Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Vaspy

Recommended Posts

Εγω οταν τους εστειλα μέιλ μου είχαν απαντησει σε 3 μέρες απ'οτι θυμαμαι. Για Θεσ/νικη σιγουρα το ποσό θα είναι πεσμενο παντως σε σχεση μ'αυτό που σου είπα. Υπολόγιζε και 900 ευρω περιπου επιδομα τοκετου που θα πάρεις από το ταμειο σου...

 

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις πάντως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα γεννήσω και εγώ στο σπίτι με τη γυναικολόγο μου και μια μαία... Η γυναικολόγος μου πρότεινε να με ξεγεννήσει μέσα στη μπανιέρα. Έχει καμμία σας εμπειρία από γέννα στο νερό;

ygeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στόρμυ,

 

να με συγχωρέσεις που εγώ (ένας άντρας) απαντά στο ποστ σου, η γυναίκα μου όμως δεν γράφει στο φόρουμ και κατά κάποιο τρόπο ...την εκπροσωπώ ( :) )

 

Η πρώτη μας γέννα ήταν σε νερό και άρεσε πολύ στην γυναίκα μου, η οποία έχει και κάποια αγάπη για το νερό και την θάλασσα. Το νερό επιδρά κατευναστικά και άκουσα τις μαίες να το λένε την "φυσική επισκληρίδιο". Φυσικά η πρώτη γέννα της γυναίκας μου κράτησε 15 ώρες και είναι αδύνατο να μείνεις στο νερό τόσες ώρες, οπότε μπαινόβγαινε κατά βούληση και μόλις φάνηκε το κεφαλάκι του παιδιού μας μπήκε γρήγορα πάλι μέσα για να γίνει η γέννα στο νερό.

 

Τι ωραίες στιγμές που ζήσαμε σαν οικογένεια... Ο γιος μας βγήκε σαν τορπίλλη, με το κεφάλι προς τα κάτω κιόλας, κι εγώ θυμάμαι που ανησύχησα αλλά μετά οι μαίες με γελάγαν αφού το παιδί ακόμα αναπνέει από το λώρο.

 

Μερικά πρακτικά θέματα.

 

Κάποιος / κάτι πρέπει να ζεσταίνει το νερό, αλλιώς από καταπραϋντικό θα γίνει αγχωτικό.

 

αν θυμάμαι καλά μπορείς να μένεις στο νερό περί την μισή με μια ώρα, όχι παραπάνω γιατί μουλιάζεις / χαλαρώνεις πέραν του δέοντος

 

Το νερό πράγματι βοηθάει την γέννα γιατί χαλαρώνει το σώμα κι επομένως όλες οι επιμέρους διαδικασίες διευκολύνονται

 

Τα παιδια ΔΕΝ πνίγονται μέσα στο νερό εφόσον μέχρι εκείνη την στιγμή η ζωή στο νερό (μήτρα) είναι το μόνο πράγμα που ξέρουν.

 

η γυναίκα μου το απόλαυσε και ο μόνος λόγος που δεν το έκανε πάλι ήταν επειδή στο σπίτι μας δεν είχαμε μπανιέρα κι έτσι θα αναγκαζόταν να το κάνει σε φουσκωτή πισίνα που έθετε ορισμένα θέματα περί αλλαγής και θέρμανσης του νερού.

 

Καλή τύχη και με το καλό η νέα ζωή στην ζωή σας

 

Φιλικά,

 

Πάνος

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites

Alex-vas, μην τρομαζεις... τα2000 ειναι για 3 μαιες οι οποιες το εχουν συμφωνημενο να ειναι 3 (η δουλεια γινεται και με 2 ή με 1 κι εναν γυναικολογο) και συμπεριλαμβανει και 2 μετακινησεις απο Θεσ/νικη- Ξανθη. Σε μια νορμαλ περιπτωση σου βγαινει γυρω στα1000 πανω κατω. Αυτη ειναι βεβαια δικη μου εκτιμηση. Αν το αποφασισεις, θα βρεις την ακρη... By the way, εισαι εγκυούλα;

 

Για το θεμα μου τωρα... ειμαι χαρουμενη! Η γιατρος μου ειπε οκ με ενα μικρο ενδεχομενο κατι να προκυψει με την υγεια της και να μην μπορεσει. Σ'αυτην την περιπτωση παω νοσοκομειο αλλα ετσι οπως το βλεπω δε νομιζω να ειμαι τόσο γκαντεμω και να συμβει κατι!

