείνη όμως ακόμη και ο τερματισμός της κύησης πιθανώς να ήταν, καθόσον θα είχε το 100% των επιλογών και της στήριξης που θα μπορούσε να βρει.

 

και φυσικά το κλειδί για μένα είναι στο πριν. Σωστή ενημέρωση από την οικογένεια για το σεβασμό στο σώμα μας, τις προγαμιαίες σχέσεις, την αντισύλληψη.

 

Τα λέω όλα αυτά με αφορμή το ότι η θεματοθέτρια ανέφερε μεταξύ άλλων ότι δεν μπορούσε να στραφεί στην οικογένειά της για στήριξη, καθώς και ότι θεωρούσε τη σχέση της επιπόλαιαη.

 

Και βεβαίως, με αφορμή αυτό, προκύπτουν και άλλα ερωτήματα, όπως το γιατί να μένουμε σε μία σχέση που δεν μας καλύπτει-αναφέρομαι και στους δύο συντρόφους-και να ρισκάρουμε μια εγκυμοσύνη-μην μου απαντήσετε το αυτονόητο για πολλούς, δεν είμαι εξωγήινη. Αυτό όμως είναι άλλο θρεντ.

 

Πιστευω οτι εισαι σαφης και κυριως, δεν προσβαλλεις κανεναν....μπραβο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας έχω νέα:

 

Δεν είναι όλες οι γυναίκες θρησκευόμενες. Μερικές μπορεί να μην είναι καν Χριστιανές. Συνεπώς τα περί αμαρτίας και εξομολόγησης, είναι τελείως άκυρα.

 

Η έκτρωση σε αυτή τη χώρα που ζούμε, εντελώς αντικειμενικά, δεν είναι έγκλημα ούτε φόνος. Συνεπώς προσοχή στις εκφράσεις μας.

 

Αν δεν έχετε ψάξει το θέμα, μην πασάρετε τις προσωπικές σας απόψεις ως δεδομένα. Μην μιλάτε για ιλλιγιώδεις αυξήσεις των εκτρώσεων, μην μιλάτε για ελληνικές πρωτιές. Εκτός αν υπάρχουν πηγές πάνω στις οποίες στηρίζεστε, οπότε παραθέστε τις. Διαβάζουμε και αγγλικά :P

 

Αν απλά εκφέρουμε γνώμες, η δική μου γνώμη έχει την ίδια βαρύτητα με τη δική σου. Το ότι διαφωνώ μαζί σου και το λέω, δεν σημαίνει ότι προσπαθώ να τσακωθώ.

 

Τα τρομακτικά βιντεάκια δεν βοηθάνε τη συζήτηση.

 

Τα παιδιά δεν είναι αναλώσιμα, να τα γεννάς και να τα παρατάς να τα μεγαλώσει κάποιος άλλος. Επίσης γενικά δεν βλέπω μεγάλη διάθεση υιοθεσίας παρατημένων παιδιών, οπότε το να προτείνεις ως λύση να γεννηθεί ένα ανεπιθύμητο παιδί για να το μεγαλώσει κάποιος άλλος, είναι τουλάχιστον ουτοπικό (εκτός αν προσφέρεσαι εσύ προσωπικά).

 

Το να υποστηρίζεις το δικαίωμα μιας γυναίκας να κάνει έκτρωση χωρίς να τη φορτώνεις τύψεις και ενοχές, δεν σημαίνει πως δεν θεωρείς λύση την αντισύλληψη.

 

Αν όλες οι εκτρώσεις σταματήσουν αύριο κιόλας, δεν θα αλλάξει τίποτα για όσες γυναίκες δεν μπορούν να μείνουν έγκυες.

 

Υπάρχουν γυναίκες που έκαναν έκτρωση για μη ιατρικούς λόγους και δεν νιώθουν ντροπή ή μετάνοια και δεν βλέπουν εφιάλτες.

