Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μη παρεμβατικός προγεννητικός έλεγχος (nipt) - Αντί για άμνιο;


Recommended Posts

Έχω κάνει σε δυο εγκυμοσύνες . Θεωρώ πολύ βασικό να ξέρεις ποτέ την κανείς και γιατί . Θεωρώ ότι είναι το μέλλον στο προγεννητικό έλεγχο όμως για την ώρα θα πρέπει να ξέρεις ότι εξετάζει συγκεκριμένα σύνδρομα . Δηλαδή η απαντηςγ Που θα πάρεις θα είναι για τα συγκεκριμένα και όχι για πολλά όπως η αμνιο .  Προςωπικα Πιστεύω πως πρέπει να γίνεται προς επιβεβαίωση ενός καλού αποτελέσματος στην αυχενική . Αν για παράδειγμα υπήρχαν ευρήματα θα έκανα απευθείας παρεμβατική εξέταση . 

 

Just now, verονικι είπε:

Την έκανα και εγώ χθες λόγω κινδύνου για down 294:1 (με ppa-a και αυχενική διαφάνεια). Με το όριο των γυναικολόγων στο 300:1 και εμείς τόσο κοντά σε αυτό ήμασταν σε δίλημμα όσον αφορά τις πιο παρεμβατικές εξετάσεις.

Αυτό με το "όριο " που γράφεις είναι στην πραγματικότητα πολύ σχετικό . 

Θα πρέπει καλύτερα να σκεφτεί κανείς αν η εξέταση είχε ευρήματα η όχι . 

Αν υπήρχαν ευρήματα πραγματικά τι σημασία έχει ο αριθμός που επηρεάζεται από την ηλικία , τις προηγούμενες κυήσεις κτλ . 

Καταλαβες ... θέλω να πω σημασία έχει τι ευρήματα υπάρχουν για να οδηγήθεις στη μια η στην άλλη εξέταση . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Summer love είπε:

ναι το καταλαβαίνω. το έμβρυο είχε φυσιολογικές όλες τις μετρήσεις και δεν έχουμε ιστορικό.  Είμαι 38 ετών και μόνο η χοριακή βρέθηκε ανεβασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, verονικι είπε:
Just now, Summer love είπε:

ναι το καταλαβαίνω. το έμβρυο είχε φυσιολογικές όλες τις μετρήσεις και δεν έχουμε ιστορικό.  Είμαι 38 ετών και μόνο η χοριακή βρέθηκε ανεβασμένη.

Άρα όλες οι μετρήσεις ήταν καλές όποτε την πιθανότητα την έριξε η ηλικία κατά βάση Και η χοριακη . 

Λογικά φαντάζομαι στο συνέστησε ο γιατρός ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Έχω κάνει σε δυο εγκυμοσύνες . Θεωρώ πολύ βασικό να ξέρεις ποτέ την κανείς και γιατί . Θεωρώ ότι είναι το μέλλον στο προγεννητικό έλεγχο όμως για την ώρα θα πρέπει να ξέρεις ότι εξετάζει συγκεκριμένα σύνδρομα . Δηλαδή η απαντηςγ Που θα πάρεις θα είναι για τα συγκεκριμένα και όχι για πολλά όπως η αμνιο .  Προςωπικα Πιστεύω πως πρέπει να γίνεται προς επιβεβαίωση ενός καλού αποτελέσματος στην αυχενική . Αν για παράδειγμα υπήρχαν ευρήματα θα έκανα απευθείας παρεμβατική εξέταση .

 

Συμφωνώ επί λέξη

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για την νέα εξέταση αίματος που γίνεται μέσω αιμοληψίας στην μητέρα. Αν κάνατε την συγκεκριμένη εξέταση παρακαλώ μοιραστείτε μαζί μας την εμπειρία σας, ως προς το θέμα της αξιοπιστίας. Είχατε μήπως ψευδώς θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Apollo είπε:

Πρόκειται για την νέα εξέταση αίματος που γίνεται μέσω αιμοληψίας στην μητέρα. Αν κάνατε την συγκεκριμένη εξέταση παρακαλώ μοιραστείτε μαζί μας την εμπειρία σας, ως προς το θέμα της αξιοπιστίας. Είχατε μήπως ψευδώς θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα.

