Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΑΤΟΣΤΙΑΙΑ ΘΕΣΗ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟΝ ΧΑΡΤΙ ΤΟΥ ΥΠΕΡΗΧΟΥ?????

 

Ναι το γράφει ο υπέρηχος. !

 

ρε κοριτσια , δεν ξερω αν εγω ειμαι χαζη αλλα δεν μπορω να βρω την εκατοστιαια θεση που λετε στον υπερηχο. :( πως τη γραφουν ακριβως?

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χθες έφαγα λίγες φακές και δύο φέτες ψωμί και δύο ώρες μετά το φαγητό είχα 123. Πριν τρεις ημέρες με ένα μπολ δημητριακά είχα 155. Έχω στεναχωρηθεί πολύ με αυτή την ιστορία. Τώρα θα κάνω μετρήσεις το πρωι και δύο ώρες μετα το φαγητό για καμιά εβδομάδα και θα μιλήσω με το διαβητολόγο μου. Νόμιζα πως μετά τη γέννα θα υποχωρούσε και τώρα δεκαπέντε μέρες μετά νομίζω πως δε ρυθμίστηκα - είμαι πολύ αγχωμένη και στεναχωρημένη!!!

 

είσαι κουρασμένη; μήπως τρως άτσαλες ώρες; αν είχες πρόβλημα δεν θα σταματούσε στο νοσοκομείο και μετά θα ξανάρχιζε, λέει η δική μου λογική...

α! και κάτι ακόμα!! οι τιμές ορίων δεν είναι ίδιες όπως στην εγκυμοσύνη! είναι υψηλότερες απ'ό,τι θυμάμαι! πρόβλημα υπάρχει όταν τυχαία μέτρηση είναι πάνω από 200...ε; τι σου λέει ο ενδοκρινολόγος;

 

Βρε Άννα...νομίζω είναι φυσιολογικές οι τιμές σου!!!!!

 

Α!και χρόνια πολλά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Χθες έφαγα λίγες φακές και δύο φέτες ψωμί και δύο ώρες μετά το φαγητό είχα 123. Πριν τρεις ημέρες με ένα μπολ δημητριακά είχα 155. Έχω στεναχωρηθεί πολύ με αυτή την ιστορία. Τώρα θα κάνω μετρήσεις το πρωι και δύο ώρες μετα το φαγητό για καμιά εβδομάδα και θα μιλήσω με το διαβητολόγο μου. Νόμιζα πως μετά τη γέννα θα υποχωρούσε και τώρα δεκαπέντε μέρες μετά νομίζω πως δε ρυθμίστηκα - είμαι πολύ αγχωμένη και στεναχωρημένη!!!

 

Είναι πολύ νωρίς για να ρυθμιστεί ο διαβήτης, κι αν έχεις σταματήσει κιόλας την ινσουλίνη. Εγώ όταν γέννησα και σταμάτησα την ινσουλίνη, το σάκχαρο ήταν πολύ ψηλά αλλά σταδιακά επανήλθε, όχι 100% αλλά δεν έχω πρόβλημα πια. Τώρα σε αυτή την εγκυμοσύνη, ναι μέν έχω υψηλό νηστικό (από 83-96) αλλά μία ώρα μετά από το φαγητό δεν ξεπερνάω τα 110, ο γιατρός μου είπε να ασχοληθώ όταν ξεπεράσω τα 110, η καμπύλη βγήκε σούπερ! φτου φτου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Εγώ είμαι στην 31η εβδομάδα και έχω πολλές απορίες για το ζάχαρο! Στην 28η εβδομάδα έκανα καμπύλη των 100 γρ και στη 1 ώρα είχα " χτυπήσει" 208!!! Ο ενδοκρινολόγος μου είπε να μην ανησυχώ από τη στιγμή που μόνο 1 τιμή είναι λίγο ανεβασμένη και μου χορήγησε δίαιτα! Μέσα σε αυτό το διάστημα που έκανα τη δίαιτα έκανα και εξετάσεις ούρων και μου βρήκαν Οξόνη +++. Ξέρετε κάτι γι' αυτό; Η γυναικολόγος μου απουσιάζει, πήρα τον ενδοκρινολόγο και το μόνο που μου είπε ήταν να επαναλάβω τη γενική ούρων (αφού θα έχω φάει αργά το βράδυ). Τα αποτελέσματα θα βγουν αύριο. Αν κάποια ξέρει κάτι, ας με ενημερώσει. Πάντως ζάχαρο νηστείας δεν έχω, ούτε ζάχαρο στα ούρα. Ξέρω όμως οτι η οξόνη έχει να κάνει μ' αυτό. Πως είναι δυνατόν να κάνεις δίαιτα, να μην τρως γλυκά και να έρχονται τα πάνω κάτω; Έχω φρικάρει!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου βρέθηκε προχθες οξόνη ++15mg στην κλινική κ επειδή έκανα κ κορτιζόνη κ ανέβηκε το σάκχαρο τα ανέφερα στην ενδοκρινολόγο κ αυριο ξεκινάω ινσουλίνη. Αν ξέρει καμία ας μας πει για την οξόνη. Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω ότι σημαίνει πως ο οργανισμός αντί για γλυκόζη καίει λίπος.

