Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδιά ήδη έχω πάρει τρία κιλά. Ξεκίνησα 62 κιλά (ύψος 1.67) και είμαι γεμάτα 65 στη 10η εβδομάδα... βέβαια το παράκανα κι εγώ, από σήμερα μαζεύομαι, νορμάλ μερίδες, φρουτάκια και μανούρι/ανθότυρο και κάνα παξιμάδι ολικής. Βέβαια παίρνω και κορτιζόνη και προγεστερόνη που κάνουν κατακράτηση και δεν πρόσεξα και πολυ το αλάτι. Κομμένες οι βλακείες, δεν θέλω να πάρω 20 κιλά και να βασανίζομαι μετά....

 

Δε νομίζω οτι χρειάζεται να ανχώνεσαι,ούτε ξαφνικά να αρχίσεις εξαντλητική δίαιτα....

Απλά προσπάθησε να τρώς όπως και πρίν και ίσως λίγο ποιο προσεκτικα απο άποψη θρεπτικών συστατικων..Η προγεστερόνη απο μόνη της όντως "πρίζει":mad: κάπως αλλα αν είσαι λίγο προσεκτική με το αλάτι ολα θα είναι μια χαρουλα!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι χρειάζεται να ανχώνεσαι,ούτε ξαφνικά να αρχίσεις εξαντλητική δίαιτα....

Απλά προσπάθησε να τρώς όπως και πρίν και ίσως λίγο ποιο προσεκτικα απο άποψη θρεπτικών συστατικων..Η προγεστερόνη απο μόνη της όντως "πρίζει":mad: κάπως αλλα αν είσαι λίγο προσεκτική με το αλάτι ολα θα είναι μια χαρουλα!

Ναι δεν θα κάνω υπερβολές απλώς θα ξεκινήσω να ζυγίζω πάλι τις μερίδες όπως όταν έκανα συντήρηση, θα περιορίσω τα ψωμιά και τα αλάτια, και όταν πεινάω θα τρώω πρώτα ένα φρούτο και μετά ΑΝ η πείνα επιμένει θα τρώω λίγο παξιμάδι με ανθότυρο. Κι ο θεός βοηθός να είναι καλά τα σπόρια μας πρώτα απ' όλα!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στην 22η εβδομαδα και εχω παρει ειδη 11.πειναω συνεχεια κι ευτυχως σπανια τρωω βλακειες(εξαιρουνται τα γλυκα τα οποια σκιζω).ειμαι 1,70 και πριν μεινω εγκυος ζυγιζα 54-55 κιλα.παρεπιπτωντως ο γιατρος που με παρακολουθουσε μεχρι τωρα,δεν με ζυγισε ποτε.ευτυχως η καμπυλη ζαχρου ηταν οκ!

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από μένα!Είμαι στο τέλος της 15ης εβδομάδας και έχω βάλει 3 κιλά!Ήμουν 50 και έφτασα 53(ύψος 1,55)!Και αυτά μέσα σε ένα μήνα,από τότε που σταμάτησαν οι έντονοι έμετοι και ''ανακάλυψα" τα πατατάκιαααα και τις σοκολάτες!Φυσικά πλέον όλα με μέτρο!Βέβαια το σημαντικό είναι να γεννηθεί καλά η μπέμπα μου,και όλα τα παιδιά του κόσμου!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω πιστέυω πως έχει να κάνει με το πόσα κιλά ξεκινήσαμε πριν την εγκυμοσύνη. Σίγουρα, μια κοπέλα που ήταν κανονική ή υπέρβαρη πριν την εγκυμοσύνη, θα πάρει λιγότερα κιλά, που είναι και λογικό. Μια κοπέλα φυσιολογική ή ελλιποβαρής θα πάρει περισσότερα κιλά επειδή ο οργανισμός της τα χρειάζεται περισσότερο, που πάλι είναι λογικό. Οπότε μην απομονώνετε απλά αριθμούς και χαίρεστε ή λυπάστε (πχ 3 κιλά στην 20η εβδομάδα, 8 κιλά στην 32η εβδομάδα κλπ). Τα πάντα είναι σχετικά και αναλογικά την προτέρα κατάσταση.

