Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δημόσιο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Σοφία δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή αλλά η ένστασή μου είναι στο γεγονός ότι δεν μπορούν να μας στέλνουν τα παιδιά στο σπίτι με τα κακά στον ποπό τους. Και φυσικά αυτοεξυπηρετούνται. Μόνα τους τρώνε, μόνα τους καθαρίζουν τα τραπέζια, μόνα τους στρώνουν, ξεστρώνουν και μαζεύουν τα κρεβάτια τους. Όλα μόνα τους τα κάνουν.

Και για ποιά εκπαίδευση μιλάμε ακριβώς? Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα από το Υπουργείο Παιδείας για το τί πρέπει να κάνουν οι νηπιαγωγοί κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς?Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει.

 

Έστειλα την κόρη μου σε δημόσιο νηπιαγωγείο από τα προνήπια και ξεκίνησε πριν καν κλείσει τα 4 (κερδίζει χρονιά). Ποτέ δε διανοήθηκα να ζητήσω από τη νηπιαγωγό να σκουπίσει την κόρη μου στην τουαλέτα :shock:.

Το θεωρώ εξαιρετικά υποτιμητικό τόσο για τη νηπιαγωγό όσο και για το ίδιο το παιδί. Η μικρή έμαθε να σκουπίζεται μόνη της στο σχολείο και όταν ερχόταν σπίτι ούτως ή άλλως κάναμε και το μπάνιο μας. Μια αρχή που την έχω πάντα όταν χρησιμοποιεί δημόσιες τουαλέτες άσχετα με το ποιος την σκουπίζει.

Θεωρώ ότι σε μεγαλύτερη ηλικία, στα 5 είναι καιρός να μάθει το παιδί να χρησιμοποιεί την τουαλέτα εντελώς μόνο του και στο σχολείο αλλά και στο σπίτι ;).

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Miriki ευχαριστώ για τα links.

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ υποτιμητικό να ζητάω την υγιεινή του παιδιού μου είτε αυτός είναι νηπιαγωγός είτε όχι. Σαφώς και θα μάθει αλλά μέχρι να μάθει την δέουσα προσοχή την αξίζουν τα παιδιά μας.

fly017pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ. ;)

Κοίτα ούτε εγώ θεωρώ υποτιμητικό το να βοηθήσω ένα παιδάκι στο μπάνιο είναι όμως πρακτικά αδύνατο. Από την άλλη βέβαια με ενοχλεί που τεράστια μερίδα γονέων θεωρεί ακόμη ότι προσχολική εκπαίδευση είναι κατά κύριο λόγο μαμ κακά και νάνι. Είναι πολλά εκείνα τα οποία επεξεργαζόμαστε (και η υγιεινή βέβαια) και έχουν να κάνουν και με τη γνώση και με τις δεξιότητες και με τις στάσεις ζωής και το συναίσθημα του παιδιού.

Μπείτε στο θέμα υποχρεώσεις εκπαιδευτικών όπου τέθηκε το ζήτημα του βοηθήτικού προσωπικού στα σχολεία και καταθέστε τις προτάσεις σας, γιατί καλά γκρινιάζουμε όλοι μαζί, αλλά μήπως είναι καιρός να κάνουμε και κάτι;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφία δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή αλλά η ένστασή μου είναι στο γεγονός ότι δεν μπορούν να μας στέλνουν τα παιδιά στο σπίτι με τα κακά στον ποπό τους. ?Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει.

 

ειναι δυνατον να σκεφτεσαι ετσι;;εσυ οταν εχεις επισκεψεις απο παιδακια σπιτι,τα κοιτας στον ποπο πριν φυγουν;; κ αν νηπιαγωγος ειναι αντρας θα ειχες την ιδια απαιτηση να κοιταει τον ποπο του παιδιου σου;;κ στο δημοτικο αυτο θα θελεις; το νηπιαγωγειο ειναι σχολειο,αυτα τα μαθαινιυν οι μαμαδες στο σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Katerinak ναι έτσι σκέφτομαι και αυτά που γράφεις είναι η δική σου άποψη. Είναι δικαίωμά σου να σκέφτεσαι και εσύ όπως θέλεις. Και σε ευχαριστώ που μου θύμισες τί πρέπει να κάνω σαν μάνα.

fly017pb___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ήθελα κυρίως να απευθυνθώ στις νηπιαγωγούς της παρέας μιας και το περιστατικό που έγινε με αναστάτωσε αρκετά και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ.

