Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bρέφος 33 ημερών κατέληξε από ασιτία και υποθερμία


Lisbet

Recommended Posts

Δεν εγιναν ακριβως ετσι τα πραγματα οπως τα γραφουν! Εγω παρακολουθουσα το θεμα της κοπελας στο αλλο φορουμ οπου και εγραψε αρχικα για να ζητησει βοηθεια γιατι εβλεπε πως το μωρο δεν ειναι καλα!

 

Λιγο τα φουσκωνουν και οι δημοσιογραφοι!

 

Σημερα πολλες φορες μιλησε γνωστη μαμα μαζι της...

 

Εγω το μονο που εχω να πω γιατι εχω σκασει απο χθες και το χω παρασυζητησει και αλλου το θεμα εινια οποιος φταει να πληρωσει ενα αγγελουδι εφυγε απο την ζωη .....και αυτο ειναι ασυγχωρητο δεν ηταν ουτε αρρωστο ουτε ειχε προβλημα!!

 

Όσο και να τα φουσκώνουν οι δημοσιογράφοι, το μωρό ήταν υποσιτισμένο, η κοπέλα τα έλεγε τελείως μπερδεμένα (διάβασα και εγώ τα μηνύματα που είχε στείλει) και δεν ισχύει ότι την έδιωξαν από το νοσοκομείο επειδή δεν είχε παιδίατρο. Ο παιδίατρος ήταν στη θέση του, αλλά ακόμα και να μην ήταν δεν υπάρχει περίπτωση οι υπόλοιποι γιατροί να μην παράσχουν τις πρώτες βοήθειες επειδή δεν έχουν την αντίστοιχη ειδικότητα.

Επίσης όσο άπειρη και άσχετη να ήταν η μαμά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία. Αν μη τι άλλο είχε πρόσβαση στο ίντερνετ. Οπότε το θέμα μας εδώ δεν είναι η ασχετοσύνη, αλλά κάτι άλλο συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 337
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 26 δημοσιεύσεις

  • Lisbet

    Lisbet 25 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 17 δημοσιεύσεις

  • Velv

    Velv 16 δημοσιεύσεις

Συγγνώμη αλλά όλα αυτά που αναφέρεις παρακάτω τα υποστηρίζει η ίδια και νομίζω είναι πολύ εύκολο να αποδειχθεί αν ισχύουν ή όχι.

Και σιγά μην μπήκε ο πατέρας του παιδιού τις ώρες που ήταν στο νοσοκομείο να απαντήσει σε ειδησεογραφικό site... :rolleyes:

Εγώ δεν πιστεύω ότι είχε πάει καν στο νοσοκομείο όπως έλεγε...

 

Δεν υπηρχε γιατρος στο νησι λογω απαγορευτικου...

 

Η συμβουλη καποιου γιατρου ηταν το μωρο να πινει τσαι 1μηνος μωρο να πινει τσαι.. Η τραγικοτητα δεν εχει ορια...

 

Παρουσιαζουν την μανα σαν καποια που αφηνε το παιδι αταιστο και βρωμικο δεν ειναι καθολου ετσι...

 

Η μαμα εβλεπε πως κατι δεν παει καλα αφου ειχε επισκεφθει το νοσοκομειο αρχικα και την καθησυχασαν πως ειναι οκ να κοιμαται τοσες ωρες:shock::shock::shock::shock:!!

Εψαχνε απεγνωσμενα τον παιδιατρο ο οποιος δεν μπορουσε να κανει διαγνωση απο το τηλ...

 

Οσοι ενδιαφερονται ας διαβασουν το θρεντ της κοπελας..http://forum.eimaimama.gr/t17081-topic Μιλανε και μαμαδες που ειχαν συνεχη επικοινωνια μαζι της και επειδη θα φαω καρτα γιατι βαζω συνδεσμο απο παρομοιο φορουμ να ειστε καλα και να μην πιστευεται οσα γραφονται μεγαλο μεριδιο ευθυνης εχουν κατ εμε και οι γιατροι και η πολιτεια εν ετη 2013 να πεθαινει βρεφος σε νησι επειδη δεν υπαρχει καποιος παιδιατρος να το εξετασει...Δεν χωρανε λογια!

 

Και εδω ειναι η ειδηση http://www.lerosnews.gr/home-page/ta-nea-tis-lerou/716-leros-diakomidi-vrefous-33-imeron-me-ypothermia-enimerothike-i-eisaggelia.html και απο κατω στα σχολια ο Επισκεπτης(Λευτερης) ειναι ο πατερας του παιδιου που μιλαει.....

