Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βήχας μύξες


BABE

Recommended Posts

Καλήμερα κορίτσια να σας πω τι έπαθα με τη μαριαντζελα ειναι 14 μηνών τώρα μέρες τώρα εδω και καμια εβδομάδα εχει μύξες που τισ βγάζω τουλάχιστον πεντε φορές την ημέρα με οτρισαλιν αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι οτι χτεσ το βράδυ έβηξε 3 φορές αλλα τον βήχα τον βαρύ που ακουγα και φλέγματα και το πρω αλλες δυο φο΄ρες λέτε να εχει κρυώσει η εχουν σταθεί μύξες,τωρα το πρωί την πηγα στον σταθμο ειναι ευδιαθετη παντως πολυ. :o:shock::cry::cry:

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο παιδίατρος μου έχει πει ότι όταν το παιδί έχει μύξες, ο βήχας είναι φυσικό επακόλουθο

αν δεν βράζει το παιδί στο στήθος και αν δεν έχει κοφτή αναπνοή, είναι όλα καλά!

 

κι ο δικός μου που έχει μύξες αυτές τις μέρες, έχει και βήχα όσο κι αν του τις βγάζω

τον ακούω κι εγώ τον πιάνει πότε πότε και έχει παραγωγικό βήχα με φλέματα

δεν είναι όμως ο βήχας συνεχώς... είναι 3-4 φορές σε όλη τη διάρκεια της μέρας

 

αν δεν έχει λοιπόν το παιδί βράσιμο και κοφτή ανάσα, ουδείς λόγος ανησυχίας :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας κοριτσια.Εχω μπερδευτει λιγο. Το βρασιμο στο στηθος ειναι παντα ακροαστικα;Δεν μπορει να ακουγεται ετσι απο τα πολλα φλεματα που εχουν συσσωρευτει;Αλλο τα ακροαστικα αλλο τα βρογχικα; Εχω αγχωθει πολυ. Η μικρη εχει μυξουλες και φλεματα.Βηχει αραια και που και σαν να ακουω ενα χρου χρου στην πλατουλα. Ο γιατρος απο το τηλ. ειπε σιροπακι Σπιροπεντ για 4 ημερες. Βοηθηστε με...

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα,

την ακροάστηκε ο γιατρός? εμενα ηταν 2 βδομάδες με μυξες και βήχα. οταν αρχισε να ακουγεται στην πλάτη χουρ χουρ οταν εβαζα το αυτί μου τον πήγα στον γιατρό κ του βρήκε ακροαστικά. πηραμε και μεις spiropent και claripen (αντιβιωση). οχι μασκα γιατι λεει ηταν ήπιο. εκανε κ πυρετό οταν μου ακουγόταν το χουρ χουρ γι αυτο και τον πήγα αμέσως στον γιατρό.δεν ειναι απαραίτητο ομως να κάνει πυρετό. δεν την πάς μια βόλτα? ειναι πάρα πολλά παιδάκια στην ίδια κατάσταση. η βροχίτιδες η ωτίτιδες. κολοκαιρος. να κανει μια παγωνια να σταματήσουν όλα. ευχομαι να μην ειναι τίποτα.περαστικά!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όπως το λες...........όκαιρος..............

Εύχομαι σε όλες όλους περαστικά..........

Καλύτερα να το πας στο γιατρό το παιδάκι σου και εγώ αυτό ξέρω.......είναι ύπουλο το άτιμο....

Πολλά φάρμακα βρε κορίτσια παίρνουν τα παιδάκια.........Πόσο στενοχωριέμαι....Τι διάλο....από πού κολλάνε; Οι άρρωστοι δεν κάθονται μακριά;

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω απο που κόλλησε ομως η μανούλα του παιδιού με ειχε διαβεβαιώσει πως του πέρασε κ δεν κολλάει πλέον. γι αυτό τ ακούω μετά απ τον άντρα μου...εγω βέβαια ενα μήνα που είναι τωρα ετσι δεν τον συναναστρέφω με αλλα παιδάκια. ακόμη κ στον γιατρό ενημερώνω τις μανούλες κ καθόμαστε σε άλλο χώρο. γενικώς ειμαι πολύ προσεκτική γιατι ειναι μικρούλια και ταλαιπωρούντε

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω απο που κόλλησε ομως η μανούλα του παιδιού με ειχε διαβεβαιώσει πως του πέρασε κ δεν κολλάει πλέον. γι αυτό τ ακούω μετά απ τον άντρα μου...εγω βέβαια ενα μήνα που είναι τωρα ετσι δεν τον συναναστρέφω με αλλα παιδάκια. ακόμη κ στον γιατρό ενημερώνω τις μανούλες κ καθόμαστε σε άλλο χώρο. γενικώς ειμαι πολύ προσεκτική γιατι ειναι μικρούλια και ταλαιπωρούντε

Μπράβο σου , αλλά τελικά βλέπω ότι δεν είναι όλες ίδιες...Η υπευθυνότητα είναι κάτι που πρέπει όλους να μας χαρακτηρίζει, για το καλό των παιδιών.Μήπως πρέπει να γίνω μυγιάγγιχτη; Δεν έχω πλέον εμπιστοσύνη σε κανέναν. Ό,τι και να μου λένε.