Η μικρή μου πάει παιδικό από 1 έτους. Έχει μάθει ότι ποτέ δεν χτυπάμε τα άλλα παιδάκια και ότι και να γίνει το λέει στην δασκάλα της γιατί αυτή ξέρει τί να κάνει. Την Παρασκευή την χτύπησε ένα παιδάκι δυνατά στο πρόσωπο και η απάντηση της νηπιαγωγού ήταν "χτύπα τον και εσύ". Και το έκανε φυσικά γιατί ο λόγος της δασκάλας είναι νόμος. Το θέμα είναι ότι πάνε στράφι αυτά που τις μάθαμε. Τί να τις πω αυτής της γυναίκας αύριο? Μπράβο?

fly017pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Τί να τις πω αυτής της γυναίκας αύριο? Μπράβο?

 

 

Ε δεν παμε καλα :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: Καλα μιλαμε για ΤΗΝ εκπαιδευση. Συγνωμη γραμματα θα μαθουν εκει μεσα ή καρατε?

 

Θα πας θα εξιστορησεις ψυχραιμα το περιστατικο στην δασκαλα οπως στο ειπε η μικρη και θα ακουσεις τι θα σου πει. Μου φαινεται παλαβο τρελλο δεν υπαρχει αυτο . Ρωτησε την να δουμε τι θα πει και αν υπερασπιστει αυτο που εκανε και οντως το ειπε..... Ορμα !!! Αλλα αρχικα θα εισαι ψυχραιμη (οσο γινεται).

 

Το οτι χτυπησε καποιον η μικρη στο ειπε μονη της?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

elenik θα σου φανεί παράξενο, αλλά μέχρι το Φεβρουάριο τουλάχιστον τουαλέτα πηγαίνουμε οι νηπιαγωγοί αφού σχολάσουμε!!! (και μετά προσπαθούμε να είναι την ώρα του φαγητού ώστε να μπορεί να ρίχνει μια ματιά η νηπιαγωγός του άλλου τμήματος).

Ειναι απαραδεκτο αυτο. Επειδη εχω τυχει σε δουλεια που οσο ημουνα εκει δεν πηγαινα τουαλετα (δεν ηταν καταλληλες οι συνθηκες υγιεινης της και κρατιομουνα :oops:) κοντεψα να παθω ζημια.

Να απαιτησετε να υπαρχει καποιος για εσας.

 

Οσο για το να σκουπιζει η δασκαλα το παιδι στο νηπιο συμφωνω σε οσα ειπες. Ειναι σε μια ηληκια που η αυτοεξυπηρετηση στην τουαλετα ειναι κατι που πρεπει να μαθουν αν δεν ξερουν ηδη. Απλα στα προνηπια πιστευω οτι αν συμβει καποιο "ατυχημα" ε δεν θα ηταν τρελλος κοπος να το αλλαξουν διακριτικα παρα να παρουν την μαμα του και να γινει θεμα στην ταξη (για την ψυχολογια του παιδιου περισσοτερο) .

 

ΥΓ. Το να ελενχει τον ποπο του παιδιου μου μια δασκαλα το θεωρω αντιφατικο με αυτα που του μαθαινω και δεν θα μου αρεσε. Ο γιος μου ξερει οτι τις προσωπικες του περιοχες δεν τις ελεγχει κανεις εκτος απο τον γιατρο και τον γονιο (σιγουρα οχι καποια ξενη )

 

 

 

Κατηγορήθηκα κιόλας από γονιό ότι πηγαίνω άρρωστη στο σχολείο και κολάω τα παιδιά τους (ο ίδιος μερικές μέρες πριν μου έφερε το γιο του με δέκατα, γιατί ε, τι να κάνω πρέπει να πάω στη δουλειά, λες κια είμαστε δημόσιο αναρρωτήριο)

Το επαγγελμα σας ειναι δυσκολο ομολογω σε αυτο τον τομεα. Απο την μια αν λειψει η δασκαλα στο ολοημερο και μου πει εμενα "κρατα το παιδι 3 μερες σπιτι γιατι ειμαι αρρωστη" θα με κρεμασει και δεν θα ξερω τι να κανω και απο την αλλη αν παει άρρωστη θα κολησει και ο δικος μου και θα πρεπει να μεινω σπιτι για να γινει καλα το παιδι. (δεν μιλαω για μενα γιατι λογω μειωμενου φετος δεν παει ολοημερο διευκρινηζω) . Το θεμα ειναι λεπτο. Απο την αλλη το Υπουργειο δεν μπορει να απαιτει να μεινει το παιδι μου αν ειναι αρρωστο σπιτι λογω πανδημιας και να στελνει την δασκαλα σε αυτη την κατασταση. (η οποια βεβαια σαν ενηλικας μπορει να προστατευσει τα παιδια με μια μασκα κλπ και πιστευω οτι δεν ειναι τοσο μεγαλος κινδυνος οσο ενα συνομηλικο παιδακι). Τελος για να τονισω την πολυπλοκοτητα της καταστασης η καημενη η δασκαλα ποσο να κρατηθει να μην κολησει κατι αναμεσα σε 20-30-40 παιδακια οταν δεν τα καταφερνω να την γλιτωσω εγω με 2 (δεν ειναι και ο superman πια) .