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες έφαγα λίγες φακές και δύο φέτες ψωμί και δύο ώρες μετά το φαγητό είχα 123. Πριν τρεις ημέρες με ένα μπολ δημητριακά είχα 155. Έχω στεναχωρηθεί πολύ με αυτή την ιστορία. Τώρα θα κάνω μετρήσεις το πρωι και δύο ώρες μετα το φαγητό για καμιά εβδομάδα και θα μιλήσω με το διαβητολόγο μου. Νόμιζα πως μετά τη γέννα θα υποχωρούσε και τώρα δεκαπέντε μέρες μετά νομίζω πως δε ρυθμίστηκα - είμαι πολύ αγχωμένη και στεναχωρημένη!!!

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, τα ίδια περνάω κι εγώ... ταλαιπωρήθηκα πολύ στην εγκυμοσύνη με το ζάχαρο και ήλπιζα ότι θα το ξεφορτωνόμουν αμέσως μετά τη γέννα. Δυστυχώς όμως βελτίωση βλέπω ποοολλλλύυυυυυ σταδιακά και δεν είμαι σίγουρη για το αν θα πέσει πάρα πολύ ποτέ. Ο γιατρός μου μου είπε να χάσω βάρος γιατί θα βοηθήσει πολύ αλλά δεν το έχω πάρει ακόμα απόφαση να ξεκινήσω δίαιτα. Έχω και το μωρό που θέλει φροντίδα επί 24ώρου, μου φαίνεται βουνό να αρχίσω να φτιάχνω και ειδικό φαγητό για μένα....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με εμψυχώσατε λίγο με τις απαντήσεις σας. Γενικά προσέχω και προσπαθώ να μην κάνω υπερβολές με το φαγητό αλλά το θέμα του ζαχάρου με ρίχνει ψυχολογικά. Ελπίζω να υποχωρήσει σταδιακά. Βέβαια το πήρα απόφαση πως οι μέρες προ εγκυμοσύνης πέρασαν ανεπιστρεπτί και πως από εδώ και μετά πάνε τα πολλά γλυκά αλλά να μη στερούμαι και τα πάντα.

naina στην εγκυμοσύνη μου πήρα μόνο 4 κιλά και μετά τη γέννα έχω χάσει περίπου 10 κιλά και αφού προσέχω από φόβο για το ζάχαρο υποθέτω πως θα χάσω κι άλλα - ελπίζω να βοηθήσει κι αυτό. Για να δούμε.

 

Θα είμαστε σε επαφή για να βλέπουμε την εξέλιξη του ζαχάρου μας...

*

Link to comment
Share on other sites

NITA μου,

παίρνεις κορτιζόνη? δηλαδη η κορτιζόνη ανεβάζει το ζάχαρο ? εγω πριν ξεκινήσω την κορτιζονη ειχα 77 σακχαρο και τωρα μετα απο 15 ημ κορτιζονη (και αρκετη medrol από 3 χαπακια) έχω 100 νηστική 121μετα από 1 ώρα !!!!

