Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

Ster εμένα βγήκε 178 στην πρώτη ώρα με 75ml. Είχα κι εγώ βιοχημική τον Ιούλιο του 2011 από εξωσωματική. Και τώρα έχω δίδυμα πάλι από εξωσωματική. Μου είπαν ότι η δίδυμη κύηση επιβαρύνει καθώς τα μωρά έχουν περισσότερες ανάγκες, ρίχνουν το ζάχαρο και μόλις φάω ανεβαίνει πιο εύκολα. Επίσης είμαι 12η εβδομάδα και έχω πάρει δύο κιλά. Ο διαβητολόγος με μάλωσε, είπε δεν έπρεπε να πάρω καθόλου. Η μαία είναι πιο ελαστική βέβαια και ο γυναικολόγος. Εσείς έχετε πάρει κιλά?

Βρε εσύ έχεις πέσει στο Χίτλερ, όχι σε διαβητολόγο!! Εμένα μου έχει πει όριο 130 μια ώρα μετά το γεύμα, μετρώντας απ το τέλος του φαγητού (είμαι η πιο τυχερή από όλες σας!!). Αν ξεφεύγουν μερικές τιμές μια στις τόσες δεν έγινε τίποτα, κι εγ'ω στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα κάνει κάτι 160 στο άσχετο αλλά δεν είχε δώσει σημασία. 12η εβδομάδα 2 κιλά γιατί σε μάλωσε? και με δίδυμα? Εγώ στην πρώτη είχα πάρει 10 και τώρα έχω ήδη πάρει 11. Δε μου έχει πει κάτι για τα κιλά μου. βέβαια μετράει και πόσα ήσουν πριν την εγκυμοσύνη σίγουρα, εγώ αυτή τη φορά όταν έμεινα έγκυος ήμουν λιγότερα κιλά από όσα έπρεπε για το ύψος μου, κι έτσι φαντάζομαι ότι είναι λογικό να έχω πάρει λίγο παραπάνω.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης, με τέτοιο γιατρό πώς και τρως ομελέτα? Εμένα τα τηγανητά μου έχει πει ότι απαγορεύονται (και είναι από τα λίγα πράγματα που έχω τηρήσει ευλαβικά).

 

Ε καλά, ok, μην φανταστείς ομελέτα με τρελό λάδι, Με πινελάκι αλείφω το τηγανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!!Θα δοκιμάσω τα μακαρόνια!!!ΌΤαν τα τρώω το μεσημέρι δεν μου ανεβαίνει πολύ!!!

 

Και εγώ με το που έκανα χοριακή μετά από 2 μέρες έκανα και καμπύλη σακχάρου και βγήκε παθολογική!!ΑΠό τότε είμαι σε διατροφή!!!Εμένα ο γιατρός μου έχει δώσει όριο το 130 1 ώρα μετά την πρώτη μπουκιά!!

 

Πάντως κορίτσια έχω τρελαθεί στα χορτα!!Ο γιατρός μου το επιβάλλει σε κάθε γέυμα, γιατί βοηθάνε να μην ανεβαίνει το σάκχχαρο πολύ!!Μεσημέρι - Βράδυ χόρτα!!!Μαρούλια δεν μπορώ να φάω τα σιχάθηκα από την αρχή της κύησης!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 χρόνια μετά...
On 9/12/2008 at 9:22 ΜΜ, anna+ είπε:

Κορίτσια κι εγώ παρουσίασα διαβήτη κύησης την 34η εβδομάδα. Πήγα σε ενδοκρινολόγο και ρυθμίστηκα. Επρόκειτο να γεννήσω μόλις συμπλήρωνα και την 38η εβδομάδα αλλά η μικρή μου βιάστηκε και βγήκε στις 37w2d. Δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα και όλα πήγαν καλά. Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν ο διαβήτης σας υποχώρησε αμέσως μετά τον τοκετό ή αν χρειάστηκε λίγος χρόνος για να ρυθμιστεί και πάλι. Εμένα στο νοσοκομείο ήταν όλα καλά αλλά τώρα που είμαι σπίτι μερικές φορές το σάκχαρό μου ανεβαίνει. Συνέβη σε κάποια από εσάς; Φοβάμαι μήπως τελικά μου μείνει. :shock:

Καλησπέρα, μπορώ να ρωτήσω πως το κατάλαβες στην 34;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Sofiablue89 είπε:

Καλησπέρα, μπορώ να ρωτήσω πως το κατάλαβες στην 34;

Καλημέρα, το μνμ είναι πολύ παλιό οπότε το πιο πιθανό είναι να μην σου απαντήσει καν η κοπέλα. Λογικά θα το διαπιστωσε μετά από εξετάσεις αίματος

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλημέρα, το μνμ είναι πολύ παλιό οπότε το πιο πιθανό είναι να μην σου απαντήσει καν η κοπέλα. Λογικά θα το διαπιστωσε μετά από εξετάσεις αίματος

Ρωτάω γιατί εγώ έχασα το μωράκι στην 37 εβδομαδα και η νεκροψία έδειξε ότι είχα διαβήτη κύησης,παρόλο που η καμπύλη σακχάρου βγήκε αρνητική. Εξετάσεις αίματος δεν με έστειλε ποτέ ο γιατρός να κάνω. Να σημειώσω ότι ζω Γερμανία ( Αν η ομάδα θεωρεί ότι τρομάζω με το μνμ μου τις άλλες κοπέλες ας διαγράψει το μνμ και συγγνώμη)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofiablue89 είπε:

Ρωτάω γιατί εγώ έχασα το μωράκι στην 37 εβδομαδα και η νεκροψία έδειξε ότι είχα διαβήτη κύησης,παρόλο που η καμπύλη σακχάρου βγήκε αρνητική. Εξετάσεις αίματος δεν με έστειλε ποτέ ο γιατρός να κάνω. Να σημειώσω ότι ζω Γερμανία ( Αν η ομάδα θεωρεί ότι τρομάζω με το μνμ μου τις άλλες κοπέλες ας διαγράψει το μνμ και συγγνώμη)

Λυπαμαι πολύ για το μωρακι σου

Πώς ήταν η καμπυλη που έκανες; πόσο γλυκόζη; πόσες μετρήσεις; 

Ελλάδα συνηθίζεται κάθε μήνα να γίνονται αιματολογικες που βλέπεις ζάχαρο νηστείας εστω

Στους υπερηχους δ φαινόταν κάποια επίπτωση; πχ μεγάλο μωρο; ειδικα η κοιλιά σε σχέση με το κεφάλι, η αυξημένο αμνιακό υγρό; 

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι τοσο πολυ κ εγω...

Εγώ είχα απώλειες πρώτου τριμήνου λογω αυτού.Καμια σχεση ομως με την περίπτωση σου ο πόνος.

Χρειάζεσαι απαραιτήτως διαβητολογο εξειδικευμένο στο διαβητη κύησης.Γνωριζω οτι είσαι μακριά αλλα κανε μια προσπάθεια για ραντεβού με τον Σουβατζογλου.Δεν δέχεται νέους ασθενεις αλλα πιστευω οτι με το ιστορικό σου θα σε  δεχθεί.Κανονισε να έρθεις Ελλάδα να σε δει κ θα σε κατευθύνει.Εχει σπουδασει κ Γερμανία κ πιθανον να σε κατευθύνει κ εκει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Sofiablue89 είπε:

Ρωτάω γιατί εγώ έχασα το μωράκι στην 37 εβδομαδα και η νεκροψία έδειξε ότι είχα διαβήτη κύησης,παρόλο που η καμπύλη σακχάρου βγήκε αρνητική. Εξετάσεις αίματος δεν με έστειλε ποτέ ο γιατρός να κάνω. Να σημειώσω ότι ζω Γερμανία ( Αν η ομάδα θεωρεί ότι τρομάζω με το μνμ μου τις άλλες κοπέλες ας διαγράψει το μνμ και συγγνώμη)

Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη, θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικός ο γιατρός γιατί τα λάθη των γιατρών μπορεί να κοστίζουν ανθρώπινες ζωές. Την καμπύλη σακχάρου σε ποια εβδομάδα την είχες κάνει? Μήπως ήταν στα ανώτατα φυσιολογικά όρια κ δεν το έδωσε σημασία ο γιατρός? Αλλιώς θα ανέβηκε αργότερα.. Σε επόμενη κύηση σου καλό θα ήταν να επισκεφτείς κ διαβητολογο κύησης (αν υπάρχει στην Γερμανία) αλλιώς να πεις να κάνεις μηνιαίο έλεγχο.. Σ εύχομαι την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη, θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικός ο γιατρός γιατί τα λάθη των γιατρών μπορεί να κοστίζουν ανθρώπινες ζωές. Την καμπύλη σακχάρου σε ποια εβδομάδα την είχες κάνει? Μήπως ήταν στα ανώτατα φυσιολογικά όρια κ δεν το έδωσε σημασία ο γιατρός? Αλλιώς θα ανέβηκε αργότερα.. Σε επόμενη κύηση σου καλό θα ήταν να επισκεφτείς κ διαβητολογο κύησης (αν υπάρχει στην Γερμανία) αλλιώς να πεις να κάνεις μηνιαίο έλεγχο.. Σ εύχομαι την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά!

Πήγα σε διαιτολόγο κύησης και όλα ήταν μια χαρά. Ο υπέρηχος δεν έδειχνε τίποτα, το μωρό ήταν μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. Μπορείτε να μου πείτε τι εξετάσεις κάνουν στην Ελλάδα και σε ποια εβδομαδα. Και να τις ακολουθήσω και εγώ εδώ. Έχετε κάτι ακουστά το βιοφυσικο προφίλ του μωρου;που το κάνουν μετα της 32 εβδομαδα 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sofiablue89 είπε:

Πήγα σε διαιτολόγο κύησης και όλα ήταν μια χαρά. Ο υπέρηχος δεν έδειχνε τίποτα, το μωρό ήταν μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. Μπορείτε να μου πείτε τι εξετάσεις κάνουν στην Ελλάδα και σε ποια εβδομαδα. Και να τις ακολουθήσω και εγώ εδώ. Έχετε κάτι ακουστά το βιοφυσικο προφίλ του μωρου;που το κάνουν μετα της 32 εβδομαδα 

Σε ποια εβδομάδα ήταν όλα καλά που πήγες σε διαιτολόγο κύησης; 

Στην Ελλάδα συνηθως κάνουν κάθε μήνα αιματολογικες, όπου βλέπεις το ζάχαρο νηστείας. Κ περίπου στον 7ο την καμπυλη ζαχάρου με 100γρ γλυκόζη αν θυμάμαι καλά 2μετρησεις.1πριν,1στην 1ωρα κ αλλη μια στην τελευταια

Το βιοφυσικό προφίλ το εκανα κ στις δύο εγκυμοσύνες. Είναι κτ που συνηθίζεται πλέον, αλλιως doppler

Στην πρώτη εγκυμοσυνη είχα διαβήτη, οποτε άρχισα να προσέχω στο τρίτο τρίμηνο με διατροφή κ λίγη ινσουλινη(γτ με διατροφή μόνο δ ηταν χαμηλό το νηστείας), κ μετρήσεις με ζαχαρομετρο στο σπιτι πριν κ μετα τα 3γευματα

Οποτε στην δευτερη,παρολο που δ εκανα ζάχαρο, κάθε φορά με τις αιματολογικες ελεγχαμε κ γλυκόζηλιωμένη. Έκανα δύο φορές τότε καμπυλη, με την αυχενικη κ μετα όταν γίνεται συνηθως

Λογικά λόγω ιστορικού θα θέλεις μια στενή παρακολούθηση με έλεγχο ζαχάρου κ γλυκοζηλιωμενης μηνιαίως, καμπυλη μετά την αυχενικη,διατροφή κ μετρήσεις στο σπιτι

Αλλα φυσικα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κ θα σε κατευθύνει ο γιατρος που θα σε αναλάβει. Γυναικολόγος κ ιδανικά να βρεις κ διαβητολογο ειδικευμένο στην κυηση

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ.