Το προβλημα ειναι του κρατους. Ειναι μια νηπιακη ηληκια, που + τις αλλης αναλαμβανει την ευθυνη παιδιων που οι γονεις εργαζονται (αρα το παιδι εκτος ελαχιστων περιπτωσεων πρεπει να παει σχολειο) .

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ. Ωστε και οι μεν και οι δεν να βιωνουν ανθρωπινα την ολη κατασταση. Τα βαζουμε με λαθος ανθρωπο οταν τρωγομαστε μεταξυ μας. Ας κινηθουμε ομαδικα προς τον μονο που φταιει και μπορει να το αλλαξει αυτο :wink:

 

Τα ζητήματα ωραρίου δε θα τα πιάσω καθόλου. Η πόρτα ανοιγεί και κλείνει σε στάνταρ ώρες και είναι πολύ σημαντικό να τηρείται.

Κατανοητο γιατι οπως ειπε και η δασκαλα μας "οπως και εσεις αν αργησετε στην δουλεια εχετε προβλημα με το παιδακι σας ετσι εχω και εγω με το δικο μου. Μανουλες ειστε με καταλαβαινετε "

 

Δε μιλάμε για τη μία φορά που θα τύχει, άνθρωποι είμαστε. Μιλάμε για παιδιά που συστηματικά τα περνάνε πάνω από τα κάγκελα και τα παρατάνε στην αυλή μέχρι να τα πάρουμε χαμπάρι, μιλάμε για γονείς που έρχονται όποτε το θυμηθούν (ε, τι 12. 30 τι 13. 00 ) κ.λ.π.
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Κατ αρχας δεν μπορω καν να φανταστω πως νοιωθουν τα παιδακια εκεινα .....

Η δασκαλα αφηνει το παιδι και φευγει σε αυτες τις περιπτωσεις ? :shock::shock::shock::shock: (μαλλον καταλαβα λαθος :roll:). Πως κλειδωνουν ? Γιατι απο τα καγκελα? Κουδουνι δεν υπαρχει?

Κοιταξε δεν μιλαμε για συστηματικα αλλα θα σου θεσω ενα θεμα. Ο Γιαννακης σχολαει 13:30 το πολυ απο τον βρεφικο. Αλλοιως πρεπει να παω 3:00. Εγω σχολαω 13:20 και ειμαι 10 λεπτα αποσταση. Φευγω τρεχοντας σαν μουρλη (κοντευω να μετραω τις γιαγιαδες με ποντους.Δεν αφηνω να περασει ουτε γιαγια ουτε καροτσι ουτε παιδι ουτε ο θεος ο ιδιος σε εκεινη μου την διαδρομη :oops::oops: κατι που ειναι εναντια σε αυτα που κανω επειδη θελω να νοιωθω εγω καλα με μενα :oops::oops: ) φτανω συνηθως 13:31-13:32 και μου βαζει χερι για το 1-2 λεπτα (μιλαμε ακριβως και μαξιμουμ σε ελαχιστες περιπτωσεις 3 λεπτα) . Ε ενταξει δεν ειναι υπερβολη αυτο? Την καταλαβαινω αλλα κι εκεινη δεν πρεπει να κανει το ιδιο?

 

Όσο για τις αναπληρώτριες να ξέρετε ότι κανονικά προσλαμβάνονται ακριβώς για να καλύπτονται τα κενά των απουσιών των δικών μας. Όμως απορροφώνται τελικά για να καλύψουν πάγιες θέσεις ή δεν προσλαμβάνονται αρκετές ώστε να υπάρχουν διαθέσιμες στα γραφεία.

Γιατι δεν κανουμε κατι ολοι μαζι γι αυτο πια !!!!!!!

