Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bρέφος 33 ημερών κατέληξε από ασιτία και υποθερμία


Lisbet

Recommended Posts

οταν πεθαινει ενα νεογεννητο ευθυνη εχουν ολοι γιατι δεν ειναι διπλα οπως πρεπει ωστε να στηριξουν την λεχωνα

 

τελος το βρεφακι αυτο δεν ειναι το μοναδικο θυμα ανεπαρκους μαμας-μπαμπα-ευρυτερου περιβαλλοντος ανα τους αιωνες

 

πολλες λοιπον μαμαδες αφηνουν το στιγμα της εγκληματικης ανεπαρκειας τους και της ανωριμοτητας τους πανω στα παιδια τους

τα παραδειγματα πολλα ,,,μη νομιζουμε δηλαδη οτι οποια γινεται μαμα μπορει και να φροντισει με τον καλυτερο δυνατο τροπο το παιδι της,,,,

 

λιγη κατανοηση μονον γιατι ποτε δεν ξερουμε τι μας περιμενει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 337
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 26 δημοσιεύσεις

  • Lisbet

    Lisbet 25 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 17 δημοσιεύσεις

  • Velv

    Velv 16 δημοσιεύσεις

Υγ. Διβαστε πρωτα καποιες εδω μεσα πρωτου να πειτε ας το πηγαινε σε καποιο γιατρο αλλης ειδικοτητας κτλ...πηγε η κοπελα λεμε οταν θελετε να συεμμετεχετε σε μια συζητηση διαβαζετε πρωτα πως εχουν τα πραγματα πριν εκφερεται γνωμη

 

Εγώ τα διάβασα.Όλα.Όλα τα μνμ που έστειλε η μαμά του μωρού.Κια διάβασα σε ένα από αυτάνα λέει όταν την ρωτήσανε σχετικά ότι" το μωρό άνοιξε τα μάτια του λίγο εχθές το βράδυ".Για πόσο δλδ ήταν το μωρό σε αυτήν την κατάσταση;Διάβασα και όλους στο φορουμ να της λένε ΦΥΓΕ,ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΩΡΑ και αυτή να κάθετε να το συζητάει.Και ότι είπε σε γιατρό ακριβώς τα συμπτώματα και της είπε δεν είναι τίποτα.Αν υπήρξε αυτός ο γιατρός θέλει και ο ίδιος κρέμασμα.Και ακούω για την καημένη την μαμά.Και το μωρό;Δεν ήταν καημένο;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κάποιος να ξέρει γράμματα για να μεγαλώσει ένα μωρό;Δεκάδες και δεκάδες γενιές ανθρώπων μεγάλωσαν από αγράμματες μάνες.

 

Επίσης, δεκάδες και δεκάδες μωρών χάθηκαν από αμέλεια, άγνοια, έλλειψη γιατρών και φαρμάκων, στις εποχές που αναφέρεσαι.

Λυπάμαι αλλά όσο και αν ψάχνω δεν βρίσκω καμία δικαιολογία.Δεν είχε γιατρό.Δεν είχε και κανέναν άνθρωπο σε όλο το νησί να ρωτήσει;Ποιά μάνα από όλες μας θα της έλεγαν για ένα μωρό ότι δεν τρώει, δεν ξυπνάει, είναι κρύο και δεν θα σκεφτόταν αμέσως ότι διατρέχει θανάσιμο κίνδυνο;Ας το πήγαινε σε έναν παθολόγο,σε έναν οποιοδήποτε γιατρό,και να μην το αναλάμβανε δεν μπορεί να μην επεσήμανε την σοβαρότητα της κατάστασης του.