 

Δεν σας αρέσει, το καταλαβαίνω. Αλλά υπάρχουν. Kαι μάλλον είναι περισσότερες από όσες νομίζετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To "εντός γάμου" τι σχέση έχει με τις φοιτήτριες; Τελικά ποιοι κάνουν εκτρώσεις; Μόνο οι νεαρές φοιτήτριες (σε μεγάλο ποσοστό) και οι παντρεμένες με ή χωρίς σοβαρούς λόγους (σε μικρό ποσοστό); Τι λένε οι αριθμοί; Τους έχει κοιτάξει καμία; Τελικά μιλάμε με δεδομένα ή λέμε τι θεωρούμε η κάθε μία;

 

Εγώ προσωπικά ξέρω αρκετές παντρεμένες που έχουν κάνει έκτρωση λόγω ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης. Τώρα που το σκέφτομαι ξέρω περισσότερες παντρεμένες που έχουν κάνει έκτρωση λόγω ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, είτε συνέτρεχαν ιατρικοί λόγοι είτε όχι, παρά νεαρές φοιτήτριες.

 

Λιτλ μάνκι,

Ρώτησες αν εκτρώσεις κάνουν μόνο νεαρές φοιτήτριες. Συνήθως οι νεαρές φοιτήτριες δεν είναι παντρεμένες/έχουν σχέση/σύμφωνο συμβίωσης/ελέυθερη συμβίωση με χαρτί (ή χωρίς) από παπά και κουμπάρο, δήμαρχο...(πρόσθεσε ό,τι θέλεις) και δεν έχουν 1-2-3-...7 παιδιά η κάθε μία. Το "εντός γάμου" κολλάει στη συνειδητή(?) απόφαση του "τώρα κάνω οικογένεια".Και αναφέρω πολλές περιπτώσεις γυναικών, παντρεμένων ή μη, πλέον των φοιτητριών, οι οποίες μπορεί να προβούν σε τερματισμό κύησης.

 

λες τι λένε οι αριθμοί. Ποιοι αριθμοί, της στατιστικής υπηρεσίας?Δεν έχω ψάξει για έρευνες αναφορικά με το θέμα. Και από τα λεγόμενά σου, συμπεραίνω πως μιλάς (όπως και εγώ) με δεδομένα που η κάθε μια μας γνωρίζει-βάσει δλδ εμπειριών προσωπικών ή ατόμων του περιβάλλοντός μας.

 

Παραπάνω σου παρέθεσα την άποψή μου, βάσει συλλογιστικής. Το ότι δεν παραθέτω πίτες και εξελ δεν την κάνει να στερείται επιχειρηματολογίας. Επίσης, το ότι εσύ ξέρεις περισσότερες παντρεμένες, δεν μετατρέπει την άποψή σου σε αποτέλεσμα έρευνας. Άλλωστε το οποιοδήποτε αποτέλεσμα έρευνας αναφορικά με το αν οι περισσότερες εκτρώσεις γίνονται στα 15-20-25-30-35 και βάλε χρόνια, εντός εκτός και επί τα αυτά, δεν αναιρεί τη συλλογιστική μου αναφορικά με τον τρόπο που μεγαλώσαμε και μεγαλώνουμε τα παιδιά μας οι περισσότεροι, σε σχέση με τις κρατούσες απόψεις αναφορικά με το θέμα των εκτρώσεων.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Όχι, δεν είναι αυτό κρίση ανθρωπισμού. Είναι ζήτημα όμως το ότι πολλοί από εμάς έχουν μεγαλώσει με το μότο σπουδές, καριέρα και μετά οικογένεια, σαν πλύση εγκεφάλου ένα πράγμα. Οπότε, σε μεγάλο βαθμό δεν επιλέγει κανείς το να (μην) κάνει οικογένεια ενώ σπουδάζει πχ, ενώ αν τύχει (στιγμιαίο λάθος), στις περισσότερες περιπτώσεις η φακή, το έμβρυο, η βλαστοκύστη θα έλεγαν πολλοί-ο καινούριος άνθρωπος και η νέα ζωή θα πω εγώ είναι εκ προοιμίου καταδικασμένος καθότι έρχεται τελευταίος στο "σύστημα αξιών" που σου προανέφερα.

