Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

. Ειναι τωρα και το μωρο που δεν κανει κακακια. Σκεφτομαι να ρωτησω την Δευτερα την παιδιατρο πως να σταματησω σιγα σιγα... οχι πως 8α ξερει πως να απο8ηλασω και αν ειναι μαλακη μεταβαση και για το μωρο.

 

με δεδομένο ένα τέτοιο πρόβλημα (αν είναι πρόβλημα) με το ξένο γάλα μόνο να χειροτερέψει μπορεί.

 

Το κακό είναι ότι με το ξένο γάλα αν δεν κάνει κένωση για τόσες μέρες, το μωρό κινδυνεύει, ενώ με το μητρικό δεν διατρέχει κανέναν κίνδυνο.

 

Σε περιόδους γρήγορης ανάπτυξης πολλά μωρά δεν κάνουν συχνές κενώσεις, μέχρι τη μία εβδομάδα θεωρείται φυσιολογικό και δεν υπάρχει κανενός είδους ανησυχία. Το μεγαλύτερο διάστημα που παρατηρήθηκε χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα ήταν 21 ημέρες.

 

Μετά την εβδομάδα πρέπει να αναφέρεται το θέμα σε παιδίατρο που γνωρίζει από θηλασμό και να παρακολουθείται το μωρό για να αποκλεισθεί άλλο πιθανό πρόβλημα.

 

Η κατάσταση θεωρείται φυσιολογική όταν το μωρό δεν δυσανασχετεί και όταν η μητέρα και το μωρό ΔΕΝ παίρνουν συμπλήρωμα σιδήρου. Αν κάποιος από τους δύο λαμβάνει συμπλήρωμα, τότε αυτό θα πρέπει να διακοπεί για κάποιες μέρες για να διαπιστωθεί αν σχετίζεται.

 

ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΑ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ

 

Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΣΟΒΑΡΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΎ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ενεργηθηκε σημερα! Ευτυχως ολα καλα! Γλιτωσαμε και την επισκεψη στην παιδιατρο (μετα απο μερικα εμβολια δεν την βλεπει με καλο ματι ο μικρος!!!!) Ελπιζω να μη συνεχιστει αυτη η κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!! Χρειάζομαι τα φώτα σας. έχω έναν μπεμπη περίπου 5,5 μηνών. Στις 40 ημέρες περίπου από την γέννηση του, άρχισε να κάνει πράσινες κενώσεις με βλένες και έκοψα αμέσως σχεδόν όλες τις αλλεργιογόνες τροφές. Να πώ την αλήθεια μου δεν έχω καταλάβει μέχρι σήμερα αν όντως είχε αλλεργία ή αν είχα υπερπαραγωγή. Πριν κάνα μήνα άρχισα να επαναφέρω σιγά σιγά κάποιες τροφές που είχα κόψει, και τα κακά του μια ήταν καλά μια με βλενες αλλά κανονικά στο χρώμα. Εδώ και κάνα 20ημερο λοιπόν έχουμε τρομερό πρόβλημα στο να ενεργηθεί. Μάλοστα η αλλαγή αυτή συμπίπτει με την εισαγωγή φρουτόκρεμας στην διατροφή του. Κατακοκκινίζει, βογκάει αλλά δεν τα καταφέρνει. Ενεργείται μόνο όταν τον βάζω στην αλλαξιέρα και του πιέζω τα πόδια προς την κοιλίτσα του. Κάτι άλλο που με απασχολεί επίσης είναι ότι οι κενώσεις του είναι πολύ "σφιχτές¨ και σχηματισμένες. Τέλος οι κενώσεις του από καθημερινές έχουν γίνει κάθε 2-3 ημέρες. Του δοκίμασα και ακτινίδιο στην φρουτόκρεμα αλλά τίποτα. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε..

 

Ά Θηλάζω αποκλειστικά

Link to comment
Share on other sites

Silia, σταμάτησε τη φρουτόκρεμα για δύο τουλάχιστον εβδομάδες. Το μωρό είναι μικρό και από τις αντιδράσεις φαίνεται ότι δεν είναι έτοιμο.

 

Μετά από δύο εβδομάδες ξεκινάς με ένα μόνο φρούτο και βλέπεις. Αν πάλι έχει πρόβλημα, περιμένεις άλλη μία εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

αγλαι και αμαρετο καλησπερα.

θα ηθελα την συμβουλη σας για το θεμα της δυσκοιλιοτητας της μικρης μου.

αγλαια, πριν απο πολυ καιρο ειχαμε αφησει μια κουβεντα μας στη μεση για το ιδιο θεμα γι αυτο και επανερχομαι.

