Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

απο τα πρωτα μηνυματα που διαβασα αυτο που καταλαβαινω ειναι να με ανησυχησει οταν δειχνει να ποναει, και αν περασουν 3-4 μερες?

εδω και 2 μερες δεν τα εχει κανει.

βρεγμενες πανες εχει 6-7 την ημερα και αεριζεται κιολας.

 

αλλαξε λιγο και η συμπεριφορα της στον υπνο.

εχθες κοιμηθηκε συνεχως 9 ωρες και ενω νομισα οτι δεν θα κοιμηθει μεσα στην ημερα, πηρε τους υπνακους της κανονικοτατα.

θα δω και σημερα πως θα παει.

ειναι κοριτσι, 4 μηνων και την θηλαζω αποκλειστικα απο την πρωτη μερα.

οσο για την διατροφη μου, προσπαθω να ειναι ισοροπημενη διοτι δεν ειμαι φιλη του κρεατος και προσπαθω να ελεγξω την δικη μου δυσκοιλιοτητα, οποτε τρωω απο ολα με μετρο και εκεινα που ξερω οτι την πειραζουν μονο μια πηρουνια (πχ λαχανο, φασολια, κλπ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Tα κακά της είναι σκληρά;

Γιατί ανησυχείς;

 

Παίρνεις συμπλήρωμα σιδήρου;

 

οχι ειναι μαλακα. εχθες αεριστηκε και βγηκαν ελαχιστα, φυσιολογικα ηταν.

 

ρωταω ποτε θα πρεπει να ανησυχησω. καποιες φορες δειχνει να θελει να τα κανει αλλα δεν μπορει.

υπαρχει περιπτωση να ειναι αντιδραση στο φουσκωμα των ουλων? ή απλως αλλαγη συμπεριφορας?

 

σιδηρο δεν παιρνω ουτε αλλο συμπληρωμα.

 

να πιω λιγο χαμομηλι και να φαω κανα δαμασκηνο?

Link to comment
Share on other sites

Το χαμομήλι και τα δαμάσκηνα που τρως εσύ δεν μπορούν να επηράσουν το μωρό. Οι φυτικές ίνες από τα δαμάσκηνα μένουν στο δικό σου έντερο και αποβάλλονται. Δεν περνούν στην κυκλοφορία του αίματος για να πάνε στο γάλα.

 

Αν το ζόρι είναι λίγο δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια! Ο μπέμπης μου που είναι 2 μηνών και 1 εβδομαδας έχει να κάνει κακάκια του 3 μέρες τώρα. Η Αγλαία σε προηγούμενα μηνύματα της είπε πως όσα παιδάκια θηλάζουν αποκλειστικά δεν έχουν λόγο ανησυχίας. Εμείς θηλάζουμε και τρώμε και ξένο γάλα. Για ακρίβεια θηλάζουμε όλη την ημέρα και το βράδυ κάνουμε ένα γεύμα με ξένο γάλα. Δεν έχει ξανακάνει τόσες μέρες να ενεργηθεί και έχω τρομάξει...Δεν σηκώνει και αυτή η παιδίατρος το τηλέφωνο και τα έχω πάρει...Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, γιατί έχω αρχίσει να φοβάμαι?

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To μωρό παίρνει συμπλήρωμα σιδήρου;

 

Ο γιατρός που το παρακολουθεί τι λέει;

 

Γιατί το μωρό παίρνει ξένο γάλα;

 

Είμαι σίγουρη ότι δεν το χρειάζεται, αφού καταφέρνει να θηλάσει σε όλα τα υπόλοιπα, μπορεί οποιαδήποτε μέρα να κάνει ένα παραπανίσιο γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως σημερα εκανε κακα του..Πάρα πολλά και χρώματος πρασινωπου...Η παιδιατρος μου, μου είχε πει ότι αν δεν κάνει και την 5η μέρα, να του κάνω την 6η κλίσμα γλυκερίνης...Όσον αφορά το ξένο γάλα σου έχω απαντήσει σε άλλη ενότητα γιατί είχα ένα προβλημα και δεν μου έπαιρνε ικανοποιητικό βάρος και θα περιμένω απάντηση σου...

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

αγλαια επαναφερωτο θεμα. οταν βλεπω δυσκοιλιοτητα(δηλαδη σαν της κατσικας μπαλακια), αφου εχω δωσει ξενο γλα, σημαινει αλλεργια? ή απλως δυσκοιλιοτητα, χωρις να σημαινει αλλεργια?