 

Ό, τι άλλο δεν καταλαβαίνεις, πες μου.

 

Ρέα_1971, στα περί αμαρτίας, αναφέρεσαι στη φράση μου σχετικά με το ότι "είναι αμαρτία να ζητάω τόσα;"αν ναι, τι εννοείς "ποιος δίνει δεκάρα"

 

Μιας και τωρα το καταλαβα, να σου πω απλά μια γνωμη : το "πλύση εγκεφάλου" όταν αναφερόμαστε σε σπουδές και καριέρα (εγώ θα το πω απλά "δουλειά", το "καριέρα" σαν να με παραπέμπει λίγο στην απαξίωση των γυναικών που "δεν κάθονται σπίτι τους να μεγαλώσουν τα παιδιά τους") και μιλάμε για παιδιά που γεννηθηκαν τουλάχιστον από τη δεκαετία του '80 και μετά, το βρίσκω τουλάχιστον υποτιμητικό. Ενα μέσο ζευγαρι ("μεσο" από την άποψη του νονιού που καβαλάει στο κεφάλι του) ξέρει να ζυγίσει τις δυνατότητές του, μεσα στις συγκεκριμένες συνθήκες που ζει και να λάβει υπ' όψιν αν η μαμα/πεθερά θα μπορεί να του κραταει το παιδί ολημερίς κι ολονυχτίς, αν τα λεφτά του φτανουν για βρεφονηπιακό ή για να μείνει εκτός εισοδήματος ένας από το ζευγαρι λόγω ανατροφής του μωρού, αν θα ειναι μονογονεική ή όχι οικογένεια κλπ, προκειμένου να συμβιβάσει τη γονεικότητα με τη δουλειά ή τις σπουδές ή την ηλικία των 20 χρόνων του.

Σε αυτή τη βάση, που πιστεύω ότι ειναι και πιο ρεαλιστική από την ελαφρώς νουβελίστικη που παρουσιάζεις, η επιλογή του χρόνου (και του ταυτόχρονου) της τεκνοποίησης με τις άλλες ζωτικές πτυχές της ζωής μας (ή της ζωής κάποιων από μας), δεν νομίζω ότι εντάσσεται σε ένα "σύστημα αξιών" :shock: (ας γουρλώσω λίγο τα μάτια).

Υ.Γ. αν και σου απάντησαν ήδη, κι εγω δεν νομιζω ότι η "αμαρτία" που είπε η Ρεα ήταν γαι το δικο σου ποστ...

 

θεωρώ όμως πολύ μικρό το ποσοστό των εκτρώσεων που γίνεται εντός γάμου και δεν συντρέχουν πολύ σοβαροί λόγοι, όπως υγείας της μητέρας, ή ιατρικοί λόγοι που αφορούν στο έμβρυο, οπότε και εκεί το δίλημμα είναι μεγάλο.

Μμμμ, σ' αυτό κράτα μικρό καλάθι...δεν εχω ξενόγλωσση βιβλιογραφία εύκαιρη :mrgreen:

 

β) αρχίζουν παραπομπές σε βιβλιογραφία (συνήθως είναι στα αγγλικά για να μην μας πουνε και βλαχάρες) γιατί να δώσουμε έμφαση με λόγια άλλων γιατί δεν μπορούμε να αρθώσουμε τον δικό μας λόγο....