 

Όταν έφτασε στο σημείο αυτό, το πήγε στο γιατρό, αλλά πλέον ήταν αργά. Το θέμα είναι, γιατί δεν αντέδρασαν νωρίτερα. Ως προς αυτό, υπάρχουν 2 εξηγήσεις, σύμφωνα με τις πηγές:

 

1) το μωρό ήταν πρόωρο και χρειαζόταν ειδικη φροντίδα, αλλά οι οδηγίες ήταν λανθασμένες ή τις κατάλαβε λάθος η μητέρα, με αποτέλεσμα τον υποσιτισμό του μωρού

 

2) το μωρό ήταν τελειόμηνο, αλλά με εκ γενετής πάθηση, όπως αυτή που μας περιέγραψε η Abbie, η οποία δεν διαγνώστηκε/ήταν εξαιρετικά δύσκολο να διαγνωστεί τόσο σύντομα μετά τη γέννα, οπότε και πάλι το μωρό δεν έλαβε την κατάλληλη φροντίδα, με αποτέλεσμα να καταλήξει. Ως προς αυτό, θα χρειαστεί να περιμένουμε αύριο το επίσημο πόρισμα του ιατροδικαστή που ανέλαβε την υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδια τα ιδια διαβαζουμε αλλα καταλαβαινετε???

 

Η μητερα πηγε το παιδι στο νοσοκομειο και την εδιωξαν προφανως λεγωντας της ολα καλα....

 

μετα η μητερα εγραψε στο φορουμ γιατι το παιδι αρχισε να χειροτερευει πηρε τηλ στο νοσοκομειο της ειπαν μην ερθεις τωρα δεν ειναι κανεις εδω ελα αυριο,πηρε τον μοναδικο παιδιατρο που υπαρχει στο νησι ο οποιος ηταν στην Κω και δεν μπορουσε να ερθει γιατι ειχε απαγορευτικο...Της ειπε απο το τηλ πως δεν μπορει να κανει διαγνωση και πως για να κοιμαται θα τον χρειαζεται τον υπνο:shock::shock:!

Το παιδι δεν ετρωγε δεν ξυπνουσε για να φαει το λεει και η κοπελα στο αρχικο της ποστ εβλεπε πως κατι δεν παει καλα της φανηκε παραξενο γι αυτο και εγραψε αν υπηρχε ενας σωστος γιατρος εκει η μανα αυτη δεν θα εψαχνε πληροφοριες στο ιντερνετ...αφου ειχε παει ηδη στο νοσοκομειο

Την επομενη που πηγε το παιδι στο νοσοκομειο εγινε αμεσως η διακομηδη για την Κρητη!

 

Το ειπα και παραπανω προφανως η κατασταση του μωρου την 1η φορα που πηγε στο νοσοκομειο να μην ηταν οπως την 2η που ευτυχως αμεσως κινητοποιηθηκαν και θορυβηθηκαν για την διακομηδη αλλα δεν μπορει παλι ενας γιατρος δεν υπηρχε να δει το παιδι.... δεν μπορει το παιδι να εγινε απο την μια μερα στην αλλη ετσι....Και το γεγονος πως πηγε η μαμα και αφησαν το παιδι να φυγει λεγωντας πως ειναι ολα οκ ειναι τραγικο!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι δεν ετρωγε δεν ξυπνουσε για να φαει το λεει και η κοπελα στο αρχικο της ποστ εβλεπε πως κατι δεν παει καλα της φανηκε παραξενο γι αυτο και εγραψε αν υπηρχε ενας σωστος γιατρος εκει η μανα αυτη δεν θα εψαχνε πληροφοριες στο ιντερνετ...αφου ειχε παει ηδη στο νοσοκομειο

Την επομενη που πηγε το παιδι στο νοσοκομειο εγινε αμεσως η διακομηδη για την Κρητη!

 

και ποια μαμα - που δεν ειναι γιατρος - θα εβαζε το κακο στο μυαλο της για το μωρακι της? ολες εχουμε εμπιστοσυνη λιγο-πολυ στους γιατρους. Παλι καλα που ηταν οι κοπελες στο φορουμ εκει και την ξεσηκωσαν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παλι καλα που ηταν οι κοπελες στο φορουμ εκει και την ξεσηκωσαν!

