Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bρέφος 33 ημερών κατέληξε από ασιτία και υποθερμία


Lisbet

Recommended Posts

Α οποτε δεν τιθεται θεμα προωροτητας του βρεφους... ειχα μεινει με την εντυπωση οτι ηταν προωρο και επειδη δεν επινε αρκετο γαλα επιβαρυνθηκε περισσοτερο η υγεια του και ετσι κατελξηξε... Αρα ηταν ενα κατα τα αλλα υγιεστατο μωρο το οποιο επαθε οτι επαθε εξαιτιας της απειριας και των λαθος οδηγιων ειτε των γονιων ειτε των γιατρων?? Τραγικο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 337
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 26 δημοσιεύσεις

  • Lisbet

    Lisbet 25 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 17 δημοσιεύσεις

  • Velv

    Velv 16 δημοσιεύσεις

Η χειροτερή μου περίοδος ήταν όταν τα παιδιά έκλαιγαν και δεν μπορούσαν να μου δώσουν μία ένδειξη για το που μπορεί να υποφέρουν!

Κι' εκείνη η μαμά νέα και άπειρη που να φανταστεί τι της επιφύλασσε η μοίρα??

Link to comment
Share on other sites

αυτή τη στιγμή δεν μπορώ, δε θέλω να αρχίσω να σκέφτομαι ποιος και που φταίει, με θυμώνει, με στεναχωρεί, με τρελλαίνει ότι στη σύγχρονη Ελλάδα είτε από φτώχια ή από άγνοια και παραπληροφόρηση ή από αδιαφορία και του ανθρώπου που λέγεται μάνα και του κοινωνικού περίγυρου και του επιστημονικού δυναμικού, ένα μωράκι έφυγε χωρίς προλάβει να ζήσει, από βλακεία χάθηκε ένας άνθρωπος, κι εδώ πρέπει όλοι να προβληματιστούμε, εμείς που είμαστε ήδη γονείς, τι αποφάσεις παίρνουμε και πόσο σοβαρά αντιμετωπίζουμε το ρόλο μας, και όσοι δεν είναι ακόμη γονείς να σκεφτούν διπλά και τριπλά πόσο υπεύθυνοι είναι και πόσο είναι διατεθιμένοι να αλλάξουν τα προσωπικά τους θέλω, να τα πάνε πίσω για χάρη των ανθρώπων που θα φέρουν στον κόσμο, είμαστε όλοι υπεύθυνοι για το αγγελάκι που έφυγε, και οι διαχειριστές των φόρουμ καλά να κάνουν να είναι πιο υπεύθυνοι, και να μην κοιτάνε να μπανάρουν κόσμο μόνο, καλώς ή κακώς πλέον το νετ μπήκε στη ζωή μας, αν το είχε δει το μην κάποιος λίγο πιο σοβαρά θα μπορούσε κάτι να προλάβει, δεν ξέρω, είμαι θυμωμένη το ξαναείπα, ας είναι η τελευταία ψυχούλα που χάνεται, καλό παράδεισο!

 

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο με καλυπτεις.....

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω σοκαριστεί...

Κρίμα η ψυχούλα αυτού του πλάσματος που ήρθε στον κόσμο απροστάτευτο και περίμενε από τους "ενήλικους" να το αναστήσουν.

Αυτή τη στιγμή δεν έχει σημασία ποιος φταίει και γιατί. Μόνο που χάθηκε η ψυχούλα αυτή.

