Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΚΑΤΙ....ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΑΙΩ


ΛΕΝΑΝΕΚ

Recommended Posts

livinath μου και ολα τα κοριτσια που διαβαζουν αν διαβασες καλα το μηνυμα που εστειλα στο τελος γραφω οτι δεν κατακρινω τους γονεις που το κανουν απλα εγω δεν μπορω να το κανω!!!!!!!δεν ειμαι θεος να κρινω ουτε να κατακρινω καποιον προς θεου!!!!!!!!ανθρωποι ειμαστε απλα ειναι κατι που δεν θα μπορουσα να το κανω εγω προσωπικα αλλοι το βλεπουν πιο λογικα και το πραττουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!σας φιλω και ξερω οτι αυτοι που το εχουν κανει δεν προκειται να το ξεπερασουν ποτε στη ζωη τους!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θέλω να πω να μην κρίνουμε τόσο εύκολα καταστάσεις που δεν ξέρουμε .... κανένας γονιός δεν φτάνει αλόγιστα στη διακοπή της κύησης ... είναι πάνω απο βέβαιο πως οι συγκεκριμενοι άνθρωποι θα εξάντλησαν κάθε ιατρικό περιθώριο για να φτάσουν σε αυτη την απόφαση ... είναι πολύ άδικο να φορτώνουμε τύψεις και να λέμε οτι ίσως θα έπρεπε να το ξανασκεφτούν και οτι υπαρχουν δυσπλασίες που διορθώνονται κλπ κλπ .... λετε να περιμέναν εμάς για να τα σκεφτούν όλα αυτά ;;;

 

 

ολγα μου εχεις απολυτο δικιο!!!!!!!

 

Συμφωνώ κι εγώ μαζί σας κορίτσια.

 

Η κοπέλα για άλλο λόγο άνοιξε το θέμα.. :(

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

livinath μου και ολα τα κοριτσια που διαβαζουν αν διαβασες καλα το μηνυμα που εστειλα στο τελος γραφω οτι δεν κατακρινω τους γονεις που το κανουν απλα εγω δεν μπορω να το κανω!!!!!!!δεν ειμαι θεος να κρινω ουτε να κατακρινω καποιον προς θεου!!!!!!!!ανθρωποι ειμαστε απλα ειναι κατι που δεν θα μπορουσα να το κανω εγω προσωπικα αλλοι το βλεπουν πιο λογικα και το πραττουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!σας φιλω και ξερω οτι αυτοι που το εχουν κανει δεν προκειται να το ξεπερασουν ποτε στη ζωη τους!!!!!!!!!!!!!

 

Αντιλαμβάνομαι πως το βλέπεις αλλά με ενόχλησε πολύ ο χαρακτηρισμός που χρησιμοποίησες και θεώρησα σωστό να στο πω. Το να χαρακτηρίζεις κάποιους "δολοφόνους" είναι χοντρό ακόμα κι αν δεν τους ξέρεις. Εν πάσει περιπτώση, επειδή η ουσία του post αυτού είναι άλλη και επειδή έχουμε ξεφύγει από το θέμα, νομίζω ότι η κουβέντα για το πως βλέπει ο καθένας το συγκεκριμένο θέμα μπορεί να γίνει αλλού.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια sorry για την ισως απολυτη αποψη μου. ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να μαθει μια μανα κατι τετοιο για το αγεννητο μωρακι της. αν αποφασισει να κρατησει ενα μωρο με πολυ σοβαρη δυσπλασια, οπως καποια που αναφερατε, και που δεν φτιαχνει, τοτε το παιδακι θα ειναι καταδικασμενο απο την ιδια την κοινωνια για ολη του τη ζωη.

θα ηταν καλο ομως να ενημερωθει για το τι μπορει να γινει σε περιπτωση που το κρατησει. αν το προβλημα μπορει να φτιαξει.

καλη τυχη!

d5dup2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μarw ειναι πολυ ευκολο εξω απο χορο να κρινεις.

Πριν 10 περιπου εβδομαδες βρεθηκα στο σχεδον παρομοιο δίλημα. Ευτυχως οι εξετασεις εδειξαν οτι δεν ειχε κατι το μωρο αλλα αν ειχε η αποφαση μου θα ηταν ίδια με της κουμπαρας της. Οσο σκληρο και αν ακουγεται, δεν θα αντεχα να βλεπω το παιδι μου να υποφερει και να μην μπορω να το βοηθησω. Ειναι πολυ εγωιστικο.