ειναι φυσιολογικό έτσι? αν σταματήσω την κορτιζόνη θα ξαναπέσει ? τελειώνει αύριο η κορτιζόνη? ξερει κπ να μου πει γιατί η γιατρός μου ώρες ώρες είναι αντε γεια.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με εμψυχώσατε λίγο με τις απαντήσεις σας. Γενικά προσέχω και προσπαθώ να μην κάνω υπερβολές με το φαγητό αλλά το θέμα του ζαχάρου με ρίχνει ψυχολογικά. Ελπίζω να υποχωρήσει σταδιακά. Βέβαια το πήρα απόφαση πως οι μέρες προ εγκυμοσύνης πέρασαν ανεπιστρεπτί και πως από εδώ και μετά πάνε τα πολλά γλυκά αλλά να μη στερούμαι και τα πάντα.

naina στην εγκυμοσύνη μου πήρα μόνο 4 κιλά και μετά τη γέννα έχω χάσει περίπου 10 κιλά και αφού προσέχω από φόβο για το ζάχαρο υποθέτω πως θα χάσω κι άλλα - ελπίζω να βοηθήσει κι αυτό. Για να δούμε.

 

Θα είμαστε σε επαφή για να βλέπουμε την εξέλιξη του ζαχάρου μας...

 

Ξεκίνησες με καθόλου παραπανίσιο βάρος? εγώ έμεινα έγκυος με αρκετά παραπάνω κιλά που πρέπει οπωσδήποτε να χάσω τώρα αλλιώς δεν βλέπω να υποχωρεί και το ζάχαρο. Όσα κι αν τράβηξα στην εγκυμοσύνη μου, είπα ότι το να μου μείνει το ζάχαρο και μετά δεν θα το αντέξω, ελπίζω να μην φτάσω ως εκεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

NITA μου,

παίρνεις κορτιζόνη? δηλαδη η κορτιζόνη ανεβάζει το ζάχαρο ? εγω πριν ξεκινήσω την κορτιζονη ειχα 77 σακχαρο και τωρα μετα απο 15 ημ κορτιζονη (και αρκετη medrol από 3 χαπακια) έχω 100 νηστική 121μετα από 1 ώρα !!!!

ειναι φυσιολογικό έτσι? αν σταματήσω την κορτιζόνη θα ξαναπέσει ? τελειώνει αύριο η κορτιζόνη? ξερει κπ να μου πει γιατί η γιατρός μου ώρες ώρες είναι αντε γεια.....!!!!

 

Εγώ μετριομουν με μηχανάκι κ ήμουν λίγο οριακή ως προς τις μεταγευματινές μονο τιμές. (110-125)

Επειδή την Δευτέρα νοσηλεύτηκα με αιμοραγία μου κάνανε δύο ενέσεις κορτιζόνης κ από τοτε έχω φτάσει νηστική 115 κ μετά το φαγητό 160!

Ετσι σήμερα ξεκίνησα λίγες μονάδες ινσουλίνη κ η ενδοκρινολόγος θα περιμένει να δει αν με την πάροδο της δράσης της κορτιζόνης θα πέσουν οι τιμές ή θα χρειαστεί να συνεχίσω. Πάντως σίγουρα η κορτιζόνη επιδρά στην απορρόφηση της γλυκόζης αρνητικά!

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη αλλά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, αν μπορώ. Ο διαβήτης πως σας προέκυψε; Υπήρχε κληρονομικότητα, παραπάνω κιλά ή τίποτα από αυτά; Ρωτάω γιατί αν και δεν είμαι έγκυος, έχω κληρονομικότητα και κάποια επιπλέον κιλά τα οποία ξέρω ότι μπορεί να παίξουν ρόλο αλλά δεν ξέρω πόσο σημαντικό τελικά. Μήπως τρελαίνομαι άδικα; (Παρεπιπτώντως, είμαι 75 κιλά με ύψος 1,60. Αφρατοστρουμπουλή...! :D )

 

lininath καλημέρα

εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όπου πήρα και πολλά κιλά δεν παρουσίασα ζάχαρο, αντίθετα στη δεύτερη όπου στον 6ο μήνα όταν έκανα την καμπύλη είχα πάρει μολις 5 κιλά είχα όντως ζάχαρο. Στην οικογένειά μας (και στου άντρα μου) κανείς απ΄όσο ξέρω δεν υπήρξε διαβητικός, άρα η κληρονομικότητα δεν παίζει απαραίτητα ρόλο. 'Ομως ο γιατρός μου είπε ότι εφόσον έιχα διαβήτη κύησης αυτό μου δημιουργεί προδιάθεση για διαβήτη στο μέλλον εάν πάρω κιλά, μετά τα πενήντα. Εφόσον το βάρος δεν αυξηθεί , εκεί γύρω στην εμμηνόπαυση εκεί όπου οι γυναίκες συνήθως παίρνουν βάρος, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ελπίζω να σε διαφώτησα κάπως.