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

αγλαια επαναφερωτο θεμα. οταν βλεπω δυσκοιλιοτητα(δηλαδη σαν της κατσικας μπαλακια), αφου εχω δωσει ξενο γλα, σημαινει αλλεργια? ή απλως δυσκοιλιοτητα, χωρις να σημαινει αλλεργια?

 

Δεν σημαίνει άμμεσα αλλεργία, ίσως αν συνοδεύεται με πράσινο χρώμα να σημαίνει αλλεργία

 

Σίγουρα όμως σημαίνει ότι το παιδί δεν το ανέχεται καλά.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια....αν οπως λετε το τι τρωμε δε περναει στο γαλα γιατι παιρνει απο το αιμα τις διαφορες ουσιες τοτε γιατι οταν εχει αλλεργια ενα μωρο πρεπει να κοβουμε τα γαλακτοκομικα και δη το αγελαδινο και τα παραγωγα του???μπερδευτηκα λιγο...περναει τελικα το τι τρωμε στο γαλα ή οχι???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω μια απορια....αν οπως λετε το τι τρωμε δε περναει στο γαλα γιατι παιρνει απο το αιμα τις διαφορες ουσιες τοτε γιατι οταν εχει αλλεργια ενα μωρο πρεπει να κοβουμε τα γαλακτοκομικα και δη το αγελαδινο και τα παραγωγα του???μπερδευτηκα λιγο...περναει τελικα το τι τρωμε στο γαλα ή οχι???

 

Πού διάβασες ότι αυτό που τρώμε δεν περνάει στο γάλα;

 

Τότε γιατί υπάρχει λίστα και για τα φάρμακα;

 

Υπάρχουν ουσίες που περνάνε και ουσίες που δεν περνάνε. Οι φυτικές ίνες δεν μπορούν να περάσουν αυτούσιες, όμως ενώσεις όπως οι πρωτεΐνες ή ενώσεις όπως πχ του σιδήρου περνάνε. Η ινσουλίνη έχει μεγάλο μοριακό βάρος και δεν περνάει. Οι ραδιενεργές ουσίες περνάνε.

 

 

Αυτό που γράφουμε είναι ότι η διατροφή δεν επηρεάζει τη σύσταση του μητρικού γάλακτος στα βασικά συστατικά, δηλαδή στο ποσοστό των λιπών, πρωτεϊνών, υδατανθράκων, αντισωμάτων.

 

Οι ουσίες που περνούν από τη διατροφή της μητέρας είναι σε πολύ μικρές ποσότητες και επηρεάζουν το μωρό ως προς τις αλλεργίες.

 

Δηλαδή στο μητρικό γάλα περιέχεται ελάχιστο ποσοστό πρωτεϊνών του αγελαδινού γάλακτος. Αυτό δεν το κάνει περισσότερο ή λιγότερο θρεπτικό αλλά επηρεάζει τα μωρά που έχουν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.

Link to comment
Share on other sites

εμ διαβασα για τα δαμασκηνα και βερικοκα που λεγατε και μπερδυετηκα για αυτο.....καμια φορα χανεις τη μπαλα εδω μεσα....ετσι οπως τα εξηγεις το επιασα το μυνημα....ψαχνομαι απλα γιατι η μικρη μου μεχρι να κανει κακα ζοριζεται και κλαιει....της κανω γυμναστικη με τα ποδια αλλα εψαχνα να δω τι αλλο μεσω της διατροφης μου μπορει να τη βοηθησει και διαβαζοντας εδω μπερδευτηκα...γαλακτοκομικα και μοσχαρι δε τρωω μεχρι να βγουνε οι εξετασεις της τελος του μηνα λογω της πρωτης που εχει αλλεργια....σιδηρο παιρνω γιατι βγηκα με χαμηλο αιματοκριτη και αν και ο γιατρος μου ειπε μεχρι να σαραντησω 3 την ημερα και μετα για εξι μηνες 2 την ημερα εγω τωρα που κανα 2 μερες δεν ηπια βλεπω οτι κανει κακα πιο ευκολα....τι να κανω???να το κοψω το σιδηρο τελικα???απο που θα μπορουσα να παρω σιδηρο γιατι ειλικρινα με 2 πΑΙΔΙΑ υπαρχουνε μερες που δε προλαβαινω να φαω σωστα ......