Δεν καταλαβαίνω, κρυφτό παίζουμε; Αστείο είναι; Τι φταίει το δικό μου το παιδί; Καλά να μην το ξέρεις.........αλλά να μην έχει αναρρώσει τελείως και να το φέρνεις σε επαφή με το δικό μου το παιδί;;;;;;;;;;;;;;:twisted::evil::twisted:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

την ακροάστηκε ο γιατρός? εμενα ηταν 2 βδομάδες με μυξες και βήχα. οταν αρχισε να ακουγεται στην πλάτη χουρ χουρ οταν εβαζα το αυτί μου τον πήγα στον γιατρό κ του βρήκε ακροαστικά. πηραμε και μεις spiropent και claripen (αντιβιωση). οχι μασκα γιατι λεει ηταν ήπιο. εκανε κ πυρετό οταν μου ακουγόταν το χουρ χουρ γι αυτο και τον πήγα αμέσως στον γιατρό.δεν ειναι απαραίτητο ομως να κάνει πυρετό. δεν την πάς μια βόλτα? ειναι πάρα πολλά παιδάκια στην ίδια κατάσταση. η βροχίτιδες η ωτίτιδες. κολοκαιρος. να κανει μια παγωνια να σταματήσουν όλα. ευχομαι να μην ειναι τίποτα.περαστικά!

 

Το θεμα ειναι οτι μολις τελειωσαμε με αντιβιωση augmentin γιατι ειχαμε πυωδη αμυγδαλιτιδα. Τωρα με αυτο το χρου χρου αντε παλι...και ηδη εχουμε καθυστερησει και το εμβολιο του μηνα λογω πυρετου που ειχε. Να δω ποτε θα το κανουμε...

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Είμαστε 49 ημερών. Τα Χριστούγεννα οι περισσότεροι που μας επισκέφθηκαν ήταν κρυμμένοι. Με τη χαζοιωση που κυκλοφορεί. Δεν έχει κάποιο σύμπτωμα, παρά μόνο βήχας. Όταν οι ηλίθιοι που μας επισκέφθηκαν, άρχισαν να βηχουν, ήταν αργά!

Που πανε σε νεογέννητο τα ζώα;

Αποτέλεσμα:

Ο μπεμπουλης βραχνιασμενος και με βαριά αναπνοή!!!!

Και ούτε 2 μηνών!!!!!

Πήγαμε στη παιδιατρο και βρήκε το λαϊκισμό του ελαφρά κόκκινο και λίγο ερεθυσμρνο το αριστερό αδρανή του.

Δεν μας έδωσε φαρμακακια γιατί θυλαζουμε αποκλειστικά. Θα πάρει τα αντισώματα απο το μητρικό γάλα.

Η επίσκεψη στη παιδιατρο έγινε την Τετάρτη. Σήμερα Κυριακή και νομίζω ότι ο μικρουλης είναι χειρότερα. Η φωνουλα του έχει φτιάξει αρκετά, αλλά νομίζω ότι κοιμάται πολυ.

Πυρετό δεν έχει. Τρώει. Ξυπνάει μόνος του για να φάει.

Μήπως μου φαίνεται ότι είναι χειρότερα. Απλά σήμερα κοιμάται λίγο παραπάνω.

Ξέρει κανείς κάτι; Φταίει ο καιρός;

Είναι κάτι ανυσηχητικο που μπορεί να πρπξενησει βλάβη ανεπανόρθωτη;

Η παιδιατρος μας είπε να μην ανυσηχουμε.

Να πάρουμε και άλλη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Με εκνευρίζει πάρα πολύ όταν ο άλλος είναι άρρωστος και κάνει επισκέψεις σε σπιτι με μωρό πόσο μάλλον σε νειγέννητο.Μάλλον κοιμάται πιο πολύ επειδή είναι ταλαιπωρημένος από το κρύωμα και φυσικά βοηθάει και ο καιρός.Αμα συνεχιστεί καλό είναι να σας ξαναδεί ο παιδίατρος ή να πάρετε μια δεύτερη γνώμη.Περαστικούλια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ Μαρια25.

