Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts

Ααα! γι' αυτό λοιπόν! και μου έκανε εντύπωση!

 

Ναι, έχουμε μια βδομάδα διαφορά! Με το καλό τα μωράκια μας!!!! κι είναι και το πρωτα μας απο οτι κατάλαβα, ε?

Αχ! με το καλό!!

Αντε κι αν γεννησεις στο Ελενα ίσως είμαστε και μαζι!!

foxfoxsbu20130611_-31_our+baby+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ααα! γι' αυτό λοιπόν! και μου έκανε εντύπωση!

 

Ναι, έχουμε μια βδομάδα διαφορά! Με το καλό τα μωράκια μας!!!! κι είναι και το πρωτα μας απο οτι κατάλαβα, ε?

Αχ! με το καλό!!

Αντε κι αν γεννησεις στο Ελενα ίσως είμαστε και μαζι!!

 

Ναι ...κ μενα το πρωτο μου ειναι !

Στο Ιασω θα γεννησω πρωτα ο Θεος !

Ο,τι καλυτερο μας ευχομαι λοιπον ... ;)

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από δω! Είμαι 28εβδομάδων και είμαι ήδη +8 κιλά! Ο γιατρός μου είπε ότι το φυσιολογικό για τις εβδομάδες μου είναι +6,5 και ότι εντάξει, δε χάλασε κι ο κόσμος για 1,5 κιλό πάνω κάτω, απλά να προσέξω μέχρι τον ένατο. Ο μικρός μου είναι 1.200γρ περίπου, πώς διάολο τα φόρτωσα τα υπόλοιπα;;;; :rolleyes: Τώρα είμαι στον έβδομο, τι να περιμένω για έβδομο, όγδοο και ένατο; Άλλες λένε ότι δεν παίρνεις ιδιαίτερα κιλά και άλλες ότι τότε παίρνεις τα περισσότερα γιατί βάζει βάρος και το μωρό! :confused: Τα φώτα σας!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι στον έβδομο, τι να περιμένω για έβδομο, όγδοο και ένατο; Άλλες λένε ότι δεν παίρνεις ιδιαίτερα κιλά και άλλες ότι τότε παίρνεις τα περισσότερα γιατί βάζει βάρος και το μωρό! :confused: Τα φώτα σας!

 

Κι εγω τα περισσοτερα κιλα τα πηρα τους πρωτους μηνες, στο τριτο τριμηνο πηρα καπου 3 κιλα (συνολικα πηρα 10-11), οποτε μην αγχωνεσαι ειναι πιθανο να σου κοπει και εσενα η ορεξη! Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κλείσει την 14η εβδομάδα και περιμένω δίδυμα απο εξωσωματικη.Έχω πάρει 2 κιλά ως τώρα αλλά είμαι αρκετά πρησμενη ή τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ. Δεν θέλω να πάρω πολλά κιλά γιατί φοβάμαι ότι θα επιβαρυνουν την κύηση. Έχω ακούσει ότι γυναίκες με δίδυμα βαραινουν πολύ τους τελευταίους μήνες. Το κακό είναι ότι ο άντρας μου με ψιλοπιεζει να τρωω περισσότερο και εστιάζει στην ποσότητα όχι στην ποιότητα. Ξέρω ότι το κάνει από τη χαρά του και δεν θυμωνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω κλείσει την 14η εβδομάδα και περιμένω δίδυμα απο εξωσωματικη.Έχω πάρει 2 κιλά ως τώρα αλλά είμαι αρκετά πρησμενη ή τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ. Δεν θέλω να πάρω πολλά κιλά γιατί φοβάμαι ότι θα επιβαρυνουν την κύηση. Έχω ακούσει ότι γυναίκες με δίδυμα βαραινουν πολύ τους τελευταίους μήνες. Το κακό είναι ότι ο άντρας μου με ψιλοπιεζει να τρωω περισσότερο και εστιάζει στην ποσότητα όχι στην ποιότητα. Ξέρω ότι το κάνει από τη χαρά του και δεν θυμωνω.

