Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bρέφος 33 ημερών κατέληξε από ασιτία και υποθερμία


Lisbet

Recommended Posts

http://www.tlife.gr/Article/news-moro/0-77-41931.html

 

Δεν έχω λόγια...

 

Σε σχετικό άρθρο αναφέρεται πως η μητέρα έβλεπε την κακή κατάσταση του μωρού, αλλά αντί να το πάει στο γιατρό, έψαχνε λύσεις μέσω διαδικτύου. :shock: Αν αληθεύει και αυτό, είναι άλλο ένα δείγμα του πόσο πολύ έχει ξεφύγει η κατάσταση, γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 337
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 26 δημοσιεύσεις

  • Lisbet

    Lisbet 25 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 17 δημοσιεύσεις

  • Velv

    Velv 16 δημοσιεύσεις

Από την ώρα που το άκουσα έχω σοκαριστεί. Διάβασα τα posts της και έλεγε πώς έμενε σε απομονωμένο μέρος στο νησί μόνη της, το αυτοκίνητο το είχε ο άντρας της που είναι στρατιωτικός και έλειπε στη βάση και ο παιδίατρος του νησιού είχε αποκλειστεί στην Κω εξαιτίας της κακοκαιρίας.

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/477175/dramatiki-ekklisi-meso-forum/

Δυστυχώς όλες οι συγκυρίες ήταν εναντίον του μωρού. Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχούλα του..

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.tlife.gr/Article/news-moro/0-77-41931.html

 

Δεν έχω λόγια...

 

Σε σχετικό άρθρο αναφέρεται πως η μητέρα έβλεπε την κακή κατάσταση του μωρού, αλλά αντί να το πάει στο γιατρό, έψαχνε λύσεις μέσω διαδικτύου. :shock: Αν αληθεύει και αυτό, είναι άλλο ένα δείγμα του πόσο πολύ έχει ξεφύγει η κατάσταση, γενικότερα.

 

Εγώ κάτι για επιλοχειο κατάθλιψη διάβασα,εσυ που το διαβασες οτι έψαχνε λύσεις μέσω διαδίκτυου;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγιναν ακριβως ετσι τα πραγματα οπως τα γραφουν! Εγω παρακολουθουσα το θεμα της κοπελας στο αλλο φορουμ οπου και εγραψε αρχικα για να ζητησει βοηθεια γιατι εβλεπε πως το μωρο δεν ειναι καλα!

 

Λιγο τα φουσκωνουν και οι δημοσιογραφοι!

 

Σημερα πολλες φορες μιλησε γνωστη μαμα μαζι της...

 

Εγω το μονο που εχω να πω γιατι εχω σκασει απο χθες και το χω παρασυζητησει και αλλου το θεμα εινια οποιος φταει να πληρωσει ενα αγγελουδι εφυγε απο την ζωη .....και αυτο ειναι ασυγχωρητο δεν ηταν ουτε αρρωστο ουτε ειχε προβλημα!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Εγω το μονο που εχω να πω γιατι εχω σκασει απο χθες και το χω παρασυζητησει και αλλου το θεμα εινια οποιος φταει να πληρωσει ενα αγγελουδι εφυγε απο την ζωη .....και αυτο ειναι ασυγχωρητο δεν ηταν ουτε αρρωστο ουτε ειχε προβλημα!!

Συμφωνώ μαζι σου Τζο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάτι για επιλοχειο κατάθλιψη διάβασα,εσυ που το διαβασες οτι έψαχνε λύσεις μέσω διαδίκτυου;;;

 

Εδώ: http://www.tlife.gr/Article/news-baby/0-9-41909.html

 

Επίσης, λέει πως ο στρατιωτικός που ζούσε μαζί του, δεν ήταν ο πατέρας του παιδιού. Σε διάφορα άρθρα, γενικά, διαβάζεις διαφορετικά πράγματα και δεν μπορείς να ξέρεις τι ισχύει και τι όχι. Οι δημοσιογράφοι είναι και γνωστοί τερατολόγοι, δεν θα το μάθουμε σήμερα...