:-(

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω....ειμαι απλά συγκλονισμένη.ο Θεός να ανσπαυδει την ψυχούλα του.οσο για το ποιος φταίει οι ευθύνες μοιρασμένες.λαθος και οι γιατροι αλλά λάθος και οι γονείς.εχεις ένα μωρό νεογέννητο το βλέπεις παγωμένο και δε σου κόβει να του βάλεις θερμόμετρο;το βλέπεις ότι δεν τρώει...δε το ζυγιζεις.οκ της είπε ο παιδίατρος να του δίνει τσάι...προφανως για τους κολικους...θελει πολύ μυαλό να σκεφτείς ότι δε γίνεται να πίνει πιο πολύ τσάι από ότι γαλα;ένα τηλεφωνο στο παοδων να κάνουν μια ερώτηση ρε γμτ...κατι...αφου η είχαν κατσλαβει ότι κάτι δεν πάει καλα.μα από ασιτία εν έτη 2013;ντροπή μας...βασικα νομίζω οι γονείς χαζεψαν...δεν αδιαφόρησαν αλλά χαζεψαν.ας γίνει μσθημα σε όλους μας.τα παιδιά και τα ματια μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα τελικά το διάβασα όλο το θέμα κι έμεινα άναυδη. Για πολλούς λόγους. Δε θέλω να σχολιάσω τίποτα από εκείνα τα μηνύματα, να πω μόνο πως το μωράκι ήταν εξαιρετικά άτυχο. Τώρα είναι αγγελούδι στον παράδεισο και δεν υποφέρει πια, ευτυχώς.

 

Ωστόσο δεν μπορώ να μην παρατηρήσω πως, για μένα, το βασικό λάθος της κοπέλας και του περιβάλλοντός της, ήταν που την άφησαν, 24 χρονών, άπειρη πρωτομάνα, να γεννήσει σε ένα ακριτικό νησί και να έχει μόνη της τις περισσότερες ώρες τις ημέρας, τη φροντίδα του νεογέννητου. Λίγο η απειρία, λίγο να μην κατάλαβε ή να της έδωσαν λάθος οδηγίες (ΝΑΙ κι εμένα μου είχαν πει να δίνει χαμομήλι στα μωρά μου για τους κολικούς, αλλά μια κουταλιά μέσα στο γάλα, όχι να υποκαθιστώ το γάλα με το χαμομήλι και ΝΑΙ έχω ακούσει κι από αλλού, μην ξυπνάς το νεογέννητο, όταν πεινάσει θα ξυπνήσει μόνο του:shock::shock::shock:), δεν θέλει πολύ να γίνει το κακό...το μωρό υποσιτιζόταν από μέρες και απλά οι γονείς δεν το είχαν καταλάβει, όταν το κατάλαβαν ήταν πλέον πολύ αργά. Σε αυτό επιμένω και είναι και κοινή λογική, ένα υγιές τελειόμηνο βρέφος δεν καταλήγει μέσα σε 2 μέρες...τώρα, ό,τι κι αν πούμε, το παιδάκι δε γυρίζει πίσω. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια απο που βγαζουμε το συμπερασμα οτι το μωρο επινε περισσοτερο χαμομηλι απο γαλα? Δεν ειδα κατι τετοιο στα μηνυματα, εχω την εντυπωση οτι το υποθετουμε. Μου διεφυγε κατι? Για να πεθανει απο το χαμομηλι σε λιγες μερες θα επρεπε να επινε μονο αυτο ολη μερα. Διαβαζοντας τα μηνυματα ειδα ενα που μετεφερε κοπελα που μιλουσε τηλεφωνικα μαζι με τη μανα και της ειπαν οι γιατροι στο νοσοκομειο οτι ο συνδυασμος χαμομηλιου με γαλα δεν επετρεπε να απορροφηθουν τα θρεπτικα στοιχεια.

 

Αν ειναι ετσι γιατι τοτε ολοι σχεδον οι παιδιατροι λενε να δινουν χαμομηλι στα μωρα? Θυμαμαι στον πρωτο μου το ειχε πει και η δικια μας γιατρος και παρολο που εγω δεν το θελα η μανα μου ειχε λυσσαξει να του δινει συνεχεια χαμομηλι γιατι ηταν λεει καλοκαιρι και θα παθαινε αφυδατωση το μωρο. Ουτε αδυνατισε ουτε επαθε κατι το δικο μας (αν και εγω απο καποια στιγμη και περα το πεταξα απο το σπιτι μας και ησυχασα!)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