Καλή μου sanna βρίσκομαι κ γω σε δίδυμη κύηση μετά από εξωσωματική (2η εγκυμοσύνη). Είμαι στα μέσα του 8ου μήνα και είχα υπερβολική αύξηση βάρους. Τους πρώτους 4 μήνες πήρα 12,5 κιλά και από τον 5ο στον 7ο 26........ Έχω 2 βδομάδες στον 8ο και έχω ήδη τσιμπήσει 5 και συνεχίζω. :/ Όσο για την κοιλιά... όχι απλά τούρλα... είναι σαν ζέπελιν και λίγα λέω :'( Σημαντικό ρόλο σε αυτές τις περιπτώσεις παίζει ο μεταβολισμός μας και αν το εσωτερικό μας περιβάλλον είναι έτοιμο για μια τέτοια πρόκληση. Εμένα αντέδρασε με υπερβολικά φουσκώματα, πρηξίματα, ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΗ -κυριολεκτικά- λαιμαργία. Δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω, μάλλον είμαι απ ' τις περίεργες περιπτώσεις, αλλά σαν ομοιοπαθούσα είπα να μοιραστώ κι εγώ τον πόνο μου :/

Link to comment
Share on other sites

από 2.500 περίπου το καθένα ..ο γιατρός λέει ότι είναι μια χαρά. Για μένα πάλι δεν το βλέπω.. αλλά ντάξει, αν δεν τυραννηθώ και λίγο, τι θα χω να λέω για την εγκυμοσύνη :o το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να κινηθώ (και δεν εννοώ ότι δεν μπορώ να κινηθώ άνετα, αλλά ότι δεν μπορώ να κινηθώ σχεδόν καθόλου :| ο γιατρός μου λέει να περπατάω αλλά με τέτοια κοιλιά δεν βλέπω μπροστά μου, με πιάνει η μέση, η πλάτη, τα πόδια, όλα, κάποιες φορές χρειάζομαι βοήθεια να σηκωθώ από την καρέκλα:/)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο μια χαρά είναι το μωρακια σου! Άντε με το καλό να τα πάρεις γερά στην αγκαλιά σου!

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο περιδεση τραχήλου έκανες? Σε ρωταω γιατί εγώ θα κάνω την Τρίτη προληπτικά. Ενώ έχω μια χαρά τραχηλο ο γιατρός λέει να την κάνουμε για να είμαστε σίγουροι μιας και είναι δίδυμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τα περισσοτερα κιλα τα πηρα τους πρωτους μηνες, στο τριτο τριμηνο πηρα καπου 3 κιλα (συνολικα πηρα 10-11), οποτε μην αγχωνεσαι ειναι πιθανο να σου κοπει και εσενα η ορεξη! Με το καλο!

 