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

σιδηρο παιρνω γιατι βγηκα με χαμηλο αιματοκριτη και αν και ο γιατρος μου ειπε μεχρι να σαραντησω 3 την ημερα και μετα για εξι μηνες 2 την ημερα εγω τωρα που κανα 2 μερες δεν ηπια βλεπω οτι κανει κακα πιο ευκολα....τι να κανω???να το κοψω το σιδηρο τελικα???απο που θα μπορουσα να παρω σιδηρο γιατι ειλικρινα με 2 πΑΙΔΙΑ υπαρχουνε μερες που δε προλαβαινω να φαω σωστα ......

 

βλέπεις τι μπορείς να κανεις με τη διατροφή

 

Η διατροφή που πρέπει να ακολουθεί ένα παιδί, είναι συνήθως κατάλληλη και για τη μαμά. Το μεγαλύτερο παιδί πρέπει να τρώει κρέας, λαχανικά και φρούτα. Μπορείς να τρως κι εσύ τα ίδια.

 

Μερικές λύσεις:

 

βάζεις 4 κιλά νουά (δύο κομμάτια) στη γάστρα στους 130 βαθμούς

συνήθως χρειάζονται περίπου 5-6 ώρες για να γίνουν

 

Όταν κρυώσει καλά το κόβεις σε λεπτές φέτες και το βάζεις στον καταψύκτη

 

Αποψύχεται και ζεσταίνεται σε λίγα λεπτά στο γκριλ

 

Το συνοδεύεις με σαλάτα που έχει λεμόνι ή ακόμη καλύτερα πίνεις ένα φρέσκο χυμό πορτοκάλι μισή ώρα πριν το γεύμα (αν ο χυμός δεν είναι φρέσκος, δεν έχει νόημα να τον πιεις)

 

Σαλάτα όπως λάχανο, καρότο, παντζάρι μπορείς να έχεις στο ψυγείο. Προσθέτεις επιπλέον λεμόνι στο πιάτο για να έχεις φρέσκια βιταμίνη C

 

Όλα τα σκούρα πράσινα φυλλώδη λαχανικά βοηθούν κάπως στο σίδηρο (από μόνα τους δεν είναι αρκετά γιατί αφομοιώνεται λίγη ποσότητα από αυτό που περιέχουν)

 

Τα ωμά παντζάρια βοηθούν πολύ και μπορείς να τα κρατήσεις τουλάχιστον 3 μέρες στο ψυγείο τριμμένα με λάδι και λεμόνι.

 

Τα μαρούλια κλπ μπορείς να τα πλένεις σε τριπλή δόση, τα στεγνώνεις και τα φυλάς σε σακουλάκια συντηρήσεως στον καταψύκτη

 

Από όσπρια, αν θυμάμαι καλά τα φασόλια και οι φακές έχουν περισσότερο σίδηρο, όχι ιδιαίτερα αφομοιώσιμο αλλά κάτι παραπάνω προσφέρουν σε σχέση με τα υπόλοιπα

 

Τα μαγειρεύεις σε τεράστιες ποσότητες (ένα κιλό δηλ. δύο σακουλάκια), τα χωρίζεις σε μερίδες και τα βάζεις στον καταψύκτη. Αρκεί να θυμηθείς να τα βγάλεις από την προηγούμενη μέρα στο ψυγείο για να αποψυχθούν.

 

Το ίδιο κάνεις και με φαγητά όπως το σπανακόρυζο κλπ.

 

Αν με τη διατροφή δεν έχεις αποτέλεσμα, τότε ξαναβλέπεις τι μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για αλλη μια φορα....(στο τελος πρεπει να σου στησουμε αδριαντα γιατι αν δεν ειχαμε και εσενα χαιρετισματα......) :wink:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

αγλαια, ξεχασα να σου πω κατι παρα πολυ σημαντικο. βλεπω και λιγο αιμα αναμεσα στα σκληρα κακακια πολλες φορες, οπως σημερα.δεν μπορω να καταλαβω που οφειλεται. στο οτι τα κακαειναι σκληρα και απλα πληγωνουν τον πρωκτο σε καποιο σημειο, ή οτι υπαρχει αλλεργια στο γαλα ή σε κατι αλλο που δεν μπορω να φανταστω. τι να κανω?