όσο περισσότερο ασχολούμαι, τόσο περισσότερο μαυρίζει η ψυχή μου. να ξέρετε πως πολλοί άπειροι γονείς κάνουν το λάθος να δώσουν χαμομήλι (το δικό μου όταν του έδινα χαμομήλι δεν μπορούσα να του βγάλω το μπουκάλι απ' το στόμα κι έτσι το σταματήσαμε την 7η μέρα). επίσης είναι πολλοί αυτοί που πιστεύουν πως τα μωρά δεν πρέπει να τα ξυπνάμε όταν κοιμούνται. θεωρώ πως είμαι από τις τυχερές που άκουσα το αντίθετο από 3 διαφορετικά άτομα, τον παιδίατρο στην κλινική, τη μαία μου και την παιδίατρο μας. η οδηγία ήταν σαφής το μωρό πρέπει να ξυπνάει ανά 4 ώρες για να τρώει.

 

δεν μπορώ να πιστέψω πως η μάνα ήθελε να κάνει κακό στο παιδί, ήταν όμως λεχώνα, ήταν κουρασμένη κι ήταν μόνη της.

 

είναι τόσο τραγικό αυτό που συνέβη.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζουμε ολες τις λεπτομεριες - αλλα σε καποια σημεια η ιστορια μου θυμισε την δικη μου περιπτωση. Οταν γεννησα το δευτερο παιδι μου στις 35 εβδομαδες ημουν στο λονδινο. Η κορη μου ηταν 4 ετων και υγιεστατη, και το μωρο φαινοταν μια χαρα. Μετα απο 4 μερες μας αφησαν απο το νοσοκομειο, ολα μια χαρα. Ηρθε στο σπιτι δυο φορες η επισκεπτρια υγειας, ολα καλα. Στον ενα μηνα αρχισε να εχει λιγο την μυτουλα του (ισα που να ακουγεται οτι εχει μυξουλες) και τον ετρεξα στον γιατρο. Επισης καποιες φορες ηταν πρισμενα τα ματακια του, εκανε εμετο το γαλα, και κοιμοταν παραπανω αποτι η κορη μου. Ο γιατρος τον ειδε, επειδη ηταν απυρετος μου ειπε να τον παρακολουθω αλλα ολα καλα. Αν δεν περναγε, μου ειπε να τον ξαναδει την επομενη εβδομαδα. Τον ξαναπηγα την επομενη εβδομαδα, παλι απυρετος, μου λεει τα ματακια και η μυτη ειναι συνδεδεμενα, αν εχει μυξουλες ειναι φυσιολογικο... τον ξαναπηγα μετα απο αλλη μια εβδομαδα. Ο γιατρος μου ειπε επειδη ο εμετος αρχισε να αυξανεται να του αραιωσω το γαλα (πιο λιγη σκονη στο νερο) και να το κοιταξουμε για παλλινδρομηση αν δεν βελτιωθει. Μου εγραψε μια αντιβιωση και μου ειπε αν ανεβασει πυρετο μονο να του την δωσω. Μου ειπε να τον ξαναδει μετα το σαββατοκυριακο. Τον πηγα δευτερα, ηταν σχεδον 2 μηνων. Παλι απυρετο ηταν το μωρο, αλλα μου ειπε οτι επειδη ηταν πολυ μωρο και αυτο ηταν ενα μηνα σχεδον να τον παω στο νοσοκομειο στα επιγοντα να του κανουν μια ακτινογραφια θωρακα γιατι να ειμαστε σιγουροι. Επισης μου ειπε να κανει τον ελεγχο των 8 εβδομαδων μιας και πηγα, εκει διαπιστωθηκε οτι εχει υδροκηλη (δεν το ηξερα γιατι ηταν το πρωτο μου αγορι). Με συμβουλευσε οτι αφου θα πηγαινα στα επειγοντα να το ελεγα κι αυτο να μου δωσουν μια δευτερη γνωμη.

 

Με ολα αυτα ημουν καπως ανησυχη αλλα δεν ειχα ιδεα για το τι με περιμενε..... το ιδιο και το ιατρειο της γειτονιας που μας παρακολουθουσε ενα μηνα, το ιδιο και η επισκεπτρια υγειας.... κι εγω κι ο αντρας μου μορφωμενοι, και σε μια χωρα με τοσο προηγμενο συστημα υγειας, και το δευτερο παιδι μας....

