Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

AngiCat, συγγνώμη που ρωτάω γιατί δε θυμάμαι καθόλου, αλλά σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος γι'αυτό ή μόνο ο γυναικολόγος σου? Το 165 είναι όντως αρκετά ανεβασμένο. Όχι επικίνδυνο, αλλά ανεβασμένο. Κι εμένα, όπως και στο Διδυμάκι και την Tara, με ξεκίνησαν με ινσουλίνη όταν έφτανα πλέον τα 130. Κάνε λίγο υπομονή, όμως, γιατί σε λίγο τελειώνει η ταλαιπωρία σου. Με το που θα γεννήσεις θα πέσει το σάχαρο στα φυσιολογικά και ζήτω η ζωή χωρίς μηχανάκια σακχάρου!!! :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μόνο ο γυναικολόγος μου και στο νοσοκομείο οι γιατροί. Δεν μου σύστησε κανένας από τους δύο να πάω σε ενδοκρινολόγο.

Σήμερα που μίλησα με τον γιατρό μου είπε αρκεί το ζάχαρο νηστική να είναι χαμηλό δλδ να μην ανεβαίνει πάνω από 100. Το ζάχαρο όταν φάω και μετά ακόμα και αν ανεβαίνει δεν σημαίνει ότι είναι παθολογικό.

Το οποίο είναι πάνω κάτω και ότι μου είπαν στο νοσοκομείο αφού με έβαλαν να μετράω το ζάχαρο το πρωί νηστική και αν ανέβει να πάω να με δουν.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να το παίξω ξερόλας, και επειδή πιστεύω ότι με το σάκχαρο δεν παίζουνε, θα σε συμβούλευα να μιλήσεις από μόνη σου με έναν ενδοκρινολόγο. Το σάκχαρό σου είναι αρκετά υψηλό για να το περνάνε έτσι αψήφιστα και πραγματικά απορώ που ο γιατρός σου το αντιμετωπίζει έτσι "έλα, μωρέ". Έγκυος και νηστική με μέτρηση σακχάρου 100 είναι πάρα πολύ υψηλό, κατ'εμέ εντελώς λάθος το στάνταρ που σου θέτει ο γυναικολόγος. Και αν το σάκχαρο που ανεβαίνει μετά από φαγητό δεν σημαίνει κάτι παθολογικό, τότε μ'αυτή τη λογική δε θα χρειαζόταν να μας βάζουνε σε ινσουλίνη οι ενδοκρινολόγοι. Ο λόγος που ακούγομαι τόσο απόλυτη σ'αυτό είναι γιατί έχω περάσει χρόνια σε ενδοκρινολόγο να με παρακολουθεί, με είχε αναλάβει απ'την πρώτη ημέρα της εγκυμοσύνης μου σχετικά με το σάκχαρό μου και όλα αυτά τα έχουμε συζητήσει άπειρες φορές. Το σάκχαρο δεν είναι τομέας των γυναικολόγων, δυστυχώς για εμάς οι περισσότεροι από αυτούς δεν το γνωρίζουν σε όσο βάθος θα έπρεπε. Εγώ στη θέση σου θα απευθυνόμουν σε έναν ειδικό, ακόμη και αν κι εκείνος συμφωνούσε με το γυναικολόγο μου και τους γιατρούς του νοσοκομείου.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να το παίξω ξερόλας, και επειδή πιστεύω ότι με το σάκχαρο δεν παίζουνε, θα σε συμβούλευα να μιλήσεις από μόνη σου με έναν ενδοκρινολόγο. Το σάκχαρό σου είναι αρκετά υψηλό για να το περνάνε έτσι αψήφιστα και πραγματικά απορώ που ο γιατρός σου το αντιμετωπίζει έτσι "έλα, μωρέ". Έγκυος και νηστική με μέτρηση σακχάρου 100 είναι πάρα πολύ υψηλό, κατ'εμέ εντελώς λάθος το στάνταρ που σου θέτει ο γυναικολόγος. Και αν το σάκχαρο που ανεβαίνει μετά από φαγητό δεν σημαίνει κάτι παθολογικό, τότε μ'αυτή τη λογική δε θα χρειαζόταν να μας βάζουνε σε ινσουλίνη οι ενδοκρινολόγοι. Ο λόγος που ακούγομαι τόσο απόλυτη σ'αυτό είναι γιατί έχω περάσει χρόνια σε ενδοκρινολόγο να με παρακολουθεί, με είχε αναλάβει απ'την πρώτη ημέρα της εγκυμοσύνης μου σχετικά με το σάκχαρό μου και όλα αυτά τα έχουμε συζητήσει άπειρες φορές. Το σάκχαρο δεν είναι τομέας των γυναικολόγων, δυστυχώς για εμάς οι περισσότεροι από αυτούς δεν το γνωρίζουν σε όσο βάθος θα έπρεπε. Εγώ στη θέση σου θα απευθυνόμουν σε έναν ειδικό, ακόμη και αν κι εκείνος συμφωνούσε με το γυναικολόγο μου και τους γιατρούς του νοσοκομείου.

