Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Vaspy

Recommended Posts

Να πάνε αλλού δεν παίζει,γιατί μένω σε νησί και για να γεννήσω θα πάω στο πατρικό μου στην Αθήνα. Επίσης δεν έχουν διανυκτερεύσει ποτέ μακριά μου εκτός από τις 3 μέρες του μαιευτηρίου η πρώτη. Δεν ξέρω..η μεγάλη μου είναι πολύ φοβιτσιάρα και υποφέρει από εφιάλτες..Στην ομόνοια είχαμε δει έναν ζητιάνο καμένο και χωρίς πόδι και το βλέπει συνέχεια στον ύπνο της.Θα δω την αντίδρασή της σε κανένα από αυτά τα βιντεάκια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεννήσαμε το δεύτερο παιδάκι μας σπίτι πριν λίγες μέρες! Τον μεγάλο μου (20 μηνών αγοράκι) τον στείλαμε βόλτα στους παππούδες... Ευτυχώς γέννησα 4 το μεσημέρι οπότε και βόλεψε... μου τον φέρανε το βραδάκι στις 9, κουρασμένο και δεν έδωσε ιδιαίτερη σημασία... την επόμενη μέρα ξεκίνησαν τα γλέντια (τον θηλάζω ακόμα τον μεγάλο) αλλά αυτό είναι εκτός συγκεκριμένου θέματος....

 

Γεννήσαμε πολύ καλά, το πρωι πέρασε η μαία να με δει και μου είπε ότι είμαι έτοιμη και θα περιμένουμε να ξεκινήσει εντος 2 ημερών.... τελικά όμως ο μικρός βιαζόταν και κατά τις 2 το μεσημέρι άρχισαν να με πιάνουν οι δυνατοί πόνοι.... Είχα τις μαίες και τον άντρα μου στο σαλόνι κι εγώ ήμουν μέσα με κλειστά παντζούρια, ήθελα να είμαι μόνη αυτή τη φορά... και όντως οι μαίες μπήκαν στις εξωθήσεις πλέον κυρίως για να ελέγξουν το περίνεο ... Μέσα σε 2 ώρες άλλαξε η ζωή μου.... απέκτησα τον δεύτερο γιο μου, στο σπίτι με πρόσωπα γνωστά και οικία και με το άρωμα γιασεμιού (αιθέριο έλαιο που βοηθάει στον τοκετό) να διαχέεται στο δωμάτιο... Όλα τελείως φυσικά και ήρεμα ... έτσι όπως έπρεπε να ήταν...

 

Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σε μαιευτήριο, δεν θα μπορούσα (ή θα μου ήταν ιδιαίτερα δύσκολο) να αφήσω τον μεγάλο μου για τόσες μέρες (δεν τον έχω αφήσει ποτέ μόνο του βράδυ) και φυσικά δεν θα μπορούσα να αφήσω στα χέρια κανενός γιατρού ή μαίας το καινούριο μου μωρό χωρίς να είμαι παρούσα και χωρίς να βλέπω τι του κάνουν....

 

Ευτυχώς που υπάρχει το Ευτοκία και μπορούμε να έχουμε αυτή την επιλογή! Ευχαριστώ πολύ τις μαίες για την πολύτιμη συμμετοχή τους αλλά κυρίως τον άντρα μου για τη στήριξή του όχι μόνο στον τοκετό αλλά και σε όλη την εγκυμοσύνη, για την κατανόησή του και φυσικά για τους δύο γιους που μου χάρισε. Ευχαριστώ πάνω απ όλα το Θεό που μπήκαν στο δρόμο μου άνθρωποι όπως ο Πάνος που με έφεραν σε αυτό το δρόμο και που όλα πήγαν καλά στις εγκυμοσύνες και τους τοκετούς κι έτσι μπόρεσα να ζήσω αυτή την εμπειρία με τον τρόπο που εγώ επέλεξα.

 

Εύχομαι σε όλες τις μανούλες τα καλύτερα!

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια κοπελα μου,αξιοζηλευτος ο τοκετος σου,να σου ζησουν τα παιδακια σου και να ειναι γερα!πολλα μπραβο,χρειαζεσαι κοτσια στην ελλαδα του 2013 για να επιλεξεις εσυ πως θα γεννησεις......!!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

απευθύνομαι σε όσες έχετε ήδη επιχειρήσει τοκετό στο σπίτι μήπως η εμπειρία σας με ξεμπλοκάρει....