Βεβαια θα μου πεις ποτε δεν ξερεις τι γινεται. Και στην γεννα μπορει να γινει κατι και κουφια ή ωρα πολλα μπορει να παθει και ενας υγιεις αρχικα ανθρωπος. Αλλα απο εκει και περα ειναι κατι που δεν θα μπορουσα να εχω κανει κατι να γλιτωσω το παιδι μου απο αυτο τον πονο.

Θαυμαζω τις μητερες που το ζουν και ειναι αξιες να το αντιμετωπισουν.

Ευχομαι να μην το ζησει καμια μανα και καμια οικογενεια γιατι θελει πολλα κοτσια.

 

Κουραγιο στην κουμπαρα σου κοριτσακι. Δεν μπορεις να κανεις κατι να βοηθησεις. Ηταν θελημα θεου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ηθελα ενα αρρωστο παιδι :? λυπαμε που το λεω αλλα ετσι ειναι. αν καποιοι γονεις θελουν το παιδι ακομη και αρρωστο ποιος ο λογος που κανουν αυχενικες,β επιπεδου και αμνιο :?: μακαρι να μην γεννιουνται αρρωστα παιδακια :?

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΝΑΝΕΚ λυπάμαι πολύ για την κουμπάρα σου :( Εγώ θα σε συμβούλευα να δείξεις την αγάπη σου στην κουμπάρα σου και να είσαι δίπλα της να της συμπαρασταθείς όταν το ζητήσει η ίδια. ΜΗΝ το δραματοποιείς όμως πολύ γιατι μπορεί να της κάνεις κακό!

:( Αυτό δεν το λέω ψυχρά γιατι έχω βρεθεί πριν δύο μήνες στην ίδια ακριβώς θέση με την κουμπάρα σου :( Ήμουν στην 22η εβδομάδα.Κανένας δεν μπορεί να ξέρει από τους τρίτους ακριβώς το πρόβλημα του παιδιού γιατι μπορεί το ζευγάρι να μην θέλει να πει ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα :roll: Εμείς δηλ, εγώ και ο άντρας μου δεν είπαμε σε κανένα απολύτως τι ακριβώς είχε το έμβρυο για να μην κουτσομπολεύουν, είπαμε μόνο χάσαμε το μωρό και τίποτα άλλο!Πολύ σωστά έγραψε παραπάνω η Όλγ@ λοιπόν.

Ακόμη και τώρα τα λόγια τρίτων δεν με παρηγορούν σε τίποτα και μερικές φορές με εκνευρίζει κιόλας όταν με βλέπουν με λύπηση κάποιοι, ΔΕΝ θέλω την λύπηση κανενός , θέλω μόνο την αγάπη και το ενδιαφέρον σε σημείο που δεν γίνονται ΑΔΙΑΚΡΙΤΟΙ!

 

Όσο για τον αν πρέπει να συνεχιστεί μία κύηση με πρόβλημα αυτό που ξέρω, επειδή έχω δουλέψει με άτομα με ειδικές ανάγκες, όσοι αποκτήσανε παιδί με πρόβλημα ΔΕΝ το ήξεραν!Αν το ήξεραν δε νομίζω πως θα συνεχίζανε την κύηση!Μιλάω πάντα για σοβαρά προβλήματα!

ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΑ

Link to comment
Share on other sites

thimioula συμφωνώ μαζί σου. Έχω ένα κοριτσάκι 4,5 μηνών. Είχα μια πολύ καλή εγκυμοσύνη, χωρίς προβλήματα, οι εξετάσεις πάντα οκ, η γιατρός μου είχε να λέει.. Τώρα έχουμε κάποιο προβληματάκι υποτονίας και είμαστε εδώ και έναν μήνα με υπέρηχους εγκεφάλου (γιατί έχουμε μια μικρή ασυμμετρία στην μία κοιλία του εγκεφάλου-είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια αλλά γίνεται προληπτικά), σε λίγο καιρό θα κάνουμε μια εξέταση για καρυότυπο γιατί έχει επίκανθο στα ματάκια της και φοβούνται οι γιατροί μην έχει κάποιο σύνδρομο (αυτό γίνεται προληπτικά για την επόμενη εγκυμοσύνη) και κάνουμε φυσιοθεραπείες. Πιστεύω πως δεν είναι κάτι σοβαρό και με τις φυσικοθεραπείες όλα θα περάσουν αφού κατά τα άλλα είναι ένα πανέξυπνο μωράκι. Στην αρχή πήγαινα στο φυσιοθεραπευτήριο και καθόμου όλη την ώρα εκεί. Κορίτσια, έφευγα κάθε φορά κλαμένη. Παιδάκια από μηνών να κάνουνε φυσικοθεραπείες, κάποια παιδάκια μόνο με κινητικά προβλήματα (το μικρότερο πρόβλημα), και τα περισσότερα βαριά περιστατικά...Από κουβέντες που γίνονται λοιπόν έχω καταλάβει ότι οι περισσότεροι δεν είχαν καταλάβει κάτι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης... Δεν ξέρω αν έφταιγε ο γιατρός ή απλά δεν μπορούσε να διαγνωστεί κάτι. Κορίτσια είναι πραγματικά πολύ δύσκολο. Και οι γονείς αυτοί είναι ΗΡΩΕΣ και τα παιδάκια επίσης. Ειδικά σε μια τέτοια κοινωνία που δεν υπάρχει ιδιαίτερη μέριμνα για τέτοιες υποθέσεις.Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που μπορεί με την επιστήμη να ξεπεραστεί ακόμα και αν πάρει χρόνο, τότε εντάξει. Αλλιώς βρε κορίτσια, τι??Και όταν θα φύγουν από την ζωή οι γονείς, τότε αυτό το παιδί τι θα γίνει?? Θα κλειστεί σε ένα ίδρυμα και αυτή θα είναι η ζωή του. Εχω κάνει εθελοντισμό σε ένα ίδρυμα στη Θεσσαλονίκη (στον Άγιο Παντελεήμονα) και έχω δει τι συμβαίνει. Πόσα παιδιά μετά από κάποια ηλικία ακόμα και αν ζουν οι γονείς τους τα κλείνουν εκεί γιατί δεν μπορούν άλλο... Αυτή η ζωή είναι καλύτερη. Σε κανέναν άνθρωπο να μην τύχει αυτό αλλά πραγματικά πρέπει όλοι να σκεφτόμαστε και το μέλλον αυτών των παιδιών

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα λες πολύ καλά sofi-geo!!!και αυτό γιατι είδες από μέσα κάποια πράγματα!!!ΔΕΝ ξέρουν στις πιο πολλές περιπτώσεις οι γονείς για τα προβλήματα που προκύπτουν μετά :( Μόνο κινητικά προβλήματα να έχει κάποιο παιδάκι και ταλαιπορούνται όλοι ψυχολογικά ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ψυχολογικά προβλήματα.Φανταστείτε τι γίνετε όταν υπάρχει πιο σοβαρό πρόβλημα... :( Όταν φεύγουν οι γονείς από τη ζωή δυστυχώς φεύγουν και αυτές οι ψυχούλες που δεν φταίνε σε τίποτα!Τα έχω δει όλα αυτά.....

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ :D:D

Κάνε οτι εξετάσεις χρειάζονται για να είναι καλά το μωράκι σου :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μarw ειναι πολυ ευκολο εξω απο χορο να κρινεις.

 

συγνωμη elenik αλλά δεν εκρινα κανεναν.

ξεκαθαρισα οτι ειπα την αποψη μου.

ευχομαι τετοιες καταστασεις να μην τυχαινουν σε κανεναν.

d5dup2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κακα τα ψεμματα ακομα και αυτοι που ειναι απολυτοι και δεν θελουν να συνεχισουν την εγκυμοσυνη λογω καποιου προβληματος ειμαι σιγουρη οτι δεν θελουν να το κανουν εννοω μεσα απο την καρδια τους ..το κακο ειναι οτι αυτο γινεται μετα τους 4 μηνες οταν το παιδι ειναι μεγαλο και οταν το εχουμε δει το εχουμε νοιωσει εχουμε κανει τις χιλιες μυριες εξετασεις!!!!!!!!και οπως ειπε και μια κοπελα δεν ξερουμε τι μας επιφυλασσει η τυχη αργοτερα για τα παιδια μας μπορει να γεννηθει υγιες και μετα κατι να τυχει και να αρρωστησει ή ακομα και να το χασουμε....δεν ξερω!!!!!!τα σκεφτομαι ολα αυτα και τρελαινομαι πραγματικα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...