 

Σε διαβεβαιώ, πάντως, πως δεν άνοιξα το άρθρο για να κρίνω την κοπέλα. Μια 24χρονη, άπειρη πρωτομάνα, πιθανόν ανύπαντρη κι ακόμη πιθανότερα με επιλόχειο κατάθλιψη, που βρίσκεται σε ένα νησί της άγονης γραμμής με ένα νεογέννητο στα χέρια, χωρίς δικούς της ανθρώπους, δε μου φαίνεται καθόλου περίεργο να μην ξέρει πώς να το φροντίσει και να έχει πελαγώσει...άλλωστε, αυτό που έγινε, θα το κουβαλάει μέσα της μια ζωή...λυπάμαι πάρα πολύ για το μωρό, αλλά και για εκείνη, μη σου πω και περισσότερο.

 

Αυτό που κατακρίνω είναι γενικά η τάση των ανθρώπων να αναζητούν λύση στα προβλήματά τους από το ίντερνετ. Δεν έχουν λεφτά και παίζουν στοίχημα on line για να βγάλουν. Δεν έχουν φίλους και τσατάρουν για να υποκαταστήσουν την έλλειψη. Έχουν ιατρικό πρόβλημα και ψάχνουν τη λύση στα φόρουμ...το παιδί δεν μπορεί να βρέθηκε σε αυτή την κατάσταση σε 1-2 μέρες που έλειπε ο γιατρός. Όσο κι αν παραποιούνται τα γεγονότα στα μπλογκς, νομίζω πως συνάγεται με σχετική ασφάλεια το συμπέρασμα πως η μητέρα καθυστέρησε πάρα πολύ να αναζητήσει ιατρική συνδρομή... :-(

 

jo89, αν κατάλαβα καλά, εσύ συνομίλησες μαζί της μέσω άλλου φόρουμ; Τι έλεγε η ίδια, τι προβλήματα έβλεπε στο μωρό;

Link to comment
Share on other sites

Για να παρουσιασει σημαδια σηψης το μωρο οπως ειπαν πρεπει να υπηρχε καποια αρρωστια (εξαιτιας της οποιας δεν ετρωγε και ηταν ληθαργικο). Εχω την εντυπωση απο τις σημερινες ειδησεις (που διαψευδουν απο το νοσοκομειο Λερου οτι ελειπε ο γιατρος απο το νησι) οτι προσπαθουν να τα κουκουλωσουν με τροπο. Γεγονος ειναι οτι στην επαρχια υπαρχει προβλημα με τα νοσοκομεια, ειδικα σημερα με την κριση.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγκλονιστικό πράγματι...

 

αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούω... κάποτε είχα ακούσει παλιά μου εργοδότρια γυναίκα παιδιάτρου που έλεγε οτι πολλές φορές πάνε λεχούδια ατάιστα και ληθαργικά...

 

αλλά δεν ξέρουμε πραγματι τι συνέβει...

 

... πρωτάρα, μικρή, αν το μικρό ήταν άρρωστο και ληθαργικό και δεν είχε κανέναν να την συμβουλέψει την στιγμή που και η ίδια δεν είχε την κριτική ικανότητα να ξέρει ή να αξιολογήσει την κατάσταση, δεν μου κάνει εντύπωση που έψαχνε στο νετ... αν δεν είχε κανέναν κοντά της να πάει, αν και η ίδια δεν ήταν καλά... πολλά στραβά μαζί...

 

όσο για το πόρισμα δυστυχώς πιστεύω περισσότερο την μαμά από τους δημοσιογράφους και τους ιθύνοντες που σίγουρα δεν θέλουν να αμαυρωθεί η φήμη τους... εκεί φτάσαμε...

 

κρίμα

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας απο το πρωι γραφει τα τερατα γενικα στο ιντερνετ, σε διαφορες ιστοσελιδες!!! Διαβασα τα ποστ της μαμας και ειδα την αγωνια της.

Εχω ακουσει μαμα που της ειπε ο παιδιατρος να μην ξυπναει το μωρο να φαει και δεν μιλαω για το βραδυ.. εχω ακουσει μαμα να λεει οτι της ειπε ο παιδιατρος να αραιωνει το γαλα γιατι το μωρο παιρνει πολυ βαρος.. και η μαμα να ακολουθει την συμβουλη για να μην παχυνει το μωρο.

ειναι πολυ πιθανο μια απειρη μαμα να ακολουθει πιστα αυτες τις οδηγιες.

Δεν ξερω τι εγινε στην συγκεκριμενη περιπτωση και δεν θα κρινω αυτη την μανουλα που εχασε το αγγελουδι της.