Link to comment
Share on other sites

λιγο αυτη αγραμματη, στο ιντερνετ μπαινουν και αγραμματοι ποιος ξερει σε τι πληροφοριες επεσε επανω και πως τι φιλτραρε-κατανοησε, λιγο να βρισκοτανε σε επιλοχειο καταθλιψη, λιγο με ψυχιατρικα ζητηματα που μπορει να προυπηρχαν, λιγο τ οτι δεν ειχε κανεναν διπλα της, λιγο η απομονωση και η απειρια, ο αντρας απων,,πολυ θελει να πεθανει το νεογεννητο οταν η μαμα του δεν ειναι σε θεση για ολους αυτους τους λογους να το φροντισει?

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να τα φουσκώνουν οι δημοσιογράφοι, το μωρό ήταν υποσιτισμένο, η κοπέλα τα έλεγε τελείως μπερδεμένα (διάβασα και εγώ τα μηνύματα που είχε στείλει) και δεν ισχύει ότι την έδιωξαν από το νοσοκομείο επειδή δεν είχε παιδίατρο. Ο παιδίατρος ήταν στη θέση του, αλλά ακόμα και να μην ήταν δεν υπάρχει περίπτωση οι υπόλοιποι γιατροί να μην παράσχουν τις πρώτες βοήθειες επειδή δεν έχουν την αντίστοιχη ειδικότητα.

Επίσης όσο άπειρη και άσχετη να ήταν η μαμά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία. Αν μη τι άλλο είχε πρόσβαση στο ίντερνετ. Οπότε το θέμα μας εδώ δεν είναι η ασχετοσύνη, αλλά κάτι άλλο συμβαίνει.

 

η προσβαση στο ιντερνετ τι θα πει?

εξαρταται ποιος μπαινει στο ιντερνετ και τι ψαχνει και τι κατανοει απο τις πληροφοριες που παιρνει

αν ψυχοδιανοητικα δεν στεκει καποιος τι να του κανει το μαχαιρι, μπορει να κοψει σαλατα να φαει μπορει και να προσπαθησει να κοψει τα νυχια του με αυτο και μαζι με αυτα να κοψει και κανενα δακτυλο

 

τ οτι μπαινει καποιος ευκολα στο ιντερνετ δεν σημαινει απολυτως τιποτα

εχω κατι θειαδες σε κατι χωρια απομωνομενες μια ζωη ισα ισα το ονομα τους γραφουν αντε βαλτες στο ιντερνετ τι να ψαξουν και τι να καταλαβουν

Link to comment
Share on other sites

λιγο αυτη αγραμματη, στο ιντερνετ μπαινουν και αγραμματοι ποιος ξερει σε τι πληροφοριες επεσε επανω και πως τι φιλτραρε-κατανοησε, λιγο να βρισκοτανε σε επιλοχειο καταθλιψη, λιγο με ψυχιατρικα ζητηματα που μπορει να προυπηρχαν, λιγο τ οτι δεν ειχε κανεναν διπλα της, λιγο η απομονωση και η απειρια, ο αντρας απων,,πολυ θελει να πεθανει το νεογεννητο οταν η μαμα του δεν ειναι σε θεση για ολους αυτους τους λογους να το φροντισει?

 

Συμφωνώ αλλά όλα αυτά δεν μπορεί να αποτελούν άλλοθι.

Βλέπεις ότι το παιδί δεν τρώει (αν υποθέσουμε ότι προσπαθούσε να το ταίσει), βλέπεις ότι δεν ανοίγει τα μάτια του τα οποία είναι πρησμένα, κοιμάται συνέχεια και αντί να τρέξεις να βρείς οποιονδήποτε γιατρό (όχι απαραίτητα παιδίατρο) κάθεσαι και περιμένεις... Της φωνάζουν όλοι τρέχα στο νοσοκομείο, και εκείνη λεει δεν μπορώ, ο άντρας μου είναι στη δουλειά και περιμένει να πάει 1 μέρα μετά.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σαν ελαφρυντικό είναι αν υπάρχει επιλόχειος κατάθλιψη (διεγνωσμένη) ή κάποιο νοητικό θέμα. Την απειρία ή την αγραμματοσύνη δεν μπορώ να τη δω σαν ελαφρυντικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι αλήθεια ότι βγήκε το πόρισμα θανάτου και ήτανε 3 μέρες ατάιστο και έτσι κατέληξε από ασιτία ή πάλι γράφουν βλακείες?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις ακρη???

Το αποτελεσμα μετραει...

Αλλο ενα αγγελουδακι στον ουρανο.[/quote

 

Συμφωνώ...:(:(:(

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

η προσβαση στο ιντερνετ τι θα πει?

