Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Oly καταρχάς σου εύχομαι ολα να πάνε καλα απο δω και πέρα

Σίγουρα το πρόβλημα το δικό σας δεν εχει καμια σχέση με αζωοσπερμια στην αζωοσπερμια υπάρχει το απόλυτο 0 στα σπερμοδιαγραμματα εσεις απο ότι εχω διαβάσει παράγει ο άντρας σου πολλα . Αν μένεις στην Αθήνα μπορώ να σου συστήσω έναν εξαιρετικό ουρολογο να πάρεις μια δεύτερη γνώμη . Μην αγχώνεσαι και ολα θα λυθούν ένα ένα βήμα την φορά

Συμφωνώ απόλυτα και με την Γεωργίνα την επόμενη φορά που θα κάνετε σπερμοδιαγραμμα να πάτε σε κάποιο αξιόπιστο κέντρο . Μην σε παίρνει απο κάτω

Εμεις όπως σου είπα δεν βρήκαμε ούτε ένα σπερματοζωάριο κάναμε και κάποιες ειδικευμένες εξετάσεις και περιμένουμε θα το παλέψουμε μέχρι το τέλος και ότι γίνει να είστε αγαπημένοι με τον άντρα σου , υπομονή και ολα θα γινουν

 

Κορίτσι καλησπέρα.Θεσσαλονίκη μένω.Ετοιμάζομαι να κάνω την τρίτη εξωσωματική.Θα μου πουν από το κέντρο πώς θα το αντιμετωπίσουμε.Με τον ουρολόγο μας έχουμε μιλήσει για όλα τα άλλα θέματα εκτός από αυτό γιατί δε γνωρίζαμε.Αν μας πουν από το κέντρο να πάμε στο γιατρό μας θα πάμε.Δε ξέρω ποιο είναι τώρα το πρόβλημα.Σε όσα εργαστήρια έχουμε κάνει σπερμοδιαγράμματα ο αριθμός ήταν πάνω από 10εκατ.εκτός από δύο μήνες μετά την εγχείρηση κιρσοκήλης που ήταν αν θυμάμαι καλά 4εκ.για κανά 5μηνο,μετά ανέβηκε.Δε γνωρίζω για τα ορμονικά των αντρών,θα μας πουν από το κέντρο πώς να κινηθούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκια καλημέρα.Θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου πείτε για κάτι αποτελέσματα του συζύγου.Περιληπτικά θα σας πω ότι έκανε εγχείρηση κιρσοκήλης πριν 2 χρόνια και γενικά έχει ολιγοαθενοσπερμία.Έχουμε κάνει δύο εξωσωματικές και τώρα ετοιμαζόμαστε για την τρίτη.Ενδιάμεσα είχα μία φυσιολογική σύλληψη,αλλά ήταν εξωμήτρια.Ο σύζυγος είχε κάνει το 2013 ορμονικό έλεγχο και η fsh ήταν 33 και η LH ελαφρώς ανεβασμένη.Κανείς δεν μας είπε τίποτα για τα αποτελέσματα και εμείς δε γνωρίζαμε,ούτε και όταν κάναμε τις εξωσωματικές.Προχθές που πήγαμε στο κέντρο που θα κάνω την επόμενη εξωσωματική,είχα μαζί μου αυτό το χαρτί και μόλις το είδε η εμβρυολόγος έπαθε σοκ με τόσο υψηλή fsh.Ο σύζυγος στο τελευταίο σπερμοδιάγραμμα είχε 22.500.000 εκ.σπερματοζωάρια ,κάτι που δε συμφωνεί με την εξέταση.Πήγε λοιπόν και τις ξαναέκανε και βγήκε η fsh 20 και η LH 9,75.Γνωρίζετε μήπως τί σημαίνουν αυτά τα αποτελέσματα?Θα τα στείλω βέβαια και στην εμβρυολόγο.Μας είχε πει ότι υψηλή fsh σημαίνει αζωοσπερμία.Εμείς όμως έχουμε σπερματοζωάρια.Ο καρυότυπος που είχε κάνει ήταν φυσιολογικός.Μόνο είχε υψηλό κατακερματισμό dna σπέρματος και γι'αυτό παίρνει τα profertil για πολύ καιρό.Έχω τόσα στο μυαλό μου να σκέφτομαι τώρα και την υψηλή fsh?Αν κάποια γνωρίζει ας μου δώσει καμιά πληροφορία.

