Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε και πώς ενημερώσατε τον αντρα σας για την εγκυμοσύνη ??


Recommended Posts

Εμείς παντρευτήκαμε 12/10/2007 και κατά τα Χριστούγεννα είπαμε να αρχίσουμε να προσπαθούμε. Μέχρι τις 5/01/08 που θα φεύγαμε για το ταξίδι του μέλιτος στο Παρίσι, είχα ήδη κάνει 5 τεστ που ήταν αρνητικά... Πολύ απογοήτευση γιατί είμαι πολύ ανυπόμονη και γιατί όπως πήγαινε το πράγμα θα είχα περίοδο και στο ταξίδι (σπάσιμο)

 

Στο Παρίσι δεν άντεχα και την 1η μέρα που περίμενα περίοδο και δε μου ήρθε πήρα τεστ από φαρμακειο και το έκανα στο μπάνιο του ξενοδοχείου χωρίς να πω τίποτα στον άντρα μου. Στην αρχή δε φάνηκε να είναι θετικό και άνοιξα το παράθυρο να πάρω αέρα γιατί είχα στενοχωρεθεί. Γυρίζοντας για να πάρω το τεστ να το πετάξω το κοιτάω καλύτερα και......τσουκ!!!!! ΘΕΤΙΚΟ!!!!

 

Έλα όμως που δεν ήμουν και σίγουρη γιατί οι οδηγίες ήταν όλες στα Γαλλικά και δε μιλάει κανείς μας... Βγήκα έξω από το μπάνιο του χαμογελάω, με κοιτάει σα χαμένος και μου λέει "τί???" του το δίνω να το δει... Έέεεεε, με φόντο τον φωτισμένο Πύργο του Άιφελ και με αναζήτηση στο ιντερνετ βεβαιωθήκαμε πως περιμένουμε παιδί!!!!

 

Στους γονείς είπαμε "Ακούστε τί πάθαμε στο Παρίσι!!" "Τι πάθατε???" "Πήγαμε 2 και γυρίσαμε 3..." .......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 347
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς παντρευτήκαμε 12/10/2007 και κατά τα Χριστούγεννα είπαμε να αρχίσουμε να προσπαθούμε. Μέχρι τις 5/01/08 που θα φεύγαμε για το ταξίδι του μέλιτος στο Παρίσι, είχα ήδη κάνει 5 τεστ που ήταν αρνητικά... Πολύ απογοήτευση γιατί είμαι πολύ ανυπόμονη και γιατί όπως πήγαινε το πράγμα θα είχα περίοδο και στο ταξίδι (σπάσιμο)

 

Στο Παρίσι δεν άντεχα και την 1η μέρα που περίμενα περίοδο και δε μου ήρθε πήρα τεστ από φαρμακειο και το έκανα στο μπάνιο του ξενοδοχείου χωρίς να πω τίποτα στον άντρα μου. Στην αρχή δε φάνηκε να είναι θετικό και άνοιξα το παράθυρο να πάρω αέρα γιατί είχα στενοχωρεθεί. Γυρίζοντας για να πάρω το τεστ να το πετάξω το κοιτάω καλύτερα και......τσουκ!!!!! ΘΕΤΙΚΟ!!!!

 

Έλα όμως που δεν ήμουν και σίγουρη γιατί οι οδηγίες ήταν όλες στα Γαλλικά και δε μιλάει κανείς μας... Βγήκα έξω από το μπάνιο του χαμογελάω, με κοιτάει σα χαμένος και μου λέει "τί???" του το δίνω να το δει... Έέεεεε, με φόντο τον φωτισμένο Πύργο του Άιφελ και με αναζήτηση στο ιντερνετ βεβαιωθήκαμε πως περιμένουμε παιδί!!!!

 

Στους γονείς είπαμε "Ακούστε τί πάθαμε στο Παρίσι!!" "Τι πάθατε???" "Πήγαμε 2 και γυρίσαμε 3..." .......