εξαρταται ποιος μπαινει στο ιντερνετ και τι ψαχνει και τι κατανοει απο τις πληροφοριες που παιρνει

αν ψυχοδιανοητικα δεν στεκει καποιος τι να του κανει το μαχαιρι, μπορει να κοψει σαλατα να φαει μπορει και να προσπαθησει να κοψει τα νυχια του με αυτο και μαζι με αυτα να κοψει και κανενα δακτυλο

 

τ οτι μπαινει καποιος ευκολα στο ιντερνετ δεν σημαινει απολυτως τιποτα

εχω κατι θειαδες σε κατι χωρια απομωνομενες μια ζωη ισα ισα το ονομα τους γραφουν αντε βαλτες στο ιντερνετ τι να ψαξουν και τι να καταλαβουν

 

Εκεί καταλήγω και εγώ... Δεν υπάρχει λογική σε αυτά που έχω διαβάσει όλες αυτές τις ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

λιγο αυτη αγραμματη, στο ιντερνετ μπαινουν και αγραμματοι ποιος ξερει σε τι πληροφοριες επεσε επανω και πως τι φιλτραρε-κατανοησε, λιγο να βρισκοτανε σε επιλοχειο καταθλιψη, λιγο με ψυχιατρικα ζητηματα που μπορει να προυπηρχαν, λιγο τ οτι δεν ειχε κανεναν διπλα της, λιγο η απομονωση και η απειρια, ο αντρας απων,,πολυ θελει να πεθανει το νεογεννητο οταν η μαμα του δεν ειναι σε θεση για ολους αυτους τους λογους να το φροντισει?

σωστά όλα αυτά (αν και δεν ξέρουμε αν ισχύουν) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε φέρει ευθύνη για το θάνατο του μωρού. είναι απλά οι "δικαιολογίες" που μπορεί να επικαλεστεί στην απολογία της.

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ διάβασα όλο το συμβάν μαζί και τις απαντήσεις των υπολοίπων στο φόρουμ που αναφέρθηκε πριν.Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ!!!Γιατί ένα μικρό αγγελούδι να φύγει έτσι?Είναι τόσο κρίμα!!!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω εαν εχει αναφερθει το συγκεκριμενο αλλα το παραθετω απο το fb:

Manos Antonaros

12 ώρες πριν στην περιοχή Athens, Attiki

 

ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΜΩΡΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΚΑΤΕΝΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ.

Δ-Ε-Ν Τ-Η-Ν Θ-Ε-Λ-ΩΩΩΩΩ...

Εχω αηδιάσει κυρίες και κύριοι. Αναφέρομαι στην κάλυψη του θέματος για το μωράκι που έσβησε... παρ'οτι η μαμά του κράυγαζε από τη Λέρο στο forum του eimaimama.

Ως δημοσιογράφος δεν μπορώ να γράψω τη γνώμη μου, επειδή -αν και μίλησα με πολλούς ανθρώπους που είχαν μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη... μίλησα ακόμα και με την ίδια την μητέρα...δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω. (Σημ. Είδηση χωρίς διασταύρωση είναι μια μπούρδα και μισή)...

Ως πατέρας όμως θρηνώωωωω... βασικά για το μωράκι... αλλά και για την ενημέρωσή μας...

ΥΓ. Θα μ αρεσε να το κοινοποιήσετε όσο περισσότερες φορές γίνεται... όμως ειλικρινά δεν ξέρω να κι αυτο βοηθά.

Καλό βράδι σε όλους κι όλες.

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα κι εγω τα μηνυματα στο αλλο φορουμ, πραγματικα λυπαμαι και για το μωρακι αλλα και για τους γονεις του. Ολα τα σεναρια ειναι πιθανα και η αληθεια ειναι οτι πολλα στοιχεια αντιφασκουν.Ειναι δυνατον να γεννηθηκε εφταμηνιτικο και να το κρατησαν μονο 4 μερες στο κεντρο υγειας ή να γεννηθηκε 3,5 κιλα?

Οτι και να εγινε παντως δυστυχως πολλοι γονεις παραπληροφορουνται, ειτε απο λαθος οδηγιες γιατρων,ειτε απο λαθος πληροφοριες που βρισκουν στο ιντερνετ (οπως το τσαι ή να μην τα ξυπναμε...). Πολυ κριμα παντως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν εχει αναφερθει το συγκεκριμενο αλλα το παραθετω απο το fb:

Manos Antonaros

12 ώρες πριν στην περιοχή Athens, Attiki

 

ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΜΩΡΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΚΑΤΕΝΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ.

Δ-Ε-Ν Τ-Η-Ν Θ-Ε-Λ-ΩΩΩΩΩ...

Εχω αηδιάσει κυρίες και κύριοι. Αναφέρομαι στην κάλυψη του θέματος για το μωράκι που έσβησε... παρ'οτι η μαμά του κράυγαζε από τη Λέρο στο forum του eimaimama.