Μακάρι! Να είσαι καλά!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι στην 18η εβδομάδα και έχω βάλει 1,5 κιλό - δεν προσέχω αλλά έχω ήδη ένα παιδάκι 2 ετών που δεν με αφήνει να κάτσω οπότε ότι τρώω το καίω... δεν με αγχώνει καθόλου το βάρος αλλά δεν θέλω να φτάσω και στα κιλά του πρώτου (17). Μέχρι 13-14 θα είμαι οκ. Θα δούμε γιατί και στον γιο μου έβαλα 6 κιλά στον 9ο.. (γέννησα 40 εβδομάδων ακριβώς)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα!εγω σε 10 μερες μπαινω στον 5ο και μεχρι τωρα εχω παρει 3,5 κιλα!οχι γιατι προσεχω αλλα γιατι μεχρι πριν 10 μερες ειχα εμετους...οποτε θα δειξει απο δω και περα!παντως ο γιατρος μου μου ειπε πως λογω του οτι ειμαι αδυνατη εχω το περιθωριο να παρω μεχρι 12 κιλα συνολικα!αλλα δεν ανχωνομαι κιολας!οτι γινει!παντως γενικα δεν τρωω κακες τροφες..φροντιζω τουλαχιστον αυτο που θα φαω να προσφερει και κατι στο μωρο.και ευτυχως δεν ειμαι καθολου φαν των γλυκων οποτε ολα καλα και βλεπουμε!!παντως και λιγα παραπανω να παρουμε ρε κοριτσια οκ θα τα χασουμε μετα!!!!!λιγο γυμναστικη,λιγο θηλασμα,λιγο ταλαιπωρια ακομα και θα φυγουν!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μόλις μπήκα στο 3ο τρίμηνο κι έχω πάρει περίπου 16 κιλά αλλά βλέπω ότι θα παραμείνω σταθερή ή θα πάρω πολύ λίγα ακόμα. Αισθάνομαι την κοιλιά μου τόσο ψηλά που πιέζει το στομάχι μου. Οι καούρες είναι φρικτές. Αν φάω λίγο παραπάνω αισθάνομια τεράστια δυσφορία οπότε πλέον σταματάω πριν καλά καλά χορτάσω κι έχω κόψει και το βραδινό, δηλ. πίνω κανένα χαμομήλι, μισό παξιμάδι και τέτοια λιτά...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε ολες! κοριτσια εγω τωρα ξεκιναω την εγκυμοσυνη αλλα ειμαι στην κατηγορια γεροδεμενη(τι ωραια το εθεσα) ειμαι 1,79 υψος και παντα ημουν σε κιλα παραπανω αλλα λογω γυμναστικης δεν ηταν ασχημα. το θεμα ειναι οτι ο γυναικολος με αγχωσε μου ειπε το ανωτερο οριο που μπορω να παρω σε κιλα ειναι 8 κιλα σε ολη την διαρκεια τησ εγκυμοσυνης.γουρλωσα τα ματια πωσ γινεται? μου ειπε το διαιτολογιο μου θα εχει 1300 θερμιδεσ την ημερα. το ξερω οτι το κανει για να μην εχω προβληματα αλλα δεν ειναι λιγο υπερβολικος?εσας τοσο σας περιορισε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες! κοριτσια εγω τωρα ξεκιναω την εγκυμοσυνη αλλα ειμαι στην κατηγορια γεροδεμενη(τι ωραια το εθεσα) ειμαι 1,79 υψος και παντα ημουν σε κιλα παραπανω αλλα λογω γυμναστικης δεν ηταν ασχημα. το θεμα ειναι οτι ο γυναικολος με αγχωσε μου ειπε το ανωτερο οριο που μπορω να παρω σε κιλα ειναι 8 κιλα σε ολη την διαρκεια τησ εγκυμοσυνης.γουρλωσα τα ματια πωσ γινεται? μου ειπε το διαιτολογιο μου θα εχει 1300 θερμιδεσ την ημερα. το ξερω οτι το κανει για να μην εχω προβληματα αλλα δεν ειναι λιγο υπερβολικος?εσας τοσο σας περιορισε?

εξαρταται απο τι κιλα ξεκινας!η αν εχεις καποιο θεμα με ζαχαρο-διαβητη-θυροειδη κτλ!εμενα μου ειπε μεχρι 12 κιλα συνολο!την αλλη βδομαδα μπαινω στον 6ο και εχω παρει 6,7 κιλα,και ο γιατρος λεει ειμαι πολυ καλα!(τα 3 τα πηρα αυτον το μηνα και φρικαρα...συμβαινει ομως αμα δεν εχεις παρει στην αρχη...)