 

 

Πολυ καλο!!!!Φανταζομαι την αντιδραση των γονιων σας..... :lol:

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μάνα μου είχε μείνει κάγκελο γιατί είχε γίνει και το εξής κουφό. Από την 1η μέρα που πάτησα το πόδι μου στο Παρίσι αρρώστησα με 39 πυρετό και φρικτό πονόλαιμο. Πήρα λοιπόν αντιφλεγμονώδες και όταν το είπα στη μαμά μου μου λεέι "δεν πιστεύω να είσαι έγκυος και να παίρνεις χάπια!!!!!!!" Εγώ δεν ήξερα πως είμαι έγκυος και είπα "δεν είμαι, χαλάρωσε"

 

Επομένως όταν της είπα πως τελικά ήμουν έγκυος ψιλοφρίκαρε επειδή χαπακώθηκα... Με έβαλε με το ζόρι και πήρα αμέσως το γυναικολόγο τηλέφωνο, 10 το βράδυ, ο άνθρωπος ήταν στο γήπεδο ποδοσφαίρου και όταν μου επιβεβαίωσε να μην ανησυχώ, τότε και μόνο τότε η μάνα μου χαμογέλασε και με φίλησε....

Link to comment
Share on other sites

στον σπυρο ειχα καθυστερηση 2 ημερες..λεω σιγα μην ειμαι εγκυος,αποκλειεται... :roll: επρεπε να κανω καποια ακτινογραφια,και μου λεει ο γιατρος κανε καλου κακου ενα τεστακι να σιγουρεψεις οτι δεν εισαι εγκυος...ας το κανω λεω...το εκανα και δεν πιστευα στα ματια μου...ο αντρας μου αρχιζε και φωναζε απο την χαρα του,πηρε ενα μπουκαλι σαμπανια που ειχαμε και ηπιαμε,επιε δηλαδη,γιατι εγω δεν επρεπε να πιω :lol: και πηραμε ολους οτυς γνωσοτυς και συγγενεις τηλεφωνο... :lol:

 

στην μικρη δεν το περιμεναμε τοσο συντομα να ερθει το δευτερο,θηλαζα κιολας και λεω σιγα μην μεινω εγκυος :oops: εκει ειχα 5 μερες καθυστερηση και εκανα το τεστ,εκει ειμασταν πιο συγκρατημενοι και οι 2 ,δεν ηταν η χαρα μας τοσο μεγαλη οσο στο πρωτο..αλλα τωρα,την μαρινουλα μας,παρα τις δυσκολιες ,δεν την αλλαζουμε με τιποτα στον κοσμο 8)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΤΟ 2006 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2007 ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΗΤΑΝΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΥΡΙΖΕ ΣΤΙΣ 7 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ. ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΗ ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΘΟΤΙ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ ΤΟ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΟΥ ΗΡΘΕ, ΣΟΥ ΗΡΘΕ. ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΥΠΟΨΙΑΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ. ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ. ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΦΕΥΓΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΛΕΙΠΕ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ.ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 8 ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΝΤΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΕΧΩ ΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΣΑΝΤΕΣ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΔΩΡΑΚΙΑ-ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΜΗΝ ΤΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ. ΘΑ ΤΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΜΑΖΙ. ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΑΝΤΕ ΚΑΝΕ ΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΔΩΡΑΚΙ.ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΛΕΩ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΔΩΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΙΑ ΤΣΑΝΤΟΥΛΑ. ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΒΛΕΠΕΙ ΜΩΡΟΥΔΙΑΚΑ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΣΕ 9 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΤΑ ΓΕΜΙΣΟΥΜΕ. ΚΟΝΤΕΨΕ ΝΑ ΛΙΠΟΘΥΜΙΣΕΙ. ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΕΣΠΑΣΑΜΕ ΣΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΕΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΛΕΝΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος (7 εβδομάδων), του πρότεινα να πάμε για φαγητό στο αγαπημένο μας Κινέζικο εστιατόριο. Είχα φτάσει νωρίτερα, και έιχα αγοράσει ένα ροζ και ένα μπλέ αθλητικό παπουτσάκι. Τα έβαλα λοιπόν σε ένα κουτί και μέσα έβαλα μια κάρτα που του έγραφα "ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΓΕΜΙΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ?" Επίσης είχα βάλει κα φωτοτυπία της Β χωριακής εξέτασης.