Ως δημοσιογράφος δεν μπορώ να γράψω τη γνώμη μου, επειδή -αν και μίλησα με πολλούς ανθρώπους που είχαν μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη... μίλησα ακόμα και με την ίδια την μητέρα...δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω. (Σημ. Είδηση χωρίς διασταύρωση είναι μια μπούρδα και μισή)...

Ως πατέρας όμως θρηνώωωωω... βασικά για το μωράκι... αλλά και για την ενημέρωσή μας...

ΥΓ. Θα μ αρεσε να το κοινοποιήσετε όσο περισσότερες φορές γίνεται... όμως ειλικρινά δεν ξέρω να κι αυτο βοηθά.

Καλό βράδι σε όλους κι όλες.

 

Oχι οτι εχει σημασια αλλα ο κυριος Αντωναρος ειναι συζυγος μιας εκ των δυο διαχειριστριων του φορουμ στο οποιο απευθυνθηκε η μητερα του ατυχου μικρου...

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν προκειτε να κρινω κανεναν με τιποτα.αυτο που ηταν σημαντικο ητανε το μωρακι το οποιο δυστυχως εφυγε.επειδη διαβασα ολο το blog της κοπελας στο αλλο site εχω να πω το εξης και μονο αυτο χωρις και παλι να κρινω καποιον.οταν το παιδι σου εχει περιεργη συμπεριφορα-αντιδραση ειναι παγωμενο και δεν τρεφετε κανονικα δεν εισαι σε κανενα site...δεν υπαρχη περιπτωση να μην υπαρχει νοσοκομειο στην λερο ειτε με παιδιατρο ειτε ακομα και χωρις παιδιατρο...να παρασχουν δηλαδη τις πρωτες βοηθειες σε ενα νεογνο οι γιατροι που φροντιζουν και τους μεγαλους..τα βασικα τουλαχιστον...και αν δεν υπαρχει αυτοκινητο εγω ξερω και το οτοστοπ να κανω μεχρι να παω στο νοσοκομειο...δεν θα ημουνα σπιτι παντος...θα ημουνα εξω απο το νοσοκομειο και θα ουρλιαζα να κοιταξουν τωρα το παιδι μου...σιγα μην περιμενα αλλη μια μερα να το δει ο παθολογος..και παλι ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ!συλλυπητηρια στους γονεις

Link to comment
Share on other sites

δεν προκειτε να κρινω κανεναν με τιποτα.αυτο που ηταν σημαντικο ητανε το μωρακι το οποιο δυστυχως εφυγε.επειδη διαβασα ολο το blog της κοπελας στο αλλο site εχω να πω το εξης και μονο αυτο χωρις και παλι να κρινω καποιον.οταν το παιδι σου εχει περιεργη συμπεριφορα-αντιδραση ειναι παγωμενο και δεν τρεφετε κανονικα δεν εισαι σε κανενα site...δεν υπαρχη περιπτωση να μην υπαρχει νοσοκομειο στην λερο ειτε με παιδιατρο ειτε ακομα και χωρις παιδιατρο...να παρασχουν δηλαδη τις πρωτες βοηθειες σε ενα νεογνο οι γιατροι που φροντιζουν και τους μεγαλους..τα βασικα τουλαχιστον...και αν δεν υπαρχει αυτοκινητο εγω ξερω και το οτοστοπ να κανω μεχρι να παω στο νοσοκομειο...δεν θα ημουνα σπιτι παντος...θα ημουνα εξω απο το νοσοκομειο και θα ουρλιαζα να κοιταξουν τωρα το παιδι μου...σιγα μην περιμενα αλλη μια μερα να το δει ο παθολογος..και παλι ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ!συλλυπητηρια στους γονεις

Αυτο ακριβως!!!

Πριν καποια χρονια σε ενα χωριο εξω απο τη Λαμια η κορη μου εβγαλε σπυρια και ειχε πυρετο.Χιστουγεννα θυμαμαι..του Αγιου Βασιλειου..11 το βραδυ και μωρο τοτε..Στο Χωριο ο μονος γιατρος-παιδιατρος Βασιλης αντε να τον βρεις.

Πηγαμε στο διπλα χωριο στο κεντρο υγειας.Παιδιατρο δεν ειχε,3 ατομα ολα κι ολα..πεσαν ολοι πανω απο το μωρο-Τι ιστορικο πηραν το ειδαν απο δω το ειδαν απο κει το μωρο.Αμεσα μαςεστειλαν στη Λαμια οπου διαγνωστηκε στρεπτοκοκος ευτυχως και οχι κατι ποιο σοβαρο.