 

Δεν ξέρω για τις συγκεκριμένες αλλά για μένα η τιμή που μου είχαν πει δεν ήταν μόνο για τον τοκετό αλλά κ για μια εβδομάδα επισκέψεων στο σπίτι κάθε μέρα όπου βοηθούσαν με όλα. Δεν θεωρώ ότι μου ζήτησαν πολλά γιατί κ το έργο τους είναι πολύ πιο κοπιαστικό. Ο φυσικός τοκετός κ μάλιστα στο σπίτι είναι συνήθως πολύωρος κ πιο απαιτητικός σε σχέση με άλλους που με την παραμικρή καθυστέρηση "επιταχύνονται" με τους γνωστούς τρόπους.

 

Aurore πολύ καλή εξέλιξη μπράβο! Εύχομαι ότι καλύτερο!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Θα γεννήσω και εγώ στο σπίτι με τη γυναικολόγο μου και μια μαία... Η γυναικολόγος μου πρότεινε να με ξεγεννήσει μέσα στη μπανιέρα. Έχει καμμία σας εμπειρία από γέννα στο νερό;

 

Δυστυχώς αν κ το ήθελα δεν μπόρεσα γιατί έγιναν όλα πολύ γρήγορα κ δεν προλάβαμε καν να ετοιμάσουμε την φουσκωτή πισίνα που είχαμε πάρει. Λένε όμως ότι βοηθάει πολύ. Κ είναι κ πολύ φιλικό για το μωρό. ;):D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα γεννήσω και εγώ στο σπίτι με τη γυναικολόγο μου και μια μαία... Η γυναικολόγος μου πρότεινε να με ξεγεννήσει μέσα στη μπανιέρα. Έχει καμμία σας εμπειρία από γέννα στο νερό;

 

Γέννησα στο νερό και τις δυο φορές, όχι στο σπίτι. Επειδή μου αρέσει πολύ το νερό, μάλλον θα το ξαναδοκιμάσω αν κάνω και τρίτο παιδί.

 

Για τα πρακτικά με κάλυψε ο Πάνος.

 

Απλώς θα προσθέσω ότι υπάρχει συχνά η τάση να μυθοποιούμε τη γέννα στο νερό. Δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο καθ΄αυτή, είναι μόνο ένας τρόπος που ανακουφίζει μερικές γυναίκες, όπως άλλες τις ανακουφίζει να π.χ. κάθονται στα τέσσερα ή στο πλάι κτλ. Αν σου καθήσει εκείνη τη στιγμή, λες στη μαία να γεμίσει τη μπανιέρα και μπαίνεις. Το ιδιαίτερο είναι η ίδια η γέννα.

 

Μόνο στην περιγραφή "φυσική επισκληρίδιος" θα διαφωνήσω. Η επισκληρίδιος είναι μια παρέμβαση των τελευταίων δεκαετιών, και καλό είναι να ξεφύγεις τελείως από τη λογική της, αφού θέλεις να γεννήσεις φυσικά.

 

Κάτι άλλο, μια και μπλέξαμε με τη γλώσσα: Μην χρησιμοποιείς τη φράση "θα με ξεγεννήσει η γιατρός". Έχει μπει για καλά στη γλώσσα μας, αλλά αν πιστεύεις στη δύναμη της γλώσσας, σκέψου λίγο τι σημαίνει αυτή η φράση για το πώς βλέπουμε τη γέννα!

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Θα γεννήσω και εγώ στο σπίτι με τη γυναικολόγο μου και μια μαία... Η γυναικολόγος μου πρότεινε να με ξεγεννήσει μέσα στη μπανιέρα. Έχει καμμία σας εμπειρία από γέννα στο νερό;

 

Στόρμυ, θα έχω κι εγω φουσκωτή πισίνα στη διάθεσή μου, οπότε αν γεννήσω στο νερό θα σε ενημερώσω. Ουτως ή άλλως βεβαια θα γραψω για την εμπειρία μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τις συγκεκριμένες αλλά για μένα η τιμή που μου είχαν πει δεν ήταν μόνο για τον τοκετό αλλά κ για μια εβδομάδα επισκέψεων στο σπίτι κάθε μέρα όπου βοηθούσαν με όλα. Δεν θεωρώ ότι μου ζήτησαν πολλά γιατί κ το έργο τους είναι πολύ πιο κοπιαστικό. Ο φυσικός τοκετός κ μάλιστα στο σπίτι είναι συνήθως πολύωρος κ πιο απαιτητικός σε σχέση με άλλους που με την παραμικρή καθυστέρηση "επιταχύνονται" με τους γνωστούς τρόπους.