Θελουμε Δημοσιο , σωστο εκπαιδευτικο συστημα. Αφου δεν μας ακουν ας τους κανουμε να μας προσεξουν

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

κακως ειπε στο παιδι να χτυπησει κ αυτο.το μονο που μπορω να σκεφτω,αν το εκανε σαν τεχνικη κ οχι γιατι δεν αντεχε να ασχοληθει αλλο, ειναι μηπως ηθελε να δειξει στο επιθετικο παιδι οτι υπαρχει κ αντιλογος κ αρα πρεπει να δει οτι δεν ειναι ο μονος δυνατος στην ταξη και στο παιδι-θυμα οτι εχει υποσταση απεναντι του και μπορει να αμυνθει αν το θελησει. βεβαια για να "πετυχει" κατι τετοιο το παιδι-θυμα θα πρεπει να ειναι αδυναμο κ συνεσταλμενο οποτε αυτη η ωθηση δεν θα επηρεασει τη συμπεριφορα του. αν ηταν ηδη καποιο επιθετικο παιδι θα εριχνε λαδι στη φωτια ετσι. συζητησε το αλλα δωσε λιγο χρονο για να δεις το λογο που εγινε κ οτι δεν ηταν μια ευκολη λυση. αν συμβαινει παντα ετσι πες της οτι το παιδι σου δεν θελεις να εκπαιδευτει μ αυτο τον τροπο

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαραδεκτο αυτο. Επειδη εχω τυχει σε δουλεια που οσο ημουνα εκει δεν πηγαινα τουαλετα (δεν ηταν καταλληλες οι συνθηκες υγιεινης της και κρατιομουνα :oops:) κοντεψα να παθω ζημια.

Να απαιτησετε να υπαρχει καποιος για εσας.

 

 

οταν χρειαστηκε να το απαιτησω στο σχολειο μου κ οχι για μας αλλα για τα νηπια,για να μην πανε 2-2 αναγκαστικα στις απεναντι τουαλετες του δημοτικου με ηλιο και βροχη,ειπαν οτι αν παρουμε χημικες τουαλετες οπως ειπαμε και σε λιγα χρονια φτιαξουν το συστημα κ βαλουν τουαλετες τι θα γινουν οι χημικες;;θα πανε χαμενες!!!αυτα!!!μετα απο αυτο τι να πω στο δημο;; οτι ειναι μικρα κ φοβαμαι τι θα παθουν εξω στην πελωρια αυλη του δημοτικου;οτι μπορει να τα παρασυρουν τα μεγαλα παιδια και να πεσουν;οτι φοβαμαι μηπως καποιο δεν γυρισει κ κοβει βολτες εξω;οτι φοβαμαι μηπως συναντηθουν με αγορια μεγαλα στις τουαλετες;δεν ακουει ο δημος!τουλαχιστοιν στην συγκεκριμενη σχολικη επιτροπη, ο αντιπροσωπος τους.ετσι επρεπε να παρατηρουμε αν τα παιδια θελανε πραγματικα τουαλετα, να θυμομαστε πριν ποση ωρα ξαναζητησαν να αγορασουμε δικα μας αδιαβροχα για το χειμωνα κα να πανε παντα παρεα μην τυχον κ τυχει κατι στο ενα παιδι,ωστε να μας ειδοποιησει το αλλο. σκεφτειτε οτι οταν καποιο παιδι με υπερκινητικοτητα αργουσε να γυρισει και ετρεχε δεξια κ αριστερα δεν μπορουσα να αφησω τα αλλα 22 να το φερω πισω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε δεν παμε καλα :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: Καλα μιλαμε για ΤΗΝ εκπαιδευση. Συγνωμη γραμματα θα μαθουν εκει μεσα ή καρατε?

 

Θα πας θα εξιστορησεις ψυχραιμα το περιστατικο στην δασκαλα οπως στο ειπε η μικρη και θα ακουσεις τι θα σου πει. Μου φαινεται παλαβο τρελλο δεν υπαρχει αυτο . Ρωτησε την να δουμε τι θα πει και αν υπερασπιστει αυτο που εκανε και οντως το ειπε..... Ορμα !!! Αλλα αρχικα θα εισαι ψυχραιμη (οσο γινεται).

 

Το οτι χτυπησε καποιον η μικρη στο ειπε μονη της?