Θελω να πω οτι οσο χαλια και να ειναι τα πραγματα στην υγεια ενα μωρακι το προσεχουν ολοι.Δεν χρειαζεται παιδιατρος για τις πρωτες βοηθειες ουτε κατιφοβερο.Ουτε αυτοκινητο.Δεν ειχαμε εκεινη την εποχη και τρεχαμε με ταξι απο δω και απο κει...

Δεν κατηγορω ουτε την μανα ουτε κανεναν αλλα αν προκειτε για το παιδακι μας δεν πρεπει να περιμενουμε στιγμη και κανεναν!!

Δηλαδη αν ειχε χτυπα ξυλο κατι πιο σοβαρο το παιδι μου τοτε και κατι παθαινε εγω θα ελεγα οτι ο παιδιατρος ο Βασιλης γιορταζε και περιμενα την επομενη?και τι χαλια που ειναι το συστημα?

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δυστυχώς σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες το βρέφος δεν τρεφόταν τις τελευταίες 3 μέρες ! Και ο ισχυρισμός της ότι δεν υπήρχε παιδίατρος έχει διαψευσθεί (υπήρχε αυτός του κέντρου υγείας και ένας ιδιωτικός) ! Εμένα όμως με προβληματίζει και η αντίδραση των γύρω της αλλά και του συντρόφου της : κανείς δεν πρόσεξε ότι ένα βρέφος είναι υποσιτισμένο και ότι χρειαζόταν βοήθεια ? Τις επόμενες ημέρες θα δοθούν απαντήσεις στο θέμα που κατά πάσα πιθανότητα θα καίνε την μάνα ( που αν αληθεύουν τα νεώτερα στοιχεία ο Θεός να την κάνει μάνα ) ! Και ναι, σε αυτήν την περίπτωση θα την κρίνω γιατί μιλάμε για ακραίες καταστάσεις που το μόνο ελαφρυντικό που θα μπορούσα να της δώσω αν αποκλείσουμε την εγκληματική ενέργεια θα ήταν η απέραντη ηλιθιότητά της που κόστισε τη ζωή ενός αθώου πλάσματος που εξαρτιόταν από εκείνη για να ζήσει !

Όλες υπήρξαμε νέες και άπειρες μαμάδες που δεν ξέραμε που πάνε τα τέσσερα , αλλά όταν είσαι άπειρη είσαι και ψαρωμένη και συνεπώς πεισσότερο προσεκτική

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Για την κοπελα που ανεφερε πως δεν πηγε καν στο νοσοκομειο πηγε και μαλιστα το επιβεβαιωσαν στην τηλεοραση και οι γιατροι!

 

Με τον ορο ασιτια δεν εννοουμε πως το παιδι δεν το ταιζε αν ειναι δυνατον η μαμα ειχε λαθος οδηγιες απο τον παιδιατρο για τσαι το παιδι ηταν υποσιτισμενο, τα οργανα του ειχαν αρχισει να κλεινουν (με απλα λογια). Οποτε ξεκιναει να ειναι κρυο (το αιμα πηγαινει πιο πολυ στα ζωτικα οργανα και μειωνεται η περιφερικη κυκλοφορια), το δερμα δεν αιματωνεται τοσο (εξου και το ηδη ευαισθητο δερμα ενος νεογνου να ειναι πολυ επιρρεπες σε τραυματα ακομα και απο απλη τριβη στην πανα, σεντονι κλπ). Πεφτει σε λιθαργο απο την υπογλυκαιμια κλπ κλπ...Πηρε τηλεφωνο τον γιατρο του περιεγραψε την κατασταση και εκεινος της ειπε μην ανησυχεις ειναι λογικο να κοιμαται τοσες ωρες θα χρειαζεται τον υπνο:shock::shock::oops::shock:!εδινε περισσοτερα γευματα τσαι το οποιο δεν το δινουμε σαν γευμα αλλα ενδιαμεσα οποτε ειναι λογικο το παιδι πινωντας περισσοτερο τσαι απο οτι γαλα να ''υποσιτιστει'' να οδηγηθει σε υπογλυκαιμια ή οτι αλλο και να παρει την κατω βολτα! Σε τοσο μικρο μωρακι ειναι πολυ ευκολο να γινει το κακο:(:(!!

 

 

Στην αρχη και εγω που το διαβασα θυμωσα πολυ με την μαμα ετσι οπως παρουσιαζεται και ετσι οπως φενεται οπως και να ειναι τα πραγματα θα βγει η ιατροδικαστικη αποφαση και θα μαθουμε αλλα οτι και να εγινε....

Δεν μπορω να σκεφτω πως εγινε κατι εσκεμμενα ή η μητερα ηθελε το κακο του παιδιου αν συνεβαινε κατι τετοιο δεν θα εμπαινε καν να ρωτησει και να ψαχτει πως κατι δεν παει καλα...καμμια φορα τα πραγματαγινονται τοσο γρηγορα που εαν δεν υπαρχει ηρεμια και σωστη κριση χανομαστε...