Εγω είμαι στην 19η εβδομάδα και έχω πάρει 4-5 κιλά (μία δείχνει έτσι, μία αλλιώς, αναλόγως και τα υγρά κλπ). Ξεκίνησα βέβαια 55 κιλά με ύψος 1.74 και με 2 κιλά παραπάνω από όσα ήμουν συνήθως επειδή νόμιζα πως θα αδιαθετήσω και έτρωγα, αλλά τελικά επειδή ήμουν έγκυος, κράτησα το 2κιλο (καλά όχι ότι τρέχει και κάτι, αλλά λέμε τωρα!!)

Συνεπώς, πιστέυω πως τα κιλά αυτά είναι σχετικά φυσιολικά αναλογικά με το πόσα ήμουν πριν.

Πάντως, σημασία έχει και η ποιότητα του φαγητού που κάνουμε και όχι τόσο τα κιλά. Δηλαδή καλό θα έιναι (ανεξάρτητα από το πόσα κιλά θα πάρουμε) αυτά τα κιλά να μην είναι λίπος από σοκολάτες, γλυκά και παχυντικές χαζομάρες, αλλά να είναι ουσιαστικά κιλά, αποτέλεσμα μίας σωστής διατροφής!!

Συνεπώς, το πόρισμα είναι, ότι λόγος ανησυχίας συντρέχει μόνο εάν σε σχέση με πριν, τα κιλά που έχουμε βάλει με βάση την εβδομάδα που βρισκόμαστε είναι πολλά, κάτι που τελικά κρίνεται και από τον γιατρό, ο οποίος ούτως ή άλλως εαν παρατηρήσει μία τέτοια δυσαναλογία, άμεσα θα μας βάλει σε πρόγραμμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω πιστέυω πως έχει να κάνει με το πόσα κιλά ξεκινήσαμε πριν την εγκυμοσύνη. Σίγουρα, μια κοπέλα που ήταν κανονική ή υπέρβαρη πριν την εγκυμοσύνη, θα πάρει λιγότερα κιλά, που είναι και λογικό. Μια κοπέλα φυσιολογική ή ελλιποβαρής θα πάρει περισσότερα κιλά επειδή ο οργανισμός της τα χρειάζεται περισσότερο, που πάλι είναι λογικό. Οπότε μην απομονώνετε απλά αριθμούς και χαίρεστε ή λυπάστε (πχ 3 κιλά στην 20η εβδομάδα, 8 κιλά στην 32η εβδομάδα κλπ). Τα πάντα είναι σχετικά και αναλογικά την προτέρα κατάσταση.

Εγω είμαι στην 19η εβδομάδα και έχω πάρει 4-5 κιλά (μία δείχνει έτσι, μία αλλιώς, αναλόγως και τα υγρά κλπ). Ξεκίνησα βέβαια 55 κιλά με ύψος 1.74 και με 2 κιλά παραπάνω από όσα ήμουν συνήθως επειδή νόμιζα πως θα αδιαθετήσω και έτρωγα, αλλά τελικά επειδή ήμουν έγκυος, κράτησα το 2κιλο (καλά όχι ότι τρέχει και κάτι, αλλά λέμε τωρα!!)

Συνεπώς, πιστέυω πως τα κιλά αυτά είναι σχετικά φυσιολικά αναλογικά με το πόσα ήμουν πριν.

Πάντως, σημασία έχει και η ποιότητα του φαγητού που κάνουμε και όχι τόσο τα κιλά. Δηλαδή καλό θα έιναι (ανεξάρτητα από το πόσα κιλά θα πάρουμε) αυτά τα κιλά να μην είναι λίπος από σοκολάτες, γλυκά και παχυντικές χαζομάρες, αλλά να είναι ουσιαστικά κιλά, αποτέλεσμα μίας σωστής διατροφής!!

Συνεπώς, το πόρισμα είναι, ότι λόγος ανησυχίας συντρέχει μόνο εάν σε σχέση με πριν, τα κιλά που έχουμε βάλει με βάση την εβδομάδα που βρισκόμαστε είναι πολλά, κάτι που τελικά κρίνεται και από τον γιατρό, ο οποίος ούτως ή άλλως εαν παρατηρήσει μία τέτοια δυσαναλογία, άμεσα θα μας βάλει σε πρόγραμμα!!!