 

Την ιστορια του Ethan πολλες απο εσας την εχουν διαβασει και ειχε αισιο τελος. Αλλα εκεινες τις μερες κινδυνευσε το μωρο και αρχικα μας ειχαν πει να σκεφτουμε και τι τελετη θελουμε!!!

 

Προτου σκεφτειτε οτι φταιει ο γιατρος, εμεις που δεν το καταλαβαμε, το nhs που δεν ειναι καλο κλπ κλπ να σας πω και το εξης - στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτη η παλιοαρρωστια, το συγγενες νεφρωσικο συνδρομο, γινεται η διαγνωση περιπου στις 8 εβδομαδες - και στο GOSH εχουν 1-2 τον χρονο.

 

Οταν φτασαμε στο τοπικο νοσοκομειο στα επειγοντα μου ειπαν οτι το μωρο ειχε γενικευμενο odema (πως το λεμε στα ελληνικα?) και το albumin ηταν στο 8 (φτ 35-45) με αποτελεσμα το νερο αντι να πηγαινει στο αιμα να πηγαινει στους μυες. Η πιεση ηταν χαμηλη και το μωρο κοιμοταν συνεχεια. Τα νεφρολογικα προβληματα επηρεαζουν την διατροφη, γιαυτο εκανε συνεχεια εμετο. Αλλα ουτε κι εκεινοι ηξεραν, ουτε και μας ειπαν περισσοτερα, αλλα με ασθενοφορο πηγαμε στο GOSH, και περασε εκει τους επομενους 8 μηνες της ζωης του το μωρακι μου. Μετα εμαθα απο το τοπικο νοσοκομειο οτι ο δικος μου ηταν το δευτερο περιστατικο και το πρωτο δεν προλαβε να φτασει στο GOSH.

 

Αυτες οι παλιοαρρωστιες υπαρχουν, και οτι και να κανουμε εμεις και το συστημα υγειας καποιες φορες καποια μωρακια ειναι πιο τυχερα απο αλλα. Ειμαι σιγουρη οτι αν το μωρο μου ειχε γεννηθει στην ελλαδα οτι δεν θα τον ειχα τωρα.

 

Ας μην κρινουμε λοιπον, θα μπορουσε να συμβει στον καθενα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το υπέθεσα...εχεις δίκιο.Ασιτια είναι κάτι πολύ συγκεκριμενο το οποίο το παθαίνεις από έλειψη φαγητου.Θεωρω ότι ο πιο εύκολος τροπος για να ξεγελαστει μια πρωτομανουλα και μα οδηγηθεί το παιδί σε υποσιτισμό είναι ακριβώς αυτος.Καθε νεογέννητο ενστικτωδώς από την πείνα κλαίει...αν η μανούλα ακολουθησει λάθος οδηγίες και δίνει τσάι ενώ το μωρό πεινάει αρχίζουν τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι το υπέθεσα...εχεις δίκιο.Ασιτια είναι κάτι πολύ συγκεκριμενο το οποίο το παθαίνεις από έλειψη φαγητου.Θεωρω ότι ο πιο εύκολος τροπος για να ξεγελαστει μια πρωτομανουλα και μα οδηγηθεί το παιδί σε υποσιτισμό είναι ακριβώς αυτος.Καθε νεογέννητο ενστικτωδώς από την πείνα κλαίει...αν η μανούλα ακολουθησει λάθος οδηγίες και δίνει τσάι ενώ το μωρό πεινάει αρχίζουν τα προβλήματα.