στις 30περίπου εβδομάδες ήρθα σε επαφή με 2 μαίες (όχι της ευτοκίας) για να συζητήσουμε τα περί τοκετού στο σπίτι και μέσα σε πισίνα. αφού μπήκαμε στα διαδικαστικά θέματα και εγώ ονειρευόμουν πως θα έχω το μωρό μου στο χώρο μου και δεν θα χρειαστεί να αφήσω το μεγάλο μου κτλ οι εξετάσεις αίματος μου χαλάνε τη διάθεση. χαμηλός αιματοκρίτης και σύμφωνα με τη μαία πρέπει να δω ενδοκρινολόγο γαιτί έχω βάλει 18 κιλά.

μιλάω με τη γιατρό μου με καθυσηχάζει ότι δεν είναι τραβηγμένες οι τιμές της καμπύλης αλλά πρέπει να αυξηθεί ο αιματοκρίτης. στον υπέρηχο ωστώσο ο μικρός σε πλάγια θέση (ένα ακόμη εμπόδιο στα μάτια μου...) επίσης να πω πως η γιατρός μου είναι ενάντια στον τοκετό στο σπίτι αλλά δέχεται φυσικό τοκετό σε μαιευτήριο.

το πρόβλημά μου είναι πως με όλα αυτά αφενός μεν έχω ψιλοαγχωθεί στο αν θα τα καταφέρω αφετέρου νοιώθω ότι και η μαία με αγχώνει. όχι ηθελημένα αλλά επιβαρύνει την κατάσταση έτσι όπως εγώ τη βιώνω...

και σκέφτομαι ν απάω κατευθείαν στο μαιευτήριο ελπίζοντας πως η γιατρός μου θα με υποστηρίξει σε όσα εγώ θέλω ώστε να μη χρειαστώ παρεμβάσεις ή να συνεχίσω με τη συγκεκριμένη μαία ελπίζοντας ότι δεν θα με αγχώσει εκείνη την ώρα;

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μόνο μπορείς να σκεφτείς τι σου βγάζει κάθε άνθρωπος κ ποιον εμπιστεύεσαι περισσότερο να σε στηρίξει. Αν οι μαίες σε αγχώνουν κ αισθάνεσαι πιο δυνατή με την γιατρό τότε ίσως είναι καλύτερα να γεννήσεις μαζί της. Παίζει ρόλο το συναίσθημά σου.

 

Οι τιμές της καμπύλης τι εννοείς; Κ εγώ πάντως με πολύ χαμηλό αιματοκρίτη γέννησα στο σπίτι. Χωρίς πολλά κιλά όμως. Όχι ότι σημαίνει κάτι γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική απλά στο αναφέρω γιατί κ εμένα με άγχωνε λίγο.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννήσαμε το δεύτερο παιδάκι μας σπίτι πριν λίγες μέρες! Τον μεγάλο μου (20 μηνών αγοράκι) τον στείλαμε βόλτα στους παππούδες... Ευτυχώς γέννησα 4 το μεσημέρι οπότε και βόλεψε... μου τον φέρανε το βραδάκι στις 9, κουρασμένο και δεν έδωσε ιδιαίτερη σημασία... την επόμενη μέρα ξεκίνησαν τα γλέντια (τον θηλάζω ακόμα τον μεγάλο) αλλά αυτό είναι εκτός συγκεκριμένου θέματος....

 

Γεννήσαμε πολύ καλά, το πρωι πέρασε η μαία να με δει και μου είπε ότι είμαι έτοιμη και θα περιμένουμε να ξεκινήσει εντος 2 ημερών.... τελικά όμως ο μικρός βιαζόταν και κατά τις 2 το μεσημέρι άρχισαν να με πιάνουν οι δυνατοί πόνοι.... Είχα τις μαίες και τον άντρα μου στο σαλόνι κι εγώ ήμουν μέσα με κλειστά παντζούρια, ήθελα να είμαι μόνη αυτή τη φορά... και όντως οι μαίες μπήκαν στις εξωθήσεις πλέον κυρίως για να ελέγξουν το περίνεο ... Μέσα σε 2 ώρες άλλαξε η ζωή μου.... απέκτησα τον δεύτερο γιο μου, στο σπίτι με πρόσωπα γνωστά και οικία και με το άρωμα γιασεμιού (αιθέριο έλαιο που βοηθάει στον τοκετό) να διαχέεται στο δωμάτιο... Όλα τελείως φυσικά και ήρεμα ... έτσι όπως έπρεπε να ήταν...