 

Εχεις απόλυτο δίκιο!Τουλάχιστον αυτά τα κιλά που θα πάρουμε να ειναί απο διατροφή που περιέχει πολύτιμες βιταμίνες για τα παιδιά μας!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο!Τουλάχιστον αυτά τα κιλά που θα πάρουμε να ειναί απο διατροφή που περιέχει πολύτιμες βιταμίνες για τα παιδιά μας!

 

Ε ναι!!!Εγω προσωπικά προτιμώ να πάρω και 2-3 κιλά παραπάνω αλλά να προέρχονται από διατροφή πλούσια σε βιταμίνες (πχ φρούτα, λαχανικά, σωστές πρωτεϊνες κλπ), παρά να έχω πάρει λιγότερα αλλά να είναι κιλά από πίτσες, σοκολάτες, μακαρόνια και τηγανητές πατάτες!!!Τα κιλά αυτά και να τα χάσω, θα έχουν μείνει στο σώμα με την μορφή λίπους και κυτταρίτιδας, οπότε τι να το κάνω να είμαι αδύνατη αλλά με χαλάρωση κλπ??:confused:

Αλλως τε όπως λένε και οι ειδικοί "είμαστε ό.τι τρώμε!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και απο μενα!!Ειμαι στην 23η εβδομαδα,το Σαββατο μπαινουμε με το καλο στην 24η και απο οτι διαβαζω,μπαινουμε και επισημα στο τριτο τριμηνο!

 

Εγω ξεκινησα με 55 κιλα και τωρα εχω φτασει τα 59!Μεχρι και τον 4ο μηνα,δεν ειχα παρει ουτε γραμμαριο.Ξαφνικα,επειδη προεκυψε θεμα με το σακχαρο,επρεπε να κανω διατροφη και σε 3 εβδομαδες πηρα 3 κιλα!!Ποιος ειδε την γιατρο μου και δεν την φοβηθηκε!Γενικα ειναι πολυ αυστηρη και αμα παρω κανενα κιλο,φωναζει!!Το τελευταιο κιλο το τσιμπησα τον τελευταιο μηνα!

 

Δεν με απασχολουν τα κιλα ή αν θα χαλασει το στηθος μου,με ενδιαφερει να ειναι καλα το μωρακι μου,οπως και καθε μανουλα αλλωστε.Μην ακουτε κακοβουλα σχολια και κακιες και μην αφηνετε να σας επηρεαζει αρνητικα τιποτα!

 

Εχω μια απορια.Οσες κοπελες πηραν παραπανω κιλα απο μενα μεχρι στιγμης,επειδη δεν διαβασα ολα τα ποστ,δεν ειχαν θεμα με τον γιατρο τους?Δεν σας φωναζε?Σιγουρα καθε γιατρος ειναι διαφορετικος οπως και καθε εγκυμοσυνη και οργανισμος,αλλα μου κανει εντυπωση με τοσα κιλα που εχω παρει να εχω "θεμα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε ναι!!!Εγω προσωπικά προτιμώ να πάρω και 2-3 κιλά παραπάνω αλλά να προέρχονται από διατροφή πλούσια σε βιταμίνες (πχ φρούτα, λαχανικά, σωστές πρωτεϊνες κλπ), παρά να έχω πάρει λιγότερα αλλά να είναι κιλά από πίτσες, σοκολάτες, μακαρόνια και τηγανητές πατάτες!!!Τα κιλά αυτά και να τα χάσω, θα έχουν μείνει στο σώμα με την μορφή λίπους και κυτταρίτιδας, οπότε τι να το κάνω να είμαι αδύνατη αλλά με χαλάρωση κλπ??:confused:

Αλλως τε όπως λένε και οι ειδικοί "είμαστε ό.τι τρώμε!!!"

 

Λογω διαβητη κυησης εχω τρελαθει στα μαρουλοφυλλα και στα φρουτα!Κανονικα το δερματακι μου θα επρεπε να ειναι τσιτα!Αντι για αυτου ομως,βλεπω οτι εχω κανει κυταριτιδα που δεν ειχα ιδαιτερο θεμα πριν (οχι οτι δεν ειχα). Δεν με απασχολει καθολου αυτο ομως,απλα μου κανει εντυπωση.Καλυτερη διατροφη θα επρεπε να ειχε και καλυτερο αποτελεσμα στο σωμα μου!