:-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P

 

 

(έμεινα σ' αυτά που έγραψες εσυ, γιατί πιο ενδιαφέρουσα βρίσκω αυτή την τροπή του θέματος - τώρα τα αν η εκτρωση είναι αμαρτία ή αν οι αποξέσεις σου προκαλούν υπογονιμότητα ή αν η Ελλάδα ειναι πρωτη σε εκτρώσεις και καισαρικές, τ' ακούω βερεσε...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις βάφτισα εγώ επιπόλαιες. Το σχόλιο της επιπολαιότητας το έκαναν άλλοι πριν από εμένα, εγώ απλά σχολίασα ως εξής: αφού είναι επιπόλαιες (και χαζές επίσης) (δεν το είπα εγώ, άλλος είπε ότι δεν τους κόβει να χρησιμοποιήσουν αντισύλληψη) γιατί επιμένουμε να γίνουν μαμάδες; Πώς περιμένουμε από μια κοπέλα που παίρνει αψήφιστα την πιθανότητα να κολλήσει κάτι ή να μείνει έγκυος από επαφή χωρίς προφυλακτικό, να πάρει στα σοβαρά μια εγκυμοσύνη; Αν ας πούμε θεωρείς πως δεν έγινε και τίποτα να κάνεις σεξ χωρίς προφύλαξη, τι πιθανότητες υπάρχουν να σκεφτείς ότι δεν θα γίνει τίποτα να συνεχίζεις να καπνίζεις / να πίνεις / να μην φροντίζεις τον εαυτό σου στην εγκυμοσύνη;

 

Εγω βλεπω οτι ξυνεις τα νυχια σου για καβγα και στο λεω ευθεως...δεν την στησαμε ολες στον τοιχο...δεν μιλησαμε ολες ασχημα καθεσαι και συνεχιζεις το θεμα μειωνοντας πολλες εδω μεσα και δεν καταλαβαινω το λογο!ΔΕΝ γινεται να εχουμε ολες τις ιδιες αποψεις...και ενω εγω προσωπικα δεν την κατηγορησα(αν θες πηγαινε βρες το σχολιο μου) ΔΕΝ μπορω να δεχτω πως ηταν ΟΚ να κανει σεξ αλλα τις συνεπειες απο αυτο οταν δεν παιρνεις προφυλαξη δεν τις ηξερε....Αυτο!Μαλλον θα το συνεχισεις μονη σου το θεματακι με κανα 2 αλλες που κι αυτες με τον τροπο τους τρωγονται για καυγα!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας έχω νέα:

 

Δεν είναι όλες οι γυναίκες θρησκευόμενες. Μερικές μπορεί να μην είναι καν Χριστιανές. Συνεπώς τα περί αμαρτίας και εξομολόγησης, είναι τελείως άκυρα.

 

Η ηθική με την έννοια του σεβασμού στονάνθρωπο δεν έχει θρησκεία, χρώμα, σύνορα.

 

Η έκτρωση σε αυτή τη χώρα που ζούμε, εντελώς αντικειμενικά, δεν είναι έγκλημα ούτε φόνος. Συνεπώς προσοχή στις εκφράσεις μας.

 

Το νόμιμο δεν είναι πάντα και ηθικό(κλεμμένο από τον Κωστάκη)

 

Αν δεν έχετε ψάξει το θέμα, μην πασάρετε τις προσωπικές σας απόψεις ως δεδομένα. Μην μιλάτε για ιλλιγιώδεις αυξήσεις των εκτρώσεων, μην μιλάτε για ελληνικές πρωτιές. Εκτός αν υπάρχουν δεδομένα και πηγές πάνω στις οποίες στηρίζεστε, οπότε παραθέστε τα. Διαβάζουμε και αγγλικά :P

 

Οι προσωπικές απόψεις δεν αφορούν μόνο τα παραπάνω, αλλά κυρίως τα προσωπικά, οικογενειακά, φιλικά, κλπ βιώματα της καθεμιάς

 

Τα τρομακτικά βιντεάκια δεν βοηθάνε τη συζήτηση.

Δε διαφωνώ

 

Τα παιδιά δεν είναι αναλώσιμα, να τα γεννάς και να τα παρατάς να τα μεγαλώσει κάποιος άλλος.