 

Melina, αν θυμάμαι καλά, με μαίες από την Ευτοκία δε συνεργάστηκες; Αν δεν έχεις πρόβλημα, θα μπορούσες να μου στείλεις με πμ το τελικό κόστος; Αν έρθει κάποια στιγμή δεύτερο παιδάκι, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά. Σ' ευχαριστώ :)!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αν κ το ήθελα δεν μπόρεσα γιατί έγιναν όλα πολύ γρήγορα κ δεν προλάβαμε καν να ετοιμάσουμε την φουσκωτή πισίνα που είχαμε πάρει. Λένε όμως ότι βοηθάει πολύ. Κ είναι κ πολύ φιλικό για το μωρό. ;):D

 

Για το μωρό οι απόψεις διίστανται. Το αμνιακό υγρό έχει διαφορετική σύσταση από το νερό της βρύσης που γεμίζει τη μπανιέρα, οπότε πολλοί ισχυρίζονται ότι για το μωρό είναι πιο δύσκολο να περάσει από τον κόλπο στο νερό και μετά να βγει για να αναπνεύσει και ότι είναι προτιμότερο να βγει κατευθείαν στον αέρα. Επίσης γίνεται λόγος και για τα μικρόβια που υπάρχουν στο νερό από το σώμα της μητέρας, της μαίας/ γιατρού κλπ. Είναι ένα από αυτά τα κλασσικά θέματα όπου κάθε πλευρά έχει τα επιχειρήματά της και απλά ο καθένας επιλέγει ανάλογα με τις πεποιθήσεις του ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Για το μωρό οι απόψεις διίστανται. Το αμνιακό υγρό έχει διαφορετική σύσταση από το νερό της βρύσης που γεμίζει τη μπανιέρα, ..... Επίσης γίνεται λόγος και για τα μικρόβια που υπάρχουν στο νερό από το σώμα της μητέρας, της μαίας/ γιατρού κλπ.

και εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου πάνω σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το μωρό οι απόψεις διίστανται. Το αμνιακό υγρό έχει διαφορετική σύσταση από το νερό της βρύσης που γεμίζει τη μπανιέρα, οπότε πολλοί ισχυρίζονται ότι για το μωρό είναι πιο δύσκολο να περάσει από τον κόλπο στο νερό και μετά να βγει για να αναπνεύσει και ότι είναι προτιμότερο να βγει κατευθείαν στον αέρα. Επίσης γίνεται λόγος και για τα μικρόβια που υπάρχουν στο νερό από το σώμα της μητέρας, της μαίας/ γιατρού κλπ. Είναι ένα από αυτά τα κλασσικά θέματα όπου κάθε πλευρά έχει τα επιχειρήματά της και απλά ο καθένας επιλέγει ανάλογα με τις πεποιθήσεις του ;)

 