 

 

Καλησπέρα! Η αζωοσπερμια δεν εχει καμια σχέση με τα πολλα πολλα εκατομμύρια σας!!!!! Ξέχασε το αυτο και βγαλτο απο το μυαλο σου!!!!! Χαιρομαι αλλα δεν μπορουμε να σε εντάξουμε στην αζωοσπερματοχτυπημενη ομαδα μας!!!!! Χαχχαχαχαχα.....

Καλο θα ηταν το σπερμοδιαγραμμα και η fsh να γινονται σε κοντινά χρονικά διαστήματα μεταξύ τους για να μπορούν να αξιολογηθούν μαζι!!!!

Οσο πιο αυξημενη ειναι η fsh τοσο μεγαλύτερη ειναι η ορχικη βλάβη και τοσο χαμηλότερος ο αριθμός σπερματοζωαρίων!!!!

αυτα εν ολίγης ...... Δεν ειναι για να πανικοβαλεσαι! Νομιω οτι οι ορμονολογικες σας ταιριάζουν με ολιγοσπεμια!

Αν μπορω να βοηθάω σε κατι αλλο μου λες αν και.....το φορτε μου ειναι η αζωοσπερμια και χαιρομαι που δεν σε αφορα αυτο!!!!!! Χιχιχιιχιχιχι..... Ψυχραιμια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Η αζωοσπερμια δεν εχει καμια σχέση με τα πολλα πολλα εκατομμύρια σας!!!!! Ξέχασε το αυτο και βγαλτο απο το μυαλο σου!!!!! Χαιρομαι αλλα δεν μπορουμε να σε εντάξουμε στην αζωοσπερματοχτυπημενη ομαδα μας!!!!! Χαχχαχαχαχα.....

Καλο θα ηταν το σπερμοδιαγραμμα και η fsh να γινονται σε κοντινά χρονικά διαστήματα μεταξύ τους για να μπορούν να αξιολογηθούν μαζι!!!!

Οσο πιο αυξημενη ειναι η fsh τοσο μεγαλύτερη ειναι η ορχικη βλάβη και τοσο χαμηλότερος ο αριθμός σπερματοζωαρίων!!!!

αυτα εν ολίγης ...... Δεν ειναι για να πανικοβαλεσαι! Νομιω οτι η ορμονολογικες σας ταιριάζουν με ολιγοσπεμια!

Αν μπορω να βοηθάω σε κατι αλλο μου λες αν και.....το φορτε μου ειναι η αζωοσπερμια και χαιρομαι που δεν σε αφορα αυτο!!!!!! Χιχιχιιχιχιχι..... Ψυχραιμια!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ μαγισσουλα μου. Θα μάθω τι γίνεται όταν μιλήσω με την εμβρυολογο. Να σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κοριτσάκια μου ; Δυστυχώς εγώ εχω άσχημα νέα καρυοτυπος και μικρό ελλείψεις βγήκαν χάλια . Το βράδυ θα μιλήσουμε με τον γιατρό και γενετιστή . Εσεις όμως μην το βάζετε κάτω καλή επιτυχία σε όλες σας και ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σας . Πολλα φιλια

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κοριτσάκια μου ; Δυστυχώς εγώ εχω άσχημα νέα καρυοτυπος και μικρό ελλείψεις βγήκαν χάλια . Το βράδυ θα μιλήσουμε με τον γιατρό και γενετιστή . Εσεις όμως μην το βάζετε κάτω καλή επιτυχία σε όλες σας και ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σας . Πολλα φιλια

 

Κοριτσάκι μου μην το βάζετε κάτω... στείλε μας λεπτομέρειεςκαι από το γιατρό σας με την πρώτη ευκαιρία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι κάνετε κοριτσάκια μου ; Δυστυχώς εγώ εχω άσχημα νέα καρυοτυπος και μικρό ελλείψεις βγήκαν χάλια . Το βράδυ θα μιλήσουμε με τον γιατρό και γενετιστή . Εσεις όμως μην το βάζετε κάτω καλή επιτυχία σε όλες σας και ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σας . Πολλα φιλια

 

diladi ti xalia re koritsi??????? na milisete me giatro ke na mas pis ta nea!!!! elpizo na min ine toso xalia oso ta perigrafis..........