Πω πω, απο το άγχος έχω τρελλαθει. Ποτέ δε φανταζόμουν ότι θα ανησυχουσα τόσο πολυ.

Εφαρμοζω τη συμβουλή της παιδιατρος. Μας είπε ότι σε αυτή την ηλικία το μωρακι, θέλει φαγακι, ζεστασιά και αγάπη. Τον έχω όσο μπορώ αγκαλιά μου και τον θηλαζω. Μας είπε ότι δεν κακομαθαινει. Έχουμε πολλά χρόνια μπροστά μας που μπορούμε να τον κακομαθουμε.

Οπότε, όλο αγάπη και ζεστασιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα πετάγομαι σε αλλο θέμα αλλά δυστυχώς χθες το βράδυ ο μικρός μου είχε μύξες κ βήχα οποίος είμαι σίγουρη ότι προέρχεται από της μύξες.

Πήρα τον γιατρό κ μου ειπε να του βάζω φυσιολογικό όρο κ λίγο depon εάν δω ότι έχει πυρετό. Κ να τον ενημερώσω εάν έχει πυρετό κ εάν δω ότι σε 3-4 μέρες δεν καλυτερεύει. 

Τι άλλο θα μπορούσανα κάνω για να τον βοηθησω; μπορώ να του δώσω τσάι;

 

Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 3 λεπτά , λιλουμ είπε:

Καλησπέρα πετάγομαι σε αλλο θέμα αλλά δυστυχώς χθες το βράδυ ο μικρός μου είχε μύξες κ βήχα οποίος είμαι σίγουρη ότι προέρχεται από της μύξες.

Πήρα τον γιατρό κ μου ειπε να του βάζω φυσιολογικό όρο κ λίγο depon εάν δω ότι έχει πυρετό. Κ να τον ενημερώσω εάν έχει πυρετό κ εάν δω ότι σε 3-4 μέρες δεν καλυτερεύει. 

Τι άλλο θα μπορούσανα κάνω για να τον βοηθησω; μπορώ να του δώσω τσάι;

 

 

Να του βάζεις πολύ ορό και να τραβάς τις μύξες με την ειδική συσκευή αναρρόφησης. Επίσης, να του ανασηκώσεις το στρώμα στο κρεβάτι του από την μεριά του κεφαλιού.

 

Τσάι γιατί να δώσεις καλές? Σε τί θα βοηθήσει?

 

Υπομονή, οι ιώσεις είναι μέσα στο πρόγραμμα. Ο ορός είναι φίλος σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως σου είπε και η Deena, άφθονο ορό, πρωί, μεσημέρι, βράδυ τουλάχιστον. Θα δεις μετά από περίπου 2 μέρες θεαματικά αποτελέσματα. Τα υγρά επίσης βοηθάνε πολύ να ρευστοποιηθούν οι μύξες αλλά όχι τσάι, έχει καφεΐνη. Νερό, πορτοκαλάδες (αν πίνει γιατί το δικό σου είναι μικρούλι ακόμα) κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί ρινίτιδα, είναι η εποχή, ένα πράγμα μπορείς να κάνεις, πολύ πολύ ορό και άφθονα υγρά, δεν υπάρχει κάτι άλλο. Κι ο δικός μου έτσι είναι και κάθε μέρα χαλάω ένα μπουκάλι ορό. Και αναρρόφηση φυσικά να μην του τρέχουν και τα καταπίνει. Και προσοχή μην σηκώσει πυρετό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ αυτά τα κάνω. Οπότε το μόνο που μένει είναι λίγο να σηκώσω το στρώμα του. 

Πορτοκαλάδα δεν πίνουμε. 

Κ τσαι έλεγα μήπως καλυτερεύει την κατάσταση. Γκρινιάζει μόνο στο φαγητό. Δεν φάγαμε τίποτα εκτός από γαλα κ λίγη φρούτο κρεμα. Τον είχα μοσχάρι με φασολάκια, πατάτα καρότο αλλά δεν έφαγε.

Το απόγευμα έλεγα κρεμα δημητριακών μήπως όμως να έκανα λαχανοσουπα; καρότο, πατάτα, λεμονι, πιπεριά;

Link to comment
Share on other sites

Για την καταρροή σιρόπι aerius 2,5 ml μια φορά την ημέρα επιπλέον, ρώτα τον γιατρό σου. Ειδικά αν έχει μπούκωμα αλλά δεν βγάζει μύξα στο τράβηγμα, είναι το μόνο που βοηθάει.

Για τον βήχα mucosolvan, ίδια ποσότητα έως 3 φορές την ημέρα.

Ορός έως 6 φορές την ημέρα.

