Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

στο δεύτερο με έπιασε αυτό, στο τρίτο να το ζάχαρο :o Ποτέ δεν ήμουν πολύ του γλυκού αλλά να που...αχ όλο παγωτό κρέμα ονειρεύομαι ότι κολυμπάω μέσα σε αυτό :lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol: Εγω ειχα φάει πολλάααα παγωτα κρεμα στον υπνο μου!:mrgreen:..Ετσι και εμένα στο πρωτο τριμηνο εβλεπα γλυκο και μου ερχοταν να κάνω εμετο στο δευτερο αρχισα να τα ζητω σιγα σιγα πάθαινα και υπογλυκαιμίες έτοιμη να πέσω κατω στο τριτο άρχισα διαιτα..Υπομονή μολις γέννησεις θα γίνεις οπως πριν δεν θα τα σε νοιαζουν καθόλου τα γλυκα.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην κλινική με μετρούσαν κανονικά τρεις φορές τη μέρα για σάκχαρο και ο ενδοκρινολόγος μου είπε να κάνω καμπύλη όταν αποθηλάσω. Μου είπε επίσης πως μπορώ να τρώω κανονικά και η αλήθεια είναι πως τώρα με τον θηλασμό όσο και αν δεν κάνει έχω πλακωθεί τρελά στα γλυκά..!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

riniw 1980 σου ευχομαι να χεις μια καλη εγκυμοσυνη!λοιπον γενικα διαβητη κυσης αποκτουν οι γυναικες που εχουν ευαισθησια κ δεν μπορουν στην εγκυμοσυνη να μειωνουν τα ζαγχαρα τους.βεβαια καμμια φορα φταιει κ η υπερβολικη καταναλωση φαγητου κ ειδικα γλυκων..γενικα εσυ ακολουθησε μια σωστη διατροφη για σε σενα κ το μωρακι σου κ ολα θα πανε καλα!ασε μην ακους εμας,εμεις ειμαστε ειδικες περιπτωσεις χααχαχαχα!!!

κοριτσια οι φυσιολ τιμες μετα εγκυμοσυνης ειναι μεχρι 110 ζαγχαρο νηστειας κ εως 140 2ωρες μετα το φαγητο!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

riniw 1980 σου ευχομαι να χεις μια καλη εγκυμοσυνη!λοιπον γενικα διαβητη κυσης αποκτουν οι γυναικες που εχουν ευαισθησια κ δεν μπορουν στην εγκυμοσυνη να μειωνουν τα ζαγχαρα τους.βεβαια καμμια φορα φταιει κ η υπερβολικη καταναλωση φαγητου κ ειδικα γλυκων..γενικα εσυ ακολουθησε μια σωστη διατροφη για σε σενα κ το μωρακι σου κ ολα θα πανε καλα!ασε μην ακους εμας,εμεις ειμαστε ειδικες περιπτωσεις χααχαχαχα!!!

κοριτσια οι φυσιολ τιμες μετα εγκυμοσυνης ειναι μεχρι 110 ζαγχαρο νηστειας κ εως 140 2ωρες μετα το φαγητο!!!

 

 

είχε κάνει και η μια αδερφή μου...απλώς επειδή εγω μάλλον έχω ιταλιάνο βέρο ή ιταλάνια βέρα :lol::lol::lol::lol: τσακίζω τα μακαρόνια!!!!μα όπως θες τα τρώω!!!!!!!!!και σκέτα με τυρί δεν έχω θέμα!!!!κι έχω ακούσει οτι δεν κάνει...γλυκά εκτος του παγωτού όπου τσακίζω τα λίτρα και τα δύλιτρα ακόμα και το χειμώνα δεν έχω...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

είχε κάνει και η μια αδερφή μου...απλώς επειδή εγω μάλλον έχω ιταλιάνο βέρο ή ιταλάνια βέρα :lol::lol::lol::lol: τσακίζω τα μακαρόνια!!!!μα όπως θες τα τρώω!!!!!!!!!και σκέτα με τυρί δεν έχω θέμα!!!!κι έχω ακούσει οτι δεν κάνει...γλυκά εκτος του παγωτού όπου τσακίζω τα λίτρα και τα δύλιτρα ακόμα και το χειμώνα δεν έχω...

