Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ειμαι απελπισμενη με το συγκεκριμενο μικροβιο που εδω και καμποσους μηνες προσπαθουμε να ξεφορτωθουμε..η μικρη μου 2,5 μηνων νοσηλευτηκε με ecoli σε νοσοκομειο και ελαβε χημειοπροφυλαξη για 6 μηνες υποβληθηκαμε σε ολες τις εξετασεις βαση πρωτοκολλου και η τελικη γνωματευση μετα απο υπερηχογραφηματα κ κυστεουρηθογραφια ηταν καθαρα τυχαιο γεγονος. 1 ετους επισκεφτηκαμε παιδονεφρολογο στο αγλ κυριακου η οποια δε διεκρινε απολυτως τιποτα κ απλα συνεστησε περιοδικο ελεγχο με εξετασεις ουρων μεχρι τα 2 επειδη εκανε πυελονεφριτιδα σε πολυ μικρη ηλικια.κοψαμε τη πανα απο 1,5 ετων κ πλεον προσεχα παρα πολυ.απο το σεπτεμβριο μεχρι και σημερα εχει κανει 4 φορες ουρολοιμωξη με το μικροβιο πρωτεας παιρνουμε 10 μερες αβτιβιωση κ κανουμε επανελεγχο 4 μερες αφου τελειωσει η θεραπεια.την τριτη φορα φετος δεν αντεξα πηγα τη μικρη στον παπανικολαου για υπερηχο εκ νεου παρολο τις ενστασεις της παιδιατρου που το εκρινε ανωφελο εφοσον το παιδι δεν εχει παλινδρομηση κλπ ο γιατρος προς ανακουφιση μας παλι δεν διεγνωσε τιποτα κ οταν ρωτησα γιατι συμβαινει η απαντηση ηταν κοφτη αφηστε το παιδι ησυχο δεν εχει τιποτε να που και τωρα για τεταρτη φορα μεσα σε 10 μηνες εχουμε παλι μικροβιο κ το παιδι πρεπει να ξαναπιει αντιβιωσεις...κοριτσια παω να τρελλαθω το αλλο να κανω σε τι γιατρο πρεπει πλεον να αποτανθω δε μπορω να ησυχασω καθε 2 μηνες εχουμε τα ιδια φοβαμαι για τα νεφρα του παιδιου pls advise asap ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημερα.

Πριν 2 βδομαδες περιπου σε γενικες εξετασεις και εντελως τυχαια ,βρεθηκε στην μικρη μου (σχεδον 2 ετων) πρωτεας.Δεν ειχα ξανα ποτε κανενα προβλημα.Στην παρουσα φαση δεν ειχε απολυτως κανενα συμπτωτα.Πηρε αντιβιωση και επαναληπτικη θα κανουμε το Σαββατο.Εγω προβληματιζομαι πολυ- αν ξαναβγει το μικροβιο -αν θα ξαναδωσω αντιβιωση.Γιατι το λεω αυτο.

Πριν χρονια ο πατερας μου μετα απο ενα σοβαρο ατυχημα νοσηλευτηκε 8 μηνες και κολλησε διαφορα νοσοκομειακα μικροβια.Ακομα και οταν βγηκε ειχε ουρολοιμωξη με ψευδομοναδα ,χωρις ομως κανενα συμπτωμα.Ειχαμε μιλησει με διαφορους γιατρους και μας ειχανε πει οτι στις ουρολοιμωξεις χωρις συμπτωματα αποφευγουν να δινουν αντιβιωσεις γιατι αν τελικα κανει πυρετο η κατι αλλο ,το μικροβιο θα εχει ισχυροποιηθει εναντι της αντιβιωσης και μετα θα ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα.Οποτε ειχε πει να πινει παρα πολυ νερο και θα φυγει.Οντως στις επομενες εξετασεις ηταν καθαρες οι εξετασεις.Ισως γι αυτο σας ειπε ο παιδοβεφρολογος αφηστε ησυχο το παιδι μια χαρα ειναι.

Στην μικρη μου παλι...Μεσα στο χειμωνα μου ειχε κολλησει εμενα οτι ειχε ουρολοιμωξη.Οι εξετασεις εδειχναν επιμολυνση.Τελικα για να ησυχασω πηγα νοσοκομειο και της πηραν ουρα με καθετηρα οι οποιες βγηκαν πεντακαθαρες.Γι αυτο και τωρα προβληματιζομαι παραΑ ΠΟΛΥ.Περιμενω να δω τι θα βγει το Σαββατο. Ειμαι και γω πολυ μπερδεμενη.Πως εχει ενα τοσο δυσκολο μιρκοβιο και ειναι μια χαρα....;;;Αν δεν το καναμε τυχαια δεν θα καταλαβαινα τπτ.Αξιζει να παιρνουν ετσι τις αντιβιωσεις;;(αληθεια εσεις ποια περνετε;;Εμεις την proceef).Ουφ αντε να δουμε....