Την έχω κάνει σε δυο εγκυμοσύνες και τις δυο φορές τα αποτελέσματα ήταν αξιόπιστα . 

Εχω κάνει συγκεκριμένης εταιρείας (νομίζω δεν μπορώ να γράψω όνομα ) που πάει Αμερική . 

Πολθ γνωστή μου έκανε κάποιας άλλης εταιρίας και όντως το αποτέλεσμα ήταν λάθος . 

θελει προσοχή στο τι επιλέγεις . 

 

Just now, Summer love είπε:

Την έχω κάνει σε δυο εγκυμοσύνες και τις δυο φορές τα αποτελέσματα ήταν αξιόπιστα . 

Εχω κάνει συγκεκριμένης εταιρείας (νομίζω δεν μπορώ να γράψω όνομα ) που πάει Αμερική . 

Πολθ γνωστή μου έκανε κάποιας άλλης εταιρίας και όντως το αποτέλεσμα ήταν λάθος . 

θελει προσοχή στο τι επιλέγεις . 

 

Για την ιστορία της φίλης μου ήταν ψευδώς θετικό . 

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2019 at 11:14 ΠΜ, Summer love είπε:

 

Για την ιστορία της φίλης μου ήταν ψευδώς θετικό . 

Ποιο έκανε η φίλη σου, αυτό που πηγαίνει Κύπρο?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Η αυχενικη  διαφανεια βγηκε μια χαρα 1.5 μαζι με τις υπολοιπες μετρησεις οι οποιες ηταν κ αυτες φυσιολογικες.Λογω ηλικιας(39 ετων) θελησα να κανω τη μη επεμβατικη εξεταση αιματος ,οπως ειχα κανει κ στο 1ο μου μωρο.Αλλα ο γιατρος μου συστησε ενα αλλο τεστ,το κυπριακο κ οχι αυτο που το αιμα παει Αμερικη οπως ειχα κανει στο παρελθον.Οι απαντησεις βγηκαν με υψηλο κινδυνο για τρισωμια 21 χωρις καμια λεπτομερεια οπως γινεται με τ αλλα τεστ,δηλ ποσοστα.Εχω κανονισει να κανω σημερα ληψη τροφοβλαστης κ απλα αναρωτιεμαι πως γινεται να υπαρχει τετοια αποσταση στ αποτελεσματα της αυχενικης κ του αιματος κ αν δηλ δεν ειχα αποφασισει να κανω το αιμα ,θα ημουν μια χαρα πιστευοντας πως το μωρο ειναι υγιες;Η μηπως ειναι τελικα κ μας τρελαινουν τσαμπα;Να σημειωθει πως το αιμα το εκανα σχετικα νωρις,11 εβδ. και 5 ημερων.Εχει καποια κοπελα αναλογη εμπειρια;Σας ευχαριστω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Summery είπε:

Καλημερα κοριτσια.Η αυχενικη  διαφανεια βγηκε μια χαρα 1.5 μαζι με τις υπολοιπες μετρησεις οι οποιες ηταν κ αυτες φυσιολογικες.Λογω ηλικιας(39 ετων) θελησα να κανω τη μη επεμβατικη εξεταση αιματος ,οπως ειχα κανει κ στο 1ο μου μωρο.Αλλα ο γιατρος μου συστησε ενα αλλο τεστ,το κυπριακο κ οχι αυτο που το αιμα παει Αμερικη οπως ειχα κανει στο παρελθον.Οι απαντησεις βγηκαν με υψηλο κινδυνο για τρισωμια 21 χωρις καμια λεπτομερεια οπως γινεται με τ αλλα τεστ,δηλ ποσοστα.Εχω κανονισει να κανω σημερα ληψη τροφοβλαστης κ απλα αναρωτιεμαι πως γινεται να υπαρχει τετοια αποσταση στ αποτελεσματα της αυχενικης κ του αιματος κ αν δηλ δεν ειχα αποφασισει να κανω το αιμα ,θα ημουν μια χαρα πιστευοντας πως το μωρο ειναι υγιες;Η μηπως ειναι τελικα κ μας τρελαινουν τσαμπα;Να σημειωθει πως το αιμα το εκανα σχετικα νωρις,11 εβδ. και 5 ημερων.Εχει καποια κοπελα αναλογη εμπειρια;Σας ευχαριστω!

