Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξέταση συνδρόμου down


Recommended Posts

Το θέμα δεν είναι αν θα κάνεις λόγω ηλικίας, αλλά αν θα κάνεις επειδή θεωρείς ότι δε θα θέλεις να συνεχίσεις την κύηση αν αποδειχθεί αυξημένος κίνδυνος (συνήθως δεν μπορούν να είναι απόλυτα σίγουροι-σημειωτέον ο σύζυγός μου είναι παιδίατρος) για κάποιο σύνδρομο.

Το θέμα με την ηλικία είναι ότι υπάρχει κάποιο ηλικιακό όριο (τα 35 νομίζω) που ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των διάφορων εξετάσεων, οι πιθανότητες που έχεις να γεννήσεις παιδί με σύνδρομο Down είναι ίδιες ή μεγαλύτερες των πιθανοτήτων που έχεις να χάσεις το μωρό λόγω αμνιοπαρακέντησης. Αυτές είναι οι περιπτώσεις όπου οι γιατροί συστήνουν να κάνεις την εξέταση "λόγω ηλικίας".

 

Από εκεί και πέρα, συμφωνώ ότι αν είσαι προετοιμασμένη ψυχολογικά για το ενδεχόμενο ενός άρρωστου μωρού και σίγουρη ότι δεν θα διακόψεις την εγκυμοσύνη, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις αμνιοπαρακέντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τραγικό! Τι θα πέρασε!

Αλλα δεν καταλαβα εκανε αμνιο απλα λόγω ηλικίας και απο οτι καταλαβα ήταν στα τριάντα κάτι; Μεγάλο ρίσκο για να το κανει απλα για την ηλικια! Εγω 38 και μονο αν μου έλεγε η αυχενικη η το harmony test οτι υπάρχει πρόβλημα θα εκανα αμνιο

Κρίμα στην κοπέλα!

 

Κι εγώ 37+ ήμουν και δεν έκανα άμνιο ,ολες οι μετρήσεις καλές. Ο γιατρός μου δεν επέμενε καθόλου:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έκανα αυχενική -papp a και ήταν όλα τέλεια το ποσοστό πολύ καλό αλλά για να είμαι σίγουρη και να πω οτι έκανα τα πάντα για το μπεμπέ μου θα κάνω και αμνιοπαρακέντηση μάλλον που το συζήτησα με τον γιατρό μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!! Εγώ είμαι στη 13η εβδομάδα, όλες μου οι εξετάσεις είναι πάρα πολύ καλές παρόλα αυτά λόγω της ηλικίας, 36, έπρεπε να κάνω αμνιοπαρακέντηση ή λήψη τροφοβλάστης, όπως μου είπε ο γιατρός μου. Αλλά, επειδή έχω ακούσει πολλά για την αμνιοπαρακέντηση φοβόμουν πάρα πολύ και έτσι άρχισα το ψάξιμο στο ίντερνετ και διάβασα τις συζητήσεις περί αιματολογικού τεστ. Το είπα στον γιατρό μου και συμφώνησε πως αφού δεν έχω κάποιο άλλο εύρημα η εξέταση αίματος ήταν αρκετή. Οπότε μου συνέστησε δυο τεστ ένα που εξετάζει 7 σύνδρομα και το αποτέλεσμα είναι με πιθανότητες είναι το τεστ Harmony, αλλά μου συνέστησε και το materniT21 plus το οποίο εξετάζει 14 σύνδρομα και όπως έμαθα είναι πάρα πολύ καλό για δίδυμα μωράκια. Επίσης σου δίνει απάντηση ναι ή όχι και μόνο σε 7 ημέρες. Υπάρχει μου είπανε ένα μικρό ποσοστό λάθους αλλά κορίτσια το ίδιο ισχύει και με την αμνιοπαρακέντηση. Πήρα λοιπόν την απόφαση για το ακριβό το οποίο παρεμπιπτόντως εξετάζει σύνδρομα που εμφανίζονται και ανεξάρτητα από την ηλικία της μητέρας, πήγα σε μια εταιρεία εξειδικευμένη για αυτή την εξέταση στην Θεσσαλονίκη, Safembryo λέγεται. Πολύ ωραίο περιβάλλον και πολύ καλή εξυπηρέτηση και σε μόνο 7 ημέρες πήρα τα αποτελέσματα και είναι όλα καλά!!!!!!! Μου έφυγε ένα τεράστιο άγχος, μακάρι όλα να πάνε καλά και στη συνέχεια και σας το συστήνω ανεπιφύλακτα..:D:D:D