Δεν μπορω ομως πραγματικα να ακουω αλλα τερατα!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχουν ακουστεί πάρα πολλά και είναι πολύ κρίμα. Όσο άπειρη κι αν ήταν αυτή η μαμά και όσα τερατώδη λάθη κι αν έκανε, απευθύνθηκε σε γιατρούς και στην ουσία δεν την βοήθησαν. Αυτό είναι το πιο τραγικό σε όλη την ιστορία και δυστυχώς τίποτε δεν εγγυάται ότι δεν θα ξαναγίνει κάτι τέτοιο, εφόσον υποδομές δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπηρχε γιατρος στο νησι λογω απαγορευτικου...

 

Η συμβουλη καποιου γιατρου ηταν το μωρο να πινει τσαι 1μηνος μωρο να πινει τσαι.. Η τραγικοτητα δεν εχει ορια...

 

Παρουσιαζουν την μανα σαν καποια που αφηνε το παιδι αταιστο και βρωμικο δεν ειναι καθολου ετσι...

 

Η μαμα εβλεπε πως κατι δεν παει καλα αφου ειχε επισκεφθει το νοσοκομειο αρχικα και την καθησυχασαν πως ειναι οκ να κοιμαται τοσες ωρες:shock::shock::shock::shock:!!

Εψαχνε απεγνωσμενα τον παιδιατρο ο οποιος δεν μπορουσε να κανει διαγνωση απο το τηλ...

 

Οσοι ενδιαφερονται ας διαβασουν το θρεντ της κοπελας...http://forum.eimaimama.gr/t17081-topic Μιλανε και μαμαδες που ειχαν συνεχη επικοινωνια μαζι της και επειδη θα φαω καρτα γιατι βαζω συνδεσμο απο παρομοιο φορουμ να ειστε καλα και να μην πιστευεται οσα γραφονται μεγαλο μεριδιο ευθυνης εχουν κατ εμε και οι γιατροι και η πολιτεια εν ετη 2013 να πεθαινει βρεφος σε νησι επειδη δεν υπαρχει καποιος παιδιατρος να το εξετασει...Δεν χωρανε λογια!

 

Και εδω ειναι η ειδηση http://www.lerosnews.gr/home-page/ta-nea-tis-lerou/716-leros-diakomidi-vrefous-33-imeron-me-ypothermia-enimerothike-i-eisaggelia.html και απο κατω στα σχολια ο Επισκεπτης(Λευτερης) ειναι ο πατερας του παιδιου που μιλαει.....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπηρχε γιατρος στο νησι λογω απαγορευτικου...

 

Η συμβουλη καποιου γιατρου ηταν το μωρο να πινει τσαι 1μηνος μωρο να πινει τσαι.. Η τραγικοτητα δεν εχει ορια...

 

Παρουσιαζουν την μανα σαν καποια που αφηνε το παιδι αταιστο και βρωμικο δεν ειναι καθολου ετσι...

 

Η μαμα εβλεπε πως κατι δεν παει καλα αφου ειχε επισκεφθει το νοσοκομειο αρχικα και την καθησυχασαν πως ειναι οκ να κοιμαται τοσες ωρες:shock::shock::shock::shock:!!

Εψαχνε απεγνωσμενα τον παιδιατρο ο οποιος δεν μπορουσε να κανει διαγνωση απο το τηλ...

 

Οσοι ενδιαφερονται ας διαβασουν το θρεντ της κοπελας..http://forum.eimaimama.gr/t17081-topic Μιλανε και μαμαδες που ειχαν συνεχη επικοινωνια μαζι της και επειδη θα φαω καρτα γιατι βαζω συνδεσμο απο παρομοιο φορουμ να ειστε καλα και να μην πιστευεται οσα γραφονται μεγαλο μεριδιο ευθυνης εχουν κατ εμε και οι γιατροι και η πολιτεια εν ετη 2013 να πεθαινει βρεφος σε νησι επειδη δεν υπαρχει καποιος παιδιατρος να το εξετασει...Δεν χωρανε λογια!

 

Και εδω ειναι η ειδηση http://www.lerosnews.gr/home-page/ta-nea-tis-lerou/716-leros-diakomidi-vrefous-33-imeron-me-ypothermia-enimerothike-i-eisaggelia.html και απο κατω στα σχολια ο Επισκεπτης(Λευτερης) ειναι ο πατερας του παιδιου που μιλαει.....