Aυτο ακριβως...οσο και να βλεπεις πως κατι δεν παει καλα οταν σου λενε οι γιατροι ειναι λογικο να κοιμαται η το παιδι ειναι οκ...θεωρεις πως ετσι ειναι...καλα που αφυπνηστικε γρηγορα η μαμα χαρη στο φορουμ... Γιατι αλλιως πολυ φοβαμαι πως το μωρο θα εφευγε στα χερια της...Οταν εγραψε στο φορουμ προφανως ηταν ηδη αργα...δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο....

 

:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Abbie. Ναι μεν σε μια μεγάλη πόλη οι γιατροί μπορεί να έχουν δει περισσότερα και συνεπώς να είναι πιο υποψιασμένοι, αλλά σε σπάνιες περιπτώσεις, λάθος διαγνώσεις συμβαίνουν παντού.

 

Καλά θα κάνει η οικογένεια να κάνει μηνύσεις για συκοφαντίες. Αλλά βρε παιδιά, αν ο περισσότερος κόσμος ψάχνει με μανία σε διάφορα κουτσομπολίστικα πόρταλς για να μάθει την παραμικρή λεπτομέρεια για υποθέσεις που δεν γνωρίζει, χαζοί είναι οι υπεύθυνοι των πόρταλς να μην γράφουν ό,τι να΄ναι, αρκεί να ικανοποιήσουν την περιέργεια του κόσμου; Αφού απ΄αυτήν ζουν. Θυμηθείτε το τόπικ "η Μυρτώ άνοιξε τα μάτια της" για το τι διαδιδόταν για την υγεία της. Προσοχή να μην τρέφουμε τέτοιες ανεύθυνες πηγές κουτσομπολιού.

Link to comment
Share on other sites

Η αβάσταχτη ελαφρότητα του"δημοσιογραφείν"του "σχολιάζειν" του "ιατρεύειν" του"δικηγορείν" στο διαδίκτυο κανιβαλίζουν πάνω από το πτώμα ενός βρέφους .

Σήψη και ρηχότητα έχει χαθεί κάθε έννοια ηθικής..

Η σιωπή είναι προτιμότερη αυτές τις στιγμές από τις οποιεσδήποτε θεωρίες Οι μόνοι αρμόδιοι αυτή την στιγμή είναι οι ιατροδικαστές, ψυχολόγοι και φυσικά η εισαγγελική αρχή αν φυσικά αποφασίσουν να λειτουργήσουν έτσι ώστε να υπάρξει δικαιοσύνη για αυτή την ψυχούλα που χάθηκε [και ίσως επιτέλους να αποφασίσουν να ενημερώνουν παρακολουθούν στηρίζουν έγκυρα τους νέους γονείς]

. Όλα τα υπόλοιπα να χαμε να λέγαμε και να γίνεται ένα κλικ παραπάνω στα διάφορα site ειδησεογραφική και μη.

 

Y.Σ Δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά απλά αυτή είναι η άποψη που έχω αποκομίσει διαβάζοντας το θέμα καθώς και σχόλια στον ευρύτερο χώρο του διαδικτύου.

 

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα διάβασα.Όλα.Όλα τα μνμ που έστειλε η μαμά του μωρού.Κια διάβασα σε ένα από αυτάνα λέει όταν την ρωτήσανε σχετικά ότι" το μωρό άνοιξε τα μάτια του λίγο εχθές το βράδυ".Για πόσο δλδ ήταν το μωρό σε αυτήν την κατάσταση;Διάβασα και όλους στο φορουμ να της λένε ΦΥΓΕ,ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΩΡΑ και αυτή να κάθετε να το συζητάει.Και ότι είπε σε γιατρό ακριβώς τα συμπτώματα και της είπε δεν είναι τίποτα.Αν υπήρξε αυτός ο γιατρός θέλει και ο ίδιος κρέμασμα.Και ακούω για την καημένη την μαμά.Και το μωρό;Δεν ήταν καημένο;

 

ηταν καημενο

ολοι οι αλλοι που ηταν?