 

Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σε μαιευτήριο, δεν θα μπορούσα (ή θα μου ήταν ιδιαίτερα δύσκολο) να αφήσω τον μεγάλο μου για τόσες μέρες (δεν τον έχω αφήσει ποτέ μόνο του βράδυ) και φυσικά δεν θα μπορούσα να αφήσω στα χέρια κανενός γιατρού ή μαίας το καινούριο μου μωρό χωρίς να είμαι παρούσα και χωρίς να βλέπω τι του κάνουν....

 

Ευτυχώς που υπάρχει το Ευτοκία και μπορούμε να έχουμε αυτή την επιλογή! Ευχαριστώ πολύ τις μαίες για την πολύτιμη συμμετοχή τους αλλά κυρίως τον άντρα μου για τη στήριξή του όχι μόνο στον τοκετό αλλά και σε όλη την εγκυμοσύνη, για την κατανόησή του και φυσικά για τους δύο γιους που μου χάρισε. Ευχαριστώ πάνω απ όλα το Θεό που μπήκαν στο δρόμο μου άνθρωποι όπως ο Πάνος που με έφεραν σε αυτό το δρόμο και που όλα πήγαν καλά στις εγκυμοσύνες και τους τοκετούς κι έτσι μπόρεσα να ζήσω αυτή την εμπειρία με τον τρόπο που εγώ επέλεξα.

 

Εύχομαι σε όλες τις μανούλες τα καλύτερα!

 

 

Να σου ζήσει ο γιος σου!!! Χαίρομαι πολύ για σένα κ για όλη την οικογένεια που υποδεχτήκατε τόσο όμορφα το νέο μωράκι!!

Ήθελα να σε ρωτήσω πόσο διαφορετικά το βίωσες τώρα που ήσουν μόνη σου ως τις εξωθήσεις; Πολύ γρήγορα γέννησες οπότε φαντάζομαι για λίγο θα ήταν αυτό, αλλά αναρωτιέμαι πως ήταν...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μόνο μπορείς να σκεφτείς τι σου βγάζει κάθε άνθρωπος κ ποιον εμπιστεύεσαι περισσότερο να σε στηρίξει. Αν οι μαίες σε αγχώνουν κ αισθάνεσαι πιο δυνατή με την γιατρό τότε ίσως είναι καλύτερα να γεννήσεις μαζί της. Παίζει ρόλο το συναίσθημά σου.

 

Οι τιμές της καμπύλης τι εννοείς; Κ εγώ πάντως με πολύ χαμηλό αιματοκρίτη γέννησα στο σπίτι. Χωρίς πολλά κιλά όμως. Όχι ότι σημαίνει κάτι γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική απλά στο αναφέρω γιατί κ εμένα με άγχωνε λίγο.

στη 2η ώρα η καμπύλη ανένβαινε στο 126. αυτό σε συνδυασμό με τα κιλά που έβαλα και απότομα σχετικά (από δεκέμβρη ως τώρα 18) η μαία θεώρησε καλό να πάω σ εενδοκρινολόγο γαι πρόγραμμα διατροφής... ο λόγος που εξαρχής ήθελα τοκετό στο σπίτι ήταν για να είμαι πιο χαλαρή, αν ζορίζομαι ήδη από τώρα δεν ξέρω αν τελικά αξίζει τον κόπο... για μένα εννοώ όχι γενικά.και το άλλο, εφόσον το μωρό δεν έχει γυρίσει, νοιώθω ότι δεν εξαρτάται το τι τελικα΄θα κάνω από μένα... πως λοιπόν να δεσμευτώ και να της πω αν θα γεννήσω σπίτι ή στο μαιευτήριο; δεν φτάνει μόνο το τι θέλω....

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

dari, να σου ζήσει!

 

και το άλλο, εφόσον το μωρό δεν έχει γυρίσει, νοιώθω ότι δεν εξαρτάται το τι τελικα΄θα κάνω από μένα... πως λοιπόν να δεσμευτώ και να της πω αν θα γεννήσω σπίτι ή στο μαιευτήριο; δεν φτάνει μόνο το τι θέλω....