 

To MaterniT21 plus διαφέρει σε 3 σημεία:

1) στην φραστική απεικόνιση του αποτελέσματος. Αναφέρει ''θετικό'' ή ''αρνητικό'' αποτέλεσμα πχ για το σύνδρομο Down αντί πχ ''η πιθανότητα συνδρόμου Down είναι 1/10.000'' που αναφέρουν τα test άλλων εταιριών. Όμως επειδή η ευαισθησία ανίχνευσης του test είναι 99,1% (και όχι 100% όπως η αμνιοπαρακέντηση), ουσιαστικά βασίζεται και αυτό σε πιθανότητες! Πρόκειται για εμπορικό τρικ στην διατύπωση!

2) περιλαμβάνει περισσότερα σύνδρομα έναντι άλλων test. Όμως η ευαισθησία ανίχνευσής τους αφενός είναι ακόμη χαμηλότερη σε σχέση με το Down αφετέρου για κάθε ένα επιπλέον σύνδρομο που προσθέτουμε σε κάθε test αυξάνουμε και τον αριθμό των ψευδώς θετικών αποτελεσμάτων του δηλ. με απλά λόγια και την πιθανότητα να πρέπει να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση!

3) το τέστ αυτό είναι σημαντικά ακριβότερο από τα άλλα (επίσης ακριβά) Test.

 

Συμπερασματικά, θα έπρεπε να υπάρχει λεπτομερής συμβουλευτική ΠΡΙΝ παρθεί απόφαση για κάθε εξέταση, ώστε οι έγκυες να γνωρίζουν ακριβώς αν αξίζει (και σε ποιό test) να ξοδέψουν τα λεφτά τους

Link to comment
Share on other sites

To MaterniT21 plus διαφέρει σε 3 σημεία:

1) στην φραστική απεικόνιση του αποτελέσματος. Αναφέρει ''θετικό'' ή ''αρνητικό'' αποτέλεσμα πχ για το σύνδρομο Down αντί πχ ''η πιθανότητα συνδρόμου Down είναι 1/10.000'' που αναφέρουν τα test άλλων εταιριών. Όμως επειδή η ευαισθησία ανίχνευσης του test είναι 99,1% (και όχι 100% όπως η αμνιοπαρακέντηση), ουσιαστικά βασίζεται και αυτό σε πιθανότητες! Πρόκειται για εμπορικό τρικ στην διατύπωση!

2) περιλαμβάνει περισσότερα σύνδρομα έναντι άλλων test. Όμως η ευαισθησία ανίχνευσής τους αφενός είναι ακόμη χαμηλότερη σε σχέση με το Down αφετέρου για κάθε ένα επιπλέον σύνδρομο που προσθέτουμε σε κάθε test αυξάνουμε και τον αριθμό των ψευδώς θετικών αποτελεσμάτων του δηλ. με απλά λόγια και την πιθανότητα να πρέπει να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση!

3) το τέστ αυτό είναι σημαντικά ακριβότερο από τα άλλα (επίσης ακριβά) Test.

 

Συμπερασματικά, θα έπρεπε να υπάρχει λεπτομερής συμβουλευτική ΠΡΙΝ παρθεί απόφαση για κάθε εξέταση, ώστε οι έγκυες να γνωρίζουν ακριβώς αν αξίζει (και σε ποιό test) να ξοδέψουν τα λεφτά τους

 

 

Εσύ, mariob, είσαι εγκυμονούσα? Είσαι γιατρός? Είσαι στατιστικολόγος?

 

 

Γιατί εγώ είμαι μια κοινή θνητή που έμεινα έγκυος και θέλω να προσφέρω στο αγέννητο παιδί μου την πληρέστερη εξέταση που υπάρχει και τα νούμερα και τα χιλιοστά ή εκατοστά των ποσοστών δεν μου λένε κάτι.

το Πάνω από 99% μου φτάνει.

Σιγά μην μπώ στο τρυπάκι να ψάχνω το τεστ με το 99.9999999% ακρίβεια...

