Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε και πώς ενημερώσατε τον αντρα σας για την εγκυμοσύνη ??


Recommended Posts

Κορίτσια σκεφτομαι απο τωρα αν μεινω εγκυος τροπους και ιδεες να το ανακοινωσω στον αντρα μου που ξερω οτι θα πεταξει απο την ευτυχια του.

 

Εσεις πως του το ειπατε????

βασικα σκεφτομουν σε καποια ανυποπτη στιγμη να βγουμε εξω να φαμε πχ και να του δωσω ενα κουτακι σε στυλ δωρακι δηλαδη που να εχει μεσα μια πιπιλιτσα.

Μηπως ειναι πολυ κοινοτυπο? δε μου ερχεται κατι αλλο αυτη τι στιγμη.

 

Δε ριχνεται καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 347
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι μου θυμισες τωρα....

εγω επειδη παντα ειχα προβλημα με την περιοδο μου (ερχοταν καθε 6 μηνες)δεν καταλαβα την εγκυμοσυνη.

στον 2 μηνα λεω δεν παιρνω για πλακα ενα τεστ?

παμε το παιρνουμε μαζι παω το κανω και βγαινω με το τεστ χλωμη και κλαψουριζω και λεω Ειμαι εγκυος"

αυτος με πηρε αγκαλια και ηταν τρισευτυχισμενος ειχε ξεχασει ομως οτι το σπιτι μας ηταν στα μπετα,και μονο μια απλη γνωριμια ειχαμε κανει με τους γονεις μας (λογο)

 

η αδερφη μου ηταν η πρωτη που το εμαθε και πεταξε ως τον ουρανο απο τη χαρα της ενω εγω συνεχιζα να μυξοκλαιω

της λεω..τι θα πουμε στον πατερα(ο οποιος ηταν παντα παρα πολυ αυστηρος της ταξης και της ηθικης)

α....μου λεει μην ανησυχεις θα το πω εγω με τροπο..

και ακουω την αλλη μερα...πατερα....θα γινεις παππους...ΞΕΡΑΘΗΚΕ ο ανθρωπος.

 

λοιπον προτεινω να παρεις ενα ζεγαρι ουδετερα σπορτεξ 18 νουμερο και να τα βαλεις διπλα στα δικα του την ωρα που εχετε κανονισει να πατε για ρομαντικο δειπνο...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς επειδή το είχαμε προγραμματίσει περιμέναμε κάθε φορά την πολυπόθητη καθυστέρηση... Οπότε δεν υπήρχε έκπληξη γιατί περιμέναμε, και το παρακολουθούσαμε μαζί. Είχε και κείνος αγωνία Και κάθε μέρα με ρώταγε. Ώσπου όντως κάποια στιγμή είχα 1 εβδομάδα καθηστέρηση και το υποψιαστήκαμε. Κάναμε το test στο σπίτι και μετά πανηγυρίζαμε.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον προτεινω να παρεις ενα ζεγαρι ουδετερα σπορτεξ 18 νουμερο και να τα βαλεις διπλα στα δικα του την ωρα που εχετε κανονισει να πατε για ρομαντικο δειπνο...

 

:!::!::!::P:P:P

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εμείς επειδή το είχαμε προγραμματίσει περιμέναμε κάθε φορά την πολυπόθητη καθυστέρηση... Οπότε δεν υπήρχε έκπληξη γιατί περιμέναμε, και το παρακολουθούσαμε μαζί. Είχε και κείνος αγωνία Και κάθε μέρα με ρώταγε. Ώσπου όντως κάποια στιγμή είχα 1 εβδομάδα καθηστέρηση και το υποψιαστήκαμε. Κάναμε το test στο σπίτι και μετά πανηγυρίζαμε.