 

Φυσικά και δεν θα δεσμευτείς, όπως το λες κι η ίδια, σε μια γέννα είναι πολλά που δεν εξαρτώνται από σένα και η μαίες το ξέρουν πολύ καλά. Απλά αφήνεις ανοιχτά τα ενδεχόμενα που σε ελκύουν, και προετοιμάζεσαι και για την περίπτωση που τα πράγματα θα εξελιχθούν διαφορετικά.

 

Συζήτα με τη μαία και τα πρακτικά/οικονομικά θέματα, π.χ. πόσο κοστίζει μια γέννα στο σπίτι και πόσο αν σε συνοδεύσει στο μαιευτήριο, πότε περίπου πρέπει να υπογράψετε τη συμφωνία, μέχρι πόσο καιρό πριν από τη γέννα μπορείς να ακυρώσεις τον τοκετό στο σπίτι χωρίς οικονομική επιβάρυνση κτλ.

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Μα και με τις μαίες να γεννούσες και στο μαιευτήριο (αν δεν κάνω λάθος στο μαιευτήριο θα είσαι μόνο με την γιατρό έτσι δεν είναι ; ) κ πάλι δεν θα μπορούσε κανείς να σου εγγυηθεί τοκετό στο σπίτι. Το ξέρουν αυτό οι μαίες, ότι χρειάζονται κ οι ανάλογες προϋποθέσεις κ ότι δεν μπορεί κανείς από καμιά πλευρά να δεσμευτεί εκ των προτέρων. Όταν γεννούσα εγώ υπήρχε η ευκολία του ότι με τις ίδιες μαίες που θα είχα στο σπίτι θα πήγαινα κ στο μαιευτήριο όπου θα υπήρχε κ ο γιατρός μας. Στην δική σου περίπτωση δεν γίνεται να συμφωνήσεις κάτι τέτοιο; Είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα με αυτόν τον τρόπο. Εγώ μάλιστα τους είχα πει ότι επειδή δεν ξέρω πως θα αισθάνομαι ως το τέλος, θα το αποφασίσω για το σπίτι εφόσον πληρώ τις προϋποθέσεις όταν θα πλησιάζει ο καιρός. Και ακόμα κ αν αποφασίσω για το σπίτι αν για κάποιον λόγο κατά τον τοκετό νιώσω ανασφάλεια επι τόπου θα πάμε μαιευτήριο. Νομίζω αρχικά αυτό σκοπεύαμε να κάτσουμε σπίτι όσο γινόταν κ μετά μαιευτήριο. Αλλά τελικά αποφάσισα ότι θέλω μόνο σπίτι. Αυτή ήταν η συμφωνία μας. Και έτσι νιώθεις ότι έχεις όλες τις επιλογές χωρίς κανένα άγχος....

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με τη δική μου γιατρό είναι πως δέχεται να με υποστηρίξει σε φυσικό τοκετό μόνο αν είμαστε σε μαιευτήριο, είναι κάθετα αντίθετη για το σπίτι. η μαία έχει να μου προτείνει γιατρό να είναι stand by αλλά με πιέζει να δεσμευτώ από τώρα ώστε να μιλήσει και εκείνη εγκαίρως μαζί του. νομίζω πως είναι σχετικά καινούρια στο όλο πακέτο τοκετός στο σπίτι και δεν ξέρει πως να το χειριστεί και με αγχώνει περισσότερο. ίσως πάλι να μην ταιριάζει ο τρόπος λειτουργίας ο δικός μου με το δικό της. όπως και να'χει σκέφτομαι να κάνω μια τελευταία συζήτηση μαζί της και αν δω ότι δεν να το πάρω απόφαση πως πρέπει να πάω μαιευτηριο. απλώς σκέφτομαι πως αφού νοιώθω ήδη από τώρα να πιέζομαι μαζί της μήπως δεν πρέπει να το προχωρήσω. το δις εξαμαρτείν...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα οικονομικά θέματα τα έχουμε συζητήσει σε κα΄θε περίπτωση (σπίτι ή μαιευτήριο). αυτό που δεν ρώτησα ήταν σε περίπτωση ακύρωσης γιατί δεν είχα σκοπό να το ακυρώσω. το σενάριο που δεν είχα σκεφτεί ήταν αν ξεπεράσω τις 42 εβδομάδες και πρέπει να πάω μαιευτήριο για πρόκληση (στον 1ο μου γιο μπήκα για πρόκληση στις 41 +1)