για καποιο λογο θα σου ειπε μεχρι 8-9...πες του να σου δωσει διατροφη γιατι δεν ελεγχεται!!!και σε μια φιλη ειπε μεχρι 8-9 που ηταν λιγακι γεματουλα....και εχει παρει 13,,,μπαινει βεβαια στον μηνα της τωρα οποτε....!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εγω ειχα ποσταρει αυτο το αρχικο μηνυμα...ειμαι 1.65 και ημουν 54 κιλα...στην εγκυμοσυνη ειχα τρελες ναυτιες ειδικα στο α τριμηνο...τοσες πολλες που δεν μπορουσα να σηκωθω το πρωι απο το κρεβατι...το πιο παραδοξο ομως ειναι οτι επρεπε να τρωω κατι για να συνελθει το στομαχι μου...ως τον εκτο μηνα ειχα παρει 6 κιλα....για να μην πολυλογω, μεχρι τη γεννα πηρα 18 κιλα κ εφτασα 72!!!Δεν ετρωγα σαν γουρουνα, αλλα ετρωγα πιο συχνα κ καποιες μη σωστες τροφες, οπως τυροπιτα κλπ....γεννησα ιουλιο 2012...εχασα τα 5 κιλα στη γεννα,,,μετα ξεκινα το δραμα... επαθα σοβαρη επιλοχειο καταθλιψη με αποτελεσμα να μην με ενδιαφερει τιποτα ποσο μαλλον το σωμα μου...αυτο κρατησε 2 μηνες...μετα αγχωνομουν πως θα τα καταφερω με τη δουλεια κ τη μπεμπα κ ετρωγα μονο μια φορα τη μερα---τιποτε αλλο...αυτο ομως ειναι λαθος!!!Μπλοκαρε ο μεταβολισμος!!Εδω κ 4 μηνες εχω ξεκινησει διατροφη κ θελω ακομα 3 κιλα για να φτασω στην αρχικη μου θεση!!!Εχασα δηλαδη 5 στη γεννα κ 10 κιλα με τη διατροφη...διατροφη που μου την εδωσε διαιτολογος πριν μεινω εγκυος γιατι ετρωγα πολλα γλυκα κ θα παθαινα διαβητη!!!Να πω οτι θηλασα τη μικρη 2 μηνες αλλα δενεχασα ουτε γραμμαριο...ισως δεν ετρωγα κ σωστα ισως θελει παραπανω χρονο ο θηλασμος να επιδρασει...παντως στην εγκυμοσυνη αφου δεν ειχα διαβητη κυησης το ευχαριστηθηκα γιατι ημουν αδυνατη πριν κ εφαγα με ανεση...μετα βεβαια θελει λιγο κοπο κ πειθαρχια.....ε τρωω κ κανα γλυκακι που κ που....με το καλο τα μωρακια σας κ ολα θα μπουν σε ενα προγραμμα μετα...για εμενα που ηταν το πρωτο παιδακι μου, το πρωτο τριμηνο ηταν δυσκολο....

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο ο γυναικολογος μου μου ειχε πει μεχρι 12 το πολυ. προσεχα στην εγυμοσυνη και καταφερα να παρω στην πρωτη 8.5 στην 2η 6.5κιλα και στην 3η 8,5κιλα αλλα ποτε δεν εφτασα στον 9ο μηνα γενναγα στην 35-36η εβδομαδα λογικα θα ηταν 1 με 2 κιλα επιπλεον.τα κιλα τα εχανα στους πρωτους 4 μηνες αλλα στα ρουχα μου εμπαινα μετα τον 8ο μηνα το σωμα θελει χρονο να ξαναεπανελθει. μην τρελενεστε τρωτε με μετρο οχι ομως και με υπερβολικες στερησεις

mamax4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες! κοριτσια εγω τωρα ξεκιναω την εγκυμοσυνη αλλα ειμαι στην κατηγορια γεροδεμενη(τι ωραια το εθεσα) ειμαι 1,79 υψος και παντα ημουν σε κιλα παραπανω αλλα λογω γυμναστικης δεν ηταν ασχημα. το θεμα ειναι οτι ο γυναικολος με αγχωσε μου ειπε το ανωτερο οριο που μπορω να παρω σε κιλα ειναι 8 κιλα σε ολη την διαρκεια τησ εγκυμοσυνης.γουρλωσα τα ματια πωσ γινεται? μου ειπε το διαιτολογιο μου θα εχει 1300 θερμιδεσ την ημερα. το ξερω οτι το κανει για να μην εχω προβληματα αλλα δεν ειναι λιγο υπερβολικος?εσας τοσο σας περιορισε?