Ευτυχώς είχα κανονίσει να κάτσουμε σε μια γωνιά του μαγαζιού, γιατί αρχικά όταν είδε τα παπουτσάκια δεν πολυκατάλαβε, αλλά με την κάρτα και την εξέταση ήταν που έπαθε την πλάκα του. Άρχισε να κλαίει με λυγμούς και ήθελε να το πει στο σύμπαν. Εννοείτε πως κέρασε το μαγαζί ολόκληρο από την χαρά του.

Link to comment
Share on other sites

την πρωτη φορα(τον περασμενο νοεμβρη,δυστυχως απεβαλλα)ημουν μεσημερι στο μπαλκονι,και επινα φραπε.ηδη ειχα μια μερα καθυστερηση,ο μ,ακουγε μουσικη,και ξαφνικα με πιανει μια κριση και τρεχω κατα το μπανιο για clearblue.με το που βγηκε εκεινη η αχνη αχνη καθετη γραμμη,με το ενα χερι τρεμαμενο πηγα προς το μερος του και με το αλλο να διαβαζω τις οδηγιες εμ τις φωτο απο τα διαφορα +(πιο εντονα,πιο αχνα κτλ).εβαλε τα γελια,εγω ομως οχι.κατι δεν μου πηγαινε καλα απο εκεινη τη μερα.ειχα κακο προαισθημα γαι εξωμητριο.ευτυχως ομως (για το εξωμητριο)σε μια εβδομαδα απεβαλλα(το ηξερα 3μερες πριν απο τις χοριακες).

την δευτερη φορα,ηταν η μερα που περιμενα περιοδο.ειχε βραδιασει,εγω ειχα νευρα μερες αρκετες πριν,εβλεπα ταινια στο star.ξαφνικα αρχισα να καλιω,να κλαιω,με μαυρο δακρυ.αναρωτιεμαι,γιατι κλαις βρε παλιοχαζη,σιγα τη συγκινηση.ο μ,ειχε πεσει για υπνο.

ειπα να το κανω το τεστακι αμεσα(α,ρε Clearblue :lol: )και δεν προλαβα να βαλω το βαρκι μου,νααααα ενας σταυρος με το συμπαθειο!πηγα διπλα του και του ελεγα,ξυπνα θα γινεις πατερας(πως λεμε ξυπνα σεισμος! :D )θα γινεις πατερας.αυτη τη φορα δεν γελασε,αλλα συγκινηθηκε.εγω εκλαιγα απο την ταινια ακομα.σαν χαζη.

λεμε οτι αυτη τη φορα ολα θα πανε καλα.εξ'αλλου λενε η καλη μεαρ απο το πρωι φαινεται.ειμαστε αισιοδοξοι. :wink:

Link to comment
Share on other sites

εμεις μαθαμε για την πρωτη εγκυμοσυνη πριν καν αρραβωνιαστουμε , ειχαμε κανονισε τον αρραβωνα για αυγουστο και το γαμο για ιανουαριο κοντευαμε να κλεισουμε και κεντρο κιολας .Ο Πανος το ειχε υποπτεφθει πρωτος και επεμενε να παρουμε το τεστ , εγω επειδη ειχα συμπτωματα περιοδου πολυ εντονα δεν εδωσα σημασια , οταν εκανα το τεστ ειχα ηδη 2-3 μερες καθυστερηση αλλα και παλι δεν πιστευα οτι θα διξει θετικο , ειχαμε βαλει να πιουμε ενα κρασακι , βραδυ ητανε, και λεω δεν παω να το κανω το τεστ μην πεταξουμε και τα χρηματα δηλαδη , κανω το τεστ αδιαφορα σχεδον και ξαφνικα βλεπω να κοκκινιζει η γραμμη :) χαχαχαχαχαχαχα με επιασε ταχυπαλμια και βγαινω απο το μπανιο "Πανο αυτο κοκκινισε , αυτο κοκκινισε !!!! " χαχαχαχαχαχαχαχα , εκεινο το βραδυ εγω σοκαριστηκα και μαλλον ο Πανος χαρηκε ποιο πολυ :) . Παντρευτικαμε τελικα Οκτωμβριο . Στην Δευτερη εγκυμοσυνη προσπαθουσαμε ηδη 1-2 μηνες αλλα και παλι με μπερδεψαν τα συμπτωματα περιοδου , και παλι περιπου με τον ιδιο τροπο εκανα το τεστ αν και με αγωνια αυτη τη φορα διοτι το θελαμε παρα πολυ και βγηκε και παλι κοκκινο :) αυτη τη φορα δεν εχουμε γαμους μιας και ειμαστε ηδη παντρεμενοι χαχαχα αλλα καπου λιγο μετα στην 2η επετειο του γαμου περιμενουμε το 2ο διαδοχο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ την πρώτη φορά είχα αγχωθεί λίγο επειδή αν και κάναμε ελεύθερα τους πρώτους 4-5 μήνες δεν είχα μείνει έγκυος και απογοητευόμουν κάθε φορά που αδιαθετούσα... Μετά αποφάσισα να μην ασχολούμαι και χαλάρωσα αφού ήξερα ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και είπα ας έρθει όποτε θέλει το παιδί.