 

Ενα απο τα σεναρια που συζητιεται ειναι οτι μπορει να ειχε καποιο ιατρικο προβλημα το μωρο και να παρουσιασε υποσιτισμο. Να μη μπορουσε δλδ να απορροφησει τα θρεπτικα στοιχεια. Ποιος ξερει! :( Λογικα η νεκροψια πρεπει να δειξει...ελπιζω! Κριμα να σημαδευτει η μητερα αν δεν φταιει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εξηγηθηκε το λαθος το παιδι δεν ηταν εφταμηνιτικο εγινε λαθος κατα την γραφη της μαμας ηθελε να γραψει γενναω σε 2 μερες και εγραωψε σε 2 μηνες αν διαβασετε ολα τα ποστ στο θεμα το αναφερουν!

 

Jo 89 επειδη κι εγω παρακολουθουσα το θεμα απο την αρχη η μαμα δε λεει πουθενα οτι το παιδι δεν ηταν εφταμηνντικο.Απλα οι αλλες μαμαδες του φορουμ υπεθεσαν οτι αντι να γραψει 2 μηνες εγραψε 2 μερες ,προσπαθωντας να εξηγησουν τις αντιφασεις στα γραφομενα της.Αρα παλι καταληγουν στο οτι οντως 7 μηνιτικο γεννηθηκε απλα εξηγουν γιατι αλλου γραφει 2 μερες και αλλου 2 μηνες...

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ενα απο τα σεναρια που συζητιεται ειναι οτι μπορει να ειχε καποιο ιατρικο προβλημα το μωρο και να παρουσιασε υποσιτισμο. Να μη μπορουσε δλδ να απορροφησει τα θρεπτικα στοιχεια. Ποιος ξερει! :( Λογικα η νεκροψια πρεπει να δειξει...ελπιζω! Κριμα να σημαδευτει η μητερα αν δεν φταιει.

 

η μαμα εχει ηδη σημαδευτει, εκτος αν εχει σοβαρο ψυχιατρικο θεμα και δεν συνειδηοποιει τι εχει συμβει, αν ομως δεν εχει προβλημα τοτε εχει σημαδευτει και θα νοιωθει παντα ενοχη,,,ποια μανα δεν θα ενοιωθε ενοχη αν της ειχε συμβει κατι τετοιο:-(:-(:-(

να τα βαλεις με τους γιατρους την κοινωνια τον αντρα σου με οποιον θες στο τελος θα κοιταχτεις στι καθρεφτη και θα νομιζεις οτι φταις για ολα εσυ ειτε εχεις αντικειμενικα την ευθυνη εσυ ειτε οχι

 

ξερω μανουλα, κοιμοταν με το νεογεννητο στο κρεβατι το πλακωσε και εσκασε το μικρουλι, δεν ειχε πιει δεν ηταν ναρκομανης τιποτα ηταν μια τρυφερη αλλα αυπνη μανουλα,,πως να το ξεπερασει?

αχ παιδια ειναι μεγαλο το βαρος για εναν φυσιολογικο ανθρωπο αυτο

 

εγω ευχομαι, μιας και το κακο εγινε και το μωρο δεν γυρναει πισω, η μαμα του να εχει το ακαταλογιστο και να μην υποφερει απο ενοχες:-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

αν και το αγγελουδι πισω δε γυριζει δυστυχως..ας υποθεσουμε οτι ειχε υποσιτισμο λογω καποιας αρρωστιας..οσον αφορα βρε κοριτσια που ειχε το μωρακι πληγες απο πυον στο δερματακι του αφου κατα τα λεγομενα τους ηταν απλυτο (:shock::shock:)?πανες δε του αλλαζε ?απαραδεκτο αν ισχυει κατι τετοιο οσο απειρη και αν ηταν..

εχω σοκαριστει απο χτες..και εγω νεα μαμα ειμαι και απειρη (μωρο αλλο δεν ειχα πιασει στα χερια μου) και επιλοχεια καταθλιψη επαθα αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι αν παθαινε κατι η μικρη μου θα κινουσα γη και ουρανο για να δω τι συμβαινει..δε ξερω μπορει να ειμαι και υπερβολικη το μονο σιγουρο ειναι οτι μεσα στην απελπισια μου με βλεπω να τρεχω στους διαδρομους των νοσοκομειων σα τρελη να ψαχνω γιατρο και οχι να ψαχνω απαντησεις απο το διαδικτυο...