Σίγουρα όχι. Δεν θα πρέπει να είναι και εν δυνάμει προϊόντα έκτρωσης, οπότε για μένα καλύτερα να τα μεγαλώσει κάποις άλλος, κατά το μη χείρον βέλτιστον

 

Επίσης γενικά δεν βλέπω μεγάλη διάθεση υιοθεσίας παρατημένων παιδιών, οπότε το να προτείνεις ως λύση να γεννηθεί ένα ανεπιθύμητο παιδί για να το μεγαλώσει κάποιος άλλος, είναι τουλάχιστον ουτοπικό (εκτός αν προσφέρεσαι εσύ προσωπικά).

 

Εγώ προσφέρομαι. κάθε άνθρωπος, έλληνας, πακιστανός, κινέζος ήταν κάποτε μια φακή, είχε και πιθανώς να έχει μια μάνα που επέλεξε να τον φιλοξένησε στο σώμα της και να τον φέρει σε αυτό τον κόσμο, άσχετα αν της έτυχε ή όχι. Σε όλες τις παιδικές ψυχές αξίζει η αγάπη, είτε των γεννητόρων, είτε των κηδεμόνων απλώς.

 

Το να υποστηρίζεις το δικαίωμα μιας γυναίκας να κάνει έκτρωση χωρίς να τη φορτώνεις τύψεις και ενοχές, δεν σημαίνει πως δεν θεωρείς λύση την αντισύλληψη.

Δε διαφωνώ, με τις προϋποθέσεις που ανέφερα παραπάνω

 

Αν όλες οι εκτρώσεις σταματήσουν αύριο κιόλας, δεν θα αλλάξει τίποτα για όσες γυναίκες δεν μπορούν να μείνουν έγκυες.

Πρακτικά όχι, στο σπίτι του κρεμασμένου όμως δεν μιλάνε για σχοινί...

 

Υπάρχουν γυναίκες που έκαναν έκτρωση για μη ιατρικούς λόγους και δεν νιώθουν ντροπή ή μετάνοια και δεν βλέπουν εφιάλτες.

 

Δεν διαφωνώ

 

 

Δεν σας αρέσει, το καταλαβαίνω. Αλλά υπάρχουν. Kαι μάλλον είναι περισσότερες από όσες νομίζετε.

Και λοιπόν?Την άποψή της λέει η κάθε μία

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι ξυνεις τα νυχια σου για καβγα και στο λεω ευθεως...δεν την στησαμε ολες στον τοιχο...δεν μιλησαμε ολες ασχημα καθεσαι και συνεχιζεις το θεμα μειωνοντας πολλες εδω μεσα και δεν καταλαβαινω το λογο!ΔΕΝ γινεται να εχουμε ολες τις ιδιες αποψεις...και ενω εγω προσωπικα δεν την κατηγορησα(αν θες πηγαινε βρες το σχολιο μου) ΔΕΝ μπορω να δεχτω πως ηταν ΟΚ να κανει σεξ αλλα τις συνεπειες απο αυτο οταν δεν παιρνεις προφυλαξη δεν τις ηξερε....Αυτο!Μαλλον θα το συνεχισεις μονη σου το θεματακι με κανα 2 αλλες που κι αυτες με τον τροπο τους τρωγονται για καυγα!

 

Η κοπέλα έγραψε: Η επιπολαιοτητα και η ελλειπης ενημερωση (σε αυτο το σημειο να "ευχαριστησω" τα ταμπου της κοινωνιας μας) μας εκαναν αρκετα απροσεκτους στο θεμα της προφυλαξης.

 

άλλα ποστ διαβάζω εγώ??? η κοπέλα το έχει πάρει πάνω της δεν είπε πουθενά ότι είναι θύμα!!!!!!!!!!! μόνη της έγραψε ότι ήταν από επιπολαιότητα και από ελλειπή ενημέρωση... δεν ήξερε ότι από τα προσπερματικά υγρά μένει κανείς έγκυος....