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις ευχές και να πω οτι κατάφερα να είμαι λίγο πιο συγκεντρωμένη με το να είμαι μόνη.... βασικά ήθελα να κάνω μόνη και τις εξωθήσεις αλλά αγχώθηκα στο τέλος... για το περίνεο περισσότερο... Δυστυχώς η ανασφάλεια και ο φόβος έχει μπει τόσο πολύ στο πετσί μας που είναι δύσκολο να τα αποβάλλεις... ίσως αν κάνω και τρίτο να ξαναδοκιμάσω...

 

Όσον αφορά τώρα τη νελλίτσα θα σου πρότεινα να μιλήσεις και με τις μαίες στο Ευτοκία, έστω και σαν δεύτερη γνώμη. Ο λόγος που σου το λέω είναι οτι οι δικές σου μαίες θέλουν να σε δεσμεύσουν για το που θα γεννήσεις κάτι που στο ευτοκία δεν υπήρχε γιατί μέχρι τελευταία στιγμή τα πάντα μπορεί να ανατραπούν και δεν μπορεί κανείς ουτε εσύ αλλά ούτε κι εκείνες να δεσμευτούν ότι θα γεννήσεις στο σπίτι... Υπάρχει και η πιθανότητα να ξεκινήσει ο τοκετός στο σπίτι και να συνεχιστεί στο μαιευτήριο.... οπότε μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό που σου ζητάνε. Ύστερα είναι και αυτό που λέει η Μελίνα οτι αν αποφασίσεις να συνεχίσεις με τις μαίες του ευτοκία θα έχεις και την εναλλακτική του Λητώ είτε ως κανονικό μαιευτήριο είτε ως "τοκετός σαν στο σπίτι' με το ειδικά διαμορφωμένο δωμάτιο αλλά και την "ασφάλεια" ενός νοσοκομείου και φυσικά θα υπάρχει και ένα ιατρός να επιβλέπει αλλά πιστεύω ότι σπάνια χρειάζεται να γίνει κάποια παρέμβαση... ενδεχομένως αν η δική σου ιατρός συνεργάζεται με το Λητώ θα μπορούσες να τα συνδυάσεις...

 

Τέλος να σου πω ότι είχα και εγώ και στους δύο τοκετούς χαμηλό αιματοκρίτη και γενικότερα οριακές τιμές όσον αφορά το σίδηρο αλλά είχα πάρει 12 κιλά περίπου και το μωρό ήταν σε καλή θέση... Το μόνο εμπόδιο για τα κιλά σου ίσως να είναι στον περιορισμό των κινήσεων σου στον τοκετό... σίγουρα όμως θα πρέπει να έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις για να έχετε σαφή εικόνα. Δεν είχες κάνει εξετάσεις για το θυρεοειδή στις αρχές τις εγκυμοσύνης?

 

Επίσης ένας ακόμα, και ίσως ο σημαντικότερος, λόγος για να αλλάξεις τις μαίες είναι οτι σε πιέζουν και σε αγχώνουν... Η επιλογή σου θα πρέπει να είναι αυτή που σε κάνει να νιώθεις ήρεμη και δυνατή.

 

Μια ακόμα συμβουλή είναι να αφήσεις τα πράγματα να κυλίσουν και να εξελιχθούν μόνα τους. Όταν με ρωτούσαν που θα γεννήσω, πάντα απαντούσα ότι εγώ θέλω στο σπίτι αλλά την τελική επιλογή θα την κάνει το μωρό γιατί αυτό είναι κατά τη γνώμη μου το πιο σωστό.... Ναι μεν η εμπειρία του τοκετού κλπ κλπ αλλά πάνω απ όλα νομίζω όλες μας βάζουμε το μωρό. Δηλαδή αν η θέση του είναι τέτοια που δεν αναλαμβάνουν πχ οι μαίες ή οι εξετάσεις του είναι τέτοιες θα πρέπει ίσως να αναθεωρήσεις τις επιθυμίες σου ή αλλιώς να προσευχηθείς (αν πιστεύεις σε αυτά) ή ακόμα και να μιλήσεις στο παιδί που περιμένεις....