νιωθω απελπισια. τι συμβαινει και πως μπορω να το βελτιωσω το θεμα αυτο.

το παιδι θηλαζει ,αλλα γενικα πινει και φρεσκο γαλα και τρωει γαλακτοκομικα. δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτα. εχω κανει τα παντα.

δεν ξερω αν θεωρειται δυσκοιλιοτητα αυτο που εχει. δηλαδη, δεν ποναει, δεν δυσανασχετει, απλα, τα κανει μια φορα στις 5 μερες. δεν ξερω.

παρακαλω για συμβουλες. ειμαι σε αναμονη.

ευχαριστω.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισκεφθηκα την κ. πατσουρου. μου ειπε να μην παρεμβαινω καθολου στη λειτουργια του εντερου(εννο με κλυσματα και σιροπι ντουφαλακ), γιατι δεν ειναι η κλασικη μορφη της δυσκοιλιοτητας με πονο,κλαματα και τετοια.δεν αντεχω πανω απο 5 μερες.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

επισκεφθηκα την κ. πατσουρου. μου ειπε να μην παρεμβαινω καθολου στη λειτουργια του εντερου(εννο με κλυσματα και σιροπι ντουφαλακ), γιατι δεν ειναι η κλασικη μορφη της δυσκοιλιοτητας με πονο,κλαματα και τετοια.δεν αντεχω πανω απο 5 μερες.

 

Συμφωνώ.

 

Θα πρότεινα να κάνεις αλλαγές στη διατροφή αυξάνοντας τα φρούτα και κόβοντας όλα τα προϊόντα από άσπρο αλεύρι (ψωμί, ζυμαρικά κλπ).

 

Επίσης περιόρισε και τα γαλακτοκομικά για λίγες μέρες, να δεις αν υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαρισρω για την αμεση απαντηση σου αγλαια.

σημερα για να ειμαι ειλικρινης, της εβαλα κλυσμα.ηταν η 6η μερα χωρις κακα και ενιωσα απελπισμενη. αλλα δεν θελω, πραγματικα να το ξανακανω. ειναι τοσο βασανιστικο για το παιδι. οσο δεν ποναει στο θεμα της δυσκοιλιοτητας, τοσο βασανιζεται με το κλυσμα. μια βαναυση διαδικασια. αλλα και ποσες μερες να περιμενω χωρις να παρεμβω?

τελος παντων, θα εφαρμοσω τις συμβουλες σου ευλαβικα. απλα, με τα φρουτα ειναι δυσκολη. δεν τα πολυτρωει σκετα. αναγκαστηκα και της εβαζα φαριν λακτε για να τα τρωει. την κοβω και αυτην. αλλα πως να τα φαει? τι αλλο να βαζω μεσα?κανενα αλλο φρουτο που δεν εχω σκεφτει μηπως? βαζω:μηλο(μηπως οχι??), αχλαδι,πολυ λιγη μπανανα, ενιοτε ξερα δαμασκηνα, κομποστα ροδακινο. επισης παλαιοτερα εβαζα λιγα ολ μπραν ή και λιγο κουακερ. επισης δινω τα βραδια τραχανα. να το σταματησω και αυτο, αλλα τι να δινω εναλλακτικα? μπορω να δινω κατσικισια φετα?? ή προβειο γιαουρτι?

επισης, εγω, πρεπει να αποφυγω κατι?

ευχαριστω εκ των προτερων.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάρει και άλλη ιατρική γνώμη που υποστηρίζει το κλύσμα; Έχεις επισκευθεί γιατί σχετικής ειδικότητας; (παιδογαστρεντερολόγο)

 

Ρωτώ γιατί από τα παραπάνω κατάλαβα ότι έχεις επισκευθεί μόνο την παιδίατρο που ανέφερες.

 

Αν μπορείς γράψε μου τις τροφές που συνήθως τρώει έστω σε μικρή ποσότητα.

 

Τα φρούτα δεν τα τρώει ολόκληρα και τα κάνεις φρουτόκρεμα;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αγλαια.

τους μονους γιατρους που συμβουλευομαι, ειναι ο παιδιατρος μου και μια δυο φορες που πηγα στην πατσουρου. δεν εχω παει σε γαστρεντερολογο.το κλυσμα το βαζω γιατι γενικα ξερω οτι δεν πρεπει το εντερο να μενει με κακα πολλες μερες. και για να μην κοιμαται και για να εκκενωνει. αυτα απο φιλη μου που παει σε παιδοχειρουργους για το ιδιο θεμα.