 

Θα συμφωνησω απολυτα...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, νομίζω πως έχετε δίκιο αλλά όλοι με καθησυχάζουν. Εγώ θα είχα πάει από την αρχή απλά φαίνεται ότι κανένας δεν το θεωρεί σημαντικό. Θα φροντίσω να μιλήσω στο νοσοκομείο αύριο που θα πάω για τα μαθήματα.

Νηστική ανεβαίνει 85 όχι 100, απλά ως 100 είναι φυσιολογικό μου είπαν.

Η αδερφή μου που είναι και αυτή έγκυος δεν έκανε καν καμπύλη ζαχάρου. Μα γιατί αυτή η αντιμετώπιση από τους γυναικολόγους;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, νομίζω πως έχετε δίκιο αλλά όλοι με καθησυχάζουν. Εγώ θα είχα πάει από την αρχή απλά φαίνεται ότι κανένας δεν το θεωρεί σημαντικό. Θα φροντίσω να μιλήσω στο νοσοκομείο αύριο που θα πάω για τα μαθήματα.

Νηστική ανεβαίνει 85 όχι 100, απλά ως 100 είναι φυσιολογικό μου είπαν.

Η αδερφή μου που είναι και αυτή έγκυος δεν έκανε καν καμπύλη ζαχάρου. Μα γιατί αυτή η αντιμετώπιση από τους γυναικολόγους;

 

Κοριτσακι μου γλυκο 100 νηστικη ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο οταν εισαι εγκυος. Ειναι φυσιολογικο οταν δεν κουβαλας μωρο. Οταν κουβαλας οι τιμες γινονται ΠΟΛΥ πιο πολυ χιτλερικες. Ο γιατρος μου δεν ηθελε να εχω νηστεια πανω απο 80 και μετα το φαγητο μια ωρα πανω απο 110......ενω οταν δεν εισαι εγκυος νηστεια μεχρι και 120 θεωρειτε φυσιολογικο. Αυτο στην εγκυμοσυνη ειναι ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΟΣ διαβητης κυησης. Πηγαινε να δεις κανα γιατρο γιατι οντως δεν παιζουν με τον διαβητη κυησης. Χανονται παιδια με αυτη την διαβολο-αρρωστεια. Προσεχε το......περασα και εγω το ιδιο. ΜΗΝ καθησυχαζεσαι με το τι λενε δεξια και αριστερα. Πηγαινε σε γιατρο.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, νομίζω πως έχετε δίκιο αλλά όλοι με καθησυχάζουν. Εγώ θα είχα πάει από την αρχή απλά φαίνεται ότι κανένας δεν το θεωρεί σημαντικό. Θα φροντίσω να μιλήσω στο νοσοκομείο αύριο που θα πάω για τα μαθήματα.

Νηστική ανεβαίνει 85 όχι 100, απλά ως 100 είναι φυσιολογικό μου είπαν.

Η αδερφή μου που είναι και αυτή έγκυος δεν έκανε καν καμπύλη ζαχάρου. Μα γιατί αυτή η αντιμετώπιση από τους γυναικολόγους;