 

Αυτά απο μένα, ελπίζω να μη σε ζάλισα και να σε βοήθησα. Καλή επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσετε (εσυ και το μωρό σου). Σίγουρα και το ταξίδι παίζει σημαντικό ρόλο αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω οτι πιο σημαντικό είναι να φτάσεις στην Ιθάκη!

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

dari να σου ζήσει το μωρό σου (και το μικρό και το μεγάλο)

και κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας.

τα δικά μου νέα έχουν ως εξής: στον υπέρηχο που έκανα προχτές το κεφάλι του μικρού ήταν προς τα κάτω οπότε πήρα και εγώ τα πάνω μου. αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία ακόμα στις μαίες. νομίζω πως το όλο μπέρδεμα έγινε γιατί και για αυτές είναι σχετικά καινούριο το εγχείρημα και θέλουν να έχουν καλυνένες όλες τις πλευρές. για τις μαίες της ευτοκίας το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν έχουν τη δυνατότητα να φέρουν στο σπίτι μου πισίνα (απ'όσο ξέρω). εγώ κατέληξα στα συγκεκριμένα κορίτσια και λόγω αυτής της επιλογής. στο θέμα του γιατρού που θα είναι back up αν χρειαστώ για κάποιο λόγο να πάω μαιευτήριο, βρήκα τελικά μόνη μου γιατρό. του μίλησα τηλεφωνικά και θα κλείσουμε ένα ραντεβού να τα πούμε την άλλη εβδομάδα (ελπίζω να πάνε όλα οκ) οπότε μένει τώρα να μας δείξει ο μπέμπης που θέλει να γεννηθεί και πότε...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

dari να σου ζήσει το μωρό σου (και το μικρό και το μεγάλο)

και κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας.

τα δικά μου νέα έχουν ως εξής: στον υπέρηχο που έκανα προχτές το κεφάλι του μικρού ήταν προς τα κάτω οπότε πήρα και εγώ τα πάνω μου. αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία ακόμα στις μαίες. νομίζω πως το όλο μπέρδεμα έγινε γιατί και για αυτές είναι σχετικά καινούριο το εγχείρημα και θέλουν να έχουν καλυνένες όλες τις πλευρές. για τις μαίες της ευτοκίας το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν έχουν τη δυνατότητα να φέρουν στο σπίτι μου πισίνα (απ'όσο ξέρω). εγώ κατέληξα στα συγκεκριμένα κορίτσια και λόγω αυτής της επιλογής. στο θέμα του γιατρού που θα είναι back up αν χρειαστώ για κάποιο λόγο να πάω μαιευτήριο, βρήκα τελικά μόνη μου γιατρό. του μίλησα τηλεφωνικά και θα κλείσουμε ένα ραντεβού να τα πούμε την άλλη εβδομάδα (ελπίζω να πάνε όλα οκ) οπότε μένει τώρα να μας δείξει ο μπέμπης που θέλει να γεννηθεί και πότε...

 

 

τώρα πρόσεξα ότι περιμένεις το δεύτερο μωράκι σου... αυτό που ήθελα να σου πω είναι οτι πιθανότατα δεν θα προλάβεις να χρησιμοποιήσεις πισίνα... στο δεύτερο συνήθως τα πράγματα προχωράνε πολύ γρήγορα και όταν θα χρειαστείς το νερό (για να χαλαρώσεις απο τους πόνους) θα είναι λογικά και η στιγμή της εξώθησης... εκτός να θες και αυτή να γίνει στο νερό....

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΓΕΝΝΗΣΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ.ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΜΑΙΕΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΟΠΩΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ Η ΦΥΣΗ ΠΡΟΝΟΗΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΥΤΟΚΟΙΑ ΛΕΓΕΤΕ,ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ "ΚΟΣΚΙΝΟ" ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΙΔΙΕΣ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πλάνο είναι αυτό. αν πα΄νε καλά τα πράγματα να γεννηθεί μέσα στο νερό...