 

Όταν έμεινα εγώ έγκυος, ήμουν ήδη υπέρβαρη (ύψος 1,60 και βάρος 78 κιλά :( και παρόλο τις προσπάθειες αδυνατίσματος, δεν δούλευε με τίποτα ο μεταβολισμός μου για να χάσω βάρος). Πήγα λοιπόν σε διαιτολόγο, μόλις έμεινα έγκυος για να μπορέσω να ελέγξω τη διατροφή και μην πάρω πολλά κιλά μέχρι να φτάσω 9 μηνών. Ο διαιτολόγος είχε πει ότι πρέπει να πάρω το πολύ 8 κιλά μέχρι το τέλος. Αν θυμάμαι, καλά είχε πει ότι πρέπει να πάρω στο 1ο τρίμηνο 1 κιλό, στο τέλος του 2ου τριμήνου 3 κιλά και στο 3ο 4 κιλά. Πήγα στον διαιτολόγο μόνο κανά δυο φορές γιατί τελικά η εγκυμοσύνη μου κυλούσε ομαλά όσο αφορούσε την αύξηση βάρους!

Στην εγκυμοσύνη μου είχα τα κλασσικά συμπτώματα (αναγούλες, τάση για εμμετό αλλά και εμμετούς, ξινίλες, καούρες) και ευτυχώς, γιατί αυτά πιστεύω με κράτησαν και δεν είχα διάθεση για φαγητό !!! Έτρωγα μόνο μικρές ποσότητες αλλά δεν ένιωθα να στερούμαι. Μου αρέσουν όμως τα γλυκά και αυτά τα ήθελα και στην εγκυμοσύνη. Μόνο στον 8ο πρόσεξα παραπάνω γιατί έπαθα διαβήτη κύησης.

Γέννησα στην 38η εβδομάδα έχοντας πάρει μόνο 6 κιλά. Να φανταστείς, όταν γέννησα, βγήκα από κλινική με μείον 7,5 κιλά, δηλαδή 1,5 κιλό λιγότερο από την αρχή της εγκυμοσύνης :!:

Με το καλό να γεννήσεις ένα γερό μωρό και πρόσεχε χωρίς να αγχωθείς την διατροφή σου και για σένα αλλά και για το μωρό σου!!!Όλες μας ξέρουμε τα περί της σωστής διατροφής, πόσο μάλλον όταν είμαστε έγκυες ;)

Link to comment
Share on other sites

ο εφιάλτης με τα κιλά ξανακτυπά σε όλες μας βλέπω.....έχω ήδη πάρει 8 και είμαι μονο στον 6 ακόμα, την τρέλα μου μέσα (από 58 στα 66)! μάλιστα τα 3 κιλά ήταν μαζεμένα κατά τη διάρκεια 5ου προς 6ο μήνα και ούτε που το κατάλαβα πως στο καλό τα απόκτησα....

τώρα αρχίσανε από την οικογένεια πειράγματα τύπου ντολμαδάκι, βαρελάκι έγινες και κολοκύθι μου:oops::oops::oops:

τώρα προσοχή και αποφυγή σε γλυκά και στο συνδυασμό πρωτεϊνών με υδατάνθρακες. εκεί αποδίδω τα λάθη μου. για να δούμε:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια εγώ στη πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει 13 κιλά τώρα έχω μπει στο 4 και έχω πάρει ήδη 4 κιλά ήμουνα 50 και είμαι 54 δεν αγχονομαι όμως έχω αλλά να σκέφτομαι δε θα στεναχωριεμαι και για τα κιλά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να σας πω : εγω βρίσκομαι στην 19 εβδομάδα και έφτασα τα 98 κιλά ναι τόσο ήμουν οταν ξεκίνησα αλλα είχα χάσει 3 κιλά το πρώτο τρίμηνο και τα πήρε τωρα . Να σας πω την αλήθεια άρχισα να ανησυχώ προσπαθώ και προσέχω στο θέμα της διατροφής . Με το καλο να γεννησουμε όλες !

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...