τα φαγητα που τρωει ειναι τα εξης:το πρωι μολις ξυπνησει, γαλα φρεσκο, 150 με 200 γρ.πολυ αργοτερα φρουτοκρεμα αλεσμενη μεσα με τα φρουτα που σου ανεφερα στο προηγουμενο μηνυμα. αλλες φορες τα τρωει ολα, αλλες οχι ολα.το μεσημεριανο της ειναι απο οσπρια, ψαροσουπες, τουρλου κτλ.προσεχω σε καθε μεσημεριανο να εχει πρασα,κρεμμυδι χορτα.απο ψωμι μονο ολικης.

το απογευμα παντα της δινω χυμο πορτοκαλι, και αργοτερα αλλες φορες αυγο, γιαουρτι, τραχανα με φετα.

στα φρουτα οπως σου εγραψα βαζω διαφορα. φαριν λακτε, ολ μπραν, κουακερ.μεσα στην ημερα τρωει κανενα μιραντα μισκοτα, λιγο μαυρο ψωμι.

αυτα σε γενικες γραμμες. αν θυμηθω κατι αλλο θα σου γραψω. οτι ααλλο θες στη διαθεση σου.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι θα ήταν καλό να συμβουλευτείς έναν παιδογαστρεντερολόγο (τι δουλειά έχει ο παιδοχειρουργός;)

 

Το κλίσμα είναι πολύ σοβαρή παρέμβαση τόσο σωματική όσο και ψυχολογική. Μόνο αν κάποιος ειδικός θεωρήσει ότι είναι απολύτως απαραίτητο να γίνει, πρέπει να το κάνεις.

 

Επίσης θεωρώ ότι θα ήταν καλό να δει το παιδί κάποιος ομοιοπαθητικός γιατρός.

 

Για τη διατροφή θα προτιμούσα να σχολιάσω κάτι μόνο αν είχα και την άποψη του παιδογαστρεντερολόγου για να καταλάβω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αγλαια.

εχεις καποιες συστασεις αυτων των ειδικοτητων που λες, στη θεσσαλονικη?

η αληθεια ειναι οτι δεν πηγα, γιατι μετα απο την επισκεψη και στην κ. πατσουρου, η οποια μου ειπε να μη μπλεξω με ολους αυτους, γιατι δεν θα βγαλω ακρη και τζαμπα θα ταλαιπωρησω το παιδι, το ανεβαλλα για ενα διαστημα.

η προθεση μου ηταν εξαρχης να παω, απλα και οι δυο γιατροι (ο παιδιατρος μου και η κ. πατσουρου) δεν με ενθαρρυναν, λεγοντας μου οτι το παιδι ειναι μια χαρα.

τελος παντων,ισως τελικα πρεπει να παω.αν εχεις συστασεις, γραψε μου τις, σε παρακαλω. σε ευχαριστω.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Lilia αφού δύο παιδίατροι σου λένε ότι το παιδί είναι μια χαρά, τότε μάλλον είναι καλύτερα να μην μπλέξεις. Όμως καλό είναι να ακολουθείς τις δικές τους οδηγίες (να μην κάνεις κλύσμα) και όχι τις οδηγίες που έδωσε κάποιος άλλος γιατρός για ένα άλλο παιδάκι.

 

Αν το παιδί είναι μια χαρά γιατί να το ταλαιπωρείς με τέτοιου είδους παρεμβάσεις στο σώμα του;

 

Φρούτο σε κομματάκι τρώει; Έχει δοκιμάσει τη μπανάνα, το μήλο και το αχλάδι σε κομμάτια; Πολλά μωρά δεν τα θέλουν έτσι λιωμένα (ο γιος μου αηδίαζε, δεν τα έφαγε ποτέ έτσι)

 

Γιατί της δίνεις αγελαδινό γάλα; Προσπαθείς να αποθηλάσεις και πιστεύεις ότι το δικό σου δεν είναι αρκετό;

 

Τα all bran, τα μπισκότα και η φαρίν λακτέ περιέχουν ζάχαρη που σίγουρα επιδρά αρνητικά.

 

Το ίδιο ισχύει και για όλα τα ζυμαρικά που γίνονται από άσπρο αλεύρι, όπως τα μακαρόνια και μερικά είδη τραχανά. Υπάρχει τραχανάς από σπασμένο σιτάρι (σαν λεπτό πληγούρι), αυτό τον έχεις δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

αγλαια καλησπερα και παλι.