Που κι αυτό είναι μάλλον τρίκ γιατί κάποια έρευνα και δείγμα θα άφησαν απέξω ή θα το δοκίμασαν σε λίγες γυναίκες όπως κάνουν και με τις κρέμες προσώπου.

Και στην τελική εννοείται οτι δεν θέλω με τίποτα να μου τρυπήσουν την κοιλιά για να κάνω αμνιοπαρακέντηση και να υπάρξει πιθανότητα να αποβάλω. Αλλά ούτε και θέλω να περάσω 9 μήνες με έστω μια μικρή υποψία οτι το παιδί που θα φέρω στον κόσμο δεν θα είναι καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσύ, mariob, είσαι εγκυμονούσα? Είσαι γιατρός? Είσαι στατιστικολόγος?

 

 

Γιατί εγώ είμαι μια κοινή θνητή που έμεινα έγκυος και θέλω να προσφέρω στο αγέννητο παιδί μου την πληρέστερη εξέταση που υπάρχει και τα νούμερα και τα χιλιοστά ή εκατοστά των ποσοστών δεν μου λένε κάτι.

το Πάνω από 99% μου φτάνει.

Σιγά μην μπώ στο τρυπάκι να ψάχνω το τεστ με το 99.9999999% ακρίβεια...

Που κι αυτό είναι μάλλον τρίκ γιατί κάποια έρευνα και δείγμα θα άφησαν απέξω ή θα το δοκίμασαν σε λίγες γυναίκες όπως κάνουν και με τις κρέμες προσώπου.

Και στην τελική εννοείται οτι δεν θέλω με τίποτα να μου τρυπήσουν την κοιλιά για να κάνω αμνιοπαρακέντηση και να υπάρξει πιθανότητα να αποβάλω. Αλλά ούτε και θέλω να περάσω 9 μήνες με έστω μια μικρή υποψία οτι το παιδί που θα φέρω στον κόσμο δεν θα είναι καλά!

 

Αγαπητή ''κοινή θνητή'' δεν καταλαβαίνω τον τόνο σου. Είμαι γιατρός (όπως έχω γράψει και σε παλιότερα post) και απλώς αναφέρω τα αντικειμενικά στοιχεία που αφορούν το συγκεκριμένο test βάσει διεθνών μελετών. ΔΕΝ είμαι ούτε υπέρ της αμνιοπαρακέντησης ΟΥΤΕ υπέρ του μη επεμβατικού test. Απλώς λέω ότι πρέπει να σας γίνεται λεπτομερής συμβουλευτική και κατόπιν ΕΣΕΙΣ να διαλέγετε τι σας ταιριάζει καλύτερα.Είμαι ΥΠΕΡ της ελευθερίας της γυναίκας να επιλέγει!

Όλα τα υπόλοιπα που γράφεις δεν βγάζουν νόημα γιατί για παράδειγμα ακόμη και μια μητέρα που κάνει και αμνιοπαρακέντηση (με φυσιολογικά αποτελέσματα) και έχει και όλα τα υπερηχογραφήματα και λοιπές εξετάσεις φυσιολογικά, έχει ένα μικρό (αλλά υπαρκτό) ρίσκο να γεννήσει παιδί με πρόβλημα. Aρα τί κάνουμε; Κυνηγούμε χίμαιρες; Τίποτα, απλώς ησυχάζουμε και απολαμβάνουμε την εγκυμοσύνη μας που είναι μια ξεχωριστή και ιερή περίοδος στη ζωή κάθε γυναίκας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Το θεμα ειναι παλιο αλλα θα ηθελα να ρωτησω σε σχεση με τα μη επεμβατικα τεστ ,οποιας εταιριας κ αν ειναι,εαν ετυχε σε καποια κοπελα να μην βρεθει εμβρυικο dna στο αιμα της κ πως προχωρησε κατοπιν η εξεταση.συνεβη προσφατα σε προχωρημενη εγκυμοσυνη στο maternit genome κ αναρωτηθηκαμε για ποιο λογο συνεβη.επισης καθε εμπειρεια για την safe embryo που ειναι ο μεσολαβητης για την αποστολη του δειγματος στην αμερικη θα ηταν ενδιαφερουσα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...