Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εβδομαδα προσαρμογης-προσκολληση στη δασκαλα! 2 ετών / 28 μηνών


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!Ξεκινησε ο μικρος μου 28 μηνων παιδικο σταθμο πριν σχεδον 2 εβδομαδες.Πηγε 3 μερες απο λιγη ωρα την πρωτη εβδομαδα και την περασμενη Δευτερα ξεκινησε κανονικα 9-1μμ.Πηγε Δευτερα και τριτη και μτα εμεινε στο σπιτι με ελαφρια ιωσουλα!και παλι χθες και σημερα.Δηλαδη εχει παει παιδικο 4 μερες με τη σημερινη

Το πρωι απ την ωρα που θα ξυπνησει κλαιει και δηλωνει ξεκαθαρα οτι δεν θελει να παει σχολειο και οτι θελει να μεινει σπιτι μαζι μου.(εγω δεν δουλευω).Εννοειται οτι προσπαθω να μην του δειχνω οτι στεναχωριεμαι.

Τα νευρα και οι εκρηξεις θυμου στο σπιτι ειναι συχνες.

Ευτυχως ο μεγαλος μου ο γιος στο προνηπιο εχει απιστευτη προσαρμογη...δεν θελει να φευγει.

Σημερα λοιπον πηγα να [παρω το μικρο και μου λεει η δασκαλα οτι εχει "κολλησει" πανω της και επειδη δεν θελει-δεν ειναι σωστο να παει ολη η χρονιά ετσι σημερα ξεκινησε σιγα να να του βαζει ορια οσο αναφορα το ποσο μπορει να ειναι συνεχει μαζι της.Απ οσο καταλαβα δεν την αφηνει ουτε για νερο να παει.Οποτε σημερα ο μικρουλης μου μια εκλαιγε μια ηρεμουσε και ηταν γενικα πολυ νευρικος.Τα ματακια του ηταν κλαμενα οταν πηγα να τον παρω και ειχε παει με την αλλη δασκαλα σε αλλο χωρο μαλλον για να ηρεμησει.

Μου φαινεται παρα πολυ νωρις ,ακομη καλα καλα δεν εχει καταλαβει το παιδακι τι συμβαινει,πρεπει να το αγχωσουμε κι αλλο?Εχω προβληματιστει πααααρα πολυ!

Πρωτον γιατι εξ αρχης δεν ημουν σιγουρη αν κανω το σωστο που τον στελνω(αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο...μονη ολη μερα με 2 μωρα ,περασα και μια ελαφρια καταθλιψη και μεσα μου γινεται μεγαλος πολεμος το τι τελικα ειναι σωστο και καλυτερο για ολους μας...)

Δευτερον γιατι δεν εχω αφησει τα παιδια μου να κλαψουν σχεδον καθολου.Ειμαι γενικα αντιθετη και ολο αυτο σημερα μου κακοφανηκε να σκεφτομαι οτι κλαιει επειδη νιωθει ανασφαλεια και θελει τη δασκαλα του αλλα εκεινη θεωρει οτι αυτο δεν ειναι σωστο για τους δικους της κατανοητους -κατα τα αλλα- λογους.

Ποια ειναι η γνωμη σας?Αυτο ειναι ενα σταδιο που περνανε ολα τα παιδακια?οποτε να μην δινω σημασια?

Αυτο που νιωθω ειναι υπερβολικο επειδη νιωθω εγω μπερδεμενη?ετσι γινονται τα πραγματα στον παιδικο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοίτα, αν οι δασκάλες σου έλεγαν ότι κλαίει στην αρχή αλλά στη διάρκεια της μέρας είναι ήρεμος και χαρούμενος και συμμετέχει και παίζει, τότε θα σου έλεγα ότι είναι φυσιολογικό να κλαίει στην αρχή που τον αφήνεις αλλά και να αντιδρά στο σπίτι τα απογεύματα.

 

ίσως όμως το παιδάκι να μην είναι ακόμη έτοιμο για παιδικό σταθμό. συζήτησέ το με τη δασκάλα του.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, αν οι δασκάλες σου έλεγαν ότι κλαίει στην αρχή αλλά στη διάρκεια της μέρας είναι ήρεμος και χαρούμενος και συμμετέχει και παίζει, τότε θα σου έλεγα ότι είναι φυσιολογικό να κλαίει στην αρχή που τον αφήνεις αλλά και να αντιδρά στο σπίτι τα απογεύματα.

 

ίσως όμως το παιδάκι να μην είναι ακόμη έτοιμο για παιδικό σταθμό. συζήτησέ το με τη δασκάλα του.

Αυτο ειναι που φοβαμαι.απ την αρχη εχω πει οτι θα αφησω περιθωριο 15-20 μερες κι αν δω οτι δεν προσαρμοζεται θα τον κρατησω μαζι μου.