το ενστικτο μου μου λεει να μην το ψαξω σε αλλους γιατρους, πραγματι. απλα, καποιες φορες, οταν περνουν οι μερες και δεν βλεπω εκεννωση, αρχιζει το αγχος μου. αυτο που δεν μου εχει πει κανεις με σαφηνεια, ειναι στις ποσες μερες να αρχισω να ανησυχω.επισης, το ενστικτο μου μου λεει, οτι το παιδι αντιλαμβανεται τα παντα. ξερει το αγχος μου με το θεμα αυτο και ισως και αυτο να παιζει τον ρολο του. επισης, πιστευω βαθεια(συζητωντας το και την κ. πατσουρου, συμφωνησαμε) οτι επειδη ειναι ενα παιδι κινητικο, με μεγαλη λαχταρα για παιχνιδι,πραγματικα ξεχναει να κανει κακα. πιστευω οτι αρκετες φορες τα αναστελλει χαριν του παιχνιδιου της.εχει το θεμα με την δυσκοιλιοτητα απο μονο του,τα αναστελλει κιολας(μπορει και να πονεσε καμια φορα) και ετσι δημιουργειται αυτος ο κυκλος.

τωρα, στις ερωτησεις σου:

με το κλυσμα δεν θελω να το ξαναταλαιπωρησω.ειναι απαισιο.το ξερω. ευχομαι να μην ξαναφτασω στις 6 μερες, οπως προχθες.

φρουτα σε κομματακια τρωει, οπως μπανανα και αχλαδι.τα αλλαδεν τα εχω δοκιμασει.εννοεις να της δινω ενα ενα φρουτο μεσα στην ημερα μασουλωντας το?

τωρα, στο θεμα του γαλακτος. ειμαι σε μια κατασταση που και θελω να αποθηλασω και οχι. μπερδεμενη ειμαι. απλα, το πρωι, που εχω φυγει γιατην δουλεια και ξυπναει η μικρη, θελει γαλα. εγω δεν ειμαι εκει να την θηλασω. απο τις 7ωρα που ξυπναει, μεχρι να φαει φρουτα, τι να πιει? ασε που φοβαμαι μηπως πλεον δεν αρκει ο θηλασμος. τι κανει? πινει? ποσο πινει? ειναι ενταξει αυτο που πινει? αφου θηλαζω, δεν θα χρειαστει να πιει ποτε γαλα? αληθεια, βρηκα στα βιολογικα ενα ωραιοτατο κατσικισιο. ποια η γνωμη σου για το κατσικισιο?

τελος, οσον αφορα στο πληγουρι. εννοεις το γνωστο πληγουρι που τρωμε και μεις, απο τα σουπερ μαρκετ?? το εχω δωσει αρκετες φορες με κοτοπουλο. ειναι ενταξει αυτο λες ε? δεν προκαλει δυσκιολιοτητα? γενικα ζυμαρικα δεν της δινω. μονο τραχανας υπηρχεστο διαιτολογιο της.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω πιο πλήρη εικόνα. Νομίζω όσο το παιδί είναι καλά δεν έχεις λόγο να παρεμβαίνεις. Δεν νομίζω ότι μπορεί να σου πει κάποιος ένα συγκεκριμένο αριθμό ημερών πέρα από τον οποίο πρέπει να παρεμβαίνεις.

 

Για τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά, που είναι πολύ διαφορετικό, το μόνο που λένε είναι ότι μετά τις 7 ημέρες πρέπει το περιστατικό να αναφέρεται σε παιδίατρο που γνωρίζει σχετικά και να παρακολουθείται. Δηλαδή πάλι δεν λένε συγκεκριμένο αριθμό ημερών και ανάλογα με το περιστατικό, αποφασίζεται το τι θα γίνει.

 

Για το γάλα δεν έχω άποψη, οι ερωτήσεις που έκανα είναι για να καταλάβω αν το παιδί πίνει αρκετό γάλα από σένα, το πώς αντιδρά στο φρέσκο κλπ.

 

Αν θέλεις συζητάμε και το μπέρδεμά σου με τον αποθηλασμό. Γιατί θέλεις να αποθηλάσεις; Το έχεις ανάγκη, σε πιέζουν, νομίζεις ότι είναι καιρός να το κάνεις; (οι ερωτήσεις δεν χρειάζεται να απαντηθούν εδώ, είναι για σένα, για να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις.

 

Για τις ερωτήσεις που κάνεις για το θηλασμό, θα σου απαντήσω με ερωτήσεις για να σε βοηθήσω να ξεκαθαρίσεις, στη συνέχεια αν θέλεις το συζητάμε.