Σε κάθε περίπτωση η καμπύλη ζαχάρου στην εγκυμοσύνη είναι απαραίτητη γιατί στην απλή αιματολογική εξέταση το ζάχαρο δεν ανιχνεύεται πάντα (έτσι έγινε και σε μένα).

Απορώ πάντως που πολλοί γιατροί δεν έχουν εντάξει την καμπύλη ζαχάρου στις εξετάσεις ρουτίνας της εγκυμοσύνης! Πολλές κοπέλες έχουν ζάχαρο και δεν το γνωρίζουν, με όλες τις συνέπειες που αυτό μπορεί να έχει στην υγεία τους και στην υγεία του μωρού τους.

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με εμψυχώσατε λίγο με τις απαντήσεις σας. Γενικά προσέχω και προσπαθώ να μην κάνω υπερβολές με το φαγητό αλλά το θέμα του ζαχάρου με ρίχνει ψυχολογικά. Ελπίζω να υποχωρήσει σταδιακά. Βέβαια το πήρα απόφαση πως οι μέρες προ εγκυμοσύνης πέρασαν ανεπιστρεπτί και πως από εδώ και μετά πάνε τα πολλά γλυκά αλλά να μη στερούμαι και τα πάντα.

naina στην εγκυμοσύνη μου πήρα μόνο 4 κιλά και μετά τη γέννα έχω χάσει περίπου 10 κιλά και αφού προσέχω από φόβο για το ζάχαρο υποθέτω πως θα χάσω κι άλλα - ελπίζω να βοηθήσει κι αυτό. Για να δούμε.

 

Θα είμαστε σε επαφή για να βλέπουμε την εξέλιξη του ζαχάρου μας...

 

Ξεκίνησες με καθόλου παραπανίσιο βάρος? εγώ έμεινα έγκυος με αρκετά παραπάνω κιλά που πρέπει οπωσδήποτε να χάσω τώρα αλλιώς δεν βλέπω να υποχωρεί και το ζάχαρο. Όσα κι αν τράβηξα στην εγκυμοσύνη μου, είπα ότι το να μου μείνει το ζάχαρο και μετά δεν θα το αντέξω, ελπίζω να μην φτάσω ως εκεί...

 

Πράγματι ξεκίνησα με αρκετά κιλάκια παραπάνω. 68-69 με ύψος 1,64. Όμως με τους εμετούς της εγκυμοσύνης και παρά το γεγονός ότι έτρωγα αρκετά δεν πήρα πολύ βάρος. Ουσιαστικά άρχισα να προσέχω τη διατροφή μου από όταν ανακάλυψα πως πάσχω από διαβήτη κύησης περίπου ένα μήνα πριν γεννήσω. Πρέπει όμως να σημειώσω πως ο διαβητολόγος μου δε μου επέβαλε καμία εξαντλητική δίαιτα – το αντίθετο θα έλεγα (αφού δεν έτρωγα κι όλα όσα είχα κάθε μέρα) αλλά απλώς περιόρισε τα βλαβερά φαγητά και βελτίωσε την ποιότητα των όσων έτρωγα -άρα και καλά έτρωγα και βάρος δεν έπαιρνα. Νομίζω πως μάλλον θα πρέπει να αρχίσω ξανά τη διατροφή που μου είχε συστήσει κι ελπίζω να επανέλθω πάλι στα κανονικά επίπεδα.

*

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ χαρουμενη διότι πηρα τα αποτελεσματα απο το τεστ ζαχαρου και μετα απο ληψη lucozade(αντικαθιστα τη γλυκοζη) ειχα 123 δηλαδη πολυ καλα... Κι ετσι δεν θα κοψω εντελως τα γλυκακια μου που τοοοοσοοοο με αναιβαζουν ψυχολογικα!