Link to comment
Share on other sites

Καλα οποια εχει παιδι με ευαισθητο δερμα ξερει οτι ξαφνικα μπορει να ανοιξει την πανα και να βρει τρελο συγκαμμα. Ο μεγαλος μου γιος δεν ειχε ιδιαιτερα θεματα, ο μικρος συγκαιοταν τρελα απο την πρωτη μερα. Και δεν ημουν απειρη! Αναλογα με τα κακα του μπορει να εκανε τρομερες πληγες. Μη βγαζουμε συμπερασματα απο αυτο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Abbie, odema στα ελληνικά πρέπει να είναι το οίδημα, δλδ το πρήξιμο. Κι έχεις πολύ δίκιο, όσο πιο πολύ το σκέφτεται κανείς, μάλλον καταλήγει στο ότι το μωρό πρέπει να είχε κάποιο άλλο πρόβλημα που δε διαγνώστηκε έγκαιρα...ποιο υγιές νεογέννητο κάθεται να πεθάνει της πείνας ατάραχο; Εδώ ανα δίωρο τα ταϊζεις και ξυπνάνε ουρλιάζοντας για γάλα...θα πρέπει να είχε σηκώσει τον κόσμο από της φωνές αν πεινούσε, μέρα νύχτα...δεν είναι λογικό απλά να έπεσε σε λήθαργο...τουλάχιστον με το δικό μου το μυαλό.

 

Έντιτ όντως, οι πληγές από το σύγκαμα μπορεί απλά να σημαίνουν ότι είχε ευαίσθητο δέρμα...έτσι και το αγοράκι της διπλανής μου, που γεννήσαμε μαζί, από την κλινική ακόμα. Σε κάθε άλλαγμα τον πλένανε και συνέχεια κατακόκκινο ήταν, το δόλιο!

Link to comment
Share on other sites

αν και το αγγελουδι πισω δε γυριζει δυστυχως..ας υποθεσουμε οτι ειχε υποσιτισμο λογω καποιας αρρωστιας..οσον αφορα βρε κοριτσια που ειχε το μωρακι πληγες απο πυον στο δερματακι του αφου κατα τα λεγομενα τους ηταν απλυτο (:shock::shock:)?πανες δε του αλλαζε ?απαραδεκτο αν ισχυει κατι τετοιο οσο απειρη και αν ηταν..

εχω σοκαριστει απο χτες..και εγω νεα μαμα ειμαι και απειρη (μωρο αλλο δεν ειχα πιασει στα χερια μου) και επιλοχεια καταθλιψη επαθα αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι αν παθαινε κατι η μικρη μου θα κινουσα γη και ουρανο για να δω τι συμβαινει..δε ξερω μπορει να ειμαι και υπερβολικη το μονο σιγουρο ειναι οτι μεσα στην απελπισια μου με βλεπω να τρεχω στους διαδρομους των νοσοκομειων σα τρελη να ψαχνω γιατρο και οχι να ψαχνω απαντησεις απο το διαδικτυο...

Εντάξει εσυ είσαι καλη μάνα ενω η κοπέλα που έχασε το αγγελουδι της ηταν η χειρότερη!!

Πόσο εύκολα κρίνεται τους ανθρώπους όμως ειναι απίστευτο!!!!

Ελεος πια!!!!!

Αυτη η μάνα έχασε το μωρακι της και δεν της φτάνει αυτο που μονο εκείνη ξέρει τι περνάει,να εχει και εσάς να υην κρίνεται και να λέτε αυτα τα σκληρά λόγια!!!τι να πω;;;; Είμαστε και μάνες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα οποια εχει παιδι με ευαισθητο δερμα ξερει οτι ξαφνικα μπορει να ανοιξει την πανα και να βρει τρελο συγκαμμα. Ο μεγαλος μου γιος δεν ειχε ιδιαιτερα θεματα, ο μικρος συγκαιοταν τρελα απο την πρωτη μερα. Και δεν ημουν απειρη! Αναλογα με τα κακα του μπορει να εκανε τρομερες πληγες. Μη βγαζουμε συμπερασματα απο αυτο.