 

Εχετε δικιο με την σωστη διατροφη!Εγω ειχα να φαω πατατες τηγανιτες πολυ καιρο.Εδω και μια εβδομαδα ομως,λογω του οτι κουραζομαι πολυ τα πρωινα και δεν εχω ωρα να μαγειρευω το βραδυ,τις εχω λιγο ταραξει!Ειναι πεντανοστιμες οι ατιμες,αλλα καλυτερα θα ηταν να ετρωγα ενα κοτοπουλο σουβλακι με πιπεριτσα (σπιτικο) απο τις πατατουλες!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 23 εβδομάδα και έχω πάρει 7 κιλά. Η μαία μου ήταν σαφείς "Κοπέλα μου απλά ραψ΄ το!"

 

Αλλά είναι κάπως περίεργη η κατάσταση με τα κιλά μου. Είμαι πάντα 60 τα καλοκαίρια χάνω 2 δηλαδή όταν 21/8 έκανα το τεστ ήμουν 58 κιλά. Έφτασα αρχές Νοεμβρίου να είμαι και πάλι 60 λέω οκ σαν να μην είμαι έγκυος... και μέσα σε ένα μήνα, αρχές Δεκεμβρίου (19w), έφτασα 65! Όμως, 3w τώρα δεν έχω πάρει άλλα!

 

Επίσης σε όποιον λέω οτι έχω συν 7 νομίζει οτι κάνω πλάκα...!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια με το καλο να ρθουνε τα μωρακιας σας και να ειναι υγιεστατα!εγω συνολικα πηρα 12 κιλα στην εγκυμοσυνη μου αλλα κατα ενα περιεργο τροπο αναμεσα στον 5 μηνα και 6μηνα πηρα εξι μαζεμενα κιλα!!ο γυναικολογος μου μεχρι πριν μου ελεγε οκ αλλα μολις ειδε την τρελη αναπηδηση της ζυγαριας τρελαθηκε και μου λεει προσεχε και τελος!εγω βεβαια ετρωγα κανονικα και τα παντα οπως απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου μεχρι και το τελος και τελικα γεννησα και συνολικα πηρα 12...τωρα τι εγινε και τα πηρα ολα αυτα μαζεμενα τι να πω.απλα οι γιατροι φοβουνται αφου σου λεει πηρε 6 μονοκοπανια σε ενα μηνα μεχρι ποσο θα φτασει...παντως μεχρι 15 κιλακια ειναι καλα.αν εχετε ταση για παχος ομως ας κανετε μια πιο υγιεινη διατροφη(και εγω το ιδιο εκανα αλλα με πολλα παραπτωματακια οποτε τυχαινε)απολαυστε το γιατι ειναι καταπληκτικη εμπειρια και τα κιλα θα τα χασουμε μωρε αρκει να μην ειναι πολλααααα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα!!Ειμαι στην 23η εβδομαδα,το Σαββατο μπαινουμε με το καλο στην 24η και απο οτι διαβαζω,μπαινουμε και επισημα στο τριτο τριμηνο!

 

Εγω ξεκινησα με 55 κιλα και τωρα εχω φτασει τα 59!Μεχρι και τον 4ο μηνα,δεν ειχα παρει ουτε γραμμαριο.Ξαφνικα,επειδη προεκυψε θεμα με το σακχαρο,επρεπε να κανω διατροφη και σε 3 εβδομαδες πηρα 3 κιλα!!Ποιος ειδε την γιατρο μου και δεν την φοβηθηκε!Γενικα ειναι πολυ αυστηρη και αμα παρω κανενα κιλο,φωναζει!!Το τελευταιο κιλο το τσιμπησα τον τελευταιο μηνα!

 

Δεν με απασχολουν τα κιλα ή αν θα χαλασει το στηθος μου,με ενδιαφερει να ειναι καλα το μωρακι μου,οπως και καθε μανουλα αλλωστε.Μην ακουτε κακοβουλα σχολια και κακιες και μην αφηνετε να σας επηρεαζει αρνητικα τιποτα!

 

Εχω μια απορια.Οσες κοπελες πηραν παραπανω κιλα απο μενα μεχρι στιγμης,επειδη δεν διαβασα ολα τα ποστ,δεν ειχαν θεμα με τον γιατρο τους?Δεν σας φωναζε?Σιγουρα καθε γιατρος ειναι διαφορετικος οπως και καθε εγκυμοσυνη και οργανισμος,αλλα μου κανει εντυπωση με τοσα κιλα που εχω παρει να εχω "θεμα"

 

Ο γιατρός μου όχι μόνο δεν με είχε αγχωσει και τον ευγνωμώ για αυτό αλλά μου ειχε πει και να πάρεις θα τα χάσεις..