ο πατερας που ηταν?

οι γιαγιαδες οι θειαδες οι γειτονες που ηταν?

 

ο δεσμος με την μανα αν δεν εχει το δικτυ ασφαλειας του απο κατω και την εμπειρια απο διπλα κλαφτα χαραλαμπε

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά δείχνουν πόσο ανεπαρκές είναι το ελληνικό κράτος, με αδιάφορους γιατρούς και μετριότατες υπηρεσίες, αφού αισθάνεσαι πια τυχερός αν πέσεις σε καλό γιατρό σε νοσοκομείο και σε προσέχξουν. Αν μπλέξεις με νοσοκομεία και δημόσιους γιατρούς, το πιό συνηθισμένο είναι να προσπαθήσουν να σε ξεφορτωθούν ή γιατί έχουν πολλη δουλειά ή γιατί έχουν συνηθίσει πια να είναι αδιάφοροι. Απόδειξη είναι ότι όλες εμείς εδώ στο φόρουμ ψάχνουμε απαντήσεις και απόψεις και γνώμες από άλλες μανούλες γιατί δεν μας καλύπτει το σύστημα υγείας που έχουμε στην Ελλάδα. Αν ήταν εύκολο να πάρουμε όλες τις απαντήσεις, 2 & πλέον γνώμες από τους ειδικούς γιατρούς, ίσως στα φόρουμ να μην υπήρχαν τόσες συζητήσεις.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η κοπέλα δεν φοβόταν για το παιδί της, ή ότι δεν προσπάθησε να βρει κάποια άκρη. Ισως όχι με το σωστό τρόπο, ίσως όχι όσο δυναμικά έπρεπε, αλλά ξεχνάμε πως είμασταν όλες πριν 40ήσουμε???? Η κοπέλα είναι πολύ νέα, δεν είχε καθοδήγηση από κανέναν, δεν είχε ποιον να συμβουλευτεί και γιαυτό ζητούσε γνώμες στο φόρουμ. Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι δεν πρέπει να ελπίζουμε τίποτα από το κράτος και μόνοι μας να παλεύουμε δυναμικά για το παραμικρό που μας προβληματίζει. Όταν μίλησε με το νοσοκομείο ή με όποιο γιατρό μίλησε και τους είπε ότι πρόκειται για νεογέννητο κανονικά θα έπρεπε να την υποχρεώσουν να πάει το βρέφος σε γιατρό, μη σας πω ότι έπρεπε άμεσα να πάει εκεί ασθενοφόρο με γιατρό για να δούνε το μωρό, όχι να την καθυσηχάζουν ή να απαντούν : δεν μπορώ να σου πω αν δεν το δώ..... Τι γιατρός είσαι, κρίνε πόσο σοβαρό είναι να το δεις και επέμεινε ή πήγαινε και μόνος σου να το δεις! άνθρωπος δεν είσαι? ή έτσι εύκολα αποδιώχνεις την ευθύνη και όλα ΟΚ?? Δεν ξέρω τι να σκεφτώ, άλλη μια απόδειξη της απογοητευτικής μας κατάστασης!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά δεν διάβασ ααναλυτικά όλο το θέμα...αλλά έχω να παρατηρήσω τα εξης:

