Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@soch, ναι το κατάλαβα. Αλλά μιλάμε για ένα εμβόλιο παραπάνω και μάλιστα μονοδύναμο. Εδώ τους κάνουμε πολυδύναμα από 2 μηνών. Σε τι συνίσταται η επιβάρυνση από το bexsero; Μόνο αν το πάμε με τη λογική ότι τα εμβόλια ούτως ή άλλως επιβαρύνουν τον οργανισμό, βγαίνει λογική - και γι' αυτό έχει αποφανθεί η επιστήμη ήδη.

 

Δηλαδή ή πιστεύουμε πως τα εμβόλια θωρακίζουν τον οργανισμό - εφ' όσον φυσικά χορηγούνται με το σωστό τρόπο - ή πως του κάνουν κακό. Μέση οδός δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα_2 Εκτός θέματος αλλά επειδή το ανέφερες το θυμήθηκα.

Επισκέφθηκα μια φορά εναν ορθοπεδικό του ΕΟΠΥΥ που υπάρχει στην γειτονιά μας με εναν τοιχο που μου έκανε εντυπωση πτυχία κτλ. Αφού του είπα τι έχω μου είπε αντιφλεγμονώδη και έκανε να με στείλει στην ευχή του θεού και στο τέλος μου πέταξε το "να αν θέλεις να ξεμπερδεύεις με ολα τα μυοσκελετικά και πολλά άλλα προβλήματα υγείας έλα να σου κάνω βιοσυντονισμό αλλά εκτός ταμείου".......ούτε το ξανακουσα, ούτε ξαναπήγα :lol::lol:

 

θυμήθηκα το όνομα του και έχει και ιστοσελίδα......την είδα τώρα φευγαλεα

http://www.theoharisvasilios.gr/gnoriste-ton-dr-theochari

 

λες να πρέπει να βιοσυντονιστούμε λίγο :roll::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετάφραση: επειδή ως συμβεβλημένος του ΕΟΠΥΥ περιμένω αιώνες για να πάρω ψίχουλα, έλα να σου τσιμπήσω το κατοστάευρω σε ένα μισαωράκι. :lol:

 

Τεσπα να μη μιλάω για κάτι που δεν έχω δοκιμάσει, αλλά αυτός ο γνωστός μου, μου έκανε το πλέον ακατάλληλο πλασάρισμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 χρόνια πριν , γονείς/γιατροί/σύλλογοι ,είχαν ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς για ένα εμβόλιο που πλέον έχει ενταχθεί στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού.

Δείτε:http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=130781

Link to comment
Share on other sites

Οντως. Χτες ελεγε η κουνιαδα μου οτι τα παιδια της (23 και 26 χρονων σημερα) δεν το εχουν κανει γιατι διαφωνουσε η παιδιατρος.

Εμας ακομη εδω μαλλον δεν το κανουν (το καινουργιο). Ρωτησα την παιδιατρο και ειπε οχι. Και δεν νομιζω οτι ειναι θεμα αποζημιωσης γιατι το 2007 καναμε το rotarix πριν μπει στο εδω συστημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oι περισσότεροι παιδίατροι τηρουν μια σταση πόντιου πιλατου. Δηλ δεν το προτείνουν αλλά αν θελουν οι γονεις δεν τους αποτρεπουν... η λογικη είναι η εξής...δεν ειναι στον υποχρεωτικό εμβολιασμό αρα αν 1 στο εκατομμυριο υπάρχει ανεπιθυμητη ενέργεια τότε ο παιδίατρος που το πρότεινε βρίσκετε σε δύσκολη φάση...από την άλλη κανεις δεν θα κατηγορήσει έναν παιδιατρο που δεν έκανε έναν ΜΗ υποχρεωτικό εμβολιασμό...καλώς ή κακως λίγοι είναι οι παιδίατροι που λαμβανουν σαφη θεση με βάση 100% την επιστημονικη τους άποψη...εγω ως μανα στο παιδι μου το έκανα...ως γιατρός για το παιδι καποιου άλλου ή για τον ιδιο ως ενήλικα θα του παρεθετα την άποψη μου αλλα θα τον άφηνα να αποφασίσει ο ίδιος...δεν θα επέμενα δηλ να το κανει αν ειχε ενδοιασμούς...και τέλος όλα κρίνονται από την προσωπικη εμπειρία...είχα ασθενή ενήλικα που είχε χάσει την κόρη της 18 ετων από μηνιγγιτιδα...δεν θα το ξεχασω ποτε...δεν θα ζουσε άραγε αυτό το κοριτσι σήεμρα αν τοτε υπηρχαν εμβολια και ηταν εμβολιασμένη???

Link to comment
Share on other sites

Argini ,εδώ στο Βόλο , όλοι οι παιδίατροι λένε ναι με 1000!

Σε βαθμό ,κάποιοι , ίσως και υπερβολικό!

 

Συμπεραίνω οτι στο άμεσο μέλλον το εμβόλιο θα μπει στο πρόγραμμα κανονικά και δε θα θυμόμαστε καν οτι επρόκειτο για ένα αμφιλεγόμενο εμβόλιο.