βρε κορίτσια μην τρελαθούμε, που όλες ξέραμε από τα 18 μας ότι μένεις έγκυος από τα υγρά που ούτε τι σημαίνουν τα υγρά δεν ξέραμε!!

 

αυτά για τους πανταχού ξερόλες, δεν αναφέρομαι σε εσένα, αλλά για όσες διαστρεβλώνουν αυτά που έγραψε η κοπέλα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη βάση, που πιστεύω ότι ειναι και πιο ρεαλιστική από την ελαφρώς νουβελίστικη που παρουσιάζεις, η επιλογή του χρόνου (και του ταυτόχρονου) της τεκνοποίησης με τις άλλες ζωτικές πτυχές της ζωής μας (ή της ζωής κάποιων από μας), δεν νομίζω ότι εντάσσεται σε ένα "σύστημα αξιών" :shock: (ας γουρλώσω λίγο τα μάτια).

 

Η τελική επιλογή όχι, η δυνατότητα επιλογής όμως ναι, κατά την άποψή μου...

 

 

Μμμμ, σ' αυτό κράτα μικρό καλάθι...δεν εχω ξενόγλωσση βιβλιογραφία εύκαιρη :mrgreen:

ΛΟΛ!!!

 

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα έγραψε: Η επιπολαιοτητα και η ελλειπης ενημερωση (σε αυτο το σημειο να "ευχαριστησω" τα ταμπου της κοινωνιας μας) μας εκαναν αρκετα απροσεκτους στο θεμα της προφυλαξης.

 

άλλα ποστ διαβάζω εγώ??? η κοπέλα το έχει πάρει πάνω της δεν είπε πουθενά ότι είναι θύμα!!!!!!!!!!! μόνη της έγραψε ότι ήταν από επιπολαιότητα και από ελλειπή ενημέρωση... δεν ήξερε ότι από τα προσπερματικά υγρά μένει κανείς έγκυος....

βρε κορίτσια μην τρελαθούμε, που όλες ξέραμε από τα 18 μας ότι μένεις έγκυος από τα υγρά που ούτε τι σημαίνουν τα υγρά δεν ξέραμε!!

 

αυτά για τους πανταχού ξερόλες, δεν αναφέρομαι σε εσένα, αλλά για όσες διαστρεβλώνουν αυτά που έγραψε η κοπέλα!!

 

Με συγχωρεις αλλα γι αυτο γραφω δεν το δεχομαι...γιατι ειμαι τωρα 21...απο ΠΟΛΥ συντηρικους γονεις μεγαλωμενη σε χωριο κι ηξερα απο τα 15 απο που και πως ερχοντα τα παιδια και οι ασθενειες!Και πως μενεις εγκυος απο τα υγρα ηταν το ΠΡΩΤΟ με το οποιο μας "φοβεριζαν" για να μας αποτρεψουν απο το σεξ και τις οποιες ασθενειες κολλας χωρις προφυλαξη!Δεν ειμαστε ολοι το ιδιο...το οτι συνεβη αυτο σε μενα δεν παει να πει οτι ειναι και για ολες ετσι...αλλα να ΜΗΝ μας φταει η κοινωνια!Τι μου φταιει εμενα η κοινωνια που αγαπησα κι εφυγα απο τα 17 με τον αντρα μου?στα 17 την κοινωνια και τα στενα μυαλα των γονιων μου κατηγορουσα που με "εσπρωξαν" εκει...αλλα οι επιλογες ηταν καθαρα ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ!Να ωριμαζουμε καποτε.....