Σίγουρα είναι θέμα πεποίθησης. Εγώ κατάλαβα από όσα είχα διαβάσει τότε ότι το μωρό αναπνέει τη στιγμή που βγαίνει στο νερό με τον τρόπο που αναπνέει κ μέσα στο σάκο. Και όταν βγαίνει στον αέρα τότε παίρνει ανάσα με τα πνευμόνια. Κ επειδή είναι στο υγρό στοιχείο 9 μήνες μου ακούγεται λογικό να του είναι πιο οικείο το νερό κατά την μετάβαση έστω κ αν δεν είναι ίδια ακριβώς η σύσταση του με το αμνιακό. Είναι υποκειμενικό βέβαια όπως είπαμε. Για τα μικρόβια στο νερό δεν ξέρω αλλά ξέρω ότι το μωρό γεννιέται από τον κόλπο κ του κάνει καλό που υπάρχουν μικρόβια εκεί. Ακόμα κ για το ότι περνά τόσο κοντά στον πρωκτό κάπου είχα δει ότι έχει σημασία όσον αφορά τα μικρόβια. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Τώρα αν υπάρχει πρόβλημα με τα μικρόβια της μαμάς μέσα στο νερό δεν ξέρω. Είχα ρωτήσει κ τις μαίες κ δεν μου είπαν κάτι αρνητικό. Γιατί όμως να υπάρχει πρόβλημα μόνο με τα μικρόβια του νερού αφού κ στον αέρα αντίστοιχα δεν υπάρχουν μικρόβια; :roll::D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι θέμα πεποίθησης. Εγώ κατάλαβα από όσα είχα διαβάσει τότε ότι το μωρό αναπνέει τη στιγμή που βγαίνει στο νερό με τον τρόπο που αναπνέει κ μέσα στο σάκο. Και όταν βγαίνει στον αέρα τότε παίρνει ανάσα με τα πνευμόνια. Κ επειδή είναι στο υγρό στοιχείο 9 μήνες μου ακούγεται λογικό να του είναι πιο οικείο το νερό κατά την μετάβαση έστω κ αν δεν είναι ίδια ακριβώς η σύσταση του με το αμνιακό. Είναι υποκειμενικό βέβαια όπως είπαμε. Για τα μικρόβια στο νερό δεν ξέρω αλλά ξέρω ότι το μωρό γεννιέται από τον κόλπο κ του κάνει καλό που υπάρχουν μικρόβια εκεί. Ακόμα κ για το ότι περνά τόσο κοντά στον πρωκτό κάπου είχα δει ότι έχει σημασία όσον αφορά τα μικρόβια. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Τώρα αν υπάρχει πρόβλημα με τα μικρόβια της μαμάς μέσα στο νερό δεν ξέρω. Είχα ρωτήσει κ τις μαίες κ δεν μου είπαν κάτι αρνητικό. Γιατί όμως να υπάρχει πρόβλημα μόνο με τα μικρόβια του νερού αφού κ στον αέρα αντίστοιχα δεν υπάρχουν μικρόβια; :roll::D

 

Η διαφορά νομίζω έγκειται στο ότι το μωρό δεν είναι προγραμματισμένο να "αναπνεύσει" το νερό της βρύσης, με όλα τα ανεπιθύμητα συστατικά που μπορεί να έχει (από χλώριο μέχρι μόλυβδο). Πέραν τούτου, στο νερό αναπτύσσονται πολύ πιο γρήγορα τα μικρόβια. Επίσης, είναι διαφορετικό να περάσεις από τον κόλπο και να εποικίσουν τα καλά μικρόβια το μωρό επιφανειακά κυρίως, και άλλο να του τα στείλεις κατευθείαν στα πνευμόνια με το νερό...

 

Πλέον νομίζω οι περισσότεροι συστήνουν να μένει η γυναίκα στο νερό για όσο χρειάζεται να ανακουφίζεται από τους πόνους, και να βγαίνει την ώρα των εξωθήσεων.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια (και αγορι!) θα μου στειλει κανεις αν μπορει το ονομα γυναικολογου που να αναλαμβανει τοκετους στο νερο? στο λητω εχουν τετοια μοναδα και στο νικη. εχω ανοιξει και αλλου αυτο το θεμα, αλλα δεν ειχε ανταποκριση για αυτο επειδη βλεπω οτι τελικα μιλατε κι εδω για τοκετο στο νερο "καταχραζομαι " λιγο το θεμα.

 

ευχαριστω πολυ

Θέλω να σου κάνω, οτι η ανοιξη στις κερασιές...

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά νομίζω έγκειται στο ότι το μωρό δεν είναι προγραμματισμένο να "αναπνεύσει" το νερό της βρύσης, με όλα τα ανεπιθύμητα συστατικά που μπορεί να έχει (από χλώριο μέχρι μόλυβδο). Πέραν τούτου, στο νερό αναπτύσσονται πολύ πιο γρήγορα τα μικρόβια. Επίσης, είναι διαφορετικό να περάσεις από τον κόλπο και να εποικίσουν τα καλά μικρόβια το μωρό επιφανειακά κυρίως, και άλλο να του τα στείλεις κατευθείαν στα πνευμόνια με το νερό...

 

Πλέον νομίζω οι περισσότεροι συστήνουν να μένει η γυναίκα στο νερό για όσο χρειάζεται να ανακουφίζεται από τους πόνους, και να βγαίνει την ώρα των εξωθήσεων.