 

Είχαμε πάει ένα ταξιδάκι στο Ναύπλιο όταν άρχισα να νιώθω αναγούλες αλλά νόμιζα ότι ήταν από το πολύ φαί και το ποτό που είχαμε ρίξει εκεί και δεν σκέφτηκα καθόλου ότι μπορεί να είμαι έγκυος. Είχα όμως καθυστέρηση και παρόλο που δεν είμαι και πολύ σταθερή στον κύκλο μου μόλις γυρίσαμε στην Αθήνα πήρα και έκανα τεστ στο σπίτι και βγήκε θετικό... Δεν μπορούσα να το πιστέψω, φοβόμουν ότι ήταν λάθος γιατί η γραμμή ήταν αχνή οπότε φώναξα το Γιάννη να το δει και εκείνος... ¨Ετσι έκπληξη δεν μου προέκυψε. Ο Γιάννης γέλαγε και φώναζε και με γύριζε γύρω γύρω αλλά εγώ για καλό και για κακό τον έστειλα να πάρει κι άλλα τεστ για να συγουρευτούμε... Ήταν βράδυ Παρασκευής κει έπρεπε να περιμένουμε τη Δευτέρα για τη χοριακή... Κάναμε άλλα 3 μες στο Σαββατοκύριακο λες και φοβόμασταν μην αλλάξει μέχρι τη Δευτέρα το αποτέλεσμα...

 

Όταν πήρα τη θετική χοριακή στα χέρια μου, έκανε σαν τρελός στο τηλέφωνο που του το είπα και μετά άρχισα να παίρνω από το κινητό γονείς, φίλους κτλ γιατί δεν μπορούσα αν περιμένω για να τους το ανακοινώσω! Μόνο στα πεθερικά μου το είπαμε από κοντά και πέταξαν από τη χαρά τους μια που θα ήταν και το πρώτο τους εγγόνι...

 

Στα διδυμάκια ένιωσα πάλι ναυτία στο λούνα παρκ που είχαμε πάει με το Θανούλη, πήρα το τεστ και το έκανα μόνη μου και το αποτέλεσμα ήταν τόσο εμφανώς θετικό που έτρεχα σε όλο το σπίτι φωνάζοντας "έρχεται, έρχεται"! Ο άντρας μου μου το πήρα από τα χέρια να το δει και μετά άρχισε να τρέχει κι εκείνος και γελούσε και πετούσε το Θανούλη στον αέρα λες και ξαναπήραμε το Euro!

 

Την επόμενη μένα έκανα τη χοριακή αλλά δεν μου είπαν τίποτα για πιθανότητα διδύμων και τη μεθεπόμενη είχα πολύ νωρίς το πρωί ραντεβού με το γιατρό. Επειδή ο Γιάννης δούλευε μέχρι τα μεσάνυχτα την προηγούμενη, του είπα από το βράδυ να μην έρθει μαζί μου και να κοιμηθεί λίγο παραπάνω αφού ξέραμε από την πρώτη εγκυμοσύνη ότι τόσο νωρίς το μωράκι θα φαινόταν σαν τελίτσα, και ότι η καρδούλα δεν θα ακουγόταν ακόμα και ότι ο γιατρός απλώς θα μου έγραφε τις πρώτες εξετάσεις...