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ χαρουμενη διότι πηρα τα αποτελεσματα απο το τεστ ζαχαρου και μετα απο ληψη lucozade(αντικαθιστα τη γλυκοζη) ειχα 123 δηλαδη πολυ καλα... Κι ετσι δεν θα κοψω εντελως τα γλυκακια μου που τοοοοσοοοο με αναιβαζουν ψυχολογικα!

 

ωραία, να τρως και για μας που έχουμε κατέβει τοοοοοοοοοσο ψυχολογικά...

 

 

Να ρωτήσω κάτι όσες τα περάσατε και ξέρετε : ποιες θεωρούνται καλές τιμές μετά τα γεύματα; Ειδικά το πρωινό είναι το χειρότερό μου.... τρώω ένα παξιμάδι με λίγο ταχίνι και κάτι σταγονες μέλι και πίνω ένα σκέτο τσάι...μετά ΚΑΙ από περπάτημα ή δουλειές φτάνει γύρω στα 125...δηλαδή τι σκ@#@ πρέπει να τρώω; Να κόψω τις σταγόνες (κυριολεκτικά) μέλι;

 

Και κάτι ακόμα : τώρα είμαι στον 7ο και κάνω διατροφή..σε ποια περίπτωση κάνεις ινσουλίνη; Άμα ξεπερνάς τις τιμές ή άμα είναι οριακές; Δηλαδή αν έχω συνέχεια γύρω στο 125 στο πρωινό θα μου ΄δωσει ινσουλίνη; Εσείς τι κάνατε;

 

Και πόσες μετρήσεις σας είπε; Εμένα 4 και τις θεωρώ ήδη πάρα πολλές επειδή πονάω. Όσο για το πότε επανέρχεται, τι να ρωτήσω.,..τα βλέπω ήδη, κι εγώ που νόμιζα ότι ξεμπλέκεις μια και καλή μετά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η γιατρος μου ειπε οτι μια ωρα μετα τα γευματα πρεπει να ειναι κατω απο 130 και εμενα το πρωινο μου ειναι το χειροτερο γευμα...εστω και μετα απο ινσουλινη μια ωρα μετα φτανει 160+....επομενως το 125 ειναι καλο ισως ομως να αποφευγεις το μελι :?::?:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω Πόπη, ή θα τρώω ελάχιστο το βράδυ που τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα, γιατί το θεωρώ πολύτιμο για τη διατροφή γενικά...καλό κουράγιο σου εύχομαι και να πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα με τρελάνουν οι γιατροί!

Η ενδοκρινολόγος με είχε βάλει να μετριέμαι νηστική το πρωί κ το βράδυ κ 1 ώρα μετά το μεσημεριανό. Μεχρι πριν λίγες μέρες το έλεγχα με διατροφή αλλά πριν 2 βδομάδες λόγω κορτιζόνης ανέβηκε κ ξεκνησαι 3 μονάδες πριν το μεσημεριανό.

Οι τιμές το πρωί (σημειωτέον οι χαμηλότερες ήταν τις τελευταίες μέρες που ίσως σταμάτησε να επηρεάζει η κορτιζόνη) ήταν από 78-100 κ πριν το βραδυνό 84-102΄. Τα μεσημεριανά γύρω στο 115 1ωρα μετά.

Μου λέει ότι οι τιμές είναι ΧΑΛΙΑ κ να κάνω άλλες 2 μονάδες το πρωί κ 2 το βράδυ πριν το φαγητό.

Ο άλλος ενδοκρινολόγος που πήγα την Παρασκ. μου είπε ότι η ινσουλίνη αυτή δεν είναι για έγκυες αφού δρα μόνο με το φαγητό κ να πάρω μια άλλη πρωί κ βράδυ που δρα όλη τη μέρα.

Επίσης να μετριέμαι το πρωί κ 2 ώρες μετά τα γεύματα, καμία σχέση με τις μετρήσεις τις άλλης.