Γιατί είναι ένα κομμάτι έξω από την ειδικότητά τους και είτε δεν είναι καλά ενημερωμένοι, είτε τους πιάνει το ιατρικό τους αποτέτοιο και το θεωρούν κάπως να βλέπει η έγκυός τους άλλο γιατρό εκτός από αυτούς (το έχω ακούσει κι αυτό!), είτε απλά είναι αδιάφοροι. Και μετά γεννιούνται παιδιά 4,5-5 κιλά και λένε "κοίτα ένα μπέμπαρο, ε μα βέβαια, με τέτοιο ψηλό μπαμπά 5 κιλά θα έβγαινε" και ξεχνάνε να αναφέρουν ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν ευθύνεται ο μπαμπάς και τα γονίδια αλλά ένας πολύ ωραίος διαβήτης κύησης που είχε η μητέρα και δεν του δώσανε σημασία.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ δεν θέλω να γεννήσω μεγάλο μωρό. Δεν θέλω να σκιστώ πολύ και να χρειαστώ άπειρα ράματα. Μια κοπέλα στον θάλαμο τότε που είχα νοσηλευτεί με αποκόλληση, γέννησε πρόωρα 4 κιλά παιδί! Την έραψαν από τρίπα σε τρίπα, εμπρός ως πίσω (συγνώμη που γίνομαι γραφική).

Αύριο που θα πάω στο νοσοκομείο θα μιλήσω και με ενδοκρινολόγο. Θα πάρω και τηλέφωνο το θείο μου που είναι γυναικολόγος στην Γερμανία να δω τι θα πει κι αυτός. Οι σημερινές τιμές μου ήταν 82 το πρωί νηστική και 117 μιά ώρα μετά το φαγητό. Χθες ήταν το αποκορύφωμα με 95 νηστική και 165 μιά ώρα μετά φαγητό. Υπόψην και τις δύο μέρες είχα το ίδιο φαγητό γιατί είχε κοπεί το ρεύμα και κατέβηκα στο γραφείο το πρωί οπότε και φάγαμε το χθεσινό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα! Είχα διαβήτη κύησης και στις δύο εγκυμοσύνες, στην πρώτη αντιμετωπίστηκε απλά με δίαιτα (βέβαια πήρα 18 κιλά!) και στη δεύτερη πάλι με δίαιτα και καθημερινά 4 μετρήσεις. Γλίτωσα την ινσουλίνη γιατί οι τιμές του σακχάρου μου ήταν πολύ καλές. Τα παιδάκια μου γεννήθηκαν 3.700 κια 3.800 kg φυσιολογικά και χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μετά από αυτόν τον μακρύ πρόλογο, θα ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες με περισσότερη εμπειρία το εξής: Εκανα καμπύλη σακχάρου 2 μήνες μετά τη γέννα και όλα καλά.

Γιατί όμως ακόμα και τώρα - 6 μήνες μετά τη γέννα - το μυαλό μου είναι συνέχεια στα γλυκα? Ενώ ποτέ δεν έτρωγα, δε με συγκινούσαν τα γλυκά.

Λέτε να έχω κάποιο θέμα και να πρέπει να το ψάξω???????

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε συμβεί κι εμένα, με ακριβώς το ίδιο φαγητό άλλες τιμές τη μία μέρα και άλλες τιμές την επομένη. Παίζει, λένε, ρόλο και η ψυχολογική κατάσταση. Άντε να βγάλεις εσύ άκρη μετά. Εντάξει, μη φοβάσαι, μια χαρά θα είναι το μωρό σου κι όλα θα πάνε καλά. Μίλησε εσύ με έναν ενδικρονολόγο, δείξ'του τις εξετάσεις σου και συζητήστε τις τιμές σου και όλα θα είναι μια χαρά. :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι σημερινές τιμές μου ήταν 82 το πρωί νηστική και 117 μιά ώρα μετά το φαγητό. Χθες ήταν το αποκορύφωμα με 95 νηστική και 165 μιά ώρα μετά φαγητό. Υπόψην και τις δύο μέρες είχα το ίδιο φαγητό γιατί είχε κοπεί το ρεύμα και κατέβηκα στο γραφείο το πρωί οπότε και φάγαμε το χθεσινό.

 

 

Κοριτσάκι πρόσεξε με τον μετρητή, να είσαι σίγουρη ότι κάνεις τη μέτρηση σωστά.