 

Είμαι κι εγώ ένας άνθρωπος , που σαν παιδί ,δεν εμβολιάστηκε για μηνιγγίτιδα c ποτέ!Γιατί είχα πέσει ακριβώς πάνω στη φάση που συζητιόταν πολύ.

Τώρα το έκανα στο παιδί μου , γιατί προβλέπεται.Χωρίς καν να το σκεφτώ.

 

Άρα , εφ'όσον αποφασίζεις να εμβολιάσεις , εμβολιάζεις!

Ή είσαι υπερ ή κατά!

Δεν γίνεται να είσαι θετικός για ένα εμβόλιο και αρνητικός για κάποιο άλλο.

Απ΄ό,τι μου είπε η παιδίατρος , το bexsero δεν περιέχει καμία "άγνωστη" ουσία , που μέχρι τώρα δεν έχουν λάβει τα παιδιά μας μέσω των άλλων εμβολίων.

 

Θα το κάνουμε κι εμείς , το αποφάσισα !

Link to comment
Share on other sites

.

 

Άρα , εφ'όσον αποφασίζεις να εμβολιάσεις , εμβολιάζεις!

Ή είσαι υπερ ή κατά!

 

Θα το κάνουμε κι εμείς , το αποφάσισα !

 

Noμίζω ότι πήρες την σωστη αποφαση!! Καλό εμβολιασμό!! Μπορει ένα απόγευμα αν σου κανει έναν πυρετο ή να το πονεσει λίγο το χερακι αλλά θα έχεις παοκλείσει ένα θανατηφόρο νόσημα για το παιδί σου!! Άλλωστε δεν υπάρχουν αμφιλεγόμενα εμβόλια ...υπάρχουν απλώς ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ εμβόλια...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η παιδίατρος, μας είπε να το κάνουμε. Ειναι υψηλό το κόστος κ ειδικα για 2 παιδιά αλλα ειναι λέει πολύ σημαντικό.

 

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω κάτι: δεν εχω πρόβλημα να δώσω τα χρήματα, αλλά αφού ειναι τόσο ωφέλιμο γιατί δεν εχει ενταχθεί στα υποχρεωτικά εμβόλια κ γιατί δεν καλύπτεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηταν τόσα πολλά που δεν μπόρεσα να τα παρακολουθήσω όλα.

Ευχαριστώ πάντως!

 

Ειναι ακριβό να το παρασκευάσουν , όλες οι χώρες το ίδιο πρόβλημα έχουν :-(

Εδώ ακριβιναν κιόλας , πήγαν ένα 20% πιο πανω τρομάρα τους, γύρω στα 300 ευρώ η δόση!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι αυτο είδαν χθες 4 κορίτσια απο το baby group που είμαστε και χι****καν πανω τους (με το συμπάθειο) και με ρώτησαν που το έκανα για τα δικά μου.. Οταν τους είπα τιμή πεσαν απο τα σύννεφα .. Κατι μου λέει ότι δεν θα το κάνουν οσο και να φοβήθηκαν!! Αυτά τα άρθρα δυστυχώς 'φοβίζουν' τον κόσμο για λιγο και μετά για κάποιο περίεργο λόγο επαναπαυονται

 

Υ.To bbc είχε ενα χειρότερο άρθρο χθες με τη περίπτωση ενός παιδιού που έχασε χέρια πόδια κλπ μέχρι και μέρος της μυτης

Link to comment
Share on other sites

Α τώρα είδα αυτο ειναι το άρθρο να το κοριτσάκι .. Κρίμα το παιδί!

 

Εσύ λες αυτό μάλλον: http://www.bbc.co.uk/news/uk-31744382

 

Εγώ αναφερόμουν στο άρθρο που μιλάει για αναδιαπραγμάτευση της τιμής με τη νέα εταιρία (GSK) και ότι σύντομα ίσως το εμβόλιο μπει στο πρόγραμμα εμβολιασμών της Βρετανίας.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ λες αυτό μάλλον: http://www.bbc.co.uk/news/uk-31744382

 

Εγώ αναφερόμουν στο άρθρο που μιλάει για αναδιαπραγμάτευση της τιμής με τη νέα εταιρία (GSK) και ότι σύντομα ίσως το εμβόλιο μπει στο πρόγραμμα εμβολιασμών της Βρετανίας.

 

Ναι αυτο λέω ότι και το δικό σου άρθρο κάνει αναφορά στο κοριτσάκι με αφορμή την αναδιαπραγμστευση αν δεις καλα στη μέση της σελιδας

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο λέω ότι και το δικό σου άρθρο κάνει αναφορά στο κοριτσάκι με αφορμή την αναδιαπραγμστευση αν δεις καλα στη μέση της σελιδας

 

Ναι, το είδα, αφού έχει και φωτογραφία.

 

Αλλά το βασικό νέο ήταν η εξαγορά του τμήματος εμβολίων της Novartis από την GSK και οι ελπίδες που δίνει για επαναδιαπραγμάτευση της τιμής του εμβολίου της μηνιγγίτιδας με τελικό αποτέλεσμα την εισαγωγή του στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...