 

jo89, ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λινκ. Τα διάβαζα και τρέμω ολόκληρη, αλλά δεν αντέχω να συνεχίσω, τώρα που ξέρω ποια ήταν η κατάληξη. Άδικα, άδικα των αδίκων να χαθεί έτσι μια ψυχούλα...κι αυτοί οι γονείς, πώς να είναι τώρα; Έχει γίνει το στομάχι μου κόμπος...πάντως, χίλια μπράβο σε όλα τα μέλη εκείνου του φόρουμ που πραγματικά κάνανε ό,τι μπορούσε από το χέρι τους...ο Θεός να δώσει να μην ξαναγίνει τέτοιο κακό...

Link to comment
Share on other sites

http://antilogoi.blogspot.gr/2012/01/blog-post_5639.html

 

Και ο διευθυντης του νοσοκομειου εσκιζε τα ιματια του σημερα στις ειδησεις οτι ο παιδιατρος του νοσοκομειου ΔΕΝ φευγει ποτε απο το νησι, ηταν στο νησι, ειναι εξαιρετικος γιατρος και μπλα μπλα ΑΛΛΑ ακομα κι ελειπε (ΑΝ) τοτε υπαρχει και ιδιωτικος παιδιατρος, οποτε δεν εχει καμμια δικαιολογια η μητερα που αμελησε το παιδι. Με τον τροπο τους δλδ βγαλαν την ουρα απ εξω και την εδειξαν ως αποκλειστικα υπευθυνη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε τώρα να πείτε ότι δεν της είπε ΚΑΝΕΙΣ απ όταν γέννησε ότι τα μωρά ΠΡΕΠΕΙ να τα ξυπνάμε και να τα ταίζουμε ανα 3ωρο για να μη κινδυνεύσουν; Εσας δεν σας το είχε πει κανείς; Εκείνη με πρόσβαση στο ιντερνετ δεν το διάβασε ποτέ και πουθενά;

Τέλος πάντων, καθόλου δεν με ενδιαφέρει ποιος φταίει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. Ένα βρεφάκι κατέληξε και προτού καταλήξει υπέφερε...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη ρε κορίτσια, αλλά δεν πεθαίνει ένα νεογνό από ασιτία επειδή λείπει ο παιδίατρος 2 μέρες από το νησί. αυτά δε γίνονται σε 2 μέρες. προφανώς η μαμά είχε πάρει λάθος οδηγίες ή δεν είχε καταλάβει τις οδηγίες που πήρε από τους γιατρούς, όταν γέννησε, ή δεν ακολούθησε τις οδηγίες που πήρε.

όταν γέννησε, δεν της είπαν ότι το μωρό πρέπει να το ξυπνάει κάθε 3-4 ώρες για να φάει? ότι πρέπει να παρακολουθεί το βάρος του? ότι πρέπει να το παρακολουθεί παιδίατρος? ότι πρέπει να κάνει εμβόλια? σε παιδίατρο το είχε πάει μετά από το μαιευτήριο?

η ίδια δεν αναρωτήθηκε για το αν παίρνει βάρος, αν βρέχει πάνες κλπ??

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε τώρα να πείτε ότι δεν της είπε ΚΑΝΕΙΣ απ όταν γέννησε ότι τα μωρά ΠΡΕΠΕΙ να τα ξυπνάμε και να τα ταίζουμε ανα 3ωρο για να μη κινδυνεύσουν; Εσας δεν σας το είχε πει κανείς; Εκείνη με πρόσβαση στο ιντερνετ δεν το διάβασε ποτέ και πουθενά;

Τέλος πάντων, καθόλου δεν με ενδιαφέρει ποιος φταίει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. Ένα βρεφάκι κατέληξε και προτού καταλήξει υπέφερε...

κα ομως, υπαρχουν παιδιατροι που λενε να μην ξυπναμε το μωρο και ακομη το πιο τραγικο, παιδιατροι που λενε στις μαμαδες να αραιωνουν το ξενο γαλα για να μην παχυνουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη παρακουλουθησα το θεμα της κοπελας απο την αρχη που εγραψε για το μωρακι της εχω να πω πως σιγουρα τα πραγματα ειναι πολυ μπερδεμενα...Σιγουρα κατι εγινε λαθος,δε ξερω απο ποιον, αλλα ενα μωρακι δε φευγει ετσι απο τη ζωη.Κριμα πραγματικα!

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...