Νιωθω ηδη ασχημα και τυψεις και ολη αυτο δεν βοηθαει καθολου.:(

Η δασκαλα τι να μου πει?Ισως ειμαι προκατηλημενη αλλα δεν πιστευω οτι θα μου ελεγαν ποτε οτι δεν ειναι ετοιμο.Εχουμε μπει στον σταθμο μεσω εσπα και συγα μην μου το πουν και χασουν τα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι που φοβαμαι.απ την αρχη εχω πει οτι θα αφησω περιθωριο 15-20 μερες κι αν δω οτι δεν προσαρμοζεται θα τον κρατησω μαζι μου.

Νιωθω ηδη ασχημα και τυψεις και ολη αυτο δεν βοηθαει καθολου.:(

Η δασκαλα τι να μου πει?Ισως ειμαι προκατηλημενη αλλα δεν πιστευω οτι θα μου ελεγαν ποτε οτι δεν ειναι ετοιμο.Εχουμε μπει στον σταθμο μεσω εσπα και συγα μην μου το πουν και χασουν τα λεφτα!

 

Γεια σου και από εμένα.. όλα τα παιδάκια περνάνε λίγο πολύ το στάδιο της προσαρμογής... το θέμα είναι πως όποια απόφαση και να πάρεις θα πρέπει να την τηρήσεις κιόλας... σε ποια ηλικία αποφασίζει ένας γονιός να στείλει το παιδί του παιδικό είναι καθαρά προσωπική απόφαση... υπάρχουν παιδιά που οι γονείς τους τα στέλνουν από 6 μηνών γιατί δουλεύουν.. άλλα πάλι πάνε στην ηλικία των 4.. το θέμα είναι εσύ τι θέλεις να κάνεις.... προσωπικά εάν δεν δούλευα θα τον κρατούσα σπίτι σε αυτή την ηλικία... εγώ εργάζομαι και φέτος τον έστειλα πρώτη φορά παιδικό στα 3 του χρόνια για λίγες ώρες το πρωί και μετά τον παίρνει η κοπέλα που τον κρατάει μέχρι να γυρίσω από το σπίτι... λάβε υπόψη σου πως 1-2 εβδομάδες τους παίρνει σίγουρα για να προσαρμοστούν.... εάν θέλεις να πάει παιδικό δώστου λίγο χρόνο ακόμη για να προσαρμοστεί... εάν δεις ότι περνάνε οι μέρες και τα πράγματα αντί να καλυτερεύουν χειροτερεύουν θα σου πρότεινα εφόσον δεν δουλεύεις να τον κρατήσεις σπίτι και τον στέλνεις του χρόνου που θα έχει κλείσει τα 3 και θα είναι και ο ίδιος πιο έτοιμος....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι που φοβαμαι.απ την αρχη εχω πει οτι θα αφησω περιθωριο 15-20 μερες κι αν δω οτι δεν προσαρμοζεται θα τον κρατησω μαζι μου.

Νιωθω ηδη ασχημα και τυψεις και ολη αυτο δεν βοηθαει καθολου.:(

Η δασκαλα τι να μου πει?Ισως ειμαι προκατηλημενη αλλα δεν πιστευω οτι θα μου ελεγαν ποτε οτι δεν ειναι ετοιμο.Εχουμε μπει στον σταθμο μεσω εσπα και συγα μην μου το πουν και χασουν τα λεφτα!

 

στο δικό μας σταθμό το λένε πάντως. απλά εγώ δεν είχα άλλη επιλογή τότε (έφυγε ξαφνικά η γυναίκα που τον κρατούσε κι έμεινα στα κρύα του λουτρού).

έστειλα και τα 2 μου παιδιά όταν ήταν 2 ετών. ο γιος μου έκλαιγε κάθε πρωί σε σημείο να κάνει εμετό. και κάθε απόγευμα είχαμε γκρίνια και άρνηση για το σχολείο. άπειρες συζητήσεις κλπ. όταν πήγαινε όμως περνούσε καλά, έπαιζε, γέλαγε, συμμετείχε. όλο αυτό κράτησε 2-3 μήνες.