 

Και εγω εξω απο τον χορό λεω πως αν ημουν στην θεση της θα ειχα φερει αναποδα το νησι και πως δεν υπαρχει περιπτωση κατι θα εκανα...

 

Το σιγουρο ειναι πως γιατροι δεν υπηρχαν και αυτοι που υπηρχαν της αλλης ειδικοτητας αρχικα οταν ειδαν το παιδι δεν τους φανηκε κατι παραξενο:shock::shock: την επομενη οταν η μαμα ειδε το παιδι να χανεται και αφυπνιστηκε προφανως λιγο μεσω του φορουμ τοτε ξυπνησαν και οι γιατροι ...

 

Για μενα το ξαναειπα οποιος φταει να πληρωσει...ειτε ειναι η μανα ειτε οι γιατροι.... μονο ας μην τα φορτωσουν στην καημενη την μανουλα γιατι για εκει παει το θεμα!Να πουν την ακριβη αληθεια και τοτε να πληρωσουν αυτοι που φταινε...

 

Υγ. Ο πατερας ειναι αυτος που γεχει γραψει τα 2 σχολια...δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι αλλος...Φυσικα και τωρα δεν νομιζω οι ανθρωποι να καθονται να γραφουν στο νετ εχουν τον πονο τους αλλα τα σχολια γραφτηκαν οταν εγινε η διακομηδη του βερφους πριν ακομα ''φυγει'':(

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματικά της είπε παιδίατρος ότι δεν πειράζει άστο να κοιμάται τον χρειάζεται τον ύπνο ,,, τότε τι να πω ???? Σε αυτές τις καταστάσεις ποιον να πρωτοπιστέψεις ? Θα δείξουν τα αποτελέσματα του ιατροδικαστή

Όσο για τη μητέρα δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Δυστυχώς υπάρχουν περιστατικά τέτοια και στο παρελθόν και εύχομαι να μην υπάρξουν και άλλα στο μέλλον

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε την ιατροδικαστική έκθεση λοιπόν αλλά και το τι θα βρεθεί από την έρευνα της αστυνομίας.

Το αν έγιναν τηλεφωνήματα προς γιατρούς, νοσοκομεία κτλ μπορεί να αποδειχθεί πολύ εύκολα. Αλλά ακόμα και γιατρό να πήρε, δεν ξέρουμε τι μπορεί να του είπε και πως του τα μετέφερε. Εδώ διάβαζα στο φόρουμ που της έλεγαν να βάλει θερμόμετρο στο παιδί και έβρισκε τη θερμοκρασία του φυσιολογική, ενώ την ίδια στιγμή έλεγε ότι είναι παγωμένο παρόλο που το έχει ντύσει καλά... Επίσης η ίδια έλεγε ότι πήγε στο νοσοκομείο και τους έδιωξαν γιατί δεν υπήρχε παιδίατρος.

Πάντως επειδή έχω συγγενή γιατρό (αλλά το λέει και η κοινή λογική), δεν υπάρχει περίπτωση να πάει κάποιος έναν ασθενή (πόσο μάλλον ένα μωρό) σε τόσο άσχημη κατάσταση και να τον διώξουν οι υπόλοιποι γιατροί γιατί δεν είναι της ειδικότητάς τους. Γενική ιατρική και πρώτες βοήθειες όλοι γνωρίζουν.

Το ποιος ή ποιοι ευθύνονται ελπίζω να το βρει η δικαιοσύνη. Δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για το θάνατο ενός μωρού και κάποιοι να λένε δεν έχει σημασία ποιος φταίει. Φυσικά και έχει σημασία. Το μωράκι δεν θα γυρίσει πίσω βέβαια, αλλά δεν μπορεί και να μένει ατιμώρητος όποιος ήθελημένα ή όχι προκάλεσε τον θάνατό του.