 

καλα κι ο δικος μου ετσι ειναι..αλλα ποτε ακριβως θα αδιαθετησω δε ξερει. βασικα τις τελευταιες μερες καναμε 2 φορες ελευθερα και τη μια κοντα στις γονιμες αλλα επειδη πεσαν κατι απανωτα εξοδα τελευταια - αγορα οικοπεδου και αυτοκινητου- εχουμε μεινει ρεστοι και λεμε να το αφησουμε για σεπτεμβριο (οχι πως εχει μεγαλη διαφορα αλλα λεμε τωρα)

 

τωρα περιμενω να αδιαθετησω κανονικα τις 20 κι εχω πολυ αγωνια!!λετε??????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλα "προτιμω" σεπτεμβρη γιατι εχουμε να παμε διακοπες με ιστιοπλοικο τον αυγουστο. φανταζεστε να εχω τιποτα αναγουλες ναυτιες κλπ εν πλω???? και σιγουρα θα πρεπει να προσεχω πολυ περισσοτερο. αφηστε που δε μπορουμε να το ακυρωσουμε πλεον αν ειμαι τελικα :oops:

Link to comment
Share on other sites

Βlue μακαρι να είσαι να λές.. οι αναγούλες δεν αρχίζουν αμέσως, ασε που μπορεί να μην έχεις... οπότε θα κάνεις μια χαρά διακοπές...

 

Καλός ο προγραμματισμός αλλά αυτά τα πράγματα δεν τα κάνεις παραγγελία οπότε χαλάρωσε ξεκινήστε τις προσπάθειες και μακάρι να έχει έρθει και με την πρώτη!! :wink:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιγονη μου ειμαστε μαζι με τον αντρα μου απο τα 21 μου και παντρεμενοι 1.5 χρονο.

 

κι εγω θα ηθελα να κατσω λιγο περισσοτερο με τον αντρα μου αλλα πιστευεις πως ο αντρας μου θελει περισσοτερο το μωρακι?

υστερα βλεπω ποσα προβληματα αντιμετωπιζουν οι γυναικες μεχρι να κανουν ενα μωρο και λεω , κι αν παρουσιαστει και σε μενα κανενα προβλημα? ποτε δε ξερεις...

τελοςπαντων εχω φυγει α΄π'το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες τώρα..

επειδή έχω σταθερό κύκλο στην 3 μέρα καθυστέρησης του λέω πρέπει να είμαι έγκυος μου απαντάει αποκλείεται και φεύγει..αγοράζω το τεστ και βλέπω ότι είναι θετικό οπότε τον παίρνω τηλέφωνο ο κύριος είχε πάει για καφέ του λέω σε χρειάζομαι τώρα έλα στο σπίτι μου λέει δεν μπορώ έχω δουλειά τι θέλεις λέγε οπότε του το ανακοίνωσα από το τηλέφωνο ..δεν ξέρω τη συνέχεια γιατί του έπεσε το τηλέφωνο...

Σε 5 λεπτά ήταν πάντως στο σπίτι :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

:shock: Πω πω μικρούλα παντρεύτηκες!

Όλα καλά θα πάνε! Να μην σκέφτεσαι τέτοια! Άλλωστε τυχόν προβληματάκια υπάρχουν συνήθως στις μεγαλύτερες ηλικίες.

Αλλά αν ο άντρας σου το θέλει τόσο, θα σε ρωτάει συνέχεια από την αγωνία του και μου φαίνεται δεν θα σε αφήσει να του κάνεις έκπληξη!.. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oταν οι ανθρωποι κανουν σχεδια τους βλεπει ο Θεος και ΓΕΛΑ...

μην προγραμματιζεις τοσο πολυ την ζωη σου.....χαλαρωσε...

κια τι θα πει δεν μπορεις να ακυρωσεις την εκδρομη?

δηλ.αν συμβει κατι σοβαρο ασχετο με την εγκυμοσυνη και δεν πας στην εκδρομη τι θα σου κανουν ?μηνυση?

χαλαρωσε.