Εγώ έκανα λάθος μετρήσεις, όπως μου είχε δείξει ο φαρμακοποιός, ο οποίος είχε μεινει στην παλιά τεχνολογία και οι τιμές μου ήταν άλλα αντι άλλων (υψηλότερες απ' ό,τι ήταν πραγματικά)! Αποτέλεσμα: ο ενδοκρινολόγος μου έδινε ινσουλίνη περισσότερη απ' όσο έπρεπε (ε, δεν έφταιγε ο άνθρωπος αν εγώ δε διάβασα τις οδηγίες χρήσεως του μετρητή) και παθαινα υπογλυκαιμίες. Τελικά κάτι υποψιάστηκα και διάβασα το manual, έκανα σωστές μετρήσεις και ηρεμήσαμε. Βεβαια συνέχισα να κάνω 4 ινσουλίνες την ημέρα, αλλά λιγότερες μονάδες.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα! Είχα διαβήτη κύησης και στις δύο εγκυμοσύνες, στην πρώτη αντιμετωπίστηκε απλά με δίαιτα (βέβαια πήρα 18 κιλά!) και στη δεύτερη πάλι με δίαιτα και καθημερινά 4 μετρήσεις. Γλίτωσα την ινσουλίνη γιατί οι τιμές του σακχάρου μου ήταν πολύ καλές. Τα παιδάκια μου γεννήθηκαν 3.700 κια 3.800 kg φυσιολογικά και χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μετά από αυτόν τον μακρύ πρόλογο, θα ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες με περισσότερη εμπειρία το εξής: Εκανα καμπύλη σακχάρου 2 μήνες μετά τη γέννα και όλα καλά.

Γιατί όμως ακόμα και τώρα - 6 μήνες μετά τη γέννα - το μυαλό μου είναι συνέχεια στα γλυκα? Ενώ ποτέ δεν έτρωγα, δε με συγκινούσαν τα γλυκά.

Λέτε να έχω κάποιο θέμα και να πρέπει να το ψάξω???????

 

Μπορεί να είναι και εντελώς ψυχολογικό το θέμα, ποτέ δεν ξέρεις. Αλλά μήπως μαζί με την καμπύλη σακχάρου σου κάνανε και καμπύλη ινσουλίνης?

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και εντελώς ψυχολογικό το θέμα, ποτέ δεν ξέρεις. Αλλά μήπως μαζί με την καμπύλη σακχάρου σου κάνανε και καμπύλη ινσουλίνης?

 

Οχι ποτέ!

Θα έπρεπε λες να κάνω και καμπύλη ινσουλίνης??

Το σκέφτομαι πολύ τελευταία μήπως έχω κανένα θέμα και δεν το έχω καταλάβει!

Link to comment
Share on other sites

Μην ταράζεσαι, βρε. Απ'τη στιγμή που δε σε πιάνουν υπογλυκαιμίες και τέτοια, δεν έχεις θέμα. Μπορεί και το γλυκάκι που ζητάς να είναι θέμα συνήθειας μετά την εγκυμοσύνη, πολλά αλλάζουν μετά από μια εγκυμοσύνη. Εγώ, ας πούμε, ζητάω συχνά-πυκνά να φάω αγκινάρες. Πίστεψέ με, πρέπει να είμαι πολύ σοβαρά :P Αγκινάρες ούτε να τις δω ζωγραφιστές δεν ήθελα πριν μείνω έγκυος.

 

Την καμπύλη ινσουλίνης στην ανέφερα γιατί καμιά φορά ενώ το σάκχαρο σαν σάκχαρο παρουσιάζεται φυσιολογικό, η ινσουλίνη από πίσω ανεβοκατεβαίνει ψηλά και χαμηλά αντίστοιχα για να μπορέσει να κρατήσει το σάκχαρο σε φαινομενικά σταθερά επίπεδα. Αλλά αυτό συνήθως έχει κι άλλα συμπτώματα και ο γιατρός σου σίγουρα θα τα έβλεπε και θα στο έλεγε και μόνος του. Φαντάζομαι όμως ότι έχεις ήδη μιλήσει με ενδοκρινολόγο, έτσι?

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου και διανυω την 9 εβδομαδα.

Εχασα τον μπαμπα μου πριν 3 χρονια απο διαβητη,οποτε υπαρχει κληρονομικοτητα σε μενα,ειμαι δηλαδη ασθενης υψηλου κινδυνου που λενε.

Στη πρωτη εγκυμοσυνη ημουν οριακα σχετικα με το σακχαρο και εκει που θα ξεκιναγα την ινσουλινη απο Δευτερα γεννησα Κυριακη(μια μερα πριν)επειδη εσπασαν τα νερα και ετσι γεννησα προωρα στην 33 εβδομ.(8+).Το παιδι μια χαρα 2300 και δεν χρειαστηκε θερμοκοιτιδα.

Αυτη τη φορα εκανα την καμπυλη της μιας ωρας με 50 γρ. γλυκοζη απο την αρχη της εγκυμ. στην 6 εβδ. νομιζω και το αποτελεσμα? 99 νηστικη και στην ωρα 161. Και η ενδοκρινολογος μου εδωσε διατροφη την οποια ομολογω πως δεν την ακολουθω κατα γραμμα και μετριεμαι 3 φορες καθημερινα!