 

Πώς θα μπορούσε να μην είναι εντάξει αυτό που πίνει; Είναι εντάξει το γάλα της εγκύου αγελάδας που ζει στριμωγμένα σε ένα σταύλο και δεν είναι εντάξει το δικό σου;

Ξέρεις κανένα θηλαστικό που να πίνει γάλα μετά τον αποθηλασμό του;

 

Το πληγούρι εκτός από τη συνηθισμένη εκδοχή (που είναι κάπως μεγάλα κομμάτια) βγαίνει και σε λεπτότερα μεγέθη, βράζεται με γάλα ή λαχανική και γίνεται τραχανάς.

Έχει σίγουρα πολύ περισσότερες ίνες σε σχέση με το οποιδήποτε ζυμαρικό (και γι αυτό έχει και περισσότερες βιταμίνες), νομίζω ότι βοηθάει περισσότερο.

 

Για τα υπόλοιπα που λες για το άγχος σου, νομίζω πως έχεις δίκιο, παίζει κι αυτό το ρόλο του και μπορείς να το προσέξεις λίγο.

 

Και τα υπόλοιπα που γράφεις για την κινητικότητα του παιδιού και την αναστολή, νομίζω ότι και αυτά παίζουν το ρόλο τους.

 

Μια τελευταία ερώτηση: ομοιοπαθητική έχετε δοκιμάσει; Αν ναι, τις σας είπε ο γιατρός;

 

Τα φρούτα είναι καλύτερα να τα δίνεις σε κομματάκι και όχι πολτοποιημένα. Όταν γίνονται πολτός, οξειδώνονται (γι αυτό και το καφέ χρώμα) και υποβαθμίζεται σοβαρά η ποιότητά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα αγλαια.

αργησα να σου απαντησω γιατι περιμενω να δω τι θα γινει με τα κακα.

σημερα ξημερωνει η 6η μερα χωρις.εχθες το απογευμα ηταν ανησυχη. ηθελε μονο στην αγκαλια μας, σαν κατι να φοβοταν. σιγουρα ηταν το θεμα της αφοδευσης. για πρωτη φορα την ειδα ανησυχη, σαν να την βασανιζε κατι. στεναχωρεθηκα πολυ, γιατι μεχρι τωρα δεν ειχε τετοια.δηλαδη, μπορει να μην εκανε,αλλατουλαχιστον δεν ηταν ανησυχη. και ερχομαι σε αυτο που λες. "εφοσον το παιδι ειναι καλα,καλα ειναι να μην παρεμβαινεις". και αν αρχισει να μην ειναι καλα, οπως χθες?

δεν ξερω αγλαια. ειμαι πολυ προβληματισμενη. μου ειπαν για μια γαστρεντερολογο στο ιπποκρατειο. δεν ξερω. αν και τι θα μου πει κι αυτη? τους ξερω. διατροφη, εξετασεις για αλλεργιες, ντουφαλακ σιροπι. την ξερω την τακτικη τους. γι αυτο και αυτη η φιλη μου πηγε τελικα σε παιδοχειρουργο. δεν βρηκε χαιρι απο παιδογαστρεντερολογους.

ομοιοπαθητικη, δεν εχω κανει ποτε στη μικρη. θα μπορουσα να το σκεφτω αυτο. απλα, εχω μια εντυπωση , πως δεν πιανει για ολους. ειναι μακροχρονια διαδικασια, με πολλους πειραματισμους στα φαρμακα της, ωσπου να βρεις αυτο που θα σου κανει τη δουλεια.

παντως, το εντερο της λειτουργει, δηλαδη την εχω πιασει να της ερχεται πολλες φορες και τα αναστελλει απο φοβο. το καταλαβαινω αυτο. εχει μπει σε ενα κυκλο φοβου. πως να την βοηθησω? εχω απελπιστει.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

το θεμα του αποθηλασμου, θα ηθελα να το συζητησουμε παρα πολυ σοβαρα. απλα, σε αυτη τη φαση με απασχολουν τα κακα της και δεν μπορω να σκεφτω τιποτε αλλο. θα ηθελα ομως. μολις δρομολογησω αυτο, το επομενο θα ειναι το ξεμπερδεμα με το θηλασμο-αποθηλασμο.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

αργησα να σου απαντησω γιατι περιμενω να δω τι θα γινει με τα κακα.