 

 

 

Δεν εβγαλα συμπερασματα απο αυτο γιαυτο ειπα και αλλωστε αν ισχυει κατι τετοιο...και εμενα η μικρη μου εχει ευαισθητο δερματακι και γινεται κατακοκκινη αλλα φροντιζω να τη πλενω και να τις βαζω κρεμες και ηρεμει..για να φτασει το μωρο λοιπον να εχει πληγες απο πυον αυτο δε γινεται με μια φορα και ξαφνικα οταν αλλαζουμε πανα!!!ο μωρακι σιγουρα αφου οπως και η ιδια ελεγε απο το forum κοιμοταν πολλες ωρες και ειχε πεσει σε ληθαργο αρα δε του αλλαζε συχνα πανα..

Link to comment
Share on other sites

Όπως και κάθε μανούλα έτσι κι εγω...σοκαρισμένη και συγκλονισμένη απο όλο αυτό..πρωτομάνα κι εγω οπότε σκεφτειτε τη θέση μου...

 

Καλο ταξίδι στο αγγελούδι αυτό..

Καλό κουράγιο στους γονείς ας τους δώσει ο Θεός κι η Παναγία δύναμη να ξεπεράσουν αυτό το γεγονός,το χειρότερο που μπορεί να συμβεί σε άνθρωπο..

 

Τώρα το τί έχει συμβεί...τί να πω;λάθος οδηγίες;κακή κατανόηση;επιλόχειος κατάθλιψη;Ο πατέρας να μην αναγνώρισε τα σημάδια ασιτίας;Τα σημάδια κατάθλιψης;Τα σημάδια γενικώς;

 

Έχει τόση σημασία τωρα;Ας ησυχάσει αυτη η μάνα πια..τη συμπονώ με την καρδιά μου κι εύχομαι να μην ξανακούσουμε κάτι τέτοιο.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Abbie, odema στα ελληνικά πρέπει να είναι το οίδημα, δλδ το πρήξιμο. Κι έχεις πολύ δίκιο, όσο πιο πολύ το σκέφτεται κανείς, μάλλον καταλήγει στο ότι το μωρό πρέπει να είχε κάποιο άλλο πρόβλημα που δε διαγνώστηκε έγκαιρα...ποιο υγιές νεογέννητο κάθεται να πεθάνει της πείνας ατάραχο; Εδώ ανα δίωρο τα ταϊζεις και ξυπνάνε ουρλιάζοντας για γάλα...θα πρέπει να είχε σηκώσει τον κόσμο από της φωνές αν πεινούσε, μέρα νύχτα...δεν είναι λογικό απλά να έπεσε σε λήθαργο...τουλάχιστον με το δικό μου το μυαλό.

 

Έντιτ όντως, οι πληγές από το σύγκαμα μπορεί απλά να σημαίνουν ότι είχε ευαίσθητο δέρμα...έτσι και το αγοράκι της διπλανής μου, που γεννήσαμε μαζί, από την κλινική ακόμα. Σε κάθε άλλαγμα τον πλένανε και συνέχεια κατακόκκινο ήταν, το δόλιο!

 

και ο δικος μου ειχε ενα θεμα με το συγκαμα γιατι τα νεφρα του εδιωχναν ολο το albumin απο το αιμα με αποτελεσμα το ανοσοποιητικο του να ειναι χαλια... βεβαια κι εγω εχω καποιες αλλεργιες και οχι τοσο καλο δερμα, ο γιατρος μου ειχε πει ειναι κληρονομικα.... που να ξεραμε?? με το που αφαιρεθηκαν τα νεφρα το συγκαμα σε μια-δυο μερες θεραπευτηκε τελιως!!!