Ο μεσος ορος ΧΟΝΤΡΙΚΑ σας λεω τωρα,στις 3 1/2 εβδομαδες ειναι:Νηστικη το πρωι :απο 100 και μετα απο 1 ωρα φτανω 130 και μια-δυο φορες εχω φτασει 140 και μια φορα 180. Το μεσημερι 1 ωρα μετα το φαγητο φτανω περιπου και 140.Εχω ανεβασμενες τιμες δυστυχως και εχω κλεισει την Δευτερα ραντεβου με την ενδοκρινολογο.

Ειναι ν' ανησυχω πολυ παιδια?

Και κατι αλλο που θελω να ρωτησω σχετικα με το πρωινο φαγητο,εδω και τοσο καιρο πινω ενα ποτηρι γαλα με μια ή δυο φρυγανιες ολικης.Βαρεθηκα ομως και επιθυμω μια αλλαγη,εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο ετσι ωστε να μην επειρεαζεται και το σακχαρο?

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!

Ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου και διανυω την 9 εβδομαδα.

Εχασα τον μπαμπα μου πριν 3 χρονια απο διαβητη,οποτε υπαρχει κληρονομικοτητα σε μενα,ειμαι δηλαδη ασθενης υψηλου κινδυνου που λενε.

Στη πρωτη εγκυμοσυνη ημουν οριακα σχετικα με το σακχαρο και εκει που θα ξεκιναγα την ινσουλινη απο Δευτερα γεννησα Κυριακη(μια μερα πριν)επειδη εσπασαν τα νερα και ετσι γεννησα προωρα στην 33 εβδομ.(8+).Το παιδι μια χαρα 2300 και δεν χρειαστηκε θερμοκοιτιδα.

Αυτη τη φορα εκανα την καμπυλη της μιας ωρας με 50 γρ. γλυκοζη απο την αρχη της εγκυμ. στην 6 εβδ. νομιζω και το αποτελεσμα? 99 νηστικη και στην ωρα 161. Και η ενδοκρινολογος μου εδωσε διατροφη την οποια ομολογω πως δεν την ακολουθω κατα γραμμα και μετριεμαι 3 φορες καθημερινα!

Ο μεσος ορος ΧΟΝΤΡΙΚΑ σας λεω τωρα,στις 3 1/2 εβδομαδες ειναι:Νηστικη το πρωι :απο 100 και μετα απο 1 ωρα φτανω 130 και μια-δυο φορες εχω φτασει 140 και μια φορα 180. Το μεσημερι 1 ωρα μετα το φαγητο φτανω περιπου και 140.Εχω ανεβασμενες τιμες δυστυχως και εχω κλεισει την Δευτερα ραντεβου με την ενδοκρινολογο.

Ειναι ν' ανησυχω πολυ παιδια?

Και κατι αλλο που θελω να ρωτησω σχετικα με το πρωινο φαγητο,εδω και τοσο καιρο πινω ενα ποτηρι γαλα με μια ή δυο φρυγανιες ολικης.Βαρεθηκα ομως και επιθυμω μια αλλαγη,εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο ετσι ωστε να μην επειρεαζεται και το σακχαρο?

 

 

Καλή σου μέρα!

Εϊχα και εγώ διαβήτη κύησης και ακολουθούσα δίαιτα 1.800 θερμίδων. Ο διαβητολόγος μου είχε δώσει μία λίστα με πράγματα (και ποσότητες) που θα μπορούσα να φάω, οπότε αν θέλεις, δώσε μου ένα νούμερο φαξ να σου τα στείλω. Θα σε βοηθήσει πολύ. Για να καταλάβεις, εγώ με τη δίαιτα μία΄ώρα μετά τα γεύματα είχα μέχρι 120.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα!

Εϊχα και εγώ διαβήτη κύησης και ακολουθούσα δίαιτα 1.800 θερμίδων. Ο διαβητολόγος μου είχε δώσει μία λίστα με πράγματα (και ποσότητες) που θα μπορούσα να φάω, οπότε αν θέλεις, δώσε μου ένα νούμερο φαξ να σου τα στείλω. Θα σε βοηθήσει πολύ. Για να καταλάβεις, εγώ με τη δίαιτα μία΄ώρα μετά τα γεύματα είχα μέχρι 120.