η κόρη μου, πάλι, προσαρμόστηκε πανεύκολα σε 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου ελεγα να του δωσεις χρονο να προσαρμοστει αλλα και να τον βοηθησεις,δηλαδη η δικη σου σταση θα πρεπει να ειναι αποφασιστικη και να εισαι παρα πολυ ψυχραιμη ωστε να μεταδωσεις στο παιδι σου οτι αυτο που γινεται ειναι κατι καλο.αν δεν προσεξεις τη σταση σου και στα τρια να τον στειλεις υπαρχει περιπτωση να κλαιει.κ εμενα ο δικος μου εχει την ιδια ακριβως ηλικια με τον δικο σου,την πρωτη εβδομαδα που τον πηγαινα εκλαιγε και δεν ηθελε καθολου να τον ''δωσω'',τοτε δεν στο κρυβω οτι ειχα αγχωθει κ σκεφτομουν να τον σταματησω,μετα απο συζητηση με μια ειδικο (νηπιαγωγο),καταλαβα οτι πρεπει να φερθω διαφορετικα.του εηξγουσα καθε μερα οτι παντα θα γυριζει στο σπιτι μας κ γενικα του ελεγα πραγματα να νιωσει σιγουρος κ ασφαλης.επισης στο δρομο του εδειχνα το λεωφορειακι κ του ελεγα οτι θα ερχοναται τα παιδακια να τον παρουν,την δευτερη εβδομαδα μπηκε στο σχολικο με λιγη αντισταση κ την τριτη μια χαρα,μονο που γκρινιαζε οταν ερχοταν σπιτι,τωρα ειμαστε καλα.βοηθησε τον κ αν δεις οτι παλι κλαιει ετσι τοτε το σκεφτεσαι να τον σταματησεις.μην στενοχωριεσαι για τα λεφτα του εσπα ,ουρα εχει απο πισω τα παιδακια των επιλαχουσων...μεγαλη χαρα θα κανει οποια εχει σειρα!

α κ πως το εχεις κανει αυτο που λες οτι τα παιδια σου δεν κλαινε ποτε???

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!!stella δεν ειπα οτι τα παιδια μου δεν κλαινε ποτε!!!ισα ισα κλαινε και πολυ μαλιστα ειδικα οταν τσακωνονταε μεταξυ τους!απλα δεν τα αφηνω να κλαινε αν μπορω να τα παρηγορησω!τα αγκαλιαζω και προσπαθω να τους εξηγησω αυτο που πρεπει.

Μη φανταστεις οτι πιανει παντα ή οτι δεν τα μαλωνω η δεν τα βαζω τιμωρια αλλα οταν βλεπω οτι κλαινε απο στεναχωρια η ανασφαλεια παντα ειμαι διπλα τους!

Αυτα που μου ειπε η δασκαλα πως σας φαινονται?

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειμαι πολυ ψυχραιμη μπροστα του και του λεω ομορφα λογια για το σχολειο,του δειχνω φωτογραφιες δικες μου απ οταν ημουν μικρη στο νηπιο,βλεπει και τον αδερφο του που πηγαινει μες την τρελη χαρα στο σχολειο.

Το μεγαλο θεμα εινια οτι τα εχουν παρει σε διαφοτεικο σταθμο και ακομη δεν εχουν κανει τπτ για να πανε στο ιδιο.Παιρνω καθε μερα στο εσπα και μου λενε καθε φορα βλακειες.

Επισης πριν ξεκινησουν μου ελεγε καε μερα να παω σχολειο και χαιροταν αλλα δεν ηξερε ο καημενος τι ειναι σχολειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!!stella δεν ειπα οτι τα παιδια μου δεν κλαινε ποτε!!!ισα ισα κλαινε και πολυ μαλιστα ειδικα οταν τσακωνονταε μεταξυ τους!απλα δεν τα αφηνω να κλαινε αν μπορω να τα παρηγορησω!τα αγκαλιαζω και προσπαθω να τους εξηγησω αυτο που πρεπει.

Μη φανταστεις οτι πιανει παντα ή οτι δεν τα μαλωνω η δεν τα βαζω τιμωρια αλλα οταν βλεπω οτι κλαινε απο στεναχωρια η ανασφαλεια παντα ειμαι διπλα τους!

Αυτα που μου ειπε η δασκαλα πως σας φαινονται?

 

Eγώ να σου πω την αλήθεια μου φαίνονται λίγο υπερβολικά... δηλ. το ότι το παιδί αναζητά την αγκαλιά της για λίγες ημέρες δεν σημαίνει ότι θα πάει και όλη η χρονιά έτσι... στον παιδικό του γιου μου τις πρώτες ημέρες ένα κοριτσάκι έκλαιγε που την άφηνε η μαμά της και μόλις την άφηνε κόλλαγε στην αγκαλιά της δασκάλας .. μετά από λίγες ημέρες είδα ότι δεν το έκανε πια... δεν νομίζω ότι από τις πρώτες ημέρες το "πρόβλημα" ήταν τόσο έντονο για να του βάλει όρια... σίγουρα δεν θα το αφήσει να συνεχιστεί για όλο το χρόνο αλλα μου φαίνεται λίγο υπερβολικό.. από την άλλη βέβαια και για τα άλλα τα παιδάκια δεν είναι ότι καλύτερο να βλέπουν ένα άλλο παιδί κολλημένο στην αγκαλιά της δασκάλας, οπότε όλα θέλουν μέτρο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...