 

Πού να 'ξερα τί με περίμενε όταν έφυγα και τον άφησα να κοιμάται... Μόλις μου έδειξε ο γιατρός στον υπέρηχο τα δύο έμβρυα έπαθα σοκ... Γύρισα στο σπίτι και ο άντρας μου κοιμόταν ακόμα οπότε πήγα σα σίφουνας στο κρεββάτι και άρχισα να τον ταρακουνάω "Γιάννη ξύπνα, είναι δίδυμα, είναι δίδυμα!". Άντε να συνέλθει μετά ο άνθρωπος... Παρά το απότομο ξύπνημα γέλαγαν και τ' αυτιά του και παρηγορούσε κιόλας εμένα που ήμουν καταχαρούμενη αλλά είχα φρικάρει ταυτόχρονα "πόπο τί θα κάνουμε με το σπίτι, πως θα τα βγάλω πέρα με 3 παιδιά και δουλειά" και άλλα τέτοια.. Είδατε τί κάνει λίγος ύπνος παραπάνω...;

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά απο μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη είχαμε πάει στο μαιευτήριο να δουμε μια φίλη με την οποία είχαμε συμπτωματικά μείνει μαζί έγκυες. Γυρίζοντας στο σπίτι και ενω είχα ήδη 15 μέρες καθυστέρηση (πίστευα πως ήταν λόγω του χειρουργείου που είχα κάνει τον προηγούμενο μήνα) μου λέει ο άντρας μου δεν κάνεις το τεστ που μας έχει περισσέψει απο την προηγούμενη φορά? Μπήκα στο μπάνιο και βγήκα κλαίγοντας. Δεν χρειάστηκε να του πω τίποτα κάτσαμε και οι δυο αγκαλιά και κλαίγαμε. Στους γονείς μας το ανακοινώσαμε μόλις έκλεισα τον τρίτο μήνα και ο γιατρός μας βεβαίωσε πως αυτή τη φορά όλα πάνε κάλα.

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

ήταν Μεγάλη Πέμπτη του 2007

είχα μόνο δύο μέρες καθυστέρηση αλλά ήμουν σχεδόν σίγουρη πως ήμουν έγκυος

βλέπετε μόλις είχα ξυπνήση από ένα πολύ όμορφο όνειρο

 

είδα πως ήμουν στο δρόμο και περπατούσα και είχα ένα μωρό στην αγκαλιά μου, ήξερα πως ήταν δικό μου, σκύβω να το δω και βλέπω στο μωρό το πρόσωπο του άντρα μου, είχα μια αγωνία αν ο άντρας μου θα το θέλει, αμέσως μετά και ενώ περπατούσα σκέφτηκα "μα καλά γιατί περπατάω και δεν πετάω, θα τα καταφέρω όμως μαζί με το παιδί;, ας δοκιμάσω" και ναι πέταξα

 

ξύπνησα με μία πολύ ωραία αίσθηση και πήγα κατευθείαν στο φαρμακείο

όταν γύρισα μόλις είχε ξυπνήσει και ο άντρας μου

του λέω "καλημέρα, θα κάνω τεστ εγκυμοσύνης"

"ωραία" μου είπε ο καλός μου που ήταν ακόμα από τον ύπνο

πήγα στην τουαλέτα το έκανα και βγήκα αμέσως και του είπα "εγώ το έκανα εσύ το βλέπεις"

κάτσαμε για δύο λεπτά μέχρι να γίνει το τέστ εγώ στα κάρβουνα και ο άντρας μου με μία τάχα ψυχραιμία να πίνει δυο γουλιές καφέ

όταν πήγε επιτέλους και το έφερε μου είπε "άμα έχει δύο γραμμούλες τι είναι;"

ε, αυτό ήταν αγκαλιαστήκαμε και ψιλοκλαίγαμε και λέγαμε χαζά σα να είμαστε έφηβοι ερωτευμένοι

age.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμεις ειμαστε παντρεμενοι 2 χρονια αλλα για 1,5 χρονο μεναμε χωρια λογω δουλειας (δικης μου).