σημερα ξημερωνει η 6η μερα χωρις.εχθες το απογευμα ηταν ανησυχη. ηθελε μονο στην αγκαλια μας, σαν κατι να φοβοταν. σιγουρα ηταν το θεμα της αφοδευσης. για πρωτη φορα την ειδα ανησυχη, σαν να την βασανιζε κατι. στεναχωρεθηκα πολυ, γιατι μεχρι τωρα δεν ειχε τετοια.δηλαδη, μπορει να μην εκανε,αλλατουλαχιστον δεν ηταν ανησυχη. και ερχομαι σε αυτο που λες. "εφοσον το παιδι ειναι καλα,καλα ειναι να μην παρεμβαινεις". και αν αρχισει να μην ειναι καλα, οπως χθες?

δεν ξερω αγλαια. ειμαι πολυ προβληματισμενη.

Μπορεί τον φόβο να τον έχουν δημιουργήσει οι παρεμβάσεις που έχεις ήδη κάνει.

Σε αυτή την περίπτωση μόνο υπομονή και συμπαράσταση

 

 

 

μου ειπαν για μια γαστρεντερολογο στο ιπποκρατειο. δεν ξερω. αν και τι θα μου πει κι αυτη? τους ξερω. διατροφη, εξετασεις για αλλεργιες, ντουφαλακ σιροπι. την ξερω την τακτικη τους.

Αυτή η τακτική είναι πολύ καλύτερη από τα κλίσματα.

Αν τελικά αυτό βοηθήσει το παιδί, γιατί όχι;

Θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό να εξετασθεί το θέμα των αλλεργιών.

 

γι αυτο και αυτη η φιλη μου πηγε τελικα σε παιδοχειρουργο. δεν βρηκε χαιρι απο παιδογαστρεντερολογους.

και πώς βοήθησε το παιδοχειρουγρός; συνιστώντας κλίσματα;

Αυτό δεν είναι αντιμετώπιση, ούτε λύση του προβλήματος, είναι "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι".

 

 

ομοιοπαθητικη, δεν εχω κανει ποτε στη μικρη. θα μπορουσα να το σκεφτω αυτο. απλα, εχω μια εντυπωση , πως δεν πιανει για ολους.

Ξέρεις κάτι που να πιάνει σε όλους;

Ακόμη και ασθενείς με χρόνιες ασθένειες, χρειάζεται να αλλάξουν φάρμακα, χρειάζεται να νοσηλευτούν γιατί δεν τους πιάνει κανένα φάρμακο...

Δεν υπάρχει κανένα θεραπευτικό σχήμα που να πιάνει σε όλους. Αν υπήρχε θα είχαμε σωθεί και θα είχαν θεραπευθεί όλες οι ασθένειες.

 

ειναι μακροχρονια διαδικασια, με πολλους πειραματισμους στα φαρμακα της, ωσπου να βρεις αυτο που θα σου κανει τη δουλεια.

Αυτό ισχύει σπάνια και κυρίως για τους ενήλικες.

Οι πειραματισμοί στα φάρμακα δεν είναι τίποτα φοβερό, παίρνεις μια καψούλα που κοστίζει 1,5 ευρώ και περιμένεις λίγες μέρες.

 

 

παντως, το εντερο της λειτουργει, δηλαδη την εχω πιασει να της ερχεται πολλες φορες και τα αναστελλει απο φοβο. το καταλαβαινω αυτο. εχει μπει σε ενα κυκλο φοβου. πως να την βοηθησω? εχω απελπιστει.

Νομίζω ότι θα τη βοηθήσεις αν παρεμβαίνεις λιγότερο και αν έχεις περισσότερη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι.

τελικα χθες, χωρις παρεμβαση και φοβο, ή πονο, εκανε λιγα. σιγουρα δεν ηταν κακα 6 ημερων.περιμενω και αλλα. δεν παρεμβαινω. τιποτα. ουτε συζητηση για τοθεμα μπροστα της. να δω. λιγο ακομα. το ραντεβου σε αυτη τη γαστρενερολογο το εκλεισα, αλλα παει για μετα το πασχα, γιατι εχει πολυ κοσμο.

λοιπον, οσο για το θεμα του παιδοχειρουργου.οι παιδοχειρουργοι(απο οσα μου ειπε η φιλη μου

) προσεγγιζουν το θεμα απο,αλλη πλευρα, οπως εχω καταλαβει. δηλαδη, λενε, δεν ενοχοποιουμε τροφες με μεγαλη ευκολια. κλυσμα βαζει μονο στην πρωτη επισκεψη για να καθαρισει απο τα υπολλειματα και μετα ξεκιναει το σιροπι. το οποιο το ανεβαζει ή κατεβαζει σε δοσολογια, αναλογα με το πως ανταποκρινεται καθε μερα, το εντερο.σε καποιες περιπτωσεις, κανουν διαβαση, για τυχον προβληματα. υποστηριζουν οτι το εντερο, οσο το αφηνεις χωρις εκγυμναση, τεμπελιαζει.κλυσμα δεν θελει τωρα πια, παρα μονο ισως, σε εκτακτες περιπτωσεις, που θα υποτροπιασει παλι, καποιο υποθετο γλυκερινης. και συνεχιζουν στην προσπαθεια με το σιροπι.θελει χρονο, υπομονη.