Link to comment
Share on other sites

φιλη demi δεν ειμαι τοσο του extreme προγραμματισμου οσο φαινεται... σε καμια περιπτωση δε θα καναμε προσπαθειες στον αερα αν το χαμε προγραμματισει.

ειπαμε οτι αμα κατσει εκατσε... εξαλλου εχουμε φτιαξει το σπιτακι μας, αγαπημενοι πολυ ειμαστε , ωριμοι κι 2, γιατι να μη το σκεφτομαστε.

δευτερον, δε βλεπω καπου το κατακριτεο να κανεις σχεδια και να προγραμματιζεις τη ζωη σου οπως την επιθυμεις.

αμα πανε ολα καλα εχει καλως, αν κατι στραβωσει στη πορεια θα τη βρουμε τη λυση.

 

την εκδρομη λεω οτι δε μπορω να την ακυρωσω γιατι εχω δωσει λεφτα. φυσικα κι αν συμβει κατι κακο δε θα παω

και οχι δεν ειμαι χαλαρη γιατι ειμαι στη δουλεια και θελω ακομα 9 μερες μεχρι τις διακοπες μου!!! ποιος αντεχει τοσο????????

Link to comment
Share on other sites

την εκδρομη λεω οτι δε μπορω να την ακυρωσω γιατι εχω δωσει λεφτα. φυσικα κι αν συμβει κατι κακο δε θα παω

και οχι δεν ειμαι χαλαρη γιατι ειμαι στη δουλεια και θελω ακομα 9 μερες μεχρι τις διακοπες μου!!! ποιος αντεχει τοσο????????

 

Εγώ που θέλω 14 μέρες ακόμα :cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια...εγω είχα σκοπό όταν μείνω έγκυος να γυρίσει ο άντρας μου απο την δουλειά και να του έχω βάλει σε κάποιο εμφανές σημείο κάποιο μπεμπέ ρουχαλάκι και μια κάρτα που να έγραφε σε οχτώ μήνες μπαμπά θα είμαι στην αγκαλιά σου αλλά...

Πήγαμε μαζί για την β χοριακή άρα ήταν αδύνατο...

Για να δούμε στο επόμενο τώρα....

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι να μεινεις εγκυος το γρηγοροτερο και να κρατησεις στην αγκαλια σου το αγγελουδακι σου.

 

εγω τελικα δεν ειμαι, αδιαθετησα κανονικα, οποτε θα ξεκινησουμε εντατικα τις προσπαθειες προς τα τελη αυγουστου.

 

Αντε κι ο Θεος βοηθος!!!

Link to comment
Share on other sites

blue μην αγχωνεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ και βγαλτο απο το μυαλο σου γαιτι απο το αγχος σου μπορει να μη μπορεις να μεινεις εγκυος στο τελος!Εισαι μικρουλα ακομη οποτε μην αγχωνεσαι!Θα ερθει απο μονο του!

 

Οσο γιατην ανακοιμωση κι εμενα ο αντρας μου ηξερε οτι ειχα καθυστερηση απο τις πρωτες μερες οποτε πηγαμε μαζι στο γιατρο.Δεν πηρα τεστ και ημουν σχεδον σιγουρη οταν πηγαμε στο γιατρο γιατι ειχα ηδη 15 μερες καθυστερησησ!! :lol:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το μάθαμε στην Κρήτη που είχαμε κατέβει για διακοπές. Του το ανακοίνωσα ως εξής ένα πρωί την ώρα που τον ξυπνούσα:

 