Οκ η μητέρα ήταν νέα και άπειρη ΑΛΛΑ ποιά η θέση του παιδιάτρου, για αναλογιστείτε λίγο...Μήπως μας έχουν αποστερήσει από τα βασικά και άρα ζωτικά ένστικτα; Εννοώ ότι αν αυτή η μητέρα είχε κάποιον παιδίατρο ή έστω έναν/μια ιατρική βοηθό/μαία με ενημέρωση για το θηλασμό που της είχε πει το απλούστατο και αυτονόητο "θήλαζε απεριόριστα για τις πρώτες 40 μέρες" θα είχε συμβεί κάτι τέτοιο; Ίσως και ναι, γιατί δεν ξέρω αν στο μωράκι υπέβοσκε άλλη ασθένεια.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι φανατική υπέρμαχος του θηλασμού με την έννοια ότι σέβομαι την επιλογή της κάθε μητέρας. Παρ' όλα αυτά δεν συγχωρώ την άγνοια των παιδιάτρων σε ζητήματα τέτοια. Έχω προσωπικό παράδειγμα γνωστής μου που θέλησε να θηλάσει αποκλειστικά, συμβουλεύτηκε τον παιδίατρο, ο οποίος της είπε κάθε 3 ώρες-10 λεπτά το κάθε στήθος. Η μητέρα ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού (γιατί όχι; ) με φυσικό επακόλουθο, το παιδί μετά από 1 μήνα να έχει πάρει 100γρ.

Σε μια εποχή που γνωρίζουμε πια όλοι τα οφέλη του θηλασμού, θεωρώ απαράδεκτη, αν όχι εγκληματική τη στάση παιδιάτρων, μαιευτηρίων, ακόμη και βιβλίων με λανθασμένες συμβουλές. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να μας προβληματίσει όλους τους γονείς και να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε.

Τώρα για τη συγκεκριμένη περίπτωση, ας αφήσουμε τους ανθρώπους στον πόνο τους και ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα σκεπάσει το κορμάκι αυτό.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,

Link to comment
Share on other sites

Αν μπλέξεις με νοσοκομεία και δημόσιους γιατρούς, το πιό συνηθισμένο είναι να προσπαθήσουν να σε ξεφορτωθούν ή γιατί έχουν πολλη δουλειά ή γιατί έχουν συνηθίσει πια να είναι αδιάφοροι. Απόδειξη είναι ότι όλες εμείς εδώ στο φόρουμ ψάχνουμε απαντήσεις και απόψεις και γνώμες από άλλες μανούλες γιατί δεν μας καλύπτει το σύστημα υγείας που έχουμε στην Ελλάδα. Αν ήταν εύκολο να πάρουμε όλες τις απαντήσεις, 2 & πλέον γνώμες από τους ειδικούς γιατρούς, ίσως στα φόρουμ να μην υπήρχαν τόσες συζητήσεις.

 

Αυτό δεν ισχύει, στο φόρουμ ανταλλάζουμε εμπειρίες και πρακτικές συμβουλές, σε καμμιά περίπτωση δεν υποκαθιστάται ο γιατρός. Όποτε συμβαίνει να δίνονται ιατρικές συμβουλές από ανώνυμα μέλη, το θέμα κλειδώνεται.

Επίσης δεν είναι αρμοδιότητα του γιατρού να δίνει συμβουλές σε πρακτικά θέματα. Στην Ελλάδα που υπάρχει πληθωρισμός γιατρών βέβαια είναι συνηθισμένο να σου δίνει ο γιατρός πρόγραμμα ύπνου ή φαγητού, αλλά σε χώρες με έλλειψη γιατρών όπως η Σουηδία ή η Γερμανία, η επίσκεψη κρατά 5-10 λεπτά και η ενημέρωση για πιο πρακτικά θέματα θεωρείται ευθύνη των γονιών.

Επεξεργάστηκαν by pax
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρώ ασέβεια και παρακινδυνευμένο να βγαίνουν οποιουδήποτε είδους συμπεράσματα, φαίνεται ότι η μαμά δεν ζητούσε-απαιτούσε απαντήσεις ή δεν μπορούσε να συνεννοηθεί. Αποκλείεται το παιδί να ήταν 9 εβδομάδων πρόωρο και βάρος στη γέννηση είτε 3,5 κιλά, που λένε τα δημοσιεύματα είτε 2950 που λέει η ίδια σε ένα δικό της ποστ. Ή τέλος πάντων θα ήταν φαινόμενο.