ξερω απο συζητησεις που διαβαζω εδω στο φορουμ, οτι οταν βλεπουμε αιμα(οταν το μωρο τρεφεται αποκλειστικα με μητρικο γαλα)σημαιναι αλλεργια. σε αυτη την ηλικια που ειμαστε εμεις, υπαρχει περιπτωση το αιμα να ειναι αλλεργια? και αν ναι , τι κανουμε σε αυτες τιςπεριπτωσεις??

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οπαιδιατρος μου, με διαβεβαιωνει οτι δεν ειναι αλλεργια, αλλα απλως αιμα απο τον δακτυλιο. απλα,οτι το γαλα που της εδωσα της σκληρηνε τα κακα.

 

τι γάλα της έδωσες;

τι άλλες τροφές τρώει;

Link to comment
Share on other sites

της εδωσα το ΑΒΓ απο το σουπερ μαρκετ.οι τροφες οι υπολοιπες που τρωει ειναι:

πρωινο φρουτοκρεμα με αχλαδι,μηλο, δαμασκηνο,ενιοτε κομποστα ροδακινο και μια ροδελα ακτινιδιο+ μαζι με μια κουταλια μια κρεμα της νοβαλακ με δημητριακα και φρουτα. επισης μεσα στα φρουτα βαζω και λιγα ολ μπραν σκουληκακια για φυτικες ινες. το μεσημεριανο της ειναι τα γνωστα:κρεατοχορτοσουπες με μοσχαρι, κοτοπουλο με τραχανα,με κρεμμυδι,ψαροσουπες κτλ. απογευμα χυμο μανταρινι με πορτοκαλι που της αρεσει, κανεμα προβειο γιαουρτι, τραχανα αργοτερα,αυγο 2 φορες την εβδομαδα.ενδιαμεσα θηλασμοι οποιαδητε ωρα.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ, ενα ενα τα θυμαμαι.επισης της δινω και φασολαδα, αρακα, στις κρεατοχορτοσουπες βαζω καμια φορα 3-4 μπαμιες για ευνοητους λογους. γενικα προσπαθω να εχει αρκετες τροφες που να κινουν το εντερο. το καλοκαιρι εμφανισε αυτη την δυσκοιλιοτητα δηλαδη περιπου την εποχη που βαλαμε ολες τις στερεες τροφες συν το γεγονος οτι το καλοκαιρι πηγα να της δωσω παλι ξενο γαλα(advance και τα γιαουρτακια).το καλοκαιρι λοιπον για ενα μεγαλο διαστημα ειχε σταματησει γενικως να τρωει. ηθελε μονο να θηλαζει. τα μονα που ετρωγε ηταναυτα τα παλιογιαουρτα της advance. τα κακα αραιωναν και σε χρονικη αποσταση(1 στις 3 -4 μερες) και σκληρα μπαλακια. καποια στιγμη συνειδητοποιησα την κατασταση και τα εκοψα ολα. και ξενο γαλα και γιαουρτακια και εβαλα και αλλες τροφες, οπως οσπρια και αυτα που σου εγραψα. απο γαλα θηλασμος μονο. βελτιωθηκε παρα πολυ η κατασταση(εκοψα για ενα μηνα και εγω τα γαλακτοκομικα με μικρες ατασθαλιες ενδιαμεσα) και κανει κακα τωρα σχεδον καθε μερα. αιματακι βλεπω που και που. παντα σε σκληρα κακα αναμεσα. ποτε στα μαλακα. εδω και 3 μερες εδωσα μετα απο πολυ καιρο γαλα να δω τι γινεται. το ρουφηξε με μανια σε χρονο ρεκορ. της αρεσει παρα πολυ. αφου φοβαμαι οτι θα αποθηλασει(το εγραψα και σε αλλο τοπικ αυτο). μετα το γαλα ειδα στο ιδιο παμπερ και σκληρα κακα που ειχαν αιματακι και πολυ μαλακα, τα οποία δεν είχαν αίμα. δεν ξερω τι φταιει πια. μπερδευτηκα. ειναι το γαλα, ή κατι αλλο?