Θα ηθελα κι εγω αυτη τη διατροφη εαν δεν σου κανει κοπο, εχω ξεκινησει διατροφη πριν την εγκυμοσυνη για να εχω ρυθμισμενο σακχαρο απο την συλληψη και πολλες αναρωτιεμαι τι να φαω τωρα???

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα κι εγω αυτη τη διατροφη εαν δεν σου κανει κοπο, εχω ξεκινησει διατροφη πριν την εγκυμοσυνη για να εχω ρυθμισμενο σακχαρο απο την συλληψη και πολλες αναρωτιεμαι τι να φαω τωρα???

 

Κανένας κόπος!

Εχεις φαξ να σου το στείλω????

Link to comment
Share on other sites

Σου στέλνω πμ! Σε ευχαριστω!!!

 

 

Θα σου το στείλω το απόγευμα που θα γυρίσει ο σύζυγος γιατί δεν έχω φαξ στο σπίτι, οπότε πρέπει να βγω και δεν έχω πού να αφήσω τα μικρά!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μόνο κρατήστε στο μυαλό σας ότι ενδεχομένως να χρειαστεί να "παίξετε" με τη δίαιτα. Δηλαδή,μπορεί μέσα να αναφέρονται ένα σωρό πράγματα που μπορείτε να τρώτε, αλλά κάτι που μπορεί εμένα να μου ανεβάζει το σάκχαρο, κάποιας άλλης κοπέλας ο οργανισμός να το δέχεται καλύτερα κ.ο.κ. Γι'αυτό μη σταματήσετε να μετράτε το σάκχαρό σας και να καταγράφετε κάθε μέρα το τι τρώτε, ώστε να μπορείτε να παρακολουθείτε τι ακριβώς είναι αυτό που σας ανεβάζει τα επίπεδα ώστε να ξέρετε είτε να το αποφεύγετε, είτε να το κόψετε εντελώς.

 

Doroula, εγώ για πρωινό εκτός του γάλακτος και 2 φρυγανιές σικάλεως καμιά φορά έτρωγα γάλα με Kellogs Special K (όχι τόσο συχνά όμως, γιατί μου το τσιμπάγανε ελαφρά το σάκχαρο). Θα σου πει όμως και ο ενδοκρινολόγος και θα σου δώσει και εναλλακτικές λύσεις, για να μη σου πως ολόκληρο διατροφολόγιο ειδικό για όσες εγκύους εμφανίζουν διαβήτη κύησης.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μόνο κρατήστε στο μυαλό σας ότι ενδεχομένως να χρειαστεί να "παίξετε" με τη δίαιτα. Δηλαδή,μπορεί μέσα να αναφέρονται ένα σωρό πράγματα που μπορείτε να τρώτε, αλλά κάτι που μπορεί εμένα να μου ανεβάζει το σάκχαρο, κάποιας άλλης κοπέλας ο οργανισμός να το δέχεται καλύτερα κ.ο.κ. Γι'αυτό μη σταματήσετε να μετράτε το σάκχαρό σας και να καταγράφετε κάθε μέρα το τι τρώτε, ώστε να μπορείτε να παρακολουθείτε τι ακριβώς είναι αυτό που σας ανεβάζει τα επίπεδα ώστε να ξέρετε είτε να το αποφεύγετε, είτε να το κόψετε εντελώς.

 

Doroula, εγώ για πρωινό εκτός του γάλακτος και 2 φρυγανιές σικάλεως καμιά φορά έτρωγα γάλα με Kellogs Special K (όχι τόσο συχνά όμως, γιατί μου το τσιμπάγανε ελαφρά το σάκχαρο). Θα σου πει όμως και ο ενδοκρινολόγος και θα σου δώσει και εναλλακτικές λύσεις, για να μη σου πως ολόκληρο διατροφολόγιο ειδικό για όσες εγκύους εμφανίζουν διαβήτη κύησης.

 

 

Tarshou μου, η διατρόφή που έστειλα στα κορίτσια είναι από το διαβητολόγο που με παρακολουθούσε στις δύο εγκυμοσύνες και έχει πολλές εναλλακτικές. Πάντως ρε κορίτσια τι άσχημο να κάνεις δίαιτα όταν είσαι έγκυος!

 

p.s Τα δημητριακά και εμένα μου ανέβαζαν τι σάκχαρο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...