άμα είναι να πάθεις θα πάθεις...από την άλλη η κληρονομικότητα, η παχυσαρκία και διάφοροι άλλοι παράγοντες ευνοούν την κατάσταση. Με ισορροπημένη διατροφή στην εγγυμοσύνη σου και περπάτημα κάνεις το καλύτερο που μπορείς.

Επίσης, εγώ τουλάχιστο, μετά την εμφάνιση διαβήτη κύησης, πρέπει να τρώω μακαρόνια, ρύζι ή πατάτες σε κάθε κύριο γεύμα μαζί με ψωμί. Οπότε μη...μασάς ;)

 

Αννα4 με 140 2 ώρες μετά το φαγητό σημαίνει ότι θα τρώμε καλά :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Μια χαρά! Πως νόμιζα εγώ ότι θα είναι πιο λίγο? Βλακωδώς έλεγα αφού 2 ώρες μετά είναι μέχρι 115-120 σε εμένα τώρα, μετά την κύηση θα είναι πιο λίγο :confused:

 

Εντωμεταξύ η μητέρα μου που είναι διαβητική, με χάπι, δεν θυμάται πόσο πρέπει να έχει και μου τη δίνει που αδιαφορεί, και δεν το μετράει κιόλα!!! Μπορεί να πάθει τίποτε βρε παιδιά ή με το χάπι είναι καλυμμένη?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω την ερώτηση. Μετά την εγκυμοσύνη, κάνουμε την μικρή ή την μεγάλη καμπύλη?

 

Εμένα ο ενδοκρινολόγος μου είπε των 75μλ στο 0' και στο 120' αλλα νομίζω είναι θέμα γιατρού..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Αν σας πω ότι τον ρώτησα χθες και το ξέχασα? άρχισε να μου λέει νούμερα, ίσως γι'αυτό.

Πάντως μου είπε μόλις γεννήσω ότι μπορώ να φάω ότι θέλω χωρίς να μετρώ σάκχαρο καθόλου. Απλά 4-6 εβδομάδες μετά τη γέννα θα ήθελε να κάνω μια καμπύλη ξανά.

Τώρα δεν ξέρω αν αυτά ισχύουν για όλους, αλλά στη δική μου περίπτωση που ελέγχεται με διατροφή αυτά είναι.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dimmi βλεπω εχουμε πολλα κοινα,κ εμενα η μαμα μου εχει διαβητη κ πλεον κανει ινσουλινη,αλλα για χρονια το κρατουσε σταθερο με χαπια κ διατροφη..χωρις να θελω σε αγχωσω αν δεν το προσεχει μονο το χαπι φυσικα κ δεν θα της κανει τιποτα!η μητερα μου το μετραει 3φορες την ημερα κ ακολουθει ειδικο προγραμμα,αλλα ακομα κ ετσι καποιες φορες ειναι ανεβασμενο!ειναι ατιμο το ζαγχαρο,χτυπαει εκει που δεν το περιμενεις...

κ οσο για μετα εγκυμοσυνης τα ιδια μου ειπε κ ο δικος μου γιατρος!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τη διατροφή τη προσέχει! Το ζάχαρο δε μετράει! :( Οποτε τύχει κι αν το θυμηθεί! Είναι καλό πάντως όποτε το κάνει. Αλλά δε πολυασχολείται και μου τη δίνει!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... χτες...

χτες εδωσα ρεσιταλ...

χτες το βραδυ μες τη νυστα μου μπερδεψα το μισο γιουτοπαρ που παιρνω για τις συσπασεις, με το λασιξ ενα διουρητικο -ασχετο με μενα δεν το παιρνω εγω (για την ιστορια το δινουμε στο σκυλο που εχει την καρδια του αν και ειναι χαπι για ανθρωπους... ωραια ε;... πηγα το βραδυ τουαλετα 5 φορες κι αναρρωτιομουν και γιατι... μη γελατε...)

Τελοσπαντων...

ηπια μισο λασιξ των 40μλ και σημερα ειχα καμπυλη ζαχαρου...