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε; Η Μαντόνα που ειναι;

 

Εμείς με τα πολλά βρήκαμε στο τηλ τον σοφικιτη ο οποίος μας είπε ότι μπορεί να μας δεχτεί μονο στα Γιάννενα αυτόν τον μήνα κ μετά τον σεμπτεβριο.;;;;; Επίσης θα έχει ενδιάμεσα 10 Μαΐου αλλά έχει 60ραντεβου κ δεν θα μπορέσει. Τι να κάνουμε δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Είδα τυχαία το θέμα και μπήκα να μοιραστώ μαζί σας τα ευχάριστα μιας φίλης. 39 χρονών, 9 χρόνια παντρεμένη, στην πορεία ανακαλύψανε πως ο άντρας της είχε αζωοσπερμία, έκανε μια εγχείρηση και στη συνέχεια βιοψία για να του πάρουν σπέρμα. Η κοπέλα έμεινε έγκυος σε δίδυμα με την πρώτη προσπάθεια (εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση) και είναι 11 εβδομάδων. :D

 

Μην απελπίζεστε! Και στα δικά σας! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να κάνω;;; Κλαίω την μοίρα μου

Με τον γιατρό θα μιλήσουμε την Τρίτη αλλα δεν μας δίνει ελπίδες

Πραγματικά τέτοιο χαστούκι δεν το περίμενα τώρα προσπαθούμε να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και να δούμε τι θα κανουμε απο δω και πέρα . Μπορει το όνειρο του παιδιού να τελειώσει εδώ για μας αλήθεια δεν ξέρω ...

Πάντως εσεις μην το βάζετε κάτω ολα θα πάνε καλα και αργά ή γρήγορα θα κρατάτε τα μωράκια σας αγκαλιά

Με τέτοια τύχη λέω να πάω να παίξω και κανένα τζόκερ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω;;; Κλαίω την μοίρα μου

Με τον γιατρό θα μιλήσουμε την Τρίτη αλλα δεν μας δίνει ελπίδες

Πραγματικά τέτοιο χαστούκι δεν το περίμενα τώρα προσπαθούμε να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και να δούμε τι θα κανουμε απο δω και πέρα . Μπορει το όνειρο του παιδιού να τελειώσει εδώ για μας αλήθεια δεν ξέρω ...

Πάντως εσεις μην το βάζετε κάτω ολα θα πάνε καλα και αργά ή γρήγορα θα κρατάτε τα μωράκια σας αγκαλιά

Με τέτοια τύχη λέω να πάω να παίξω και κανένα τζόκερ !!!!!

Να μην απογοητεύεσαι και να πάρετε κι άλλες απόψεις. Οι απόψεις των γιατρών διαφερουν με βάση την εμπειρία τους γιατί κατα ενα μέρος στηρίζονται σε περιστατικά που τους έχουν τύχει και κατα ένα άλλο στη βιβλιογραφία.

Η επιστήμη αλλάζει όμως , γι αυτό να πάρετε πολλές απόψεις κι είμαι σίγουρη ότι θα την βρειτε την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε; Η Μαντόνα που ειναι;

 

Εμείς με τα πολλά βρήκαμε στο τηλ τον σοφικιτη ο οποίος μας είπε ότι μπορεί να μας δεχτεί μονο στα Γιάννενα αυτόν τον μήνα κ μετά τον σεμπτεβριο.;;;;; Επίσης θα έχει ενδιάμεσα 10 Μαΐου αλλά έχει 60ραντεβου κ δεν θα μπορέσει. Τι να κάνουμε δεν ξέρω...

 

 

Να πάτε Γιάννενα! Αξιζει τον κοπο!

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω;;; Κλαίω την μοίρα μου

Με τον γιατρό θα μιλήσουμε την Τρίτη αλλα δεν μας δίνει ελπίδες

Πραγματικά τέτοιο χαστούκι δεν το περίμενα τώρα προσπαθούμε να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και να δούμε τι θα κανουμε απο δω και πέρα . Μπορει το όνειρο του παιδιού να τελειώσει εδώ για μας αλήθεια δεν ξέρω ...