Link to comment
Share on other sites

αυτή τη στιγμή δεν μπορώ, δε θέλω να αρχίσω να σκέφτομαι ποιος και που φταίει, με θυμώνει, με στεναχωρεί, με τρελλαίνει ότι στη σύγχρονη Ελλάδα είτε από φτώχια ή από άγνοια και παραπληροφόρηση ή από αδιαφορία και του ανθρώπου που λέγεται μάνα και του κοινωνικού περίγυρου και του επιστημονικού δυναμικού, ένα μωράκι έφυγε χωρίς προλάβει να ζήσει, από βλακεία χάθηκε ένας άνθρωπος, κι εδώ πρέπει όλοι να προβληματιστούμε, εμείς που είμαστε ήδη γονείς, τι αποφάσεις παίρνουμε και πόσο σοβαρά αντιμετωπίζουμε το ρόλο μας, και όσοι δεν είναι ακόμη γονείς να σκεφτούν διπλά και τριπλά πόσο υπεύθυνοι είναι και πόσο είναι διατεθιμένοι να αλλάξουν τα προσωπικά τους θέλω, να τα πάνε πίσω για χάρη των ανθρώπων που θα φέρουν στον κόσμο, είμαστε όλοι υπεύθυνοι για το αγγελάκι που έφυγε, και οι διαχειριστές των φόρουμ καλά να κάνουν να είναι πιο υπεύθυνοι, και να μην κοιτάνε να μπανάρουν κόσμο μόνο, καλώς ή κακώς πλέον το νετ μπήκε στη ζωή μας, αν το είχε δει το μην κάποιος λίγο πιο σοβαρά θα μπορούσε κάτι να προλάβει, δεν ξέρω, είμαι θυμωμένη το ξαναείπα, ας είναι η τελευταία ψυχούλα που χάνεται, καλό παράδεισο!

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ίσως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

Καλό ταξίδι στη ψυχούλα που έφυγε που πριν καλά καλά έρθει στο κόσμο αποφάσισε να τον εγκαταλείψει, από λάθος αντιμετώπιση κάποιων:(

Κρίμα!

 

 

ΥΓ: Πάντως η Λέρος ήταν προ ημερών μέσα στη λίστα των τόπων που αντιμετωπίζουν πρόβλημα από έλλειψη γιατρών.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!Εχω σοκαριστει πραγματικα!Και διαβαζοντας και τα μηνυματα στο αλλο forum....:(

Ας αναπαυθει η ψυχουλα του!Ο Θεος θα το χει διπλα του αυτη τη στιγμη και θα προσεχει ολο τον κοσμο!Παναγια μου,σε κανενα σπιτι να μην μπει ο πονος αυτος!

 

Δυστυχως,ολοι μας γνωριζουμε πως τα περισσοτερα νησια αντιμετωπιζουν μεγαλο προβλημα στο χωρο της υγειας!Εστω ομως και οι γιατροι που υπηρχαν εκει,δεν μπορουσαν να κανουν μια εξεταση αιματος στο παιδι?Για να φτασει το αγγελουδι να εχει σηψαιμια,σημαινει πως μερες ειχε προβλημα!Δεν παθαινεις σηψαιμια σε μια μερα!Ηταν και προωρο ρε γμτ.Κανεις δεν ενημερωσε αυτη την κοπελα,καθε ποσες ωρες πρεπει να το ταιζει?

Συγχωρεστε εαν λεω βλακειες,αλλα δε ξερω πραγματικα τι να σκεφτω.

Ενα παιδι εξαρτατε αποκλειστηκα απο τον γονιο!Αυτος θα ασχοληθει με το φαγητο του,με την περιποιηση του,αυτος θα ειναι ο πρωτος που θα δει σημαδια ''ασθενειας''!Εαν το παιδι δεν γεννηθηκε με προβλημα,τοτε οι γονεις ΔΕΝ θα ειχαν τι σωστη ενημερωση για το πως να φερθουν σε ενα προωρο μωρακι!Δε θελω να κατηγορησω τη μανα!ΔΕΝ υπαρχει μανα που να θελει να χασει το παιδι της.

Για να φτασει ομως ενα μωρακι,1 μηνων,να μη θελει να φαει,να ειναι σε ληθαργικη κατασταση....γινονται αυτα απο τη μια μερα στην αλλη ή κατι σε προειδοποιει απο πριν?

Απο την εμπειρια μου,ως ατομο εργαζομενο στο χωρο της υγειας,κατι σε προειδοποιει απο πριν!

Και γ@@ω το κ@@@@ο μου,ΗΤΑΝ ΠΡΟΩΡΟ....ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΕΤΕ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ?

 

Θα γινω και γω μανα σε 3 μηνες....ευχομαι η Παναγια να με φωτισει να το μεγαλωσω σωστα.

 

Και κατι ακομη,γιατι και γω νεα μαμα θα ειμαι και θελω να πω σε ολες τις μαμαδες....οταν βλεπουμε/βλεπετε κατι που δε σας αρεσει στο παιδι,μην εμπιστευεστε/εμπιστευομαστε τα forum.Γιατροι,οταν τους παιρνεις τηλεφωνο,λενε πως εαν δε δουν κλινικη εικονα δεν μπορουν να ξερουν ποσο σοβαρη ειναι η κατασταση,θα μπορεσουμε εμεις να δωσουμε σωστες απαντησεις?Παντα μιλαω για κατι που θεωρουμε πως δεν ειναι απο τα συνηθισμενα που ακουμε.Γιατι και γω εχω βοηθηθει παρα πολυ εδω μεσα,αλλα σιγουρα δεν ΕΙΜΑΣΤΕ γιατροι για να κρινουμε.