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μίας φίλης μου είχε αυτό το ηλίθιο μικρόβιο, επειδή ο μικρός της όμως είχε και παλινδρόμηση έπαιρνε χημειοπροφύλαξη από 6 μηνών μέχρι 3 χρονών οπότε και υποχώρησε η παλινδρόμηση... επειδή το είχε ψάξει πάρα πολύ ο Πρωτέας είναι από τα πιο δύσκολα μικρόβια γιατί από ότι της είχαν πει δεν θεραπεύεται ουσιαστικά.... έχει την ικανότητα να μεταλλάσετται αμέσως εξ' και το όνομα... η αντιβίωση όμως είναι μονόδρομος.. ανάλογα την περίπτωση και την ηλικία του παιδιού πρέπει να γίνεται αντιβιόγραμμα για να δουν ποια είναι η καταλληλότερη αντιβίωση κάθε φορά.... σίγουρα το να παίρνει το παιδί αντιβίωση συχνά δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά οι επιπλοκές αυτού του μικροβίου είναι σημαντικότερες από την ενδεχόμενη "ζημιά" που μπορεί να προκαλέσει η αντιβίωση... η φίλη μου είχε τέτοιο άγχος που τον άλλαζε 10 φορές την μέρα όταν έβγαλε την πάνα.. από την στιγμή όμως που τα δικά σας μωράκια δεν έχουν παλινδρόμηση τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα... θα ταλαιπωρείται το μικρούλη όταν έχει ουρολοίμωξη αλλά αν διαβάσετε θα δείτε ότι είναι μία πολύ συνηθισμένη κατάσταση.. μην αγχώνεστε....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα περιττο να σας πω οτι ειχαμε μια ασχημη νυχτα ποναγε φοβερα κραταγε τα τσισα κ τα κακα γιατι καταλαβαινε οτι θα πονεσει κλαμα κ γκρινια ημουν ετοιμη για νοσοκομειο..το θεμα με μας ειναι οτι δεν ειναι ατυπη η λοιμωξη καθε φορα που τη πιανει μας το λεει κ συλλεγω τα ουρα οπου διαπιστωνεται το κωλομικροβιο μετα απο καθε θεραπεια κανουμε τον επανελεγχο στο μικροβιολογο κ ολα οκ ..τι να πω σκεφτομαι να τη παω σε παιδοουρολογο να δω τι θα μου πει κ αυτος ο γιατρος δε μπορω να καταλαβω τι γινεται λαθος -αν γινεται- η το γενναει ο ιδιος ο οργανισμος του παιδιου

Ε

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα περιττο να σας πω οτι ειχαμε μια ασχημη νυχτα ποναγε φοβερα κραταγε τα τσισα κ τα κακα γιατι καταλαβαινε οτι θα πονεσει κλαμα κ γκρινια ημουν ετοιμη για νοσοκομειο..το θεμα με μας ειναι οτι δεν ειναι ατυπη η λοιμωξη καθε φορα που τη πιανει μας το λεει κ συλλεγω τα ουρα οπου διαπιστωνεται το κωλομικροβιο μετα απο καθε θεραπεια κανουμε τον επανελεγχο στο μικροβιολογο κ ολα οκ ..τι να πω σκεφτομαι να τη παω σε παιδοουρολογο να δω τι θα μου πει κ αυτος ο γιατρος δε μπορω να καταλαβω τι γινεται λαθος -αν γινεται- η το γενναει ο ιδιος ο οργανισμος του παιδιου

Ε

 

Δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι λάθος.... ούτε το γεννάει ο οργανισμός του παιδιού.. έχε υπόψη σου ότι το μικρόβιο με το που δίνεις την αντιβίωση μεταλλάσεται σε άλλο μικρόβιο εξ' ου και είναι τόσο ανθεκτικό στην αντιβίωση... στην φίλη μου της είχαν πει ότι δύσκολα εξαλείφεται.. και όπως όλα τα μικρόβια που έχουμε στον οργανισμό μας υπάρχουν περιπτώσεις που είναι σε ύφεση και άλλες που είναι σε έξαρση.. από την πλευρά σου το μόνο που μπορείς να κάνεις όπως είχαν συμβουλέψει και την φίλη μου είναι να κρατάς όσο πιο γερό μπορείς το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού (με διατροφή / βιταμίνες από τροφή / αυστηρότατη τήρηση κανόνων υγιεινής / άλλαγμα ρούχων - εσωρούχων συχνά / αλλαγή πετσέτας στο μπάνιο σε κάθε χρήση) ... δεν χάνεις τίποτε να πας στον παιδοουρολόγο αλλά μην φανταστείς ότι θα σου πει και τίποτε διαφορετικό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...