 

 

Συνέβει σε εμένα ! 

Εχω γράψει την ιστορία στο φορούμ αρκετές φορές . 

Δεν υπήρχε κανένα εύρημα στην αυχενική . Έκανα την harmony μετά τη β επιπέδου . 

Να κανείς οπωσδήποτε λήψη τροφοβλαστη τώρα ! 

 

Just now, Summer love είπε:

Συνέβει σε εμένα ! 

Εχω γράψει την ιστορία στο φορούμ αρκετές φορές . 

Δεν υπήρχε κανένα εύρημα στην αυχενική . Έκανα την harmony μετά τη β επιπέδου . 

Να κανείς οπωσδήποτε λήψη τροφοβλαστη τώρα ! 

 

Δεν ξέρω καθόλου λεπτομερείες για αυτό της Κύπρου . Διάβασα ποιο λες .

κοπελα μου ελπίζω είναι όλα λάθος και κακό όνειρο ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
On 23/5/2019 at 11:14 ΠΜ, Summer love είπε:

Την έχω κάνει σε δυο εγκυμοσύνες και τις δυο φορές τα αποτελέσματα ήταν αξιόπιστα . 

Εχω κάνει συγκεκριμένης εταιρείας (νομίζω δεν μπορώ να γράψω όνομα ) που πάει Αμερική . 

Πολθ γνωστή μου έκανε κάποιας άλλης εταιρίας και όντως το αποτέλεσμα ήταν λάθος . 

θελει προσοχή στο τι επιλέγεις . 

 

Για την ιστορία της φίλης μου ήταν ψευδώς θετικό . 

Καλημέρα!! Επειδή είμαι κι εγώ σε εγκυμοσύνη και ενδιαφέρομαι να μάθω περισσότερα για την μη επεμβατική προγεννητική μέθοδο,μήπως μπορείς να μου στείλεις το κέντρο στο οποίο την έκανες;Χθες έκανα αυχενική,βγήκε καλή αλλά θέλω να είμαι απόλυτα σίγουρη.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Ελπίζω να γράφω στο σωστό σημείο στο φόρουμ. Είμαι στη 12η εβδομάδα εγκυμοσύνης και έκανα τις προάλλες αυχενική διαφάνεια. Χωρίς ακόμα να έχω στα χέρια μου τα αποτελέσματα των αιματολογικών (PAPP-A) η τροποποιημένη πιθανότητα για σύνδρομο Down βγήκε 1:5336. Είμαι 35 χρονών και είμαι στη δύσκολη θέση να αποφασίσω πώς θα προχωρήσω,επεμβατικά ή μη..επειδή το σκέφτομαι σοβαρά για nipt test,θα σας παρακαλούσα να μου πείτε ποια θεωρούνται αξιόπιστα ή να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο κέντρο,γιατί έχω χαθεί στις τόσες πληροφορίες του διαδικτύου. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

@katie84 ήθελα απλώς να πω πως από όσο γνωρίζω κατόπιν συζητήσεων με τους ιατρούς και τους εμβρυολόγους που έκαναν τους υπερήχους και στα δύο μας παιδιά, η ηλικία αυτή καθεαυτή (εντός κάποιων ορίων φυσικά) δεν αποτελεί πλέον από μόνη της ένδειξη για περαιτέρω έλεγχο. Μεγαλύτερη βάση δίνεται στον υπερηχογραφικό και βιοχημικό έλεγχο που ούτως ή άλλως περιλαμβάνει το πακέτο του ελέγχου 1ου τριμήνου. Άλλωστε η ηλικία σας είναι μια χαρά! Με τροποποιημένη πιθανότητα για τρισωμία 21, 1:3764 και ηλικία αντίστοιχη με τη δική σας (άριστη εικόνα στον απεικονιστικό έλεγχο) δεν μας έκανε κανείς λόγο για ανάγκη περαιτέρω ελέγχου. Το παιδί γεννήθηκε υγειές.