«καλημέρα» του λέω. Δεν μου μιλάει ακόμα, απλώς με φιλάει. «Είμαι έγκυος» του λέω, έτσι στην ψύχρα! Δεν μιλάει!!! Με κοιτάζει μόνο. Τον βλέπω που σηκώνετε και πηγαίνει στο μπάνιο. Ακούω που ανοίγει το νερό στο ντους κι αμέσως μετά τον καλό μου να τσιρίζει που προφανώς μπήκε κάτω από το ντους και το νερό αφού ήταν αρκετά παγωμένο, τον έκανε να ξυπνήσει για τα καλά. Βγαίνει μέσα σε ένα λεπτό!!! Με την πετσέτα τυλιγμένος έρχεται μέσα και το νερό στάζει από πάνω του. Μου λέει: «Τώρα που ξύπνησα για τα καλά, για ξαναπές μου τι έλεγες πριν? Λέω μήπως και μέσα στον ύπνο μου άκουγα ότι ήθελα» Εγώ έχω πεθάνει στο γέλιο . Αφού δεν τον έπιασε κάνα εγκεφαλικό έτσι όπως του το είπα ή αφού δεν έμεινε μέσα στο μπάνιο από το παγωμένο νερό και να τρέχουμε στους γιατρούς , πάλι καλά! Του ξαναλέω: «Είμαι έγκυος!» Ένα χαμόγελο στο πρόσωπό του που φτάνει ως τ’ αυτιά του! Ξαπλώνει δίπλα μου! «Δεν τα λένε έτσι απότομα αυτά κοριτσάκι μου γλυκό, κόντεψες να με πεθάνεις πρωί πρωί» μου λέει και με αγκαλιάζει και αρχίζει τα φιλάκια πάνω στη κοιλιά μου. Ομολογώ ότι αυτή του η κίνηση με τρέλανε και με συγκίνησε πολύ. Μου λέει: «Πρέπει να αρχίσω από τώρα δηλαδή να φτιάχνω την προίκα της κόρης μας?» και με ξαναπιάνουν τα γέλια. Ναι, έχει τρελό κόλλημα με τα κοριτσάκια!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

στη 1η τον πήρα τηλεφωνο μόλις πήρα τα αποτελέσματα και του είπα απλά

"θα γίνεις μπαμπας"...δεν αντεχα να περιμένω...όπως πήρα βεβαια και ΄ολο τον υπόλοιπο κόσμο να τους πω αντίστοχα θα γίνεις γιαγια, θεια, θειος, νονα κλπ κλπ :D:D:D

στη 2η τωρα έλειπε αποστολή στην Ηλεία με τις φωτιές και τον παίρνω πάλι τηλέφωνο και του λεω "πότε γυρίζεις?", μου λέει "δεν ξέρω ακομα, γιατί?" και

του λέω "γιατί δε θα αντεξω μόνη μου με 2 παιδιά" :shock::shock::shock:

πάρτον κάτω!!!!

φυσικά τρελάθηκε από τη χαρα του γιατί ήθελα πάρα πολύ 2ο παιδί!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι από τα άτομα που μπορούν να κρατήσουν κρυφό κάτι και έτσι το είπα αμέσως στον άντρα μου. Και τις δυο φορές του έδειξα αμέσως το τεστ για να μου επιβεβαιώσει το αποτέλεσμα και να σιγουρευτώ ότι δεν κάνω λάθος. Την πρώτη φορά τρελάθηκε από τη χαρά του (μια και ήταν κάτι που το θέλαμε πάρα πολύ) αλλά ήταν συγκρατημένος μέχρι να κάνουμε και τη χοριακή. Τώρα νόμιζε στην αρχή ότι του κάνω πλάκα αλλά μόλις το συνειδητοποίησε φυσικά και χάρηκε!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Καλά Ελένη είμαι ούφο τώρα είδα ότι είσαι και εσύ έγκυος, άντε και εσύ με το καλό, να χεις καλή εγκυμοσύνη. Εμείς επειδή ήταν ήταν προγραμματισμένη η εγκυμοσύνη περιμέναμε και οι δυο πάνω από το τηλέφωνο την απάντηση από το κέντρο, μόλις μάθαμε τα ευχάριστα νέα μας πιάσανε και τους δυο τα κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...