 

Ο γιατρός μάλιστα, τον πέτυχε στο τηλέφωνο. Δεν ήξερε να της πει να πάει στο νοσοκομείο, έστω μόνο για να το ζυγίσουν το παιδί, να πάρουν μια θερμοκρασία και μετά να της έδινε τυχόν εντολή ο ίδιος για διακομιδή; Το είχε αποκλείσει τελείως ο ίδιος να έχει ξεφύγει η κατάσταση;

 

Επίσης, δεν ήξεραν όσοι τη συμβούλευαν εμπειρικά, να της πουν να πάρει το παιδί αγκαλιά να το ζεστάνει, να δει ότι ήταν το δωμάτιο αρκετά ζεστό; Δεν φρίκαρε κανένας όταν άκουσε ότι το παιδί έπινε χαμομήλι, ενώ είχε θέμα πρόσληψης ml; Διόλου απίθανο όσο γάλα κατάφερνε να πιει αυτό το παιδί να μην είχε αραιωθεί σωστά.

 

Το νικ λέει κάτι για την εμπειρία της μαμάς. Ο γιατρός όμως έχει ευθύνη να καταλάβει με ποιον μιλάει και τι καταλαβαίνει. Ή μήπως όχι;

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε τώρα...αλλά έχει νόημα όλο αυτό που γίνεται εδώ? Έχει μαυρίσει κι εμένα η καρδιά μου απ΄όταν το έμαθα αλλά συμφωνώ με Sam, σε τί βοηθάει όλος αυτός ο σχολιασμός? Κατανοώ ότι θέλουμε να αφυπνίσουμε άλλες μανούλες και να αναγνωρίζουμε έγκαιρα κάποια επικίνδυνα συμπτώματα..μέχρι εδώ συμφωνώ, όλα καλά. Τα υπόλοιπα όμως? Περί ευθυνών, κατηγοριών, δικαιολογιών....??? Εγώ δεν έχω το κουράγιο να ψάξω για ευθύνες, αυτό είναι θέμα των αρμόδιων αρχών. Σημασία έχει το αγγελούδι που "έφυγε".... και η σιγή είναι το ελάχιστο χρέος που μπορούμε να κάνουμε...

 

σημ. δεν επιδιώκω να προσβάλλω κανένα.....παρακαλώ μην πέσετε πάνω μου.

Link to comment
Share on other sites

Με τους δημοσιογράφους και με τους γιατρούς δεν μπορεί κανείς να βγάλει άκρη. Είναι σφιγγοφωλια.

Κρίμα για το αγγελουδι και κρίμα για τους γονείς του. Δεν έχω λόγια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με συγχωρείτε τώρα...αλλά έχει νόημα όλο αυτό που γίνεται εδώ? Έχει μαυρίσει κι εμένα η καρδιά μου απ΄όταν το έμαθα αλλά συμφωνώ με Sam, σε τί βοηθάει όλος αυτός ο σχολιασμός?

 

Ο σχολιασμός δεν έχει πάντα απώτερο σκοπό, είναι λογικό ένα τέτοιο γεγονός να σοκάρει και να προκαλεί το ενδιαφέρον του κόσμου και ειδικότερα των μαμάδων σε ένα φόρουμ. Αρκεί να μην αποδίδονται χαρακτηρισμοί, να βγαίνουν αυθαίρετα συμπεράσματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ο σχολιασμός δεν έχει πάντα απώτερο σκοπό, είναι λογικό ένα τέτοιο γεγονός να σοκάρει και να προκαλεί το ενδιαφέρον του κόσμου και ειδικότερα των μαμάδων σε ένα φόρουμ. Αρκεί να μην αποδίδονται χαρακτηρισμοί, να βγαίνουν αυθαίρετα συμπεράσματα κλπ.