ημουν 105!! όταν έμεινα έγκυος ... αυτόν τον ένδοιέφερε να έχω ηρεμη εγκυμοσυνη χωρις παράπανω άγχη οπότε με είχε χαλαρά .. πήρα αν θυμαμαι καλά 12 κιλά εχασα τα 10 στο νοσοκομειο..

δεν μου έκανε ποτέ παρατηρηση για το βάρος μου μόνο το άλατι μου είχε πει να προσέχω..

πολύ διακριτικός ανθρωπος πολύ καλός χαρακτήρας.

αν μου έλεγε συνεχεια για το βάρος μου μπορεί να πηδουσα και απο κάνα παράθυρο λόγω καταθλιψης..

να ναι κάλα ο γιατρός μου να ναι καλά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα!!Ειμαι στην 23η εβδομαδα,το Σαββατο μπαινουμε με το καλο στην 24η και απο οτι διαβαζω,μπαινουμε και επισημα στο τριτο τριμηνο!

 

Εγω ξεκινησα με 55 κιλα και τωρα εχω φτασει τα 59!Μεχρι και τον 4ο μηνα,δεν ειχα παρει ουτε γραμμαριο.Ξαφνικα,επειδη προεκυψε θεμα με το σακχαρο,επρεπε να κανω διατροφη και σε 3 εβδομαδες πηρα 3 κιλα!!Ποιος ειδε την γιατρο μου και δεν την φοβηθηκε!Γενικα ειναι πολυ αυστηρη και αμα παρω κανενα κιλο,φωναζει!!Το τελευταιο κιλο το τσιμπησα τον τελευταιο μηνα!

 

Δεν με απασχολουν τα κιλα ή αν θα χαλασει το στηθος μου,με ενδιαφερει να ειναι καλα το μωρακι μου,οπως και καθε μανουλα αλλωστε.Μην ακουτε κακοβουλα σχολια και κακιες και μην αφηνετε να σας επηρεαζει αρνητικα τιποτα!

 

Εχω μια απορια.Οσες κοπελες πηραν παραπανω κιλα απο μενα μεχρι στιγμης,επειδη δεν διαβασα ολα τα ποστ,δεν ειχαν θεμα με τον γιατρο τους?Δεν σας φωναζε?Σιγουρα καθε γιατρος ειναι διαφορετικος οπως και καθε εγκυμοσυνη και οργανισμος,αλλα μου κανει εντυπωση με τοσα κιλα που εχω παρει να εχω "θεμα"

 

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!

εγω μέχρι και την 38η εβδ. είχα πάρει 20..και γέννησα στις 39+4ημ...βγαίνωντας απο το νοσοκομείο ζυγίστηκα είχα χάσει 8 και μέσα σε 3 μέρες άλλα 4!είναι πρήξιμο που φεύγει σιγά-σιγά...

Ξεκινησα στα 60 και πήγα 80!!!ο γιατρός φώναζε αλλά εντάξει,μου είπε κυρίως για δικό μου καλό (να μην "ανοίξω" και μετά δε μαζεύομαι) αλλά και για το παιδί να μην κάνει κάνα ζάχαρο...είσαι μια χαρά πάντως!μακάρι να καταφέρω να πάω στα 55 κι εγω!!!θα είμαι ΚΑΡΑΣΟΥΠΕΡ!!!!!!!!!!!!!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα ειναι θεμα γιατρου τα κιλα!Μια φιλη μου,στην ιδια εβδομαδα με μενα εχει παρει ηδη 10 και ειναι ανετος!Της ειπε να προσπαθει να μην παρει πολλα κιλα,γιατι θα δυσκολευτει να τα χασει,αλλα μεχρι εκει!Η δικη μου,σαν υστερικη κανει!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι θεμα γιατρου τα κιλα!Μια φιλη μου,στην ιδια εβδομαδα με μενα εχει παρει ηδη 10 και ειναι ανετος!Της ειπε να προσπαθει να μην παρει πολλα κιλα,γιατι θα δυσκολευτει να τα χασει,αλλα μεχρι εκει!Η δικη μου,σαν υστερικη κανει!!!