Και το ερώτημά μου είναι τί να κάνω;;;

Αν όντως η ινσουλίνη που ήδη παίρνω είναι μόνο για τα γεύματα γιατί η πρώτη δεν μου είπε να μετριέμαι κ μετά το πρωινό κ βραδυνό παρά μόνο νηστική πρωί βράδυ κ μετα το μεσημεριανό; Και επίσης, πώς θα βελτιωθούν οι τιμές νηστική το πρωί κ το βράδυ που τις θεωρεί χάλια αν η ινσουλίνη που παίρνω δρα μόνο μετά το φαγητό;

Μήπως ξέρει ή θυμάται καμία τι είδους ινσουλινη δίνουν σστην εγκυμοσύνη; Ταχείας δράσης μισή ώρα πριν το γεύμα ή πρωί κ βράδυ όπως μου είπε ο άλλος; Και΄πόσες μετρήσεις κάνουμε τή μέρα;

Έχω καταμπερδευτεί!

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

εμενα η γιατρος μου ειπε οτι μια ωρα μετα τα γευματα πρεπει να ειναι κατω απο 130 και εμενα το πρωινο μου ειναι το χειροτερο γευμα...εστω και μετα απο ινσουλινη μια ωρα μετα φτανει 160+....επομενως το 125 ειναι καλο ισως ομως να αποφευγεις το μελι :?::?:

 

Το πρωινό είναι το χειρότερο γεύμα γιατί το πρωί εκκρίνονται όλες οι ορμόνες που ανεβάζουν το ζάχαρο. Εγώ για να μην ανεβαίνει (αφού είχα δοκιμάσει τα πάντα και έκανα και ινσουλίνη) έτρωγα αγγούρι και καρότο για να μου κόβεται η πείνα και έτρωγα μετά γύρω στις 12 που οι ορμόνες έχουν καταλαγιάσει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα με τρελάνουν οι γιατροί!

Η ενδοκρινολόγος με είχε βάλει να μετριέμαι νηστική το πρωί κ το βράδυ κ 1 ώρα μετά το μεσημεριανό. Μεχρι πριν λίγες μέρες το έλεγχα με διατροφή αλλά πριν 2 βδομάδες λόγω κορτιζόνης ανέβηκε κ ξεκνησαι 3 μονάδες πριν το μεσημεριανό.

Οι τιμές το πρωί (σημειωτέον οι χαμηλότερες ήταν τις τελευταίες μέρες που ίσως σταμάτησε να επηρεάζει η κορτιζόνη) ήταν από 78-100 κ πριν το βραδυνό 84-102΄. Τα μεσημεριανά γύρω στο 115 1ωρα μετά.

Μου λέει ότι οι τιμές είναι ΧΑΛΙΑ κ να κάνω άλλες 2 μονάδες το πρωί κ 2 το βράδυ πριν το φαγητό.

Ο άλλος ενδοκρινολόγος που πήγα την Παρασκ. μου είπε ότι η ινσουλίνη αυτή δεν είναι για έγκυες αφού δρα μόνο με το φαγητό κ να πάρω μια άλλη πρωί κ βράδυ που δρα όλη τη μέρα.

Επίσης να μετριέμαι το πρωί κ 2 ώρες μετά τα γεύματα, καμία σχέση με τις μετρήσεις τις άλλης.

Και το ερώτημά μου είναι τί να κάνω;;;

Αν όντως η ινσουλίνη που ήδη παίρνω είναι μόνο για τα γεύματα γιατί η πρώτη δεν μου είπε να μετριέμαι κ μετά το πρωινό κ βραδυνό παρά μόνο νηστική πρωί βράδυ κ μετα το μεσημεριανό; Και επίσης, πώς θα βελτιωθούν οι τιμές νηστική το πρωί κ το βράδυ που τις θεωρεί χάλια αν η ινσουλίνη που παίρνω δρα μόνο μετά το φαγητό;

Μήπως ξέρει ή θυμάται καμία τι είδους ινσουλινη δίνουν σστην εγκυμοσύνη; Ταχείας δράσης μισή ώρα πριν το γεύμα ή πρωί κ βράδυ όπως μου είπε ο άλλος; Και΄πόσες μετρήσεις κάνουμε τή μέρα;

Έχω καταμπερδευτεί!

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη κανένας από τους 2 γιατρούς δεν σου είπε όλη την αλήθεια...Κατά τη γνώμη μου (και πάλι) η κατάσταση έχει ως εξής:

α) Οι μετρήσεις πρέπει να γίνονται 1 ώρα μετά το φαγητό, αυτό έκανα εγώ με τη συμβουλή 2 γιατρών και αυτό κάνουν και όλες οι κοπέλες του forum. Μέτρηση 2 ωρών μετά το φαγητό είναι για τον υπόλοιπο κόσμο, όχι για τις έγκυες. Ανώτατο όριο είναι το 120 με 130 μία ώρα μετά το φαγητό.