Πάντως εσεις μην το βάζετε κάτω ολα θα πάνε καλα και αργά ή γρήγορα θα κρατάτε τα μωράκια σας αγκαλιά

Με τέτοια τύχη λέω να πάω να παίξω και κανένα τζόκερ !!!!!

 

Μαντονακι μου εμας μας ειχαν δώσει 10% να βρούμε σπερματοζωαρια καποια στιγμη και μαλιστα άγνωστο για ποσο καιρο θα επρεπε να παλεύουμε για αυτο το 10%! Μην το βαζεις κατω! Στα εγραψα και σε π.μ.! Ψάξτε το!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω;;; Κλαίω την μοίρα μου

Με τον γιατρό θα μιλήσουμε την Τρίτη αλλα δεν μας δίνει ελπίδες

Πραγματικά τέτοιο χαστούκι δεν το περίμενα τώρα προσπαθούμε να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και να δούμε τι θα κανουμε απο δω και πέρα . Μπορει το όνειρο του παιδιού να τελειώσει εδώ για μας αλήθεια δεν ξέρω ...

Πάντως εσεις μην το βάζετε κάτω ολα θα πάνε καλα και αργά ή γρήγορα θα κρατάτε τα μωράκια σας αγκαλιά

Με τέτοια τύχη λέω να πάω να παίξω και κανένα τζόκερ !!!!!

 

Κορίτσι μου καταλαβαινω την απογοήτευση σου, πιστεύω ομως οτι εισαι δυνατή κοπέλα και δε θα τα παρατήσεις! Άκουσε τις συμβουλές των κοριτσιών που γνωρίζουν κατι παραπανω. Εξάντλησε όλες τις πιθανότητες. Μη λες οτι τελείωσε το όνειρο σας αφου το θέλετε τόσο πολυ... Να το παλεψετε!! Εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια.

Μαντόνα με ψυχραιμία αποφασίστε μαζι την Επόμενη Κίνηση. Εξάντλησε οκες τις πιθανότητες. Μιλήστε κ με τον γιατρό της Τρίτη μπορει να σας προτείνει κατι αλλο μην απογοήτευσε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά ευχαριστώ πολυ για τα γλυκά σας λόγια μου δίνετε πολυ κουράγιο . Σημερα είμαι πολυ καλύτερα μετα απο μια κουβέντα που είχα με τον αντρουλη μου . Το μόνο που θέλω αρχικά είναι να εχουμε υγεία και κυρίως ο άντρας μου γιατί δεν ξέρω αν μπορει αυτός ο μη φυσιολογικός Καρυοτυπος να μας δημιουργήσει και αλλα προβλήματα μετα στην υγεία ( εύχομαι όχι )

Έπειτα θα κοιτάξουμε αν μπορούμε να κανουμε βιοψία και αν όχι θα προχωρήσουμε σε δότη . Μόνο υγεία κορίτσια και ολα τα αλλα θα γίνουν σιγά σιγά ... Τα δικά σας νέα ;;;;;; Θέλω μόνο ευχάριστα να ακούω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά ευχαριστώ πολυ για τα γλυκά σας λόγια μου δίνετε πολυ κουράγιο . Σημερα είμαι πολυ καλύτερα μετα απο μια κουβέντα που είχα με τον αντρουλη μου . Το μόνο που θέλω αρχικά είναι να εχουμε υγεία και κυρίως ο άντρας μου γιατί δεν ξέρω αν μπορει αυτός ο μη φυσιολογικός Καρυοτυπος να μας δημιουργήσει και αλλα προβλήματα μετα στην υγεία ( εύχομαι όχι )

Έπειτα θα κοιτάξουμε αν μπορούμε να κανουμε βιοψία και αν όχι θα προχωρήσουμε σε δότη . Μόνο υγεία κορίτσια και ολα τα αλλα θα γίνουν σιγά σιγά ... Τα δικά σας νέα ;;;;;; Θέλω μόνο ευχάριστα να ακούω !!!!

 

Ποσό χαίρομαι για αυτά που διαβάζω!!!!! Ποσο.....!!!!!