γενικα υπαρχει θεμα με τους παιδογαστρεντερολογους και τους παιδοχειρουργους.τι να πω?

για να δουμε.. εδω θα ειμαστε.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

επισης, φοβαμαι οτι οι γιατροι θα μου πουν να διακοψω τον θηλασμο. δεν εχω και κανει καποια εξειδικευμενη διαιτα ποτε, οποτε δεν ξερω τι να αποφευγω και τι οχι. λες να φταιει ο θηλασμος????? μου το λενε ολοι αυτο? με την εννοια των τροφων που τρωω.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Ο μικρός μου γιος γεννήθηκε στις 04.02.2010 και τον θήλασα από την αρχή χωρίς κανένα πρόβλημα. Τις πρώτες 20 μέρες έκανε τα κακά του 4-5 φορές την ημέρα, στη συνέχεια άρχισε να τις μειώνει σταδιακά και είχε φτάσει τη 1 φορά στις 3 ημέρες. Τώρα όμως η κατάσταση είναι απελπιστική. Έχει να ενεργηθεί από την προηγούμενη Δευτέρα. Ο γιατρός μου είπε να περιμένω μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα γιατι ο μικρός δεν φαίνεται να ζορίζεται πολύ ή να υποφέρει και μέχρι 2 εβδομάδες μπορεί να συμβεί στον αποκλειστικό θηλασμό. Η κοιλίτσα του επίσης είναι μαλακιά.

 

Ωστόσο ήθελα και την άποψη σας διότι έιμαι πολύ χαλασμένη με όλη τη φάση. Ο μικρός βέβαια γεννήθηκε 04.02 3050 κιλά και στις 18.03 ήταν ήδη 5000 κιλά. Βρέχει πολλές πάνες ημερησίως και αερίζεται αρκετά.

 

Τι νομίζετε? Να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα ή να πάρω άλλα μέτρα?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να σου ζήσει το μωράκι.

Εμείς εδώ γιατροί δεν είμαστε (περα ελαχίστων περιπτώσεων), μαμαδες είμαστε που ανταλλάσουμε απόψεις...

Και για ένα τόσο μικρό μωράκι, δε νομίζω κανείς να διακινδύνευε να σου δώσει οδηγίες μεσω ιντερνετ... και ούτε κι εσύ θα έπρεπε να τις δεχθείς.... Ο παιδίατρός σας είναι ο ειδικός να σου πει τι θα κάνεις. Αν δεν τον εμπιστεύεσαι, πάρε μια δεύτερη γνώμη από άλλον παιδίατρο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε να περιμένω μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα γιατι ο μικρός δεν φαίνεται να ζορίζεται πολύ ή να υποφέρει και μέχρι 2 εβδομάδες μπορεί να συμβεί στον αποκλειστικό θηλασμό. Η κοιλίτσα του επίσης είναι μαλακιά.

 

Πράγματι, τα μωρά του αποκλειστικού θηλασμού μπορεί να έχουν κενώσεις τόσο σπάνιες στην αρχή μέχρι και με 2 εβδομάδες απόσταση. Αυτό, είναι κάτι που το έχει επιβεβαιώσει και η κα. Παπαδήμα Αγλαϊα (Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας) σε πολλά posts της.

 

Από τη στιγμή που το μωρό δεν υποφέρει και θηλάζει ελεύθερα και ανεμπόδιστα, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Όμως: αν νιώθεις ανασφαλής ή διασθάνεσαι κάτι για το μωρό σου, φυσικά και είναι συνετότερο να πάρεις 2η γνώμη. Αρκεί να βεβαιωθείς, οτι η 2η γνώμη προέρχεται από γιατρό που να είναι σε θέση να υποστηρίξει το θηλασμό. Αλλιώς, η πιθανότερη απάντηση που θα σου πει είναι οτι "φταίει το γάλα σου".

 

Αν βρεις λίγο χρόνο, ενημερώσου από έγκυρες πηγές για τις κενώσεις των μωρών που θηλάζουν και θα δεις ότι όλα είναι φυσιολογικά.