Όσο δεν έχει πυρετό depon δεν δίνεις, είναι περιττό.

Κυκλοφορεί μια ίωση βαρβάτη κι ο δικός μου είναι 2η εβδομάδα έτσι, από τον πολύ ξερόβηχα κάνει μέχρι εμετό.

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , λιλουμ είπε:

Ευχαριστώ πολύ αυτά τα κάνω. Οπότε το μόνο που μένει είναι λίγο να σηκώσω το στρώμα του. 

Πορτοκαλάδα δεν πίνουμε. 

Κ τσαι έλεγα μήπως καλυτερεύει την κατάσταση. Γκρινιάζει μόνο στο φαγητό. Δεν φάγαμε τίποτα εκτός από γαλα κ λίγη φρούτο κρεμα. Τον είχα μοσχάρι με φασολάκια, πατάτα καρότο αλλά δεν έφαγε.

Το απόγευμα έλεγα κρεμα δημητριακών μήπως όμως να έκανα λαχανοσουπα; καρότο, πατάτα, λεμονι, πιπεριά;

Δεν έφαγε γιατί είναι μπουκομενος και δε μπορεί να αναπνεύσει λογικά μωλις ξεμπουκωσει θα φάει ..!! Εμένα η παιδίατρος μαζί με μπόλικο όρο μου προτεινε κ το παιδικό οτριβιν όταν είχε  μηξουλες σε τέτοια ηλικία .. 1 με 2 σταγόνες σε κάθε ρουθούνι 3 φορές την ημέρα για 3 μέρες ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Περασε και ο μικρος μου ενα μπουκωμα πριν λιγες μερες. Εγω του βαζω θαλασσινο νερο για βρεφη που εχει στα φαρμακεια αντι του ορου και χρησιμοποιω συσκευη αναρροφησης 2 φορες τη μερα και πριν τον βραδινο υπνο οπωσδηποτε. Αντιπυρετικο/αναλγητικο υποθετο του εχω βαλει μονο μια φορα κι αυτο γιατι ηταν πολυ ανησυχος και εκλαιγε συνεχεια. Γενικως τα φαρμακα στα μικρα τα δινουμε οχι αν εχουν πυρετο αλλα αν φαινονται χαλια. Μπορει ενα παιδι να εχει 38,4 αλλα απο διαθεση να ειναι μια χαρα, αλλα ενα αλλο να εχει 37,5 αλλα να ειναι χαλια. Στο δευτερο θα δωσεις, αλλα αν φαινεται ενταξει το παιδι δεν χρειαζεται να το φορτωσεις με φαρμακα.

 
Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε ένα πολύ δύσκολο βράδυ... απο της μύξες δεν μπορούσε να κοιμηθεί. Κοιμόταν για λίγο κ μετά κλάμα. Τον βάζω πολύ δύσκολα όρο κ ακόμα πιο δύσκολα της ρουφαω. Δεν κάθεται με τίποτα! Με αποτέλεσμα να μην βγαίνουν όλες κ μετά ξανά κλάμα. Τον έδωσα το βράδυ σιρόπι πριν πάει για ύπνο κ του έβαλα όρο κ της τράβηξα για να κοιμηθεί καλύτερα. Δεν ξέρω πόσο πιο άσχημη θα ήταν η νύχτα εάν δεν τα έκανα κ αυτά.

Το καλό είναι ότι είχα κ την βοήθεια του άντρα μου. 

Πολύ κούραση...

Κ τώρα το πρωί κοιμήθηκε μόνο μισή ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μια απο τα ιδια κ εμεις..και ειναι μολις 25 ημερων! Μυξες και βηχας και παει λέγοντας! Ευτυχώς 

γλυτωσαμε τον πυρετο..! Φοβαμαι να φυγω απο κοντα της μην μου πνιγεί..ποσες μερες θα κρατησει αραγε αυτη η κατασταση;;

Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2017 at 1:45 ΠΜ, sevtzan είπε:

Μια απο τα ιδια κ εμεις..και ειναι μολις 25 ημερων! Μυξες και βηχας και παει λέγοντας! Ευτυχώς 

γλυτωσαμε τον πυρετο..! Φοβαμαι να φυγω απο κοντα της μην μου πνιγεί..ποσες μερες θα κρατησει αραγε αυτη η κατασταση;;

Εμας σχεδόν 10 μέρες κράτησε.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Εμας σχεδόν 10 μέρες κράτησε.

Χμμ.. υπεροχα!! Το θεμα ειναι οτι εμεις πηραμε τον παιδιατρο και τον βρηκα πολυ καθησυχαστικό αλλα φοβαμαι με τον βηχα..μηπως τελικα να την παω να την δει;; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...