Δεν νομιζω πως συντρέχει λογος ανησυχίας για την υγεια του αντρα σου που ειναι και το πιο σημαντικο! Βεβαια αυτα θα σας τα πει και ο γιατρος!αλλωστε μην ξεχνάς πως αυτο που τωρα ανακαλύψατε ειναι κατι που υπαρχει απο την στιγμη της γέννησης του! Αρα οπως δεν του δημιούργησε καποιο προβλημα ως τωρα (περα απο την αζωοσπερμια) ετσι δεν θα του δημιουργήσει και απο εδω και περα! Μαλλον με γενετιστή θα πρεπει να μιλήσετε για αυτο το θεμα! Ενας εξαιρετικός απο οτι εχω ψαξει ειναι ο παγκαλος! Να το εχετε υπόψιν σας! Οσο για τα υπολοιπα, υπαρχουν λύσεις και το αποτέλεσμα μετραει στο τελος τελος!!!! Ενα γερο μωρακι που θα ο μεγαλώσετε με ολη σας την αγαπη! Μην τα παρατάτε!!!!! Υπαρχουν λύσεις!!!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλα μαγισσουλα μου !!! Ναι με τον παγκαλο θα μιλήσουμε απο βδομάδα άλλωστε τις εξετάσεις Τίς ειχαμε κάνει στο κέντρο του και να δούμε τι θα μας πει . Μετα απο ολα αυτά κατάλαβα πως η ζωή είναι πολυ μικρή για να χάνουμε τον χρόνο μας με κλάμματα και στεναχώριες το μόνο που θέλω απο δω και πέρα είναι υγεία για όλες και όλους μας και ο θεός είναι μεγάλος θα μας βοηθήσει με τον έναν ή με τον άλλο τροπο να κανουμε και εμεις ένα μωράκι θέλω όλες σας να μην το βάζετε κάτω και ολα θα πάνε καλα είναι και αυτή μια δοκιμασία της ζωής που εμένα προσωπικά με έκανε ακόμα πιο δυνατή !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλα μαγισσουλα μου !!! Ναι με τον παγκαλο θα μιλήσουμε απο βδομάδα άλλωστε τις εξετάσεις Τίς ειχαμε κάνει στο κέντρο του και να δούμε τι θα μας πει . Μετα απο ολα αυτά κατάλαβα πως η ζωή είναι πολυ μικρή για να χάνουμε τον χρόνο μας με κλάμματα και στεναχώριες το μόνο που θέλω απο δω και πέρα είναι υγεία για όλες και όλους μας και ο θεός είναι μεγάλος θα μας βοηθήσει με τον έναν ή με τον άλλο τροπο να κανουμε και εμεις ένα μωράκι θέλω όλες σας να μην το βάζετε κάτω και ολα θα πάνε καλα είναι και αυτή μια δοκιμασία της ζωής που εμένα προσωπικά με έκανε ακόμα πιο δυνατή !!!!!

 

Μπράβο σου κορίτσι μου!!! Χάρηκα παρα πολυ τωρα :) Ετσι σε θελω!!!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλα μαγισσουλα μου !!! Ναι με τον παγκαλο θα μιλήσουμε απο βδομάδα άλλωστε τις εξετάσεις Τίς ειχαμε κάνει στο κέντρο του και να δούμε τι θα μας πει . Μετα απο ολα αυτά κατάλαβα πως η ζωή είναι πολυ μικρή για να χάνουμε τον χρόνο μας με κλάμματα και στεναχώριες το μόνο που θέλω απο δω και πέρα είναι υγεία για όλες και όλους μας και ο θεός είναι μεγάλος θα μας βοηθήσει με τον έναν ή με τον άλλο τροπο να κανουμε και εμεις ένα μωράκι θέλω όλες σας να μην το βάζετε κάτω και ολα θα πάνε καλα είναι και αυτή μια δοκιμασία της ζωής που εμένα προσωπικά με έκανε ακόμα πιο δυνατή !!!!!

 

orea!!!! ides ???diana epesa!!!! xaxaxaxa.... na dis pou kapia stigmi ola afta tha ta thimaste san ena kako oniro.....

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω ευχάριστα!!! Εχθές εδεήσαμε με τα πολλά να δούμε τον Σοφικίτη. Κορίτσια και αγόρια, δεν ξέρω αν αυτό συνιστά ανεπίτρεπτη διαφήμιση στο φόρουμ, αλλά ο άνθρωπος είναι μάγος και το προφερτιλ είναι μαγικό φίλτρο!