 

Αφού όμως δεν αναπνέει μέσα στο νερό έτσι δεν είναι; Λάθος έχω καταλάβει;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Melina, αν θυμάμαι καλά, με μαίες από την Ευτοκία δε συνεργάστηκες; Αν δεν έχεις πρόβλημα, θα μπορούσες να μου στείλεις με πμ το τελικό κόστος; Αν έρθει κάποια στιγμή δεύτερο παιδάκι, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά. Σ' ευχαριστώ :)!

 

Σου έστειλα π.μ :D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωστόσο, και αυτό δεν μπορεί να θεωρηθεί ως παρέμβαση; Οι πρόγονοί μας, δεν εννοώ τις γιαγιάδες μας, ας πάμε αιώνες πιο πίσω, γεννούσαν στο νερό; Υπάρχουν αναφορές για φυλές που γεννούσαν στο νερό; Δεν ξέρω, ρωτάω....

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό δεν μένει στο νερό. Μόνο το κεφάλι όση ώρα βγαίνει, αλλά τότε δεν αναπνέει βέβαια. Μόλις βγουν το κεφάλι και οι ώμοι, το υπόλοιπο σώμα γλιστρά μια κι έξω, το πιάνει η μαία και στο αποθέτει στην αγκαλιά. Ούτε δυο δευτερόλεπτα δεν κρατά η διαδικασία. Ειδικά στο πρώτο που δεν ήξερα πώς είναι να είσαι μαμά ήταν όλα τόσο γρήγορα, τη μια στιγμή σφιγγόμουν και την άλλη βρέθηκα μ΄ένα σαστισμένο μωράκι στην αγκαλιά.

 

@Maggie: Δεν το βλέπω σαν παρέμβαση, είναι σαν να σου κάνει ο άντρας σου μασάζ στην πλάτη π.χ. Είναι μόνο ένας τρόπος ανακούφισης της μαμάς. Για το μωρό θεωρώ τη γέννα στο νερό τελείως ουδέτερη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τυχαία έπεσε στα χέρια μου χτες ένα από τα βιβλία του Dr. Sears και λέει κι αυτός ότι το καλύτερο είναι να μένει η μαμά στο νερό για ανακούφιση και να βγαίνει κατά την εξώθηση. Το μωρό λέει μπορεί να γεννηθεί στο νερό, αλλά πρέπει να βγει αμέσως από εκεί. Η πρακτική λέει του να μένει το νερό στο μωρό που εφαρμόζεται από κάποιους είναι επικίνδυνη και πρέπει να αποφεύγεται.

 

 

Εμένα όπως προανέφερα με προβληματίζουν κι όλα τα συστατικά του νερού της βρύσης (εδώ πέρα οι σωληνώσεις είναι από το 1900, καταλαβαίνετε), με τα οποία δεν θα ήθελα να έρθει σε επαφή το μωρό μόλις βγει από την κοιλιά. Και όντως νομίζω ότι δεν είναι μια πρακτική που συνηθίζεται στο ανθρώπινο γένος γενικότερα, ακόμη και σε ανθρώπους που ζουν κοντά σε πηγές νερού, δεν νομίζω ότι ήταν πιο διαδεδομένος ο τοκετός μέσα σε αυτό...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ στο ΜΗΤΕΡΑ ήμουν κάτω από ζεστό ντους και 15 λεπτά πριν γεννήσω πήγα στην αίθουσα τοκετού. το ζεστό νερό βοηθάει απίστευτα στο να χαλαρώνεις και να μην πονάς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Διάβασα πολύ και εγώ για τα περί νερού, αυτό που κυρίως είδα είναι ότι ελαχιστοποιείται η πιθανότητα περινεοτομής και ότι ο πόνος είναι πολύ πιο υποφερτός λόγω χαλάρωσης.

Για τα μικρόβια διάβασα ότι έρευνες έδειξαν ότι δεν είναι πιο αυξημένος ο κίνδυνος λόγω νερού σε σύγκριση με τις άλλες γέννες.

Άλλο που είδα είναι ότι κατά τη διάρκεια του τοκετού στο νερό ο λώρος πάλλεται για περισσότερη ώρα, αντικαθιστώντας κατεστραμμένα ερυθρά αιμοσφαίρια του μωρού με φρέσκα.

Σημασία έχει να πάνε όλα καλά, άλλωστε ποτέ δεν είχα θέμα με τον πόνο, θα αντέξω είτε εντός είτε εκτός νερού!