 

Καλημεραααααα!

Με το καλο να ρθουν τα μωρακια σας στον κοσμο και οσες εχουν παιδακια να τα χαιρονται και να ειναι γερα!

Εγω ειμαι 23 εβδομαδων και εχω παρει 8 κιλα περιπου!!!Ημουν 50 και τωρα 58!!!!

Ο γιατρος μου παντα με χαμογελο μου λεει να προσεχω!!!!

Οπως ειπες λοιπον Cooker,ειναι θεμα γιατρου!

Για τα δικα μου δεδομενα,εχεις παρει πολυ λιγα βρε κοπελα μου!!!Αχχχχ,μακαρι και γω να ημουν σαν εσενα!!!!Οχι για λογουε αισθητικους,διοτι μονο κοιλια εχω κανει,αλλα γιατι με κουραζοτν αφανταστα....αλλα το ατιμο το στομα δεν κλεινει!!!!!:lol:

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα !

Εμενα ο γιατρος μου ειπε μεχρι 9 κιλα κ να φανταστειτε οτι ειμαι κ λιγο λιποβαρης χωρις ποτε να κανω διαιτα ! Παντα ετρωγα ο,τι ηθελα κ το ιδιο κανω κ τωρα .

Ξεκινησα 50 κιλα κ τωρα στο τελος της 15ης εβδομαδας εχω παρει λιγοτερο απο κιλο , αλλα μου ειπαν οτι απο τωρα ξεκινανε τα κιλακια ...

Εκανα χθες κ τη μικρη καμπυλη κ περιμενω να δω το μεσημερι αν θα φανουν τα γλυκακια που τρωω παρα τη γκρινια του γιατρου !

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Εγω είμαι στην 19 εβδομαδα και εχω παρει 4 κιλά. Είμαι 64. Δεν ξερω αν είναι καλα η οχι. Η γιατρος μου το μόνο που μου είπε είναι όχι γλυκα. πρίν την εγκυμοσύνη εκανα γυμναστική,ποδήλατο και νομιζω πως αυτό θα βοηθήσει στο να επανελθει το σώμα μου.. Εσεις τι νομίζετε?? :confused::confused:

egyip2.png2013.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Εγώ είμαι στην 15η εβδομάδα και δεν έχω βάλει ακόμα βάρος - προσπαθώ να μην τρώω πάρα πολύ αλλά χωρίς να στερούμε κάτι. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα βάλει 17 και δεν θέλω να ξαναβάλω τόσα. Εννοείτε πως τα έχασα όλα και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Μετά τον χρόνο είχα επανέλθει σχεδόν στα αρχικά μου που είναι και πάλι τα 62 με ύψος 1,66. Σημασία έχει να τρώμε σωστά, να ευχαριστηθούμε την εγκυμοσύνη μας και να μην έχουμε άγχος για τα κιλά μας.. Σοφία πες του γιατρού σου ότι είναι υπερβολικός. Ο γιατρός μου μου είχε πει 12-15 κιλά στην περίπτωση μου είναι μέσα στα φυσιολογικά. Εγώ ξέφυγα κατά 2...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ερωτηση δεν με ενοχλησε ποτε!

Στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 16 και στην δευτερη 17!Και στις 2 εγκυμοσυνες το πρωτο τριμηνο ειχα παρει ηδη τα 8!!!μετα επεσαν οι ρυθμοι,στον 8ο ειχα παρει 1 και 2 αντιστοιχα!Παντως τα εχασα ολα παρα πολυ ευκολα και τωρα που εχει περασει ο καιρος βλεπω οτι τελικα καλως τα πηρα αυτα τα κιλα αφου ειχα ξεκινησει και στις 2 εγκυμοσυνες με βαρος λιγο κατω απο το φυσιολογικο οποτε αν μετα με ολο αυτο το τρεξιμο δεν ειχα και κανα κιλο πανω μου δεν νομιζω οτι θα την παλευα!

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια!!!Υγεια και ευτηχια και με το καλο να κρατησουμε τα μωρακια μας στην αγκαλια μας!!Και οι μανουλες που ακομα δεν ειναι μανουλες συντομα να τους ερθει το θετικο τεστακι!!!!