Βέβαια η απόφαση (όπως και να έχουν τα πράγματα) για το εάν θα ελεγχθείτε περαιτέρω ή όχι, είναι πάντα δική σας, του ζευγαριού. Συζητήστε το με τον ιατρό σας και τον εμβρυολόγο.

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!! Είμαι 29 χρονών, (πρώτη εγκυμοσύνη) 13 εβδομάδων και πριν λίγες μέρες έκανα την αυχενική διαφάνεια.

Οι τιμές της ελεύθερης β-hCG ήταν

166,90 IU/I ισοδύναμο με 4,454 ΜοΜ και

PAPP-A 3,860 IU/I ισοδύναμο με 0,858 ΜοΜ. Ο υπέρηχος ήταν πολύ καλός με καμία ένδειξη ανησυχίας. Ο εξωτερικός γιατρός που μου έκανε την αυχενική μου είπε οτι δεν υπάρχει ζήτημα για σύνδρομο down αλλά λόγω της αυξημένης χοριακής μου είπε να σκεφτώ να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Με 3 άλλους γυναικολόγους που μίλησα, μου είπαν οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, οτι οι αιματολογικές είναι κάποιες φορές αναξιόπιστες κ οτι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Μου είπαν για την αιματολογική μόνο κ μόνο για να μου φύγει απο το κεφάλι η ιδέα. (Η αμνιοπαρακέντηση γίνεται τόσο νωρίς; Δεν είναι πολυ επικίνδυνο;) 

Επεξεργάστηκαν by Alexandrath
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλησπέρα υπάρχει κάποια που να έχει εμπειρία στην εξέταση nifty h nipt σου παίρνουν αίμα και το στέλνουν στην Αμερική για να σου πουν αν υπάρχει σύνδρομο down στο έμβρυο

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2020 at 2:42 ΠΜ, Mam1981 είπε:

Καλησπέρα υπάρχει κάποια που να έχει εμπειρία στην εξέταση nifty h nipt σου παίρνουν αίμα και το στέλνουν στην Αμερική για να σου πουν αν υπάρχει σύνδρομο down στο έμβρυο

Μάιο εγώ.. έκανα πρόσφατα.. βγηκαν αυξημένες οι μετρήσεις σ;;;

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2020 at 2:42 ΠΜ, Mam1981 είπε:

Καλησπέρα υπάρχει κάποια που να έχει εμπειρία στην εξέταση nifty h nipt σου παίρνουν αίμα και το στέλνουν στην Αμερική για να σου πουν αν υπάρχει σύνδρομο down στο έμβρυο

εγω εκανα το verifi  nipt test περσι τον Ιουλιο.Οτι θες με ρωτας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 8/6/2020 at 7:38 ΠΜ, Despoina Mar είπε:

Μάιο εγώ.. έκανα πρόσφατα.. βγηκαν αυξημένες οι μετρήσεις σ;;;

Ενώ ήταν 1:800  στην Α επιπέδου .στην β επιπέδου μου το κατέβασε ο εξωτερικός ιατρός που το έκανα 1:400-500.ενω όλα τα άλλα είναι φυσιολογικοτητα... ειμαι 38 χρονών.δε ξέρω τι να πιστέψω έχω μπερδευτεί πολύ... μια άλλη κοπέλα μου είπε είναι αναξιόπιστο δεν ισχύει.εν το μεταξύ ειμαι είδη 25 εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2020 at 3:19 ΠΜ, Mam1981 είπε:

Ενώ ήταν 1:800  στην Α επιπέδου .στην β επιπέδου μου το κατέβασε ο εξωτερικός ιατρός που το έκανα 1:400-500.ενω όλα τα άλλα είναι φυσιολογικοτητα... ειμαι 38 χρονών.δε ξέρω τι να πιστέψω έχω μπερδευτεί πολύ... μια άλλη κοπέλα μου είπε είναι αναξιόπιστο δεν ισχύει.εν το μεταξύ ειμαι είδη 25 εβδομάδα.