Χιλια συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα,και αν ειπα κατι λαθος συγχωρεστε με.Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΓΑΛΗΝΕΨΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΥΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΑ,ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ.

:|:-|:|

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή έχω συγγενή γιατρό (αλλά το λέει και η κοινή λογική), δεν υπάρχει περίπτωση να πάει κάποιος έναν ασθενή (πόσο μάλλον ένα μωρό) σε τόσο άσχημη κατάσταση και να τον διώξουν οι υπόλοιποι γιατροί γιατί δεν είναι της ειδικότητάς τους. Γενική ιατρική και πρώτες βοήθειες όλοι γνωρίζουν.

Συμφωνω απολυτα σε αυτο γι αυτο και λεω πως προφανως η κλινικη εικονα του μωρου δεν θα ηταν η ιδια οταν πηγε την 1η φορα και την 2η γιατι οταν εγραψε η κοπελα στο φορουμ ειχε επισκεφθει ηδη μια φορα το νοσοκομειο αν ηταν σε τοσο τραγικη κατασταση το μωρο δεν πιστευω πως θα το αφηναν να φυγει προφανως και δεν ηταν τοσο χαλια το παιδι δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως! Γιατι οταν αρχισε να χιροτερευει και αρχισε να γραφει η μαμα για βοηθεια στο φορουμ ειπε πως ξαναπηρε τηλ στο νοσοκομειο και της ειπαν μην ερθεις δεν ειναι κανεις γιατρος τωρα εδω ελα αυριο...οπου και πηγε την επομενη και διακομησθηκε το παιδι στην Κρητη!:(

 

Μετα μας λενε καποιοι υπερβολικες που με το παραμικρο που θα δουμε παιρνουμε τον γιατρο κτλ καλα κανουμε λοιπον οσες το κανουμε βλεπεις ποτε τα πραγματα δεν πανε καλα....η μανα εχει ενστικτο αλλα και μανα να μην εισαι δεν υπαρχει περιπτωση να δεις καποιον να μην ειναι καλα σε τετοια κατασταση και να μην το καταλαβεις..

 

Δεν μπορω να σκεφτω πως η μαμα το αφηνε αταιστο οπως τραγικα το παρουσιασαν μιλησαν και η θεια του βρεφους τοσοι ανθρωποι εκει θα ηταν το παιδι αταιστο και βρωμικο?? για μενα αποκλειεται..Η μαμα μιλωντας μαζι της κοπελες απο το φορουμ στο νοσοκομειο ηταν σε τραγικη κατασταση..

 

Κατι θα πρεπει να γινει ασχετως αν φταει η μαμα οι γιατροι ή οχι αυτο θα αποδειχθει και θα πληρωσει ο φταιχτης(ελπιζω) αλλα γενικως κατι πρεπει να γινει στα νησια μας.... Ουτε φανταζομαστε ποσοι ανθρωποι μπορει να υποφερουν η να πεθαινουν καθημερινα αλλα τα θεματα τους να μην γινονται γνωστα μονο κ μονο γιατι υπαρχει ελειψη γιατρων την στιγμη που υπαρχουν τοσοι γιατροι αδιοριστοι!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον να γεννηθηκε εφταμηνιτικο και να το κρατησαν μονο 4 μερες στο κεντρο υγειας ή να γεννηθηκε 3,5 κιλα?

 

Απο οτι διαβασα οτι ειπε η ιδια η κοπελα σε αλλη, ο γιατρος στη θεσσαλονικη (απο οπου προερχεται) ειχε βγαλει την εγκυμοσυνη της πιο μικρη απο οτι ηταν. Εκεινη δλδ πιστευε οτι ηταν 7 μηνων οταν γεννησε ενω στο νοσοκομειο Λερου της ειπαν οτι βρισκεται στην 42η βδομαδα. Ισως ειχε ψευδη περιοδο και ξεγελαστηκαν......ετσι ειχε συμβει στην κουνιαδα μου, ηταν 4 μηνων οταν ανακαλυψε οτι ηταν εγκυος. Συμβαινουν αυτα κι ετσι εξηγειται γιατι το παιδι ηταν 3 μισι κιλα. Δεν ηταν πραγματικα προωρο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εξηγηθηκε το λαθος το παιδι δεν ηταν εφταμηνιτικο εγινε λαθος κατα την γραφη της μαμας ηθελε να γραψει γενναω σε 2 μερες και εγραωψε σε 2 μηνες αν διαβασετε ολα τα ποστ στο θεμα το αναφερουν!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...