να ασς ρωτήσω... εσείς με θέμα γιατρού να είναι back up αν κάτι στραβάσει... τι κάνατε; ποιον είχατε , με ποιες προυποθέσεις;

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

μαρουλιώ να σας ζήσει το μωρό. το ξέρω ΄πτι δεν αναλαμβάνει γιατρός.... σαν εναλλακτικό πλάνο όμως συνήθως υπάρχει. έχω ακούσει και για την ευτοκία, είναι συγκεκριμένοι οι λόγοι που διάλεξα τις μαίες που έχω

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ιατρος που μπορεί να έρθει στο σπίτι αλλά η αμοιβή του είναι αρκετά υψηλή και πιθανότατα δεν θα χρειαστεί να κάνει κάτι ... εγώ έχω έναν στο Έλενα και έναν στο Λητώ και θα πήγαινα ανάλογα σε ένα από τα δύο με περισσότερες πιθανότητες το Έλενα λόγω οικονομικού... Οι μαίεες του ευτοκία επειδή συνεργάζονται με το Λητώ έχουν πάντα back up ιατρό εκεί (αν δεν έχεις εσύ δικό σου...)

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ιατρος που μπορεί να έρθει στο σπίτι αλλά η αμοιβή του είναι αρκετά υψηλή και πιθανότατα δεν θα χρειαστεί να κάνει κάτι ... εγώ έχω έναν στο Έλενα και έναν στο Λητώ και θα πήγαινα ανάλογα σε ένα από τα δύο με περισσότερες πιθανότητες το Έλενα λόγω οικονομικού... Οι μαίεες του ευτοκία επειδή συνεργάζονται με το Λητώ έχουν πάντα back up ιατρό εκεί (αν δεν έχεις εσύ δικό σου...)

νομίζω πως έτσι και αλλιώς δεν έχει νόημα αν έχεις το γιατρό στο σπίτι... το ζητούμενο είναι αν κάτι στραβώσει να υπάρχει κα΄ποιος στο μαιευτήριο. εσένα σου ζητήσαν χρήματα έτσι και αλλιώς για να είναι επί ποδός ή θα τους πλήρωνες μόνο αν τους χρειαζόσουν; και για τι τιμές μιλάμε γιατί έχω ακούσει γαι κάτι τρελα΄ποσά.... επίσης μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις ονόματα και τηλ επικοινωνίας μαζί τους; σε ευχαριστώ πολύ

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

το καλό με το ευτοκία είναι ότι σε περιπτωση που κατι παει στραβα σε πανε στο Λητώ όπου υπάρχει ο ιατρος που εφημερεύει για να επιβλεπει, απ οσο γνωριζω δεν εχει χρειαστει να γινει παρεμβαση μεχρι σημερα... εννοειται οτι δεν πληρωνεις αν γεννησεις σπιτι...

 

Ο γυναικολογος που ξερω οτι ερχεται σπιτι ειναι ο Μπιλαλης δεν ξερω ομως τι γινεται σε περιπτωση που θες να τον εχεις σταντ μπαι... αν τον γκουγκλάρεις θα βρεις και το τηλ δυστυχώς δεν το έχω πρόχειρο... Παλιά ερχόταν και η Αρίστη Προκοπίου αλλά νομίζω ότι πλέον δεν το κάνει...

 

για το Έλενα που σου ανέφερα, απλώς θα πήγαινα και θα τον έπαιρνα τηλ χωρίς τις μαίες, δυστυχώς γιατί δε συνεργάζονται με τα δημόσια (νομιζω οτι δεν τις αφήνουν) οπότε και πληρώνεις κανονικα τα έξοδα του μαιευτηρίου...

 

Γενικότερα, αν η εγκυμοσύνη σου είναι καλή και δεν έχεις κάποιο ανασταλτικό παράγοντα λογικά όλα θα πάνε καλά... είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που χρειάζονται μεταφορά σε μαιευτήριο οπότε και δεν θα δεσμευόμουν να πληρώσω κάτι έξτρα για να "κρατήσω" θέση ή ιατρό....