Εγώ πιστεύω λόγω ηλικίας είναι αυτά τα ποσοστά και όχι ότι έχει κάτι τ μωράκι.. Και εννοείται από ηλικία είσαι μια χαρά άλλες κάνουν παιδάκι 42 κ φευγα..απόλαυσε τ εγκυμοσύνη σ..

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα! Βρισκομαι στο διλλημα για να κανω nipt ή αμνιοπαρακεντηση (ή και τιποτα...). Η αυχενικη ηταν οκ (1/1620 για down και τα αλλα 2 ακομα πιο χαμηλος κινδυνος), η ηλικια ομως (40) επιβαρυνει τις πιθανοτητες ουτως ή αλλως, αλλα μαλλον θα αποκλεισω την αμνιοπαρακεντηση γιατι η πιθανοτητες να χασω ενα υγιες παιδι θα ειναι πολυ βαρια, σκεπτομενη οτι δεν εχω αλλο και δεν ξερω και αν θα εχω και αλλη ευκαιρια. Ετσι λοιπον σκεφτομαι να κανω μαλλον το NIPT.

Εχω καταλαβει οτι υπαρχουν πλεον ενα σωρο διαφορετικα, με διαφορετικες δυνατοτητες και διαφορετικες τιμες! Ο γιατρος μου, μου συστεινει το genome το οποιο λεει οτι ειναι πιο εγκυρο και αξιοπιστο, και ειναι αυτο που εμπιστευεται το Πανεπιστημιακο Νοσοκομειο Ηρακλειου και μπλα μπλα μπλα... 500 ευρω... Η αληθεια ειναι οτι υπολογιζα κανα 300αρι, και μου ρθε λιγο καπως.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, depifish είπε:

Καλησπερα! Βρισκομαι στο διλλημα για να κανω nipt ή αμνιοπαρακεντηση (ή και τιποτα...). Η αυχενικη ηταν οκ (1/1620 για down και τα αλλα 2 ακομα πιο χαμηλος κινδυνος), η ηλικια ομως (40) επιβαρυνει τις πιθανοτητες ουτως ή αλλως, αλλα μαλλον θα αποκλεισω την αμνιοπαρακεντηση γιατι η πιθανοτητες να χασω ενα υγιες παιδι θα ειναι πολυ βαρια, σκεπτομενη οτι δεν εχω αλλο και δεν ξερω και αν θα εχω και αλλη ευκαιρια. Ετσι λοιπον σκεφτομαι να κανω μαλλον το NIPT.

Εχω καταλαβει οτι υπαρχουν πλεον ενα σωρο διαφορετικα, με διαφορετικες δυνατοτητες και διαφορετικες τιμες! Ο γιατρος μου, μου συστεινει το genome το οποιο λεει οτι ειναι πιο εγκυρο και αξιοπιστο, και ειναι αυτο που εμπιστευεται το Πανεπιστημιακο Νοσοκομειο Ηρακλειου και μπλα μπλα μπλα... 500 ευρω... Η αληθεια ειναι οτι υπολογιζα κανα 300αρι, και μου ρθε λιγο καπως.

Kαλημέρα.

Η αμνιοπαρακέντηση κάνει 750ευρώ, τόσο τουάχιστον είχα δώσει εγώ στο Λητώ... Αλλά πραγματικά είναι τα χρήματα που δεν πρέπει να σκέφτεσαι προκειμένου να είσαι ήσυχη ότι το  παιδάκι θα είναι υγιές!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, irin said:

Kαλημέρα.