 

Ναι μου το είπε μόνη της. Γενικά η μικρή δεν έχει σηκώσει χέρι σε παιδάκι και τώρα το έκανε γιατί της το είπε η δασκάλα της αφού νόμιζε προφανώς ότι ίσως να ήταν κάποια τιμωρία που επέβαλλε η δασκάλα. Δεν ξέρω τί να σας πω. Τώρα πώς να εξηγήσω ότι δεν είναι αντίδραση αυτή? Αφού το είπε η δασκάλα της. Και από την άλλη μεριά αφού προφανώς δεν υπάρχει πειθαρχία στο νηπιαγωγείο και αφού υπάρχουν στην τάξη 2-3 παιδιά με επιθετική συμπεριφορά (αποδεδειγμένο και από άλλους γονείς) μήπως να της μάθουμε να υπερασπίζεται μόνη της τον εαυτό της? Να πάρει το "νόμο" στα χέρια της? Εκνευρίζομαι και μόνο που σκέφτομαι αυτήν την επιλογή γιατί δεν είναι λογικό να γίνει αυτό τώρα. Φυσικά και θα μάθει να υπερασπίζεται τον εαυτό της.

fly017pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Μίλα με τη δασκάλα (χωρίς να είναι μπροστά η μικρή) να διευκρινίσεις τι έγινε. Μπορεί η μικρή να κατάλαβε κάτι λάθος ή να χτύπησε "αντανακλαστικά" το άλλο παιδί αμυνόμενη και να δίσταζε να σου το πει. Μπορεί βέβαια να είναι αυτή και η νοοτροπία της δασκάλας, οπότε σκούρα τα πράγματα. Πήγαινε με διάθεση για επικοινωνία και εξεύρεση λύσης και σίγουρα θα πετύχεις πολλά.

 

EleniK ποτέ δεν αφήνουμε παιδί μόνο του μετά το σχόλασμα. Μένουμε στο σχολείο, μέχρι να έρθει ο γονιός. Και το ζήτημα δεν είναι τα 1-2 λεπτά ούτε τα 5. Μιλάμε για γονείς που σου λένε "τώρα μπόρεσα, τώρα ήρθα, ας το κάνατε ολοήμερο" ή "Κοιμόμουνα" ή "Ξεχάστηκα" και μιλάμε για συστηματική αργοπορία όχι να τύχει μια φορά.

 

Η προφορική οδηγία (γιατί δεν το έχω βρει πουθενά γραμμένο) είναι ότι ειδοποιούμε το γραφείο της πρωτοβάθμιας σε πρώτη φάση τηλεφωνικώς, μετά κάνουμε αναφορά και μετά καλούμε την αστυνομία!!! Μου έτυχε περίπτωση που ο προϊστάμενος πήρε έξαλλος τη μάνα και της είπε ή πας σε 15 λεπτά ή καλώ εισαγγελέα. Ήρθε, αλλά την επόμενη μέρα έκανε τα ίδια. Ευτυχώς εγώ τότε δεν είχα δικό μου παιδί να με περιμένει, αλλά όπως και να το κάνουμε έχω κι άλλη ζωή πέρα από το σχολείο. Και το καημένο το παιδάκι ήταν καταστενοχωρημένο. Αφού έφτανε η ώρα να σχολάσουμε και ήταν μες στην αγωνία.

 

Αυτό με τα κάγκελα συμβαίνει συνήθως στην αρχή της χρονιάς που αρνούνται κάποιοι να πειθαρχήσουν στο πρόγραμμα. Τότε λοιπόν ούτε τηλέφωνα σηκώνουμε ούτε πόρτες ανοίγουμε μέχρι τις 9. Γιατί αυτός που αργεί συστηματικά θα έχει το θράσος να βάλει το παιδί πάνω από τα κάγκελα και να το παρατήσει στην αυλή, ο άλλος απλά θα ταλαιπωρηθεί μια μέρα (αν και μεταξύ μας αν δούμε ότι οι συνήθεις ύποπτοι έχουν έρθει και λείπει παιδάκι που είναι συνεπείς οι δικοί του, αλλάζουμε τη στάση μας- αλχημείες! έχουμε γίνει και θυρωροί)

 

Όσο για τα "ατυχήματα" το παιδί μένει στην τουαλέττα και καλώ τη μητέρα να το αλλάξει, χωρίς να βγάλω ντουντούκα σε όλο το σχολείο. Κι αν κανένας τολμήσει να κοροϊδέψει ουαί κι αλίμονό του! Ακούει τα σχολιανά του και του θυμίζω δικές του άδοξες στιγμές....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που πήγα στο σχολείο την μικρή μίλησα με την δασκάλα της. Της είπα την ιστορία που μου είπε η κόρη μου και μου απάντησε ότι τα παιδιά της το είπαν και όχι αυτή. Δεν με κοίταξε καν στα μάτια. Θεωρώ ότι η μικρή μου δεν μου είπε ψέματα. Δέχομαι την απάντησή της... αλλά της εξηγώ ότι δεν συμφωνώ με την λογική "οφθαλμός αντί οφθαλμού".

fly017pb___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ-ΕΣ.!!

η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ.ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ?(ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ?) ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΔΗΜΟΣΙΟ Η ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ?ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΠΟΛΥ!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.:wink:

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...