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Γέννησα κι εγώ στο σπίτι το τρίτο μας παιδάκι πριν από δέκα μέρες. Όλα ήρθαν πολύ ήρεμα και οικογενειακά. Ήταν Κυριακή πρωί όταν κατάλαβα ότι γεννάω. Φάγαμε το πρωινό με την ησυχία μας και τα παιδιά μας βοήθησαν να στρώσουμε τα αδιάβροχα μέχρι να έρθουν οι μαίες. Μια και ήταν καλός καιρός, οι μαίες πρότειναν να πάμε μια βόλτα μέχρι να δυναμώσουν οι πόνοι. Πήγαμε στη διπλανή παιδική χαρά και τα παιδιά έφτιαχναν τούρτες από άμμο για τα γενέθλια του μωρού, ενώ εγώ προσπαθούσα να πάρω στάσεις που να διευκολύνουν την κάθοδο του μωρού. Η ατάκα της μεγάλης μου κόρης όταν κρεμιόμουν απ΄τους ώμους του άντρα μου: "Τώρα ξέρω γιατί υπάρχουν άντρες!". Όταν γυρίσαμε σπίτι μπήκα στη μπανιέρα για χαλάρωση, ενώ οι μαίες αποσύρθηκαν στο καθιστικό. Οι κόρες μου πότε έριχναν καραβάκια στη μπανιέρα, πότε πήγαιναν να παίξουν και να φλυαρήσουν με τις μαίες. Κάποια στιγμή οι υπόλοιποι έφαγαν μεσημεριανό, αλλά εγώ δεν πήρα χαμπάρι.

Τους δυνατούς πόνους τους πέρασα αρχικά με τον άντρα μου στο κρεββάτι. Η δεύτερή μου κόρη τελικά κουράστηκε, κούρνιασε στην αγκαλιά μου, την πήρε αμέσως ο ύπνος και την πήρε ο άντρας μου στο κρεββάτι της. Έτσι δεν κατάλαβε τα μουγκρητά μου. Ίσως να ήταν ένας τρόπος αυτοπροστασίας, δεν ξέρω. Πάντως της είχα από την αρχή εμπιστοσύνη ότι αν η διαδικασία της ήταν πολύ επιβαρυντική, θα ἐβρισκε τρόπο να το χειριστεί, και προφανώς ο τρόπος της ήταν να κοιμηθεί. Η μεγάλη αντίθετα ήταν στην καλή χαρά, ακόμη και στους δυνατούς πόνους με κάθε μουγκρητό μου ρωτούσε με ενθουσιασμό "τώρα βγαίνει το κεφάλι;" Η παρουσία της δεν με εμπόδισε, ούτε και τον άντρα μου. Όταν κόντευε να βγει το κεφάλι, έτρεξε να ξυπνήσει την αδερφή της. Έτσι ήταν και οι δύο παρούσες, όταν λίγο μετά τις 4 το απόγευμα γεννήθηκε ο αδερφός τους. Λίγα λεπτά μετά το πρώτο κλάμα ο μικρός άρχισε να θηλάζει ήρεμος και ευχαριστημένος.

Αν και η εμπειρία μου από τις δυο πρώτες γέννες ήταν πολύ καλή, η διαφορά στο σπίτι ήταν ότι ήμουν στο χώρο μου και είχα την άνεσή μου, κι εγώ και η οικογένειά μου. Το χαρακτηριστικό ήταν ότι όταν έφευγαν οι μαίες, οι κόρες μου τους είπαν με ύφος οικοδέσποινας: "Ευχαριστούμε που ήρθατε!".

Εύχομαι καλή εγκυμοσύνη σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

pax να σου ζήσει το μωρό σου και να χαίρεσαι και τις κορούλες σου

dari πήρα τηλ τον μπιλάλη και θα κλείσουμε ραντεβού από δευτέρα να τα πούμε από κοντά και να δει το ιστορικό μου, έτσι και αλλιώς δεν με ενδιαφέρει να έρθει σπίτι. σε περιπτωση ανάγκης είναι που θα χρειαστώ κάποιον γιατί η δική μου γιατρός ξεκαθάρισε πως δεν θέλει να έχει καμία ανάμιξη με τοκετό στο σπίτι...

συμφωνώ με το να μη δεσμευτεί κάποιος να πληρώσει γιατρό αν δεν τον χρειαστεί, με όσους όμως έχω μιλήσει εγώ ζητάνε χρήματα είτε τους χρειαστώ είτε όχι, κάποιοι μάλιστα ζητάνε υπερβολικά ποσά γι αυτό ήθελα να δω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση ο γιατρός θα πληρωνόταν μόνο αν πηγαίναμε στο μαιευτήριο. Το να πληρωθεί κάποιος χωρίς να κάνει απολύτως τίποτα μου ακούγεται λίγο περίεργο. Με ποια λογική σου ζητάνε χρήματα;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...