 

Καλή συνέχεια,

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τις ευχές

 

Όταν λέω άλλα μέτρα έννοώ κάποιο βρεφικό υπόθετο (που υποθέτω δεν είναι και κάτι το τραγικό...). Τον παιδίατρό μου τον εμπιστεύομαι και είναι και ενημερωμένος σχετικά με τον θηλασμό. Επίσης όμως εμπιστεύομαι και την Κα Παπαδήμα γιατι χάρη σε αυτή θήλασα την μεγάλη μου κόρη 14 μήνες. Έγραψα εδώ κυρίως για να με καθησυχάσουν οι γκουρού του μητρικού θηλασμού. Κατα βάθος (και βλέποντας τον μικρούλη μου) είμαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Ηρώ, ξέρεις να μου προτείνεις κάποιες έγκυρες πηγές για τις κενώσεις των μωρών που θηλάζουν? Θα σου ήμουν ευγνώμων!

Link to comment
Share on other sites

Ηρώ, ξέρεις να μου προτείνεις κάποιες έγκυρες πηγές για τις κενώσεις των μωρών που θηλάζουν? Θα σου ήμουν ευγνώμων!

 

Ένα link από έγκριτο site παιδιατρικής:

 

http://pediatrics.about.com/od/weeklyquestion/a/04_bf_cnstipatn.htm

 

 

Ένα άρθρο από τους πλέον αρμόδιους: La Leche Legue:

 

Is my breastfed baby constipated? Does he need a laxative? He is three months old and has bowel movements only every three days.

 

While the amount and frequency of a breastfed baby's wet diapers and bowel movements can be a valuable indicator of his well-being, there is a wide range of normal in infant stooling patterns.

The First Few Days of Life

 

In the first two or three days of life, it would be typical for a baby to wet only one or two diapers per day. As the mother's milk increases, his urine output will increase markedly. Newborns in the first few days after birth will pass dark, tarry stools called meconium, the substance he has stored since before birth. As the baby receives milk, it clears the meconium out of the intestinal tract, so that within a few days the stools will become softer and much lighter in color. The stools are normally yellow, yellow-green or tan. It's not abnormal for an occasional stool to be green. The odor should be mild, and not particularly unpleasant. The consistency may be described as being similar to scrambled eggs, custard, pea soup, or even prepared mustard. There are often small, seedy-looking solid particles in the stool.

The First Six Weeks

 

Most babies, after the first few days, have two to five bowel movements every 24 hours, until they are about six weeks old. The stools should be as large as a US quarter to "count" in this number. Some babies will have more frequent bowel movements, and it is possible for a healthy baby to have fewer bowel movements. If a baby younger than six weeks has fewer than two bowel movements a day, that can still be a variation of normal provided that the baby has an adequate number of wet diapers, is known to be gaining weight at an adequate rate, and the stools produced are substantial in volume.

After the first few days, a breastfed baby should have at least six to eight wet cloth diapers, or five to six disposables, in 24 hours. To gauge the wetness, pour 2-4 tablespoons (30-60 ml) of water on a dry diaper. This is how the normally wet diaper of a young baby feels. It is easier to judge wetness in cloth diapers. If you are using disposables, know that there is a wide variation in brands and types. One brand may not "feel wet" while another may feel soaked with the same amount of fluid. It may be helpful to place a facial tissue inside the diaper to help judge wetness.

After Six Weeks

 

It is normal for the bowel movements of a breastfed to decrease in frequency when the colostrum, which has laxative properties, is completely gone from the mother's milk after about six weeks of age. A baby this age may continue to have bowel movements as frequently as five times a day, sometimes even after every nursing. It is also normal for a breastfed baby older than six weeks to have only one bowel movement every few days. Some healthy babies will have only one bowel movement a week. When bowel movements are less frequent, they should be more profuse in volume. As long as the baby is gaining well, wetting sufficiently, and is happy and content there is no cause to be alarmed by infrequent bowel movements, and it is not necessary to give the baby a laxative, fruit juice, or any other "helpers." In fact, attempting to force bowel movements can have harmful consequences to your baby.

After the baby is about six weeks old, he may wet only five to six cloth diapers per day, but if so these diapers will be much wetter. As the baby's bladder grows, he can produce and hold more urine at a time. To judge wetness of a diaper for an older baby, pour 8 tablespoons (120 ml) onto a dry diaper. That would be considered a normally wet diaper.

 

Πηγή: http://www.llli.org/FAQ/bm.html

 

Αν χρειάζεσαι τυχόν βοήθεια στη μετάφραση των αγγλικών, μη διστάσεις να επικοινωνήσεις ξανά.

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...