 

γιαυτο ειναι πολυ λυπητερη αυτη η ιστορια, αλλα - αν και υπερβολικα σπανια περιπτωση - θα μπορουσε να συμβει στην καθεμια μας! σκεφτητε το λιγο

 

αυτο που μου κανει εντυπωση, αφου το μωρο επαιρνε το τσαι, αρα ενυδατωνοταν, πως επεσε η πιεση? γνωμη μου ειναι οτι κατι αλλο συνεβαινε, δυστυχως με την τροπη που πηραν τα πραγματα τωρα ειναι too late

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εσυ είσαι καλη μάνα ενω η κοπέλα που έχασε το αγγελουδι της ηταν η χειρότερη!!

Πόσο εύκολα κρίνεται τους ανθρώπους όμως ειναι απίστευτο!!!!

Ελεος πια!!!!!

Αυτη η μάνα έχασε το μωρακι της και δεν της φτάνει αυτο που μονο εκείνη ξέρει τι περνάει,να εχει και εσάς να υην κρίνεται και να λέτε αυτα τα σκληρά λόγια!!!τι να πω;;;; Είμαστε και μάνες!!!!!!

 

 

 

Καταρχην χαλαρωσε κοπελα μου εγω δεν ειπα κατι τετοιο..οσον αφορα για τον αν ειμαι καλη η μανα η οχι ασε να το ξερω εγω..εσενα λογος δε σου πεφτει...εγω απλα ειπα αν διαβασες καλα το post μου παραπανω οτι αν παθαινε κατι η μικρη μου θα ετρεχα σα τρελη στους διαδρομους των νοσοκομειων να βρω γιατρο ( γιαυτο ειπα οτι μπορει να ειμαι υπερβολικη) και οχι να ψαχνω απαντησεις απο το διαδικτυο...απλα τα πραγματα..οποιος καταλαβε καταλαβε...

και μονο που μπηκα τωρα στη διαδικασια να απαντησω και πολυ ειναι..σημασια εχει οτι το μωρακι χαθηκε και δε γυριζει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εβγαλα συμπερασματα απο αυτο γιαυτο ειπα και αλλωστε αν ισχυει κατι τετοιο...και εμενα η μικρη μου εχει ευαισθητο δερματακι και γινεται κατακοκκινη αλλα φροντιζω να τη πλενω και να τις βαζω κρεμες και ηρεμει..για να φτασει το μωρο λοιπον να εχει πληγες απο πυον αυτο δε γινεται με μια φορα και ξαφνικα οταν αλλαζουμε πανα!!!ο μωρακι σιγουρα αφου οπως και η ιδια ελεγε απο το forum κοιμοταν πολλες ωρες και ειχε πεσει σε ληθαργο αρα δε του αλλαζε συχνα πανα..

 

Κι ομως μπορει να συμβει και ξαφνικα. Τα κακα εχουν σχεση και με το επιπεδο υγειας του μωρου, οταν ειναι αρρωστα μπορει να ειναι ιδιαιτερως οξινα και να δημιουργουν αμεσα σοβαρα συγκαμματα. Μια φορα που εκανε κακα ο μικρος μου χωρις να αργησω να τον αλλαξω ειχε κανει φοβερες πληγες.

 

μη βγαζουμε σεναρια βασισμενα σε αυθαιρετες υποθεσεις γιατι δεν ξερουμε τι γινεται και ειναι προφανες οτι προσπαθουν να τα φορτωσουν ολα πανω της. Οπως ειπε η Αμπι ειναι τρομερα δυσκολο το πρωτο διαστημα με το μωρο και μπορει κατι ασχημο να συμβει στον καθενα μας.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

επισης ξεχασα να αναφερω προηγουμενως οτι διαβασα το ποστ της μαμας στο αλλο φορουμ και ανεφερε οτι τα ματακια του μωρου ηταν πρησμενα. Αυτο δεν ειναι καλο σημαδι - κανονικα και στην δικη μου περιπτωση επρεπε οι γιατροι κατευθειαν να κανουν εξετασεις αιματος και ειδικα να κοιταξουν για τα νεφρα. Πολλες φορες αυτο ειναι το μοναδικο συμπτωμα - και αλλη μια κοπελιτσα που γνωρισα με αλλο τυπο νεφρωσικου συνδρομου της ειπε ο γιατρος οτι ηταν επειδη εκλαιγε

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...