 

Πήγα χθες στο ΙΚΑ της Ρόδου και ρώτησα αν θα πάρω τα χρήματα πίσω σε περίπτωση τοκετού στο σπίτι και με κοιτούσαν σαν εξωγήινη... "γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο??? :shock: " Μου είπαν ότι δεν τους έχει ξανατύχει παρόμοια περίπτωση και δεν έχουν ιδέα... "γέννησε πρώτα, φέρε τις αποδείξεις και βλέπουμε" :? . Έχετε καμμιά ιδέα πού θα μπορούσα να πάρω επίσημη άποψη επί του θέματος; Είναι άδικο να σε αποζημιώνουν μόνο στην περίπτωση που πας στην κλινική!

ygeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στορμυ, ειχα κι εγω την ιδια απορια για το επιδομα. Εγω ειμαι του δημοσιου. Τηλεφωνησα στη μιση Ελλαδα. Δεν ηξερε κανεις τιποτα και μου ειπαν αν μαθω κατι να ενημερωσω και αυτους:shock:.Καποιοι μου διαβασαν και την εγκυκλιο η οποια δε λεει τιποτα για αποζημιωση για τοκετο στο σπιτι. Μεχρι τελος του 11 οσοι γεννησαν σπιτι δεν ειχαν προβλημα. Η λογικη λεει οτι θα παρουμε κανονικα το επιδομα, αλλα εδω στην Ελλαδα.... λογικη ειναι αγνωστη λεξη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, έκατσα και έψαξα τους Νόμους από τον αρχικό του ΙΚΑ που προβλέπει το βοήθημα τοκετού, ο οποίος προβλέπει τα εξής:

 

Ν. 1846/1951, άρθρο 31, παράγραφος 7:

 

Εις περίπτωσιν τοκετού ησφαλισμένης ή συνταξιούχου ή συζύγου ησφαλισμένου ή συνταξιούχου, η ιατρική περίθαλψις περιλαμβάνει την δέουσαν μαιευτικήν περίθαλψιν κατ'οίκον, εν μαιευτηρίω ή θεραπευτηρίω, την παροχήν φαρμάκων κλπ κατά τους διαγραφομένους παρά των κανονισμών όρους.

 

Δύναται δι αποφάσεως του Διοικητικού Συμβου­λίου του ΙΚΑ να ορίζεται, αντί της κατά το προηγούμενον εδάφιον μαιευτικής περιθάλψεως, εφ άπαξ βοή­θημα εις ποσόν ίσον προς το τριακονταπλάσιον του εκάστοτε ημερομισθίου ανειδικεύτου εργάτου.

Εις περίπτωσιν παθολογικής ανελίξεως του τοκετού, εκτός του κατά τ ανωτέρω βοηθήματος, παρέχεται και νοσοκομειακή περίθαλψις

(με τα ΜΠΛΕ γράμματα είναι η διάταξη όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 5 παράγραφος 10 του Ν. 825/1978)

 

Η πιο πρόσφατη τροποποίηση έγινε με την Υ4α/οικ.85649/27-7-11 Κ. Υ.Α και εγκύκλιο του ΙΚΑ με αρ.πρωτ. Γ32/1289/25.11.2011 στην οποία ορίζεται ότι:

Από 1-10-2011 ημερομηνία ισχύος της Υ4α/οικ.85649/27-7-11 Κ. Υ.Α. τα Νοσοκομεία χρεώνουν απευθείας τη δαπάνη μαιευτικής περίθαλψης στο ΙΚΑ (για φυσιολογικό τοκετό και καισαρική) και όχι στον ασφ/νο.

 

Κατά συνέπεια, το βοήθημα τοκετού το οποίο δίνονταν αντί μαιευτικής περίθαλψης, δεν θα αποδίδεται πλέον στους δικαιούχους δεδομένου ότι, από την παραπάνω ημερομηνία η μαιευτική περίθαλψη καλύπτεται πλήρως από το ΙΚΑ χωρίς καμία επιβάρυνση του ασφ/νου. 

 

Για μαιευτική περίθαλψη που πραγματοποιείται σε ιδιωτικά μαιευτήρια ή κλινικές στις οποίες δεν έχουν εφαρμογή τα Κ.Ε.Ν., καταβάλλεται κανονικά το βοήθημα τοκετού (1007 ευρώ) στους δικαιούχους.

 

ΣΥΝΕΠΩΣ:

Ο ορισμός της μαιευτικής περίθαλψης καθορίζεται στον ΑΡΧΙΚΟ νόμο και περιλαμβάνει ΚΑΙ τον τοκετό στο σπίτι.