 

Ειμαι στην 26η εβδομαδα και παραμενω σταθερη στα 4 κιλα (το ενα ειναι σιγουρα της μπεμπας).Δεν ξερω βεβαια αν ειναι καλο αυτο,αλλα δεν κανω διαιτα ή νηστεια.Τρωω κανονικα αλλα προσεχω!Ειδικα τα γλυκα λογω διαβητη τα εχω κοψει,οπως επισης και ολα τα τυποποιημενα προιοντα!

 

Το πως θα τα χασω τα κιλα μετα την γεννα ειναι το τελευταιο που με απασχολει.Και δεκα να παρω και εικοσι και τριαντα!Το παιδακι μου να ειναι καλα και θα βρω τροπο να τα χασω.Προ εγκυμοσυνης χορευα πολυ και ετρεχα και τωρα μου εχει λειψει απιστευτα.Ξερω οτι δεν θα εχω χρονο μετα,αλλα κατι θα βρω να κανω.

 

Μην σας "αγχωνουν" για τα κιλα κοριτσια.Τα παιδακια μας να ειναι καλα και τιποτα αλλο!Ολα τα αλλα θα τα βρουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα!!

Λοιπόν, εγω είμαι στην 18η εβδομάδα κι εχω πάρει 2 κιλά μόνο!! Η αλήθεια είναι οτι μου έχει κάνει τρομερη εντύπωση οτι δεν έχω παρει σχεδόν καθόλου κιλά γιατι ο γιατρός μου είπε οτι το φυσιολογικό για το βάρος μου (1,70 & 59 kg) είναι να πάρω 12-16 kg.. βέβαια τρώω κανονικά κι οχι παραπάνω απο οτι έτρωγα αλλά ακριβώς όσο έτρωγα και πριν οπότε μάλλον αυτο ευθύνεται! Επίσης έχω ακούσει οτι τα περισσότερα κιλά τα παίρνεις μετα τον 5ο μήνα όπότε είναι νωρίς ακόμα.. έχουμε καιρό.. Παρατήρησα όμως οτι έχω κάνει κυτταρίτιδα, πάντα είχα αλλά τώρα παραέχω..- και μάλλον φταίει οτι έχω τσακίσει τα τυριά καθ' όλη και τα τοστ το πρωί...χμμ..αυτά μάλλον πρεπει να τα κόψω..

foxfoxsbu20130611_-31_our+baby+is.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα !

Εμενα ο γιατρος μου ειπε μεχρι 9 κιλα κ να φανταστειτε οτι ειμαι κ λιγο λιποβαρης χωρις ποτε να κανω διαιτα ! Παντα ετρωγα ο,τι ηθελα κ το ιδιο κανω κ τωρα .

Ξεκινησα 50 κιλα κ τωρα στο τελος της 15ης εβδομαδας εχω παρει λιγοτερο απο κιλο , αλλα μου ειπαν οτι απο τωρα ξεκινανε τα κιλακια ...

Εκανα χθες κ τη μικρη καμπυλη κ περιμενω να δω το μεσημερι αν θα φανουν τα γλυκακια που τρωω παρα τη γκρινια του γιατρου !

 

 

Καλημέρα Σοφία!!

εκανες καμπύλη -ζαχάρου φαντάζομαι- τόσο νωρίς??? εμενα ο γιατρός μου μου έιπε να το κάνουμε γυρω στην 22η εβδομάδα.. γιατί τόσο νωρίς??

foxfoxsbu20130611_-31_our+baby+is.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σοφία!!

εκανες καμπύλη -ζαχάρου φαντάζομαι- τόσο νωρίς??? εμενα ο γιατρός μου μου έιπε να το κάνουμε γυρω στην 22η εβδομάδα.. γιατί τόσο νωρίς??

 

Καλημερα !

Εκανα τη μικρη καμπυλη στη 15η εβδομαδα και τη μεγαλη θα την κανω κ γω στην 22η .

Δεν τη ζητανε παντα τη μικρη καμπυλη , αλλα εγω ειμαι υπογλυκαιμικη κ αυτο μπορει να γυρισει σε διαβητη κυησης γι'αυτο επρεπε οπωσδηποτε να την κανω . Ευτυχως ηταν μια χαρα !

Εχουμε μια βδομαδα διαφορα απ'οτι βλεπω ...

Με το καλο το μωρακι σου !

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...