συγνωμη για τις λεπτομερειες, αλλα ειναι αναγκαιες.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α! και κάτι άλλο. Ο γιατρός μου πρότεινε ή κάποιο υποαλλεργικό γάλα, το οποίο το είχα δοκιμάσει παλαιότερα και αηδίασε ή κάποια κόμφορτ ενισχυμένα με φυτικές ίνες.

Ευχαριστώ!!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α! και κάτι άλλο. Ο γιατρός μου πρότεινε ή κάποιο υποαλλεργικό γάλα, το οποίο το είχα δοκιμάσει παλαιότερα και αηδίασε ή κάποια κόμφορτ ενισχυμένα με φυτικές ίνες.

Ευχαριστώ!!

 

Δεν κατάλαβα, γιατί πρότεινε ο γιατρός υποαλλεργικό γάλα σε ένα παιδί που θηλάζει;

Θέλεις να αποθηλάσεις και προσπαθείς να δώσεις γάλα;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αγλαια. ναι, ειμαι σε μια φαση που σκεφτομαι σιγα σιγα τον αποθηλασμο.ασε που το γαλα απο τοτε που της το εδωσα το αναζηταει. το θελει. της αρεσει πολυ. ο γιατρος δεν με πιεζει να κανω τιποτα. ουτε να το σταματησω, ουτε να το συνεχισω(εννοειται οτι ειναι παντα υπερ του θηλασμου). σκεφτομαι, μηπως μπορω να της δινω γαλατακι και να θηλαζει κιολας. και ασ το κοψει οποτε θελει εκεινη.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να μαστε και μεις εδω:(,,ειναι η 4η μερα σημερα που δεν εχει κανει κακα.

Την Δευτερα που μας περασε εφαγε φρουτοκρεμα και εκανε αλλεργια,οπως εγραψα σε αλλο τοπικ και δεν της ξαναεδωσα στερεες μεχρι και σημερα,(αραια και που της εδινα 1-2 κουταλακια προβειο γιαουρτακι μια φορα την ημερα περιπου).

Τελευταια φορα εκανε κακα της την Τεταρτη και σημερα ειναι Κυριακη:(αν δεν εχει κανει μεχρι αυριο θα παρω την παιδιατρο,πρωτη φορα τοσες μερες να ενεργηθει και ανυσυχω.

Απο την αλλη μου περασε απο το μυαλο οτι τοσες μερες θηλαζε αποκλειστικα σχεδον,αν εξαιρεσουμε το λιγο γιαουρτακι,και θεωρητικα ειναι φυσιολογικο σε μωρα που θηλαζουν ''αποκλειστικα'' να μην ανυσηχουμε για τις κενωσεις.

Τι λετε κοριτσια? Ευχομαι αυριο να ξεχειλισει η πανα αλλιως φανταζομαι θα μου πει για κλισματακι ε???

Ξεχασα να σας πω οτι σημερα την ταισε η μαμα μου γιαουρτακι και κρεατοχορτοσουπα,και δοξα τω θεο εφαγε μια χαρα και δεν εμφανισε τιποτα,αλλα φρουτα δεν της δινω για την ωρα:(φοβαμαι.....:-(

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

5η μερα σημερα και τελικα 23.00 το βραδυ εκανε κακακια το παιδακι μου:oops::D,επιτελους γιατι κοντευα να σκασω απο το αγχος μου.

Την παιδιατρο δεν την πηρα τελικα και καλως γιατι μπορει να μου ελεγε να της βαλω υποθετο.

Τελος καλο ολα καλα λοιπον,ας ελπισω οτι δεν θα ξανακανει τοσες μερες αλλη φορα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας,χρειζομαι την βοηθεια σας....το μωρο μου ειναι τρειων μηνων και 15 ημερες εδω και ενα μηνα ενεργητε μονο με υποθετο.Τον προηγουμενο καιρο γεμιζε μεχρι και 6 πανες την ημερα και ξαφνικα σταματησε και απο τοτε τιποτα.να σας πω οτι μονο δικο μου γαλα πινει και με αυστηρη διαιτα απο μερος μου λογω το οτι εχει αλεργεια στο αγελαδινο γαλα.

Τον βλεπω που υποφερει απο πονακια και δεν ξερω τι να κανω,υποφερει το παιδακι μου.Επισης του βαζω υποθετω καθε 4 με 5 μερες και τα κακακια του ειναι μαλακα.Τι να κανω δεν θελω να του βαζω συνεχεια υποθετο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...