με το που πηρα την πολυποθητη μεταθεση τελος Νοεμβριου αρχισαμε να φτιαχνουμε το σπιτι μας και γενικα ειχαμε τοσα τρεχαματα που μονο το παιδακι (που το θελαμε βεβαια) δεν ειχαμε στο μυαλο μας.

μεσα γεναρη περιμενω εγω κανονικα περιοδο αλλα την μερα που κανονικα θα ειχα δεν ξερω γιατι αλλα πηγα και πηρα το τεστ χωρις να πω κατι στον αντρα μου.κανω το τεστ και η 2η γραμουλα ειναι μεν εκει αλλα τοοσο αχνη που ισα ισα φαινεται..παω που λετε η ανετη στον αντρα μου με το τεστ στο χερι και του λεω για δες και συ τι λεει αυτο γιατι δεν καταλαβα..του εδωσα και τις οδηγιες..εμεινε ο ανθρωπος , του επεσε το τσιγαρο απο το στομα...

ε μετα απο 2 μερες που καναμε και τη χοριακη αρχισε το παρτυ..τι του ελεγα περιμενε να παμε στο γιατρο και μετα το ανακοινωνουμε τιποτα..την ιδια μερα ειχε κερασει σαμπανιες και πουρα στο γραφειο του..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δευτέρα πρωί πάω στη σχολή για δουλειά. Όπως κάθε μέρα πριν αρχίσουν να έρχονται τα παιδάκια, οι μεγάλες κάτσαμε για καφεδάκι και λέγαμε διάφορα. Όταν είπα ότι έχω μία μέρα καθυστέρηση όλες χαμογέλασαν και με έστειλαν σε φαρμακείο για clearblue. Τα πόδια μου έτρεμαν και τα συναισθήματά μου ήταν περίεργα, τα κλάμματα θα τα έβαζα είτε ήμουν έγκυος είτε όχι. Μόλις γύρισα πήγα κατευθείαν στο μπάνιο και με χέρι που έτρεμε διάβασα τις οδηγίες και έκανα το τεστ. Δεν πρόλαβε να περάσει η ώρα και το αποτέλεσμα ήταν θετικό. Πήγα στα κορίτσια και χωρίς να μπορώ να μιλήσω τους έδωσα το τεστ, αρχίσανε να ουρλιάζουν από τη χαρά τους και να με παίρνουν αγκαλιά. Τρόμαξα όμως πολύ κορίτσια στην ιδέα της εγκυμοσύνης και δεν μπορούσα να σταματήσω τα κλάμματα. Και πως θα το έλεγα στον άντρα μου που δεν σταμάταγε να μου λέει πως δεν είναι καιρός ακόμα για μωρό; Για να μην τον αντιμετωπίσω λοιπόν του έστειλα μήνυμα : θα γίνεις μπαμπάς. Δεν πέρασαν 5 λεπτά και με πήρε τηλέφωνο φωνάζοντας " αλήθεια θα γίνω μπαμπάς; Πως το ξέρεις είσαι σίγουρη; Δεν κάνουν πλάκα με τέτοια, αλήθεια μου λες;" Ένιωσα μεγάλη ανακούφιση και περίμενα να έρθει από τη δουλειά. Φυσικά όταν ήρθε μου έφερε και μια τσαντούλα δώρο, την ανοίγω σαν τρελλή να δω τι μου έφερε και μου λέει μη χαίρεσαι για την κόρη μου είναι. Το τέλειο φόρεμα διάλεξε και είχε δίκιο ότι θα κάνουμε κορούλα. Ήμουν και είμαι πολύ ευτυχισμένη με αυτόν τον άνθρωπο και ακόμα περισσότερο με αυτή τη μπέμπα, νίωθω τόσο ευτυχισμένη που θα σκάσω. :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά θέλω τη βοήθειά σας.