Είχαμε, που λέτε, εχθές ραντεβού στος 8.30 το βράδυ. Φτάνουμε και η νοσοκόμα στην υποδοχή λέει στο σύζυγο ότι ο γιατρός ζήτησε να κάνει επαναληπτική ανάλυση σπέρματος. Ο σύζυγος ξινίζει τη μούρη ("δηλαδή, τι θα έχει αλλάξει;;") αλλά πήγε κι έκανε το καθήκον του. Μας είπαν μετά να φύγουμε και να ξαναέρθουμε κατά τις 12 το βράδυ!! Γυρίσαμε σπίτι, λοιπόν, και μόλις μας κάλεσαν, επιστρέψαμε στο ιατρείο. Σημειωτέον ότι περίμενε κι άλλος μετά από εμάς!

Βλέπουμε το γιατρό και τι μας λέει: "Έχετε ΔΥΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΙΔΕΣ". :shock: Από 0 εις το πηλίκο ούτε σπερματοζωάρια ούτε σπερματίδες και με ένα μήνα προφερτίλ!!! Το πιστεύετε? Είχαμε μείνει με το στόμα ανοιχτό.

Μας είπε, λοιπόν, ότι μπορούμε να περιμένουμε 5-6 μήνες ακόμη το πολύ να δούμε αν θα εμφανιστούν σπερματοζωάρια στο δείγμα αρκετά για εξωσωματική. Μας έδωσε 30-40% πιθανότητες, διευκρινίζοντας ότι δεν είναι βεβαιότητα, αλλά απλώς πιθανότητα γιατί η αζωοσπερμία δεν θεραπεύεται.

Όσο για το χειρουργείο, μας έδωσε 99% πιθανότητες!!!! Αδιανόητο! Εμείς συζητούσαμε για δότη σπέρματος και τώρα συζητάμε για εξωσωματική :mrgreen:

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω;;; Κλαίω την μοίρα μου

Με τον γιατρό θα μιλήσουμε την Τρίτη αλλα δεν μας δίνει ελπίδες

Πραγματικά τέτοιο χαστούκι δεν το περίμενα τώρα προσπαθούμε να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και να δούμε τι θα κανουμε απο δω και πέρα . Μπορει το όνειρο του παιδιού να τελειώσει εδώ για μας αλήθεια δεν ξέρω ...

Πάντως εσεις μην το βάζετε κάτω ολα θα πάνε καλα και αργά ή γρήγορα θα κρατάτε τα μωράκια σας αγκαλιά

Με τέτοια τύχη λέω να πάω να παίξω και κανένα τζόκερ !!!!!

 

Μαντόνα μου, τι έδειξαν οι εξετάσεις, αν επιτρέπεται; Έχω κάνει το pubmed φύλλο και φτερό κι έχω διαβάσει ό,τι μελέτη μπορείς να φανταστείς. Λοιπόν, για ένα πράγμα έχω να σε διαβεβαιώσω, στο οποίο καταλήγουν και όλα τα συμπεράσματα των ερευνών: ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να διαπιστωθεί αν υπάρχουν ή όχι σπερματοζωάρια στους όρχεις είναι η βιοψία. Αυτό ισχύει και για άνδρες με klinefelter's, με certοli cell only και με μικροελλείψεις ΑZF του Υ. Ακόμη κι αν εμφανίζει μικροελλείψεις Α και Β και πάλι η βιβλιογραφία δεν λέει ότι είναι αδύνατον, απλά δίνει λιγότερες πιθανότητες.

Δεν προσπαθώ να σου χρυσώσω το χάπι, αλλά και για μας όλοι οι γιατροί μας έλεγαν ότι πιθανότατα έχει σύνδρομο certoli only λόγω κάποιου γενετικού θέματος και όλοι μας άρχιζαν τα περί δότη. Ο μόνος που κρατούσε χαμηλό προφίλ ήταν ο Σοφικίτης και τώρα, μετά από λίγες εβδομάδες με προφερτίλ, ο σύζυγος έχει 2 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ σπερματίδες. Που σημαίνει ότι γίενται σπερματογένεση, ακόμη κι αν τα σπερματοζωάρια δεν βγαίνουν στα εκσπερματικά υγρά.