 

Συμφωνώ μαζί σου... γι αυτό και ανέφερα ότι είναι λογικό να συζητείται και για να αφυπνίζονται οι μανούλες. Κι εδώ, όμως, δεν έχουν βγει κάποια αυθαίρετα συμπεράσματα? ...ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν κάνω λάθος, έτσι νομίζω όμως...είναι πάντα δύσκολο να κρατιούνται οι ισορροπίες σε τέτοιους σχολιασμούς, είναι λογικό..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ένιωσα την ανάγκη να συμμετέχω γιατί κάπου βγαίνει ένα συμπέρασμα ότι στα νησιά είναι κανείς στο έλεος...

 

Τόσα χρόνια, υπάρχει μια ανασφάλεια και μια φημολογία, όμως αυτό είναι πραγματικά το πρώτο και μοναδικό μοιραίο περιστατικό για μωρό που ακούστηκε ευρέως και ακούγεται ότι δεν ήταν η μόνη αιτία μια έλλειψη γιατρού, αλλά ένας συνδυασμός παραγόντων. Σίγουρα στην Αθήνα, που υπάρχει πληθώρα γιατρών θα ήταν πιο απίθανο να συμβεί. Όχι όμως ότι ο μηχανισμός, όπως λειτουργεί φαίνεται ότι είναι ο αποκλειστικά υπεύθυνος στο πρόσφατο αυτό σκηνικό.

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα σε τοπικό κανάλι της Κρήτης, την κουνιάδα της κοπέλας, η οποία μεταξύ άλλων ανέφερε ότι η κοπέλα είχε πάρει οδηγίες να δίνει κάθε τρίωρο εναλλάξ γάλα και χαμομήλι παιδικό.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση (μεταξύ άλλων που δεν θέλω να σχολιάσω) είναι το εξής : όταν τη ρώτησαν για τις πληγές που έφερε το μωρό στη βουβωνική χώρα τους είπε ότι είχε κάτι σαν έγκαυμα (εννοούσε μάλλον έκζεμα) που είχε γίνει από την πάνα, γιατί η μάνα δεν την άλλαζε γιατί δεν μπορούσε λέει μια κοπέλα μόνη της με ένα μωρό, με τόσες διακοπές ρεύματος που γίνονται στο νησί να αλλάζει τις πάνες του μωρού...και γι' αυτό το μωρό έγινε έτσι.

Και εξηγήστε μου σας παρακαλώ τι εννοεί.

Δεν μπορούσε να ζεστάνει νερό;

Δεν έβλεπε, δεν υπήρχε φως τη νύχτα;

Είναι τώρα αυτό εξήγηση; Μήπως να μην έλεγε τίποτα καλύτερα γι' αυτό το θέμα;

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα ετσι ειπαν???:shock::shock::shock::shock::shock:

 

Τι να πω η μαμα παντως ελεγε πως αλλαζε πανα γιατι την ρωτουσαν αν ουρειτε το μωρο

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μα τι παιδίατρος είναι αυτος που δίνει οδηγιες νεογέννητο μα ταιζεται κάθε 6 ώρες;και είναι και παιδίατρος σε νοσοκομείο;μα ένας άνθρωπος δε βρέθηκε να τους πει ότι αυτό είναι λάθος;

 

Άλλες μαμάδες σε αυτό το νησί δεν θπαρχουν...μια φίλη μια γειτόνισσα κάποιος να βοηθησει;Τι να πω...

 

Ας μην εμπιστευόμαστε τυφλά τον κάθε γιατρό...να ψαχνόμαστε και λίγο γιατί δυστυχώς η μανα είναι η υπεύθυνη για τα παιδιά της.