Για πείτε μου πως ανακοινώσατε στον καλό σας τα ευχάριστα?

Να πάρω καμιά πρωτότυπη ιδέα αν και είμαι σίγουρη πως με όποιον τρόπο και να το το πω θα χαρεί αφάνταστα...

Αν υπάρχει άλλο αντίστοιχο θέμα που θα το δώ?

Ζήσε, αγάπα, γέλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατα αρχας εισαι εγκυος?αν ναι συγχαρητηρια με το καλο ενα υγειες μωρακι και μια καλη εγκυμοσυνη.τωρα για τροπους ανακοινωσης θα σου πουν τα αλλα κοριτσια.

νεα ζωη....

Link to comment
Share on other sites

ΤΡΟΠΟΙ:

1ος) Αγοράζεις 2 πιπίλες, μια γαλάζια και μια ροζ, τις βάζεις σε ένα κουτάκι δώρου, το αμπαλάρεις κανονικά, και του το προσφέρεις σαν απλό δώρο!

2ος) Φτιάχνεις ένα προσκλητήριο διαφορετικό από τα άλλα στο οποίο το επερχόμενο μωράκι σας θα τον ενημερώνει για την άφιξή του δίνοντας του πιθανή ημερομηνία τοκετού και απλά του το προσφέρεις λέγοντας του ''κοίτα τί μας ήρθε σήμερα!"

3ος) Αγοράζεις ένα λευκό μπλούζάκι και πας σε ένα κατάστημα τυπογραφίας και σου τυπώνουν ένα αγοράκι, ένα κοριτσάκι και ένα ερωτηματικό στο μπροστά μέρος. Στο πίσω μέρος γράφεις κατι σαν ''την τάδε ημερομηνία θα μάθουμε τί είναι'' και τον περιμένεις φορώντας το να γυρίσει από την δουλειά.

4ος) Ο κλασσικός δοκιμασμένος τρόπος: μαγειρεύεις το αγαπημένο του φαγητό, τον ταίζεις, τον παρασέρνεις στο κρεβάτι για τα περαιτέρω (αφού το επιτρέπει ο γιατρός) και μόλις τελειώσει η φάση του το ψυθιρίζεις στο αυτί.

5ος) Του ταχυδρομείς το έγγραφο της χοριακής ή έναν υπέρηχο. Μπορείς να το βάλεις και έντεχνα στην τσέπη του.

6ος) Κλείνεις ραντεβού με το γιατρό για τον υπέρηχο και μετά κλείνεις ραντεβού και στον άντρα σου έξω από το ιατρείο και τον οδηγείς πάνω.

Αυτά μου ήρθαν. Αν σκεφτώ κάτι άλλο, θα σε ενημερώσω!

Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, η adro ζωγραφίζει τις τελευταίες μέρες!!

Το μόνο που μου μένει να προσθέσω είναι το κλασικό ανέκδοτο:

Θα είσαστε με φίλους και θα πεις: ¨Οποιος δεν περιμένει παιδί να κάνει ένα βήμα μπροστά. ..... Που πας .......... παιδί μοϋ;! :!:

Φιλιά και μακάρι σύντομα σε όλες αυτού του είδους τα διλλήματα!!

Φαλαλ

Link to comment
Share on other sites

Καλά, η adro ζωγραφίζει τις τελευταίες μέρες!!

Το μόνο που μου μένει να προσθέσω είναι το κλασικό ανέκδοτο:

Θα είσαστε με φίλους και θα πεις: ¨Οποιος δεν περιμένει παιδί να κάνει ένα βήμα μπροστά. ..... Που πας .......... παιδί μοϋ;! :!:

Φιλιά και μακάρι σύντομα σε όλες αυτού του είδους τα διλλήματα!!

 

αααααα καλοοοοοοοοο κι εγω το σκεφτηκα με διαφορετικη εκδοχη.. να σηκωσει το χερι ψηλα.. εσυ κατεβασε το!!