β) Η ινσουλίνη που έπαιρνα εγώ ήταν σε μορφή στυλό (στείλε μου πμ να σου γράψω το όνομα). Ήταν ένα μείγμα βραδείας και ταχείας ινσουλίνης. Έκανα την ένεση 5 λεπτά πριν το φαγητό και δρούσε η ταχείας δράσης. Η βραδεία δρούσε αργότερα και έριχνε το ζάχαρο όλη την υπόλοιπη μέρα.

γ) Μετρήσεις έκανα συνολικά 6 μέσα στη μέρα. Νηστική το πρωί, 1 ώρα μετά το πρωινό, ακριβώς πριν το μεσημεριανό και 1 ώρα μετά (για να δούμε πόσο ανέβηκε σε σχέση με το που ξεκίνησε ώστε να ξέρουμε αν φταίει αυτό που έφαγα για μεσημέρι ή είχα κατάλοιπα από το πρωί) και το ίδιο και το βράδυ.

Αν θέλεις κάτι άλλο να με ρωτήσεις στείλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη naina!

 

Θυμάστε που λέγαμε για τις ενέσεις κορτιζόνης που θα κάνω; ε τις αγόρασα σήμερα και αγόρασα και στυλό ινσουλίνης και βελόνες γιατί ήδη είναι οριακό και μου επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος και η ενδοκρινολόγος ότι θα ανέβει κατακόρυφα μετά τη λήψη της κορτιζόνης.

ʼντε και καλή μου αρχή! Γμτ κα έλεγα ότι την είχα γλιτώσει αυτή τη φορά....

Το νηστικό μου αυτή τη στιγμή είναι μεταξύ 90-100 και μία ώρα μετά το φαγητό γύρω στα 110, τώρα άντε να δούμε που θα φτάσει....

Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθούσα κ συ! Κι εγώ ίδιες τιμές είχα, τα πρωινά μου ήταν λίγο πιο χαμηλά κ μετά την κορτιζόνη τα πρωινά ήταν 90-105 κ το μεσημέρι έφτασε 160! Σου είπανε αν θα κάνεις ινσουλίνη πριν τα γεύματα ή πρωί βράδυ για όλη την ημέρα; Εγώ έχω μπερδευτεί γιατί ένας λέει το ένα κ άλλος το άλλο.

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την απάντηση που έδωσα σε άλλο ποστ σχετικά με τον διαβήτη κύησης...

Ο ενδοκρινολόγος-διαβητολόγος που με παρακολουθεί μου έχει πει ότι τα όρια είναι:α)το σάκχαρο νηστείας να είναι μικρότερο από 105 και β) το σάκχαρο 2 ώρες μετά το φαγητό να είναι μικρότερο από 120.

Στην πρώτη μου επίσκεψη μου έδωσε ένα μηχανάκι για να μετριέμαι 3 φορές την ημέρα.Με την δίαιτα που μου έδωσε όλα πήγαιναν καλά για 3 εβδομάδες.Ξαφνικά άρχισε να ανεβαίνει πάρα πολύ ενώ συνέχιζα την ίδια και ακόμη πιο αυστηρή δίαιτα.Είχα απελπιστεί...

Πήγα ένα πρωί κι έκανα μέτρηση στο ΙΚΑ και ταυτόχρονα σχεδόν με το μηχάνημα...Το αποτέλεσμα? Είχα 20 μονάδες διαφορά!!!Ο γιατρός είπε ότι αυτά γίνονται...Δεν με πείθει όμως...Κάνω δεύτερη μέτρηση με μηχάνημα ενος γνωστού μου...Η διαφορά στις 17 μονάδες!!! Ζήτησα εξηγήσεις από τον γιατρό μου και μου είπε ότι τα μηχανάκια ΑΠΟΣΥΝΤΟΝΙΖΟΝΤΑΙ!!!

Στο μηχάνημα που μου έδωσε, δεν μου διευκρίνησε ότι οι ταινίες που παίρνει πρέπει να είναι του ίδιου αριθμού (ούτε ανέφερε στο φυλλάδιο χρήσης τίποτα ανάλογο).