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα σε τοπικό κανάλι της Κρήτης, την κουνιάδα της κοπέλας, η οποία μεταξύ άλλων ανέφερε ότι η κοπέλα είχε πάρει οδηγίες να δίνει κάθε τρίωρο εναλλάξ γάλα και χαμομήλι παιδικό.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση (μεταξύ άλλων που δεν θέλω να σχολιάσω) είναι το εξής : όταν τη ρώτησαν για τις πληγές που έφερε το μωρό στη βουβωνική χώρα τους είπε ότι είχε κάτι σαν έγκαυμα (εννοούσε μάλλον έκζεμα) που είχε γίνει από την πάνα, γιατί η μάνα δεν την άλλαζε γιατί δεν μπορούσε λέει μια κοπέλα μόνη της με ένα μωρό, με τόσες διακοπές ρεύματος που γίνονται στο νησί να αλλάζει τις πάνες του μωρού...και γι' αυτό το μωρό έγινε έτσι.

Και εξηγήστε μου σας παρακαλώ τι εννοεί.

Δεν μπορούσε να ζεστάνει νερό;

Δεν έβλεπε, δεν υπήρχε φως τη νύχτα;

Είναι τώρα αυτό εξήγηση; Μήπως να μην έλεγε τίποτα καλύτερα γι' αυτό το θέμα;

 

τι να σχολιάσω... γράφω, σβήνω... καλύτερα να το αφήσω ασχολίαστο...:evil:

Link to comment
Share on other sites

τι να σχολιάσω... γράφω, σβήνω... καλύτερα να το αφήσω ασχολίαστο...:evil:

 

το ειδα και εγω,χαθηκε ενα μωρο ενα δακρυ δεν ειδα!δεν ειπα να κλειει μπροστα στην καμερα.ομως οταν μιλας για ενα μωρο που<εφυγε> αδικα βουρκωνεις.απο εχθες ποσες φορες βουρκωσα που το ακοσα.ειμαι μανα με ενα μωρο στα 25,ημουν 24 οταν ηρθε η μικρη χωρις βοηθεια τα καταφερα, η ηλικια δεν ειναι δικαιολογια αν ηταν 16 ετων ναι,οχι στα 24.

με κερι δεν μπορουσε να το αλλαξει?

Link to comment
Share on other sites

http://www.cretalive.gr/crete/view/ragisan-kardies-gia-to-brefos-fws-sta-aitia-thanatou-tha-rijei-h-iatrodikas/60794

 

Συγκλονισμένος μίλησε στην εφημερίδα «Espresso» ο δήμαρχος Λέρου κ. Μιχάλης Κόλιας: "Επειδή είχα πρόβλημα με τη μητέρα μου, εκείνη τη μέρα έτυχε να βρίσκομαι στο νοσοκομείο. Με κάλεσαν οι γιατροί στην Παιδιατρική Κλινική, όπου η μάνα με τον σύντροφό της είχαν πάει το παιδί. Οι εικόνες που αντίκρισα όταν οι γιατροί με οδήγησαν στη θερμοκοιτίδα πραγματικά με σόκαραν. Είδα ένα νεογέννητο που είχε ακριβώς την εικόνα που έχουν τα υποσιτισμένα βρέφη της Αιθιοπίας. Ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση, γεμάτο πληγές με πύον, γιατί το δερματάκι του άρχισε να σκάει από την ασιτία, και άπλυτο. Αμέσως ενημερώθηκε ο εισαγγελέας της Κω, ενώ έσπευσε και η αστυνομία που πήρε καταθέσεις. Προσωπικά θεωρώ πως πρόκειται για καθαρή αμέλεια, εγκληματική"

Η 24χρονη είχε μετακομίσει τους τελευταίους μήνες στη Λέρο, σύμφωνα με το lerosnews.gr για να ζήσει με τον πατέρα του παιδιού, που είναι στρατιωτικός.

Ο εισαγγελέας της Κω έχει ασκήσει ποινική δίωξη κατά της μητέρας για έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο.

 

TAGS

 

 

 

Kαι τοτε γιατι τους εδιωξαν??

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, αν η κουνιἀδα σας ἠ η πεθερἀ σας εἰχαν την ευκαιρία να γίνουν το πρόσωπο της βραδυάς δίνοντας συνέντευξη σε κανάλι, τι νομίζετε ότι θα έλεγαν για σας;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...