 

Στις οδηγιες γραφει οτι μειωνει την ανοχη στην λακτοζη αρα μπορει να δειξει το ζαχαρο παραπανω. Επισης εφαγα χτες το μεσημερι 4 μικρες - ναι ναι 4- σοκοφρετες. Λετε τα αποτελεσματα της καμπυλης να βγουν αλλοιωμενα;

 

Επισης στις οδηγιες γραφει οτι δεν συνισταται στην εγκυμοσυνη γιατι ειναι διαπερατο απο τον πλακουντα και επηρεαζει το εμβρυο, διδεται μονο σε μεγαλο προβλημα και για μικρο χρονικο διαστημα. Εκανα ζημια;

 

αχ αυτο το μυαλο μου...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γέννησα πριν δυό μήνες και τώρα πρέπει να πάω να κάνω την καμπύλη (γιατί στην εγκυμοσύνη μου είχα διαβήτη κύησης). Απλά μου έκανε εντύπωση ότι ο διαβητολόγος μου, μου είπε να κάνω την καμπύλη των 75 με μέτρηση κάθε μισάωρο. Δηλαδή 30, 60, 90 και 120. Και μια της νηστείας, θα πρέπει να τρυπηθώ πέντε φορές! Είχε καμία ανάλογη εμπειρία??? Η κάποια που να είχε διαβητολόγο τον Κερασώτη από το ΙΑΣΩ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο δικός μου μου είχε πει μία μέτρηση στο 0' και μία στο 120 να κάνω. Νομίζω πως υπάρχει θέμα για τον συγκεκριμένο διαβητολόγο κάπου ,αν το ψάξεις μπορεί να βρεις εκεί κάτι σχετικό.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτη έκανα γιατι πήγα στην παθολόγο να μου την γράψει όμως η ενδοκρινολόγος μου ειπε τους ενδιαφέρει στο 0΄και στο 120΄.Μια φορά ειναι κάνε τη να μην πας κόντρα στον γιατρό σου αν το εμπιστευεσαι.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Τον εμπιστεύομαι σίγουρα, δεν έχω τέτοιο θέμα. Απλά ρώτησα από περιέργεια γιατί δεν έχω ξανακούσει μέτρηση ανά μισάωρο.

Αλήθεια, η καμπύλη σακχάρου γράφεται?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γυναικολόγος μου και όταν ήμουν έγκυος και μετά που ξαναέκανα καμπύλη άλλες 2 φορές, μου είπε κάθε μισάωρο γιατί έτσι βλέπουμε όλες τις τιμές. Αυτό άλλωστε σημαίνει καμπύλη. Τη μία φορά ήταν τσιμπημένη η τιμή μετά το 2ωρο και την επόμενη φορά η τιμή μετά τα 60 λεπτά. Αφού κάνεις που κάνεις τον κόπο κάνε ανά μισάωρο. Ξέρω ότι οι περισσότεροι γιατροί λένε στο δίωρο, αλλά σε μένα είναι σημαντική όλη η καμπύλη και δείχνει τάση για ζάχαρο.

Επεξεργάστηκαν by γαρυφαλλάκι
ορθογραφία
w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η καμπυλη γραφεται...ο γυναικολογος μου ειναι κ στον εοπυυ κ μου τη γραφει....μαζι με αιματοσ κ ουρων πληρωσα 2 η 3 ευρω---ΟΛΑ ΜΑΖΙ!!!!! στη βιοιατρικη ειχα παει--δεχονται κ με ταμεια....με ταμειο ολυμπιακης που ειχα κανει περυσι καμπυλη παλι( στην ολυμπιακη δουλευε ο μπαμπας μου) ειχα πληρωσει 10 ευρω μονο για καμπυλη( 0-60-120-180')....ιδιωτικα παει παραπανω!!!ρωτηστε σε διαγνωστικα αν δεχονται μεσω εοπυυ ωστε να μην περιμενετε πολυ τα αποτελεσματα!!

Link to comment
Share on other sites

Το ταμείο μου είναι ΤΥΔΚΥ που ανήκει πλέον στον ΕΟΠΥΥ. Ποιά είναι η διαδικασία για να κλείσω ραντεβού στο ΙΚΑ όπως μου λες? Λογικά θα με δέχονται αφού όλα ανήκουν πλέον στον ΕΟΠΥΥ, σωστά ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

παιρνεις τηλ το 184--ειναι το πρωην τηλεφωνικο κεντρο του ικα κ τωρα εγινε τηλεφωνικο κεντρο εοπυυ....λες οτι θες να κλεισεις ραντεβου με γυναικολογο στην περιοχη σου κ σου λενε στο ικα( εοπυυ πλεον) της περιοχης σου ποιος γυναικολογοσ ειναι η κλεινεις ραντεβου με ιδιωτη γυναικολογο-συμβεβλημενο με τον εοπυυ....το τηλεφωνικο κεντρο ειναι ως τις 7 το απογευμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...