Θα μου πεις, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Και, να ξέρεις, σε καταλαβαίνω απολύτως. Κι εγώ μέχρι πρότινος τις μαύρες μου είχα, τα ξέρεις. Τελικά η υγεία μας και η αγάπη μας είναι τα μόνα πράγματα που μετράνε, καλή μου. "Συγχώρεσε" τον αγαπημένο σου, "συγχώρεσε" τον αυτό σου και κάνε ειρήνη με το σύμπαν, το θεό, την μοίρα, με ό,τι τέλος πάντων εσύ πιστεύεις. Αυτό είναι το δικό μας χαρτί και -με τον έναν ή τον άλλον τρόπο- θα το παίξουμε και θα κερδίσουμε!

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Είδα τυχαία το θέμα και μπήκα να μοιραστώ μαζί σας τα ευχάριστα μιας φίλης. 39 χρονών, 9 χρόνια παντρεμένη, στην πορεία ανακαλύψανε πως ο άντρας της είχε αζωοσπερμία, έκανε μια εγχείρηση και στη συνέχεια βιοψία για να του πάρουν σπέρμα. Η κοπέλα έμεινε έγκυος σε δίδυμα με την πρώτη προσπάθεια (εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση) και είναι 11 εβδομάδων. :D

 

Μην απελπίζεστε! Και στα δικά σας! :D

 

Αγγελίνα μου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διάθεση να μοιραστείς μαζί μας μία θετική εξέλιξη. Σε αυτήν την φάση, οτιδήποτε θετικό το έχουμε όλες και όλοι ανάγκη. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να τα καμαρώνεις που μεγαλώνουν :)

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω ευχάριστα!!! Εχθές εδεήσαμε με τα πολλά να δούμε τον Σοφικίτη. Κορίτσια και αγόρια, δεν ξέρω αν αυτό συνιστά ανεπίτρεπτη διαφήμιση στο φόρουμ, αλλά ο άνθρωπος είναι μάγος και το προφερτιλ είναι μαγικό φίλτρο!

Είχαμε, που λέτε, εχθές ραντεβού στος 8.30 το βράδυ. Φτάνουμε και η νοσοκόμα στην υποδοχή λέει στο σύζυγο ότι ο γιατρός ζήτησε να κάνει επαναληπτική ανάλυση σπέρματος. Ο σύζυγος ξινίζει τη μούρη ("δηλαδή, τι θα έχει αλλάξει;;") αλλά πήγε κι έκανε το καθήκον του. Μας είπαν μετά να φύγουμε και να ξαναέρθουμε κατά τις 12 το βράδυ!! Γυρίσαμε σπίτι, λοιπόν, και μόλις μας κάλεσαν, επιστρέψαμε στο ιατρείο. Σημειωτέον ότι περίμενε κι άλλος μετά από εμάς!

Βλέπουμε το γιατρό και τι μας λέει: "Έχετε ΔΥΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΙΔΕΣ". :shock: Από 0 εις το πηλίκο ούτε σπερματοζωάρια ούτε σπερματίδες και με ένα μήνα προφερτίλ!!! Το πιστεύετε? Είχαμε μείνει με το στόμα ανοιχτό.

Μας είπε, λοιπόν, ότι μπορούμε να περιμένουμε 5-6 μήνες ακόμη το πολύ να δούμε αν θα εμφανιστούν σπερματοζωάρια στο δείγμα αρκετά για εξωσωματική. Μας έδωσε 30-40% πιθανότητες, διευκρινίζοντας ότι δεν είναι βεβαιότητα, αλλά απλώς πιθανότητα γιατί η αζωοσπερμία δεν θεραπεύεται.

Όσο για το χειρουργείο, μας έδωσε 99% πιθανότητες!!!! Αδιανόητο! Εμείς συζητούσαμε για δότη σπέρματος και τώρα συζητάμε για εξωσωματική :mrgreen:

 

Τελεια !! Μπράβο μονο θετικά να ακουμε εδω μεσα πια!! :):)

Ευχομαι ολα να πηγαινουν καλα απο εδω και εμπρος!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...