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις αλλα γι αυτο γραφω δεν το δεχομαι...γιατι ειμαι τωρα 21...απο ΠΟΛΥ συντηρικους γονεις μεγαλωμενη σε χωριο κι ηξερα απο τα 15 απο που και πως ερχοντα τα παιδια και οι ασθενειες!Και πως μενεις εγκυος απο τα υγρα ηταν το ΠΡΩΤΟ με το οποιο μας "φοβεριζαν" για να μας αποτρεψουν απο το σεξ και τις οποιες ασθενειες κολλας χωρις προφυλαξη!Δεν ειμαστε ολοι το ιδιο...το οτι συνεβη αυτο σε μενα δεν παει να πει οτι ειναι και για ολες ετσι...αλλα να ΜΗΝ μας φταει η κοινωνια!Τι μου φταιει εμενα η κοινωνια που αγαπησα κι εφυγα απο τα 17 με τον αντρα μου?στα 17 την κοινωνια και τα στενα μυαλα των γονιων μου κατηγορουσα που με "εσπρωξαν" εκει...αλλα οι επιλογες ηταν καθαρα ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ!Να ωριμαζουμε καποτε.....

 

Το ότι είχες εσύ την τύχη μου, καλό μου κορίτσι, να έχεις γονιούς που σε ενημέρωσαν για αυτά από τα 15 δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλους.. με πρώτη και καλύτερη εμένα, που και εγώ μεγάλωσα σε επαρχία και ακόμη και τώρα θέματα σεξ δεν τα συζητώ με την μητέρα μου που είμαι και η ίδια μάνα με 2 παιδιά!!

και οκ εγώ δεν είμαι 21.. είμαι λίγο μεγαλύτερη (όσες γνωρίζουν παρακαλώ να σωπάσουν, το θέμα που συζητάμε δεν είναι οι ηλικίες)!!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είχες εσύ την τύχη μου, καλό μου κορίτσι, να έχεις γονιούς που σε ενημέρωσαν για αυτά από τα 15 δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλους.. με πρώτη και καλύτερη εμένα, που και εγώ μεγάλωσα σε επαρχία και ακόμη και τώρα θέματα σεξ δεν τα συζητώ με την μητέρα μου που είμαι και η ίδια μάνα με 2 παιδιά!!

και οκ εγώ δεν είμαι 21.. είμαι λίγο μεγαλύτερη (όσες γνωρίζουν παρακαλώ να σωπάσουν, το θέμα που συζητάμε δεν είναι οι ηλικίες)!!

 

Δεν μου μιλησαν οι ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟΙ γονεις μου για θεματα οσο αφορα το σεξ...δεν ημουν τυχερη...απο αλλους τα εμαθα...αφου μεγαλωνοντας ειχα την περιεργειανα μαθω τι ειναι το σεξ..απο διπλα συνωνυμα ειχε κινδυνους!(αρρωστιες..και ανεπιθυμητα μωρα σε μικρη ηλικια)!

 

και γραφω πιο κατω σε ενα ποστ μου...

Δεν ειμαστε ολοι το ιδιο...το οτι συνεβη αυτο σε μενα δεν παει να πει οτι ειναι και για ολες ετσι...αλλα να ΜΗΝ μας φταει η κοινωνια!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου μιλησαν οι ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟΙ γονεις μου για θεματα οσο αφορα το σεξ...δεν ημουν τυχερη...απο αλλους τα εμαθα...αφου μεγαλωνοντας ειχα την περιεργειανα μαθω τι ειναι το σεξ..απο διπλα συνωνυμα ειχε κινδυνους!(αρρωστιες..και ανεπιθυμητα μωρα σε μικρη ηλικια)!

 

και γραφω πιο κατω σε ενα ποστ μου...

Δεν ειμαστε ολοι το ιδιο...το οτι συνεβη αυτο σε μενα δεν παει να πει οτι ειναι και για ολες ετσι...αλλα να ΜΗΝ μας φταει η κοινωνια!

 

τότε ήσουν πολύ τυχερή που σε πληροφόρησαν σωστά.. κατ΄εμέ όλες οι μαμάδες θα πρεπει να μιλάνε στα παιδιά τους για αυτά τα θέματα από μικρή ηλικία.. επειδή όμως αυτό δεν γίνεται θα πρέπει να υπάρχει μάθημα στο σχολείο... όχι μόνο για το σεξ αλλά και για ναρκωτικά, βία κλπ κλπ...

τόσο απλά!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...