Τελικά μου άλλαξε μηχάνημα.Το καινούργιο λειτουργεί αφού του έχεις βάλει ειδικό κωδικό που βρίσκεις κάθε φορά μέσα στο κουτάκι με τις ταινίες...

Οι μετρήσεις μου τώρα είναι φυσιολογικότατες.Αν είχα επαναπαυθεί τόσο εύκολα τώρα θα έπαιρνα σίγουρα ινσουλίνη!!!

Οι πρωινές μετρήσεις είναι 85-94 και οι άλλες 85-114!!!

Προσοχή σε όλες σας!!!

Α! και για να μην το ξεχάσω...ένα μεσημέρι 2 ώρες μετά το φαγητό μετρήθηκα μπροστά στον Αλέξη...Το χαλασμένο μηχάνημα έδειξε220!!!

Το κανονικό...114!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας!!!!

 

Το ταχίνι μου το απαγόρευσε τελείως ο γιατρός (το έτρωγα κι εγώ στο πρωινό μου).Για οποιαδήποτε γλυκαντική ουσία δεν το συζητάμε ...

Για δεκατιανό κι απογευματινό μου είχε μόνο από 1 μικρό φρούτο κι όταν του είπα οτι πεινάω,μου είπε οτι μπορώ να τρώω ως και 5 !!! φέτες γαλοπούλας με 1 φέτα τυρί με μειωμένα λιπαρά.Πίτσες ,πίτες ,ψωμί ,τηγανητά ,λιπαρά,απαγορεύονται δια ροπάλου!!!

Τώρα οι τιμές μου είναι πολύ καλές και παρατήρησα οτι όταν το βράδυ πριν να κοιμηθώ τρώω γιαούρτι 1,5 με κάστανο έχω τις χαμηλότερες μετρήσεις το πρωί.(80-83).Βέβαια μπορεί να είναι ένα τυχαίο γεγονός...

 

_________________

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθούσα κ συ! Κι εγώ ίδιες τιμές είχα, τα πρωινά μου ήταν λίγο πιο χαμηλά κ μετά την κορτιζόνη τα πρωινά ήταν 90-105 κ το μεσημέρι έφτασε 160! Σου είπανε αν θα κάνεις ινσουλίνη πριν τα γεύματα ή πρωί βράδυ για όλη την ημέρα; Εγώ έχω μπερδευτεί γιατί ένας λέει το ένα κ άλλος το άλλο.

 

Nιτα δε μου έχει δώσει ακόμη η γιατρός οδηγίες, θα αναβάλω τις ενέσεις για 3 ημέρες μετά τη Πρωτοχρονιά γιατί δε μπορώ να κάθομαι να τους βλέπω όλους να τρώνε και εγώ να τρώω ... τα πόδια μου :lol: Μόλις μου δώσει τις οδηγίες θα σου πω.

 

Ο ενδοκρινολόγος-διαβητολόγος που με παρακολουθεί μου έχει πει ότι τα όρια είναι:α)το σάκχαρο νηστείας να είναι μικρότερο από 105 και β) το σάκχαρο 2 ώρες μετά το φαγητό να είναι μικρότερο από 120.

 

H δική μου, μου έχει πει να είναι το πρωινό κάτω από 90 (!!!) και 2 ώρες μετά το φαγητό κάτω από 100. Τελικά ο καθένας λέει ότι θέλει. Πάντως στη πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα φτάσει να κάνω 60 μονάδες ινσουλίνη την ημέρα!!! :shock: βέβαια από δίαιτα ούτε λόγος, έτρωγα σαν το βόδι ότι δεν έπρεπε... το πλήρωσα με τα κιλά που έβαλα (σύνολο 44) τώρα φοβάμαι και θα προσέχω περισσότερο αλλά φοβάμαι πάλι μην πάρω απότομα την ανιούσα....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δευτερος που πήγα τώρα μου είπε το πρωί κατω από 95 κ το μεσημέρι 2 ωρες μετά το φαγητό κάτω από 120. Εν τω μεταξύ άλλοι μετράνε 1 ώρα μετά το φαγητό κ άλλοι 2. Τελικά ποιο είναι το σωστό;

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...