 

Η καμπύλη γίνεται στις αρχές του 6ου μήνα. Μέχρι τότε εγώ δεν είχα ξανακάνει νηστείας, μόνο στο πρώτο πακέτο εξετάσεων. Αφού έβγαλα ζάχαρο στην καμπύλη, με παρακολουθούσε διαβητολόγος και μετρούσα το ζάχαρο στο σπίτι με μετρητή. Επίσης έκανα καμπύλη τακτικά, περίπου μια φορά τον μήνα.

 

Πέρα από τις μετρήσεις όμως, τον πρώτο λόγο είχε ο γυναικολόγος. Στον υπέρηχο του μήνα τσέκαρε αμνιακό υγρό, περίμετρο κοιλιάς κλπ, κι αν δεν ήταν ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα έδινε περαιτέρω οδηγίες για αυστηροποίηση. Για παράδειγμα εγώ νόμιζα ότι τα πήγαινα καλά γιατί οι μετρήσεις στο σπίτι ήταν ΟΚ, αλλά σε κάποιον υπέρηχο ο γιατρός μας είπε ότι δεν του αρέσει το υγρό και η περίμετρος, οπότε ξεκινήσαμε ινσουλίνη. 

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και η επόμενη εγκυμοσύνη σου να είναι υγιής και τελειόμηνη.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι η καμπυλη συνηθως γίνεται 24-28εβδ

Κ προσωπικά κ λογω του ιστορικού μου κ σύμφωνα με τους γιατρούς που έχω πάει το βιοφυσικό είναι καλό να γινεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Να προσθέσω ότι η καμπυλη συνηθως γίνεται 24-28εβδ

Κ προσωπικά κ λογω του ιστορικού μου κ σύμφωνα με τους γιατρούς που έχω πάει το βιοφυσικό είναι καλό να γινεται

Το βιοφυσικο προφίλ είναι το doppler?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια , είμαι στην 30η εβδομάδα και έκανα καμπύλη ζαχάρου στην 28η .η μία τιμή βγήκε παθολογική 190 και από τότε είμαι με μετρήσεις στο σπίτι μέχρι να μου βγάλει ο ενδοκρινολόγος διατροφή .το μωρό είναι σε φυσιολογικες τιμές .αλλά τις δύο τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι οι τιμές μια ώρα μετά το φαγητό είναι 70-80 χαμηλά δηλαδή . έχει καμία από εσάς σχετική εμπειρία ? 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Klemmudaki92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια , είμαι στην 30η εβδομάδα και έκανα καμπύλη ζαχάρου στην 28η .η μία τιμή βγήκε παθολογική 190 και από τότε είμαι με μετρήσεις στο σπίτι μέχρι να μου βγάλει ο ενδοκρινολόγος διατροφή .το μωρό είναι σε φυσιολογικες τιμές .αλλά τις δύο τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι οι τιμές μια ώρα μετά το φαγητό είναι 70-80 χαμηλά δηλαδή . έχει καμία από εσάς σχετική εμπειρία ? 

Καλησπέρα με το καλό το μωράκι σου ! Αρχικά πρέπει να ενημερώσεις το γιατρο που σε παρακολουθεί φανταζομαι έχεις πάει σε διαβητολογο. Οι τιμές πρεπει να είναι πάνω από 90 μια ώρα μετα το φαγητό. Εμένα μου είχαν πει αν βλέπω μια ώρα μετα χαμηλή τιμη τοτε να τρώω ένα φρούτο η δύο φρυγανιες με τυρί για να ανεβει. Πρέπει να τρως υδατάνθρακες σε κάθε γεύμα συγκεκριμένη ποσότητα ούτε πολύ ούτε λιγο .. αν δηλαδή φας λιγότερους υδατάνθρακες  από όσο πρέπει η τιμή του ζαχάρου θα είναι χαμηλή ... αυτά ξέρω για τη διατροφη .. τώρα επειδή δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαινει στη δική σου περίπτωση και μπορει να συμβαίνει κάτι αλλο ενημέρωσε το γιατρο σου .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...