Από εκεί και ύστερα έχουμε τα εξής (και όπως διαμορφώνονται τα πράγματα μετά και τις πιο πρόσφατες εξελίξεις με τον ΕΟΠΠΥ)

 

- Βοήθημα καταβάλλεται στην ασφαλισμένη, μόνο όταν ο τοκετός πραγματοποιήθηκε είτε σε σπίτι (ασχέτως που έχουν παραλείψει να το αναφέρουν στην τελευταία εγκύκλιο το "κατ'οίκον") είτε σε ιδιωτική κλινική που ΔΕΝ έχει σύμβαση με τον ΕΟΠΠΥ.

 

- Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις (τοκετός στο Νοσοκομείο ή σε Κλινική ιδιωτική που έχει σύμβαση με τον ΕΟΠΠΥ), το βοήθημα καταβάλλεται ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ από τον ασφαλιστικό οργανισμό στο ίδρυμα και ΔΕΝ το πληρώνει η ασφαλισμένη, ούτε φυσικά και το πληρώνεται.

 

ΦΥΣΙΚΑ, όλα τα παραπάνω αφορούν ΜΟΝΟ το βοήθημα τοκετού, και όχι τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας, πού είναι ξεχωριστή υπόθεση!

 

Παρακαλώ σχολιάστε αν γνωρίζετε κάτι σε βάθος, όλα τα παραπάνω τα συμπέρανα σύμφωνα με τη λογική μου! :lol:

ygeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στορμυ, αν ισχυει ο αρχικος νόμος, τοτε ειμαστε καλυμμενοι. Στανταρ ισχύει; Οπως και να χει αυριο θα παει ο αντρας μου στον ΟΠΑΔ για τα χαρτια, οποτε ελπιζω να βγει καποια ακρη. Το ποσο παντως ειναι σημαντικο και δεν αξιζει να μη διεκδικηθει.

 

Αλλαζω θεμα λιγο... ΓΕΝΝΗΣΑ χθες ξημερωματα στην κρεβατοκαμαρα μας. Ολα εγιναν πολυ γρηγορα... απο τις 5.30 το απογευμα ειχα πονακια καθε 3 λεπτα.χαλαρα ομως... Ηρθε η γιατρος,με ειδε, κι αποφασισε πως επρεπε να φυγει σπιτι της για να ξεκουραστω. Ειχα 2 διαστολη μονο και με εβλεπε πολυ ανετη, οποτε συμπερανε πως ισως προχωρησουμε αργα. Εφυγε και ως τις 11 οι συσπασεις σταματησαν σχεδον τελειως. επεσα για υπνο και ξαφνικα στις 2.10 σηκωνομαι με εντονο αισθημα για αφοδευση. 1, 2, 3 φορες τουαλετα και στις 2.40 παιρνω τη γιατρο γιατι αρχισε να ενεινεται η πιεση. Στις 3 ακριβως ηρθε η γιατρος. μπηκα σχεδον κατευθειαν στο σταδιο της εξωθησης. Ενιωθα μονο πιεση απο τον κολπο και τον πρωκτο. Το μωρο κατεβαινε πολυ γρηγορα. Η μαια ηρθε 3.35. 3.55 βγηκε ο μικρουλης μου! Ανελπιστα γρηγορα! Περινεο με μια ελαφρια εκδορα! Η γιατρος μου εβαζε ζεστα επιθεματα κι εγω ενσμπρωχνα ενστικτωδως τη σωστη στιγμη.Ο αντρας μου ετρεχε να φερνει πραγματα και οτε στην πισινα προλαβα να μπω, ουτε να στρωσουμε προστατευτικα νάυλον. Με το που γεννησα ακουμπησαμε το μωρο επανω μου.Περιμεναμε και το λωρο να σταματησει να παλεται. Ηταν ολα πολυ ομορφα! Το μονο που δεν καταφεραμε λογω ελειψης χρονου ηταν να ζεστανουμε αρκετα το δωματιο ωστε να αφησουμε το μωρο χωρις πετσετες να μπουσουλησει μονο του προς στο στηθος μου...

 

Μοναδικη εμπειρια....θα θυμαμαι για παντα αυτη την ημερα!

 

Ευχομαι και στα κοριτσια που πειμενουν να γινουν ολα οπως τα ονειρευονται!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...