Η αμνιοπαρακέντηση κάνει 750ευρώ, τόσο τουάχιστον είχα δώσει εγώ στο Λητώ... Αλλά πραγματικά είναι τα χρήματα που δεν πρέπει να σκέφτεσαι προκειμένου να είσαι ήσυχη ότι το  παιδάκι θα είναι υγιές!

Δεν ειναι τα χρηματα που με προβληματιζουν οσον αφορα την αμνιοπαρακεντηση αλλα το ρισκο της αποβολης γιατι δυστυχως στα 40 σκεφτεσαι διπλα να ρισκαρεις να χασεις ενα υγιες μωρο (εστω και αν ειναι 1/300 που ειναι ομως περισσοτερο στο 1/1620 που μου βγαζει η αυχενικη) και δεν ξερω αν θα μπορω να διαχειριστω τις τυψεις για κατι τετοιο και αν θα εχω αλλη ευκαιρια! Γι αυτο σκεφτομαι να κανω το nipt παρολο που γνωριζω οτι ειναι κυριως για τα 3 συνδρομα και οχι διαγνωστικα οπως η αμνιοπαρακεντηση. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2021 at 9:22 ΜΜ, depifish είπε:

Καλησπερα! Βρισκομαι στο διλλημα για να κανω nipt ή αμνιοπαρακεντηση (ή και τιποτα...). Η αυχενικη ηταν οκ (1/1620 για down και τα αλλα 2 ακομα πιο χαμηλος κινδυνος), η ηλικια ομως (40) επιβαρυνει τις πιθανοτητες ουτως ή αλλως, αλλα μαλλον θα αποκλεισω την αμνιοπαρακεντηση γιατι η πιθανοτητες να χασω ενα υγιες παιδι θα ειναι πολυ βαρια, σκεπτομενη οτι δεν εχω αλλο και δεν ξερω και αν θα εχω και αλλη ευκαιρια. Ετσι λοιπον σκεφτομαι να κανω μαλλον το NIPT.

Εχω καταλαβει οτι υπαρχουν πλεον ενα σωρο διαφορετικα, με διαφορετικες δυνατοτητες και διαφορετικες τιμες! Ο γιατρος μου, μου συστεινει το genome το οποιο λεει οτι ειναι πιο εγκυρο και αξιοπιστο, και ειναι αυτο που εμπιστευεται το Πανεπιστημιακο Νοσοκομειο Ηρακλειου και μπλα μπλα μπλα... 500 ευρω... Η αληθεια ειναι οτι υπολογιζα κανα 300αρι, και μου ρθε λιγο καπως.

Καλημέρα. Σε ηλικία 33 ετών με πολύ καλή αυχενική κ β επιπέδου, είχα ποσοστό 1/1050 κ μου φάνηκε χαμηλό να σου πω την αλήθεια. Έκανα nipt έδωσα 590 ευρώ για τα τρία πιο συχνά σύνδρομα κ άλλα 6. Ανακουφιστηκα άρα πολύ όταν το αποτέλεσμα βγήκε αρνητικό. Χαλάλι τα χρήματα. Τώρα έχω μια πανέμορφη κορούλα 16.5 μημων. Αν οι υπέρηχο σου ειναι καλοί κ θες απλά να σαι πιο σίγουρη κάνε nipt αν όμως έχει βρεθεί κάτι κ σε προβληματίζει σκέψου κ πράξε ανάλογα. Η αμνιο είναι σίγουρη εξέταση η nipt από την άλλη είναι αξιόπιστη αλλά όπως είπες όχι διαγνωστική. Καλή επιτυχία εύχομαι. Καλή Ανάσταση! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλες και όλους.

Θα ήθελα να μάθω αν έχετε κάνει το αιματολογικό τεστ nipt και σε περίπτωση που το κάνατε αν έπεσε όντως μέσα στις προβλέψεις του. Σκέφτομαι να το κάνω λόγω όχι κακών αποτελεσμάτων αλλά όχι ιδιαίτερα ενθαρρυντικών προκειμένου να μην διακινδυνέψω την κύηση με αμνιοπαρακέντηση. Λειτούργησε θετικά σε κάποια από εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...