 

εχω ειχα παρει μια πιπιλα και την εβαλα μεσα σ ενα κουτακι και του την εδωσα.. επειδη δεν ειμασταν παντρεμενοι το διακωμωδισε οτι του κανω προταση γαμου.. περιττο να πω οτι μολις το ανοιξε και ειδε την πιπιλα δεν καταλαβε πως και τι και αρχισε να την βαζει στο στομα του λεγοντας.. "ειμαι το μωρο σου και θελω προστασια και προδερμ"

η απαντηση μου ηταν.. "εσυ εισαι το μωρο μου αλλα υπαρχει κι ενα μωρακι που βρισκεται καθ οδον και σε λιγο θα μας χτυπησει την πορτα!! και θα ειναι το μωρο ΜΑΣ"

τα υπολοιπα ειναι περιττα.. χαρες και πανηγυρια!!

με το καλο κουκλα μου και παντα ευχαριστα στην ζωη σας!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς επειδή το είχαμε προγραμματίσει περιμέναμε κάθε φορά την πολυπόθητη καθυστέρηση... Οπότε δεν υπήρχε έκπληξη γιατί περιμέναμε, και το παρακολουθούσαμε μαζί. Είχε και κείνος αγωνία Και κάθε μέρα με ρώταγε. Ώσπου όντως κάποια στιγμή είχα 1 εβδομάδα καθηστέρηση και το υποψιαστήκαμε. Κάναμε το test στο σπίτι και μετά πανηγυρίζαμε.

 

και ο δικός μου μέτραγε τις μέρες καλύτερα από μένα...έχεις καθυστέρηση ε; μου έλεγε. εγώ επειδή δεν το πολυπίστευα του έλεγα περίμενε λίγο ακόμα μπορεί να έρθει κλπ. Μια μέρα πήρα τεστάκι χωρίς να του το πω και μολις γύρισε του έδειξα το +...

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχα ασταθή κύκλο, οπότε 5 μέρες καθυστέρηση δε μου έλεγαν τίποτε.. Το είχα αναφέρει στο σύζυγο, ο οποίος πέταξε σαν ιδέα "πριν πας να βγάλεις το φρονιμήτη, κάνε ένα τεστ, να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Τόσες αντιβιώσεις θα πάρεις, μη γίνει κανένα λάθος" Τον διαβεβαίωσα πως θα το κάνω, αλλά τη επόμενη στιγμή το είχα ξεχάσει.

Εκείνη τη μέρα, είχε γυρίσει από νυχτερινή βάρδια & κοιμόταν ροχαλίζοντας σχεδόν! Έφευγα για δουλειά στις 2 το μεσημέρι, οπότε άνοιξα τον Η/Υ να χαζολογήσω λίγο. Κοιτάζω το ρολόι 13:05. "Ποιος τον ακούει" σκέφτομαι.. "Σήμερα έχω να βγάλω το δόντι & ακόμη δεν έκανα τεστ" Σαν σίφουνας, ντύνομαι, τρέχω στο φαρμακείο, αγοράζω το τεστ, γυριζω σπίτι & το κάνω. Δε μένω για το αποτέλεσμα, τρώω, βρίσκω τα βιβλία που χρειαζόμουν για τη μέρα εκείνη & μπαίνω στο μπάνιο να πλυθώ. "2 γραμμές πρέπει να εμφανιστούν?" Αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη. Έπειτα θυμάμαι να κοιτάζω την κοιλιά μου & να μουρμουρίζω "σιγά μην είμαι έγκυος..Είναι αυτή κοιλιά για εγκυμονούσα?? Είμαι τελείως επίπεδη.."

 

Τρέχοντας ανοίγω την πόρτα του υπνοδωματίου μας, σκαρφαλώνω στο κρεβάτι, τον σκουντάω.. "Ξύπνα, είναι θετικό!" Μέσα στον ύπνο του ο Χριστιανός τι να καταλάβει? Ποιο είναι θετικό, γιατί τρέχω, γιατί τον ξύπνησα?? ΄Οταν πια τα κατάλαβε όλα με πήρε αγκαλιά ενθουσιαμένος.. Θα γινόταν μπαμπάς, δεν ήταν & λίγο!

 

Αυτα για την 1η εγκυμοσύνη μας.. Στη 2η είχαμε δράματα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...